PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיון חישוב חוזק הג'ויינר

איציק רונן
24-01-2009, 12:06:15
במחשבה שניה אולי הייתי צריך להתחיל בשאלה הזו:
איך אני מחשב את חוזק הג'ויינר, בחירת סוג החומר, מיימדים וכו'
הנתונים: חלק מרכזי ישר (1300mm), שני דיהדראלים, 650mm כ"א בזווית של 15 מעלות.
משקל טיסה 3.5kg.
האם יהיה נכון להגיד שבטיסה המאמץ (על סוג כזה של כלי, לא פיילון) כ 10g? האם אני צריך לחלק את המשקל בין שני הצדדים?
במידה ונכון/סביר, זה אומר שכל ג'ויינר מרגיש כ 17kg. האם מוט פיברגלס 6mm יעשה את העבודה?
8mm? או 10mm :eek:
תודה לעונים.

Boogle
25-01-2009, 06:07:39
10g עושה F-16 אבל הוא מוגבל בגלל הטייס המעצבן הזה בתוכו.

טיסן, לפי הערכה שעשיתי פעם יכול בקלות להגיע ל20g ועוד צריך להביא בחשבון נחיתות "הלם" שבהם הוא יכול לחוות רגעית גם 40g בתלות בסלע בו אתה מתנגש :D

מצד שני משקלו נמוך כך שחישוב בעבור 20g יתן לך עדיין תוצאות סבירות לג'וינר.
(אגב אני מניח שאתה מתכוון למוט הזה שמחבר את הכנפיים אחת לשניה:confused:)

מכאן זו מכניקה פשוטה,
מניחים שהבעיה סימטרית ולכן מחשבים עבור חצי מוטה.
אתה צריך להניח שמרכז הג'וינר רתום בעוד בקצהו מתפתח כח כפיפה שנובע ממומנט כח העילוי על חצי כנף הפועל בערך בחצי מחצי המוטה. (שיווי משקל מומנטים)
ולכן הכח שיפעל בקצהו יהיה : (Fj=((M/2*9.8*G)*L/4)/(Lj/2
Fj - כח בקצה הג'וינרבניוטון
M- מסת הטיסן בק"ג
L- מוטת הכנף במטרים
Lj- אורך (כולל) הג'וינר במטרים
G- מקדם העומס (מספר אל מימדי)
מכאן תלך לחישוב במחשבון הזה (http://www.engineeringcalculator.net/beam_calculator.html)למשל והשתמש בחישוב עבור העמיסה הבאה:

http://www.engineeringcalculator.net/beam_images/cantilever_4.gif

כאשר P=Fj
L=Lj/2

נ.ב.
אהה כן,
אם יש לך הנתונים לעיל ויש לך לתת לי את נתוני מוט הג'וינר (חומר ופרופיל) אני יכול להריץ לך אנליזה קטנה בסולידוורקס ולתת לך תשובה בלי שתסתבך עם מומנטי אינרציה ושות'.

ZvikaF
25-01-2009, 14:41:38
איציק. נראית לי פשוטה יותר הדרך ההפוכה.
מצא את מומנט הקריסה של המוט, תרגם אותו לכוח במרכז הדיהדרל ותבדוק האם הוא מתקרב לכוחות שיכולים להתפתח (תניח לינאריות בפילוג הכוחות).
10 ג'י בטיסן FPV זו דרישה מחמירה אבל נראה לי שתקבל תוצאות הרבה יותר גבוהות.

בהנחת פילוג עומסים שווה: המרכז נושא ב 1.75 ק"ג והדיהדרלים יחד נושאים ב1.75 ק"ג כלומר כל דיהדרל נושא ב 0.875 ק"ג בזרוע של 0.325 מטר כלומר מומנט של 2.8 ניוטוןXמטר... 10 ג'י -> 28-> ניוטוןXמטר ......