PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה שאלה לגבי מיקום הגלגלים בטיסנים

Friman
19-12-2011, 12:26:32
קראתי כמה וכמה פעמים שבטיסנים למתחילים מומלץ שיהיה גלגל אף קדמי ושני גלגלים בחלק האחורי.
התעוררה בי שאלה מסקרנות - למה בטיסנים מתקדמים יותר יש שני גלגלים מקדימה וגלגל בודד בזנב? האם זה קשור לגרר נמוך יותר עקב גלגל הזנב הקטן, לעומת גלגל אף שהוא לרוב גדול יותר? או שיש לכך סיבות נוספות?*

אייל שפירא
19-12-2011, 12:30:40
קל יותר להמריא ולנחות עם גלגל אף, אין קשר לטיסן מתקדם יותר או לגרר.

Shay
19-12-2011, 12:34:44
גלגל זנב יותר פשוט מבחינת מבנה וכן, יוצר פחות גרר

Friman
19-12-2011, 12:57:17
סבבה
כמו שחשבתי ;)
תודה

umbo
19-12-2011, 12:58:53
לטיסן עם גלגל חרטום יש יציבות כוון טבעית בזמן ריצת המראה ו\או נחיתה והוא נוטה פחות לסטות מהמסלול. התכונה הזו כמובן עוזרת למטיסים מתחילים\לא מיומנים. גלגל זנב מעט יותר קשה לשליטה בזמן ההסעה על הקרקע וכלי הטיס רגיש יותר לביצע לולאת קרקע. (בטיסן עם גלגל זנב מרכז הכובד נמצא מאחורי הגלגלים הראשיים ובגלל מיקומו הוא מנסה להגדיל את הסטיה בכוון אם יש כזו. בקן נסע עם גלגל חרטום, מיקום מרכז הכובד לפני הגלגלים הראשיים גורם לריסון של סטיה מהכוון בזמן הריצה על הקרקע.)

טיסן עם גלגל זנב גם רגיש יותר לסטיה מהכוון בזמן ההאצה (על הקרקע) בגלל הכוחות שמפעיל הפרופ' על הטיסן ( P-factor ) ואשר גורמים לנטיה של הטיסן לסטות שמאלה בזמן ההמראה.

זה נכון שבטיסנים מתקדמים שלושה גלגלים גדולים יוצרים יותר התנגדות משני גלגלים גדולים (ואחד קטן בזנב) אבל בדרך כלל לא זו הבעיה בטיסנים כאילו. תצורת קן הנסע נקבעת ע"י העדפות הטיסנאי או דגם הטיסן שהוא מטיס.

Friman
19-12-2011, 13:53:14
לגבי מדוע למתחילים מומלץ גלגל אף אני בהחלט מבין, השאלה הייתה למה יש כאלו שמעדיפים גלגל זנב, היה לי את הרושם שחוץ מטריינרים, גם טיסנים מהירים באים בד"כ עם גלגל אף לעומת טיסנים אקרובטיים שבאים עם גלגל זנב לרוב. אני לא יודע אם החלוקה הזו נכונה אבל לא משנה, קיבלתי תמונה כללית.
תודה!