PDA

צפייה בגרסה מלאה : אבחנת מנוע כשרוף

valaza
31-08-2011, 19:41:24
הרבה זמן עבר מאז שכתבתי בפורומים כאן, אז חזרתי,
והפעם, מקרה מהשבת בקריות הזכיר לי איזה משהו שאנשים לא מכירים לרוב, אז אמרתי לעצמי ששווה לשתף-

פרטי המקרה, SOHOS מהפורום (אאל"ט) הגיע עם טיסן F18 מרשים מקאפה, אך המנוע התחיל לעשות בעיות באוויר, היכנשהו לקראת סוף המצערת,
בעיות שדומות לתופעות של תיכנות טיימינג לא נכון, אז ניסינו לתכנת טיימינג, וביצועי המנוע לא השתפרו, הוא עדיין "איבד טיימינג" (לפחות התסמינים של טיימינג לקוי) לקראת סוף המצערת.

לבסוף נזכרתי במספר מקרים דומים שהיו לי.

הייתי מגדיר את המקרה הנ"ל ש"מנוע חצי שרוף".
תחילה נגדיר מנוע שרוף- מנוע שבו בידוד הטפלון שעל הסלילים במנוע נשרף (בגלל שהמנוע הגיע לחום קיצוני) והסלילים מקצרים.

מנוע חצי שרוף- מנוע שבו מקצת מבידוד הטפלון נשרף, אך רוב הסלילים עדיין לא נוגעים ולא מקצרים.
במקרה הנ"ל אפשר לצפות להופעת קצר רק כאשר עובר במנוע זרם חשמלי גבוהה (ז"א כאשר הזרם מגיע לעוצמה שהוא יכול לעבור בין מוליכים שלא נוגעים, בדומה לניצוץ חשמלי), ככל שנותנים למנוע יותר מצערת המנוע מושך כמובן יותר זרם, וכאשר מגיעים לסף מסויים נוצר הקצר.
במקרה כזה התופעות הצפויות הן:
עליה במצערת->המנוע "מאבד את עצמו"->הבקר נכנס להגנה->כאשר מורידים מצערת הבקר מתאפס->ניתן לעלות מצערת חזרה (לחצי נניח)->המנוע יתחיל מהתחלה ממש כאילו שום דבר לא קרה.

הבחנה מדוייקת יותר של המקרה היא בדיקה של ההתנגדות בין הפאזות של המנוע עם רב מודד, ההתנגדות לא תהיה שווה לרוב.

כמו כן יש סבירות לראות את הסלילים מפוחמים מעט, או לפחות "לא חדשים"

קרה לי לפחות 4-5 פעמים שטיסנים נפלו מריחוף בגלל בעיות כאלו, והרבה שעות של כאב ראש בוזבזו עד שהבנתי את התופעה (כמובן שבתור התחלה החלפתי תכנות\פרופים\בקר\סוללה\וכו'),
מקווה שהמידע הנ"ל יועיל למישהו, או לפחות יחסוך כאב ראש או נזק..

פתרונות אפשריים, אגב-
1. החלפת מנוע
2. החלפת הסלילים במנוע, אך על זה נדבר בפעם אחרת (כן, יצא לי לשפץ כמה מנועים שרופים לחלוטין)

אייל שפירא
31-08-2011, 20:58:19
מה לגבי הגדרת טווח המצערת בשלט ל80% ?

valaza
01-09-2011, 01:43:23
אפשרי
לא הייתי מיישם פתרון כזה בעצמי..

MRDATA
01-09-2011, 09:39:29
ניסית לאבחן במנועים ה"חשודים" אם יש פגם במערך המגנטים? אולי זו גם אפשרות?

בברכה

רונן

sohos
01-09-2011, 10:10:20
לגבי הפוסט הראשון
אני מעלה את הסרטון שקשור
ה F18 שלי מנוע חצי שרוף

http://www.youtube.com/watch?v=PyEbPNOrwxg
תהנו