PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה על סוללות

Friman
01-07-2011, 23:44:57
היי
הבנתי שפרמטר הזרם של הסוללה קובע את ״הנפח״ שלה ואילו מקדם הc קובע עד כמה הסוללה מאפשרת לנצל את הזרם בצריכה רגילה ו/או בצריכה רגעית של כוח מתפרץ (מקווה שהבנתי נכון). מה שלא הבנתי זה מדוע לא משתמשים תמיד בסוללות בעלות האמפר הגבוה ביותר שקיים? האם זה משיקולי עלות? משקל? או שהמגבלה היא בעקרונות האלקטרוניקה? אם אני הולך עם ההגיון שלי - שהוא כנראה לא לגמרי מדוייק, אזי שככל שמשתמשים בסוללה עם אמפר גבוה יותר נקבל זמן טיסה ארוך יותר. וזה נשמע לי חיובי, לא? איזה מגבלות נוספות קיימות למקסימום האמפר של הסוללה שניתן לשים על המסוק?
קראתי את המאמר שנכתב כאן על מקדם הc של הסוללה אך לא כל כך הבנתי את החישובים ולאילו נתוני צריכת זרם של המסוק צריך להתאים את הסוללה. ואיך מחשבים את זה. האם הנתון שקובע את צריכת הזרם של המערכת החשמלית הינו נתון האמפר של הבקר? או שיש פרמטרים נוספים/אחרים? למשל, אם אני מתעניין בקומבו של Trex 500 esp שמגיע עם בקר 60 אמפר של אליין, איך מתאימים לו סוללה? ראיתי שההמלצה של אליין היא לסוללת 6 תאים 2100-2500 אמפר. מה יהיה ההבדל אם אשים עליו סוללת 2100 לעומת 2500 אמפר? ומה יקרה אם אשים על מסוק כזה נניח סוללה של 3000 אמפר? או 4000 אמפר? אל תסתלבטו עליי בבקשה, עברו יותר מ20 שנה מאז שלמדתי אלקטרוניקה ומעולם לא התעסקתי בחומר הזה מאז. וגם אז זה היה ברמה של כיתה ו׳-ז׳.*

ועוד שאלה קטנה לסיום - חלק מהחברים כאן המליצו על שימוש בבאזר להתרעה על היחלשות הסוללה, וחלק המליצו שלא להשתמש בשכזה אלא למדוד זמן בטיימר. אז, מתי בדיוק מתריע הבאזר? לפי מתח מסויים, אמפר מסויים? האם הוא ניתן לכיוונון? כי הרי לסוללות שונות יש נתונים שונים. ואם לא משתמשים בו, כיצד מחשבים כמה זמן סוללה תחזיק מעמד? הרי לא טסים כל הזמן באותה עוצמת מנוע ולכן אני מניח שגם צריכת הזרם וקצב פריקת הסוללה משתנים מטיסה לטיסה?

תודה, מקווה שלא טחנתי יותר מדי*

Shay
01-07-2011, 23:52:17
הסיבה שלא משתמשים תמיד בסוללה בעלת האמפראז' הגבוה ביותר היא משיקולי משקל ומקום(לדעתי עלות היא פרמטר פחות חשוב בנושא הזה) לרוב הכלים יש תא סוללה מוגבל בנפח ובנוסף ניתן להשתמש בסוללה גדולה עד קיבולת מסויימת(בהתאם לכלי) מכיוון שכל קיבולת גבוה מהמקסימלית תתבטא בביצועי טיסה ירודים וזמן טיסה זהה+-.

michaelgl
02-07-2011, 00:56:12
היי פרימן
כמו ששי אמר,סוללה שיש בה יותר קיבולת בדרך כלל גם תשקול יותר, והמנוע יתאמץ יותר בשביל להרים את כל הערכה לאוויר.
כמו כן ישנו את עניין היצוב של המסוק, אם אתה שם סוללה כבדה בחרטום המסוק, אזי תדרש להפעיל כוח נגד בשביל לייצב אותו, פעולה הדורשת עוד אנרגיה.
כל ייצרן מספק סדר גודל של מידות ומשקלים של סוללות, שאמורים לתת זמן אופטימלי לטיסה, לביצועים ולגודל התקציב.

הבעיה עם באזר לסוללה היא שכשהוא כבר נדלק, מצב האנרגיה שלך בסוללה נמוך כל כך שתרגיש את הבדלי הביצועים גם בלעדיו
זאת ועוד שאתה עלול לרסק אותו.
כמו כן לא תמיד שומעים אותו.
טיימר הינו זמן מוקצב מראש, שהוא רחוק מהזמן שבו הסוללה מגיעה למצב של מחסור באנרגיה.
כאשר הוא מזמזם להנאתו אתה מניח את המסוק, בכך אומנם אתה מטיס פחות זמן, אך שומר על אורך חיי הסוללה, ומתרחק מסכנת ריסוק :)

hagpel
02-07-2011, 10:46:08
לTREX500 תלך ע ל 2650mAh-2800mAh 40C (אני טס עם 2650 וזה נותן כ8דקות ריחוף וכ6 דקות של פעלולים)
יש באזרים שאתה יכול לתכנת באיזה מתח הם יתריעו, תא ליפו אסור שירד מ3.7 אז אל תקנה באזר שמתריע בפחות!
שיטת הטימר בשלט טובה עד שאחד התאים בסוללה שלך לא מחזיק מתח וכל המערכת החשמלית קורסת...עדיף להוסיף באזר!

wind556
02-07-2011, 13:35:17
שם המשחק זה אופטימיזציה
שיקולי מקום ומשקל הם השיקולים העיקריים
את כל השאר אמרו כאן לפני.
תסמוך על המלצות החברה, הם לא באות סתם.
וההמלצה האישית שלי: בשום פנים ואופן בלי באזר.
טיימר מצד אחד, ופיתוח רגישות ותשומת לב מצד שני, זה התהליך הנכון, וקיומו של באזר מפחית את תשומת ליבך וגורם לך לסמוך על פריט לא אמין במקום על התרעת הטיימר והתחושה בסטיק.
ואם אתה לא יודע כמה זמן לשים בטיימר, שים פחות :cool:

Friman
07-07-2011, 17:50:04
עלתה לי עוד שאלה בענייני סוללות. אפשר?
אם נניח יש לי 2 סוללות של 6 תאים בנפח 2000-2500mAh ואני רוצה לשים אותן יחד על מסוק גדול יותר, נניח Trex 600 שדורש גם כן סוללת 6 תאים אך יחידה, בזרם גבוה יותר (הבנתי שבמסוק כזה משתמשים בסוללות של 4000-5000mAh)- האם ניתן לחבר אותן יחד במקביל? אני יודע שלמשל בהוריקאן מחברים 2 סוללות 3 תאים בעלות אותו נפח בטור ומקבלים אספקת חשמל תואמת לסוללת 6 תאים בנפח זה. האם ניתן לעשות דבר דומה בחיבור מקבילי, או שצריך לחבר בחיבור מקביל כל צמד תאים?
השאלה היא גם תאורטית אם זו אופציה מבחינת צרכי הזרם והמתח, וגם פרקטית האם זה הגיוני מבחינת מקום תחת החופה של מסוק 550 או 600 ומבחינת משקל.

ולא, אני לא מתכנן לקנות מסוק 600 (גיא). אני שואל לידע כללי בעיקר*

bendisar
07-07-2011, 18:00:18
בחיבור מקבילי אתה מחבר את הקיבולת של התאים, בזמן שהמתח ישאר זהה
בחיבור טורי, אתה מחבר את המתחים של התאים והקיבולת תישאר זהה.
לדוגמא- בטירקס 600PRO החדש- מחברים 2 סוללות של 6 תאים 3300MA כל אחת בטור כדי לקבל סוללה בעלת 12 תאים וקיבולת של 3300MA.
אם היית לוקח את אותן 2 סוללות ומחבר אותן בחיבור מקבילי- היית מקבל סוללה אחת בעלת קיבולת של 6600MA ומתח של 6 תאים

Yoav Lahav
07-07-2011, 18:04:49
עודד באזר זה הדבר. אמין ביותר ומאפשר מיצוי ההטסה מכל סוללה וסוללה.
זה גם לא נכון כמו שאמרו פה שאם באזר אין לך זמן לנחות ואתה מסתכן בריסוק.
תשתמש בבאזר מתכנת שאפשר לקבוע בו מה מתח ההתרעה לתא בסוללה כך שישאר לך מספיק זמן לנחות בנחת.
באזר מתכנת נותן זמן טיסה מכסימלי מכל סוללה.

עם טיימר אתה פשוט מטיס פחות וגם אינך יכול לכוון אותו לפי סוג הסוללה ואופן ההטסה.
אתה סתם נוחת כאשר ייתכן שבשקט היית יכול לטוס עוד לא מעט בלי שום בעיה ובלי לגרום נזק לסוללה.

שם המשחק זה אופטימיזציה
שיקולי מקום ומשקל הם השיקולים העיקריים
את כל השאר אמרו כאן לפני.
תסמוך על המלצות החברה, הם לא באות סתם.
וההמלצה האישית שלי: בשום פנים ואופן בלי באזר.
טיימר מצד אחד, ופיתוח רגישות ותשומת לב מצד שני, זה התהליך הנכון, וקיומו של באזר מפחית את תשומת ליבך וגורם לך לסמוך על פריט לא אמין במקום על התרעת הטיימר והתחושה בסטיק.
ואם אתה לא יודע כמה זמן לשים בטיימר, שים פחות :cool:

Friman
07-07-2011, 18:55:34
בטירקס 600PRO החדש- מחברים 2 סוללות של 6 תאים 3300MA כל אחת בטור כדי לקבל סוללה בעלת 12 תאים וקיבולת של 3300MA.

לכן אמרת לי בטלפון שכדאי לקנות עבור Trex 500 סוללות של 3000mAh? כי אפשר אח״כ להשתמש בהן לTrex 600 אם משדרגים בעתיד?

אם היית לוקח את אותן 2 סוללות ומחבר אותן בחיבור מקבילי- היית מקבל סוללה אחת בעלת קיבולת של 6600MA ומתח של 6 תאים
ו2 סוללות כאלו של 3000mAh נניח שמחוברות במקביל, ניתן לשים בTrex 550? שצורך 6 תאים בזרם של 2600-5200mAh?
השיקולים שלי כמו שאמרתי הם לעשות איזון מיטבי בין צמצום הוצאות לא הכרחיות לבין חשיבה קדימה על פוטנציאל לעתיד... למרות שאני בטוח שהTrex 500E יספק לי תקופה מספקת בהחלט של אתגר ולמידה לפני שארגיש דחף להשתדרג הלאה (קיבלתי את המלצתך ללכת כבחירה סופית במסוק על ה500E. אכן נשמעת הבחירה המאוזנת ביותר למתחיל)*

bendisar
07-07-2011, 19:16:33
לכן אמרת לי בטלפון שכדאי לקנות עבור Trex 500 סוללות של 3000mAh? כי אפשר אח״כ להשתמש בהן לTrex 600 אם משדרגים בעתיד?

על הסוללות של ה-500 המלצתי לקחת בקיבולת 3000MAH קודם כל מכיוון שזה יתן לך יותר זמן טיסה, שזה דבר מאוד חשוב למתחיל. רוב הסיכויים שעד שתשתדרג הסוללות האלה כבר יהיו מתות :p

ו2 סוללות כאלו של 3000mAh נניח שמחוברות במקביל, ניתן לשים בTrex 550? שצורך 6 תאים בזרם של 2600-5200mAh?
השיקולים שלי כמו שאמרתי הם לעשות איזון מיטבי בין צמצום הוצאות לא הכרחיות לבין חשיבה קדימה על פוטנציאל לעתיד... למרות שאני בטוח שהTrex 500E יספק לי תקופה מספקת בהחלט של אתגר ולמידה לפני שארגיש דחף להשתדרג הלאה (קיבלתי את המלצתך ללכת כבחירה סופית במסוק על ה500E. אכן נשמעת הבחירה המאוזנת ביותר למתחיל)*

אם תחבר 2 סוללות 3000MAH 6 תאים במקביל תקבל סוללת 6 תאים בעלת 6000MAH, שזה יהיה גם כבד, וגם כנראה לא יכנס מתחת לחופה של 550.

;)

Friman
07-07-2011, 19:23:43
תודה!
החכמתי (גם אם רק תאורטית)

אגב יואב לבאזר כזה התכוונת?
http://cgi.ebay.com/1-8S-Lipo-Battery-Tester-Low-Voltage-Buzzer-Alarm-RC-1S-/180679228596

Yoav Lahav
07-07-2011, 20:50:50
כן. זו אחת האפשרויות הטובות. הוא מצפצף חזק מאד. ממש מעולה ושומר לך על הסוללות יופי.
מוצר מצויין.

תודה!
החכמתי (גם אם רק תאורטית)

אגב יואב לבאזר כזה התכוונת?
http://cgi.ebay.com/1-8S-Lipo-Battery-Tester-Low-Voltage-Buzzer-Alarm-RC-1S-/180679228596