PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה למה אין הזדקרות קצה כנף?

Liav
03-07-2011, 19:51:07
דובר על זה הרבה בפורום וגם יצא לי לחוות את זה בעצמי -
אם מורידים את המאזנות כלפי מטה לשימוש כמדפים - בגישה לנחיתה במהירות איטית ותמרון חריף במאזנות, ניתן בטעות לזקר את אחת הכנפיים ולגרום לטיסן לגלגל בחריפות.

אז למה זה לא קרה לי מעולם ב-Topsky שלי?

שלא תבינו לא נכון - אני לא מתלונן :) - אני דווקא מרוצה מזה שאני יכול לשחק עם המאזנות בלי הגבלה ובלי חשש שהטיסן יתרסק.
אבל אני מנסה להבין את הסיבה לתופעה.

eitan-ro
03-07-2011, 20:29:51
זה קורה ועוד איך! תנסה לגלגל את הטיסן כשהמאזנות שלו למטה (בלי שאחת מהן תתרומם)... אתה תראה שזאת משימה בלתי אפשרית

Liav
03-07-2011, 23:21:52
איתן - זה בדיוק מה שאני עושה
אני מוריד מדפים עד הסוף, ואז אני מזיז את סטיק המאזנות עד הסוף לכיוון מסויים, והטיסן לא מגלגל בכלל (מן הסתם), אבל גם לא מזקר כנף.

בגלל שאני שמאלי, אני מחזיק את השלט ביד ימין בזמן שאני מנסה לנחות ליד, ולכן אני יכול לבצע תיקונים אחרונים רק בסטיק ימין.
אני לא יכול לתקן בעזרת הגה הכיוון, ולכן אני מתקן כשצריך עם המאזנות.
בהתחלה עוד כשלא הייתי מדויק כל-כך בנחיתות, הייתי לפעמים מזיז את המאזנות עד הסוף ומגלה שההשפעה חלשה מאוד (וברור שהטיסן לא יכול לגלגל ככה), אבל כאמור, היא לא גורמת לשום הפלת כנף שנובעת מהזדקרות.

eitan-ro
04-07-2011, 06:38:10
עוד דבר - כשאתה עושה את זה הטיסן שומר על החרטום בזוית למטה, זה שומר על מהירות כלשהי ומונע הזדקרות כזאת שתפיל את הכנף.

DarZeelon
04-07-2011, 07:10:26
מבלי שלמדתי הנדסה אווירונאוטית באופן מסודר...

זווית-ההתקפה של ההזדקרות, כשנתון הפרופיל של הכנף, משתנה בהתאם לזווית ההטיה של משטח-ההיגוי בכנף.
זווית-ההזדקרות של הפרופיל נמדדת בין כיוון הטיסה לבין כיוון המיתר המקורי של הכנף, כאשר משטח-ההיגוי אינו מוטה; כלומר בניוטרל.
כשמשטח ההיגוי מוטה מעט מעלה, הפרופיל יכול לפעול בזווית-התקפה גבוהה יותר, מבלי שהזרימה מעל הכנף תהפוך ללא למינרית ותתנתק (הזדקרות).
כשמשטח ההיגוי מוטה מוטה כלפי מטה; כלומר כשהמדף מוּרַד, הזרימה תתנתק מהמשטח העליון בזווית-התקפה קטנה יותר (ביחס למצב נייטרלי) ותביא להזדקרותה של הכנף.

כשטיסן מוטס במהירות הקרובה למהירות ההזדקרות שלו (כלומר, בזווית-התקפה גבוהה, הקרובה לזווית-ההזדקרות הניטרלית של פרופיל הכנף); הטייה חריפה של המאזנות עלולה לגרום לקצה הכנף בה המאזנת שיורדת, להזדקר וליפול.

זה היה קורה לי המון במדמה-טיסה של מיקרוסופט, עם מטוס הססנה 182...
בגלל זה, מדריכים חניך במטוס כזה להרים כנף נמוכה עם הגה-הכיוון... שכן אם ינסה לעשות זאת עם המאזנות, הכנף עלולה לרדת עוד יותר נמוך...

Liav
04-07-2011, 09:54:46
דר, הכללים שציינת ברורים לי. לכן אני מופתע שאין לי הזדקרות קצה כנף.

איתן, אז יכול להיות שבגלל המיקס עם הגה הגובה, זווית ההתקפה יורדת במקביל לירידה של המדפים, ולכן אני שומר על זווית התקפה תקינה?
אולי צריך באמת לנסות את זה בגובה יותר גבוה ולמשוך הגה גובה למעלה תוך כדי בשביל להרים את זווית ההתקפה

DarZeelon
04-07-2011, 10:22:32
ליאב,

איזה Topsky יש לך?

בטיסנים רבים (כמו גם במטוסים אמיתיים), הכנף בנויה כך שזווית-ההתקפה בקצותיה תהיה פחותה משהיא קרוב לשורש.
קוראים לזה wash-out (http://en.wikipedia.org/wiki/Washout_(aviation)).

המטרה היא לגרום להזדקרות להתחיל משורש-הכנף ולשמר זרימה למינרית קרוב לקצהָ (http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%95%D7%99%D7%A7%D7%99%D7%A4%D7%93%D7%99%D7%94:% D7%99%D7%99%D7%A2%D7%95%D7%A5_%D7%9C%D7%A9%D7%95%D 7%A0%D7%99/%D7%90%D7%A8%D7%9B%D7%99%D7%95%D7%9F_14), כדי לשמר את השליטה בגלגול (מאזנות).
בנוסף, ייתכן שאותו מתכנן שינה את הפרופיל לקראת הקצה (בכנף טרפזית), כך ששיעור העובי שלו יהיה גדול יותר וכך זווית-ההזדקרות שלו תהיה גבוהה יותר (שככל שהמיתר קצֶר, הכנף פועלת במספר ריינולדס קטן יותר, המקטין אותה - השינוי אמור לפצות על כך).

אם המאזנות סמוכות לקצה הכנף, הזדקרות קצה תקרה בסופו של דבר.
הטס בגובה 'שתי שגיאות' ונסה בטיסה הכי איטית שאפשר, לתת בבת אחת את מלוא תנועת המאזנות לכיוון אחד. אם הכנף שאמורה לעלות, תיפול; נתקלת בהזדקרות-קצה.

Liav
04-07-2011, 11:14:23
דר,
יש לי Topsky 2.
אני מכיר את המושג wash-out מתחום הד-2.

לא בחנתי לעומק את פיתולי הכנף, אבל אם אני זוכר נכון, אין wash-out בכנף, וגם אם יש, אני חושב שהוא לא משמעותי בהשוואה לתנועת המאזנת.
הכנף אמנם טרפזית, אך המאזנות ברוחב אחיד לכל אורכן, והן מגיעות עד לקצה הכנף.
תראה לדוגמה בסרטון המצורף.
(בפועל, אני מוריד את המדפים קצת פחות נמוך ממה שמודגם בסרטון)

http://www.youtube.com/watch?v=dADYXPoypwM

DarZeelon
04-07-2011, 12:28:53
ליאב,

יש לי טיסן World Models Worldstar 40 (http://www.theworldmodels.com/para/products/airplanedetails.php?airplaneid=54) (מנוע להט).

http://www.xenonproject.com/images/products/TWM/A113F_Main.jpg

בטיסן זה יש סרבו לכל מאזנת, אז קפצתי על זה 'כמוצֶא שלל רב' וקינפגתי במשדר Flaprons ו-Flap Trim, כדי שאוכל להשתמש במאזנות כמדפים בנחיתה...
כאשר שתיהן היו מורדות, שימוש בסטיק הימני במאזנות, היה מוריד עוד יותר את המדף\מאזנת בכנף שצריכה לעלות (ומגדיל מהותית את הגרר של אותה כנף); ומעלה קצת את המדף\מאזנת בכנף שצריכה לרדת (ומקטין מהותית את הגרר של אותה כנף).
הפעולה גרמה להתנהגות מחורבנת ממש של הטיסן ולצורך בשימוש בהגה-הכיוון בהפרזה, הן כדי להתגבר על הנטיה 'הנורמלית' לסבסוב הופכי (http://en.wikipedia.org/wiki/Adverse_yaw) של הטיסן; והן להתגבר על התגברותו העצומה של הגרר האסימטרי, בהורדת המדף\מאזנת עוד יותר, תוך הפחתת הגרר בכנף השניה כתוצאה מהעלאת המדף\מאזנת שם.

...הוסף לזה שב-Futaba T-6XA יש כפתור סיבוב למדפים, שאין למטיס תחושה לגבי מצבו הרגעי; ויש לך פתח לצרות.
לבסוף, ביטלתי את ה-Flap-Trim והשארתי רק את ה-Flaprons; עם דיפרנציאל (כדי שמאזנת העולה תנוע יותר מהיורדת), כדי הפניות יהיו יותר מתואמות.

הִחלטתי שמהירות של ~12 קמ"ש בנחיתה (בלי מדפים) היא מספיק נמוכה לטעמי.

ZvikaF
04-07-2011, 17:35:16
להזדקרות צריך זוית התקפה גבוהה. בתמרונים איטיים (גישה לנחיתה) זה יקרה במהירות נמוכה, נסה להגיע במהירות איטית ואז לתפעל מאזנות... התופעה שתקבל נקראת "פליק" הכנף שתרצה להעלות תיפול...
אל תנסה נמוך. :-)

eitan-ro
04-07-2011, 18:46:47
דר, הכללים שציינת ברורים לי. לכן אני מופתע שאין לי הזדקרות קצה כנף.

איתן, אז יכול להיות שבגלל המיקס עם הגה הגובה, זווית ההתקפה יורדת במקביל לירידה של המדפים, ולכן אני שומר על זווית התקפה תקינה?
אולי צריך באמת לנסות את זה בגובה יותר גבוה ולמשוך הגה גובה למעלה תוך כדי בשביל להרים את זווית ההתקפה

יכול להיות... תנסה...

דר - בדאונים רדיו אין WASHOUT בגלל האפשרות ליעל בעזרת מיקסים את תנועת המאזנות כך שנימנע מהזדקרות כזאת (או לפחות לא נרגיש אותה).
איתן.

roydor
04-07-2011, 19:50:33
הזדקרות קצה כנף כשמה כן היא, קצה הכנף מזדקר עקב שוני באופי הזרימה עליו יחסית למרכז הכנף.
בדאוני דיסקוס, בזמן שמרכז הכנף טס במספרי רינולדס של 60 אלף קצה הכנף טס סביב ה-30 אלף ולעיתים לזרימה יש קושי להיצמד לעקימון העליון של הכנף.
כתוצאה חלה התנתקות (חלקית או מלאה) וקצה הכנף מזדקר.
במידה וקורה בפנייה, יש לכנף הפנימית לפנייה נטייה להזדקר קודם (מהירות רדיאלית נמוכה יותר) דבר הגורם להפלת הכנף הפנימית לפני החיצונית וכניסה לסחרור (חלקי או מלא)
הזזת המאזנת תוך כדי פנייה אשר מביאה את הכנף אל סף ההזדקרות עשויה לגרום לזירוז ההתנתקות ולהחרפת התופעה אך לא בהכרח אחראית לה.
תכנון נכון (ומודרני) של הכנף הכולל שינוי החתכים לאורך המוטה עשוי לפתור את הבעיה וגם פיתול (הנפוץ בדאוני דיסקוס) תורם לפיתרונה.
ברוב דאוני ה-MOLDED משתדלים להימנע מפיתולים על מנת לפשט את התבניות אך בכנפיים מקלקר (BAGGED) לרב יש פיתול גיאומטרי בנוסף לאווירודינמי (TABOO, SUPER GEE, EDGE, ZONE ועוד)
אישית אני מעדיף לפתור את הבעיה עם תכן קצה כנף טוב (פיתול אווירודינמי) אך לרב משלמים בקצה כנף צר למדי העלול להיות מושפע לרעה מהרינודס, טיפ רחב יותר לרב דורש פיתול קל.
אני מוכן להמר שיש ב-TOPSKY גם פיתול גיאומטרי קל וגם פיתול אווירודינמי שכן משתמש בפרופילי DRELA אשר כוללים חתכים שונים לקצה הכנף.

eitan-ro
04-07-2011, 20:16:25
כשאתה אומר פיתול אווירודינמי, אתה מתכוון לזה שהעקימון החוזר בפרופיל של הטיפ קטן יותר מהעקימון החוזר בפרופיל בשורש?

Liav
04-07-2011, 20:58:55
אני אנסה להסביר את עצמי שוב

כשאני מגיע לנחיתה בטיסה איטית מאוד, עם מדפים פתוחים עד הסוף,
קרה לי כבר יותר מפעם אחת שעשיתי תנועה חריפה במאזנות.

הטיסן לא גלגל כמו שרציתי שיגלגל (בקושי הגיב) מצד אחד, ומצד שני הוא לא זיקר את קצה הכנף ולא גלגל אותה בהפתעה (פליק כמו שצביקה קורה לזה).

ואני שואל למה לא הזדקרה הכנף?

מכל הדיון עלה לי רעיון אחד -
הטיסן מאט כל-כך הרבה, שאני לא מרגיש צורך להציף כדי להאט. אולי בזכות זה, אני שומר על הטיסן בזווית התקפה נכונה ולא מגיע לזווית ההתקפה שגורמת להזדקרות.
מה דעתכם?

מושיק
04-07-2011, 21:01:41
קנה את הטיסן הזה:
http://www.tholon.co.il/site/detail/detail/detailDetail.asp?detail_id=1016353

ותקבל אחלה של היזדקרויות כנף:cool:
טיסן מאוד מאתגר.

roydor
04-07-2011, 23:35:50
ליאב,
כשאתה מוריד את המדף, יש לך ניתוקים על כל הכנף ובאופן אחיד, הזזת המאזנות כבר לא גורמת לניתוקים לא סימטריים על הכנף ולכן אתה לא צפוי לקבל הזדקרות קצה כנף.

איתן,
פיתול אווירודינמי הוא למעשה שינוי של הפרופיל לאורך המוטה.
בדאוני דיסקוס, בגלל הרינולדס הנמוך, דווקא הגדלת העקימון לקראת הטיפ עובד יותר טוב, בשילוב עם הזזת מקסימום עובי הפרופיל ומקסימום עקימון הפרופיל קדימה.
השינוי יוצר למעשה פרופיל ממשפחת ה- bubble ramp המתאפיינים בגרדיינט לחץ מתון לאחר שיא הגובה ועל כן דוחה ניתוקים. המחיר אותו משלמים הוא ירידה במקדם העילוי המרבי לקראת הטיפ אבל זה מסתדר עם הצורך להקטין עילוי לצורך קבלת פילוג עילוי אליפטי על כלל הכנף.

Liav
05-07-2011, 00:04:24
תודה רועי.
זה באמת עונה על השאלה שלי

DarZeelon
05-07-2011, 06:43:09
צודק רועי.

אם ירידת המאזנת\מדף עוד יותר, היא הגורמת לניתוק הזרימה מעל אחת הכנפיים, תקרה הזדקרות קצה באותה הכנף.
אם הזרימה כבר לא למינרית, רק הגרר יגדל; ואז כלום כבר לא קורה באופן אוטומטי.

מה שנראה לי קצת מוזר בשרשור זה, הוא שהזדקרות-קצה היא תופעה שכולנו מנסים להמנע ממנה בכל מחיר; ואילו אתה, ליאב, מחפש אותה בנרות...:rolleyes:

זה יכול ועלול לגרום לטיסן שלך להתרסק, גם אם כישורי ההטסה שלך גבוהים למדי...

Liav
05-07-2011, 08:19:01
דר,
שוב לא הובנתי כראוי.
להיפך, אני שמח שאין לי הזדקרות קצה כנף. (ואני לא רוצה שהיא תקרה)

איך המשפט הולך? הקם להורגך, השכם להורגו?
זה בדיוק מה שאני מנסה לעשות - להבין בדיוק איך אני יכול לגרום להזקרות קצה כנף, ולדעת להמנע מכך מראש.

היות וידעתי "איך" לגרום לכך, הייתי עוד יותר מופתע שזה לא קרה, ניסיתי להבין מה קורה פה?

מסתבר שלא ידעתי בדיוק לחלוטין איך,
ועכשיו אני מבין שברגע שפתחתי את המדפים עד הסוף, אין לי ממה לחשוש כי הזרימה מנותקת על כל הכנף באופן שווה :)

אני רק צריך להזהר בשימוש במדפים בהורדה חלקית - וזו המסקנה העיקרית!

ZvikaF
05-07-2011, 09:28:20
ליאב,
ההזדקרות הבעייתית היא הזדקרות של כנף אחת (לא מחייב שתיהיה בקצה הכנף) זה יקרה בכנף שבה המאזנת יורדת, יתכן שאתה נמצא בקצה המהלך מטה של המאזנת/מדף ותפעול מאזנות רק מרים את המאזנות בכנף שיורדת (ומוריד את זוית ההתקפה).
אם זה המצב הרי שאתה צודק בחשיבה שתיתקל בתופעה אם תוריד פחות את המדפים.
בדוק האם יש לך עדיין טווח מטה במאזנות במצב מדפים לנחיתה.

Liav
05-07-2011, 11:07:57
צביקה, אתה יכול לראות את המצבים בסרטון שפרסמתי כמה הודעות למעלה.
זה לא בדיוק אחד לאחד כמו המצב שאני מטיס כיום, אבל זה די דומה לזה.

ZvikaF
06-07-2011, 13:47:35
אכן לא ראיתי את הסרטון, נראה שיש לך זוית גדולה של מדפים, מהירות הזדקרות נמוכה מאוד, ומהירות בנחיתה הרבה מעל מהירות ההזדקרות.

Boogle
09-07-2011, 08:52:47
ליאב, לדעתי הכנף שלך פשוט בנויה טוב ולכן אינך מגיע לז"ה קריטית להזדקרות קצה.
דר, השימוש שלך במושגים של למינרי וטורבולנטי שגוי,ולכן עדיף שלא תשתמש במינוח הזה. ככל הזכור לי, זרימה למינרית נחשבת במספרי ריינולדס מתחת ל10,000 והטיסנים כמו גם המטוסים לא מגיעים לרמות הללו. במעטפות הטיסה שאנו משתמשים בהן העילוי "אוהב" ריינולדס גבוה ולכן הזרימה ברובה טורבולנטית. :)

DarZeelon
17-07-2011, 14:17:38
בנצי,

הבה נקרא לזה 'זרימה חלקה', למרות שכאן (http://en.wikipedia.org/wiki/Laminar_flow), מוזכר מספר ריינולדס של 2,100 בלבד, בהקשר של זרימה למינרית.