PDA

צפייה בגרסה מלאה : כמעט ריסוק - למה הטיסן לא יצא מצלילה?

dror
11-02-2012, 18:38:30
היום בבוקר הטסנו בכפר ביאליק. איתי הטיס FPV ואני הייתי הצופה, ואז קרה הדבר הבא:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=C2iCpUkAhJU

הטיסן היה בצלילה מגובה של כ-250 מטר. איתי משך את הסטיק כדי להתישר אבל הטיסן לא הגיב והמשיך ב-90 מעלות לכיוון אמא אדמה. מזל שהוא התעשת ודחף את הסטיק, והטיסן יצא מהצלילה הפוך בגובה נמוך למדי מעל הקרקע. כצופה מן הצד אני זוכר שזה נמשך די הרבה זמן, בפועל כפי שניתן לראות בסרט זה עניין קצר מאד... היינו קרובים מאד לשתול את הטיסן עמוק באדמת כפר ביאליק.

ניסינו להבין מה קרה פה. בדקנו את הטיסן אחרי הנחיתה. הגה הגובה נע באופן חופשי לגמרי. לא זיהינו חוטים קרועים או קונקטורים רופפים - מה גם שחוט קרוע לא היה מאפשר תנועת הגה גובה כלפי מטה שהצילה את הטיסן. הטסנו את הטיסן אחר כך והוא טס מצויין.

דבר אחד שאני יכול לחשוב עליו היא רוח מערבית חזקה למדי (בצלילה הרוח דחפה מגב המטוס). לא ברור האם דבר כזה יכול למנוע משיכה של הטיסן.

רעיונות? עצות?

הטיסן הוא מסוג EPP FPV של HobbyKing.

דרור

אייל שפירא
11-02-2012, 18:42:04
פושרוד הגה הגובה התקפל תחת העומס בנסיון לדחוף את ההגה לup, אבל הצליח למשוך אותו לdown ?

ZvikaF
11-02-2012, 20:17:30
פושרוד הגה הגובה התקפל תחת העומס בנסיון לדחוף את ההגה לup, אבל הצליח למשוך אותו לdown ?

נשמע לי כסיבה מתאימה..
איך מחובר ההורן בהגה הגובה מלמעלה או מלמטה.. ומהו החיבור בינו לסרוו ?

Liav
11-02-2012, 20:49:56
שמתי לב שהצלילה מחולקת לשני חלקים:
1. ב-0:10 צלילה תלולה
2. ב-0:14 צלילה ב-90 מעלות

מתי בדיוק משכתם למעלה?
האם אתם זוכרים מה הוביל את הטיסן לשנות את הצלילה ב-0:14? זה קרה סתם כך? או שזה נגרם ממשיכה חזקה למעלה?

רעיונות נוספים:
1. בדקתם את חוזק מייצב+הגה גובה? אולי אחד מהם התעוות מהעומס?
2. ציוד ה-FPV בולט בצורה שיכולה לגרום למערבולות על ההגה גובה? או שהוא לא מהווה הפרעה רצינית?
3. הפרעת רדיו אולי גם אפשרית? או ששאר הערוצים הגיבו כראוי?

dror
11-02-2012, 21:07:42
ניסיתי להחזיק בכוח את הגה הגובה ולהזיז את הסרבו, ןאכן הפושרוד מתקפל. אם מסתכלים איך הוא בנוי, יש לו בהחלט גמישות. השאלה מה עושים עכשיו. הפיתרון הפשוט שאני חושב עליו הוא להזיז את הסרבואים לזנב. או אולי להוסיף עוד חיזוקים בין הפושרודים ל-boom.

62135

62133
62134

dror
11-02-2012, 21:30:36
שמתי לב שהצלילה מחולקת לשני חלקים:
1. ב-0:10 צלילה תלולה
2. ב-0:14 צלילה ב-90 מעלות

מתי בדיוק משכתם למעלה?
האם אתם זוכרים מה הוביל את הטיסן לשנות את הצלילה ב-0:14? זה קרה סתם כך? או שזה נגרם ממשיכה חזקה למעלה?

רעיונות נוספים:
1. בדקתם את חוזק מייצב+הגה גובה? אולי אחד מהם התעוות מהעומס?
2. ציוד ה-FPV בולט בצורה שיכולה לגרום למערבולות על ההגה גובה? או שהוא לא מהווה הפרעה רצינית?
3. הפרעת רדיו אולי גם אפשרית? או ששאר הערוצים הגיבו כראוי?

לגבי הצלילה, ביררתי עם איתי והוא לא זוכר בדיוק. הקטע הוא שהוא הטיס FPV ובדיוק הקליטה התחרבשה - אבל כל זה קרה די קרוב אלינו (בערך 200 מטר), סתם יש לנו משדר FPV חלש מאד - כך שאת החלק הראשון של הצלילה הוא אפילו לא ראה, רק שמע אותי צועק בהיסטריה שימשוך.

בהחלט יש מצב שהמייצב התעוות אם כי הוא מחוזק בקרבון, אבל נראה לי שהפושרוד מתעוות הרבה יותר בקלות.

ציוד ה-FPV בולט (GOPRO ומשדר) אבל מורכב על האף שזה יותר ממטר לפני ההגאים...

לגבי הפרעת רדיו, לא ברור. עובדתית ההגה הגיב לדחיפה של הסטיק כך שאם זו היתה הפרעת רדיו היא היתה רגעית. חוץ מזה הכל קרה קרוב עם ציוד רדיו אמין (אני מקווה).

דרור

HeliDraco
11-02-2012, 21:36:41
אם לשפוט עפ"י התמונות, הרעיון של אייל יותר מסביר.
כדי למשוך Up, הפושרוד דוחף את ההורן. הגיוני שתחת עומס (מהירות גבוהה מדי בצלילה) הוא יתקפל ולא יצליח להסיט את ההגאים.
כדי לדחוף Down, הפושרוד מושך את ההורן. אין לו לאן להתקפל במצב הזה ולכן הצלחתם להתיישר (הפוך).

אייל שפירא
11-02-2012, 21:36:51
האפשרויות שאני רואה הן-
1. להקשיח את הפושרוד (כמו למשל להצמיד אליו שיפוד עם שרינק במקומות שהוא חשוף)
2. לחבר את ההורן מעל הגה הגובה במקום מתחת (ממילא רוב העבודה היא UP ולפושרוד קל יותר למשוך מאשר לדחוף)
3. להעביר את הסרוו לאיזור הזנב ולהשתמש בפושרוד עבה וקצר (הפתרון הפחות אידיאלי מכולם, הטיסן הזה גם ככה נורא כבד מאחורנית)

dror
11-02-2012, 21:41:24
(הפתרון הפחות אידיאלי מכולם, הטיסן הזה גם ככה נורא כבד מאחורנית)
להפתעתנו הוא לא, דווקא גילינו שהוא כבד מקדימה ואנחנו צריכים למקם את הסוללה אחורה ממה שתוכנן כדי שמרכז הכובד יהיה תקין. מן הסתם זה בעיקר בגלל הגופרו על האף.

HeliDraco
11-02-2012, 21:44:05
האפשרויות שאני רואה הן-
1. להקשיח את הפושרוד (כמו למשל להצמיד אליו שיפוד עם שרינק במקומות שהוא חשוף)
2. לחבר את ההורן מעל הגה הגובה במקום מתחת (ממילא רוב העבודה היא UP ולפושרוד קל יותר למשוך מאשר לדחוף)
3. להעביר את הסרוו לאיזור הזנב ולהשתמש בפושרוד עבה וקצר (הפתרון הפחות אידיאלי מכולם, הטיסן הזה גם ככה נורא כבד מאחורנית)

יש גם את האופציה של Push-Pull :cool:

אייל שפירא
11-02-2012, 21:47:10
להפתעתנו הוא לא, דווקא גילינו שהוא כבד מקדימה ואנחנו צריכים למקם את הסוללה אחורה ממה שתוכנן כדי שמרכז הכובד יהיה תקין. מן הסתם זה בעיקר בגלל הגופרו על האף.

הנה הפתרון - שימו את הגופרו מאחורה ותוכלו לראות אם הפושרוד מתכופף... :D

Liav
11-02-2012, 21:53:17
אחרי העדכונים באמת נראה שהבעיה קשורה לפושרודים.

אני חושב שפיתרון מהיר יהיה ללפף סלוטייפ על הצינורות של הפושרודים ועל הגוף האחורי.
הגוף האחורי ישמש כחיזוק משמעותי ללא צורך הוספה של מוטות חיזוק נוספים.

umbo
12-02-2012, 10:40:14
כדאי להעביר עוד Pushrod לצידו העליון של הגה הגובה ולהשתמש בסרוו עם זרוע כפולה כך שיהיה לך למעשה PULL-PULL והבעיה תיפתר. גם בעית עודף המשקל בחרטום תהיה קטנה יותר.
פתרון מעט פחות טוב זה להוסיף מחזיקים לאורך הצינורית שמובילה את ה-Pushrod הקיים, שיקטינו את יכולת הכיפוף תחת עומס.

guyst
12-02-2012, 12:50:41
שללתם בעעית רדיו? התנגשות בין הוידאו לשלט?
לי היו מספר מקרים דומים של צלילה 90 מעלות שלא הסתיימה בטוב... ;) והתברר שנראה שהיו הפרעות רדיו והפייל סייף לא היה תקין.

HeliDraco
12-02-2012, 21:13:06
שללתם בעעית רדיו? התנגשות בין הוידאו לשלט?
לי היו מספר מקרים דומים של צלילה 90 מעלות שלא הסתיימה בטוב... ;) והתברר שנראה שהיו הפרעות רדיו והפייל סייף לא היה תקין.

אני חושב שהתנגשות בין וידאו לשלט אפשר לשלול די בקלות.
עפ"י הסרטון, השתמשו כאן ב-FPV בתדר של 5.8GHz. תדר הרדיו לא מצוין במפורש, אבל רוב הסיכויים שזה או 2.4GHz או 72MHz. בכל מקרה, הפרדת התדרים מספיק גדולה - 3.4 ג'יגה מהגל הנושא ו- 1GHz מההרמוניה השנייה (!) של 2.4. אני לא מכיר מערכת תקשורת שמכבדת את עצמה עם רוחב שמלה כזה גדול. במקרה של 72 מגה, האפשרות הזאת נראית עוד יותר הזויה.
לגבי הפרעת רדיו מגורם חיצוני - יכול להיות, אי אפשר לפסול ל הסף אפשרות כזאת. אבל נראה לי מוזר שהתבטאה בהפרעה בערוץ בודד וספציפי (בסרטון רואים במקביל תיקונים במאזנות, ללא הפרעות נראות לעין).

dror
13-02-2012, 08:08:44
אני חושב שהתנגשות בין וידאו לשלט אפשר לשלול די בקלות.
עפ"י הסרטון, השתמשו כאן ב-FPV בתדר של 5.8GHz. תדר הרדיו לא מצוין במפורש, אבל רוב הסיכויים שזה או 2.4GHz או 72MHz. בכל מקרה, הפרדת התדרים מספיק גדולה - 3.4 ג'יגה מהגל הנושא ו- 1GHz מההרמוניה השנייה (!) של 2.4. אני לא מכיר מערכת תקשורת שמכבדת את עצמה עם רוחב שמלה כזה גדול. במקרה של 72 מגה, האפשרות הזאת נראית עוד יותר הזויה.
לגבי הפרעת רדיו מגורם חיצוני - יכול להיות, אי אפשר לפסול ל הסף אפשרות כזאת. אבל נראה לי מוזר שהתבטאה בהפרעה בערוץ בודד וספציפי (בסרטון רואים במקביל תיקונים במאזנות, ללא הפרעות נראות לעין).

השלט 2.4GHz Futaba 8FG עם המקלט שמגיע איתו בערכה, לא זוכר את הדגם. לא יכול להיות מופרע מהרמוניות של משדר וידאו בתדר 5.8GHz, שהוא גבוה יותר. אבל המקלט כן יכול להיחסם, אם המסנן band pass בכניסה שלו לא טוב מספיק. בדיוק בגלל זה אני משתמש במקלט פוטאבה מקורי - ממה שזכור לי מימי ב-Qualcomm המסנן הוא אחד הרכיבים היקרים יותר וזה מן הסתם איפה שכל ה-orange וחבריהם הסינים חוסכים. מה שכן, הוא יכול להיות מופרע ממישהו אחר שמטיס FPV עם משדר וידאו חזק ב-2.4, אבל אף אחד לא הטיס באיזור באותו זמן.

יתר על כן, השידור הוא דיגיטלי, כך שאין מצב שאחד הערוצים פועל והשאר לא. אם רואים בוידאו תיקון במאזנות, סימן שהיתה קליטה.

כמו שכתבתי למעלה, לאחר שראיתי במו עיני את הגמישות של הפושרוד, אני נוטה להאמין שזו הבעיה.

דרור

ZvikaF
13-02-2012, 09:16:37
בהנחה שאתם רוצים לבצע צלילות כאלה שוב,
הכי פשוט להפוך את ההורן למעלה, ולהפוך כיון בתיכנות של הגה הגובה ...

dror
23-04-2012, 20:33:34
ככה מיכלול הזנב נראה היום. אין שום בעיה של מרכז כובד, היה צריך להזיז את הסוללה מעט קדימה (וגם כך היא היתה ממוקמת מאד אחורה).
החיזוקים בעקבות ההמלצה של יגאל - הזנב מתנופף ברוח ומקשה על השליטה.

66504

דרור

pomerus
27-04-2012, 18:08:56
היתה לי היום תקלה באוויר שאולי דומה -
סרוו הגה כיוון הפסיק לעבוד, והתחיל לרטוט. מזל שההגה נתקע במצב ישר.
הבעיה הבאמת גדולה היתה שפתאום התחילו איבודי שליטה רגעיים של 2-3 שניות כול פעם שחזרו על עצמם. ובכול איבוד שליטה - הטיסן כמובן עושה מה שהוא רוצה - תלוי באיזה מצב היה בכניסה לאיבוד השליטה...
הצלחתי להנחית בשלום. ניתקתי את סרוו הכיוון, והתופעה נעלמה.
בדקתי קשר על הקרקע - הכול סבבה, ועליתי לאוויר עם הגה כיוון מנוטרל כדי לוודא שאכן זו היתה הבעיה. הכול עבד חלק.

המסקנה שלי - רכיב אלקטרוני עם תקלה שבאה והולכת (בעגה מקצועית זה נקרא "תקלה מרפרפת"), שבזמן תקלה כנראה הפיל את המתח למקלט וגרם לאיבודי הקשר/שליטה
לא חוויתי כזו תופעה בעבר.

gmagnezi
28-04-2012, 07:04:36
היתה לי היום תקלה באוויר שאולי דומה -
סרוו הגה כיוון הפסיק לעבוד, והתחיל לרטוט. מזל שההגה נתקע במצב ישר.
הבעיה הבאמת גדולה היתה שפתאום התחילו איבודי שליטה רגעיים של 2-3 שניות כול פעם שחזרו על עצמם. ובכול איבוד שליטה - הטיסן כמובן עושה מה שהוא רוצה - תלוי באיזה מצב היה בכניסה לאיבוד השליטה...
הצלחתי להנחית בשלום. ניתקתי את סרוו הכיוון, והתופעה נעלמה.
בדקתי קשר על הקרקע - הכול סבבה, ועליתי לאוויר עם הגה כיוון מנוטרל כדי לוודא שאכן זו היתה הבעיה. הכול עבד חלק.

המסקנה שלי - רכיב אלקטרוני עם תקלה שבאה והולכת (בעגה מקצועית זה נקרא "תקלה מרפרפת"), שבזמן תקלה כנראה הפיל את המתח למקלט וגרם לאיבודי הקשר/שליטה
לא חוויתי כזו תופעה בעבר.

תופעה מוכרת
המנוע של סרוו ההגה כיוון גמור
כשהמנוע בפוזיציית סיבוב מסויימת הוא מקצר ומוריד לך אתמתח המקלט מה שגורם לשאר הסרוואים להשתגע או להפסיק לפעול.
תפעיל את הסרוו באיטיות אולי תמצא את הנקודה שבה זה קורה.
אם זה לא סרוו יקר הייתי זורק אותו ושם חדש. חבל לסכן את הטיסן בשנית. הזדמנות הצלה כזאת מקבלים פעם אחת.
גבי

pomerus
28-04-2012, 09:55:34
זה היה סרוו 5גר כחלחל של הסיני, והוא כבר בפח

ראיתי שעודד כתב בפוסט אחר על זה שהאיכות של הסרוואים הכחולים ירדה, ובאמת בזמן האחרון אני מחליף סרוואים כמו גרביים