PDA

צפייה בגרסה מלאה : איך אתם צופים בטלוויזיה פלזמה / LCD / LED שלכם בבית?

Liav
23-06-2011, 00:00:50
מתוך סקרנות, אחרי ויכוח עם כמה חברים על איך אתם מעדיפים לצפות בטלוויזיה מבחינת התצוגה על המסך.

חלק מעדיפים שתמיד התמונה תהיה על כל המסך,
וחלק מעדיפים לעשות התאמה בהתאם לשידור - או על כל המסך, או מכווץ עם שוליים בצדדים ואז התמונה קטנה יותר.

הוויכוח העיקרי נוגע לשידורי 4:3 -
יש כאלה שטוענים שהתמונה נראית מצויין כשהיא על כל המסך ושונאים את השוליים,
ויש כאלו ששונאים שהתמונה מתוחה ואין להם בעיה עם השוליים.

איך אתם הייתם מעדיפים לצפות? (ללא שיקולים טכניים)
ענו על הסקר למעלה, ואפשר גם להוסיף תגובות כמובן.

RonTo
23-06-2011, 00:03:18
בישיבה ;)

tamos
23-06-2011, 00:03:41
על הספה, מה זה איך?

Liav
23-06-2011, 00:06:37
ת'כלס, מצחיק :D

ענו על הסקר בבקשה.
לקח לו כמה דקות להטען אחרי פתיחת הפוסט ולכן לא הובנתי כראוי... :rolleyes:

guyst
23-06-2011, 00:11:11
מסך מלא, למי יש כוח לשחק בניהם כל הזמן... ;)

אייל שפירא
23-06-2011, 05:50:53
במקום העבודה שלי יש מסך LCD גדול בלובי שמקרין כל היום טלויזיה (ערוץ 2 או 10 בעיקר). המסך מכוון על תצוגת 4:3 עם שני פסים שחורים בצדדים, והתוצאה היא שבתצוגה של מסך מלא יש הבדל מאוד מאוד בולט בין העוצמה והגוון של הפיקסלים בעקבות "טחינת" הפיקסלים במרכז הפריים ואי שימוש באלה שבשוליים.

אז בטווח הרחוק - לא מומלץ.

guy1a
23-06-2011, 06:11:44
אין לי טלויזיה ....:cool:

erazz
23-06-2011, 07:28:51
מה זה LCD?

אני משתדל לצפות ב-LSD

Liav
23-06-2011, 09:26:48
אייל וגיא,
נתתם טיעונים טכניים טובים - אבל בגלל זה יש פספוס של השאלה שלי - שהיא לא טכנית.
אני אסביר -

גיא,
נניח הטלוויזיה שלך היתה יודעת לשנות את התצוגה באופן אוטומטי בין סוגי השידורים ולא היית צריך בכלל להתעסק עם זה? מה אז היית מעדיף?
(אגב, יש כאלו טלוויזיות כיום)

אייל,
נגיד ומצאו פיתרון לבעיה, כמו למשל, הפעלה של הפיקסלים בשוליים בתדירות מאוד גבוהה, כך שזה כלל לא נראה לעין, ובעצם הם נטחנים באותה מידה.
מה היית מעדיף?

בעצם אם אני אמקד את השאלה - איך אתם מעדיפים לצפות בשידורי 4:3?
על כל המסך? או על מסך עם שוליים?
וכמובן, השאלה מתייחסת רק לאיך התצוגה נראית על המסך וללא שיקולים טכניים.
כי על זה בדיוק הוויכוח -
יש כאלה שטוענים שהתמונה נראית מצויין כשהיא על כל המסך ושונאים את השוליים,
ויש כאלו ששונאים שהתמונה מתוחה ואין להם בעיה עם השוליים.
באיזה צד אתם נמצאים?

bendisar
23-06-2011, 10:57:36
על כל המסך, ולחפש טלוויזיה שיודעת למתוח את התמונה כמו שצריך בשידורי 3/4
אם הטלווזיה סתם מותחת הכל זה נראה חרא. לטלווזיות מסוימות יש מה שנקרא "מתיחה חכמה" כאשר מרכז התמונה נשאר יחסית באותו יחס והצדדים נמתחים יותר
התוצאה נראת הרבה יותר טוב ממתיחה פשוטה

אייל שפירא
23-06-2011, 11:15:05
אני עם אלעד

Liav
23-06-2011, 11:36:20
אלעד, הרעיון הזה גם נחמד - מעין פשרה בין מתיחה מלאה לבין שימוש בשוליים.
הייתי מוסיף את האופציה הזו לסקר אם היה אפשר לערוך אותו, אבל זה לא המצב לצערי...

tamos
23-06-2011, 12:09:17
על כל המסך אם מדובר בשידורים 4:3, כמובן רק אם לטלוזיה יש אלגוריתם כלשהוא שיודע לעבד את התמונה שלא תקבל עיוותים.
אם יש לכם פנסנוניק תשתמשו במצב SCAN.

flatspin
23-06-2011, 14:24:54
תמונה מתוחה לרוחב בשידור 3:4 נראית איום ונורא.
אני לא מבין מדוע אנשים בוחרים לראות דמויות מעוותות. בטלוויזיה שלי (אני מניח שזה קיים בכל מסך שטוח שהוא) קיים מעבר אוטומטי מובנה והתמונה עוברת מעצמה לגודל מלא כאשר השידור הוא ב-16:9.
לעולם אני מעדיף תמונה נכונה על פני מעוותת.

guy1a
23-06-2011, 14:40:09
אני חושב שזה משהו שמתרגלים אליו

אני באמת לא רגיל לטלויזיה ... האחרונה שהיתה לי היא CRT וזה יש רק 3:4

במחשב אני מעדיף מסכים שטוחים כשהסרט פרוס על כל המסך, אני גם צופה בסרטים "שנפלו ממשאית" במחשב על מסך בצורה כזאת.

adibenbasat
23-06-2011, 17:29:53
אז מה המסקנה?
פריים רחב לאתר או צר???

Liav
23-06-2011, 22:37:27
גיא,
צפיה במחשב הופכת את הוויכוח למיותר - כמעט כל תוכנות הוידאו, ואתרי הוידאו מציגים כל פורמט של סרט (16:9 או 4:3), בתצוגה תקינה ללא עיוותים.
התוכנות מוסיפות שוליים איפה שצריך, ויש גם כאלו שמאפשרות זום וחיתוך חלק מהתמונה לטובת הצגה על כל המסך ללא שוליים.
לא נתקלתי בתוכנה שמבצעת מתיחה לתמונה - יתכן שזה קיים, אבל זה לא נפוץ כמו בטלוויזיות.

אבל למשל, אם תצפה בסרט 4:3 ב-youtube על מסך מלא, יהיו לך שוליים שחורים בצדדים, ופה לא תוכל להמנע מזה...
(מעניין גם שזה לא מפריע לאף אחד)
לדוגמה - הפעל את הסרט הבא על מסך מלא:

http://www.youtube.com/watch?v=h8-XaxH9uTw

אדי,
מה המסקנה?
יש הרבה מסקנות.
כשמדובר על שידורי 4:3, רוב המצביעים בסקר מעדיפים שהתמונה תמיד תהיה פרוסה על כל המסך - בין אם היא תהיה מתוחה (רגיל או חכם), ובין אם היא לא תהיה מתוחה אבל תהיה מוגדלת עם זום וחתוכה (עוד אפשרות שנזכרתי בה).
לרוב האנשים ככל הנראה לא חשוב שהתמונה מעוותת, או לחילופין שהיא מאבדת פרטים (חיתוך).
(יש גם היבטים טכניים, אבל נשים אותם בצד, כי ביקשתי בסקר לא להתייחס להיבטים הטכניים)

כנראה שאני בין הבודדים שחשוב להם לצפות בתמונה בצורתה המקורית ללא שינויים.
אני עם גדעון :)

גם כל החברים שלי פרט לאחד, חושבים כמו רוב המצביעים.
כשהראיתי להם שאני מכווץ את המסך מרחב לרגיל, הם אמרו לי "תראה כמה שהאנשים רזים!", אז אמרתי להם שככה הם נראים באמת, וכשהתמונה רחבה הם נראים שמנים מהרגיל.
אין ספק שאחרי צפייה ממושכת בתמונה מתוחה, המוח התרגל לתמונה המעוותת, ופתאום כשהצגתי להם תמונה ביחס תקין - היא היתה נראית להם מעוותת. :cool:

חבר אחד גם טען, שאם כבר קונים מסך רחב, חבל לא לנצל את כולו. :eek:
אני מבין את הטיעון - אבל אני מוכן לוותר על חלק מהמסך כדי לראות תמונה ללא עיוותים.
לעומת זאת, בהצגת סרטים בפורמט 16:9, אני מציג את התמונה על כל המסך.

ובנוגע לאתר?
זה כבר עניין אחר בכלל...
מערכת האתר - vBulletin עוצבה ליחס תצוגה של 4:3, כדי לתמוך בסטנדרט שעדיין נפוץ מאוד בעולם.
הצגה של האתר על מסך עם יחס 16:9 גורמת לריווח מיותר בין העמודות והארכת שורות הטקסט בתגובות, לכל רוחב המסך הרחב.
אם מלכתחילה האתר היה מעוצב ליחס 16:9, היה צריך בוודאות לפרוס אותו על כל המסך, וזה היה נוח לצפיה לכולם, אבל אז בעלי המסכים הישנים, לא היו יכולים לצפות בו בנוחות בכלל.
כשהסטנדרט הזה יעלם (אם בכלל) אז יתחילו לעצב אתרים בהתאמה למסכים רחבים, ולא רק שכל שטח המסך יהיה מנוצל, הוא יהיה מנוצל נכון.

בדומה לטלוויזיות, אנשים שצפו בפורום על מסך רחב, התרגלו לתצוגה הזו, ולכן פתאום מוזר להם שהאתר התכווץ.
אני מאמין שאחרי תקופת הסתגלות קצרה, אנשים יתרגלו לתצוגה הצרה, ורק לאחר מכן יבינו שהתצוגה הרחבה פחות נוחה.

נגמרה החפירה ;)

eitan-ro
24-06-2011, 07:45:53
אבל למה שאנחנו נתרגל למשהו שהוא פחות נוח? הרי צפיה באתר הזה במסך רחב לא מעוותת שום דבר... סך הכל השורות יותר ארוכות לאלה מאיתנו שלא מורידים שורות בתגובות.
המצב הקודם היה הרבה יותר נוח כי ראיתי יותר מידע על המסך, לעומת המצב הנוכחי שאני צריך לגלול הרבה כדי להגיע להודעות התחתונות.

Liav
24-06-2011, 09:56:23
איתן,
אתחיל מזה ש"נוח" - זה משהו סובייקטיבי ועם זה אני לא יכול להתווכח.
למשל, אם תקבל ביד שלט מוד 1, או אם תטוס לאנגליה ותצטרך לנהוג בצד שמאל של הכביש - זה לא נוח! אבל לאנגלים זה כן! ;)

מה שאני מנסה להגיד הוא, שהאתר עוצב מראש להיות בתצוגה צרה - ולכן הוא אמור להיות מוצג ככה. אבל אני טוען את זה גם מכיוון אובייקטיבי, ולא רק סובייקטיבי.
הסיבה שככל הנראה לרוב האנשים לא נוח בתצוגה הצרה, היא בגלל שהתרגלו לצפיה בתצוגה הרחבה.
אנשים לא אוהבים שינויים - כי צריך להסתגל אליהם - דבר שלוקח זמן ומאמץ מצד המשתמש, שכבר רגיל לעבור אוטומטית על הפורום ויודע איפה כל דבר נמצא.
פתאום הדברים ממוקמים קצת אחרת - וזה מעצבן שצריך להתחיל לחפש לאיפה הדברים זזו. אני מבין.

כשעשו שינוי בעיצוב פייסבוק, אנשים שבתו רעב כדי להחזיר את העיצוב הישן, לא? :p ומה יצא? העיצוב החדש נשאר, וכולם מרוצים ממנו היום.
וכשיצא אופיס 2007, אף אחד לא מיהר לשדרג כי כולם נבהלו מעיצוב התפריטים החדש. היום יהיו מעטים שיגידו שהתפריטים באופיס 2003 יותר נוחים.
סבתא שלי לא ישנה כל הלילה כי היא פחדה שהיא לא תצליח לקבל יותר מיילים באאוט-לוק אחרי השדרוג (סיפור אמיתי!)

תאמין לי, שאני גם הייתי שמח לו היה אפשר לפרוש את האתר על כל המסך בצורה נוחה (נוחה באמת ולא סתם לפרוש על כל המסך), אך זה לא המצב.
אין לי בעיה גם שיהיו שני סקינים שונים, וכל אחד יבחר מה שבא לו. אבל מעיין אמר שזה לא אפשרי.

יש בעיצוב האתר שתי בעיות עיקריות בהצגה רחבה:
1. טקסט
2. אוסף מידע שמפוזר על כל המסך.

1. למשל, איך אתה מדפיס טקסט על דף A4? לאורך או לרוחב? ברור שכשדף פרוש לאורך. (ואם אתה תולה מודעה כאשר ההדפסה היא לרוחב - אתה נוהג להגדיל את הגופן, כדי להקטין את כמות המילים בשורה)
נסה לקחת טקסט קיים בכתב קטן, ולהדפיס אותו לרוחב הדף. אתה תראה שברגע שהשורות מאוד מתארכות ומכילות הרבה מילים - פחות נוח לקרוא - למרות שהדף הרבה יותר "קצר" לאורכו.
בעיתון למשל, הכתיבה היא בטורים צרים וארוכים - שוב מהסיבה שהרבה יותר נוח לקרוא הרבה שורות קצרות, מאשר מעט שורות ארוכות. (וזה עניין אובייקטיבי!)
תחשוב למשל שבעיתון יום שישי (דפי A3) היו מודפסות שורות טקסט קטנות לאורך הדף מקצה לקצה (60 ס"מ!) - זה לא היה נוח בעליל לקריאה.

2. ובנוגע למידע שמפוזר על כל רוחב המסך -
למשל, בכותרת התגובה שלך, מופיע בצד ימין שם המשתמש eitan-ro, ומתחת תיאור, ובצד שמאל בסוף השורה מופיע תאריך הצטרפות וכו'.
כל הנתונים האלה שייכים אליך ולכל משתמש צריך להיות קל ופשוט לקרוא את כל הנתונים.
אין סיבה שכל הנתונים האלו יהיו מרוחקים מאוד האחד מן השני. אין בעיה שחלק בקצה השמאלי, וחלק בקצה הימני - אבל אם רוחב האתר הוא על כל המסך, אז הם רחוקים יותר מדי.

יתכן שגם חוויות הצפיה שלנו הן שונות מכל מיני סיבות טכניות - שאפשר לטפל בהן.
אני צופה על מסך 24" ברזולוציה 1080X1920, עם דפדפן FF 5 והאתר מוצג בגודל מקורי (100%) - ללא שום זום.
תוודא שאכן אתה צופה במסך ברזולוציה המקסימלית שלו, ובאתר ללא זום - כי אולי בגלל זה לא נוח לך לצפות באתר בתצוגה החדשה.
אתה יכול להעלות צילום מסך של העמוד הראשי? זה יעזור לשפוך אור על איך אתה צופה באתר.

ובנוגע לגלגלת - אני מרגיש יותר נוח כשהעיניים פחות מתאמצות לקרוא, ואין לי בעיה לאמץ עוד טיפה את האצבע כדי לגלגל הגלגלת בתמורה לכך.
אולי הגלגלת שלך לא רגישה מספיק, ואתה צריך לגלול אותה הרבה סיבובים כדי לרדת כמה שורות (דבר שאפשר לשנות בלוח הבקרה).

לסיכום - לדעתי, כל עוד האתר מעוצב לתצוגה צרה, אין טעם למתוח אותו על כל המסך - זה לא מוסיף, אלא זה רק גורע מאיכות הצפיה.

umbo
25-06-2011, 10:30:05
אני מעדיף לראות את השידורים במקור וביחס נכון. אין בארץ שידור שאינו 4:3 (חוץ מערוץ אחד בשידור HD )
וערוצים שמשדרים ב- 16:9 פשוט חותכים את החלק העליון והתחתון של התמונה של 4:3. טלויזיה עם תיקון אוטומטי (תיקון, לא מתיחה) פותרת את הבעיה. אני ממש לא אוהב תמונה מעוותת ושמנמנה של אנשים.

guyst
27-07-2011, 17:41:19
מעניין לעניין בבניין ליד... :)

מה עדיף? פלאזמה, LCD או LED?
היום ניתן לקנות פלאזמה 50 אינטש ב-3000 ש"ח שאיכות הצפיה שלה מהטובות והמגבלה היחידה היא תאורה בחדר (למרות שאומרים שזה גם שופר)
LCD בגדלים הגדולים חלשה יותר באיכות
LED זה יותר גימיק לפי הבנתי כאשר הלדים הם במסגרת (רוב ה-LED המשווקות בארץ במחירים זולים) מקבלים לפעמים נפילות איכות התמונה.

מישהו עבר את המחקר הזה?

bendisar
27-07-2011, 19:12:32
מבחינת איכות- הפלאזמה לוקח את כולם, אבל מאוד רגיש לתאורה חיצונית
ובנוסף זוהי שיטה קצת פחות אמינה, וגם פות חסכונית מבחינת חשמל
ההבדל היחיד בין LCD ל-LED הוא התאורה האחורית- המסך עצמו הוא אותה טכנולוגיה של LCD
לפני איזה חצי שנה בדיוק המשפחה שלי החליפה טלווזיה, ואז ביצעתי את המחקר וההשוואות
בתאורה נכונה- לפלאזמה יש את איכות התמונה הגבוהה ביותר כמעט תמיד
בין LCD ל-LED, בדרך כלל ה-LED יפיק תמונה יפה יותר בגלל התאורה האחורית החזקה. כמובן גם חשוב שהמסך יהיה מהיר (לא 50HZ, לפחות 100HZ)
וגם שיהיה לו קצב פריימים מהיר
אני אישית בסוף הלכתי על טלוויזית TOSHIBA REGZA 42 אינצ' עם אחריות 7 שנים של ניופאן
זהו מסך LED, אני מאוד מרוצה מאיכות התמונה שלו- בעיקר כאשר אני מזרים אליו סרטים בסטרימר באיכות FULL HD 1080P
הוא יכול ממש לסנוור עם התאורה האחורית שלו בסצנות עם הרבה לבן, מתקבלת תמונה מאוד איכותית וחדה, עם הבחנה טובה מאוד בין גווני שחור שונים, יש לו מה שנקרא ניגודויות דינאמית
ככה שהוא יכול להאיר אזור מסויים יותר, אבל המספרים שמתקבלים עם הנגודיות הזאת הם סתם גבוהים- פשוט כדאי לראות את המסך בפעולה
חשוב גם הגימור שיש למסך- גימור מט יתן תמונה קצת פחות טובה, אבל יותר עמידות לאור חיצוני והשתקפויות
גימור גלוס ידגיש יותר את הצבעים- אבל יהיה רגיש יותר לתאורה חיצונית ואור יום. ככה שכדאי לבחור לפי איפה הטלוויזיה תהיה
לדוגמא אצלי היא נמצאת ליד חלון גדול מאוד, אז הלכתי על מסך מט והיא מסתדרת עם זה יפה מאוד
בקיצור לך לחנות, תראה מה מתאים לך מבחינת איכות ומבחינת מחיר
תבקש לראות את הטלוויזיה בפעולה גם על שידורי SD וגם על שידורי HD כדי לראות איך היא מתמודדת עם כל מצב, תרשום את הדגמים שאהבת ותחקור עליהם מבחינת האם
יש ביקורות, חוות דעת וכו'