PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיון הרהורי חטא... חושב על בניית טיסן בלזה מScratch

Friman
16-07-2012, 11:39:02
אחרי שנה בעולם הRC ומתוכה כמה חודשים כייפיים מאד עם הפאן קאב, מתחיל להתעורר בי החשק לחזור למקורות ולבנות טיסן בלזה. אין לי הרבה נסיון בתחום, כנער בניתי דאון חופשי מscratch בחוג טיסנאות וקיט בלזה של בננה - אני זוכר שמהבנייה הבסיסית נהניתי יותר מהקיט ולכן לשם אני מכוון. מה גם שזה פותח לטעמי יותר מרחב ליצירתיות ולבנייה של משהו שמתאים לצרכיי בצורה מיטבית.
אז ראשית - איך ניגשים לפרוייקט כזה? מן הסתם אני מניח שמתחילים בהגדרת הצרכים והיעדים, בוחרים דגם ומשיגים שרטוטים, ומשם - מה? האם אני צריך את כל הסטאפ מראש או שאפשר להתחיל בלרכוש לוחות בלזה מתאימים, לבנות בהדרגה כשמשאירים מקום לסטאפ ולשלב בהדרגה את רכיבי האלקטרוניקה?
בכל אופן כרגע אני בעיקר מחפש הכוונה לדגם מתאים לצרכיי, אז נתחיל מהגדרת הצרכים והמטרות:
מקור כח - חשמלי. אני אוהב את ההנעה החשמלית ולא בא לי להתחיל להתעסק עם דלק או ניטרו. סטאפ יכול להיות של 3 תאים או 6 תאים - יש לי מגוון סוללות מתאים, אם יהיה צורך ב4 תאים אז אקנה. אבל עדיף 3 או 6 תאים שכבר יש.
תצורה - טיסן עם גלגלים, כולל גלגל אף בעל היגוי. עדיפות לגלגלים מתקפלים או הכנה מתאימה, אלא אם זה מייקר בצורה ניכרת את הפרוייקט או גורע מיכולות הטיסן במישורים אחרים (למשל עקב משקל משמעותי נוסף). ממורכבות לוגיסטית או ביצועית אני לא מפחד, להיפך.
הנעה - רצוי פרופ אחורי או דו מנועי. אני מגשש ושוקל במקביל כניסה לעולם הfpv ולכן הייתי רוצה טיסן שיוכל לשמש כפלטפורמה מתאימה גם לשימוש זה אם בהמשך אראה שאני נכנס לעולם הזה יותר לעומק.
כושר נשיאה של 200-300 גרם ציוד fpv, כלומר רצוי מוטת כנף יפה של נניח מטר שישים ומעלה, מדפים או אופציה למדפים בהמשך - בונוס. נדרש גם מעט מרחב פנימי בתוך הגוף לציוד fpv ולסוללה לציוד וידאו. כמובן בגודל כזה נדרשת כנף פריקה מהגוף, ואם ניתן לפרק גם את הכנף לשניים מה טוב.
סגנון טיסה - לאקרובטיקה בסיסית יש לי את הפאן קאב, בגדול אני מחפש כעת טיסן יציב, גדול ונעים להטסה; אבל עם קצת פלפל, שיהיה מעניין... עם יכולת שהייה באוויר של 20-30 דקות, אם אפשר גם כלי שמסוגל לדאות קצת, לא טרמיקות ולא דאיית צוקים אבל שלא יהיה חייב לטוס עם פול מצערת כל הזמן.
מהירות - לא פיילון אך שיהיה מסוגל לפתח מהירות כייפית לטיסה גם ללא ציוד fpv, יחד עם זאת לא כלי שייזדקר וייאבד יציבות מיידית במהירות נמוכה יותר. כלומר אם אני מבין נכון - כנף עילית. כמו כן- עדיפות לכלי יציב גם ברוח קלה עד בינונית לכל הפחות, הפאן קאב למשל הופך להיות לי מאתגר להטסה (ובעיקר לנחיתה ;)) ברוח בינונית ומעלה.
חומרים - בלזה בגדול, אפשרי כנף פרופילים או קלקר מצופה. אין לי נסיון בעבודה עם קלקר וקשת חשמלית אבל יש לי מה שצריך כדי לבנות קשת חשמלית ואני פתוח ללמוד לעבוד עם קשת כזו. אפשרי להוסיף חומרים מרוכבים אבל בגדול אני מעדיף שלא להסתבך יותר מדי עם ציפויי פיבר או קרבון, נראה לי שגם ככה אני מדבר על פרוייקט מורכב מספיק להתחלה גם בלי חומרים מתוחכמים לעבודה.
זה האידאל למה שאני רוצה, כמובן שמכאן מתחילות ההתאמות והפשרות בין הרצוי למצוי. מצד שני בבנייה מסקרטץ׳ אני מקווה שיש סיכוי טוב יותר להגיע למשהו שיתאים בצורה המיטבית לכמה שיותר מהצרכים והיעדים שציינתי. אני מתכנן את הפרוייקט כמשהו תהליכי לא לחוץ בזמן, להתחיל לאט לאט, להוסיף בהדרגה מרכיבים בהתאם לתקציב ובהתאם לזמן שיהיה לי לעבוד עליו. יש לי עוד כמה פרוייקטים שאני עובד עליהם במקביל בטווח הזמן הקרוב יותר, כאן אני מראש לא קובע דד ליין. יש לי כישורים טכניים סבירים, אני לא רע בקריאת חומר טכני ושרטוטים ואני מאמין שאסתדר; ואיפה שיהיו לי שאלות אני מאמין שאמצא מי שיסביר לי, יש שניים שלושה אנשים לפחות בעלי נסיון רב בבניית טיסנים שאני מרגיש בנוח לפנות אליהם בעתיד לעזרה והדרכה אם אזדקק לה.

אז מה אתם אומרים? יומרני מדי או בטווח הראלי?
המלצות לדגמי טיסנים מתאימים לדרישות שהעליתי ייתקבלו בברכה! והכוונה לשרטוטים או תמונות בכלל יהיה נפלא :)

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
-------------------------------
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

wind556
16-07-2012, 12:55:47
הרעיון נפלא, אבל יותר מיומרני
כאדם חסר נסיון (ואתה נחשב לגמרי חסר נסיון בנושא) אתה נכנס לנעליים ענקיות
לא שזה בלתי אפשרי, אבל זה ייקח לך זמן עצום וכסף רב ביותר, מבלי שהתוצאה מובטחת
ההמלצה שלי היא שתתחיל בצעד קטן יותר, צנוע יותר (צנוע בהרבה)
יש לי כל מיני רעיונות עבורך, אבל לא אתחיל לפרט אותם בכתב, אתה תמיד יכול להרים טלפון , ואתה תמיד מוזמן לכך.

guy1a
16-07-2012, 13:07:54
אני מניח שעברת על החתימה (http://www.efly.co.il/forums/entry.php?195-%E8%F8%E9%E9%F0%F8-%E1%EC%E6%E4-%EE%F7%F1) שלי :)

אני לא חושב שזה יומרני .. בכלל לא.
אבל זה כן דורש עזרה ממישהו שיש לו נסיון ולו רק על מנת למנוע מפחי נפש ...

ולמרות שאני לא ממש תופס מעצמי מישהו שמבין .. יש לך את המספר שלי.

Friman
16-07-2012, 13:09:19
זמן יש לי, לשם שינוי אני לא מתכנן פרוייקט של שבוע. לא אכפת לי לסיים עוד שנה.
תגדיר ״כסף רב ביותר״? מודה שאין לי מושג כמה צפוי לעלות פרוייקט כזה. אפילו מחירים של לוחות בלזה אני לא יודע ואין לי מושג לכמת כמה צריך. במיוחד כשלא נבחר עדיין הדגם. אם מדובר על השקעה ראשונית בסיסית בכמה לוחות בלזה ומשם לצרף בהדרגה רכיבים לפי ההתקדמות אני מאמין שזה יהיה לי בסדר תקציבית, אפילו עדיף מהשקעה חד פעמית בבת אחת בקניית קיט של טיסן.
גם כנף מעופפת מבלזה (אני זוכר שיש לך תכנון לפרוייקט כזה) בגודל טוב היא אופציה כל עוד תהיה לה יכולת לשאת ציוד fpv אם אחליט לשים עליה, וגלגלים, על זה אני לא מתפשר. שוב - רצוי מתקפלים.
ולגבי חוסר הנסיון - אתה בהחלט צודק אבל בשביל זה לומדים. כבר הפתעתי אותך בעבר במה אני מסוגל ללמוד לבד במה שקשור לבניית מסוקים, יש מצב שבטיסנים אתברר כשלומיאל אבל אני מאמין שאם מראש אגדיר פרוייקט ארוך טווח בלי לחץ אני בסופו של דבר אסתדר ואהנה מהדרך.

Friman
16-07-2012, 13:31:35
גיא - נחמד מאד.. זה אופציה. למרות שאני מעדיף פרופ אחורי או דו מנועי. כמ עלה כל הסיפור אם מותר לשאול?
יש לי את המספר שלך וגם את של עודד, אל דאגה אם וכאשר זה ייצא לפועל אתקשר לשניכם לעצות ועודד לדעתי גם בטח אגיע אליך לשיעור במיומנויות הבסיס.. אבל בשרשור הזה בכוונה הגדרתי צרכים כדי לשמוע רעיונות שונים מהחברים פה ולגבש כיוון, משם ועד הביצוע הדרך עוד ארוכה

Liav
16-07-2012, 13:45:58
יש עוד הרבה דברים שצריך להבין בהם לפני שניגשים למלאכת הבניה,
כדוגמת סוג הבלזה המתאימה מבחינת - עובי, משקל, דרגת קושי, סוג סיבי הבלזה (ארוכים, קצרים, קרוטר גרין - או איך שלא קוראים לזה) ועוד...
הבנת חוזק חומרים, ומאמצים שפועלים על הטיסן, ובהתאם החלטה על שיטת הבניה החזקה והקלה ביותר.

בנוסף, כמו שאתה כבר יודע, להרבה אנשים יש הרבה גישות שונות, ומלימוד מהפורום יהיה לך קצת סלט.

קשה להרחיב על הכל כאן בפורום, אבל לדוגמה - הנה מאמר שכתבתי על בניית פרופילים לכנף:
http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=28980&d=1279816630

לדעתי הכי מומלץ עבורך שתצטרף לעוד מישהו שבונה טיסן אחר ותוכל לעבוד יחד איתו וללמוד ממנו את כל מה שצריך.
אגב, בראשון לציון נפתח חוג כללי למבוגרים - כל אחד מגיע לבנות מה שבא לו - וכולם עוזרים אחד לשני.
זה יהיה בול בשבילך אם אתה גר בסביבה.

Friman
16-07-2012, 14:08:09
לא אני לא בסביבה
חברים אני לא מתכוון לשבור ראש בקיר, אני אבקש ומאמין שגם אקבל עזרה והדרכה. אנא תנו קצת קרדיט, אני יודע שמדובר בפרוייקט מורכב לחסר נסיון כמוני. השאלה שלי כרגע היא לגבי דגם מתאים לדרישות, שאם לצמצם את כל מה שכתבתי למעלה למשפט קצר - טיסן חשמלי בגודל בינוני, רגוע ויציב שטס נעים ומתאים לfpv, עם גלגלים. כל היתר מתנקז לזה. לגבי היישום - אני מבטיח לדאוג להדרכה מתאימה, לא בא לי לשרוף שעות על גבי שעות של עבודה על משהו שלא יטוס בגלל טעויות דביליות.

guy1a
16-07-2012, 14:12:32
טיסן כנף עילית עם דיהדראל זה התצורה המועדפת עליך אם אתה רוצה לשמור על חייו.

כנף אמצעית או תחתית או שטוחה = טיסן פחות יציב ויותר שובב.

כל טיסן בלזה עם מוטה של מעל 150 ס"מ יהיה מספיק בשביל לסחוב את המשקל של ציוד FPV

את הקטע של הגלגלים מתקפלים תשאיר לטיסנים אחרים לדעתי.

Friman
16-07-2012, 14:26:18
והפרופ לא מפריע למצלמה? זה נראה מעצבן :confused:, זה הדבר היחיד שמעלה בי סימני שאלה. כל השאר ממש ממש סבבה.

guy1a
16-07-2012, 14:32:15
הנה דוגמה

http://www.youtube.com/watch?v=GD5tfBre-fM

אני ניסיתי עם השחף כמה פעמים .. אבל עם ה ET היה לו טיפה כבד.

יש בקריות איזה בחור ( מבוגר ) שמטיס משהו כמו ברנש .. אני עוד לא אספתי מספיק אומץ בשביל להרוס את המקס עם זה ...
זה מוחשי ורואים את זה אבל זה לא מפריע יותר מידי ...

מתקפלים זה עוד סרט שאני הייתי נמנע ממנו ב FPV ... תקלה שם עלולה להיות לא נעימה... למרות שנחיתה ב FPV זה לא משהו ממש ממש מסובך .. אתה עדיין לא יודע מה מצב בגלגלים ולפחות ב 30 נחיתות הראשונות יהיה לך קשה להעריך את הגובה שלך ...

Friman
16-07-2012, 14:39:51
וואלה. קניתי.
תזכה לעוד טלפון. לא רע, פעמיים בשבוע ;)

wind556
16-07-2012, 16:31:25
יש עוד הרבה דברים שצריך להבין בהם לפני שניגשים למלאכת הבניה,
כדוגמת סוג הבלזה המתאימה מבחינת - עובי, משקל, דרגת קושי, סוג סיבי הבלזה (ארוכים, קצרים, קרוטר גרין - או איך שלא קוראים לזה) ועוד...
הבנת חוזק חומרים, ומאמצים שפועלים על הטיסן, ובהתאם החלטה על שיטת הבניה החזקה והקלה ביותר.

בנוסף, כמו שאתה כבר יודע, להרבה אנשים יש הרבה גישות שונות, ומלימוד מהפורום יהיה לך קצת סלט.

קשה להרחיב על הכל כאן בפורום, אבל לדוגמה - הנה מאמר שכתבתי על בניית פרופילים לכנף:
http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=28980&d=1279816630

לדעתי הכי מומלץ עבורך שתצטרף לעוד מישהו שבונה טיסן אחר ותוכל לעבוד יחד איתו וללמוד ממנו את כל מה שצריך.
אגב, בראשון לציון נפתח חוג כללי למבוגרים - כל אחד מגיע לבנות מה שבא לו - וכולם עוזרים אחד לשני.
זה יהיה בול בשבילך אם אתה גר בסביבה.

Quarter grain
או בעברית: "רבע סיב"

ואכן צדקת בכל מילה. כמות החומר שיש לדעת לקראת פרוייקט כזה נלמדת בשנים רבות ולעולם לא כאוטודידאקטיות

guy1a
16-07-2012, 16:33:03
אני מת על הריח של בלזה משוייפת :)

mixerfix
16-07-2012, 16:48:32
אני גם מהרהר הרהורי כפירה...

אבל - עוד לא תוכנית... אולי את זה - http://www.wingsontheweb.com/bv141/index.php מתישהו...

בינתיים - רוצה לבנות קיט של קרש 46...

מישהו רוצה להזמין ולבנות יחד איתי?

wind556
16-07-2012, 16:48:33
אני מת על הריח של בלזה משוייפת :)

למה לא אמרת? הייתי שולח לך במייל חצי קילו אבקת בלזה במחיר מציאה :D

guy1a
16-07-2012, 16:55:35
מיקסר - מגניב לגמרי !!
עודד - תודה :) אני מעדיף אבק תוצרת בית :cool:

אני מפנטז על ציפור מלחמה ..

mixerfix
16-07-2012, 17:54:23
התוכניות עולות 50$. אבל זה כנראה אחושילינג בהמה מורכבת...

Friman
16-07-2012, 18:26:26
במחשבה שנייה... הטריינר נראה נחמד אבל אם יש למישהו רעיון בכיוון של כנף מעופפת גדולה מבלזה נראה לי שזה יותר מדבר אליי

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

ronmen
16-07-2012, 18:36:46
אני לא יודע אם זה מדבר אלייך אבל זה נראה לי קיט בנייה שמתאים להתחלה
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXJ568&P=ML

אני הייתי לוקח אותו אם היה לי קצת יותר זמן:rolleyes:

שים לב במבט ראשון הוא נראה ARF אבל תוריד את ה manual שלו ותביט בחלקים שמגיעים בקופסא...

Liav
16-07-2012, 20:01:44
חברים אני לא מתכוון לשבור ראש בקיר, אני אבקש ומאמין שגם אקבל עזרה והדרכה. אנא תנו קצת קרדיט, אני יודע שמדובר בפרוייקט מורכב לחסר נסיון כמוני. השאלה שלי כרגע היא לגבי דגם מתאים לדרישות, שאם לצמצם את כל מה שכתבתי למעלה למשפט קצר - טיסן חשמלי בגודל בינוני, רגוע ויציב שטס נעים ומתאים לfpv, עם גלגלים. כל היתר מתנקז לזה. לגבי היישום - אני מבטיח לדאוג להדרכה מתאימה, לא בא לי לשרוף שעות על גבי שעות של עבודה על משהו שלא יטוס בגלל טעויות דביליות.

לא אמרתי שזה כזה מורכב, רק שזה קצת מסובך יותר ממה שזה לפחות נראה לרוב האנשים,
ולכן חשוב שתהיה יד מכוונת וטוב שאתה מתכוון להעזר בהדרכה מתאימה.
אתה גם מוזמן להתקשר לשאול שאלות בנושא הבניה.

guy1a
16-07-2012, 20:58:39
המלצה שלי היא שתבנה טריינר .. ואחרי זה את הכנף.

רמת המורכבות גדולה פי הרבה מונים.

לא מזמן ראיתי פייפר כזה בדיוק בשלבי בניה אחרונים ... הדבר הזה מדהים !!
אבל זה בעיקר הרכבה .. זה לא בניה.

Tiran
16-07-2012, 21:40:19
אם זה מגרד לך באצבעות, לך על זה.
אם יש לך חוש טכני טוב, ניסיון בבניה/תיקונים בבלזה או הדרכה ותוכניות טובות ... כנראה שתצליח.

גם אני התלבתטי לא מעט לפני שהתחלתי. תראה מה הולך אצלי בבית עכשיו ... (פרומו לשרשור בניה)...
70884

Shahars
16-07-2012, 21:47:15
גיל, קודם כל סחטיין על הפרוייקט, בניה בבלזה זה כיף גדול ולראות את הטיסן ממריא זה בכלל תענוג צרוף.
מבחינת בניה, בסופו של דבר לא מדובר בתורה מסיני וכל אדם עם ידיים טובות ברמה סבירה יכול לבנות כמעט כל דבר. מספיק שתקפוץ לאחד מחוגי הטיסנאות בארץ ותראה ילדים בונים טיסני פרופיל בקלות יחסית.
לדעתי העניין האמיתי הוא הטכניקה, שבלי עזרה או הדרכה מתאימה יהיה לך קשה מאוד לרכוש אותה. אני לא אומר שלא תצליח, אבל בטוח ייקח לך המון זמן ויהיו הרבה טעויות שיעלו בעוד ועוד .לוחות בלזה, דבק, שעות עבודה ותסכול.
בתור מי שמעט התנסה בבלזה, מומלץ מאוד להתחיל עם טיסן פשוט בסגנון טריינר, זה ייתן לך בסיס שתזדקק לו מאוד בהמשך.

בהצלחה
שחר

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Friman
16-07-2012, 22:52:58
תודה
מתגבש רעיון נחמד מאד מאד שהציע עודד. פרטים מחר, אולי.

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

Friman
17-07-2012, 21:28:15
תודה
מתגבש רעיון נחמד מאד מאד שהציע עודד. פרטים מחר, אולי.

Gil Friman

טוב, אז יש כיוון, והוא אפילו די מלהיב...
לפני שלושה חודשים פרסם כאן עודד הזמנה לסדנת בניית טיסני בלזה עם דגם של כנף מעופפת פרי תכנונו שייקרא "נשר": http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?50552-סדנה-לבניית-טיסן-בלזה - כבר אז זה נשמע לי מרתק, אבל כנף של 85 ס"מ נשמעה לי טיפה קטנה מדי. ולהגיע מב"ש זה פרוייקט קצת... אבל! כנף מעופפת של 150 ס"מ זה כבר פרוייקט רציני ומרשים יותר, וגם פלטפורמה נהדרת לFPV אם אכן לשם אחליט ללכת...אז שיחת טלפון לא קצרה הייתה לי היום עם עודד והתגבש רושם ראשוני טנטטיבי - שאכן רעיון מתיחת תוכניות "הנשר" לכיוון מוטה של מטר וחצי הוא אפשרי, ישים, לא מסובך ברמת קטסטרופה ויכול להניב תוצאה מוצלחת מאד. אפילו הגענו להסכמה שהתקנת גלגלים מתקפלים על טיסן כזה יכולה להיות רעיון לא רע. הסטאפ יהיה כנראה של 6 תאים, עם מנוע 1600KV או אולי אפילו 1100KV, עוד נשקול בהמשך. אנחנו מתכננים לכיוון עומס משטחים של 45-50 גרם לדצימטר מרובע בכדי לקבל כלי עם יכולת דאייה מאוזנת עם יציבות ונוכחות, ומחישובים ראשוניים שלי של משקלי הסטאפ, המתקפלים, ציוד הFPV וסוללות (וכמובן משקל הבלזה והציפוי והחיווטים והכל) ביחס לשטח הכנף הצפוי- זה בר השגה, אם כי ייתכן שנפח הסוללות יהיה מוגבל למקסימום של 3-3.5 אמפר מבחינת משקל. מקווה שנקבל זמן טיסה סביר, נשמע לי שעם מנוע 6 תאים על טיסן שמתוכנן לשקול סביב 1.8-2 ק"ג כולל הכל, לא תהיה כלל וכלל חובה לטוס על פול מצערת כל הטיסה כך שצריכת הזרם בוודאי לא תהיה מקסימלית אלא משהו מאוזן יותר. אני רק מתלבט האם סטאפ של 6 תאים הוא לא OVER POWER לטיסן כזה. זה לא מתוכנן להיות טיסן כבד, ואילו ירידה ל4 תאים תוריד ממשקל הסוללה ותאפשר לי סוללה גדולה יותר בנפח תוך שמירה על אותו משקל פחות או יותר, וסוללה גדולה יותר הרי משמעה יותר זמן טיסה. אני בהחלט רוצה כלי עם "פלפל", לאחרונה הטסתי ביקסלר עם מנוע קצת חלש והוא היה נורא כייפי אבל המחסור בכח זמין מאד הפריע לי - אבל מצד שני לפאן קאב שלי יש ים כח, מטפס אנכית בשחרור מהיד, אבל סוגרים מנוע והופ, תוך 5-10 שניות הוא צולל אם לא פותחים מדפים. אני מחפש משהו בין לבין...יציב ובעל יחס גלישה טוב, לא דאון, אבל גם עם קצת כח ויכולת לפתח מהירות מצד אחד ומצד שני גם מומנט כשצריך.
אז זה הכיוון! עכשיו צריך לחשב יותר במדוייק את המשקלים וגודל הכנף (חישבתי בראש תוך כדי יום העבודה, לא לזלזל אני חזק מאד במתמטיקה, אבל ליתר ביטחון צריך לשבת עם מחשבון ואקסל) ולקבוע קודם כל את שטח הכנף הרצוי ומשם לגזור את כל המידות ולהתאים את השרטוט... לקנות בלזה וחומרי גלם, להגיע לעודד להדרכה לתחילת הדרך, ו... ואני מוצא את עצמי חושב אם לשים גימבל מתכוונן למצלמה מעל הטיסן או בתוך בועת זכוכית מלמטה... כייף לפנטז ולתכנן כשחושבים על בנייה מאפס, כל הרעיון מאד מלהיב ועושה לי מצב רוח טוב.

ebay007
17-07-2012, 21:59:38
זה לא קצת בעייתי למקם גלגלים על כנף? המרחק בין הגלגל אף לגלגלים האחוריים יהיה מן הסתם די קצר, ונראה לי שהיא לא תהיה יציבה מידי על הקרקע...
מה גם שעלול להיות מצב שרוב המשקל הוא מאחורי הגלגלים, וביחד עם מנוע פושר היא עלולה לעלות לווילי לא?
סתם נקודה למחשבה...

guy1a
17-07-2012, 22:13:11
יש בחור שמטיס כנף בלזה עם מנוע ניטרו בשמרת ( לצערך אין לי תמונה :) )
זה בסדר .. הוא לא עושה וילי :)

יש גם מתקפלים.

תחפש שרשור מאד ישן של איציק על כנף עם בועת זכוכית.

ומאד מאד כדאי לך שלא לשכח לצלם !! והרבה !!!!!!!!
:)

Friman
17-07-2012, 22:18:58
זה לא קצת בעייתי למקם גלגלים על כנף? המרחק בין הגלגל אף לגלגלים האחוריים יהיה מן הסתם די קצר, ונראה לי שהיא לא תהיה יציבה מידי על הקרקע...
מה גם שעלול להיות מצב שרוב המשקל הוא מאחורי הגלגלים, וביחד עם מנוע פושר היא עלולה לעלות לווילי לא?
סתם נקודה למחשבה...

המחשבה הזו בהחלט עברה לי בראש.
מצד שני זה חלק מהיתרון בעבודה עם המתכנן ישירות על התאמת התוכניות ליעדים שהוגדרו... נדאג לחשב את מיקום הגלגלים בהתאם. הסקיצה הבסיסית של עודד מכוונת לכנף עם מוטה רחבה בבסיסה אך עם ״אף״ ארוך יחסית קדימה, מה שפותח אפשרות למקם גלגל אף הרחק מקדימה. ויש תקדימים לכנפיים מעופפות עם גלגלים מתקפלים...
http://www.youtube.com/watch?v=ODelGsG1CPM
יש כמה וכמה אתגרים תכנוניים בפרוייקט שכזה עוד לפני שניגש בכלל לביצוע... יחס משקל לדחף, עומס משטחים מתאים, מיקום הגלגלים, תכנון פרופיל מתאים, תכנון הכנף כפריקה לצורכי הובלה מבלי לפגוע בחוזק ומבלי להוסיף יותר מדי משקל... ועוד אתגרים שבטח לא חשבתי עליהם כלל. עם חלק מהאתגרים התמודד כבר עודד בתכנון המקורי אבל יידרשו התאמות לגרסא המוגדלת שאני רוצה ולייעוד אליו אני מכוון את הכנף, ששונה מהתכנון המקורי לו היא נועדה. והאתגר הכי גדול מבחינתי הוא לראות מספיק קדימה להתאים את התכנון לצרכים עתידיים מבלי שיהיה חובה לממשם במיידי כדי לא להסתבך יותר מדי מראש ולא להעמיס מדי מראש הן בתקציב והן במשקל, אבל עדיין שאם וכאשר ארצה להוסיף אופציות מסויימות ההכנה תהיה קיימת והביצוע יהיה בר השמה בהתאם למה מתאים לי מבלי שיהיה צריך לפרק את כל הטיסן מהבסיס או לבנות דגם חדש. למשל, אופציה למצלמה תחתית נוספת עם גימבל לצילום אווירי - אני די בטוח שזה לא משהו שאיישם בשלב ראשון אבל להכין הכנה מתאימה כבר משלב התכנון והבנייה צריך להיות די פשוט בעוד הוספת הפיצ׳ר בהמשך משמעו לפרק חלק לא מבוטל מהטיסן ולבנות מחדש. אגב גיא אכן הרעיון מגיע מהQueen Bee של איציק, קראתי את השרשור בעבר. עכשיו לא הצלחתי למצוא בעברית רק את השרשור בrcGroups... כנ״ל לגבי המתקפלים - לא בטוח שאבחר מלכתחילה לשלב מתקפלים ואולי בהתחלה באמת בלי גלגלים בכלל, אבל הכנה מתאימה מראש תהפוך שילוב מתקפלים בהמשך לפשוטה מאד ליישום בעוד שילובם בדיעבד יהיה מורכב הרבה יותר.
בינתיים אני חדור התלהבות, מניח שגם תסכול וסימני שאלה יהיו לא מעט בהמשך ;)

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

wind556
17-07-2012, 22:20:27
טוב, אז יש כיוון, והוא אפילו די מלהיב...
לפני שלושה חודשים פרסם כאן עודד הזמנה לסדנת בניית טיסני בלזה עם דגם של כנף מעופפת פרי תכנונו שייקרא "נשר": http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?50552-סדנה-לבניית-טיסן-בלזה - כבר אז זה נשמע לי מרתק, אבל כנף של 85 ס"מ נשמעה לי טיפה קטנה מדי. ולהגיע מב"ש זה פרוייקט קצת... אבל! כנף מעופפת של 150 ס"מ זה כבר פרוייקט רציני ומרשים יותר, וגם פלטפורמה נהדרת לFPV אם אכן לשם אחליט ללכת...אז שיחת טלפון לא קצרה הייתה לי היום עם עודד והתגבש רושם ראשוני טנטטיבי - שאכן רעיון מתיחת תוכניות "הנשר" לכיוון מוטה של מטר וחצי הוא אפשרי, ישים, לא מסובך ברמת קטסטרופה ויכול להניב תוצאה מוצלחת מאד. אפילו הגענו להסכמה שהתקנת גלגלים מתקפלים על טיסן כזה יכולה להיות רעיון לא רע. הסטאפ יהיה כנראה של 6 תאים, עם מנוע 1600KV או אולי אפילו 1100KV, עוד נשקול בהמשך. אנחנו מתכננים לכיוון עומס משטחים של 45-50 גרם לדצימטר מרובע בכדי לקבל כלי עם יכולת דאייה מאוזנת עם יציבות ונוכחות, ומחישובים ראשוניים שלי של משקלי הסטאפ, המתקפלים, ציוד הFPV וסוללות (וכמובן משקל הבלזה והציפוי והחיווטים והכל) ביחס לשטח הכנף הצפוי- זה בר השגה, אם כי ייתכן שנפח הסוללות יהיה מוגבל למקסימום של 3-3.5 אמפר מבחינת משקל. מקווה שנקבל זמן טיסה סביר, נשמע לי שעם מנוע 6 תאים על טיסן שמתוכנן לשקול סביב 1.8-2 ק"ג כולל הכל, לא תהיה כלל וכלל חובה לטוס על פול מצערת כל הטיסה כך שצריכת הזרם בוודאי לא תהיה מקסימלית אלא משהו מאוזן יותר. אני רק מתלבט האם סטאפ של 6 תאים הוא לא OVER POWER לטיסן כזה. זה לא מתוכנן להיות טיסן כבד, ואילו ירידה ל4 תאים תוריד ממשקל הסוללה ותאפשר לי סוללה גדולה יותר בנפח תוך שמירה על אותו משקל פחות או יותר, וסוללה גדולה יותר הרי משמעה יותר זמן טיסה. אני בהחלט רוצה כלי עם "פלפל", לאחרונה הטסתי ביקסלר עם מנוע קצת חלש והוא היה נורא כייפי אבל המחסור בכח זמין מאד הפריע לי - אבל מצד שני לפאן קאב שלי יש ים כח, מטפס אנכית בשחרור מהיד, אבל סוגרים מנוע והופ, תוך 5-10 שניות הוא צולל אם לא פותחים מדפים. אני מחפש משהו בין לבין...יציב ובעל יחס גלישה טוב, לא דאון, אבל גם עם קצת כח ויכולת לפתח מהירות מצד אחד ומצד שני גם מומנט כשצריך.
אז זה הכיוון! עכשיו צריך לחשב יותר במדוייק את המשקלים וגודל הכנף (חישבתי בראש תוך כדי יום העבודה, לא לזלזל אני חזק מאד במתמטיקה, אבל ליתר ביטחון צריך לשבת עם מחשבון ואקסל) ולקבוע קודם כל את שטח הכנף הרצוי ומשם לגזור את כל המידות ולהתאים את השרטוט... לקנות בלזה וחומרי גלם, להגיע לעודד להדרכה לתחילת הדרך, ו... ואני מוצא את עצמי חושב אם לשים גימבל מתכוונן למצלמה מעל הטיסן או בתוך בועת זכוכית מלמטה... כייף לפנטז ולתכנן כשחושבים על בנייה מאפס, כל הרעיון מאד מלהיב ועושה לי מצב רוח טוב.

מצב רוח טוב, זו הסיבה שאני מתכנן לבד את הטיסנים שלי
אתה עוד תתמכר לזה
ואת מה שאמרתי לך בטלפון, אומר כאן לכולם: אני הולך להנות מהבנייה שלך...

wind556
17-07-2012, 22:24:04
סתם נקודה למחשבה...

להיפך, יש מקום בשפע, ואפילו מרוויחים את היתרון של הגנה על הפרופ
כמו כן אין קשר לפושר, מיקום הגלגלים הוא ביחס למרכז הכובד, והתקנה נכונה של המנוע מצמצמת מומנטים

דויד רג'ואן
17-07-2012, 23:37:17
אני אשמח גם להשתתף בפרוייקט! אני לא מבטיח שאוכל להגיע למפגשים אבל אני אשמח אם הם יצולמו.....

wind556
18-07-2012, 07:02:31
אני אשמח גם להשתתף בפרוייקט! אני לא מבטיח שאוכל להגיע למפגשים אבל אני אשמח אם הם יצולמו.....

חכה ממש קצת דויד
אני מתחיל בקרוב את הפרוייקט שלי, ומי שירצה ישתתף
עניין של ימים עד שאפרסם בצורה מסודרת

Friman
18-07-2012, 07:36:04
אני גם עובד על חישובי עומס משטחים ויחס דחף משקל ומגבש בהתאם כיוון לסטאפ

guy1a
18-07-2012, 09:03:45
חכה ממש קצת דויד
אני מתחיל בקרוב את הפרוייקט שלי, ומי שירצה ישתתף
עניין של ימים עד שאפרסם בצורה מסודרת

יש לך הערכה כללית בגדול של עלות של כזה פרוייקט ?

Friman
18-07-2012, 09:27:56
יש לך הערכה כללית בגדול של עלות של כזה פרוייקט ?
כן
חישוב עלויות עבור הכנף הגדולה (מוטה של מטר וחצי לערך) עומד על 250-300₪ לחומרי השלד והציפוי ועוד 160-170$ לערך לסטאפ כולל סרבו-לסים מתקפלים, לדים להשתלה מתחת לציפויים, ללא סוללות ומקלט וללא ציוד fpv, כולל משלוח, לא כולל מכס. אם מורידים את המתקפלים והלדים ניתן לצמצם 50$ לערך. כמו כן, זה החישוב לסטאפ של שישה תאים. אני בכלל לא בטוח שיש צורך בסטאפ כל כך חזק, מהחישובים שלי בינתיים אני מגיע לדחף של יותר מפי שתיים ממשקל הטיסן בסטאפ שתכננתי ולא נראה לי שזה נחוץ או יעיל. אני בודק כעת את החישובים שלי יותר לעומק ועושה סימולציות לסטאפים של 4 ו3 תאים לבדוק ייתכנות וכדאיות. יחד עם זאת הירידה במספר תאים לא תביא להערכתי לירידה דרסטית בעלויות, זה משנה בת׳כלס רק את עלות המנוע כי בקר אני לוקח במכוון עם יתירות מסויימת. אגב, אם למישהו יש קישור למחשבון דחף בסיסי או אפילו מסובך אבל עם הסברים ברורים זה מאד יעזור לי, כי מה שמצאתי די מורכב להבנה ולא את כל הנתונים הנדרשים מצאתי בדפי המוצרים של רכיבי הסטאפ השונים באינטרנט.
יאללה גיא, תצטרף. יהיה מעניין ואני אשמח למישהו עם נסיון בfpv בצוות העבודה שיוסיף שיקולים הנוגעים לתחום- כמו פריסת רכיבי הfpv השונים ויצירת הכנות מתאימות כבר בשלב התכנון. אני בטוח שגם עודד ישמח למשתתפים נוספים ;).

חישובי עלויות סטאפ לגרסת ה85 ס״מ להבנתי לא נעשה כי לא גובש עדיין כיוון לסטאפ, עודד העריך בזמנו את עלות חומרי השלד והציפויים בסביב ה100₪.

guy1a
18-07-2012, 13:11:30
האמת אני דווקא הייתי רוצה משהו מופרע כזה
אבל זה מאד תלוי בעלויות כי הרחפן שאבד .. יקר לי :(

כמה שוקל הדבר הזה שלך ?
( או יותר נכון כמה משקל מתוכנן להיות לזה ? )

אני לא נכנס לחישובים של עודד כי אני לא מבין בזה כלום, אבל אני יודע שהמקס שלי שמשקלו סביב 2500 גרם נוסע עם מנוע של 560 ואט פרופ 11*7 או 10*7 מושך בארבע תאים 90 מעלות ישר לשמיים ... זה הרבה יותר מידי כוח.

אם זה שווה משהו .. לא יודע. אני לא אבנה מטוס ל 6 תאים.

אם אפשר לראות סקיצה או שרטוט בסיסי ...
יכול להיות שאני אכנס לחגיגה גם.

אחרי מחשבה קלה ותוך זכרן שעודד לא נמצא עמוק ב FPV ... יש כמה דברים שאני חושב קריטיים לכזה טיסן.

אני הייתי רוצה צינורות מושחלים ממרכז הגוף לאזור קצה הכנף.
מעבר לחיזוק שזה ייתן, אני רוצה להיות יכול להשחיל חוטי חשמל שם.
מקלט בצד אחד ומשדר וידאו בצד השני, אולי לדים, אולי תקלה, אולי חוטי סרבו, ויחד עם זה מגיעות דלתות תחזוקה בחלק החיצוני של הכנף. לטובת התעסקות במשדר/מקלט/חוטים/אנטנות
אני הייתי רוצה מאזנות ומדפים עם סרבואים ניפרדים לכל ה 4 ( אני רוצה מאזנות גדולות ביום יום עם יכולת להפריד חלק לטובת מדפים לטיסה נורא איטית )
אני רוצה שם מקום לשתי סוללות 4 תאים לפחות 4000, גם איזון משקל וגם 8 אמפר לטובת יכולת לשהות שעה לפחות באויר.

ואני עוד אחשוב על זה

Friman
18-07-2012, 14:07:45
סקיצה יש בשרשור של עודד בכותרת ״סדנה לבניית טיסן בלזה״, שמתי פה קישור קודם. משקל - חישבתי, יוצא שהמשקל המקסימלי הצפוי כולל ציוד fpv מלא (כולל מצלמה קדמית + מצלמה תחתית עם תושבת וכיפת הגנה) + המתקפלים + סוללות להכל לא צפוי לעבור את ה1.7 ק״ג. גם אם ניקח מרחב טעות של 15% זה בטווח השני קילו.
לחישובים של יחס הדחף משקל ועומס המשטחים עוד לא נכנסתי לעומק, זה לוקח לי זמן ואני עושה את זה בין לבין במהלך יום העבודה. בכל אופן גם לי יש תחושה שסטאפ של 6 תאים זה קצת יותר מדי. הפאן קאב שלי מטפס אנכית בקלות רבה עם סטאפ של 3 תאים, 1100kv, פרופ 10x5 ואפילו עם 9x5 הוא מטפס אנכית. והכנף הזו לא חייבת להיות מסוגלת לטפס אנכית עם כל ציוד הfpv עליה. בלי כל הציוד הערכת המשקל היא סביב 1250-1300 גרם. מה שכן אני מעדיף להשאר עם פרופ בגודל 8-9״ ולא יותר בגלל המרחק של הגלגלים מהרצפה.
אני מכין טבלה מסודרת של פירוט משקלים ועלויות ל2-3 סטאפים אפשריים שונים, יש עניין לציבור לראות ולחוות דעה? להעלות להערותיכם ורשמיכם כשאני מסיים?

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

guy1a
18-07-2012, 14:35:21
כן, יש.

מה גודל התא המרכזי לפי החישוב שלך ? גובה/עומק/רוחב

Friman
18-07-2012, 14:48:52
התוכנית היא של עודד, לא שלי.
ניתן לגזור מימדי אורך ורוחב משוערים מהסקיצה הראשונית שעודד פירסם, טרם חישבתי שטחים על פי קנה המידה שאנחנו מתכננים אבל בטח אגיע לזה בערב. לגבי עומק צריך לשאול את עודד ;)
מהתרשמות ראשונית מהסקיצה לא צפויה בעיית מקום.

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

guy1a
18-07-2012, 15:03:02
היכולת המטמטית שלי לא ראוייה לאיזכור ...

תעזור לי טיפה עם זה ?

Friman
18-07-2012, 15:15:53
אני אחשב בערב, מקווה שאסיים היום את הסימולציות הראשוניות של יחסי עומס משטחים ודחף-משקל לשלושת הסטאפים הבאים בחשבון מבחינתי -3,4 ו6 תאים.
בינתיים חצי יום השקעתי בזה במקום לעבוד על ההגדרה של הביסטיקס ל600... מחר בערב אין ברירה, צריך לעבוד על המסוק אחרת לא יהיה מה להטיס בשישי ;).

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

guy1a
18-07-2012, 15:33:47
כן ...תזכור תמיד שמי שמרסק בחמישי ( או מאבד את הרחפן ) אז אין לו מה להטיס בשישי !

Friman
18-07-2012, 15:43:18
הלו הלו לשם שינוי לא ריסקתי, עשיתי אחלה אוטורוטציה ונחלצתי בשלום מאיבוד זנב... אבל עד שיגיעו החלקים שכשלו ה500 מקורקע

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

איציק רונן
18-07-2012, 22:09:09
אני לא נכנס לכל הכדאי לא כדאי, תתחיל מבלזה/פח/קלקר.... העיקר שתתחיל, עוד יותר חשוב שתסיים. הליכה עם מדריך או קבוצה, מעלה דרמתית את הסיכויים לסיים, ואני מברך על ההחלטה.
כמה הערות:
גלגלים זה רעיון מצויין כשהולכים על כנף. כנף שמגיע למשקל טיסה של 2-2.5 קילו, לא ניתנת לזריקה מהיד. מתקפלים זה מגניב!
אני לא ממש אוהב את הפרופורציה של הכנף שעודד הציג. זה מזכיר יותר מטוס דלתא (כפיר ולא נשר). הייתי מושך קצת את הכנפים, אבל זה התכנון וזה סבבה.
הגוף המרכזי הוא רעיון מעולה:
- הוא מאפשר איזון קל של הכנף, מנוע מול ציוד.
- מאפשר להכניס המון ציוד ולעבוד עליו ברווחה.
- חיבור לכנף פריקה הוא קל יותר.
- מיקום מצלמה על משטח ישר הוא עדיף, קל יותר ע"פ משטחים קמורים.
בפרופורציות של הסקיצה, כנף במפתח של 1.5 מטר תגיע ל 43-45 דצימטר מרובע בערך. טיסני FPV בגדלים האלה מגיעים למשקלי המראה של 2.5 קילו בלי בעיה.
זה אומר שאתה מגיע לסביבות 60 גרם/DM^2 , שזה מתחיל להיות פחות נעים, כנף מהירה, ולא במיתאר ההגדרות שלך, ובצדק!
הבועה בפרוייקט שלי (אני מקווה שלא יקפצו שזה פרוייקט ישן :) ) היא לא זכוכית כמובן (משקל), והיא עצומה, זה למצלמה של חצי קילו, אתה צריך משהו ממש פיצי. הבועה עשויה מפוליקרבונט, חומר שמזכיר פרספקס אבל לא מתפצפץ, קצת גמיש ובמבנה סיבי (זה מה שנותן את החוזק לסדקים), והוא גם לא בוער :p שזה תמיד טוב. זה חומר שבתצורת כדור אין לך סיכוי לשבור אותו. בנחיתה קשה הוא יכול להציל לך את המצלמה. אני בניתי אותו בצורה כזו שהגימבל והבועה מחוברים ואם הכל חוטף מכה, הם קורסים פנימה כיחידה מוגנת. הבועות הללו גם עומדות יפה בשריטות.
הדבר הנוסף והחשוב מכל הוא שאת הבועות הללו מוצאים במצלמות אבטחה, ז"א שיש להן שקיפות ואיכות אופטית טובה וזה קריטי.
בחנויות שיש להם גם מעבדות תיקון, אתה יכול לקבל אחת כזו בחינם. צריך לחפש אחת בעובי דופן דק ככל האפשר (בגלל משקל ושקיפות).

בהצלחה, מקווה שעזרתי.
כדוריציק

דויד רג'ואן
18-07-2012, 22:57:11
אני מקווה שתהיה לי היכולת הכלכלית להשתתף בפרוייקט מאחר ואני גם רוצה לבנות את האקסטרה 330..... יש אפשרות לבנות את הטיסן ללא גלגלים מתקפלים? נאמר פה שאי אפשר יהיה לזרוק אותו בשל המשקל הרב של הכנף....

Friman
18-07-2012, 23:19:10
איציק עזרת מאד מאד.
יחד עם זאת, החישוב שלי מהסקיצה של עודד על פי קנה מידה של 150 ס"מ הניב 88.8 דצמ"ר ובמשקל טיסה של 2373 גרם (אחרי שהעמסתי בתאוריה על הכנף כל משקל אפשרי נוסף והוספתי 10% טעויות מדידה) זה נותן עומס משטחים של 26.722 גרם לדצמ"ר שלטעמי זה דווקא נמוך מדי לייעוד שבחרתי.. אני לא מחפש דאון לטרמיקות אלא כלי בעל יכולת שהייה וגלישה סבירה אך מצד שני גם יכולת חדירה ואפשרות סבירה להגיע מנקודה א' לנקודה ב' גם אם יש התנגדות של רוח ערה. אם אני מבין נכון את מושג עומס המשטחים. אני לא בטוח, תקנו אותי אם הבנתי לא נכון כדי שאדע מה אני מפספס. דווקא חישוב השטח הגדול יחסית (שוב, אני לא מבין גדול בטיסנאות אבל במתמטיקה וגאומטריה אני בד"כ בסדר ;). אולי כללתי שטחים שאני לא אמור לכלול? כללתי גם את שטח הגוף המרכזי והמאזנות) גרם לי לחשוב שאולי כנף של 1.5 מטר זה יותר מדי וניתן להסתפק במוטה של 1.4 מטר. שבחישוב שלי שטח הכנף על פי הסקיצה יהיה במוטה של 1.4 מטר בערך 78.8 דצמ"ר ובמשקל הטיסה המקסימלי המוערך עומס המשטחים יהיה 30.1 גרם לדצמ"ר. שזה עדיין קצת נמוך לטעמי...

בכל אופן אני מצרף כאן טבלה עם טיוטה ל3 סטאפים אפשריים, 3, 4, ו 6 תאים. עם הירידה במספר התאים בטור, יש עלייה בנפח הסוללות. הסטאפ של ה6 תאים נראה לי חזק מדי, אפילו מחשבון הדחף מציין שמהירות הפרופ תהיה גבוהה מדי והמנוע צפוי להתחמם; זה נראה לי ממש ממש OVER POWER. הסטאפ שנשמע הכי מתאים וסביר הוא אכן הכיוון שהציע גיא - 2 סוללות 4 תאים 4000 MAH משורשרות במקביל. זה ייתן זמן טיסה ממושך, יחס העמסת משטחים טוב יותר לעומת סוללה אחת, ויחס דחף / משקל של 0.935 לפרופ 8X4E ו 1.333 לפרופ 9X4E. מניח שאפשר לטפס עוד קצת בפסיעה.
מבחינת מקום אני לא מעריך שתהיה בעיית מקום בגוף המרכזי לשתי סוללות כאלו. מדובר על תא באורך של מטר לערך, ברוחב של 12 ס"מ על פי קנה המידה המותאם לסקיצה. גם אם העומק שלו בוודאי יישתנה באחורי הכנף ביחס לקידמתה אני עדיין משער שיהיה הרבה מקום להכל.

אני מצרף כאן את טבלאות האקסל שעבדתי עליהן כל היום, גם ככה שפכתי יותר מדי נתונים ומספרים כאן, מי שמתעניין לצלול לעומק ולחוות דעה על הנתונים או להתרשם מוזמן להציץ שם. אם אתם מזהים טעויות בחישוב או בהבנת המושגים על ידי אנא יידעו אותי ואתקן.

Friman
18-07-2012, 23:34:26
אני מקווה שתהיה לי היכולת הכלכלית להשתתף בפרוייקט מאחר ואני גם רוצה לבנות את האקסטרה 330..... יש אפשרות לבנות את הטיסן ללא גלגלים מתקפלים? נאמר פה שאי אפשר יהיה לזרוק אותו בשל המשקל הרב של הכנף....

התכנון המקורי של הכנף על ידי עודד הינו נטול גלגלים... הוספת המתקפלים זה רעיון שלי בגלל תוספת המגניבות :rolleyes:, ולא רק. דבר ראשון חשבתי שאכן כמו שאמר איציק מתחיל להיות מסורבל לזרוק מהיד כנף בגודל ובמשקל כזה, דבר שני היות והכיוון הולך ומתגבש יותר ויותר לכיוון פלטפורמה לFPV, זה גם נראה לי יותר בטוח לציוד הFPV לנחות על גלגלים. אבל אולי בזה אני טועה, אני טירון בתחום הזה, אפילו זה עוד לא. ועוד דבר אחרון שמאפשרים לי גלגלים זה בעתיד אם ארצה להוסיף מצלמה תחתית מתחת לכנף, עם גימבל נשלט בסרבואים כמו שתיאר איציק. רעיון המתקפלים בא מצד אחד כדי להפחית גרר ולשפר את ביצועי הטיסה של הכנף, ומצד שני גם כדי שלא יפריעו למצלמה תחתית אם וכאשר תהיה.. בכל אופן, הבחירה בגלגלים מראש ובגלגלים מתקפלים ספציפית היא בין היתר בגלל המחשבה לייעד את הפלטפורמה לכיוון של FPV, אם אתה מעוניין בה למטרה אחרת כמו למשל דאיית צוקים או תפיסת טרמיקות תוכל לראות בטבלאות שצרפתי שפרטתי את רכיבי הכנף באופן מודולרי - אם תוריד את כל ציוד הFPV ואת המתקפלים תעמוד על סביב 1400-1500 גרם שזה כבר אולי יותר ראלי לזרוק ביד. אני באופן אישי לא בטוח שמראש אשים מתקפלים, ודי בטוח שבשלב הראשון לא יהיה מיתקון פעיל למצלמה תחתית ולו רק כי זה מסבך את הטסת הFPV בה בת'כלס, מעולם לא התנסיתי עדיין - אבל אני מתכנן לעשות את כל ההכנות הנדרשות לכך מראש כבר משלב התכנון כדי שכשיהיה תקציב או יכולות ההטסה יבשילו לשלב את הפיצ'רים הללו - זה יהיה עניין של לפתוח פתח בציפוי עם סקלפל, חיבור חיווט שיהיה מוכן מראש, מיתקון עם כמה ברגים של האביזר וזהו זה. לעומת זאת אם לא נתכנן הכנה מראש לאופציות הללו, אם ארצה להוסיף אותם בעתיד זה יהיה מורכב הרבה יותר. פיצ'ר אקסטרא נוסף שעודד הציע זה לשתול בכנף מתחת לציפויים פסי לד
להטסת לילה... אני לא רואה את עצמי מטיס בלילה כיום אבל הלדים עצמם שוקלים גרמים בודדים, לא ממש מפריע לי שישכבו בתוך הכנף, וכשארגיש שבא לי להשתמש בהם אוסיף להם בטריה ואפעיל.
אני חייב לציין שאני מוצא את כל ההתעסקות הזו בחישובים ותכנונים תאורטיים סופר מעניינת, מלמדת, הכל מאתגר מאד וממש כייפי. לא חשבתי שאהנה ככה מהחלק התאורטי הזה.

איציק רונן
18-07-2012, 23:58:22
איציק עזרת מאד מאד.
יחד עם זאת, החישוב שלי מהסקיצה של עודד על פי קנה מידה של 150 ס"מ הניב 88.8 דצמ"ר ובמשקל טיסה של 2373 גרם (אחרי שהעמסתי בתאוריה על הכנף כל משקל אפשרי נוסף והוספתי 10% טעויות מדידה) זה נותן עומס משטחים של 26.722 גרם לדצמ"ר שלטעמי זה דווקא נמוך מדי לייעוד שבחרתי.. אני לא מחפש דאון לטרמיקות אלא כלי בעל יכולת שהייה וגלישה סבירה אך מצד שני גם יכולת חדירה ואפשרות סבירה להגיע מנקודה א' לנקודה ב' גם אם יש התנגדות של רוח ערה. אם אני מבין נכון את מושג עומס המשטחים. אני לא בטוח, תקנו אותי אם הבנתי לא נכון כדי שאדע מה אני מפספס. דווקא חישוב השטח הגדול יחסית (שוב, אני לא מבין גדול בטיסנאות אבל במתמטיקה וגאומטריה אני בד"כ בסדר ;).]
יש לי תחושה שנפלת בטריגונומטריה ידידי! לא חילקת ב2. 88/2=44
אורך הכנף 15 דצימטר (יותר קל בחישובים לעבוד בדצימטר).
שורש הכנף הוא 6 דצימטר בערך (נראה כמו 6/7 מחצי כנף)
זוכר ששטח משולש (בקרוב טוב) שווה לבסיס X גובה לחלק ל 2?
ז"א, 15X6/2 = 45DM^2. לפי 2300 גרם (וזה יהיה יותר) אתה מקבל 51 gr/dm^2.
26 gr/dm^2 זה אחלה דאון. זה לא מה שתקבל.

מקווה שאני לא יוצא חומוס,
משולשיציק

Friman
19-07-2012, 00:44:01
בחישוב פרקתי את הסקיצה לחלקיה וחישבתי באופן מדוייק את שטחו של כל חלק, ומשם סכמתי יחד את השטחים. ביצעתי את התהליך כמה פעמים לוידוא, היו לי פה ושם סטיות מדידה של כמה דצמ״ר בודדים אבל בסה״כ החישובים שלי עקביים.
לפי דעתי חלק לפחות מהפער בחישובים שלנו איציק הוא בזה שהכנף איננה לחלוטין משולש... יש בה הרבה שטח נוסף מעבר לגזרת משולש. אעבור שוב על החישובים, אם לעוד מישהו יש אנרגיות לחשב ;). יש מצב שאני לא מחשב נכון אבל מסופקני.
שורש הכנף, אם הכוונה בכך היא לאורך הכנף בנקודת השורש של חיבור ה״כנפיים״ לגוף המרכזי, היא באורך 6.5 דצ״מ. אגב, גם אם אכן אני טועה לחלוטין והשטח הוא סביב מה שאתה חישבת או לפחות לדעתי 5-10 דצ״מים יותר, עדיין ניתן להוריד נפח סוללות או להטיס עם סוללת 4 תאים אחת בנפח 5 אמפר לערך. לסוללות יש חלק מרכזי במשקל הטיסה של הכלי, כמעט חצי ממשקל הטיסה זה הסוללות. זה ישפר את יחס העמסת המשטחים, וגם את יחס הדחף - משקל. וגם ביחסי הדחף משקל שחישבתי ל4 תאים (מקווה שאת זה לפחות חישבתי נכון ;)) נראה שהכלי הזה ישייט בקלות רבה בחצי או אפילו בשליש מצערת. ומבחינתי גם 30 דקות באוויר נשמע משך זמן בלתי נתפס להטסה לעומת 5:15 דקות במסוקים. צריך להתרגל להערך ולבוא להטסות בגישה קצת אחרת

ועוד הערונת קטנה בתוספת - כמו שכתבתי לדוד ניסיתי לחשוב על הסטאפים השונים מנקודת מבט מודולרית, בהתאם לתקציב ולהבשלת יכולות וצרכי ההטסה שלי, אבל גם בהתאם לתוצאות שיראה הטיסן בשטח. ללא תוספת מצלמה תחתית על כל המיתקון מדובר על פחות 250 גרם. גם מתקפלים זו לא חובה מיידית בשלב הראשוני. אם מדברים על 2000 גרם ולכל הפחות 48.75 דצמ״ר (שזה השטח למשולש נטו, כפי שכתבתי אורך שורש הכנף 6.5 דצ״מ) מגיעים למשהו כמו העמסת משטחים של 40 גרם לדצ״מ שזה כבר די מתאים לייעוד שלנו, לא?
ככה שצריך שעוד מישהו יחשב וכשנגיע להסכמה לגבי השטח (גם עבור מוטה של 1.5 מטר וגם עבור מוטה של 1.4 מטר, שנדע להשוות ביניהן) נוכל לחשב בצורה יותר מדוקדקת את העמסת המשטחים וכנגזרת מכך להסיק מסקנות על תכנון הסטאפ.

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

איציק רונן
19-07-2012, 01:17:13
אין כאן סטיה של דצ"מ אחד או שניים (שגם זה המון) זה כפול.
נחשוב בדרך אחרת: נגיד שהיית בונה כנף מלבנית כמו של טריינר באורך 1.5 מטר וברוחב 60 סנטימטר. זה שווה ל 15X6 דצימטרים = 90, נשמע מוכר?

דצימיציק

Friman
19-07-2012, 06:07:17
לא טענתי שהסטייה היא של דצמ״ר אחד או שניים. ציינתי שככה או ככה המדידה איננה יכולה להיות 45 דצ״מר בדיוק אלא קצת יותר, כיוון שהצורה איננה משולש אלא מכילה יותר שטח, וכיוון שאורך שורש הכנף הוא 6.5 דצ״מ ולא 6. ההבדלים הללו יחד עם תוספת שטח משטח ה״אף״ הבולט קדימה כבר מוסיפים עוד כמה דצ״מ טובים. זה שמשם ועד פי 2 יש פער, אני מסכים שכנראה יש לי טעות. אני אחשב שוב היום ואעלה פירוט של החישוב. מעניין

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

guy1a
19-07-2012, 07:28:15
אתה אומר שהצינור המרכזי הוא באורך מטר ?!
איזה קוטר ?
נשמע שהדבר הזה הוא דיי מפלצת..

Friman
19-07-2012, 08:55:50
אתה אומר שהצינור המרכזי הוא באורך מטר ?!
איזה קוטר ?
נשמע שהדבר הזה הוא דיי מפלצת..

זה לא יהיה טיסן לindoor כנראה ;)
אורך הגוף המרכזי אם אכן הפרופורציות יישארו זהות לאחר ״מתיחת הפנים״ יוצא לפי הסקיצה של עודד קצת יותר ממטר, ברוחב 12 ס״מ. לגבי העומק - הסקיצה שעודד פרסם היא כרגע רק במימד אחד אז אני לא יודע להעריך עומק, לא ראיתי את הפרופיל המתוכנן. עודד מה דעתך?

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

Friman
19-07-2012, 21:23:55
70985
הנה הסקיצה מחולקת לתתי שטחים עם מדידות האורכים, בקנה מידה בו המוטה הינה 1.5 מטר.
החישוב של סכימת השטחים הינו 96.795 דצמ״ר. איציק יקירי אתה מוזמן לחשב...
גם אם אני מוסיף 20% לחישוב המשקל כפיצוי על טעויות מדידה או הערכות חסר, זה סביב 2500 גרם מה שמניב עומס משטחים של 25.8 גרם לדצמ״ר. שלהערכתי זה נמוך מדי לצרכים. ההגיון שלי הוא ללכת על מוטה של 1.4 מטר או אולי אפילו פחות, אבל קודם כל אשמח שעוד מישהו יעבור על המדידות והחישובים לאישור... אופציה נוספת היא לשקול קיצור שורש הכנף... אבל זה כבר שאלה לעודד ;)

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

איציק רונן
20-07-2012, 00:34:34
70985
הנה הסקיצה מחולקת לתתי שטחים עם מדידות האורכים, בקנה מידה בו המוטה הינה 1.5 מטר.
החישוב של סכימת השטחים הינו 96.795 דצמ״ר. איציק יקירי אתה מוזמן לחשב...
גם אם אני מוסיף 20% לחישוב המשקל כפיצוי על טעויות מדידה או הערכות חסר, זה סביב 2500 גרם מה שמניב עומס משטחים של 25.8 גרם לדצמ״ר. שלהערכתי זה נמוך מדי לצרכים. ההגיון שלי הוא ללכת על מוטה של 1.4 מטר או אולי אפילו פחות, אבל קודם כל אשמח שעוד מישהו יעבור על המדידות והחישובים לאישור... אופציה נוספת היא לשקול קיצור שורש הכנף... אבל זה כבר שאלה לעודד ;)

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

לא יפה מצדך. שינית את הפרופורציות. הורדת שני פרופילים אחרונים= הרחבת את הטיפים ואז משכת אותם לאורך מטר וחצי. זה שונה לחלוטין מהכנף שעודד תכנן.
הכנף שאתה מראה היא באמת בשטח יותר גדול אבל ממש לא נראית לי בפרופורציה.

Friman
20-07-2012, 05:17:05
לא יפה מצדך. שינית את הפרופורציות. הורדת שני פרופילים אחרונים= הרחבת את הטיפים ואז משכת אותם לאורך מטר וחצי. זה שונה לחלוטין מהכנף שעודד תכנן.
הכנף שאתה מראה היא באמת בשטח יותר גדול אבל ממש לא נראית לי בפרופורציה.

אני לא מבין את כוונתך
זו הסקיצה הראשונית שעודד פרסם:
70987
לא שיניתי כלום רק הזזתי את קצוות התמונה שניתן יהיה למדוד בנוחות ותחמתי לריבועים ומשולשים עם ״צייר״. אתה רואה שוני בפרופורציה? לא יודע אולי המעבר דרך תכנת הצייר שינה משהו בפרופורציה... למרות שלי השרטוטים נראים זהים

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

wind556
20-07-2012, 09:18:53
לצורך הבהרת דרך החישוב הכי קלה שבה תקבל תוצאה מוערכת ולא מוחלטת כל לא נלקחה בחשבון משיכת הכנף לאחור, מחברים את פרופיל השורש לפרופיל הקצה ומכפילים בחצי מוטה.

איציק, אני יותר מאשמח לקבל הערות/ הארות על התיכנון, דעתך נחשבת בעיני והתיכנון פתוח לכל שינוי שיועיל.
ואגב תיכנון, עוד לא עשיתי מאומה בכיוון של שינויים לטובת FPV והגדלת הטיסן, זה יקרה בקרוב

דויד, אתה לא צריך עכשין להתחיל עםFPV. תצטרף לבניית הטיסן הקטן. גם ככה זה יהיה מספיק קשה לך, שלא לדבר על הפרשי העלויות העצומים.

גיל, אתה רץ בקצב טוב, מקווה להיפגש בקרוב כשיהיה לך מידע שלם על משקלי הציוד הנדרשים

גיא, גם אתה מוזמן לפגישה הנ"ל כמובן, וכל מי שירצה לתרום לפרוייקט

ואם כבר, ניתן שם לפרוייקט: "נשר וחצי" :)

(רק נשר 9 אפשרי?)

wind556
20-07-2012, 09:23:15
אני לא מבין את כוונתך
זו הסקיצה הראשונית שעודד פרסם:
70987
לא שיניתי כלום רק הזזתי את קצוות התמונה שניתן יהיה למדוד בנוחות ותחמתי לריבועים ומשולשים עם ״צייר״. אתה רואה שוני בפרופורציה? לא יודע אולי המעבר דרך תכנת הצייר שינה משהו בפרופורציה... למרות שלי השרטוטים נראים זהים

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

גיל, זו תמונה לא נכונה, לא יודע מה עשית שם, אבל איציק צודק

wind556
20-07-2012, 09:28:44
האמת אני דווקא הייתי רוצה משהו מופרע כזה
אבל זה מאד תלוי בעלויות כי הרחפן שאבד .. יקר לי :(

כמה שוקל הדבר הזה שלך ?
( או יותר נכון כמה משקל מתוכנן להיות לזה ? )

אני לא נכנס לחישובים של עודד כי אני לא מבין בזה כלום, אבל אני יודע שהמקס שלי שמשקלו סביב 2500 גרם נוסע עם מנוע של 560 ואט פרופ 11*7 או 10*7 מושך בארבע תאים 90 מעלות ישר לשמיים ... זה הרבה יותר מידי כוח.

אם זה שווה משהו .. לא יודע. אני לא אבנה מטוס ל 6 תאים.

אם אפשר לראות סקיצה או שרטוט בסיסי ...
יכול להיות שאני אכנס לחגיגה גם.

אחרי מחשבה קלה ותוך זכרן שעודד לא נמצא עמוק ב FPV ... יש כמה דברים שאני חושב קריטיים לכזה טיסן.

אני הייתי רוצה צינורות מושחלים ממרכז הגוף לאזור קצה הכנף.
מעבר לחיזוק שזה ייתן, אני רוצה להיות יכול להשחיל חוטי חשמל שם.
מקלט בצד אחד ומשדר וידאו בצד השני, אולי לדים, אולי תקלה, אולי חוטי סרבו, ויחד עם זה מגיעות דלתות תחזוקה בחלק החיצוני של הכנף. לטובת התעסקות במשדר/מקלט/חוטים/אנטנות
אני הייתי רוצה מאזנות ומדפים עם סרבואים ניפרדים לכל ה 4 ( אני רוצה מאזנות גדולות ביום יום עם יכולת להפריד חלק לטובת מדפים לטיסה נורא איטית )
אני רוצה שם מקום לשתי סוללות 4 תאים לפחות 4000, גם איזון משקל וגם 8 אמפר לטובת יכולת לשהות שעה לפחות באויר.

ואני עוד אחשוב על זה

יש בעייה עם מדפים בכנף מעופפת
זה בלתי אפשרי כי אתה לא משנה את פרופיל הכנף בלבד, אלא את זוית ההתקפה הכללית. שימוש בתצורת מדף בכנף מעופפת תכניס את הטיסן בצלילה פראית ישר לאדמה.
אל תשכח שבכנף מעופפת המאזנות הם גם הגה גובה
זה שווה ערך לנסיון להאט טיסן רגיל על ידי מצב של פול דאון בהגה הגובה.

wind556
20-07-2012, 09:38:22
לשימושכם:
http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?53814-טבלת-הספקים-לכל-מטרה

Friman
20-07-2012, 11:25:16
עודד יש פירוט של הסטאפ כולל עלויות ומשקלים מדוייקים לסטאפים של 3,4 או 6 תאים. אני בכיוון של סטאפ 4 תאים עם סוללה אחת עד שתיים של 4000 מיליאמפר שעה ופרופ 4*8, זה נותן לדעתי יחס דחף משקל מצויין ואופציה לזמן שהייה שנע בין טוב מאד עם סוללה אחת, למצויין עם שתי סוללות במקביל. 6 תאים לפי החישוב שלי יוצא אובר פאואר מטורף ו3 תאים קצת חלש מדי. יש גם חישוב משוקלל של כל משקלי ציוד הfpv והאקסטרות שעשויות להצטרף בהמשך. בקיצור, יש את כל הנתונים שצריך לשבת על התכנון ולסכם על גדלים ומידות, וקדימה לקנות בלזה.

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

guy1a
20-07-2012, 11:41:49
אוקייי ..

ואם אתה מוסיף את הכנפונים הקדמיים שלא זוכר את שמם. סטייל לביא. ומאזן אותם עם אחד מהלוחות של הרחפנים ב 15$

נדמה לי קנארד ... לא ?
אני חושב שככה מטוסי סילון טסים,לאט.

זה יהיה אפשרי להתנגד / לאזן את המדפים ?

SGS2 ..

yuval-the-pilot
20-07-2012, 11:51:59
אוקייי ..

ואם אתה מוסיף את הכנפונים הקדמיים שלא זוכר את שמם. סטייל לביא. ומאזן אותם עם אחד מהלוחות של הרחפנים ב 15$

נדמה לי קנארד ... לא ?

SGS2 ..

אתה צודק :)
שרשור של קנארדים לטיסן דלטא- http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?10791-%F7%F0%E0%F8%E3-%EC%EE%E9%F7%F8%E5%E2-%E8

Friman
20-07-2012, 11:53:35
אוקייי ..

נדמה לי קנארד ... לא ?

SGS2 ..

גיא זה נשמע לי מיותר. עודד תיקן את החישובים שלי (לא יודע מה קרה לתמונה של הסקיצה, היא יצאה לי כנראה מפרופורציה) ועדיין אנחנו עומדים על יחס העמסת משטחים טוב מאד גם אם מעמיסים תאורטית לא מעט משקל על הכלי. זה צפוי להיות כלי שיגלוש טוב ואפילו יהיה מסוגל קצת לדאות, לא מפלצת כבדה. לדעתי לא תזדקק לתוספת העילוי לבלימת הנחיתה ולגבי המראה גם לא מאמין שתהיה בעיה, בסטאפ 4 תאים מקבלים דחף של 2.2 ק״ג. שזה יפה למשקל כזה- לא נראה לי שצפויה בעיה בהמראה. תיקון טעות זה חישוב עם פרופ 4*9

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

Friman
20-07-2012, 14:04:58
מסתבר שהתמונה של הסקיצה שעליה חישבתי את השטח הייתה לא נכונה ;), בסוף אני יצאתי חומוס...
אני מעדכן את טבלאות הסטאפים המוצעים עם חישובי העמסת המשטחים ויחס הדחף - משקל המתוקנים.
אם אני מבין נכון כוללים את שטח הגוף הבסיסי בחישוב העמסת המשטחים? אם כן, אזי שחישוב שטח הכנף יוצא בקירוב 49 דצ"מ מרובע.
עדיין העמסת המשטחים כשלוקחים בחשבון משקל של 2500 גרם (משקל שאני לא מאמין שנגיע אליו, החישוב המקסימלי שלי כולל 10% ביטחון לטעויות הגיע ל2300 גרם בערך) יוצא בערך 50 גרם לדצ"מ מרובע שזה גם לא רע. ושוב, רוב הסיכויים שלא נגיע למשקל כ"כ כבד. בלי FPV כלל העמסת המשטחים יוצאת סביב 32 גרם לדצ"מ מרובע ועם ציוד FPV סטנדרטי סביב 39 גרם לדצ"מ מרובע. שזה ממש אחלה, בהתחשב שכלולות במשקל הזה שתי סוללות 4 תאים 4 אמפר במקביל.
אגב גיא גם הערכת מימדי גוף הבסיס שלי הייתה מוטעית, אורך התא יהיה סביב 70-75 ס"מ ורוחבו בערך 10 ס"מ. עדיין זה לא מעט מקום.

איציק רונן
20-07-2012, 23:35:45
עודד,
אשמח לעזור במתן הערות להכנות נכונות והתאמה ל FPV, אין הרבה מטוסים שהתחשבו בעניין בשלב התכנון, זה יכול להיות ייתרון גדול.
לגבי מבנה המטוס: צריך לדעתי להחליט מראש מה המטרה של הסדנא. אם זה להתנסות בבניה אז אפשר פחות להתעקש על צורת המטוס. אם הכוונה לבנות מטוס ממוקד (טריינר/דאון/אירובטיקה/FPV ) כדאי מאוד להשגיח על מבנה ומאפייני המטוס שיתאימו למשימה. אם רוצים מטוס שיעשה הכל - מקבלים ברווזשזו חיה שהולכת ביבשה, שוחה במים ועפה. אבל הכל היא עושה מצ'וקמק.

אם חלק מהחברים רוצה ללכת על FPV, תתכנן הגדלה של שטח הכנף שיתן לא יותר מ40 גרם לדצימטר. כבד מזה לא יהיה נעים ל FPV סטנדרטי.
הגוף המרכזי יתן פתרון מעולה ל FPV. אני יכול לעזור בתכנון מתקון הרכיבים בכל ההיבטים הדרושים.
תכין פתחי מעבר חיווט גדולים במיוחד בין הפרופילים (יותר מהנדרש רק למאזנות), משום שצריך לאפשר אופציה להעברת חיווט לקצה כנף לשימושים שונים: תאורה/משדרים/אנטנות/סנסורים

שלב א' ללמד לעבוד בבלזה.

חיווטיציק

guy1a
21-07-2012, 09:51:02
בהחלט !

ואני כבר החלטתי שהצורה של הטיסן כפי שהוא עכשיו לא מתאים לי.
אני רוצה את זה בצורת כנף ללא גוף מרכזי.

Friman
21-07-2012, 12:44:14
אני שומע שהמתעניין העיקרי ביישום התכנון המקורי של עודד לfpv זה אני... וגיא מתעניין ברעיון אולי אבל בצורה אחרת לגמרי... בכל אופן מבחינתי אין מטרה דווקא ליצור טיסן fpv אולטימטיבי אלא להתנסות פשוט בבניית טיסן מבלזה ואם אפשר יהיה נחמד אם ניתן יהיה ליישם בעתיד לfpv. ולכן, אשמח להביא בחשבון בתכנון ובבנייה שיקולים שייתמכו בשימוש לfpv בעתיד אבל לא בקטע של להפוך את עניין הfpv לדגש היחיד.
לכן אני מציע עודד שכמי שיזם את הסדנא והפרוייקט, תחליט על שתי קונפיגורציות שייבנו - כנף גדולה וכנף קטנה, עם סקיצות בסיסיות שכבר הכנת (אם אפשר לעזור במשהו ב״מתיחת״ התוכניות אשמח לעזור, אם תסביר לי מה ואיך) ומשם נתקדם כשכל אחד יוסיף או ישנה בהתייעצות איתך בהתאם לצרכיו. לנסות לקלוע לצרכים של כולם כמו שאמר איציק - יוצא ברווז ;). ככה יהיו 2 דגמים בסיסיים ומי שמתאים לו ייצטרף לבניית הדגם שמתאים לו, ומי שמחפש משהו אחר לגמרי... כנראה מחפש משהו אחר לגמרי

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9

wind556
21-07-2012, 13:47:58
איציק, תודה על הנכונות, הידע שלך בהחלט יכול לתרום
לגבי המטרות:
אני באופן אישי רוצה כנף מעופפת, אירובטית, מהירה בפתיחת מנוע, איטית בסגירת מנוע, כנף אחת שלמה ולא מתפרקת, קלה לשינוע ומשעשעת בהטסה. למעשה המטרה האישית שלי זה להביא למיצוי ולאופטימיזציה את כל הידע והנסיון שלי עם כנפיים מעופפות. זה פרוייקט הבסיס ולזה יצטרף כאמור כל מי שירצה.

המטרה השניה זה להסתמך על הכנף הנ"ל כבסיס ולתכנן (אין לי כוונה לבנות אחד כזה עבור עצמי) את הבסיס עבור גיל וכל מי שירצה בזה, כאשר פרטי התיכנון ייקבעו על פי דרישת הקהל, ושם אין ספק שהידע של איציק יכול לתרום הרבה.

אני פצחתי בשינוי הגודל לטובת העניין, העלתי לעצמי שרטוטים שונים לבחינה. אחד הדברים החשובים בשירטוט הבסיס זה גם לעמוד בתנאי המשקל, וגם לשמור על שפיות וקלות ביצוע. זאת לא הגדלה פשוטה בקנה המידה, אף אחד לא ירצה מידות נוסח 68.235 מ"מ בפרט כלשהו בשרטוט :)

גיל, כאשר אוציא תכנית בסיסית (כבר התחלתי כאמור), אתן לך כמה משימות שרטוטיות כדי שנתקדם

Friman
21-07-2012, 19:42:15
בשמחה ;)

Gil Friman

שישי בבוקר באנדרטה
T-rex 500E 3GX
T-rex 600esp
Multiplex FunCub
Hitec Aurora 9