PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה פרופ תלת להבי 9X7 - איך משווים לפרופ רגיל דו להבי?

pomerus
15-04-2012, 20:08:41
התקנתי על SkyFly Max (http://hobbyhobby.com/store/product/285478/FlyZone-Sky-Fly-Max-EP-RTF-2.4G-w-Ailerons/) מנוע משודרג SuperTigre .10 (http://www.supertigre.com/electric-power/motors.html) כדי שיסחוב פרופ יותר גדול
המנוע המקורי יכול לסחוב עד 8X4, וזה קצת חלש. השארתי בקר מקורי 25A

שמתי על המנוע המשודרג פרופ 8X6, ואח"כ 9X6. ראיתי שיפור בביצועים. ההספק עלה לאזור 180W

מכיון שהבום בטיסן לא מאפשר לעלות לפרופ "10, חשבתי לעלות בהספק ע"י פרופ תלת להבי (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8095) - 9X7 מהסיני
ציפיתי לעלייה חדה בהספק, ולדחף חזק משמעותית.
בפועל, ההספק עלה לאזור 200W (סוללה טעונה לחלוטין), דחף נשאר דומה לפרופ 9X6
המנוע עצמו מסוגל להגיע לאזור 300W

והשאלה - מסתבר שאני לא מבין מה המשמעות של פרופ תלת להבי. הייתי בטוח שהוא נותן 150% יחסית לפרופ דו להבי עם אותם "מספרים"

אשמח להסבר

Flying_student
15-04-2012, 21:17:11
אתה עדיין עם בקר 25A?:confused: תגדיר בקר מקורי?
יכול להיות שהדחף הסטטי נשאר דומה אבל בטוח שהמהירות טיסה השתנתה...

בנוסף, שים לב שהמנוע שלך לא בנוי לפרופים כאלו(לפי הלינק שלך) ושהפרופ שהשתמשת בו הוא pusher - יכול להסביר מדוע הוא פחות יעיל (אם באמת).

israel_gt
15-04-2012, 21:38:35
מה זה פרופ פושר?

master_bebe
15-04-2012, 21:53:43
פושר זה פרופ שדוחף.

אבל מה הקשר בין פחות יעיל ?

Flying_student
15-04-2012, 22:35:28
פושר זה פרופ שדוחף.

אבל מה הקשר בין פחות יעיל ?

אני מודה, אף פעם לא מדדתי הבדלים בין פושר לרגיל, אבל יש סיבה למסיבה? פחות יעיל הכוונה לפחות כוח בתמורה לאותו RPM.

pomerus
15-04-2012, 23:43:27
המשמעות של "פושר" במקרה הזה זה פשוט כיוון סיבוב הפוך, ואכן הפכתי את כיוון הסיבוב של המנוע (החלפת שניים מהחוטים מהבקר למנוע)
בקר "מקורי" - הכוונה הבקר שהגיע עם הטיסן FlyZone 25A

אני עדיין לא מבין את המספרים וההבדלים בין פרופ תלת להבי לפרופ דו להבי (פרופ "רגיל")

האם פרופ תלת להבי 9X7 נותן בדיוק אותו דחף ומהירות כמו פרופ רגיל 9X7 (ואז התלת להב זה למראה סקיילי וזהו)
או
תלת להבי נותן 150% (באינטואיציה) יותר כוח ומהירות כיון שיש שלושה להבי 9X7 במקום שניים?

ZvikaF
16-04-2012, 06:33:06
פרופ עם יותר להבים באותו סל"ד קוטר ופסיעה צריך לתת דחף גדול יותר, הייתי מצפה ל 30-40% יותר.
ייתכן שהבקר שלך לא נותן את ההספק הנדרש והמהירות נופלת, זה גם יכול לבוא מכך שצריך לשנות את הגדרת "קידום ההצתה" של הבקר.
נתקלתי בסטאפים שבהם באותה קונפיגורציה היה הבדל גדול בדחף של המנועים עם בקרים שונים, נסה בקר אחר.

Observer
16-04-2012, 06:59:32
התקנתי על SkyFly Max (http://hobbyhobby.com/store/product/285478/FlyZone-Sky-Fly-Max-EP-RTF-2.4G-w-Ailerons/) מנוע משודרג SuperTigre .10 (http://www.supertigre.com/electric-power/motors.html) כדי שיסחוב פרופ יותר גדול
המנוע המקורי יכול לסחוב עד 8X4, וזה קצת חלש. השארתי בקר מקורי 25A

שמתי על המנוע המשודרג פרופ 8X6, ואח"כ 9X6. ראיתי שיפור בביצועים. ההספק עלה לאזור 180W

מכיון שהבום בטיסן לא מאפשר לעלות לפרופ "10, חשבתי לעלות בהספק ע"י פרופ תלת להבי (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8095) - 9X7 מהסיני
ציפיתי לעלייה חדה בהספק, ולדחף חזק משמעותית.
בפועל, ההספק עלה לאזור 200W (סוללה טעונה לחלוטין), דחף נשאר דומה לפרופ 9X6
המנוע עצמו מסוגל להגיע לאזור 300W

והשאלה - מסתבר שאני לא מבין מה המשמעות של פרופ תלת להבי. הייתי בטוח שהוא נותן 150% יחסית לפרופ דו להבי עם אותם "מספרים"

אשמח להסבר

התאמת מנוע / פרופ / כלי טיס / הספק / מהירות / משקל / וכו' זה עולם ומלואו ולא ברור לי למה הכוונה "נותן/לוקח 150% יותר או פחות" ..
מבלי להתייחס לקונפיגורציה שלך, כאן תקבל מושג בסיסי על ההבדלים והמרות בין פרופים שונים בעלי 2,3,4 להבים.
http://www.xoarintl.com/howto.html

בהצלחה.

pomerus
16-04-2012, 09:36:57
התאמת מנוע / פרופ / כלי טיס / הספק / מהירות / משקל / וכו' זה עולם ומלואו ולא ברור לי למה הכוונה "נותן/לוקח 150% יותר או פחות" ..
מבלי להתייחס לקונפיגורציה שלך, כאן תקבל מושג בסיסי על ההבדלים והמרות בין פרופים שונים בעלי 2,3,4 להבים.
http://www.xoarintl.com/howto.html

בהצלחה.

תודה על הלינק.
מעניין. לפי הטבלא שם פרופ 9X6 תלת להבי מקביל לפרופ 10X6 דו להבי - רווח של אינץ' אחד בקוטר (ובדחף הסטטי) ופסיעה זהה (מהירות זהה)
זה בדיוק האפקט שביקשתי להשיג - לפצות על חוסר מקום לקוטר פרופ גדול ע"י הוספת להב

אנסה את ההמלצה של צביקה להחלפת בקר (ואולי גם שינוי טיימינג), ונראה אם יתן תוצאה אחרת

150% התייחס לאינטואיציה שלי להבדל בדחף בין שני להבים לשלושה להבים. מהתשובה של צביקה נראה שהאינטואיציה פעלה בכיוון הנכון

Observer
17-04-2012, 10:55:34
תודה על הלינק.
מעניין. לפי הטבלא שם פרופ 9X6 תלת להבי מקביל לפרופ 10X6 דו להבי - רווח של אינץ' אחד בקוטר (ובדחף הסטטי) ופסיעה זהה (מהירות זהה)
זה בדיוק האפקט שביקשתי להשיג - לפצות על חוסר מקום לקוטר פרופ גדול ע"י הוספת להב

אנסה את ההמלצה של צביקה להחלפת בקר (ואולי גם שינוי טיימינג), ונראה אם יתן תוצאה אחרת

150% התייחס לאינטואיציה שלי להבדל בדחף בין שני להבים לשלושה להבים. מהתשובה של צביקה נראה שהאינטואיציה פעלה בכיוון הנכון

יופי.
ככל שנוספים להבים היעילות יורדת - פרופ שני להבים היעיל ביותר - יש שיאמרו שפרופ עם להב אחד ומשקולת איזון הכי יעיל..
שים לב שטבלת ההמרה שונה לפרופים מעל 18 אינץ' קוטר - יש לרדת 2 אינץ בהוספת להב.
לגבי ה 150% - מה שהתכוונתי לומר זה ששינוי פרופ עם/בלי שינוי מנוע / סוללה משנה את תכונות המערכת ורק בדיקה / חישוב יציגו שיפור / הרעה ביעילות המערכת למעטפת טיסה נתונה.

pomerus
17-04-2012, 20:16:18
שוב תודה. אני לאט לאט נכנס לעומק של הדברים.
ברור לי גם שהתלת להבי לא אופטימלי, כי הפסיעה שלו גדולה מדי, ואני לא מעוניין במהירות לטיסן הזה, רק בדחף סטטי יותר גדול. ומעבר לזה אני מבין ממה שכתבת שככול שמוסיפים להבים יורדת היעילות.
מבחינתי אין בעיה - זה אומר פשוט פחות זמן באוויר על סוללה אחת, אבל אני מקווה שהטסה מהנה יותר. הטיסן הזה די כבד - גם פיזית, וגם בהטסה עם הסטאפ המקורי.

הפרופ האופטימלי למנוע ששדרגתי הוא 10X4.7, אבל בשדרוג תושבת מנוע והמיקום החדש שלה הצלחתי להגיע רק למפתח של "9 וקצת. המפתח המקורי הוא "8, והמנוע המקורי סוחב פרופ 8X4

יש לי בקר 30A שאופטימלי למנוע הזה ספציפי. אני צריך לשנות קצת חיוט ואז אמדוד ואשתף בתוצאות

Flying_student
17-04-2012, 21:11:57
שוב תודה. אני לאט לאט נכנס לעומק של הדברים.
ברור לי גם שהתלת להבי לא אופטימלי, כי הפסיעה שלו גדולה מדי, ואני לא מעוניין במהירות לטיסן הזה, רק בדחף סטטי יותר גדול. ומעבר לזה אני מבין ממה שכתבת שככול שמוסיפים להבים יורדת היעילות.
מבחינתי אין בעיה - זה אומר פשוט פחות זמן באוויר על סוללה אחת, אבל אני מקווה שהטסה מהנה יותר. הטיסן הזה די כבד - גם פיזית, וגם בהטסה עם הסטאפ המקורי.

הפרופ האופטימלי למנוע ששדרגתי הוא 10X4.7, אבל בשדרוג תושבת מנוע והמיקום החדש שלה הצלחתי להגיע רק למפתח של "9 וקצת. המפתח המקורי הוא "8, והמנוע המקורי סוחב פרופ 8X4

יש לי בקר 30A שאופטימלי למנוע הזה ספציפי. אני צריך לשנות קצת חיוט ואז אמדוד ואשתף בתוצאות

עכשיו אני רואה את הלינק שצירפת. מוזר לשמוע שהטיסן כבד. לדעתי אתה צריך הנחייה או לבדוק האם מרכז הכובד הוא אכן במיקומו הנכון. זה תמיד מבורך לבדוק את הצריכה של הסטאפ - אל תתעצל ובצע זאת לפני הטיסה.

pomerus
17-04-2012, 21:36:50
הטיסן אכן כבד בהטסה. גם אני הופתעתי, אבל אז קראתי בRCGROUPS, ויש הסכמה גורפת על זה.
הטיסן מאוזן, ניסיתי כמה כיולים בעזרת סוללות שונות. מישהו בפורום שם הגדיר את זה יפה "it flies like a dog".
זה לא שהוא נופל מהשמיים, ויש גם כושר דאיה מסויים, אבל ההטסה פשוט לא כיפית. מתאים (אולי) למתחילים, אבל גם לזה אני שואל - למה לבאס מתחיל תמים?
וזה עוד לפני שאני מזכיר את המחיר שהטיסן עלה (נקנה בארץ, RTF. לא רוצה אפילו להגיד כמה עלה, אבל אלפייה לא הספיקה ...)

אחרי שדרוג המנוע, ופרופ יותר גדול זה השתפר. זו הסיבה שחשבתי לעלות עוד בפרופ ואולי לראות עוד שיפור

ולגבי המדידה - ברור שלפני הטיסה.

תוספת קטנה - המדובר על החוויה שלי לפני שנה, כשרק התחלתי. מאז פרשתי כנפיים (פאן קאב, יאק 54 3D, קינטיק, כנף סומו, הבאז של עודד, המיג 29 קאפה ...)
הניסוי עכשיו הוא למטרות לימודיות. אני לא מצפה לייצר פאנג'ט - פשוט לומד המון מהתהליך והדרך

pomerus
28-04-2012, 10:03:34
עדכון -
החלפתי לבקר SuperTigre 30A , ובאמת ההספק קפץ ל260W, וזה כבר הרבה יותר קרוב למה שציפיתי וגם מתאים לחישובי המרת הפרופ
אין לי דרך למדוד את הדחף שזה מייצר או את מהירות האוויר. הבדיקה תהיה פשוט בהטסה

תודה על כול העזרה והטיפים !

Bob Shark
29-04-2012, 19:17:39
הסברים להמרת פרופ תוכל למצוא בחתימה של בנצי (BOOGLE)
קרדיט לבנצי:D

pomerus
29-04-2012, 19:47:43
הסברים להמרת פרופ תוכל למצוא בחתימה של בנצי (BOOGLE)
קרדיט לבנצי:D

תודה !
מצאתי את המאמר של בנצי, ואכן מוסבר שם הנושא בצורה בהירה וקולעת. תודה בנצי !
מאשר גם את המסקנות מהבדיקה שלי

pomerus
05-05-2012, 21:19:26
עדכון אחרי הטסה עם הפרופ -
אח איזה כיף ! העליה בהספק התרגמה לדחף שמרים את הטיסן באנך בלי בעיה. יש הרגשה של רזרבות של כוח זמין.
הניהוג לא השתפר, ושחר flying_Student ניסח את זה יפה כשכתב (על טיסן אחר דרך אגב) "... מאוחר יותר גיליתי שהטיסנים הללו יתנו את התחושה כאילו מרכז הכובד שלהם אחורי, אבל ברגע שמבינים שחובה לבצע את הפניות עם הגה הכיוון כאשר שומרים על הטיסן מאוזן עם המאזנות - מתקבל טיסן שדי נחמד להטסה ..." - זה בהחלט נכון גם על הטיסן הזה.

לסיכום - הפרופ התלת-להבי עשה את העבודה יפה. בהנתן האילוץ של קוטר מקסימלי של "9 , הוספת הלהב הגדילה משמעותית את הדחף

(הערה לבעלי טיסן SkyFly Max - הקוטר המקסימלי האפשרי בטיסן הוא "8. עליה ל"9 התאפשרה בעזרת בניית תושבת מנוע גבוהה יותר. וכמובן שהעלייה בקוטר ובפסיעת פרופ חייבו החלפה של המנוע המקורי)