PDA

צפייה בגרסה מלאה : צריך עזרה בחיזוקים לביקסלר

yuval-the-pilot
22-01-2012, 17:22:04
הבנתי שצריך לחזק את הקורה הראשית של הכנף
איזה קוטר של מוט צריך 4 או 5? להתמש במוט מלא או חלול?
יש עוד חיזוקים שאני צריך לדעת עליהם?

אייל שפירא
22-01-2012, 17:31:58
קוטר המוט שמגיע עם הביקסלר הוא 6 מ"מ והדופן שלו בעובי מ"מ אחד כך שהקוטר הפנימי של הצינור הוא 5 מ"מ פלוס מינוס.
אם תדחוף פנימה מוט של 5 מ"מ אתה עלול לבקע אותו.
עדיף להשחיל מוט של 4 מ"מ מרוח בדבק אפוקסי.

את הכנפיים עצמן גם כדאי להקשיח בעזרת מתיחה של פס דבק סיבים מלמעלה ומלמטה. הדבק לא מאפשר מתיחה ולכן אם תדביק גם מלמעלה וגם מלמטה הכנף לא תוכל להתכופף.
בצד התחתון של הביקסלר יש תעלה, כנראה לאנטנה כמו במולטיפלקס, אבל כולם שמים גם שם מוט קרבון או שיפודי עץ עבים.
אני גם חתכתי בתוך הגוף בצד העליון בין האמצע לזנב והוספתי שיפוד עץ נוסף כי זה איזור שפועל עליו המון לחץ מהמנוע.

yuval-the-pilot
22-01-2012, 17:55:52
קוטר המוט הוא 7
והקוטר הפנימי הוא באמת 5 פלוס מינוס זה למה שאלתי.
אם יש לי מוט 4 מ"מ מלא, אבל הוא יותר קצר מהמוט של הביקסלר זה גם יהיה בסדר?
על הכנפיים שמתי דבק סיבים רק מלמטה, צריך גם מלמעלה?
יש צורך בחיזור ההגה גובה או בהגה כיוון?

נ.ב.
תשנה את החתימה :)

s.mario
22-01-2012, 22:04:04
קוטר המוט אמור להיות 5-6 מ"מ , למוט בחתך מלא אין כל השפעה על כפף - אלא על פיתול...מיותר בכנף קלקר.
רצוי להשתמש במוט ארוך ככל האפשר במגבלות התעלה שבכנף.
את דבק הטסה צריך להדביק רק על הצד התחתון של הכנף: ברגע של העמסה , זהו הסיב המתוח בכנף - אותו אנו רוצים לחזק.
כדאי לחזק את המיצב גובה בסטריפ קארבון המודבק אנכית למייצב. אין אין סטריפ גם מוט מלא של 3 מ"מ יעשה את העבודה.
איתי.

yuval-the-pilot
23-01-2012, 07:55:46
תודה,
4מ"מ יהיה השאלה זה אם לקנות מוט 4 מ"מ חלול או 4מ"מ מלא?
יש בניהם הבדלים בחוזק, ובגמישות?

guy1a
23-01-2012, 08:19:08
מהסברים שאני קבלתי פה
מסתמן שחלול יותר חזק מאשר מלא.

מנסיון .. תלוי כמה אתה רוצה שהסרטונים שלך יהיו יותר מגניבים ... בסופו של דבר .. :) שניהם נישברים :cool::cool::cool:

אייל שפירא
23-01-2012, 10:24:58
צינור חלול חזק יותר ממוט מלא???

Liav
23-01-2012, 12:05:36
צינור חלול חזק יותר ממוט מלא???

זה תלוי בעוד כמה דברים.
במוט מלא, החומר שנמצא במרכזו תורם מעט מאוד לחוזק, בעוד שהחומר שקרוב להיקף תורם הרבה יותר.

נתחיל מהמקרה הפשוט:

אם יש לך מוט פלדה מלא וצינור פלדה חלול (זהים בכל המידות ובצפיפות החומר)
המוט המלא ישקול יותר מהצינור החלול, אבל גם יהיה חזק יותר.
ההבדל בחוזק לא משתלם יחסית להבדל במשקל, ולכן המוט החלול עדיף אם המשקל חשוב לך, אבל הוא עדיין יהיה מעט חלש יותר.

במקרה השני:
אם למשל יש לך שני מוט מלא מעץ וצינור חלול מעץ, במידות שוות והם שוקלים אותו הדבר (צפיפות החומר בצינור החלול גבוהה יותר) - הצינור החלול יהיה חזק יותר.
הסיבה היא שרוב החומר בצינור החלול נמצא לא במרכזו, ומרוכז קרוב יותר להיקף ולכן יש יותר חומר שתורם לחיזוק הצינור.

wind556
23-01-2012, 13:21:28
איש יקר, תקרא בריכוז המידע בחתימה שלי על הביקסלר.
כל חיזוקי הטייפ סיבים הם הרע במיעוטו, ואינם הדרך הנכונה.
יש עוד לא מעט חיזוקים שצריך לעשות לביקסלר, תקבל הבהרות אחרי שתקרא היטב.

כמו כן תחפש מוט קרבון מלא שייכנס בקלות לתוך הצינור קרבון שלך, אבל לא לפי ניחושי מידות, אלא ללכת לחנות טיסנים ולבדוק אחד אחד מה נכנס הכי טוב ולכל האורך.

הביקסלר יכול להיות אצל אחד בנוי כמו סמרטוט, ואצל האחר בנוי כהלכה . הקפדה על כל מה שצריך יגרום לטיסן הזה להאריך ימים

liorz055
23-01-2012, 17:11:20
אינני מסכים עם עודד לגביי חיזוקי דבק הסיבים, להיפך אני חושב שזה המינימום ההכרחי, הביקסלר שלי עבר ועובר התעללויות עם ציוד fpv עליו ומתפקד כמצופה ממנו, השיפור היחידי שאני רואה כהכרחי זה חיזוק מוט הקרבון, אני עשיתי זאת ע״י הדבקת מוט פיברגלס 4 מ״ל בעזרת דבק גורילה.
ובא לציון גואל
בהצלחה ...

s.mario
23-01-2012, 17:59:37
קצת סדר של הדברים:
הכפיפה נגרמת עקב כח מפורס לאורך הכנף.
מומנט הכפיפה מושפע בחתך עגול מהקוטר החיצוני של המוט - ואין השפעה אם זה מלא או חלול(למעט דק דופן).
במידה ואתה בוחר להשחיל מוט נוסף בתוך המוט המסופק מה שאתה יוצר זה מוט עם חתך לא הומוגני.
וכמו שאנחנו יודעים שלמוט המקורי יכולת עמידות נמוכה לכפיפה(לפי ציטוטים ונסיון של הרבה חברים) - מי שיפעל במצב הזה הוא המוט הפנימי - ז"א שהקטנת את קוטר המוט מ-6 מ"מ ל-4. ופה יש הבדל גדול!

ולכן "מוט חלול עמיד יותר ממוט מלא" -זו אמירה שאינה נכונה.

לגבי דבק הסיבים - את דעתי כבר כתבתי.
מנסיון שלי ובערך 90% של המטיסים - עושה את העבודה בצורה נפלאה.
לדעתי זוהי הדרך הנכונה! - ובואו נשאיר את החוטים על חבל הכביסה..;)

איתי.

Boogle
23-01-2012, 18:34:25
דבק הסיבים מחזק מספיק את הכנף,צריך משני הצדדים שלה כי כולנו חוטאים מדי פעם בעמיסה "שלילית " על הכנף ואז אם לא יהיה דבק סיבים הקלקר עלול להכשל.
בעת שימוש בדבק הסיבים העומס עובר לשורש הכנף ואין כמעט משמעות לעומק חדירת המוט.
העומס בשורש הכנף על קורת הקארבון החלולה, גורם לקריסת המטריצה (המילוי) של החומר המרוכב ובשל איכותו הלא גבוהה לכשל הקורה בקריסה מבנית גאומטרית (אוילר) שגוררת אחריה כשל הסיבים.
אם תמנע את קריסת אוילר תמנע גם את ההמשך והקורה תשא את העומס באופן מופלא. לכן המילוי הפנימי חשוב, כמעט לא חשוב איזה חומר רק לא קלקר :)
מיתרים שמים בקתרוסים, לא בטיסני קלקר....

Sent from my mobile, please excuse typos

אננס
23-01-2012, 19:27:01
אני מטיס את הביקסלר ללא ציוד FPV , משמע הטיסן קל יותר.
חיזקתי את הכנפיים משני הצדדים בדבק סיבים ופשוט קניתי קורת קרבון מלאה 6 מ"מ באורך 50 ס"מ (המקור היה מטר אבל חתכתי לשניים כדי להיכנס למשלוח של 3 דולר).
הטיסן עובר התעללויות קשות ועדיין לא קרס כלום.

אייל שפירא
23-01-2012, 19:34:58
טוב קצת סדר כי אני (ואני מנחש שגם יובל) חוטף סחרחורת מגיבוב המושגים המפוצצים שלכם.

קוטר המוט הוא 7
והקוטר הפנימי הוא באמת 5 פלוס מינוס זה למה שאלתי.
אם יש לי מוט 4 מ"מ מלא, אבל הוא יותר קצר מהמוט של הביקסלר זה גם יהיה בסדר?
על הכנפיים שמתי דבק סיבים רק מלמטה, צריך גם מלמעלה?
יש צורך בחיזור ההגה גובה או בהגה כיוון?

1. קוטר המוט הוא 6 מ"מ. תבדוק טוב.
2. אם יש לך מוט קצר יותר תנסה לדחוף אותו שיהיה יחסית סימטרי בפנים (הבדלי המשקל לא יהיו היסטריים אבל אם אפשר אז עדיף להימנע מהם).
3. שים דבק סיבים גם מלמעלה, וגם על הגחון של הביקסלר (יש ממילא כי ככה הדבקת אותו) וגם על שפת ההתקפה של הכנף וגם על הגה הגובה מלמעלה ומלמטה.
למה? הסברתי בתשובה הראשונה - אי אפשר למתוח דבק סיבים, אז אם תשים רק מלמטה הכנף לא תתכופף כלפי מעלה אבל היא כן תתכופף כלפי מטה, מה יקרה אם תרצה לטוס הפוך או לעשות רול?
ההבדל במשקל הוא זניח, החיסכון בהדבקות הוא יקר מפז.

כל חיזוקי הטייפ סיבים הם הרע במיעוטו, ואינם הדרך הנכונה.
קצת הגזמת...
"כל חיזוקי טייפ הסיבים" הם פעמים רבות ההבדל בין חזרה לאויר אחרי נחיתה מכוערת לבין סיום ההטסה ונסיעה הביתה.
יצא לי לחזק כנפי קלקר עם חוט מתוח, עם פס קרבון ועם דבק סיבים והדבק הוא הדרך הפשוטה והזולה ביותר, עם אפשרות לקבוע את מידת החיזוק לפי מספר השכבות, וגליל שלם שלו עולה כמו שני פסי קרבון בחנות ישראלית ממוצעת.

קצת סדר של הדברים:
הכפיפה נגרמת עקב כח מפורס לאורך הכנף.
מומנט הכפיפה מושפע בחתך עגול מהקוטר החיצוני של המוט - ואין השפעה אם זה מלא או חלול(למעט דק דופן).
במידה ואתה בוחר להשחיל מוט נוסף בתוך המוט המסופק מה שאתה יוצר זה מוט עם חתך לא הומוגני.
וכמו שאנחנו יודעים שלמוט המקורי יכולת עמידות נמוכה לכפיפה(לפי ציטוטים ונסיון של הרבה חברים) - מי שיפעל במצב הזה הוא המוט הפנימי - ז"א שהקטנת את קוטר המוט מ-6 מ"מ ל-4. ופה יש הבדל גדול!

ולכן "מוט חלול עמיד יותר ממוט מלא" -זו אמירה שאינה נכונה.
אז מה היתה הכוונה בזה?

למוט בחתך מלא אין כל השפעה על כפף - אלא על פיתול...מיותר בכנף קלקר.

אם יש לך מוט פלדה מלא וצינור פלדה חלול (זהים בכל המידות ובצפיפות החומר)
המוט המלא ישקול יותר מהצינור החלול, אבל גם יהיה חזק יותר.
ההבדל בחוזק לא משתלם יחסית להבדל במשקל, ולכן המוט החלול עדיף אם המשקל חשוב לך, אבל הוא עדיין יהיה מעט חלש יותר.

במקרה השני:
אם למשל יש לך שני מוט מלא מעץ וצינור חלול מעץ, במידות שוות והם שוקלים אותו הדבר (צפיפות החומר בצינור החלול גבוהה יותר) - הצינור החלול יהיה חזק יותר.
הסיבה היא שרוב החומר בצינור החלול נמצא לא במרכזו, ומרוכז קרוב יותר להיקף ולכן יש יותר חומר שתורם לחיזוק הצינור.

ואם יש לי מוט קרבון מלא מול צינור קרבון חלול, וההבדלים במשקל חסרי משמעות? מי יותר חזק?

מהסברים שאני קבלתי פה
מסתמן שחלול יותר חזק מאשר מלא.

אז זהו שאני גם קיבלתי את הרושם הזה...

ובנצי - כשיהיה לך offline על הסיקוונס והרילינק לא ימצא בMXF את הOMFI הנכון, אל תתפלא שהBIN עם הdecompose צריך batch digitize מחדש.

Boogle
23-01-2012, 20:28:12
שכחת את נושא הפליפ של הגבס בתמונה כשמסתכלים ימינה והתנועה שמאלה.

דש מאוילר, איש נחמד שפעם רציתי להרוג.....

s.mario
23-01-2012, 20:50:16
דש מאוילר, איש נחמד שפעם רציתי להרוג.....

הוא עדיין נמצא ברשימת החיסול!

Liav
24-01-2012, 01:20:27
ואם יש לי מוט קרבון מלא מול צינור קרבון חלול, וההבדלים במשקל חסרי משמעות? מי יותר חזק?

למה אתה מתכוון "חזק"? שלא נשבר בקלות? או שלא מתעוות בקלות (בלי להישבר)?

לדעתי צריך להתייחס למונח "חזק" בכמה צורות:

כמה כוח צריך להפעיל על המוט כדי לגרום לו להתכופף במידה מסויימת? (קשיחות)
כמה המוט מסוגל להתכופף עד נקודת השבירה? (אלסטיות)
האם המוט בנוי נכון ובאיכות גבוהה כדי שלא יגיע בקלות לקריסה מבנית גיאומטרית? (כמו שבנצי כתב)

מכל אלה ניתן להסיק כמה כוח כפיפה צריך להפעיל על המוט עד שהוא נשבר.
מוט שהוא יותר אלסטי, בד"כ קשיח פחות אבל לא אומר שהוא שברירי בהכרח.
הכנף למשל יכולה להתעוות מאוד בלופים, אבל המוט ישאר שלם. החיסרון הוא, שכשהכנף מתעוותת, הביצועים של הטיסן נפגעים.

ולשאלתך:
באופן תיאורטי אם כל הנתונים פחות או יותר זהים והמוטות בנויים באיכות גבוהה -
אז כנראה שהצינור החלול יהיה קשיח יותר ופחות אלסטי,
בעוד שהמוט המלא יהיה פחות קשיח אבל יותר אלסטי.

אבל כדי לקבל תשובה פרקטית יותר, צריך להתייחס גם לאיכות המוצר - צינור קארבון איכותי יהיה בנוי נכון:

איכות חומרים גבוהה (דבק איפוקסי 24 שעות ולא מדולל בטינר)
יחס בדים/איפוקסי של 70/30 (זה כלל אצבע בחומרים מרוכבים. יחס שונה מזה יתן תוצאות פחות טובות)
סידור נכון של סיבי הקרבון - ישרים ומתוחים לאורך ליצירת צינור חזק לכפיפה ומתיחה (וללא שימוש בסיבים קצוצים/ מפותלים לאורך)
עובי דופן מספק - שלא יהיה צינור שברירי כדי שלא יגיע בקלות לקריסה מבנית גאומטרית.
בעל ליפוף של סיב קרבון (למשל) לאורך הקורה כדי למנוע ממנה להתבקע כמו שושנה במקרה של מכה או עומס גבוה - מה שיוביל לקריסה מבנית ולשבירה.
מוט נקי מפגמים. ללא בועות אוויר למשל. סדק קטן מאוד יהפוך את המוט לשברירי ביותר.

היות ו-HK מוכרים מוטות לא איכותיים כ"כ לפי מה שהבנתי ממה שכתבו מעלי, ואין דרך לדעת מי בנוי באופן איכותי יותר, אז התשובה הראשונה שלי פחות רלוונטית.
אני חושב שהכי פשוט בשבילך לבצע בדיקה פשוטה בבית - שים את המוט מונח בשני הקצוות על שני כיסאות ובאמצע תלה משקולות שונות בזהירות.
בדוק כמה המוט התעוות בהשוואה לצינור וכך תדע מי מהם קשיח יותר ופחות אלסטי.

מוכן להתנדב לניסוי? :)

s.mario
24-01-2012, 08:46:27
באופן תיאורטי אם כל הנתונים פחות או יותר זהים והמוטות בנויים באיכות גבוהה -
אז כנראה שהצינור החלול יהיה קשיח יותר ופחות אלסטי,
בעוד שהמוט המלא יהיה פחות קשיח אבל יותר אלסטי.

אשמח לקבל הסבר בעניין...

Liav
24-01-2012, 11:18:15
אשמח לקבל הסבר בעניין...

בזמן שהמוט מתכופף (בלופ למשל), הצד העליון של המוט מתקצר (עומס לחיצה), והצד התחתון מתארך (עומס מתיחה).
במרכז עובי המוט, אין שינוי באורך. (מרכז עובי המוט נקרא הציר הניטרלי)

ככל שמתרחקים מהציר הניטרלי ומתרחקים ממנו להיקף המוט, נגלה שבזמן כפיפה השינוי באורך גדול יותר (בין אם התארכות או התקצרות),
משמע, יש כוחות לחיצה ומתיחה חזקים יותר כאשר מתרחקים מהציר הניטרלי (מסומן באדום)

61346

בנוסף, במרכז הכנף פועלים הכוחות החזקים ביותר, בעוד שככל שמתרחקים לקצה הכנף, הכוחות נחלשים משמעותית ולכן בד"כ המוט לא מגיע עד קצה הכנף.

אם נדאג לחזק את המוט היכן שפועלים כוחות חזקים יותר, נוכל להקשיח אותו ולעזור לו לעמוד במשימה.
פיזור של החומר רחוק ככל האפשר מן הציר הניטרלי נותן את הקשיחות הגבוהה ביותר.
ואם נדאג לחזק את המוט באופן הדרגתי כך שבמרכז הכנף הוא יכיל יותר חומר ובקצוות (קרוב לדיהדרלים) יש פחות חומר, נקבל מוט שמחוזק באופן יעיל יותר.
מוט בעל פיזור חומר שווה לכל אורכו לא יעיל מפני שבדיהדרלים יש עודף של חוזק שלא עוזר וסתם מוסיף משקל.

צריך כמובן גם להתחשב בחוזק מבני גיאומטרי של הקורה עצמה - למשל אם עובי הדופן יהיה בעובי כמה מיקרונים, אז הקורה לא תוכל להחזיק את משקלה... אבל זה כבר עניין אחר.

מה עובי הכנף? 2 ס"מ?
אם למשל היו מיצרים מוט חלול בקוטר 2 ס"מ ועם עובי דופן של 1.5 מ"מ, היינו מקבלים מבנה חזק מאוד ועמיד ולא היינו צריכים לאלתר חיזוקים נוספים (עד כדי החוזק של ה-EPO שעלול להתבקע לפני שהקורה תישבר).
ואפשר לעשות גם עובי דופן מדורג כך שבמרכז הכנף הוא 3 מ"מ למשל, או לחילופין קוטר מוט משתנה מ-2 ס"מ 1.5 ס"מ בקצה (או אפילו שילוב של שני הדברים ביחד) - כדי לקבל מוט קל וחזק.

מוט של חכת דיג פשוטה למשל, עשוי מפיברגלס באופן דומה למה שכתבתי.
המוטות קלים וחזקים מאוד.

עבור כנף שמתפרקת באמצע לשני חלקים, אפשר לקנות שתי חכות פיברגלאס (כן כן, פיברגלאס - לא חייבים קרבון) כל אחת ב-50 שקל (אם המחירים עדיין ככה כמו פעם) ולפרק את הצינורות ולהתאים לכנף.
מבנה הצינורות הוא קוני וכך יוצר חוזק משתנה בהתאמה.

wind556
24-01-2012, 20:07:24
אינני מסכים עם עודד לגביי חיזוקי דבק הסיבים, להיפך אני חושב שזה המינימום ההכרחי, הביקסלר שלי עבר ועובר התעללויות עם ציוד fpv עליו ומתפקד כמצופה ממנו, השיפור היחידי שאני רואה כהכרחי זה חיזוק מוט הקרבון, אני עשיתי זאת ע״י הדבקת מוט פיברגלס 4 מ״ל בעזרת דבק גורילה.
ובא לציון גואל
בהצלחה ...

איך אתה לא מסכים אם אתה כותב בדיוק את מה שאני כתבתי? :cool:

להזכירך, בשפה העברית "המינימום ההכרחי= הרע במיעוטו"

אין ספק שהדבק סיבים מעלה במעט את העמידות לכפיפה, אבל זה מעלה ממש במעט, עד האפשרות לוותר על המעט הזה.
מומנט האינרצה שהוא מוסיף הוא אפסי לעומת כל דרך אחרת שיעילה פי מאות.
צא לרגע מתוך נקודת הנחה (שגויה, אבל רק לצורך הדיון) שהסיבים מתחברים באופן קשיח ומוחלט לכנף, ואז מדוד את המרחק בין מרכז הכפיפה של חתך הכנף לבין הסיב.
עכשיו קח את שיטת החוט והפעם גם תצא מנקודת ההנחה (שהפעם היא מוחלטת) שהחוט מחובר קשיח לכנף, ותמדוד את המרחק בין אותו מרכז הכפיפה בחתך הכנף.
היחס בין המידות האלה נותן לך את ההבדל בין שתי השיטות.
דבר נוסף, הטייפ סיבים נוטה להתייבש ולאבד מתכונותיו, החוט לעולם לא.

נעבור להדבקת המילוי קרבון בקורה החלולה. הסברתי כבר הרבה פעמים שחובה על המלאן להיות קשיח לגמרי אחרת אינו ממלא את תפקידו במניעת קריסה. דבק PU (מה שנקרא בטעות גורילה) אינו קשיח ולכן אינו הדבק המתאים למטרה.

בקיצור, כל השיטות שלך אכן מעלות במעט את החוזק, אבל אינן השיטות הטובות אלא אפילו פחות מהרע במיעוטו והרבה ואפילו לא המינימום ההכרחי

אייל שפירא
24-01-2012, 20:18:59
"המינימום ההכרחי" אומר שחייבים לעשות אותו ואף מומלץ יותר מכך, וזה ממש לא "הרע במיעוטו".

למתוח חוט מתחת לכנף דורש שתילה של יתדות כלשהן שיתפסו אותו, וחיזוק האיזור בגחון שעליו נמתח החוט כמו משורית דקה.
אם החיזוק בגחון לא יהיה קשיח מספיק תקבל גם קריסה של הכנף כלפי מעלה וגם שיסוף הגחון שיעשה בטח רק טוב לטיסן באויר.

אפשר עד מחרתיים להתפלפל מה עדיף, הדיון הבעייתי היחידי הוא מה לא לעשות, וכשאתה מכריז שוב ושוב שלא לבצע חיזוק עם דבק סיבים אתה מטעה את השואלים.
הדרך שלך טובה, אבל היא לא היחידה ובטח לא הפשוטה מכולן.

guyst
24-01-2012, 20:33:35
ובא לציון גואל
בהצלחה ...

מחזק לחלוטין את ליאור.
שני פסי דבק סיבים מלמעלה ולמטה עושות את הכנף מאוד קשיחה! לא המינימום ההכרחי אלא המקסימום המספק.
בדומה לליאור, אין כבעל ניסיון. הביקסלר שלי גם עמוס ציוד FPV, נכנס 3 פעמים מגובה רב בקרקע ולכנפיים שלום. ;)

Boogle
25-01-2012, 01:11:23
אין ספק שהדבק סיבים מעלה במעט את העמידות לכפיפה, אבל זה מעלה ממש במעט, עד האפשרות לוותר על המעט הזה.
מומנט האינרצה שהוא מוסיף הוא אפסי לעומת כל דרך אחרת שיעילה פי מאות.

פה נעוצה הטעות שלך, החוט גיטרה שלך לא מוסיף מומנט אינרציה - הוא יוצר מבנה חדש שאולי יהיה קשיח באויר עד שיתחיל לרטוט.
הרעיון בדבק הסיבים הוא להקשיח את פני שטח הכנף ובכך לנצל את עוביה לקבלת מומנט האינרציה הנדרש בכדי להקטין את הכפיפה ולהעלות את נשיאת העומס.

יש לך זמן פנוי? יש מלא קורסים ביוטיוב בנושאי כפיפה של קורות - צפה בהם.
אהה והחתימה שלך זועקת

wind556
25-01-2012, 10:35:06
"המינימום ההכרחי" אומר שחייבים לעשות אותו ואף מומלץ יותר מכך, וזה ממש לא "הרע במיעוטו".

למתוח חוט מתחת לכנף דורש שתילה של יתדות כלשהן שיתפסו אותו, וחיזוק האיזור בגחון שעליו נמתח החוט כמו משורית דקה.
אם החיזוק בגחון לא יהיה קשיח מספיק תקבל גם קריסה של הכנף כלפי מעלה וגם שיסוף הגחון שיעשה בטח רק טוב לטיסן באויר.

אפשר עד מחרתיים להתפלפל מה עדיף, הדיון הבעייתי היחידי הוא מה לא לעשות, וכשאתה מכריז שוב ושוב שלא לבצע חיזוק עם דבק סיבים אתה מטעה את השואלים.
הדרך שלך טובה, אבל היא לא היחידה ובטח לא הפשוטה מכולן.

למען הסר ספק, למקרה שלא הובנתי נכון, אני לגמרי לא שולל את הדבק סיבים
אני טוען שהוא לכשעצמו אינו מספיק, וכשמבצעים את שיטת המיתר יתרון הדבק סיבים מתגמד.
בהחלט אפשר לעשות גם וגם, ואפילו גם על החלק העליון, ששם למיתר אין כל השפעה.

לגבי הנזקים שהמיתר יכול לגרום לטיסן, אין לזה כל שחר, זה לא משהו שקורה, לא צריך מאומה בגחון מלבד פס דבק, והשתלת היתדות בכנף זה תהליך פשוט ביותר ולוקח דקות.
אבל מסכים איתך שהדרך שלי אינה הפשוטה מכולן. הדרך הכי פשוטה זה לא לעשות כלום, והדרך "המסובכת" שלי, למרות שאינה הדרך היחידה, היא עדיין הדרך עם התוצאה הטובה ביותר.

wind556
25-01-2012, 10:40:29
פה נעוצה הטעות שלך, החוט גיטרה שלך לא מוסיף מומנט אינרציה - הוא יוצר מבנה חדש שאולי יהיה קשיח באויר עד שיתחיל לרטוט.
הרעיון בדבק הסיבים הוא להקשיח את פני שטח הכנף ובכך לנצל את עוביה לקבלת מומנט האינרציה הנדרש בכדי להקטין את הכפיפה ולהעלות את נשיאת העומס.

יש לך זמן פנוי? יש מלא קורסים ביוטיוב בנושאי כפיפה של קורות - צפה בהם.
אהה והחתימה שלך זועקת

מנסיון של שנים, המיתר מעולם לא רטט, ואעמדתי אותו במבחנים שאף ביקסלר בלעדיו לא היה עומד. ולא משנה איך תקרא לזה, זה חזק בהרבה מדבק סיבים לבדו.
והחתימה שלי נועדה לזעוק :cool:
(נחמד ששמת לב)

guy1a
25-01-2012, 10:40:54
והדרך "המסובכת" שלי, למרות שאינה הדרך היחידה, היא עדיין הדרך עם התוצאה הטובה ביותר.

אני סקרן איך אתה מודד את האמירה הזאת

wind556
25-01-2012, 11:00:19
אני סקרן איך אתה מודד את האמירה הזאת

זה מאד פשוט
כדי לקפל כנפיים בטיסן עם מיתר, אתה צריך או לגרום למיתר להינתק מהכנף, או להיקרע.
כוח הקריעה של מיתר גדול בעשרות מונים מכל חלק אחר בטיסן ולצורך ההבנה חוזקו אינסופי. אתה תפורר את הטיסן והמיתר יישאר שלם.

הדבר הבא שעומד למבחן, זו נקודת החיבור אל הכנף. אם תבצע את זה שגוי, החוט יוכל להינתק מהכנף. חיבור נכון ימנע את זה וכך בעצם אתה מגיע לחוזק עצום של כלל המבנה

מבין שלל השיטות שהוצעו כאן, ועוד אחרות שלא הוצעו כאן, זו הדרך החזקה ביותר, ומאד פשוטה לביצוע, אני בכלל לא מבין את ההסתייגויות ממנה, שלדעתי נובעות ממניעים שלא מובנים לי.

ובנוסף,קח ביקסלר. חזק את הכנף בכל אחת מהשיטות המוצעות, הנח את הטיסן בין שני כסאות במפתח כגודל מפתח המיתר, ותתחיל להניח משקולות על מרכז הכנף עד שהכנף תישבר.
אתה תראה במו עיניך את התוצאה, זה המבחן האמיתי. המבחן האפשרי השני הוא להטיס בצלילה אנכית עם מנוע פתוח, ולמשוך UP חזק ופתאומי, אתה תראה מה יקרה עם דבק סיבים לבד, עם קורה מחוזקת לבד, ועם חיזוק במיתר . את הבדיקה הזאת עשיתי גם באיזיסטאר וגם בביקסלר. נסה את זה בעצמך (ואל תגיד: אבך אף אחד לא צריך את זה בביקסלר, כי לא זאת השאלה שלך)

guy1a
25-01-2012, 11:10:18
זה המבחן האמיתי. המבחן האפשרי השני הוא להטיס בצלילה אנכית עם מנוע פתוח, ולמשוך UP חזק ופתאומי, אתה תראה מה יקרה עם דבק סיבים לבד, עם קורה מחוזקת לבד, ועם חיזוק במיתר . את הבדיקה הזאת עשיתי גם באיזיסטאר וגם בביקסלר. נסה את זה בעצמך (ואל תגיד: אבך אף אחד לא צריך את זה בביקסלר, כי לא זאת השאלה שלך)

אני לא חושב שזה המבחן האמיתי, המטוס לא תוכנן להיות מונח על משענת של כיסא ב 2 נקודות בודדות וצרות. הוא נועד להיות מונח לכל אורך הכנף על גבי האויר. כאשר העומס מתחלק על פני כל אורך הכנף. זה בעצם מבחן מאד מאד מגמתי ושקרי לדעתי.

הסיבה שאני אישית לא בחרתי את החוט, היא החשש מאפקט הגליוטינה וכמו כן זה מכוער תחת לחבר את הפינים / ווים / נעצים / שקר אחר כלשהו שאלהם מחברים את החוט.

ולגבי צלילה חזקה ומשיכת UP פתאומי ... אני עושה את זה יותר מפעם אחת בכל טיסה כולל הטיסה שאתה עמדת לידי ושוחחנו. הכנפיים מתעקמות כלפי מעלה אבל בהחלט לא מוחאות כפיים.

אני חושב שמוט קרבון מחוזק במוט אחר דק יותר עם אפוקסי ( פה אני כן מקבל את דעתך ) ופס טסה אחד בתחתית הכנף ואחד בגב הכנף כשכל זה מחובר עם סקוצים למטוס, מספיק ביותר.
אפשר להגיד על הטיסה שלי הרבה דברים כמו חסרת אחריות / מופרעת / מסוכנת לשלום הציבור והמטוס .. אבל אי אפשר בשום פנים להגיד עליה שהיא לא מעמידה את המטוס במבחן שרידות .. :)

מבחן התוצאה קובע שזה מספיק לגמרי.

פגישה עם ענף של עץ במהירות 70 קמ"ש שברה את הכנף ( מיד אחרי המוט קרבון ששרד את ההתנגשות ) גם החוט לא היה עוזר שם.

זאת בכל מקרה, דעתי המאד לא מיקצועית שנישענת אך ורק על נסיון אישי.

אייל שפירא
25-01-2012, 11:12:17
אני חושב שהויכוח כאן יוצא מנקודת הנחה שגויה שכולנו מדברים על חיזוק של אותו איזור.

החוט המתוח מסייע לשמור על שורש הכנף שלא יקרוס כלפי מעלה, וזו גם מטרת החיזוק של צינור הקרבון.

הדבקת טייפ הסיבים על הכנף לא עוזרת במאומה לחיזוק השורש אלא מתקנת בעיה אחרת לגמרי של גמישות הכנף עצמה.
ההמלצה לחזק את הכנף עם טייפ סיבים תמיד מגיעה בד בבד עם ההמלצה לחזק את צינור הקרבון.

מתיחת החוט אולי תשמור על יציבות הכנף, אבל לא יפתור את הגמישות שלה מנקודת חיבור היתד כלפי חוץ, מה שיכול להוות את נקודת הכשל הראשונה בצלילה שאתה מתאר (יעיד האיזי גליידר זצ"ל שבדיוק כך נשברה לו הכנף בנקודה החלשה ביותר)

Boogle
25-01-2012, 14:51:47
שווה לכתוב הצעת ייעול לבואינג, למה לבזבז אלומיניום יקר לכנפיים? שיעשו מקלקר וימתחו מיתר... יעבוד טוב על ה777 :D

עודד, הזמן היחיד בתעופה שבו השתמשו בכבלים היה במטוסי עץ כאשר המבנה היה קשיח (מדי) והעביר מאמצים לנקודות החיבור, ואז פתרו את זה בשיטות של הנדסה אזרחית - מסבכים- כי זה מה שידעו בימים ההם. מנופים בנוייםכך עד היום.

כשהתפתחו תאוריות המבנה הגמיש, הנושא עומס מפולג, הפסיקו עם הכבלים כי הם נהיו מיותרים וכי הם פגעו באוירודינמיות של המטוס.

אז עכשיו הסבר נא למה עם בעיית גמישות יתר אתה פונה לפתרון הלא מתאים?? ועוד משכנע בעוז שמנוף מעופף זה שוסס?

wind556
25-01-2012, 14:55:14
אני חושב שהויכוח כאן יוצא מנקודת הנחה שגויה שכולנו מדברים על חיזוק של אותו איזור.

החוט המתוח מסייע לשמור על שורש הכנף שלא יקרוס כלפי מעלה, וזו גם מטרת החיזוק של צינור הקרבון.

הדבקת טייפ הסיבים על הכנף לא עוזרת במאומה לחיזוק השורש אלא מתקנת בעיה אחרת לגמרי של גמישות הכנף עצמה.
ההמלצה לחזק את הכנף עם טייפ סיבים תמיד מגיעה בד בבד עם ההמלצה לחזק את צינור הקרבון.

מתיחת החוט אולי תשמור על יציבות הכנף, אבל לא יפתור את הגמישות שלה מנקודת חיבור היתד כלפי חוץ, מה שיכול להוות את נקודת הכשל הראשונה בצלילה שאתה מתאר (יעיד האיזי גליידר זצ"ל שבדיוק כך נשברה לו הכנף בנקודה החלשה ביותר)

אייל ידידי היקר, אתה טועה בהערכת החוזק של זה
השיטה הזאת עמדה במבחנים קשים ביותר מכל בחינה ואין בה נקודת כשל. לא זכור לי שהיה מיתר באיזיגליידר שלך, ומהפן התיאורטי אם הכנף ארוכה יתכן שיידרשו אמצעים נוספים, אפילו מיתר נוסף (כמו שמחזיק גשרים תלויים).
אגב, באיזיסטאר, אם כבר מדברים על הנושא, אין קורת קרבון, יש קורת פיברגלס, אבל גדולה יותר בקוטר ובעובי הדופן, דבר שלא ניתן לבצע בצורה סבירה בביקסלר.
ושוב, לא שולל טייפ, אבל כחלק מפתרון כללי הכולל חיזוק הקרבון, טייפ משני הצדדים ומיתר. לאחרונה אני שוקל להוסיף בזמן הבנייה צלע אורכית מדיקט תעופתי 3 מ"מ לאורך התפר התחתון בחרטום אם בליטה כלפי מטה שישמש גם כשומר על מבנה החרטום לטווח ארוך וגם גמגלש (השיטה הנ"ל נהוגה בגלשני גלים).

ודבר נוסף ואולי הכי חשוב:
כל ההתעסקות בזה לא צריכה לנבוע מאילוצים (קיימים)בלבד, אם אין הנאה מלשדרג את זה אז אין בכלל טעם בפוסט הזה

guy1a
25-01-2012, 15:10:12
עודד

אני רואה שאתה נהנה מהדיון, אז אני אקשה עליך בשאלה נוספת, אני מבסוט מהטיסה. הוא לא נישבר לי ( לפחות כל עוד אני נימנע מעצים )
למה טוב החוט הזה ?

מה הוא ייתן לי שאין לי?

אייל שפירא
25-01-2012, 15:27:04
אפשר למתוח מלמטה פס דבק סיבים דק במקום החוט ולפתור את הויכוח. :)

s.mario
25-01-2012, 20:45:24
עודד

מה הוא ייתן לי שאין לי?
שתוכל להגיד שהשתמשת בשיטה שעודד המציא...:cool:

דיונים מסוג זה לא יוביל לשום מקום.
אבל לפחות משעשע לקרוא את חלק מהשטויות.

yuval-the-pilot
25-01-2012, 22:14:32
טוב עכשיו אחרי שניגמר לי הפופקורן אני יכתוב במה השתמשתי-
1.סרט טסה 2 אינץ פס אחד מתחת לכנף פס אחד מעל ופס על שפת ההתקפה
2.קניתי מוט קראבון 4מ״מ מלא, הלכתי לחנות עם המוט של הביקסלר וזה מה שהתאים (קניתי אבל עוד לא הדבקתי)
3. כניראה שמהשאריות אני יחזק את ההגה גובה ואולי גם את הגחון.

כדי להדביק את הקורות קראבון הבנתי שעדיף להשתמש באפוקסי 24 שעות
זה אפשרי להשתמש באפוקסי 30 דקות?

נ.ב.
מי פותח שירשור מקיף על הביקסלר?
משהו בסגנון של איזה סט אפ מתאים למתחילים,איזה לFPV
איזה חיזוקים צריך לעשות ואיך, שיפורים כמו התושבת מצלמה של אייל שפירא
והוצאת הבקר מלמלה ומי יודע מה עוד......

אני יודע שכמעט הכל כבר נכתב אבל אם מישהו יכול לרכז את הכל או את הרוב ביחד
זה יעזור גם למתחילים וגם למטיסי הFPV

guy1a
25-01-2012, 22:21:07
אתה מתכוון כזה ? (http://www.efly.co.il/forums/content.php?201-%E1%E9%F7%F1%EC%F8-%E4%E3%F8%EB%FA-%E4%F8%EB%E1%E4-%EE%EC%E0%E4) .. למרות שאתה כבר יודע שיש התסייגויות פה ושם :)

חיפוש רבותי !! .. חיפוש !
אין שום בעיה להשתמש גם באפוקסי 5 דקות.
להגה גובה אני השתמשתי בפס קרבון לא בצינור, אתה לא רוצה הרבה משקל שם.
את השארית, כמו שכבר אמרתי לך, מטיפה לפני המנוע ולכיוון אחורה, יש שם תעלה מוכנה לזה.

אייל שפירא
26-01-2012, 07:25:44
אין שום בעיה להשתמש גם באפוקסי 5 דקות.

ממש לא נכון
אם האפוקסי יתקשה לך לפני שסיימת להשחיל את המוט - שניהם הולכים לפח.

אגב לפני ההדבקה עדיף להכין 2-3 "שלוליות" אפוקסי ולא אחת גדולה, משהו לגבי קצב ההתקשות, שאל את בנצי מה בדיוק הוא התכוון...

Boogle
26-01-2012, 07:36:42
אכן תהליך ההתקשות של האפוקסי הוא כזה שגם 30 דקות עלול להיות מהיר מדי. אני הייתי הולך על אפוקסי של שעתיים לפחות.
אם הוא צמיג מדי אפשר לחמם ל35-40 מעלות(ולא יותר) בכדי לנזל אותו.
לגבי כמות ערבוב, תלוי בסוג אבל כדאי לא לחרוג מכמות של 20-30 גרם למנה אלא אם זה אפוקסי נוזלי במיוחד.
תמיד שווה לחפש ברשת את הוראות היצרן של הדבק הספציפי.
וזכרו, האפוקסי לא מתקשה בבת אחת והזמן הנקוב הוא להקשיה מלאה של כולו, בהחלט יתכנו אזורים שמתקשים מהר יותר.
אהה ומהידיים להוריד עם מגבוני תינוקות או אלכוהול או אצטון

נ.ב.
אם אתם חסרי סבלנות וכבר הכנסתם והאפוקסי כבר בפנים ולא רוצים לחכות, רוב הדבקים יתקשו תוך כמה דקות עד שעה בחשיפה ל80-120 מעלות, למשל לשים בתנור...

wind556
26-01-2012, 09:37:41
יש לי פתרון מדהים עבורכם:
אל תשימו חוט ...
אתם מתווכחים כאילו מישהו מצמיד לכם אקדח לרקה
אני בדקתי, ניסיתי, התעללתי וכו' וטרם מצאתי פתרון מתאים יותר לביקסלר.
זה פותר את כל הבעיות, אפילו בלי לחזק את הקרבון, אבל שכל אחד יעשה כרצונו.
ושאף אחד לא יסיק מזה שאני ממליץ לא לחזק את הקרבון,או להימנע מטייפ סיבים
לגבי אפוקסי לקרבון:
האפוקסי 30 דקות של הסיני מאד מתאים למשימה הזאת. וניתן בקלות להכין מנה שתספיק בבת אחת לכל המוט. הדבק הזה יותר איטי ממה שמוצהר עליו.

לעומת זאת הרעיון של לחמם דבק על מנת לגרום לו להיות דליל יותר זה אכן מדלל, אבל בהחלט שיטה לא מומלצת כשמדובר בתהליך איטי יחסית.

Tiran
26-01-2012, 11:32:04
יש חנות בת״א שמחזיקה Tesa ?

guy1a
26-01-2012, 11:39:55
גולדן טייפ בחולון

Tiran
26-01-2012, 11:51:37
חולון זה בת״א ??

אייל שפירא
26-01-2012, 12:12:41
חולון זה בת״א ??

לא

T_A
26-01-2012, 12:36:47
לא

זה יהיה מצחיק או עצוב אם אני יגיד שחשבתי שכן?

wind556
26-01-2012, 12:48:34
לחולון צריך ויזה...

yuval-the-pilot
26-01-2012, 19:39:54
ועוד שאלה קטנה-
איך אני מדביק את התעלה של החוט סרוו והמוט קראבון?
דבק סיבי מספיק חזק או שהוא לא יעמוד בלחץ?

b1yossi
26-01-2012, 19:47:04
לחולון צריך ויזה...

פעם היה צריך ויזה להכנס
היום צריך כדי לצאת......

אייל שפירא
27-01-2012, 08:24:04
ועוד שאלה קטנה-
איך אני מדביק את התעלה של החוט סרוו והמוט קראבון?
דבק סיבי מספיק חזק או שהוא לא יעמוד בלחץ?

את הצד של תעלת חוט הסרוו תדביק עם דבק סיבים, את הצד השני תדביק עם CA.
הסיבה היא שאת החוט של הסרוו אולי תרצה מתישהו בעתיד להוציא כדי להחליף.

לדוגמא: (כמובן שיהיה עוד טייפ סיבים לאורך הכנף)
http://www.efly.co.il/forums/picture.php?albumid=172&pictureid=1258