PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה שאלה למומחים , ELEVON עם ג'ירו

flybywire
03-01-2009, 15:18:58
אני וחבר שוקדים כבר זמן רב על יצור "פצצה" גולשת עם ניהוג על סמך FPV
לא נדבר כאן על המורכבות לייצר/לבנות משהו שעתיד לפגוע בקרקע והתרסק , אך לשמר
את כל במכלולים הנוספים לשימוש חוזר .

הבעיה שניתקלנו בה בשלב התכנון היא בעיית ניהוג !
אנחנו מעוניינים לנהג את ה"חנית" (שם של הנשק בחיל האויר) בעלרוד וסבסוב בלבד !
משיקולי כיוונון על תמונה , ולא ע"י גלגול שיגרום לסיבוב התמונה - ופה קבור הכלב,
ברור שכל תנועת סבסוב תגרום לתנועת גילגול ולכן אנחנו נוטים לכיוון ג'ירו שומר כיוון שיאפס את הכלי
ליו"א !

שאלות :

1 - שאלה קלה , האם ניתן לאפס / לגרום לג'ירו לתקן גלגול ולהחזיר את הכלי ליו"א ?
2- איך ניתן ליישם זאת בכלי עם זנב בצורת ' + ' , בהנחה שאין מאזנות פעילות בכנף (שעתידה להתרסק)
ההיגוי בזנב בלבד כאשר שני המשטחים האנכיים הם הגה כיוון אחד ושני האופקיים הם ELEVON
לדעתי לא ניתן ליישם ג'ירו על ELEVON לגלגול בלבד ? - אבל אשמח לשמוע רעיונות.

igalr
03-01-2009, 15:40:07
אם הבנתי נכון אתה יכול לחבר מיקסר חיצוני ל ELEVONS
ואת הגירו לשים בין היציאת ערוץ המאזנות מהמקלט לבין הכניסה למיקסר

umbo
03-01-2009, 16:02:30
אם לפצצה הגולשת יש איזה שהן כנפים קטנות הרי שיצירת דיהדרל כלשהו לכנפים ימנע את בעית הגלגול

guylihi
03-01-2009, 16:06:09
לדעתי יש דברים רבים עוד שאתה צריך לחשוב מלבד היגוי...
כי משהו שיהיה כמו טיל וישוגר בלי בקרה הוא לא יגיע ליעד שאתה רוצה , ולא יחזור ..
יש חוג לילדים ביסודי של טילים הם בונים טילים קטנים ומעיפים אותם עם חומר נפץ קטן ובסוף נפתח מצנח ... אולי אתה צריך משהו בסגנון רק קח בחשבון שהדברים האלה נאבדים מהר.
ועוד משהו די חשוב , שיש כלי שאתה קניתה אותו מוכן לא בעיה לשים FPV אבל שאתה בונה לבד אתה בודק איך הוא טס בלי FPV איך תעשה טיסת מבחן בלי?
ולמה לבנות טיל? ממה הרעיון? מה המטרה ?
בהצלחה.!

Nlackrif
03-01-2009, 16:47:26
התחלת לבנות פצצות....:eek:

רד מהג'ירו.
יש מערכת ט"א מאוד פשוטה שנקראת CO-PILOT המע' מייצבת את עצמה על פי חיישן טמפ'
(כדור הארץ חם, שמיים קרים...בגדול)

המע' שומרת על כלי הטייס ביו"א. החיבור מאוד פשוט, והמע' מאוד קלה.
יש לי מע' כזאת שאני מרכיב על האיזי שלי בקרוב אז תוכל להתרשם ממנה.

הבעיה שהמע' מופעלת כשאין התערבות מהמטיס, לפי מה שהבנתי ממך אין התערבות טייס בכל זמן השיגור, לכן המע' תעבוד כל הזמן...אם יש התערבות טייס אז אין בעיה!

דבר איתי.

Nlackrif
03-01-2009, 16:49:25
אה כן...זאת המע' - http://www.fmadirect.com/detail.htm?item=1489&section=20

זה עולה כמו גי'רו ופועל גם במישור העילרוד.

אם אתה מתעקש על גי'רו, יש לי אחד ענתיקה כזה עם סביבון בפנים שעושה רעש מזה מעצבן + הסרוו שלו (שלך תמורת סיבוב;):D)

flybywire
03-01-2009, 17:05:15
חבר'ה , אני מכיר רקטות לא מהיום , אני לא רוצה לבנות רקטה , ואני לא רוצה להנציל (להנחית עם מצנח)
שום דבר , אני מתכנן פצצה גולשת מונחת TV , מנוהגת על בסיס FPV , למה ? - ככה , זה גם סוג של סקייל של ח"א.
ט"א - לא יעזור כי יש צורך לנהג את הפצצה למטרה , כלומר יש התערבות טייס .
אני צריך לייצב גלגול בלבד , בזמן שימוש חופשי בעלרוד וסבסוב.

דיהדרל זה פתרון טוב , למרות שבצלילה אפקט הדיהדרל לא בא לידי ביטוי
(טיסן בננה יכול לצלול מטה בזווית גלגול קבועה , ללא החלצות ע"י הדיהדרל בלבד)

מיקסר חיצוני ? מעניין מה זה , יש לך קישור למשהו כזה , מבין שיש לזה 2 כניסות ו2 יציאות ? :)

igalr
03-01-2009, 17:24:16
חבר'ה , אני מכיר רקטות לא מהיום , אני לא רוצה לבנות רקטה , ואני לא רוצה להנציל (להנחית עם מצנח)
שום דבר , אני מתכנן פצצה גולשת מונחת TV , מנוהגת על בסיס FPV , למה ? - ככה , זה גם סוג של סקייל של ח"א.

דיהדרל זה פתרון טוב , למרות שבצלילה אפקט הדיהדרל לא בא לידי ביטוי
(טיסן בננה יכול לצלול מטה בזווית גלגול קבועה , ללא החלצות ע"י הדיהדרל בלבד)

מיקסר חיצוני ? מעניין מה זה , יש לך קישור למשהו כזה , מבין שיש לזה 2 כניסות ו2 יציאות ? :)

זה נקרא VTAIL MIXER
אכן שתי כניסות ושתי יציאות וזה מחליף את הפונקציה בשלט ובאופן עקרוני מיועד למי שאין פונקציה כזו בשלט.
לך זה יכול לעזור כי זה יתן לך גישה לערוץ הגילגול לפני המיקסר.
הנה דוגמה :
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewitem.asp?idproduct=6321

אני קניתי פעם כזה לטיסן עם זנב V שהיתי צריך לחבר ניהוג לגלגל אף.

blacksea
03-01-2009, 17:28:57
דיהדרל דווקא לא כל כך טוב

דיהדרל יצמד כל סבסוב לגלגול - כל טיסן מנוהג הגה כיוון הוא בעל דיהדרל גדול ומה שתקבלו הן פניות ולא החלקות.
לי נראה שניתן להוסיף זוג הגאי גלגול ולחבר ג'ירו שומר כיוון פשוט בציר הנכון (להשכיב אותו) מכיוון שבכל מקרה אתה צריך "כנפיים" כלשהם אפשר ליצר עליהם הגאי גלגול.

אותי מעניין איך אתם הולכים "לסגור" את חוג ההיגוי לציר המצלמה בשלב ה"טרמינל".

Nlackrif
03-01-2009, 17:30:36

מעולה!!

אתה יכול לבטל איזה ערוץ שתבחר. וערוץ אחר ימשיך לייצב...ולהמשיך לנהג את הפצצה חופשי

flybywire
03-01-2009, 22:40:12
ניר - לא הבנתי אותך , לך לישון ! ;)
לחבר "ים-שחור" , ימ"ש ;) - אצלנו אין נעילת חוג ניהוג ואין ND בשלב הטרמינל , נווט עובד עד הסוף :D , המצלמה תקועה בBORE.

לא ניתן לחבר מאזנות על הכנפיים - כלומר ניתן , לא רצוי ! הם הולכות להתפרק בפגיעה ואין כוונה למקם כל פעם מאזנות וסרוו מחדש :)

הפתרון עם המיקסר החיצוני , מאפשר גישה לפקודות הגלגול לפני המיקסר ELEVON - מסתמן כפתרון הטוב !!!

עמיחי
03-01-2009, 23:11:51
סרוו הגה כוון מחובר להגאים האנכיים
ההגאים האופקיים מחוברים לשני סרוואים נפרדים המופעלים על ידי הסטיק הימני בדיוק כמו כנף דלתא.אליהם גם מחובר הג'ירו. כאשר אתה תתן פקודה להגה הכוון הג'ירו יתקן את הסיבוב על ידי שני ההגאי גובה הנפרדים.
לא ככה או שלא הבנתי נכון?

ליאור זהבי
03-01-2009, 23:58:48
אכן VTAIL מיקסר יאפשר את הפעולה אותה אתה מבקש לעשות.
כמו כן בעבר פוטבה ייצרו ג'ירו בשם GY-352 עם 2 צירים שידע לעבוד עם עם ELEVON. ניתן להשתמש בו ולהגדיר רגישות 0 לציר העלרוד. כך הוא יפצה על גלגול בלבד.

Tomer2
04-01-2009, 07:41:44
למה הסיבסוב יוצר גילגול?
בתיכנון נכון של מיקום ההגאים אפשר ליצור סיבסוב ללא גילגול
השאלה איך אתה מתקן כיוון בסיבסוב בלבד ?
אם הכלי יסבסב ימינה או שמאלה כיוון התנועה לא משתנה - הוא פשוט "יחליק"

copterx.co.il
04-01-2009, 18:14:44
למה הסיבסוב יוצר גילגול?
בתיכנון נכון של מיקום ההגאים אפשר ליצור סיבסוב ללא גילגול
השאלה איך אתה מתקן כיוון בסיבסוב בלבד ?
אם הכלי יסבסב ימינה או שמאלה כיוון התנועה לא משתנה - הוא פשוט "יחליק"

אתה צודק , אבל אם תשים סנפירים מקדימה (על הראש) בעת ההחלקה תווצר זווית התקפה
שתצור בסופו של דבר תנועת סבסוב ! - אבל , אהבתי את החשיבה שלך :)

בפעולה כזאת לא ניתן לייצר תנועת סבסוב ללא גלגול , אפילו עם מרכז כובד נמוך
(מתבטל בזויות צלילה גבוהות)

flybywire
04-01-2009, 18:30:57
ועכשיו שנכנס ג'ירו לסיפור , עד כמה הוא רגיש לחבטות \ זעזוע
האם ינתן למקם אותו בספוג כדי לרכך מעט את המהלומה , לא מדובר בחבטה רצינית
דמיינו דאון EPP שנכנס עם האף באדמה - לרוב הכנפיים נתלשות קדימה אבל השאר שלם !

שאלה נוספת - מהו המרחק הרצוי לג'ירו מציר הסיבוב (במסוקים יוצא כ5 ס"מ) , האם יש מרחק מינימלי , האם ניתן למקם אותו במרכז הציר (במסוק לדוג' מתחת לציר הראשי ?)

תודה על סיעור המוחות.

blacksea
04-01-2009, 18:54:00
נראה לי שעם חלוקת משקל מתאימה המביאה למרכז כובד נמוך (סוללות בחלק התחתון של הגוף) וכנפיים עיליות וללא דיהדרל ( אפשר לשקול משיכה קלה קדימה לביטול נוסף של דיהדרל ) לא יהיה צורך בג'ירו בכלל.

היכן הולכת להיות המצלמה מעל הגוף ?
לאיזה יחס גלישה בערך הגוף מתוכנן של דאון או של פצצה ?

נאור
04-01-2009, 19:17:08
שאלה נוספת - מהו המרחק הרצוי לג'ירו מציר הסיבוב (במסוקים יוצא כ5 ס"מ) , האם יש מרחק מינימלי , האם ניתן למקם אותו במרכז הציר (במסוק לדוג' מתחת לציר הראשי ?)

במסוק אין בעיה למקם את הג'יירו מתחת לציר הראשי
אפילו אופטימלי

master_bebe
04-01-2009, 21:33:40
ועכשיו שנכנס ג'ירו לסיפור , עד כמה הוא רגיש לחבטות \ זעזוע
האם ינתן למקם אותו בספוג כדי לרכך מעט את המהלומה , לא מדובר בחבטה רצינית
דמיינו דאון EPP שנכנס עם האף באדמה - לרוב הכנפיים נתלשות קדימה אבל השאר שלם !

תודה על סיעור המוחות.

כעקרון, מבחינה תיאורטית, אתה יכול למקם את הג''ירו בכל מקום שאתה רוצה כל עוד אתה שומר על אותו כיוון. אם אתה לא ממקם אותו על ציר הגלגול אתה מוסיף קריאה של תאוצה (תאוצה זויתית*זרוע=תאוצה קווית) שיכולה להכניס שגיאות. בסופו של דבר מטוס שמקבל הטייה של 5 מעלות, מקבל את כל 5 המעלות בכל המטוס....

ג'יירו, שמעצם טבעו הוא רכיב שרגיש לתאוצות, לא אוהב לקבל תאוצות (וריסוקים) חזקות. ג'יירואים מקצועיים בד"כ מציינים את התאוצות המקסימליות שהם יכולים לספוג.
אם תעטוף אותו בספוג שיבלום מכות אז תקבל קריאות שגויות. הג'יירו חייב להיות מחובר באופן קשיח לגוף המטוס.
הצעה אישית שלי, תשתמש במיקסר חיצוני (ולא משנה כמה מתקדם השלט שלך ומאפשר את כל המיקסים בעצמו). מיקסר חיצוני מקבל את הערוצים של המאזנות וההגה גובה, ומוציא 2 יציאות ל 2 סרוואים שונים. כעקרון למיקס ELEVON צריך 2 סרוואים וג'יירו על כל ערוץ בין הסרוו למקלט. עם מיקסר חיצוני אתה שם את הג'יירו לפני הפיצול, כלומר על ערוץ מאזנות יחיד ולכן מספיק לך רק ג'יירו אחד.

flybywire
05-01-2009, 23:14:50
:
נראה לי שעם חלוקת משקל מתאימה המביאה למרכז כובד נמוך (סוללות בחלק התחתון של הגוף) וכנפיים עיליות וללא דיהדרל ( אפשר לשקול משיכה קלה קדימה לביטול נוסף של דיהדרל ) לא יהיה צורך בג'ירו בכלל.

היכן הולכת להיות המצלמה מעל הגוף ?
לאיזה יחס גלישה בערך הגוף מתוכנן של דאון או של פצצה ?

- המצלמה הולכת להיות בתוך הגוף ופונה החוצה למראה שמוצבת בזווית בבטן הכלי (התמונה שתתקבל תהיה הפוכה אבל ניתן להתגבר על זה - הופכים את מסך הצפיה :D ) ככה המצלמה עצמה לא תחטוף בפגיעה.

- יחס גלישה , משהו בין "פלדה" ל"נאה" ;) , יותר קרוב לפצצה מאשר לדאון , השאיפה ליעף נוח בזווית של 45 מעלות (הטלה סביב ה25-30)

כל הרעיון נולד מתוך ניסיון בהטלות פצצות טפשות מטיסן עם אחוז פגיעה לא גבוה אבל בהחלט באיזור - עכשיו הכוונה היא טיוב הפגיעות ע"י שימוש בניהוג הפצצה , אבל פטארן התקיפה של הטיסן לא הולך להשתנות יותר מידי !

טוב כניראה שאני מקריב פה ג'ירו - יש תורמים ?!?!

קורן בן אשר
05-01-2009, 23:27:18
ברכותיי, עלית על אחת הבעיות הבסיסיות בטילאות, כלומר, איך מייצבים את העסק בגלגול.

יש כל מיני פתרונות לעניין הזה, ג'יירו הוא רק אחד מהם. אם בא לך ממש להתפרע, גש להסתכל מקרוב על AIM-9 כלשהו, במיוחד על מה שיש בקצות הסנפירים האחוריים. אחרי שתברר מה זה ואיך זה בדיוק עובד, תוכל לנסות אולי לבנות כזה בעצמך. סתם רעיון פרוע, לא יודע אם זה יעבוד בסקלה כל כך קטנה. (הערה לקוראים המודאגים: מדובר בטכנולוגיה בת חמישים שנה ובלתי מסווגת לחלוטין).

Nlackrif
06-01-2009, 06:54:59
:

- המצלמה הולכת להיות בתוך הגוף ופונה החוצה למראה שמוצבת בזווית בבטן הכלי (התמונה שתתקבל תהיה הפוכה אבל ניתן להתגבר על זה - הופכים את מסך הצפיה :D ) ככה המצלמה עצמה לא תחטוף בפגיעה.

- יחס גלישה , משהו בין "פלדה" ל"נאה" ;) , יותר קרוב לפצצה מאשר לדאון , השאיפה ליעף נוח בזווית של 45 מעלות (הטלה סביב ה25-30)

כל הרעיון נולד מתוך ניסיון בהטלות פצצות טפשות מטיסן עם אחוז פגיעה לא גבוה אבל בהחלט באיזור - עכשיו הכוונה היא טיוב הפגיעות ע"י שימוש בניהוג הפצצה , אבל פטארן התקיפה של הטיסן לא הולך להשתנות יותר מידי !

אם זה עוזר לך יש לי אחד מכאני עם הסרוו שלו...

ואם לא יש בסיני בזול.

igalr
06-01-2009, 07:19:43
:

אם המטרה היא לשפר אחוזי פגיעה אולי כדאי לשקול לשפר מערכת כינון בטיסן ע"י הוספת מצלמה בטיסן ולהשאיר את הפצצה טפשה.