PDA

צפייה בגרסה מלאה : מדריך בשלבים! ג'יירו לטיסן - לא למסוקים בלבד.

Flying_student
02-11-2011, 01:08:34
הי,
כולנו מכירים מייצבי טיסה למינהם, מן בקרים קטנים שיכולים לייצב את הטיסן באופן עצמאי. אלו שיצא לי לראות עד היום שלטו על מספר ערוצים במקביל אבל היו יקרים מאוד (כ-100$). אני לא אומר שיש משהו רע בזה, אבל אני החלטתי לראות האם אפשר להיסתפק בערוץ אחד בלבד (שאולי קריטי) וכך לקבל רק את מה שצריך ובמחיר סביר מאוד (כרגע 12$). אני מדבר על הג'יירו של HK - 401B (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=10113).
ניתן לראות שגם צוות flitetest כבר סקר את המוצר (http://www.youtube.com/user/flitetest?v=4XamOVBEHMY&feature=pyv&ad=7347541240&kw=flying#p/u/15/BStuBaeBvyc) ושבעצם אני לא מגלה את אמריקה. יכול להיות שרבים ממכם יגידו שג'יירו לטיסן זה דהההה וכולם יודעים כבר, אבל בכנות - חיפשתי מידע והיה ממש קשה למצוא! יש כאלו שתיארו שהם עשו, אבל איך? אף אחד לא ציין ולא במפורט כמו פה, חכו ותראו.

אז הנה, זה בא:
ג'יירו, למי שלא מכיר, הוא רכיב שיודע לזהות שינוי בתאוצה בכיוון מסויים. ברגע שהשינוי לא נבע מבקשה של השלט (קרי, אתם לא יזמתם תנועה), הג'יירו יבין שהתנועה הייתה לא רצונית והוא יתקן ע"י הסתת הסרוו לכיוון נגדי לתנועה ובתקווה ישאיר את הכלי יציב. בנוסף לאופציית rate (ג'יירו רגיל, וכך אתייחס אליה בהמשך), הג'יירו הנ"ל הוא מסוג headlock מה שאומר שהוא יודע לשמור גם על כיווניות- משמע הוא זוכר את הכיוון שאליו הוא אמור לנוע והוא ישאף לתקן אליו כל עוד לא שיניתם אותו. יישום נחמד שיכול להיות שמיש לרבים הוא מקרה בו יש גלגל אחורי ומנוע חזק (כמו במוסטנג FMS) ובהמראה הטיסן כולו נזרק שמאלה עקב הכוח הרב של המנוע. ג'יירו המותקן ומחובר להגה כיוון אמור להתנגד לכך ולסייע להמראה ישרה. יישום נוסף יכול להיות על טיסן 3d (ראו סרטון למטה). ועוד יישום שלדעתי צריך להיות מאוד פופולארי הוא בטיסני FPV - בפניות חדות (כאשר צריך) המטיס פונה עם מאזנות ומאבד גובה, ג'יירו על הגה כיוון ישמור על הגובה (בנוסף, מצב headlock יכול לנעול כיוון מסויים של צילום).

לגבי הג'יירו הזה, ניתן לראות שיש לו 3 כבלים: האחד הוא כבל סיגנל בלבד - ואותו מומלץ לחבר ליציאת ה-Aux או Gear במקלט - כבל זה מאפשר תיכנות של הג'יירו מהשלט (חובה לחבר).
כבל סרוו שמתחבר למקלט - נחבר אותו לערוץ שאני רוצים שישלוט על הסרוו.
וכבל שאליו יכול להתחבר סרוו - הסרוו הנשלט.

איך מתקינים פיסית את הג'יירו - מחברים בעזרת דבק דו-צדדי (יש שהמליצו דרך 2 שכבות כדי לבודד יותר טוב את הרעידות) לטיסן כמה שיותר קרוב למרכז הכובד. הג'יירו חש תנועה רק על ציר אחד ולכן הוא צריך להיות אנך לציר עליו הוא שולט:
56349
קרדיט לי עבור התמונה.
בתמונה, החצים מצביעים על הציר אותו הג'יירו חש וזה גם הציר עליו הסרוו המחובר צריך לשלוט. משמע, אם חיברנו את הג'יירו להגה כיוון (rudder) אז הג'יירו ימוקם במקביל לריצפה.

כיוונים על גוף הג'יירו:
בג'יירו הזה יש 4 כפתורים/כיוונים שניתן לשנות עליו (בלי קשר לשלט). השניים הראשונים הם כפתורים: DR - כפתור המאפשר מצב REVERSE or NORMAL - לתנועת הסרוו הנשלט. כפתור DS - המגדיר איזה סוג של סרוו מחובר לג'יירו - דיגיטלי או אנלוגי - שימו לב- חיבור של סרוו אנלוגי לג'יירו המוגדר לדיגיטלי ישרוף את הסרוו.
שני ברגי כיוון:
האחד limit - והוא כמו travel adjust - עד כמה לג'יירו מותר לסובב את הסרוו (עד איזו זווית) - שימו לב! הקטנת הלימיט לא מקטינה רק את חריפות הסרוו! אלא גם את טווח הסרוו שיושג מהשלט!
השני Delay - שאומר כך (מעט מסובך) - הג'יירו הוא תחנת ממסר בין המקלט לבין הסרוו. באפשרותו להעביר את התשדורת מהשלט באופן מיידי (כרגיל) או כתגובה מאוחרת ו"עדינה". ככל שהערך קטן יותר ככה התגובה יותר מהירה. לא תמיד תרגישו בהבדל כאשר תקטינו את הערך מתחת ל-50, מאחר וזמן התגובה המינימלי הוא זמן תגובת הסרוו , Delay של 0 ישרוף סרוו אנלוגי.

הסבר כללי על התכנות:
כל ערוץ בתשדורת יכול לקבל סיגנל הנע (לפחות ב-dx7) בין 100- ל- 100+. עבור הג'יירו הזה - ברגע שבערוץ התקשורת (לא הערוץ של הסרוו עליו הוא יושב, אלא הכבל השני, במקרה שלי gear) נמצא בטווח חיובי (בין 0 ל-100+) אז הג'יירו יפעל במצב במצב רגיל עם gain לפי הסיגנל. אם הוא בטווח השלילי אז הג'יירו במצב headlock עם gain שהוא בערך האבסולוטי של הסיגנל (10- יתן gain של 10). אם הוא ב- 5+ אז הוא כבוי.

הגדרות עבור DX7:
בהגדרות שאסביר מתקבלת קונפיגורציה המאפשרת 3 מצבים - ג'יירו רגיל, headlock (שומר כיוון) ומצב כבוי (בו הג'יירו שותק). נשאלה השאלה למה צריך מצב כבוי לג'יירו? הרי במסוקים זה big no no- אז בטיסנים זה לא. בטיסן, ג'יירו כבוי הוא להחזיר את הכלי למצב בו הוא היה בקדמותו... בנוסף, מה קורה אם אחת מההגדרות שגוייה (הג'יירו ברוורס) או מוגזמת (לימיט או גיין גבוהה מידי) - או אולי הג'יירו הסיני הזול שקנית מתברר כסורר באוויר? אני לא רוצה לאבד טיסן בגלל זה...

* התפריט הראשון אליו ניגש הוא הגדרת channel reversing: שם נגדיר rev עבור ה-gear (אני מגדיר עבור ערוץ זה ולא עבור aux מאחר והאחרון מהווה throttle cut - ראו בבלוגים שלי).

* התפריט הבא הוא travel adjust: שם נגדיר עבור ה-gear את הערך 5% בחלק העליון (כאשר מקש ה-gear על 0). את התחתון גם נגדיר על 5% (כאשר מקש ה-gear על 1).
הגדרה זו הופכת את מקש ה-gear ללא רלוונטי - הסיבה היא מאחר ואנו רוצים 3 מצבים עבור הג'יירו.

* התפריט הבא והאחרון הוא תפריט mix (אני בחרתי MIX1 אבל זה ממש לא משנה...) שם עושים מיקס flap->gear (משמע בין כפתור flap לערוץ ה-gear). הערכים של המיקס יהיו שניהם חיוביים או שניהם שליליים (אם שניהם חיוביים אז flap לכיוון מעלה יהיה headlock ולכיוון מטה יהיה ג'יירו רגיל, אם רוצים תמיד את הג'יירו על מצב אחד אבל בשני gains שונים אז אחד יהיה שלילי והתחתון חיובי או להיפך...). עבור הסוויטש הגדירו מיקס ( SW:mix).
וזהו. you are good to go!
נשאר רק לוודא שכיוון התגובה של הג'יירו הוא אכן תיקון המצב ולא החרפה שלו
(
http://www.youtube.com/watch?v=uGxHtZc9Kv0)
- אם זה הפוך אז שנו את מצב כפתור DR שעל הג'יירו.

בתקווה בשבת אצלם סרטון של ההטסה עם הג'יירו.

עדכון:
כמו שצויין, בהתחלה התקנתי את הג'יירו כשולט על המאזנות. במצב RATE הג'יירו עבד מעולה מהבחינה שהוא "פילטר" מכות רוח חזקות, אבל פרט לכך הוא לא היה יעיל במיוחד מאחר ומדובר בטיסן עם דיהדרל טוב. במצב headlock הג'יירו איבד כל הזמן את האיפוס. לדעתי בגלל המנוע בטיסן ש"מנסה" לסובב לכיוון מסויים והג'יירו חש בזה (יכול להיות שפלטתי שטויות, אך המסקנה היא שג'יירו למאזנות בטיסן אינו יעיל, במיוחד כאשר יש דיהדרל חריף).
לעומת זאת, בהגה כיוון הג'יירו יעיל מאוד, כאשר הותקן על ידי טיסן 3d - שם התקבלה טיסה חלקה בלי צורך לדאוג להגה הכיוון בכל מיני תרגילים (knife וריחופים למינהם), שם גם ניתן (בגלל ההגאים הגדולים) לראות בקלות את העבודה הקשה שהג'יירו חוסך לנו.

למתחילים: כאשר הותקן על טיסן בננה עם דיהדרל- התקבל טיסן שקל מאוד לשלוט בו, כאשר פונים עם המאזנות הטיסן לא מאבד גובה ולכן התיקון שצריך לעשות עם ההגה גובה קטן משמעותית - עד כדי שניתן לחכות עם התיקון עד סיום הסיבוב. בנוסף, מאחר ויש דיהדל שאמור לדחוף את הטיסן לאיזון בסיום מתן פקודה מההגאים, השילוב של הג'יירו שנותן פקודה לכיוון הנגדי כל עוד הטיסן אינו מאוזן מניב מצב שהטיסן מתאזן הרבה יותר מהר. בסופו של דבר הטסתי את הטיסן למשך דקות ארוכות רק על ידי שימוש במאזנות ובהגה גובה (משמע רק הסטיק הימני, את המנוע שמתי על שליש כוח).

שימו לב, בסרטון יש קטע שבו אני מראה שהטיסן מתאזן לבד מגובה של כעשרה מטרים, הטיסן הספיק להתאזן לבד ממש לפני הקרקע. היום בטייסת אנשים ראו שמגובה של 15 מטרים ובזווית ממש חדה אני עוזב את הסטיקים ונותן לטיסן להתייצב לבד (gain=35) ובהצלחה. מקווה שהסרטון הזה שצולם בפלאפון של לירון (nelson, תודה לירון) ימחיש...

http://www.youtube.com/watch?v=UeUQV-0bIwU

ברור לי שמאחר שהג'יירו עושה הרבה עבודה ברקע אז עלול להיווצר מצב בו מתחיל אינו מקבל את כל קשיי ההטסה כבר מההתחלה. יש שייגידו שלא מומלץ להתחיל ככה וצריך לקפוץ למים העמוקים כבר על ההתחלה. לדעתי, הג'יירו יכול לעזור מאחר והוא מפחית את העומס על המטיס המתחיל, זה יאפשר למתחיל ללמוד בשלבים - קודם להתרכז באוריינטציה, להכיר את התחושה ולהנות מסיבובים קלים בהם הוא משתמש רק במאזנות בלי לאבד גובה שעלול להסתיים בקרקע. במשך הזמן הזה הגה הכיוון פעיל גם לקבלת סיגנלים יזומים מהמטיס, כך שניתן להתאמן על סיבובים "אמיתיים" יותר.

בנוסף, ניתן להשתמש במצב headlock - מצב זה ישמור את כיוון הטיסה לזה שהיה בזמן שהלחצן הועבר ל-headlock. למה זה טוב? המראות (p-factor), נחיתות (ברגע שאתם מיושרים למסלול, העבירו ל-headlock והתרכזו רק בהגה גובה) או כשרוצים שהטיסן יהיה ב-cruise control...
ניסוי מגניב שהיה לי היום היה כך: הטיסן טס לכיוון מערב, אני שם headlock והטיסן ממשיך בכיוון - יפה. כאשר שיחקתי עם המאזנות לכיוון מסויים ועוזב את השלט אז הטיסן מתאזן (בעיקר בגלל הדיהדרל, אבל יותר מהר מבד"כ עקב הג'יירו) ואז מתקן את הכיוון לכיוון מערב. אהבתי!!!

מחר אני אנסה המראה עם גלגל עקום, וגישה לנחיתה כאשר אני נועל כיוון הטסה כשאני טס 5 מטר מקביל למסלול הנחיתה, ואז מתקן עם המאזנות בלבד לכיוון המסלול ואנסה לראות אם הטיסן מתיישר מעל המסלול - ואנחת. wish me lock.

http://www.youtube.com/watch?v=uGxHtZc9Kv0

תבלו!
שחר

sharonx
02-11-2011, 06:51:17
הסבר יפה מאוד.

יש גם את הגיירו הזה שנחשב למוצלח וזול והא MEMS
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=15318

יש לי 3 כאלה במטרה לייצב טיסן 3D EPP לריחוף כמעט אוטונומי. עוד לא ניסיתי את זה.

כמו כן שמעתי שלטיסנים עדיף מצב RATE ולא ג'יירו.

הנה משהו שעשיתי עם גיירואים RATE פעם (הם היו על הסרוואים ששולטים על זווית המנוע - הנעה וקטורית) :

http://www.youtube.com/watch?v=nak9WWjy2Zc

wind556
02-11-2011, 12:38:52
הי,
כולנו מכירים מייצבי טיסה למינהם, מן בקרים קטנים שיכולים לייצב את הטיסן באופן עצמאי. אלו שיצא לי לראות עד היום שלטו על מספר ערוצים במקביל אבל היו יקרים מאוד (כ-100$). אני לא אומר שיש משהו רע בזה, אבל אני החלטתי לראות האם אפשר להיסתפק בערוץ אחד בלבד (שאולי קריטי) וכך לקבל רק את מה שצריך ובמחיר סביר מאוד (כרגע 12$). אני מדבר על הג'יירו של HK - 401B (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=10113).
ניתן לראות שגם צוות flitetest כבר סקר את המוצר (http://www.youtube.com/user/flitetest?v=4XamOVBEHMY&feature=pyv&ad=7347541240&kw=flying#p/u/15/BStuBaeBvyc) ושבעצם אני לא מגלה את אמריקה. יכול להיות שרבים ממכם יגידו שג'יירו לטיסן זה דהההה וכולם יודעים כבר, אבל בכנות - חיפשתי מידע והיה ממש קשה למצוא! יש כאלו שתיארו שהם עשו, אבל איך? אף אחד לא ציין ולא במפורט כמו פה, חכו ותראו.

אז הנה, זה בא:
ג'יירו, למי שלא מכיר, הוא רכיב שיודע לזהות שינוי בתאוצה בכיוון מסויים. ברגע שהשינוי לא נבע מבקשה של השלט (קרי, אתם לא יזמתם תנועה), הג'יירו יבין שהתנועה הייתה לא רצונית והוא יתקן ע"י הסתת הסרוו לכיוון נגדי לתנועה ובתקווה ישאיר את הכלי יציב. בנוסף לאופציית ג'יירו רגיל, הג'יירו הנ"ל הוא מסוג headlock מה שאומר שהוא יודע לשמור גם על כיווניות- משמע הוא זוכר את הכיוון שאליו הוא אמור לנוע והוא ישאף לתקן אליו כל עוד לא שיניתם אותו. יישום נחמד שיכול להיות שמיש לרבים הוא מקרה בו יש גלגל אחורי ומנוע חזק (כמו במוסטנג FMS) ובהמראה הטיסן כולו נזרק שמאלה עקב הכוח הרב של המנוע. ג'יירו המותקן ומחובר להגה כיוון אמור להתנגד לכך ולסייע להמראה ישרה.

לגבי הסרוו הזה, ניתן לראות שיש לו 3 כבלים: האחד הוא כבל סיגנל בלבד - ואותו מומלץ לחבר ליציאת ה-Aux או Gear במקלט - כבל זה מאפשר תיכנות של הג'יירו מהשלט (חובה לחבר).
כבל סרוו שמתחבר למקלט - נחבר אותו לערוץ שאני רוצים שישלוט על הסרוו.
וכבל שאליו יכול להתחבר סרוו - הסרוו הנשלט.

איך מתקינים פיסית את הג'יירו - מחברים בעזרת דבק דו-צדדי (יש שהמליצו דרך 2 שכבות כדי לבודד יותר טוב את הרעידות) לטיסן כמה שיותר קרוב למרכז הכובד. הג'יירו חש תנועה רק על ציר אחד ולכן הוא צריך להיות אנך לציר עליו הוא שולט:
56349
בתמונה, החצים מצביעים על הציר אותו הג'יירו חש וזה גם הציר עליו הסרוו המחובר צריך לשלוט. משמע, אם חיברנו את הג'יירו להגה כיוון (rudder) אז הג'יירו ימוקם במקביל לריצפה.

בג'יירו הזה יש 4 כפתורים/כיוונים שניתן לשנות עליו (בלי קשר לשלט). השניים הראשונים הם כפתורים: DR - כפתור המאפשר מצב REVERSE or NORMAL - לתנועת הסרוו הנשלט. כפתור DS - המגדיר איזה סוג של סרוו מחובר לג'יירו - דיגיטלי או אנלוגי - שימו לב- חיבור של סרוו אנלוגי לג'יירו המוגדר לדיגיטלי ישרוף את הסרוו.
שני ברגי כיוון - האחד limit - והוא כמו travel adjust - עד כמה לג'יירו מותר לסובב את הסרוו (עד איזו זווית). והשני Delay - שלפי המדריך הוא חריפות התגובה ולפי מה שאני ראיתי זה מדד הפוך לכמות עצבנות הסרוו בזמן הפעולה (delay נמוך זה לשגע את הסרוו), Delay של 0 ישרוף סרוו אנלוגי.

אמשיך עם דוגמה להגדרות עבור DX7... עם מה ההגדרות בכלל אומרות ועם הסבר איך לקנפג בשלט ככה שנוכל לנטרל ולהפעיל את הג'יירו מתי שנרצה.
בתקווה בשבת אצלם סרטון.

שחר

שחר, תיקון טעות:
הג'יירו לא יודע שאתה יזמת את התנועה,מבחינתו שינוי זה שינוי, ולכן קיימת פונקציה בג'יירו שכאשר הסטיק (או הטרימר) יוצא מהמרכז, פעולת הג'יירו מבוטלת.
למה זה חשוב? כי תיקוני כיוון של הטיסן דרך הטרימר מבטלת את עבודת הג'יירו, ולכן כל כיוון, קיזוז, איפס ומירכוז של ציר התנועה של הג'יירו חייב להעשות מכאנית ולא דרך השלט

ואם כבר, הג'יירו שבחרת הוא אחד הגרועים שקיימים, בעוד שעבור 2$ פחות תקבל ג'יירו נפלא (הג'יירו ששרון שם)

guy1a
02-11-2011, 13:10:26
אני הטסתי את ה 450 עם כזה ג'יירו במשך שבועיים עד שהגיע השני ( ששרון אמר )
בשביל טיסן / מסוק בהקפות זה מספיק לגמרי.
בטח לא שווה לקנות כזה אם אין .. אבל אם כבר יש בבית. סבבה לגמרי ( יש לי 2 כאלו ו2 מהשני )

מצד שני, יש ב $55 את FMA (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=12334)

שיש לי נסיון טוב איתו.

אני מתכנן בימים הקרובים סקירה מלאה עם צילומים ווידאו עליו.

Flying_student
02-11-2011, 13:27:05
שחר, תיקון טעות:
הג'יירו לא יודע שאתה יזמת את התנועה,מבחינתו שינוי זה שינוי, ולכן קיימת פונקציה בג'יירו שכאשר הסטיק (או הטרימר) יוצא מהמרכז, פעולת הג'יירו מבוטלת.
למה זה חשוב? כי תיקוני כיוון של הטיסן דרך הטרימר מבטלת את עבודת הג'יירו, ולכן כל כיוון, קיזוז, איפס ומירכוז של ציר התנועה של הג'יירו חייב להעשות מכאנית ולא דרך השלט

ואם כבר, הג'יירו שבחרת הוא אחד הגרועים שקיימים, בעוד שעבור 2$ פחות תקבל ג'יירו נפלא (הג'יירו ששרון שם)

עודד, תודה על התיקון...
לגבי הג'יירו, מאחר ואין לי נסיון ותיק עם ג'יירו אז אולי אלמד בדרך הקשה, אבל לפחות לפי הביקורות בהוביקינג - נראה שהם די קוטלים ה-mems (לפחות ה-10 האחרונים) בעוד שאת ה-401B די מהללים. יכול להיות שיש התערבות חיצונית...

Magneto
02-11-2011, 14:52:38
בדיוק אתמול התחלתי בעבודה לחבר את הג'ירו הזה לאקסטרה 330 קאפה שלי. (את ההשראה גם קיבלתי מהסרטון של פלייט טסט)

בעיה ראשונה היא שהחיבור לערוץ ה-AUX לא באמת ביטל את פעולת הג'ירו. שהרמתי סוויץ בשלט נדלק האור בג'ירו , אבל גם שהוא "כבוי" הוא עדיין מזיז את הסרבו כאשר נוגעים בו.
בעיה נוספת שנתקלתי בה היא שהג'ירו היה ממש ממש רגיש ,אבל אני מניח שאם מסובבים את ה-limit הוא יהיה פחות.

כדי להרגיע את הרעידות אני ממליץ לחבר אם סקוץ' (ולקרו) זה יהיה טיפה יותר רך וסופג רעידות מדבק דו"צ.

נראה איך זה יתקדם וישפיע על הטיסה

guy1a
02-11-2011, 14:59:58
אתה לא אמור לבטל את הפעלה של הג'יירו

ערוץ 5 אמור להעביר את המצב משומר זנב ללא שומר זנב.

פעולה של ג'יירו יודעת לעשות שני דברים.

1. להתנגד בצורה הפוכה לתנועה בכיוון מסויים ( אך ורק כשמקורה של התנועה הוא לא בסטיק ! / הכוונה רוח / .. השפעה חיצונית כלשהיא )
2. "לזכור" כיוון כלשהו ולכוון את הזנב תמיד לאותו כיוון. כל עוד לא קבל קלט מהשלט ...

בשום מקרה הוא לא מכובה. כל עוד הגיין שלו לא עומד על 0 ( אפס ).

בשביל להשתמש בזה עם מסוק, אני משער ( כי לא ניסיתי ) שכדאי במצב rate ולא HH ( שומר זנב/ראש )

במצב רייט, כשתפנה ימינה, המטוס יפנה ימינה, כשתעזוב סטיק ראדר, המטוס פשוט ימשיך ישר ... לא ינסה לחזור לכיוון המקורי.

דבר שני, לימיט ( limit ) זה ה EPA של הג'יירו, עד כמה הג'יירו יזיז את הסרבו לפני שהוא מגיע למגבלה המכנית של הזרוע / הורן / משטח היגוי / מנגנון וכו' ... אתה צריך להתעסק עם ה delay דיליי במקרה שאתה עם ה 401 הסיני הכחול או גיין gain אם אתה במשהו יותר מודרני.

אבל אולי אני טועה, כדאי לחכות לעודד או מישהו שניסה כבר .. :)

Flying_student
02-11-2011, 15:27:26
בעיה ראשונה היא שהחיבור לערוץ ה-AUX לא באמת ביטל את פעולת הג'ירו. שהרמתי סוויץ בשלט נדלק האור בג'ירו , אבל גם שהוא "כבוי" הוא עדיין מזיז את הסרבו כאשר נוגעים בו.
בעיה נוספת שנתקלתי בה היא שהג'ירו היה ממש ממש רגיש ,אבל אני מניח שאם מסובבים את ה-limit הוא יהיה פחות.

בדיוק לגבי כיבוי - זה אפשרי! (משמע - 3 מצבים - כבוי, ג'יירו ו-headlock) חכה, הערב אני אסביר הכל.

tamos
02-11-2011, 15:29:13
אין לי ניסיון עם גיירואים אבל גם אני שמעתי דברים טובים על הFMA.
ראיתי גם סרטונים ביוטיוב ונראה שהוא עובד סבבה לגמרי.

Magneto
02-11-2011, 16:08:56
יש לך אחלה תזמון , אמתין בסבלנות :-)

guy1a
02-11-2011, 17:09:23
אין לי ניסיון עם גיירואים אבל גם אני שמעתי דברים טובים על הFMA.
ראיתי גם סרטונים ביוטיוב ונראה שהוא עובד סבבה לגמרי.

משתמש בו כבר שנה ....

Flying_student
02-11-2011, 19:16:07
שימו לב לעידכונים בהודעה הראשונה.
תבלו

igalr
02-11-2011, 19:41:20
הסבר קצר לאופן פעולת גירו כגון 401 של הובי קינג
הגיירו יכול לעבוד בשני מצבים HH ו RATE
כשכניסת ה GAIN היא 1500 מיקרו GAIN הגירו הוא 0 כלומר הגיירו לא פעיל .
ככל שמתרחקים מ1500 לכיוון אחד מקבלים GAIN גבוה יותר ב HH ולצד השני GAIN גבוהה ב RATE (אני לא זוכר לאיזה כיוון הוא איזה מצב)

guy1a
02-11-2011, 20:18:47
שימו לב לעידכונים בהודעה הראשונה.
תבלו

בסדר, אתה מתחכם :)

הג'יירו עדיין יכול לעבוד רק בשני מצבים.
אתה מרמה עם מיקס בשלט :)

Flying_student
02-11-2011, 20:30:22
למה מרמה? מקנפג בצורה מותאמת אישית. ל-DX7 אין throttle cut במצב טיסן וגם את זה עברנו בקינפוג נכון (http://www.efly.co.il/forums/entry.php?61-%E1%E8%E9%E7%E5%FA!-%EE%E3%F8%E9%EA-%E0%E9%EA-%EC%F0%E8%F8%EC-%E0%FA-%F1%E8%E9%F7-%E4%EE%F0%E5%F2-%E1-DX7-%EB%E3%E9-%EC%EE%F0%E5%F2-%FA%E0%E5%F0%E5%FA-%E1%E4%ED-%E4%EE%F0%E5%F2-%EE%F1%FA%E5%E1%E1-%E1%E8%F2%E5%FA.).

guy1a
02-11-2011, 20:34:36
אם תמצא שיטה לעשות את זה ב ex6t אני אהיה אסיר תודה :)

Flying_student
02-11-2011, 21:08:54
אתה מגיע לטייסת 51 בשבת? אני לא יודע איך עובדים עם השלט שלך, אבל הרעיון הוא אותו רעיון בכל שלט, אם אתה יודע לעשות מיקסים אז אין שום בעיה...

עדכון, ראיתי את המדריך לשלט שלך (t6ex ולא ex6t :mad:). אם בתפריט המיקס ניתן לבחור flap ל-gear (כלומר אם השלט שלך לא מגביל בפני מיקס כזה) אז אין בעיה.
בהצלחה

Magneto
03-11-2011, 00:57:46
אני מנסה להגדיר את ה-9X שלי לפי מה שהסברת על הDX7 ......... מה ה-Travel Adjust עושה בדיוק?

Flying_student
03-11-2011, 08:36:00
אני מנסה להגדיר את ה-9X שלי לפי מה שהסברת על הDX7 ......... מה ה-Travel Adjust עושה בדיוק?

ה-travel adjust מגביל טווח תנועה עבור סרוו... יכול להיות שבטורניג'י קוראים לזה end point.

תיקון:
ב-9X קוראים לזה limits. בפוטאבה קוראים לזה end point

guy1a
03-11-2011, 09:02:02
אתה מגיע לטייסת 51 בשבת? אני לא יודע איך עובדים עם השלט שלך, אבל הרעיון הוא אותו רעיון בכל שלט, אם אתה יודע לעשות מיקסים אז אין שום בעיה...

עדכון, ראיתי את המדריך לשלט שלך (t6ex ולא ex6t :mad:). אם בתפריט המיקס ניתן לבחור flap ל-gear (כלומר אם השלט שלך לא מגביל בפני מיקס כזה) אז אין בעיה.
בהצלחה

מתכנן ... כן ...

תודה :)

hatul
04-11-2011, 01:26:56
אם אני רוצה שהג'יירו יעבוד על ה AILERON שמורכב מ 2 סרוואים על הכנף הראשית, לאן אני מחבר את הג'יירו ?

Flying_student
04-11-2011, 11:45:37
השאלה שלך מעניינת ונכונה.
מאחר והג'יירו (וסוג הג'יירויים אליהם אני מתייחס כאן) יודע להתחבר רק לסרוו/ערוץ אחד לדעתי אתה תצטרך לשים כבל Y בין הסרוואים לבין הג'יירו. בהזדמנות אני אחבר את הג'יירו לטיסן אחר שיש לי עם שני סרוואים במאזנות ואנסה. כמו שאמרתי, המדריך הוא בשלבים... יהיו עוד עידכונים - מבטיח שזה יהיה אחד מהם (תודה על הרעיון)

hatul
04-11-2011, 14:15:42
אולי אם נחבר Y כבל עם קטבים הפוכים ?

Flying_student
04-11-2011, 14:40:12
אולי אם נחבר Y כבל עם קטבים הפוכים ?

אתה רומז שהסרוואים שלך בנויים בצורה כזו שאם מחברים ב-Y אז הם לא מתפקדים כמאזנות? כי אז אתה תצטרך servo reverser כדוגמת הנ"ל (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=17033) - רק שים לב שקטלו אותו בביקורות אז אולי תרצה לקנות סוג אחר

Flying_student
05-11-2011, 13:08:53
או קיי... עדכון:
היום הגעתי עם טיסן הבננה לשטח כאשר הג'יירו מחובר למאזנות. מצב headlock כל הזמן בטיסה היה מאבד באופן הדרגתי (תוך כ-10 שניות) את הנעילה - לדעתי זה בגלל המנוע שמנסה להסיט את הטיסן לכיוון הנגדי והג'יירו מתנגד לו אך גם מאבד נעילה (הסיבסוב תמיד היה נגד המנוע...). לעומת זאת מצב rate הניב טיסן יציב יותר מאשר בלי ג'יירו! כל פעם שהרוח שיחקה בטיסן (והיתה רוח חזקה כבר בשלב הזה), הג'יירו ידע להתנגד ותפקד כמו פילטר ל"רעשים" הנוצרים מהרוח.

בנוסף, גם אלעד (Magneto בא עם אותו הג'יירו (401B HK) מחובר לטיסן ה-3d שלו להגה כיוון. אני מודה שאצלו לקח כמה דקות בשטח כדי להגדיר כיבוי לג'יירו (חלק מהבעיה נבעה מחוסר היכרות של איך הסווטצ'ים מוגדרים ב-turnigy9x) אבל בסופו של דבר הצלחנו להגדיר ועלינו לאוויר. כחלק מהסקת המסקנות - עלינו רק עם אפשרות לג'יירו מנוטרל או Rate (ללא headlock). מייד היה ניתן להרגיש את ההבדל - הג'יירו עוזר בתרגילים, ומייצב את הזנב בצורה טובה.

מקווה ששבוע הבא יתאפשר לי לבחון יותר את הג'יירו, כרגע בעיקר ב-Rate. אבל אני מקווה להשאיל מחבר השבוע ג'יירו אחר עם headlock ולבחון אותו...

Magneto
05-11-2011, 18:31:58
שחר (A.K.A as Flying_Student) תודה על כל העזרה היום! החל מהטסט פלייט על המוסטנג החדש שלי ועל כל הכיולים של השלט והג'ירו !!

בניגוד לסרטון של פלייט טסט (ששם הם לא מזכירים כלל את הכיולים בשלט פשוט מראים את התוצאה הסופית) שנראה קל וכיף אני חייב להודות שכל הניסוי עם הג'ירו מורכב יותר ממה שחשבתי אך כשזה עובד זה כיף.
שבוע הבא יהיה ניסוי נוסף של האקסטרא 330 עם ג'ירו ב-Headlock , נראה איך זה יעבוד.

למי שמעוניין הנה עוד כמה סרטונים שמראים/מסבירים איך זה עובד:

http://www.youtube.com/watch?v=T9yd8WTOerg

http://www.youtube.com/watch?v=BYHaMQEfHW4

http://www.dailymotion.com/video/x7uhbn_how-to-setup-a-gyro_tech#rel-page-1

http://www.dailymotion.com/video/x7g9js_how-to-put-a-gyro-on-your-plane_tech

naty
05-11-2011, 22:46:10
תודה רבה על ההסברים שחר וחברים מאד עוזר וחוסך המון זמן לימוד !

Flying_student
05-11-2011, 23:58:07
שחר (A.K.A as Flying_Student) תודה על כל העזרה היום! החל מהטסט פלייט על המוסטנג החדש שלי ועל כל הכיולים של השלט והג'ירו !!

באמת שהיה תענוג, יש לך אחלה מוסטנג ונתת לי לבחון את הג'יירו על הגה כיוון ככה שעזרת לי מאוד...

Flying_student
11-11-2011, 12:18:53
עדכון:
כמו שצויין, בהתחלה התקנתי את הג'יירו כשולט על המאזנות. במצב RATE הג'יירו עבד מעולה מהבחינה שהוא "פילטר" מכות רוח חזקות, אבל פרט לכך הוא לא היה יעיל במיוחד מאחר ומדובר בטיסן עם דיהדרל טוב. במצב headlock הג'יירו איבד כל הזמן את האיפוס. לדעתי בגלל המנוע בטיסן ש"מנסה" לסובב לכיוון מסויים והג'יירו חש בזה (יכול להיות שפלטתי שטויות, אך המסקנה היא שג'יירו למאזנות בטיסן אינו יעיל, במיוחד כאשר יש דיהדרל חריף).
לעומת זאת, בהגה כיוון הג'יירו יעיל מאוד, כאשר הותקן על ידי טיסן 3d - שם התקבלה טיסה חלקה בלי צורך לדאוג להגה הכיוון בכל מיני תרגילים (knife וריחופים למינהם), שם גם ניתן (בגלל ההגאים הגדולים) לראות בקלות את העבודה הקשה שהג'יירו חוסך לנו.

למתחילים: כאשר הותקן על טיסן בננה עם דיהדרל- התקבל טיסן שקל מאוד לשלוט בו, כאשר פונים עם המאזנות הטיסן לא מאבד גובה ולכן התיקון שצריך לעשות עם ההגה גובה קטן משמעותית - עד כדי שניתן לחכות עם התיקון עד סיום הסיבוב. בנוסף, מאחר ויש דיהדל שאמור לדחוף את הטיסן לאיזון בסיום מתן פקודה מההגאים, השילוב של הג'יירו שנותן פקודה לכיוון הנגדי כל עוד הטיסן אינו מאוזן מניב מצב שהטיסן מתאזן הרבה יותר מהר. בסופו של דבר הטסתי את הטיסן למשך דקות ארוכות רק על ידי שימוש במאזנות ובהגה גובה (משמע רק הסטיק הימני, את המנוע שמתי על שליש כוח). ממש בקרוב יעלה סרטון...

ברור לי שמאחר שהג'יירו עושה הרבה עבודה ברקע אז עלול להיווצר מצב בו מתחיל אינו מקבל את כל קשיי ההטסה כבר מההתחלה. יש שייגידו שלא מומלץ להתחיל ככה וצריך לקפוץ למים העמוקים כבר על ההתחלה. לדעתי, הג'יירו יכול לעזור מאחר והוא מפחית את העומס על המטיס המתחיל, זה יאפשר למתחיל ללמוד בשלבים - קודם להתרכז באוריינטציה, להכיר את התחושה ולהנות מסיבובים קלים בהם הוא משתמש רק במאזנות בלי לאבד גובה שעלול להסתיים בקרקע. במשך הזמן הזה הגה הכיוון פעיל גם לקבלת סיגנלים יזומים מהמטיס, כך שניתן להתאמן על סיבובים "אמיתיים" יותר.

בנוסף, ניתן להשתמש במצב headlock - מצב זה ישמור את כיוון הטיסה לזה שהיה בזמן שהלחצן הועבר ל-headlock. למה זה טוב? המראות (p-factor), נחיתות (ברגע שאתם מיושרים למסלול, העבירו ל-headlock והתרכזו רק בהגה גובה) או כשרוצים שהטיסן יהיה ב-cruise control...

naty
11-11-2011, 22:40:48
עדכון:

למתחילים: כאשר הותקן על טיסן בננה עם דיהדרל- התקבל טיסן שקל מאוד לשלוט בו, כאשר פונים עם המאזנות הטיסן לא מאבד גובה ולכן התיקון שצריך לעשות עם ההגה גובה קטן משמעותית - עד כדי שניתן לחכות עם התיקון עד סיום הסיבוב. בנוסף, מאחר ויש דיהדל שאמור לדחוף את הטיסן לאיזון בסיום מתן פקודה מההגאים, השילוב של הג'יירו שנותן פקודה לכיוון הנגדי כל עוד הטיסן אינו מאוזן מניב מצב שהטיסן מתאזן הרבה יותר מהר. בסופו של דבר הטסתי את הטיסן למשך דקות ארוכות רק על ידי שימוש במאזנות ובהגה גובה (משמע רק הסטיק הימני, את המנוע שמתי על שליש כוח). ממש בקרוב יעלה סרטון...

יפה מאד שחר .

אני קורא בשקיקה את המדריך הזה ומצפה להמשך כל יום מלמד המון.

תודה רבה

ofir060
11-11-2011, 23:34:58
מה שהיה בFlite test על הגיירו, הם אמרו שזה יעזור למתחילים ב3D, איך בדיוק? הגיירו עושה להם את העבודה הם לא לומדים כלום :O
והגיירו הזה עושה את אותה עבודה כמו הטייס האוטומטי שמשתמשים לFPV לא?

Flying_student
12-11-2011, 11:42:47
מה שהיה בFlite test על הגיירו, הם אמרו שזה יעזור למתחילים ב3D, איך בדיוק? הגיירו עושה להם את העבודה הם לא לומדים כלום :O

שוב, גם פה הג'יירו עושה חיים קלים יותר, אבל הוא לא עושה הכל. הג'יירו לא יעשה לך את הריחופים, אלא פשוט ידאג לערוץ אחד בטיסן. אל תשכח שגם בטיסן 3d מרכז הכובד הוא אחורי וגם לזה צריך להתרגל... להזכירך, יש כפתור לכיבוי הג'יירו ואפילו למתן אותו, אפשר לעלות בהתחלה בהגדרה X ולאט לאט לרדת עד ל-0.

והגיירו הזה עושה את אותה עבודה כמו הטייס האוטומטי שמשתמשים לFPV לא?
טייס אוטומטי הוא רכיב שחייב GPS ויודע להטיס את הטיסן לנקודות מוגדרות (כמו RTH - חזרה הביתה).
אולי אתה התכוונת למאזן טיסה, כזה שיודע לאזן את הטיסן מכל כיוון (משמע ברגע שאתה עוזב את הסטיקים אז כל ההגאים פועלים כדי לאזן את הטיסן) - מדובר ברכיב הרבה יותר יקר (כ-100$).

ofir060
12-11-2011, 12:14:36
אפשר להשים את הגיירו על כל חלק ששולט על הטיסן? הגה גובה ומאזנות גם?
ולא ידעתי שטייס אוטומטי בFPV יודע ממש להטיס חח, חשבתי שהוא רק מייצב תודה על ההסבר

Flying_student
12-11-2011, 19:12:18
אפשר להשים את הגיירו על כל חלק ששולט על הטיסן? הגה גובה ומאזנות גם?
ולא ידעתי שטייס אוטומטי בFPV יודע ממש להטיס חח, חשבתי שהוא רק מייצב תודה על ההסבר

לגבי מאזנות, אמרתי כבר את הבעייה הקיימת, אולי צריך להתעמק בזה יותר (בקרוב אשים יד על ה-mems המומלץ ואנסה שם), אבל להגה גובה בטוח שגם כן...
וטוב שהעלית את הנושא! במידה ורוצים לחבר יותר מג'יירו אחד ניתן לחבר באמצעות כבל Y את חוטי הסיגנל וכך לקבל אופציה לשלוט על הגיין של שניהם במקביל

שימו לב! עודכן סרט הממחיש פעילות של הג'יירו בהודעה הראשונה

naty
14-11-2011, 17:55:58
לגבי מאזנות, אמרתי כבר את הבעייה הקיימת, אולי צריך להתעמק בזה יותר (בקרוב אשים יד על ה-mems המומלץ ואנסה שם), אבל להגה גובה בטוח שגם כן...
וטוב שהעלית את הנושא! במידה ורוצים לחבר יותר מג'יירו אחד ניתן לחבר באמצעות כבל Y את חוטי הסיגנל וכך לקבל אופציה לשלוט על הגיין של שניהם במקביל

שימו לב! עודכן סרט הממחיש פעילות של הג'יירו בהודעה הראשונה

שחר תודה על ההשקעה
יש מצב שתעחה למאמרים את השירשור ?

Flying_student
15-11-2011, 22:49:32
הי, איחיתי את הרלוונטי והעלתי לבלוג... פתאום קלטתי שיש גם מאמרים והם מסודרים לפי קטגוריות... אז אני העלתי את זה לשם תחת רדיו ואלקטרוניקה. אם זה מעצבן מישהו שזה מופיע כשרשור, כמאמר וכבלוג אז אני מתנצל.

naty
16-11-2011, 00:33:27
הי, איחיתי את הרלוונטי והעלתי לבלוג... פתאום קלטתי שיש גם מאמרים והם מסודרים לפי קטגוריות... אז אני העלתי את זה לשם תחת רדיו ואלקטרוניקה. אם זה מעצבן מישהו שזה מופיע כשרשור, כמאמר וכבלוג אז אני מתנצל.

נהפוך הוא

זה מעולה כשירשור !

אך כדי לתת לך את האפשרות לקופון אני אמליץ צריך להעביר גם למאמרים.
חוץ מזה את המאמרים קל יותר למצוא כי אני שומר לעצמי את הזכות לעבור
על המאמר שוב ולשחק עם הגירויים ברגע שיגיעו הזמנתי מיד אחרי שהבנתי את הרעיון
ממאמר שלך .

ושוב תודה על ההשקעה .

Flying_student
16-11-2011, 08:57:57
נהפוך הוא

זה מעולה כשירשור !

אך כדי לתת לך את האפשרות לקופון אני אמליץ צריך להעביר גם למאמרים.
חוץ מזה את המאמרים קל יותר למצוא כי אני שומר לעצמי את הזכות לעבור
על המאמר שוב ולשחק עם הגירויים ברגע שיגיעו הזמנתי מיד אחרי שהבנתי את הרעיון
ממאמר שלך .

ושוב תודה על ההשקעה .

בכיף, עכשיו אני אתחיל ללמוד איך מנווטים במאמרים...

Magneto
23-11-2011, 11:26:57
RTF micro 3d with Gyros out of the box

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2I2U1logQA0

Flying_student
05-12-2011, 08:43:28
בקרוב! ג'יירו על ביקסלר למתחילים. עם מתחיל אמיתי! יש כבר מועמדים לניסוי ואחרי בדיקות ברור שגם מתחילים בטוח יהנו מהפריבילגיה של פניות בעזרת המאזנות בלי לאבד גובה!

Stay tuned:p

naty
07-12-2011, 13:48:56
בקרוב! ג'יירו על ביקסלר למתחילים. עם מתחיל אמיתי! יש כבר מועמדים לניסוי ואחרי בדיקות ברור שגם מתחילים בטוח יהנו מהפריבילגיה של פניות בעזרת המאזנות בלי לאבד גובה!

Stay tuned:p

:)

saportas
07-12-2011, 19:45:18
את זה ראיתם ? התחילו להטיס טיסנים עם גירו לפני שנים רבות ,הגירו הזה היה מורכב על פלקון כנף עילית הזכור לטוב

Flying_student
07-12-2011, 20:23:55
את זה ראיתם ? התחילו להטיס טיסנים עם גירו לפני שנים רבות ,הגירו הזה היה מורכב על פלקון כנף עילית הזכור לטוב

זה נראה כמו Flight stablizer למספר ערוצים. אנשים מביעים ביקורת על כך שמתחיל יקבל עזרה מג'יירו בערוץ אחד!

בלי קשר, מדהים לראות איך המכשיר הפך להיות קטן הרבה יותר... זה שלך?

saportas
07-12-2011, 20:43:50
כן :) בזמנו קרנו לזה טייס אוטומטי :D

saportas
07-12-2011, 20:57:23
http://www.google.co.il/url?sa=t&rct=j&q=BTA+AUTOMATIC&source=web&cd=1&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.rcgroups.com%2Fforums%2Fshowt hread.php%3Ft%3D1540237&ei=nLXfTvSOB4vm-gbE35XFBQ&usg=AFQjCNHNM_bK3HJJwM4H40cQviWx7EyvGQ&sig2=mdS0it_cclVJo-lqC3RJ7Q

http://www.google.co.il/url?sa=t&rct=j&q=BTA+AUTOMATIC&source=web&cd=2&ved=0CC8QFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.maxxprod.com%2Fpdf%2Facc465-2005-2.pdf&ei=wrbfToKAKZGd-wah6NnXBQ&usg=AFQjCNGQq5_LuSM7-NEzVDIt3S7AW2pw3w&sig2=XUEXxLJ3ktPozxwTWLHhWA

:)את הדגם החדש אפשר לחבר ל GPS