PDA

צפייה בגרסה מלאה : קאפה סטאר

Enn0L
15-05-2011, 20:39:04
אהלן,

לפני שנה החלטתי לבנות את הטיסן קאפה סטאר (http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?17299-%E3%F4%F8%E5%EF-%F1%E8%E0%F8-%E2%E9%F8%F1%E4-%E0%E7%F8%E5%F0%E4-%E1%E4%E7%EC%E8) בתכנונו של עודד בחיפוש אחר טיסן קטן ועדין להטיס באזורים קטנים ובשלווה. אחרי שחתכתי חלקים והזמנתי את כל האלקטרוניקה הדרושה משום מה נטשתי את העסק ולפני מספר ימים החלטתי פתאום לסיים את הבנייה.
עבדתי צמוד לתכנית, קניתי מוט קארבון, עשיתי כמה שינויים וחיזוקים משלי והתוצאה כפי שרואים בתמונה נראית לא רע. קצת הרגשה של חולשה, אולי היה כדאי להוסיף מוט בתוך הכנפיים, אבל לא נורא - ציפיתי בטירוף ליום עם מעט רוחות לבדוק מה שווה הטיסן.

היום היה טסט פליי עם חבר שלי; אחרי מספר קיזוזים עם מעט רוח הטיסן טס נהדר, יכולתי פשוט לעזוב את הסטיקים והוא לא זז ס"מ לשום מקום במשך שניות!
טיסן מאוד נחמד להטסה רגועה ואיטית, חשוב שהרוחות יהיו קלות או בכלל בלי רוח, ונחיתות מוצלחות אחרת כנראה שאמצא את הטיסן בחלקים... זמן ההטסה יחסית ארוך בגלל המנוע שלוקח, אם אני זוכר נכון, 8 אמפר בשיא. כנראה שאשים עליו תאורת לילה, לילה זה זמן מעולה בלי רוחות.. בתקווה כמובן שהוא ישרוד, למרות שהיום הוא עבר שלוש נחיתות בשלום.

wind556
15-05-2011, 21:52:09
נחמד
יש הרבה דברים שאתה יכול לעשות כדי לשפר אותו
אתה צריך לעבוד עוד קצת על הפחתת הגרר, ויהיה לך טיסן יותר טוב.
אם תרצה אתה מוזמן ונעבור עליו נקודה נקודה

valaza
15-05-2011, 23:10:19
זה באמת לא מתוחכם במיוחד לא לשים חיזוק בכנף, אני כבר מדמיין את ההודעה של "צללי, משכתי אפ, כנפיים התקפלו"

אתה יכול לחסוך את זה ע"י הוספת מוטות מתחתית הגוף (מתחת לכנף) לאיזור מרכז עד 2/3 חיצוני של הכנף (או גם ל1/3 וגם ל2/3).

בדומה למוטות שיש בפייפר למשל, מצ"ב דוגמא:
http://ep.yimg.com/ca/I/yhst-17210252890263_2156_15990388

אפשר גם לעשות את זה עם חוט דייג, אבל אז אתה לא נהנה מהיתרונות בטיסה הפוכה (או משיכות DOWN חזקות), לעומת זאת אתה חוסך בגרר ומשקל לעומת מוטות.
בתור מוטות אתה יכול להשתמש בשיפודים (למרות שאני לא בטוח שהאורך יספיק, קשה להבין את גודלו של הכלי מהתמונות)
בכל מקרה הסלוטייפ ששמת זה איכשהו בכיוון, אבל זה לא זה...

ZvikaF
16-05-2011, 05:53:46
תתחדש, יופי של תיעוד, חסר צילום באויר.

אתה יכול לקחת מאיתנו מוטות קרבון 2 מ"מ לחיזוק הכנפיים.

wind556
16-05-2011, 08:56:53
במקור יש חוטי דייג בטיסן הזה
עובד מושלם
http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?17299-דפרון-סטאר-גירסה-אחרונה-בהחלט

Enn0L
16-05-2011, 09:58:05
אולי נוצר הרושם שהכנפיים מחוברות אחת לשנייה עם ציאנו ובזה מסתכם החוזק, אך לא כך הדבר. בנוסף לציאנו שמחבר אותן ישירות לגוף בשני מישורים, יש גם בד פיברגלאס עם אפוקסי בשני אזורי חיבור הכנף, חוט מתכת שמחבר כל כנף לגוף ודבק הטסה שאפשר לראות טוב בתמונות מעל ומתחת לכנפיים.
אופציה של מוט לא הופיעה בתוכנית ולצערי חשבתי על זה רק אחרי חיבור הכנפיים, כך שעכשיו להשחיל מוט בפנים זו בעיה גדולה. אולי אני באמת אנסה חוט דיג או מוטות בין הכנפיים לתחתית הגוף, למרות שאני לא בטוח בדיוק איך לחבר את זה?
בכל מקרה - החשש העיקרי שלי הוא לא התפרקות הכנפיים באוויר, אלא נחיתה עם פגיעת אחת הכנפיים בקרקע ושבירתה.

valaza
16-05-2011, 10:55:59
כל החיזוקים שציינת מחזקים את חיבור הכנף לגוף.
חיזוק אורכי של הכנף לא קיים אצלך, פרט לחוזק הטבעי של הקאפה הלא מקולפת (מבנה "סנדוויץ'" אפשר להגיד).
זו הבעיה העיקרית,
אתה לא מודע לכמות הכוח שעוברת לאורך הכנף, בטיסה אופקית וישרה למשל, כל כנף מקבלת בבסיסה את משקל מחצית הגוף.

עכשיו נניח שהגוף שלך שוקל 400 גרם כולל הכל (מערכת, סוללה וכו'), משמע כל כנף מקבלת 200 גרם- שים באיזור מרכז כל כנף 200 גרם (סוללה 2200~) וראה איך היא מתחילה להתכופף
זה מה שקורה בטיסה ישרה ואופקית....
דמיין שאתה מושך UP אחרי צלילה קלה, אתה כבר יכול להגיע ל2G, שם המשקל הוא כפול, עכשיו תשים 2 סוללות 2200 במרכז כל כנף, וראה לאיזה עיקום הכנף מגיעה בשיא העומס....

אחרי שתעשה את הניסוי הזה אני בספק שיהיה לך האומץ להמשיך להטיס אותו בלי הוספת החיזוקים הנדרשים...

Enn0L
16-05-2011, 15:41:27
כל החיזוקים שציינת מחזקים את חיבור הכנף לגוף.
חיזוק אורכי של הכנף לא קיים אצלך, פרט לחוזק הטבעי של הקאפה הלא מקולפת (מבנה "סנדוויץ'" אפשר להגיד).
זו הבעיה העיקרית,
אתה לא מודע לכמות הכוח שעוברת לאורך הכנף, בטיסה אופקית וישרה למשל, כל כנף מקבלת בבסיסה את משקל מחצית הגוף.

עכשיו נניח שהגוף שלך שוקל 400 גרם כולל הכל (מערכת, סוללה וכו'), משמע כל כנף מקבלת 200 גרם- שים באיזור מרכז כל כנף 200 גרם (סוללה 2200~) וראה איך היא מתחילה להתכופף
זה מה שקורה בטיסה ישרה ואופקית....
דמיין שאתה מושך UP אחרי צלילה קלה, אתה כבר יכול להגיע ל2G, שם המשקל הוא כפול, עכשיו תשים 2 סוללות 2200 במרכז כל כנף, וראה לאיזה עיקום הכנף מגיעה בשיא העומס....

אחרי שתעשה את הניסוי הזה אני בספק שיהיה לך האומץ להמשיך להטיס אותו בלי הוספת החיזוקים הנדרשים...

אז בעצם לקחת שני מוטות קרבון ולהדביק עם דבק סיבים לאורך הכנף על כל אחת משתי הכנפיים יעשה את העבודה?

valaza
16-05-2011, 16:22:53
קרבון לאורך הכנף יכול להוות פתרון, אך צריך לעשות את זה נכון
אם זה פס קרבון- הוא צריך להיות ניצב לכנף (או 2 פסים, אחד מעל הכנף ואחד מתחת, למרות שזה לא אידאלי ב-כ-ל-ל בכנף עם עובי של קאפה- 5 מ"מ)
אם זה מוט (לא משנה מרובע או עגול, חלול או לא)- מעל\מתחת\בתוך הכנף יהיה פחות או יותר אותו דבר מבחינת חוזק, מעל\מתחת יפריע מאוד לזרימת האויר על הכנף בהתאם.

בכל מקרה לא לתפוס את זה עם סלוטייפ סיבים, העומס שיופעל על המוט יהיה בדיוק בכיוון שחוזק הדבק של הסלוטייפ הוא החלש ביותר, רק ציאנו קלקרים או אפוקסי.

ושלא תהיה טעות- מוט אחד לכל האורך, לא מוט בכל כנף (אתה לא חייב להגיע לקצה הכנף עם המוט, מספיק בהחלט עד ה3/4)

הפתרון הפשוט הרבה יותר לביצוע הוא המוטות מתחתית הגוף לכנף, כמו בדוגמת הפייפר.
הפתרון הנ"ל (בתנאי שיבוצע נכון) ייתן לכנף יותר חוזק ממוט קרבון בגודל סביר לאורך הכנף (נפלאות הגיאומטריה:)), ובמשקל פוטנציאלי נמוך יותר ממוט הקרבון, חסרונו של פתרון זה הוא בזה שהוא מוסיף לגרר של הטיסן, אך כמו שאמרת- יש לך מנוע חזק, המנוע, להזכירך, הוא האחראי להתמודדות עם הגרר, כך שלא אמורה להיות לך בעיה.