PDA

צפייה בגרסה מלאה : זקוק לעצה לגבי טיסן מבנייה ותכנון עצמי

Friman
15-11-2011, 14:05:54
שלום!
בהמשך לשרשור ששאלתי פה בענייני קאפה , תכננתי ובניתי טיסן פוליגל דו מנועי. הבסיס הוא פוליגל, הזנב והפרופילים מקאפה והציפוי העליון הינו טאפט דביק לציפוי מחברות וספרי לימוד. הסרבואים, המנועים והמקלט/בקרים/ג׳יירו (לוח של 4 ב1) כמו גם המשדר, לקוחים משאריות של מסוק קוואקסיאלי שסיים את חייו. הכל אגב מונע בשתי סוללות 2 תאים 12c 800-900mAh שמחוברות במקביל.
הנה תמונה של המוצר המוגמר, שהבן שלי העניק לו את השם ״פו-פו״:
5757157572
תסתלבטו עליי חופשי.. רציתי לעשות לגמרי לבד כך שגם תכננתי לבד, גם השתמשתי בחומרים ורכיבים שנגישים לי, וגם מצאתי לבד פתרונות לכל מיני בעיות שעלו. בלי הרבה מושג בטיסנים, מה שבטח ניכר לעין.
כל העסק שוקל 500 גרם+ 80 גרם סוללות, ועל כל זה היה צריך להוסיף בערך 220 גרם בחרטום כדי לאזן את מרכז הכובד... בסה״כ 800 גרם מוכן לטיסה. שטח הכנף הוא אגב 2450 סמ״ר. די כבד, אבל למרבה הפלא (אני הופתעתי) יש עילוי מסויים וכשזרקתי אותו הבוקר כנגד רוח חזקה למדי הוא דאה נחמד כמה מטרים (אפילו הגיב להגאים, דבר שלא הייתי בטוח שיקרה) ואז הסתובב סביב ציר הrudder והaileron ביחד- עם החרטום לכיוון הרצפה, ונשתל באדמה.
מהמעט שהספקתי לקרוא וללמוד כאן אני מניח שמדובר בהזדקרות קצה הכנף? אם זה ככה, האם הגיוני להניח שהסיבה לכך היא מהירות נמוכה מדי? כרגע העסק מצוייד בפרופים 3x2 אבל הזמנתי דרך חבר פרופים נוספים של 5x3 ו4.5x4 לניסיונות נוספים... האם יש עודמשהו שניתן לעשות כדי לשפר את המצב? מבלי להחליף מנועים או בקרים כי הכל כאמור מגיע משולב
תודה!

אננס
15-11-2011, 14:27:57
העם דורש סירטון ...
אני לא מבין איך הצלחת להגיע למעל 1000 הודעות מאז מאי 2011, ועדיין נשאר לך זמן לבנות דברים כאלה...
800 גרם זה הרבה... לדעתי (ואני לא מבין גדול) אתה צריך לפחות 200 וואט כדי להצליח להטיס את זה (מפה נראה שיש לו גרר עצום) -
סוללת 2 תאים זה 7.4 וולט - לפי 12 C ו 2 סוללות של 800 יש לך מגבלה באיזור ה 20 אמפר - כלומר עוד לפני שמחברים פרופ' למנועים ובודקים מה הדחף נראה שהמשקל חורג מהיכולות של הסטאפ.

אבל אולי אני טועה :confused:

יאללה צא לשטח ותעיף את זה - אל תשכח לקחת מלווה עם מצלמה.

Friman
15-11-2011, 15:52:07
אני לא מבין איך הצלחת להגיע למעל 1000 הודעות מאז מאי 2011, ועדיין נשאר לך זמן לבנות דברים כאלה...

זה באמת לא קל... תוסיף מישרה מלאה ושני ילדים קטנים...
התחביב גובה קורבנות ;)
ואם ברצינות, כולל הדגם הקודם, שנפל לרצפה כמו אבן, העסק לקח לי כמעט שני לילות לבנים מלאים של עבודה. אם לא הייתי משקיע בזה כבר כל כך הרבה זמן סביר להניח שמזמן הכל היה טס לפח..
חשבתי להאריך קצת אחורה את שטח הכנף, מעבר להגה הכיוון, כדי להסיט קצת את נקודת הכובד אחורה במטרה להוריד קצת משקל מהאף (שהרי תוספת הפוליגל שתדרש מאחור היא פחות ממשקל המשקולות באף). אבל אני חושש שזה יפריע להגה הגובה שגם ככה יש לי סימני שאלה אם הוא מספיק יעיל. ואגב בחישוב שלי הגעתי ל 142W=7.4Vx1.6Ax12C, ואם מורידים את מה שצורכים הסרבואים והמקלט וכל מיני הפסדי הספק בדרך אני מניח שההספק המקסימלי הוא לא יותר מ120W גג. גם ככה יש לי פה ושם קאטים מהמנועים כשאני מפעיל אותם להרבה זמן במצערת מלאה, לא נראה לי שהמערכת הזו תוכננה לפעול בהספק המרבי לאורך זמן (במקור זו מערכת הרי של מסוק, שרוב הזמן מרחף ב1/2-3/4 מהמצערת הרי).

Tomer2
15-11-2011, 16:56:23
קשה להסיק מסקנות כשאתה נותן לטיסן "לגלוש" ביום של רוח חזקה ( יש הרבה ערבוליות חזקה בקרבת הקרקע)
חכה ליום ללוא רוח ובנתיים תנסה לראות איך אתה מוריד משקל ותבדוק גם מה הדחף שאתה מקבל (כבר כתבתי לך בעבר שהדחף שתקבל מהמערכת הזאת הוא קטן)
אגב, אתה בטוח שאתה צריך עוד 200 גרם משקולות בחרטום חוץ מהסוללות? (מרכז הכובד בכנף דלתא/טרפז הוא אחורי יותר מטיסן "רגיל")

Friman
15-11-2011, 17:21:44
כן אני בטוח לגבי המשקל בחרטום.. הסוללות בהן אני משתמש הן אלו שהגיעו במקור עם המסוק ממנו לקוח ה"סטאפ" הזה, הן שוקלות יחד 80 גרם וזה ממש לא מספיק לאזן אותו.
ניסיתי להטיס אותו עם שליש מהמשקל הזה בחרטום והוא עשה רק פליפים במקום. כאמור את מרכז הכובד חישבתי לפי נוסחא שלהבנתי מיועדת לכנפיים מעופפות מסוג שכזה.
נו טוב, נחכה לפרופים וננסה שוב. בסוף זה ייגמר עם בקרים של 40 אמפר ומנועי בראשלס בשני הצדדים, סוללות 65-130C וסרבואים דיגיטליים... יעלה כמו 2 ביקסלרים אבל לפחות זה יטוס ;)

wind556
15-11-2011, 23:33:48
גיל, המשקל שלך מחייב כוח רב ביותר והתנגדות קטנה ככל האפשר
מהתמונות נראה שהעסק אינו אוירודינאמי ומייצר המון גרר מיותר. תוסיף לזה מחסור בכוח וקיבלת משהו שלא אוהב לטוס.
כמו כן סביר להניח שמרכז הכובד של אחורי מדי.
והדבר שהכי בלט לי זו שיטת הניהוג עם הגה גובה וכיוון במקום עם מאזנות בלבד כמקובל (ולא סתם) בכנפיים מעופפות

Friman
16-11-2011, 00:38:41
כל העסק הזה מופעל על ידי שלט 72 מגה הרץ פרימיטיבי ביותר שהגיע עם המסוק ממנו נלקח כל ה״סטאפ״. אין אפשרות להגדיר שם מיקסים ולכן התבססות על מאזנות איננה אפשרית. אחרת הייתי נשען יותר על התוכניות של הבז ולא ממציא לבד הכל.. מה שכן, היות ואני יכול לנהג אותו במידה מסויימת לצדדים ע״י שינוי יחס המהירויות בין המנועים, האם כדאי לי לבטל את הגאי הכיוון? מצד שני זה לא יאפשר לי לשלוט בו בדאייה או בהתקרבות לנחיתה ללא המנועים (וגם לא במקסימום מצערת). מצד שלישי הוא כבד טיכו, איזה לדאות ;). והגאי הכיוון גם ככה לא משפיעים על הטיסה שלו במידה משמעותית. זה לא יפחית המון משקל, אבל יפחית גרר... לא?
אין לי ספק שהFu Fu לא ייתן ביצועים מטורפים, סתם יהיה נחמד לראות אותו טס קצת באוויר..
אמשיך לנסות, אני נהנה בינתיים מהאתגר. כשיימאס לי לשבור את הראש על שטויות אעבור להתלבטות בין הביקסלר לססנה (http://www.leaderhobby.com/product.asp?ID=9394001224728).