PDA

צפייה בגרסה מלאה : ציפוי ל-EPP

tomer_inbar
15-05-2011, 09:08:20
שלום לכוווווווווולם!

אני רוצה להקטין את הגרר על המקסי סוויפט שלי בכך שאצפה אותה.

איך ניתן לצפות את המקסי ועם איזה חומר?

כמו זאת:
http://static.rcgroups.net/forums/attachments/1/7/5/7/8/5/a4011859-85-IMG_3107a.jpg?d=1305380536

תודה.

guyrud
15-05-2011, 09:16:48
החומר האידאלי ושבנוי לזה
SOLARTEX
איני בטוח שיש את זה בארץ
GUY

tomer_inbar
15-05-2011, 09:19:21
ואיך עובדים איתו? בעזרת מגהץ? חום יעוות את הטיסן לא?

valaza
15-05-2011, 09:31:46
אני חושב שהמשקל שתוסיף (שידרוש עוד "קצת" זוית התקפה) יבטל פחות או יותר את הגרר שתחסוך, וגם אם לא יבטל את כולו, ההבדל לא יהיה מורגש במיוחד לדעתי.

בכל מקרה, במידה וכן תחליט לצפות אותו, אני מציע שתשאיר את החלק העליון האחורי (אחורי= מאחורי הנקודה הגבוהה ביותר של הפרופיל) חשופה כמו שהיא, את התשובה לשאלה "למה" חפש בגוגל, תחת השאלה- למה יש גומות בכדורי גולף (באנגלית כמובן)

tomer_inbar
15-05-2011, 12:18:42
וכשכל הכנף מחוספסת, זה לא זהה לעיקרון של כדור הגולף?

flatspin
15-05-2011, 13:40:00
תומר
המבנים הבולטים על גבי הכנף יוצרים גרר בשיעור כזה שההפחתה שתתקבל מהחלקת כל שטח הכנף כמעט לא תורגש.
ומימלא הכנף שלך יותר חלקה מאשר מחוספסת.

valaza
15-05-2011, 14:21:22
וכשכל הכנף מחוספסת, זה לא זהה לעיקרון של כדור הגולף?

אין לי תשובה,
אני יודע שאחת מהחברות הגדולות (בארה"ב, לא אצלינו) עשתה הרבה ניסויים של ניצול הנ"ל במטוסים בגודל מלא...
גוגל אמור לתת לך תשובות, ואם תמצא משהו מעניין אתה יכול אפילו לשתף...

adibenbasat
15-05-2011, 16:03:13
כול הדוגמא עם הכדור גולף ממש לא לעניין, אין לזה קשר לכלום, השקעים בכדור גולף נעשו על מנת לייצר וואקום של אויר ו"להצמיד" את האויר יותר לשפת הכדור, הבעיה שהפתרון הזה פותר (באופן חלקי) הוא המערבולות הנוצרות בחלקו ה"נגרר" של הכדור עקב הווקום של האויר הזורם לאורך שפת הכדור (מה שבכנף שיש לה צורה של טיפה לא קיים), בכנף אין לך כול צורך בחספוס- הוא רק מייצר גרר, חוצמז'ה, החספוס הזה ממש לא מייצר את אותו אפקט של השקעים בכדור גולף, כך שעדיף לצפות את כול הכנף באופן שתהיה חלקה ותקטין את הגרר, אל תדאג מהמשקל גם הוא לא מהווה בעיה כלל, תוספת המשקל היא זניחה לחלוטין ואם ברצונך לפתח מהירויות בעיקר ב"באזים", אז הוספת משקל רק תעזור לטיסן להתמודד עם הגרר, בקיצור- כול הדיון הזה לא בכיוון בכלל.

tomer_inbar
15-05-2011, 16:12:20
טוב, אז נשאיר אותה כפי שהיא.
תודה לכל המגיבים.

valaza
15-05-2011, 17:55:15
כול הדוגמא עם הכדור גולף ממש לא לעניין, אין לזה קשר לכלום, השקעים בכדור גולף נעשו על מנת לייצר וואקום של אויר ו"להצמיד" את האויר יותר לשפת הכדור, הבעיה שהפתרון הזה פותר (באופן חלקי) הוא המערבולות הנוצרות בחלקו ה"נגרר" של הכדור עקב הווקום של האויר הזורם לאורך שפת הכדור (מה שבכנף שיש לה צורה של טיפה לא קיים), בכנף אין לך כול צורך בחספוס- הוא רק מייצר גרר, חוצמז'ה, החספוס הזה ממש לא מייצר את אותו אפקט של השקעים בכדור גולף, כך שעדיף לצפות את כול הכנף באופן שתהיה חלקה ותקטין את הגרר, אל תדאג מהמשקל גם הוא לא מהווה בעיה כלל, תוספת המשקל היא זניחה לחלוטין ואם ברצונך לפתח מהירויות בעיקר ב"באזים", אז הוספת משקל רק תעזור לטיסן להתמודד עם הגרר, בקיצור- כול הדיון הזה לא בכיוון בכלל.

הוספת שקעים כאלו תיצור עמידות גבוהה יותר בפני הזדקרות (הזרימה בחלק הכנף העליון תיצמד טוב יותר)
מה שמאפשר שימוש בפרופיל דק יותר (מחוספת יחסית לחלק) לתנועות הזדקרות דומות,
הפרופיל הדק יותר משמעו........

tomer_inbar
15-05-2011, 18:04:18
אין לי את המיכשור לשנות פרופיל וגם אין צורך בכך.
כשתכננו את הכנף, המהנדסים בחרו את הפרופיל הנוכחי מסיבה מסויימת ולא אנ-דנ-דינו..
בכל מקרה אני אבדוק איך אפשר לצפות את כולה, רע לא יכול להיות.

adibenbasat
15-05-2011, 18:17:57
הוספת שקעים כאלו תיצור עמידות גבוהה יותר בפני הזדקרות (הזרימה בחלק הכנף העליון תיצמד טוב יותר)
מה שמאפשר שימוש בפרופיל דק יותר (מחוספת יחסית לחלק) לתנועות הזדקרות דומות,
הפרופיל הדק יותר משמעו........

איזו הזדקרות? זה טיסן מהירות..מה זה דאון? ראית פעם טיסן עם שקעים, אני מטיס טיסנים מ-98 לא ראיתי טיסן עם שקעים בחיים, טיסני מהירות הם החביבים עלי והיו לי לא מעט מכול הצורות, שום פיילון, פנג'ט או כול כנף שהיא לא הייתה עם שקעים, מאיפה הבאת את זה? תשמע, ניסית לעזור, טעית, לא נורא- הכוונה הטובה שלך ראויה להערכה, אבל עזוב..

tomer_inbar
15-05-2011, 18:27:02
חבר'ה, לא צריך לריב, הדיון התפתח מעניין, חבל להרוס אותו.

adibenbasat
15-05-2011, 18:39:48
תומר, לא מעניין אותי לריב או להיות צודק, אבל זו פשוט הטעיה, אם אתה רוצה להקטין גרר, תצפה בציפוי חלק, אין פשוט מכך, כול התיאוריות.. עזוב, אם תקטין את הפרופיל- גם תקטין גרר אבל תחליש את הכנף.. אפשר לצפות עם סרט הדבקה דק מאוד, מוכרים כאלו באייס ובטמבוריות, לא גימור אידיאלי, אבל לא רע בכלל, אמריקאים אוהבים את הפתרון הזה, תסתכל קצת ב- youtube..מה עוד? בהצלחה:)

valaza
15-05-2011, 19:02:39
הנה וידאו שמתאר מצויין את האפקט של כנף מחורצת בחלקה העליון:

http://www.youtube.com/watch?v=bSZy4WTmVQ4&feature=player_embedded

קראתי מעט והחריצים נותנים מקום לאפקט קואנדרה (כמו שרשור רחפני אפקט קואנדרה שהיה לא מזמן) להשפיע.

הרעיון לשימוש בנ"ל הגיע מNASA בשנות ה60, כאשר הם חקרו כיצד ניתן לתת למטוסי קרב זוויות הזדקרות גבוהות (לנחיתה)
הם עצרו על רעיון אחר, שכמדומני יושם על גרסאות הניסוי של מטוס הF16 לראשונה, והוא הSLAPS (כמו FLAPS, רק מקדימה) שניתן לראות בצורה מובהקת במגוון כלי טייס מודרניים.

valaza
15-05-2011, 20:02:59
בכלל אפקט קואנדרה מאוד מעניין לדעתי,
רבים בכלל מתייחסים אליו כמו מעשי כשפים, וודו או מגיה שחורה (אכן ב"מבט ראשון" הדברים בדרך כלל נראים מוזרים)
אבל יש לו פשוט המון יישומים מעניינים

sharonx
15-05-2011, 21:08:36
ואיך עובדים איתו? בעזרת מגהץ? חום יעוות את הטיסן לא?

לא יעוות אם תשים חום בינוני, חפש בפורום איך ציפיתי את ה GUPPY שלי שעשוי מ EPP עם סולארטקס.

tomer_inbar
15-05-2011, 21:14:58
אוקי תודה