PDA

צפייה בגרסה מלאה : אוף! ריסוק הDLG שלי בשבת - הוא זכאי!

בוואז
29-05-2011, 20:10:40
ביום שבת האחרון התקיימה תחרות DLG

השתתפתי בתחרות עם דאון TopSky 2.0
מערכת פוטאבה 8FG
מקלט תואם פוטאבה orangeRX מהסיני
סוללת NiMh מהאתר cheapbatterypacks

הדאון שלי תפקד מעולה במשך כל התחרות.

אחרי שהתחרות הסתיימה עשיתי מעט תרגילים עם הדאון והוא עמד בכל העומסים יפה מאוד

לקראת הסוף, זרקתי אותו והוא הגיע לגובה של כ-30 מטרים
חיפשתי טרמיקה ואז פתאום ללא שום אזהרה מוקדמת הדאון הפסיק להגיב לשלט, הוא נכנס לסחרור וצלל לכיוון האדמה תוך כדי שאני מזיז את הסטיקים כמו מטורף כדי לנסות להציל אותו ואז נשמע ה"בום" של הפגיעה בקרקע

ניגשתי אליו, הנזק הוא עיקום\שבר חריף בכנף ימין על קו הסרוו.

בדקתי אותו ונראה היה שהסרוואים לא מגיבים, לאחר ניתוק הסוללה וחיבור שלה מחדש הסרוואים הגיבו למספר שניות ואז הפסיקו שוב

ההאשמה הראשונית של כולם (ואני חייב להודות, גם שלי) הייתה נגד המקלט
"מי שם מקלט סיני על כזה דאון?"
"אם כבר קונים שלט פוטאבה שמים מקלט פוטאבה"
טוב, לא לכולנו יש את התקציב לזה :)

חיברתי בבית מד מתח לסוללה, היא הראתה 4.3V, נראה נמוך אך עדיין סביל.
חיברתי אותה לדאון ושוב, אחרי מספר שניות כלום לא הגיב; בדקתי מיד את המתח שלה והיא הראתה 3.5V!

חיברתי למקלט סוללה אחרת והוא עבד כמו חדש.

נראה שהסוללה פשוט נדפקה (בדקתי כל תא בנפרד וכולם הראו 1V~1.1V, אז אף אחד לא מת), אני טענתי אותה פעמיים לפני התחרות, בלילה לפני ובזמן ארגון הדברים.
שתי ההטענות עם המטען החכם (ובכלל כל ההטענות שלה מאז שקניתי אותה היו עם המטען החכם)

המסקנה: הפעם לא המקלט היה אשם, אלא הסוללה שכולם כל כך המליצו לי עליה וכל כך התנגדו לליפו\תחליפים אחרים.
אני עומד לשים את הסוללה הסינית הזאת:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=14075
ומקווה שלא יקרה לי דבר דומה בעתיד

נ.ב המקלט הזה הוכיח את עצמו, היום אני מזמין אחד חדש בשביל עוד טיסן שלי :)

נדב.

valaza
29-05-2011, 21:12:15
אתה צריך לבדוק את הסוללות תחת עומס
הסוללות יכולות להראות מתח סביר בלי עומס, ובשניה שאתה מחבר אליהן משהו המתח ייפול.

הדרך הנכונה לבדוק מתח של סוללות מקלט היא כאשר הן מחוברות לטיסן (או לצרכן אחר בעל הספק זהה פחות או יותר)

Gil
29-05-2011, 21:14:19
הי נדב,

ראשית תודה שנאותה להעלות את הסוגיה בפורום ולפזר מעט את הערפל שנסוב סביב המקרה.
בד"כ סוללות ניקל מטל מאותה חברה שאתה מציין מחזיקות בדאון שלנו עד כשעתיים בטיסה בפעילות רגילה.

כמה שאלות אליך
1. איך אתה מטעין את הסוללה?
2. האם במהלך התחרות בין הסיבובים אתה מנתק את הסוללה או משאיר אותה מחוברת?
3. האם יתכן שהמקלט התחליפי צורך יותר זרם ממקלט מקורי?
4. ממה שהבנתי מליאב ברגע שלחצת על המקלט הסרוואים חזרו לעבוד ( האם יכול להיות שיש מגעים רופפים במקלט )

לפני שאתה קובר את הסוללה ואם יש לך כוונות כאלו, אשמח להעביר עליה ביקורת על הדאון שלי, ללא חשש כיוון שבשלט שלי יש טלמטריה
ומקרה של צניחת מתח כמו שאתה מציין היתה מתריאה לי מיד ( יתרון הטלמטריה ) דבר שהיה בוודאות מציל את הטיסן.

אני חושב שסוללת הליפו שאתה מתכנן לשים בדאון קצת גדולה מדי, תבדוק לכיוון של 240 - 300 מיליאמפר

בוואז
29-05-2011, 21:15:29
אתה צריך לבדוק את הסוללות תחת עומס
הסוללות יכולות להראות מתח סביר בלי עומס, ובשניה שאתה מחבר אליהן משהו המתח ייפול.

הדרך הנכונה לבדוק מתח של סוללות מקלט היא כאשר הן מחוברות לטיסן (או לצרכן אחר בעל הספק זהה פחות או יותר)

שחכתי לציין שעשיתי את זה והן הראו 2.2v

valaza
29-05-2011, 21:17:29
ושנית, לאור המקרה שלך, אני חושב שזה חובה (או המלצה חמה מאוד) לשים צפצפה\לד כלשהו שייתן סימן כאשר מתח הסוללות נמוך.
הסוללות בDLG קטנות בקיבולת, וזה לא מפתיע במיוחד שנגמרו במהלך הטיסה,

מעגל אזהרה כזה יכול להיות משהו באיזור ה2-3 גרם, קליל לכל הדעות

valaza
29-05-2011, 21:23:34
שחכתי לציין שעשיתי את זה והן הראו 2.2v

2.2V זה רחוק מתחת למתח ש99% מהמקלטים בשוק יודעים לעבוד איתו, אין פלא שהמקלט ננעל.

ההסבר שלי אגב לסיבה שהטיסן עבד קצת ("קירטע") על הקרקע הוא שבניגוד לטיסה, על הקרקע לא היה עומס רב על הסרוואים, לכן גם העומס על הסוללה היה נמוך.

שאלה אחרת-
אתה מתכנן לעשות משהו עם הגוף עצמו? ז"א לתקן את הכנף או להזמין כנף אחרת...
אשמח לגוף כזה בתמורה להחלפה מעניינת\מחיר סביר.

בוואז
29-05-2011, 21:31:15
הי נדב,

ראשית תודה שנאותה להעלות את הסוגיה בפורום ולפזר מעט את הערפל שנסוב סביב המקרה.
בד"כ סוללות ניקל מטל מאותה חברה שאתה מציין מחזיקות בדאון שלנו עד כשעתיים בטיסה בפעילות רגילה.

כמה שאלות אליך
1. איך אתה מטעין את הסוללה?
2. האם במהלך התחרות בין הסיבובים אתה מנתק את הסוללה או משאיר אותה מחוברת?
3. האם יתכן שהמקלט התחליפי צורך יותר זרם ממקלט מקורי?
4. ממה שהבנתי מליאב ברגע שלחצת על המקלט הסרוואים חזרו לעבוד ( האם יכול להיות שיש מגעים רופפים במקלט )

לפני שאתה קובר את הסוללה ואם יש לך כוונות כאלו, אשמח להעביר עליה ביקורת על הדאון שלי, ללא חשש כיוון שבשלט שלי יש טלמטריה
ומקרה של צניחת מתח כמו שאתה מציין היתה מתריאה לי מיד ( יתרון הטלמטריה ) דבר שהיה בוודאות מציל את הטיסן.

אני חושב שסוללת הליפו שאתה מתכנן לשים בדאון קצת גדולה מדי, תבדוק לכיוון של 240 - 300 מיליאמפר

הי גיל,
1. כמו שכתבתי, עם המטען החכם
2. מנתק
3. לא נראה לי, הספקתי להטיס איתו לפני והוא היה תקין
4. ככה חשבתי, מסתבר שטעיתי, בדקתי והמגעים היו בסדר גמור

אתה מוזמן לקבל את הסוללה, אין לי שימוש בשבילה:)

ולמה גדולה? אם אני אוריד ממנה את השרינק היא תשקול אותו דבר

tomer_inbar
29-05-2011, 21:37:19
בלי קשר לסיבת ההתרסקות, אלה לחיסכון שלך:
למה לא להשקיע קצת יותר בשביל רכיבים פי אלף יותר טובים ואמינים?
במקום מקלט סיני היית קונה את המקלט הזה:http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/WTI0001P?I=LXUDS7&P=8
כולה 60$.
אני קניתי אותו לדאון ה-DLG שלי שכרגע בבנייה.

roydor
29-05-2011, 22:24:03
נדב,

בתחרות היו חמישה סיבובים של 10 דקות כולל חמש דקות הכנה לכל סיבוב, סה"כ 15 דקות לסיבוב וכ-75 דקות של תחרות.
אם הטסת לפני התחרות לצורך חימום כמוני אז הטסת עוד 15 עד 20 דקות בקלות, סה"כ 90 עד 95 דקות בינתיים.
אחרי התחרות ראיתי אותך מטיס לפחות 20 דקות לפני שיצאתי מהשטח, כבר הגענו ל-110 עד 115 דקות.
במידה והטסת עוד רבע שעה אחרי שיצאתי, אז עברת את השעתיים בקלות ולכן אתה לא יכול לצפות מהסוללה לתת את מה שאין לה.
הסוללה למעשה ריקה והמתח הנומינלי שלה הוא תחת 0.8 וולט לתא, ללא עומס היא מתאוששת למספר שניות אך מיד נופלת. זו תכונה ידועה והתופעה תקינה לחלוטין לתא שיש לו מתח נומינלי של 1.2 וולט ומרבי של 1.5 וולט, הייתי מהמר שהסוללה תקינה ורק צריכה טעינה.
ככלל לעתיד, כאשר מתח הסוללה יורד ל-4.8 וולט תחת עומס (הטיסן דלוק) הגיע הזמן לחתוך וללכת הביתה, ב-DLG מדובר על לא יותר משעתיים כתלות במערכת שיש לך בטיסן, אתה הגעת להבנתי ל-3.5 וולט תחת העומס הרגיל של הטיסן (על הקרקע) ולכן בוודאות ריסקת עקב פריקת יתר.

לפני שאתה חורץ את דינה של סוללה מצוינת אני מציע שתחבר אותה למטען ותטען אותה על זרם של 0.2 עד 0.3 אמפר. בסוף הטעינה בדוק כמה נכנס אליה, במידה והצלחת להכניס לתוכה 360 מילי אמפר ומעלה אז סביר להניח שפשוט הגזמת והטסת יותר מדי.

רק בשביל לסדר את האוזן, במהלך ארבעת השנים האחרונות בהן אני משתמש בסוללות הללו הגעתי למסקנה שבטיסן שיש בו 4 סרוואים דיגיטליים זרם הפריקה הממוצע נע סביב ה-150 מיליאמפר לשעה. זמן ההטסה שלי הוא לכל היותר שעתיים וחצי ולכן אני לעולם לא חוצה את השעתיים (מרווח ביטחון). במידה והמקלט שלך צורך טיפה יותר משלי אז זרם הפריקה עלול להיות גדול יותר וזמן הטיסה הבטוח קצר יותר.

שים לב שהסוללה שבחרת עלולה לדרוש רגולטור שכן מתח של 6.6 וולט שעשוי להגיע גם ל-7.2 כאשר הסוללה מלאה והדבר יקצר את אורך החיים של הסרוואים שמתוכננים עד 4.8 (אבל שמועות אומרות שהם עובדים גם על 6).
בנוסף, הסוללה יותר גדולה ויותר כבדה והצורה שלה לא אופטימלית לטיסנים שלנו בהיבט נפח, היא עלולה לא להתאים ואתה עלול למצוא את עצמך עם חרטום כבד מדי.

בכל מקרה, במידה ואתה צריך עזרה בתיקון הטיסן אתה מוזמן ליצור קשר. אני אעזור בכל מה שאוכל החל מחומרים, הדרכה ועזרה בפועל.
עצה נוספת, ניתן להגיע לשטח עם טיסן נוסף או עם מטען מהיר, שניהם יאריכו לך את זמן ההטסה באופן בטוח.
רועי
054-9992920

eitan-ro
29-05-2011, 22:29:37
ביום שבת האחרון התקיימה תחרות DLG

השתתפתי בתחרות עם דאון TopSky 2.0
מערכת פוטאבה 8FG
מקלט תואם פוטאבה orangeRX מהסיני
סוללת NiMh מהאתר cheapbatterypacks

הדאון שלי תפקד מעולה במשך כל התחרות.

אחרי שהתחרות הסתיימה עשיתי מעט תרגילים עם הדאון והוא עמד בכל העומסים יפה מאוד

לקראת הסוף, זרקתי אותו והוא הגיע לגובה של כ-30 מטרים
חיפשתי טרמיקה ואז פתאום ללא שום אזהרה מוקדמת הדאון הפסיק להגיב לשלט, הוא נכנס לסחרור וצלל לכיוון האדמה תוך כדי שאני מזיז את הסטיקים כמו מטורף כדי לנסות להציל אותו ואז נשמע ה"בום" של הפגיעה בקרקע

ניגשתי אליו, הנזק הוא עיקום\שבר חריף בכנף ימין על קו הסרוו.

בדקתי אותו ונראה היה שהסרוואים לא מגיבים, לאחר ניתוק הסוללה וחיבור שלה מחדש הסרוואים הגיבו למספר שניות ואז הפסיקו שוב

ההאשמה הראשונית של כולם (ואני חייב להודות, גם שלי) הייתה נגד המקלט
"מי שם מקלט סיני על כזה דאון?"
"אם כבר קונים שלט פוטאבה שמים מקלט פוטאבה"
טוב, לא לכולנו יש את התקציב לזה :)

חיברתי בבית מד מתח לסוללה, היא הראתה 4.3V, נראה נמוך אך עדיין סביל.
חיברתי אותה לדאון ושוב, אחרי מספר שניות כלום לא הגיב; בדקתי מיד את המתח שלה והיא הראתה 3.5V!

חיברתי למקלט סוללה אחרת והוא עבד כמו חדש.

נראה שהסוללה פשוט נדפקה (בדקתי כל תא בנפרד וכולם הראו 1V~1.1V, אז אף אחד לא מת), אני טענתי אותה פעמיים לפני התחרות, בלילה לפני ובזמן ארגון הדברים.
שתי ההטענות עם המטען החכם (ובכלל כל ההטענות שלה מאז שקניתי אותה היו עם המטען החכם)

המסקנה: הפעם לא המקלט היה אשם, אלא הסוללה שכולם כל כך המליצו לי עליה וכל כך התנגדו לליפו\תחליפים אחרים.
אני עומד לשים את הסוללה הסינית הזאת:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=14075
ומקווה שלא יקרה לי דבר דומה בעתיד

נ.ב המקלט הזה הוכיח את עצמו, היום אני מזמין אחד חדש בשביל עוד טיסן שלי :)

נדב.

כמה דברים:
1. אני חושב שהסוללה שאתה רוצה לשים תהיה גדולה מידי פיזית ולא תוכל לשים בקצה החרטום ואז תצטרך להוסיף משקל נוסף.
2. כדי לשים ליפו על הטיסן אתה תצטרך גם רגולטור שיוריד את המתח ל-5V.
3. מניסיון - היה לי פעם סוללות ליפו על הDLG שלי, הראשונה התנפחה, חשבתי שזה בגלל ריסוק שהיה לי אז זרקתי ושמתי חדשה, כעבור כמה חודשים גם היא התנפחה ואז הבנתי שליפו לא מתאימה לטיסנים. (סוללה מנופחת = סכנת נפשות)
4. מניסיון - ייתכן שהמטען שלך קצת מזייף בטעינה ואני אסביר: לאחרונה קניתי מטען סיני כדי שאוכל לטעון את סוללת המשדר שלי (LIFE), הסיבה שעשיתי את זה היא כדי לחסוך כמה עשרות שקלים על קנית עידכון תכנה למטען השני שלי (איזו טעות!), אחרי שקיבלתי אותו החלטתי לעשות השוואה קטנה בין שני המטענים כדי לשים קץ פעם אחת ולתמיד את הסוגיה של ההבדל בין המטענים הסיניים למערביים (גרמני במקרה הזה), אחרי שעשיתי 3 פריקות וטעינות לאותה סוללה בשני המטענים (הבדיקה של הקיבולת נעשתה בפריקה מיד אחרי הטעינה) - במטען הסיני נכנס לסוללה בממוצע ~225 מילי' ולעומת זאת במטען הגרמני נכנס בצורה עיקבית ~290. ההבדל לדעתי נובע משימוש בחלקים באיכות ירודה יותר.
לכן אל תפסול את האופציה שיש בעיה במטען... אבל בלי קשר לזה תמיד תמיד תמיד לפני תחרות עושים לפחות מחזור פריקה-טעינה אחד כדי לודא שהקיבולת של הסוללה הוא תקין (לא פחות מ-80% מהערך המוצהר).
5. מניסיון - יש איכויות שונות מקלטים, גם כאן ההבדל נובע מאיכות החלקים ומבקרת איכות (רכיבים שמסנים רעשים יותר טוב\פחות טוב)... עד לפני כמה שנים הטסתי עם מקלטים של פוטאבה שעשו את העבודה טוב מאד, ויום אחד ראיתי מבצע על מקלט תואם פוטאבה של חברה גרמנית שידועה במוצרים איכותיים במיוחד (SCHULZE) והחלטתי לקנות מקלט אחד כדי לבדוק אותו.
אחרי שקיבלתי אותו ושמתי אותו על הטיסן, גיליתי שפתאום יש לי ~30% יותר טווח קליטה על הקרקע! וזה המון!!
מה שאני מנסה להגיד זה שאיכות המערכת נקבעת ע"י החוליה הכי חלשה שלה - במקרה שלך השתמשתה במקלט תואם שאיכותו לא ידוע ולמיטב ידיעתי גם לא נבדקה ביסודיות אף פעם... קנית משדר איכותי ולשלב אותו עם מקלט לא איכותי שווה ערך לקנית פרארי עם גלגלים של סוסיתה.
כמו שגיל אמר ייתכן שהמקלט צורך יותר זרם, יתכן גם שהמטען לא טען אותה טוב וכמובן שגם יתכן שהסוללה דפוקה (למרות שכולנו מטיסים עם אותה הסוללה בדיוק), אבל לקבוע שהבעיה היא בסוללה ולא במקלט בלי שבכלל בדקת את זה לעומק זו כבר יומרנות מיותרת.

אחרי כל הסיפור הזה אני נותן לך 2 אופציות ואני מקווה בשבילך שתבחר בנכונה:
1 - תלמד "על הגב" של אחרים שכבר היו שאותו סרט כמוך, נכבו ולמדו במשך הרבה שנים (חלקנו מטיסים עוד הרבה מלפני שנולדת).
2 - אל תקשיב לאנשים בעלי ידע וניסיון של עשרות שנים, תשתפשף\תשלם על כל הטעויות האלה על ה"גב שלך", ובסופו של דבר תגיע לאותם המסקנות.
איתן.

בוואז
30-05-2011, 00:25:59
ושנית, לאור המקרה שלך, אני חושב שזה חובה (או המלצה חמה מאוד) לשים צפצפה\לד כלשהו שייתן סימן כאשר מתח הסוללות נמוך.
הסוללות בDLG קטנות בקיבולת, וזה לא מפתיע במיוחד שנגמרו במהלך הטיסה,

מעגל אזהרה כזה יכול להיות משהו באיזור ה2-3 גרם, קליל לכל הדעות

לדעתי מיותר, משקל עודף ועלול גם לבזבז לי מעט מהסוללה

2.2V זה רחוק מתחת למתח ש99% מהמקלטים בשוק יודעים לעבוד איתו, אין פלא שהמקלט ננעל.

ההסבר שלי אגב לסיבה שהטיסן עבד קצת ("קירטע") על הקרקע הוא שבניגוד לטיסה, על הקרקע לא היה עומס רב על הסרוואים, לכן גם העומס על הסוללה היה נמוך.

שאלה אחרת-
אתה מתכנן לעשות משהו עם הגוף עצמו? ז"א לתקן את הכנף או להזמין כנף אחרת...
אשמח לגוף כזה בתמורה להחלפה מעניינת\מחיר סביר.

הכל בר תיקון, הגוף לא ניזוק והכנף תתוקן ותשוב לטוס :)

בלי קשר לסיבת ההתרסקות, אלה לחיסכון שלך:
למה לא להשקיע קצת יותר בשביל רכיבים פי אלף יותר טובים ואמינים?
במקום מקלט סיני היית קונה את המקלט הזה:http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/WTI0001P?I=LXUDS7&P=8
כולה 60$.

לא יודע, רציתי לנסות את האורנג' והוא עבד לי מעולה, הטסתי איתו מספר פעמים לפני והכל עבד תקין.

נדב,

בתחרות היו חמישה סיבובים של 10 דקות כולל חמש דקות הכנה לכל סיבוב, סה"כ 15 דקות לסיבוב וכ-75 דקות של תחרות.
אם הטסת לפני התחרות לצורך חימום כמוני אז הטסת עוד 15 עד 20 דקות בקלות, סה"כ 90 עד 95 דקות בינתיים.
אחרי התחרות ראיתי אותך מטיס לפחות 20 דקות לפני שיצאתי מהשטח, כבר הגענו ל-110 עד 115 דקות.
במידה והטסת עוד רבע שעה אחרי שיצאתי, אז עברת את השעתיים בקלות ולכן אתה לא יכול לצפות מהסוללה לתת את מה שאין לה.
הסוללה למעשה ריקה והמתח הנומינלי שלה הוא תחת 0.8 וולט לתא, ללא עומס היא מתאוששת למספר שניות אך מיד נופלת. זו תכונה ידועה והתופעה תקינה לחלוטין לתא שיש לו מתח נומינלי של 1.2 וולט ומרבי של 1.5 וולט, הייתי מהמר שהסוללה תקינה ורק צריכה טעינה.
ככלל לעתיד, כאשר מתח הסוללה יורד ל-4.8 וולט תחת עומס (הטיסן דלוק) הגיע הזמן לחתוך וללכת הביתה, ב-DLG מדובר על לא יותר משעתיים כתלות במערכת שיש לך בטיסן, אתה הגעת להבנתי ל-3.5 וולט תחת העומס הרגיל של הטיסן (על הקרקע) ולכן בוודאות ריסקת עקב פריקת יתר.

לפני שאתה חורץ את דינה של סוללה מצוינת אני מציע שתחבר אותה למטען ותטען אותה על זרם של 0.2 עד 0.3 אמפר. בסוף הטעינה בדוק כמה נכנס אליה, במידה והצלחת להכניס לתוכה 360 מילי אמפר ומעלה אז סביר להניח שפשוט הגזמת והטסת יותר מדי.

רק בשביל לסדר את האוזן, במהלך ארבעת השנים האחרונות בהן אני משתמש בסוללות הללו הגעתי למסקנה שבטיסן שיש בו 4 סרוואים דיגיטליים זרם הפריקה הממוצע נע סביב ה-150 מיליאמפר לשעה. זמן ההטסה שלי הוא לכל היותר שעתיים וחצי ולכן אני לעולם לא חוצה את השעתיים (מרווח ביטחון). במידה והמקלט שלך צורך טיפה יותר משלי אז זרם הפריקה עלול להיות גדול יותר וזמן הטיסה הבטוח קצר יותר.

שים לב שהסוללה שבחרת עלולה לדרוש רגולטור שכן מתח של 6.6 וולט שעשוי להגיע גם ל-7.2 כאשר הסוללה מלאה והדבר יקצר את אורך החיים של הסרוואים שמתוכננים עד 4.8 (אבל שמועות אומרות שהם עובדים גם על 6).
בנוסף, הסוללה יותר גדולה ויותר כבדה והצורה שלה לא אופטימלית לטיסנים שלנו בהיבט נפח, היא עלולה לא להתאים ואתה עלול למצוא את עצמך עם חרטום כבד מדי.

בכל מקרה, במידה ואתה צריך עזרה בתיקון הטיסן אתה מוזמן ליצור קשר. אני אעזור בכל מה שאוכל החל מחומרים, הדרכה ועזרה בפועל.
עצה נוספת, ניתן להגיע לשטח עם טיסן נוסף או עם מטען מהיר, שניהם יאריכו לך את זמן ההטסה באופן בטוח.
רועי
054-9992920

הי רועי,

לפני התחרות הטסתי לא יותר מדקה ונחתתי, כי התחרות התחילה.
ניקח את ה75 דקות של התחרות,
אני עזבתי לפניך, הטסתי שם כרבע שעה, אפילו פחות.
יוצא שלא עברנו את השעה וחצי, זה זמן תקין לסוללה מלאה לגמרי? להיגמר טוטאלית?
בכל מקרה היא עכשיו בטעינה, אעדכן מחר את התוצאות.

בקשר לסוללה, בריגולטור אני לא חושב שיהיה צורך, כל המטיסים שמשתמשים בסוללת ליפי מחברים אותה ישירות למקלט ללא שום נזק, תוספת של חצי וולט מעולם לא הזיקה לאף אחד :)
בקשר למימדים, אבדוק אם היא מתאימה לטיסן לפני כמובן אך אני לא רואה סיבה שלא.
המשקל הוא כמעט זהה, אם אוריד את השרינק שעוטף אותה אני מאמין שזה יפחית מספר גרמים נוספים.

כמה דברים:
1. אני חושב שהסוללה שאתה רוצה לשים תהיה גדולה מידי פיזית ולא תוכל לשים בקצה החרטום ואז תצטרך להוסיף משקל נוסף.
2. כדי לשים ליפו על הטיסן אתה תצטרך גם רגולטור שיוריד את המתח ל-5V.
3. מניסיון - היה לי פעם סוללות ליפו על הDLG שלי, הראשונה התנפחה, חשבתי שזה בגלל ריסוק שהיה לי אז זרקתי ושמתי חדשה, כעבור כמה חודשים גם היא התנפחה ואז הבנתי שליפו לא מתאימה לטיסנים. (סוללה מנופחת = סכנת נפשות)
4. מניסיון - ייתכן שהמטען שלך קצת מזייף בטעינה ואני אסביר: לאחרונה קניתי מטען סיני כדי שאוכל לטעון את סוללת המשדר שלי (LIFE), הסיבה שעשיתי את זה היא כדי לחסוך כמה עשרות שקלים על קנית עידכון תכנה למטען השני שלי (איזו טעות!), אחרי שקיבלתי אותו החלטתי לעשות השוואה קטנה בין שני המטענים כדי לשים קץ פעם אחת ולתמיד את הסוגיה של ההבדל בין המטענים הסיניים למערביים (גרמני במקרה הזה), אחרי שעשיתי 3 פריקות וטעינות לאותה סוללה בשני המטענים (הבדיקה של הקיבולת נעשתה בפריקה מיד אחרי הטעינה) - במטען הסיני נכנס לסוללה בממוצע ~225 מילי' ולעומת זאת במטען הגרמני נכנס בצורה עיקבית ~290. ההבדל לדעתי נובע משימוש בחלקים באיכות ירודה יותר.
לכן אל תפסול את האופציה שיש בעיה במטען... אבל בלי קשר לזה תמיד תמיד תמיד לפני תחרות עושים לפחות מחזור פריקה-טעינה אחד כדי לודא שהקיבולת של הסוללה הוא תקין (לא פחות מ-80% מהערך המוצהר).
5. מניסיון - יש איכויות שונות מקלטים, גם כאן ההבדל נובע מאיכות החלקים ומבקרת איכות (רכיבים שמסנים רעשים יותר טוב\פחות טוב)... עד לפני כמה שנים הטסתי עם מקלטים של פוטאבה שעשו את העבודה טוב מאד, ויום אחד ראיתי מבצע על מקלט תואם פוטאבה של חברה גרמנית שידועה במוצרים איכותיים במיוחד (SCHULZE) והחלטתי לקנות מקלט אחד כדי לבדוק אותו.
אחרי שקיבלתי אותו ושמתי אותו על הטיסן, גיליתי שפתאום יש לי ~30% יותר טווח קליטה על הקרקע! וזה המון!!
מה שאני מנסה להגיד זה שאיכות המערכת נקבעת ע"י החוליה הכי חלשה שלה - במקרה שלך השתמשתה במקלט תואם שאיכותו לא ידוע ולמיטב ידיעתי גם לא נבדקה ביסודיות אף פעם... קנית משדר איכותי ולשלב אותו עם מקלט לא איכותי שווה ערך לקנית פרארי עם גלגלים של סוסיתה.
כמו שגיל אמר ייתכן שהמקלט צורך יותר זרם, יתכן גם שהמטען לא טען אותה טוב וכמובן שגם יתכן שהסוללה דפוקה (למרות שכולנו מטיסים עם אותה הסוללה בדיוק), אבל לקבוע שהבעיה היא בסוללה ולא במקלט בלי שבכלל בדקת את זה לעומק זו כבר יומרנות מיותרת.

אחרי כל הסיפור הזה אני נותן לך 2 אופציות ואני מקווה בשבילך שתבחר בנכונה:
1 - תלמד "על הגב" של אחרים שכבר היו שאותו סרט כמוך, נכבו ולמדו במשך הרבה שנים (חלקנו מטיסים עוד הרבה מלפני שנולדת).
2 - אל תקשיב לאנשים בעלי ידע וניסיון של עשרות שנים, תשתפשף\תשלם על כל הטעויות האלה על ה"גב שלך", ובסופו של דבר תגיע לאותם המסקנות.
איתן.

1. כמו שכתבתי לרועי, אבדוק את זה.
2. אני לא חושב שיהיה צורך, פירוט למעלה. בכל אופן אבדוק את זה עם היצרן.
3. זאת לא ליפו, זאת ליפי, היא הרבה יותר בטוחה מליפו, לא מתנפחת ולא מתפוצצת :)
4. אני לא רואה סיבה שיקרה דבר כזה, אני משתמש גם בסוללות של 22V עם קיבולת של 4.5A, טוען באותו מטען, הכל עובד כשורה.
זה מטען מעולה שמעולם לא זייף לי, הוא מטען 200W, יותר איכותי ממטעני ה50W הרגילים.
5. הכל יתכן, לאחר שהסוללה תתמלא לגמרי אספר את הממצאים.
בכל אופן, זה לא יכול להיות עד כדי כך קריטי, נכון? (כי אם כן זה אומר שהמקלט הזה צורך פי 5 ואפילו יותר ממקלט פוטאבה מקורי, נשמע לי קצת מופרח)

אני חושב שלנסות דבר חדש כמו להיות הראשון ששם סוללת life על דאון DLG לא יכול להזיק, במקרה הכי גרוע - אממ... הממ... אין ממש מקרה כזה :)

אני בהתחלה כבר הייתי בראש של "לשים ליפו על הדאון"
אבל אחרי שלל תגובות מכל חברי הפורום עם נימוקים למה זה לא כדאי, מיותר ולא יעיל הלכתי עם הזרם וקניתי את הסוללה שכולם משתמשים בה.

יתכן וטעיתי, והסוללה תקינה, ואז צריך לבדוק מה הבעיה האמיתית.
הכל יכול להיות, אבל עד אז - אלוהים גדול.

נ.ב אני לא תוקף פה אף אחד, אפילו אם זה נראה כך מדברי, זה סגנון הכתיבה שלי :)

נדב.

roydor
30-05-2011, 07:04:20
נדב,

סביר להניח שהמקלט יודע לקחת עד 9 וולט כמו רב המקלטים היום בשוק, הסרוואים לא יודעים וכאשר הם מתאמצים והזרם עולה (מדפים מטה לקראת נחיתה לדוגמא) במידה והמתח מעל 6 וולט, ההספק על הסרוו ישרוף אותו (המנוע או האלקטרוניקה) המלצת יצרן סרוואי היפריון היתה בזמנו לתכנת את הסרוואים ל-80% כוח לכל היותר וגם להוריד טיפה את המהירות על מנת שהסרוו ימשוך פחות הספק במקסימום (בשביל זה צריך מתכנת סרוואים של היפריון).
ראה הוזהרת!

ישנם סרוואים שעובדים על 7.4 וולט, נכון להיום הם סרוואים אקזוטיים וטיפה יותר יקרים, לדעתי בעתיד יהיו יותר כאלו ואז יהיה שווה לחבר שני תאי ליפו ישירות לסרוואים. עד אז, מציע שתשים רגולטור או תישאר על ניקל מטאל.

נקודה נוספת למחשבה, היתה לי סוללת ניקל מטאל ב-F3J שריסקתי לפני כשנה ש"מתה" לי בתחרות, מסתבר שכבל הטעינה שלי במטען המהיר היה ארוך מדי ואני בטפשוטי ליפפתי אותו על עצמו כדי שלא יפריע לי. מה שקרה זה שיצרתי סליל עם נגד (חוט מלופף + אורך חוט גדול) ופגעתי ביכולת המטען לזהות מתי הסוללה טעונה, למעשה ריסקתי כי הסוללה לא היתה טעונה עד הסוף. כיום, יש לי חוט קצר על המטען, בסוף כל יום הטסה אני טוען את הטיסנים ובודק שנכנסה עליהם כמות הגיונית של קיבולת. בנוסף, לפני כל הטסה אני נותן טעינה נוספת על מנת להחזיר לסוללה את מה שאיבדה בגלל פריקה עצמית, לרב זה כמעט כלום אבל בשבילי זו בדיקה שהסוללה תקינה. פעם בחודשיים שלושה, לפני הטסה אני מבצע פריקה מלאה וטעינה כדי לעמוד על מצב הסוללה. עם טיפול כזה אין סיבה שהסוללה לא תחזיק לך שנתיים לפחות. בנוסף, אני בודק את מתח הסוללה, כמו שנמדד ע"י המטען, לפני ניתוק הסוללה על מנת לראות שבאמת הכל תקין, המתח צריך להיות סביב 5.9 וולט בסיום הטעינה.

בפעם הבאה שאתה הולך להטיס, תטיס רק שעה. תגיע הביתה וטען את הסוללה, בדוק כמה נכנס פנימה, זה מדד טוב לצריכה המומוצעת מהטסה אמיתית.
מנסיוני, סרוו דיגיטלי של היפריון לוקח בממוצע 35 מילי, סרוו אנלוגי של דימונד לוקח סביב 20 מילי ומקלט 6255 של ספקטרום לוקח סביב 10 מילי. במידה ויש לך ארבעה סרוואים דיגיטלים אז רק הסרוואים זה 140 מילי, אחרי הבדיקה ניתן יהיה לחשב כמה לוקח המקלט שלך ולחשב זמן טיסה בטוח על סוללת ניקל מטאל.

בוואז
30-05-2011, 07:50:27
הי רועי,

תודה על האזהרה, אני אראה מה אעשה, יש לי גם ריגולטור בבית אז אולי אשתמש בו

היום בדקתי את הסוללה, נכנסו אליה 290mAh, החוט מהמטען היה קצר (סטנדרתי, בלי מאריכים) ורפווי (לא מתוח\מלופף)
אז כנראה שזאת כן הסוללה.

עם הסוללה הזאת אני לא עומד להטיס יותר, כבר הוצאתי אותה מהטיסן (זה דרש ממני לפרק את "מגש" הסרוואים)

יש לי שני סרוואים של היפריון ושני סרוואים של דימונד ככה שזה יוצא צריכה של 110 מילי אמפר שעה
נגיד והמקלט צורך 40 מילי אמפר שעה (בהגזמה) עדיין היו אמורות להיות לי יותר משעתיים.

b1yossi
30-05-2011, 08:32:10
מסתבר שכבל הטעינה שלי במטען המהיר היה ארוך מדי ואני בטפשוטי ליפפתי אותו על עצמו כדי שלא יפריע לי. מה שקרה זה שיצרתי סליל עם נגד (

אני ממש לא חושב שהסליל זו הבעיה : כדי שלסליל תהיה השפעה צריך שיהיה סליל ממש גדול (הרבה מאוד ליפופים) ו\או קפיצת זרם משמעותית, אחרת לסליל במקרה הזה אין כל משמעות, בטח לא כזו שהמטען מסוגל להבחין בה.

אורך הכבל, יכול להיות משמעותי, זה תלוי בעיקר בשטח החתך שלו, אורך כמובן וגודל הזרם המועבר דרכו :
מחשבים את התנגדות הכבל כך - (אורך כפול שתיים(הלוך ושוב) כפול התנגדות סגולית של המוליך(נחושת=0.018) ) / שטח חתך
את התוצאה מכפילים בזרם המועבר ומקבלים את מפל המתח.

roydor
30-05-2011, 10:27:00
נדב,

עד היום היו לי חמש סוללות כאלו בשימוש בDLG ים שלי, התקנתי ארבע כאלו בטיסנים של אחרים ואני מכיר עוד עשר לפחות שנמצאות בשימוש, זאת הבעייה הראשונה שאני נתקל בה ויש לי חשד שאולי הסוללה בסדר והמטען עשוי להיות הבעייה. תביא אלי את הסוללה בהזדמנות ונעשה בדיקה על המטענים שלי שיש לי איתם כבר ניסיון.
בכל מקרה, יש לי עוד סוללות כאלו אם אתה צריך בינתיים.
דבר איתי ונתאם בדיקה ותיקון לטיסן.

יוסי, להבנתי סליל משפיע על אופי קריאת המתחים של המטען עקב שיטת פעולתו של המטעו והאופי בו הוא מודד את ה-PEAK.

DarZeelon
30-05-2011, 11:09:26
כולה 60$.

תומר,

במעשיך, רק הכנסת את עצמך ליותר צרות...

המקלט שקישרת נדרש לסרבואים עם Futaba Micro-Plug, או לרכוש מתאמים (http://cgi.ebay.com/Futaba-Micro-Plug-Futaba-J-Plug-Adapter-150mm-30-AWG-/140343293556) כדי להשתמש ברגילים...
וזה כבר מתחיל להיות יקר.

valaza
30-05-2011, 12:22:59
הי רועי,

תודה על האזהרה, אני אראה מה אעשה, יש לי גם ריגולטור בבית אז אולי אשתמש בו

היום בדקתי את הסוללה, נכנסו אליה 290mAh, החוט מהמטען היה קצר (סטנדרתי, בלי מאריכים) ורפווי (לא מתוח\מלופף)
אז כנראה שזאת כן הסוללה.

עם הסוללה הזאת אני לא עומד להטיס יותר, כבר הוצאתי אותה מהטיסן (זה דרש ממני לפרק את "מגש" הסרוואים)

יש לי שני סרוואים של היפריון ושני סרוואים של דימונד ככה שזה יוצא צריכה של 110 מילי אמפר שעה
נגיד והמקלט צורך 40 מילי אמפר שעה (בהגזמה) עדיין היו אמורות להיות לי יותר משעתיים.

יש לך חור בהערכה כאן...

המקלט כנראה באמת צורך באיזור ה30-50mA בשעה,
אבל 4 סרוואים, במיוחד חזקים כמו אצלך, צורכים 110 (כמו שכתבת) במקרה הטוב כאשר אין עליהם שום עומס,
סרוו מיקרו, בשיא העומס עליו יכול למשוך גם באיזור ה0.5A (זה לסרוו יחיד!)

MDreamer
30-05-2011, 12:39:31
אני לא ידע אם אתם זוכרים אבל לפני כמה שבועות אני העלתי את הנושא הזה בדיוק. אני לא עובר את השעה וחצי. לדעתי צריך לעשות 2 מדידות צריכת זרם:
1. של סרוו יחיד הייפריון SCD (שאני משער שבוינו משתמשים בו) תחת עומס בזריקה+טיסה של 2-3 דקות ולמצע(מלשון ממוצע) את הצריכה
2. כל אחד את המקלט שלו.

אציל אני מפסיק להטיס אחרי שעה וחצי-שעה ושלושת רבע בגלל שהמקלט שלי עם טלמטריה הוא כנראה צורך יותר . אני ידוע שבדיוק אחרי שעתיים אין לי סוללה כבר.

יצא לי פעם אחת שקיבלתי דאון מתנה :) הטלמטריה הצילה אותי.

נדב, לדעתי סביר להניח שריסקת בגלל שהסוללה שלך נגמרה. היה לי אותו דיון עם איתן ורועי לפני כמה שבועות כאשר הם אומרים לי ש"אין מצב" שהסוללה שלי נגמרת אחרי שעתיים. אחרי עוד הטסה בדקתי את זה וראיתי שאני צודק. כם מערכת FsSky עם טלמטריה, 4 סוררים של הייפריון לא כדאי לעבור את השעה וחצי. כנראה שגם עם פוטאבה.