PDA

צפייה בגרסה מלאה : Ccpm - בהמשך לשירשור של חזי

eran144
05-08-2008, 15:29:12
מה ההבדל בין מסוק עם ccpm למסוק בלי?
אני יודע מה ההבדל מבחינה טכנית. השאלה שלי היא מה ההבדל מבחינת המטיס.

אופיר נחום
05-08-2008, 16:02:49
יותר כח בקולקטיב נותן עצירות טובות יותר וטיקטוקים חזקים יותר. תיאורתית פחות מדוייק - מעשית, אם מכוונים נכון אין שום הבדל.

איתי פרימן
05-08-2008, 16:04:26
למה פחות מדויק??

אופיר נחום
05-08-2008, 16:13:47
בגלל שערוצי התנועה לא מופרדים מכאנית.

אם למשל יש הבדל אפילו קטן בין הסרוואים - נוצרת תנועה לא אחידה שלהם ואז בשינוי פיטצ' מקבלים עיוות לצד מסויים. לכן רצוי להשתמש בשלושה סרוואים חדשים ומאותו סוג ולכוון את המערכת עם מכשיר מתאים שבודק שהצלחת ישרה ולא משנה זווית לאורך תנועת הסוושפלייט.

ליאור זהבי
05-08-2008, 16:41:10
CCPM = Collective Cyclic Pitch Mixing

או בעברית : מיקס פסיעת קולקטיב לפסיעת סייקליק.

המשמעות של כך היא שבמסוק ללא CCPM, צלחת הניהוג (SWASH PLATE) נהוגה ע"י 3 סרבואים שכל אחד מהם אחראי על שליטה בציר אחד. הראשון על הקולקטיב (זוית התקפה של הלהבים), השני על ציר הגלגול והשלישי על ציר העלרוד.

במסוק CCPM כל 3 הסרבואים מחוברים לצלחת ישירות וכל תנועה על כל אחד מ-3 הצירים נעשית ע"י הזזה מתואמת (לכן נקרא MIX) של כל שלושת הסרבואים.

זה ההבדל מבחינה טכנית.
מבחינת הבדלים בטיסה, במסוק CCPM ברור מאליו שיש הרבה יותר כוח בסוואש (שכן כל תנועה מתחלקת על 3 סרבואים) וכתוצאה מכך גם מהירות יותר גבוהה בהיגוי, על חשבון סיכוי גדול יותר לחוסר דיוק (כפי שאופיר ציין) מפאת אי התאמה מושלמת בין תנועתם של 3 הסרבואים.

כתוצאה מכך מסוק CCPM בהשוואה למסוק ללא CCPM יתאים יותר לביצוע תרגילי 3D, ואלו שמעונינים במסוק מדויק ככל הניתן (F3C למשל) ייתכן ויבחרו במסוק מיקס רגיל.

נכון להיום נראית מגמה של שימוש ב-CCPM גם במסוקי F3C - אשמח אם מישהו מבין המתחרים בארץ יוכל להרחיב בעניין.

בהצלחה.

עמיתפורת
05-08-2008, 16:49:09
עקרונית כל המסוקים הם ccpm בהגדרה כי תמיד ישנו מיקס בין הקולקטיב לבין הסייקליק במהלך הטיסה.
אנחנו מתייחסים למסוקי eccpm שנעזרים בעזרי תוכנה לסנכרן את תנועת הסרבואים לאותה פעולה נדרשת.

eran144
05-08-2008, 16:50:56
ומה זה eCCPM?

ליאור זהבי
05-08-2008, 16:55:34
eCCPM זה בדיוק המצב שתיארתי. רוב המסוקים ללא CCPM מכונים STANDARD MIX ומסוקי eCCPM מכונים פשוט CCPM.

מקווה שעשיתי לך קצת סדר בבלאגן של הנתונים. ;)

אורח
17-10-2008, 23:37:27
ומה זה eCCPM?

זה בדיוק אותו דבר כמו CCPM:)

אורח
17-10-2008, 23:40:26
עקרונית כל המסוקים הם ccpm בהגדרה כי תמיד ישנו מיקס בין הקולקטיב לבין הסייקליק במהלך הטיסה.
אנחנו מתייחסים למסוקי eccpm שנעזרים בעזרי תוכנה לסנכרן את תנועת הסרבואים לאותה פעולה נדרשת.

טעות! לא כל המסוקים הם CCPM וגם לא בהגדרה....CCPM זהו MIX בפני עצמו (גם בשלט הוא מוגדר כ MIX נפרד) לכן ההנחה שכל המסוקים הם CCPM הוא פשוט לא נכון ומטעה/
עמית ציין כי ישנו תמיד MIX בין הקולקטיב לבין הסייקליק.....לא נכון.הMIX יהיה לעולם בין סרוו הקולקטיב לסרוו המנוע.אבל ממש לא תמיד בין הקולקטיב לסייקליק או לעילרוד.את השילוב של השלישייה (סייקליק,עלרוד,קולקטיב-מפרידים מנוע כרגע) הוא אך ורק בMIX ה CCPM.

ליאור זהבי
18-10-2008, 00:14:26
שאול הגיבור שוב טועה ומטעה.

מסוקי מיקס רגיל נקראים לעיתים mCCPM שמשמעותו Mechanical Cyclic-Collective Pitch Mixing ומסוקי eCCPM הם בעלי Electronic Cyclic-Collective Pitch Mixing.

זה גם ההבדל בדיוק בין eCCPM ל- mCCPM. בעצם mCCPM אלו מסוקי המיקס הרגיל כגון רפטור, סקידו, פרייה ועוד.

vinay
18-10-2008, 00:47:49
אני רואה את זה מגיע...

חברה, לנשום עמוק, לחשוב לפני שאתם מתקתקים את התשובות וננסה לשמור על תרבות דיון. תשאירו את זה על הפאן המקצועי לפני שיהיה מאוחר מידי...

:):D:p

לי אישית נראה שיש כאן הבדלי טרמינולוגיה בין אנשים שונים וראיתי את הבלבול הזה כבר לפני כן כשחיפשתי מידע על הנושא.

אורח
18-10-2008, 02:33:38
אני רואה את זה מגיע...

חברה, לנשום עמוק, לחשוב לפני שאתם מתקתקים את התשובות וננסה לשמור על תרבות דיון. תשאירו את זה על הפאן המקצועי לפני שיהיה מאוחר מידי...

:):D:p

לי אישית נראה שיש כאן הבדלי טרמינולוגיה בין אנשים שונים וראיתי את הבלבול הזה כבר לפני כן כשחיפשתי מידע על הנושא.

הכל בסדר יניב....לי אין מה להגיב,צריך להתנהג כאן בנימוס ובתרבות דיון כפי שציינת.
רציתי שתדע אגב שאחת הסדרות הכי אהובות עלי אי פעם היו הדרדסים.ומיתוכם הכי אהבתי את בר מוח .
נכנסתי לערך של ויקיפדיה על הדרדסים וקראתי על בר מוח.
הדמויות הן דמויות בידיוניות ואין לייחס אליהן האנשה כלשהיא.

בר-מוח :דרדס ידען, אך שחצן ומרגיז. מרכיב משקפיים. נוהג לצטט את דרדסבא ונחשב לסגנו, לפחות בעיני עצמו. בר-מוח נוהג להשתחצן בקרבתו לדרדסבא, ולעתים קרובות מטיף מוסר לדרדסים ומאיים עליהם שילשין עליהם לדרדסבא. רוב הדרדסים אינם אוהבים את בר-מוח, וכאשר הוא מטיף להם מוסר, הדרדסים נוהגים לחבוט בו ולהעיף אותו למרחק רב והוא נוחת על ראשו. בר-מוח הוא חברו הטוב של ביש גדא.

ביש גדא :דרדס מגושם, גמלוני וחסר מזל. ידידו הטוב ביותר של בר-מוח, ובעצם היחיד שמסוגל לסבול את הטפות המוסר שלו.

הנה הקישור (http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%93%D7%A8%D7%93%D7%A1%D7%99%D7%9D)

באהבה דרדסבא.:)

ועכשיו נחזור לנושא המיקצועי. אינך יכול לקרוא למיקסר "ידני" מתי שנוח לך "MIXER".מיקסר הCCPM ה"טהור" בא בתצורה אחת בלבד.כאשר שלושת הסרוואים עובדים ב-י-ח-ד. ישנן שני תצורות של CCPM האחת 120 מעלות והשניה 140 מעלות. (הסבר במאמר נפרד).וכל קומבינה אחרת פשוט לא תעבוד.....זה בדיוק כמו להשוות את ה 9C למערכת 2.4 מתקדמת....זו אחיזת עיניים,שנועדה לתת תיאור רק בשביל להישמע מלומד,זה יוצר התפלמסות שאי אפשר לצאת ממנה.

אפרופו טרימינולוגיה... מה אתה אומר על המשפט הבא? "...Terminology is The DNA of Knowledge"

שמח בביצה.

נאור
18-10-2008, 04:59:38
שאול הגיבור שוב טועה ומטעה.

מסוקי מיקס רגיל נקראים לעיתים mCCPM שמשמעותו Mechanical Cyclic-Collective Pitch Mixing ומסוקי eCCPM הם בעלי Electronic Cyclic-Collective Pitch Mixing.

זה גם ההבדל בדיוק בין eCCPM ל- mCCPM. בעצם mCCPM אלו מסוקי המיקס הרגיל כגון רפטור, סקידו, פרייה ועוד.

צודק ליאור זאת התשובה המדויקת.

דרדסבא, גרגמל יותר מתאים לך
גרגמל : מכשף מרושע ועילג, שונאם המושבע של הדרדסים...
:D

toto
18-10-2008, 08:16:26
צודק ליאור זאת התשובה המדויקת.

דרדסבא, גרגמל יותר מתאים לך
גרגמל : מכשף מרושע ועילג, שונאם המושבע של הדרדסים...
:D

הרגת אותי!
אז מי קונדסון?

vinay
18-10-2008, 08:38:28
למי שמתעניין בנושא, הנה הסבר טוב כולל ציורים

http://www.iroquois.free-online.co.uk/ccpm.htm

menachem
18-10-2008, 10:10:10
אני תמיד חשבתי שה M זה Mechanism ואז זה מסתדר עם המונחים של eCCPM ו- mCCPM.
בהגדרות בשלט גם הגדרות של רפטור נופלות תחת סוג של CCPM

עמיתפורת
18-10-2008, 10:11:26
http://runryder.com/helicopter/t264389p1/?highlight=CCPM+THEORY

אורח
18-10-2008, 10:14:38
http://runryder.com/helicopter/t264389p1/?highlight=CCPM+THEORY

נו....ו...???

"Notice that eCCPM and mCCPM is not mentioned. Since all CCPM is done electronically (in the radio), there is really no mCCPM"

עמיתפורת
18-10-2008, 10:23:33
אני מקווה שתלמד לקרוא עד הסוף...

עמיתפורת
18-10-2008, 10:29:08
they are all using ccpm and can be distinguished from each other as either mCCPM (mechanical mixing) or eCCPM (electronic mixing). In mCCPM each servo performs only one function (collective, lateral cyclic and fore-aft cyclic) and in eCCPM each servo carries out more than one function.

יש שם 6 עמודים ארוכים מאוד עם הסברים הנדסיים מהו MCCPM...

אופיר נחום
18-10-2008, 10:47:26
אפרופו דרדסים ומסרים סמויים: ידעתם שהסדרה באה למעשה לקדם את רעיון הקומוניזם בצורה סמויה?

שימו לב שכל הדרדסים בדיוק באותו הגובה ולובשים אותם בגדים חוץ מדרדסאבא שגבוה קצת יותר (כולם שווים אך יש שווים יותר) ובצבע אדום (קומוניזם) ועם זקן (סטאלין)- אין להם כסף וכולם תורמים לקהילה ועובדים. כאשר הם רוקדים או צועדים הם עושים זאת כמו חיילים במבנה מסודר של טורים או במעגל.

ולעניין: שאול:0 האקדמיה:2
מה שכן, במקוריות ובצבעוניות, שיסל מנצח בענק.

ניסן וצחי
18-10-2008, 10:50:01
יאלה, מתי נגיע לדף הרביעי?.....:D

liran
18-10-2008, 11:01:13

כמו בובליל כל שבוע מועמד להדחה ונשאר בזכות קהל הצופים :D
אצלי הדרדסים קידמו עוד כמה רעיונות סמויים בתור ילד...ומוטב שישארו סמויים :D

ליאור זהבי
18-10-2008, 11:12:34

כמה שצחקתי עכשיו - אופיר הרגת אותי !

אופיר נחום
18-10-2008, 11:17:08
בנוגע לדף הרביעי: בשרשור הקודם דרימר חסם את השרשור בטענה שבושה ששרשור לא אינפורמטיבי יתפוס ארבעה דפים.
אגב, בRR הנושא הארוך ביותר עם 87 עמודים הוא דיון מטופש שנקרא New Zealand Heli discussion

http://www.runryder.com/helicopter/t293054p1

עמיתפורת
18-10-2008, 11:21:09
חבל שכל שרשור מתחיל בעניינים טכנים ונגמר ככה.

Chen Zarfati
18-10-2008, 11:26:21
תיקון קל לשיסל,
יש יותר משתי צורות של CCPM, תפתח את התפרטי הנסתר ב12X או רדיואים אחרים של JR/Futaba ותגלה..

אורח
18-10-2008, 11:39:06
תיקון קל לשיסל,
יש יותר משתי צורות של CCPM, תפתח את התפרטי הנסתר ב12X או רדיואים אחרים של JR/Futaba ותגלה..

החל משבוע הבא (כנראה יום שלישי) גם אני יוכל לפתוח את התפריטים הניסתרים ב12X ......... אהממממ .....:D:D:D

תעדכן תוצאות לכשיגיעו.

ZvikaF
18-10-2008, 14:02:07
אני מתנצל על ההתערבות אבל מקריאה בהסברים למדתי משהו חדש ש CCPM הוא המיקס של הקולקטיב עם הגלגול והעלרוד (ולא משנה איך זה נעשה: 90 120 140 מעלות) מיקס אלקטרוני הוא E ומיקס מכני הוא M.

המסוקים שבהם אין CCPM הם כאלה שאין להם קולקטיב... (השליטה על הגובה היא ע"י שינוי מהירות סיבוב הרוטור, לדוגמא : קורונה...)

תודה על ההכוונה (עד עכשיו חשבתי ש CCPM זה המוד של 120 מעלות )

ליאור זהבי
18-10-2008, 14:08:51
אני מתנצל על ההתערבות אבל מקריאה בהסברים למדתי משהו חדש ש CCPM הוא המיקס של הקולקטיב עם הגלגול והעלרוד (ולא משנה איך זה נעשה: 90 120 140 מעלות) מיקס אלקטרוני הוא E ומיקס מכני הוא M.

המסוקים שבהם אין CCPM הם כאלה שאין להם קולקטיב... (השליטה על הגובה היא ע"י שינוי מהירות סיבוב הרוטור, לדוגמא : קורונה...)

תודה על ההכוונה (עד עכשיו חשבתי ש CCPM זה המוד של 120 מעלות )

אכן הבנת כהלכה. כל הכבוד.

daniel_s
18-10-2008, 14:40:43
לא יאומן כמה כאב ראש יכולים להווצר ממספר כל כך מצומצם של אנשים, אני ממליץ לכם להסתובב עם קופסאת אקמול הכיס ולחלק לכל מקום שאתם מגיעים, לא יאמן פשוט לכל מקום שאתם מגיעים אתם עושים כאב ראש.

עזבו אותנו לנפשנו ותנו לנו לפוצץ וללמוד לבד, תאמינו לי נסדר יופי, אם בשביל קצת מידע אני צריך לקרוא שירשור שיותר מחצי ממנו הוא רק התנצחויות, עזבו אותנו נלמד לבד.

אין לי שום בעיה לארגן תרומה אני מכיר הרבה אנשים שישמחו לתרום והרבה רק כדי שתשכירו לעצמכם שטח נפרד רחוק מכולנו ותוכלו להרוג שם אחד את השני.

דניאל שמש.
ולכל מי שלא אוהב את מה שרשמתי זה בעיה שלו שחררו אותי מהכאב ראש שלכם.

אייל
18-10-2008, 15:17:51
נראה לי שעכשיו אני מבולבל...
מסוק עם ccpm אומר ששלושה סרוואים (המתחברים לצלחות) שולטים ביחד על: עלרוד, גלגול ופיצ' (קולקטיב)?
ומסוק שבו סרוו אחד שולט בכל אחד מהערוצים הללו בנפרד, למעשה גם ביניהם יש מיקס כלשהו? איך? הרי כשאני על הקרקע ומזיז ערוץ בודד בשלט רק סרוו אחד זז, לא?!
או שהכוונה שלכם ב"מיקס מכני" שכל תנועה של עלרוד או גלגול אני מלווה עם פיצוי בפיצ' ע"י הפעלת הסרוו של הפיצ' (על מנת שלא לאבד גובה)? וזה מה שנקרא "מיקס מכני"?

איתי פרימן
18-10-2008, 15:48:13
אם הבנתי נכון הם דברו שהמיקס שיש בMCCPM זה בין הפיצ' למנוע

ליאור זהבי
18-10-2008, 15:55:52
נראה לי שעכשיו אני מבולבל...
מסוק עם ccpm אומר ששלושה סרוואים (המתחברים לצלחות) שולטים ביחד על: עלרוד, גלגול ופיצ' (קולקטיב)?
ומסוק שבו סרוו אחד שולט בכל אחד מהערוצים הללו בנפרד, למעשה גם ביניהם יש מיקס כלשהו? איך? הרי כשאני על הקרקע ומזיז ערוץ בודד בשלט רק סרוו אחד זז, לא?!
או שהכוונה שלכם ב"מיקס מכני" שכל תנועה של עלרוד או גלגול אני מלווה עם פיצוי בפיצ' ע"י הפעלת הסרוו של הפיצ' (על מנת שלא לאבד גובה)? וזה מה שנקרא "מיקס מכני"?

היי אייל,

למען ההבהרה - כאשר מדובר על CCPM בד"כ מתיחסים לצלחת ההיגוי (SWASH PLATE) ונהוג לומר שבמיקס מכני - mCCPM - הצלחת היא האינדיקציה למיקס. קרי, תנועת פיטץ' מעלה ומורידה את הצלחת, תנועת גלגול מטה אותה על צידיה ותנועת עלרוד מטה אותה בציר העלרוד. אין פה בעצם שום מיקס אלקטרוני, אבל מכנית הצלחת שולטת על הכל כפי שהסברתי.

אייל
18-10-2008, 17:45:54
היי אייל,

למען ההבהרה - כאשר מדובר על CCPM בד"כ מתיחסים לצלחת ההיגוי (SWASH PLATE) ונהוג לומר שבמיקס מכני - mCCPM - הצלחת היא האינדיקציה למיקס. קרי, תנועת פיטץ' מעלה ומורידה את הצלחת, תנועת גלגול מטה אותה על צידיה ותנועת עלרוד מטה אותה בציר העלרוד. אין פה בעצם שום מיקס אלקטרוני, אבל מכנית הצלחת שולטת על הכל כפי שהסברתי.

ליאור, תוך כדי שאני חושב לרשום לך שההבהרה לא הבהירה לי כלום, יכול שהבנתי מה אתם מנסים להגיד. אני אנסה לומר במילים שלי:
1) הסרוואים מתחברים לצלחת (הקבועה) בכל מקרה.
2) הצלחת שולטת על הלהבים בהתאם למצבה ביחס לציר הראשי. מצב הצלחת הוא שיקבע מה המסוק יעשה בציר עלרוד, גלגול ופיצ'.
3) אין ויכוח לגבי מצב CCPM שבו 3 סרוואים מחוברים לצלחת (120 מע' למשל) וביחד הם שולטים על שלושת המימדים המדוברים.
4) במקרה האחר מחוברים לצלחת 2 סרוואים. סרוו עלרוד (מלפנים ומאחור) וסרוו גלגול (מימין ומשמאל) סה"כ 2 סרוואים, ב- 4 נקודות.
5) סרוו פיצ' מתחבר למקום כלשהו שבו הוא גורם לכל 4 הנקודות (שנשלטות ע"י 2 הסרוואים), או לשני הסרוואים לעלות ולרדת ביחד. וכל זאת מבלי לשנות את מצב הסרוואים האחרים (עלרוד וגלגול).
6) ולכן אתם קוראים לזה "מיקס מכני"? כי הפיצ' מזיז מכנית את הנקודות האחרות?
7) לפני שאמשיך, עד כאן זה נכון?

ליאור זהבי
18-10-2008, 17:47:55
בהחלט נכון ידידי. הבנת במדויק.

אורח
18-10-2008, 18:22:30
ליאור, תוך כדי שאני חושב לרשום לך שההבהרה לא הבהירה לי כלום, יכול שהבנתי מה אתם מנסים להגיד. אני אנסה לומר במילים שלי:
1) הסרוואים מתחברים לצלחת (הקבועה) בכל מקרה.
2) הצלחת שולטת על הלהבים בהתאם למצבה ביחס לציר הראשי. מצב הצלחת הוא שיקבע מה המסוק יעשה בציר עלרוד, גלגול ופיצ'.
3) אין ויכוח לגבי מצב CCPM שבו 3 סרוואים מחוברים לצלחת (120 מע' למשל) וביחד הם שולטים על שלושת המימדים המדוברים.
4) במקרה האחר מחוברים לצלחת 2 סרוואים. סרוו עלרוד (מלפנים ומאחור) וסרוו גלגול (מימין ומשמאל) סה"כ 2 סרוואים, ב- 4 נקודות.
5) סרוו פיצ' מתחבר למקום כלשהו שבו הוא גורם לכל 4 הנקודות (שנשלטות ע"י 2 הסרוואים), או לשני הסרוואים לעלות ולרדת ביחד. וכל זאת מבלי לשנות את מצב הסרוואים האחרים (עלרוד וגלגול).
6) ולכן אתם קוראים לזה "מיקס מכני"? כי הפיצ' מזיז מכנית את הנקודות האחרות?
7) לפני שאמשיך, עד כאן זה נכון?

אייל .מה שהופך את זה ל"CCPM" מיכני זה סעיף 6 ו 5 ...אבל זה אינו CCPM קלאסי.תנסה להפעיל את הפונקציה הזו בשלט ותראה מה יקרה.:)

ליאור זהבי
18-10-2008, 18:28:47
יש סיבה שבכל המשדרים היום בשוק הפוקציה של eCCPM נקראת פשוט SWASH MODE ולא CCPM. :)