PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה מרחק חיווט בין בקר סוללה ומנוע

orenw78
30-07-2012, 11:22:56
שלום לכולם,
האם מישהו מכיר מגבלה כל שהיא הנוגעת לאורך חיווט בין בקר לסוללה.
ברצוני להתקין בקר חדש ל-T45 שלי,ובדף ההוראות נכתב כי האורך המקסימלי בין הבקר לסוללה
יכול להיות מקסימום 12 אינטש שהם 30.48 ס"מ,
כאשר בפועל הבקר המקורי של הטיסן הגיע עם חיווט באורך 37 ס"מ.
האם מישהו יכול בבקשה להסביר לי את השפעת אורכי החיווט על תפקוד המערכת החשמלית בטיסן.
והאם חיווט של 37 ס"מ יפגע בתפקוד המערכת?

אגב,הבקר של היצרן שהגיע עם הטיסן נשרף.
מניח שכתוצאה מאיכות ירודה.
תודה

orenw78
30-07-2012, 15:19:00
מישהו?

pomerus
30-07-2012, 19:27:07
"האם מישהו יכול בבקשה להסביר לי את השפעת אורכי החיווט על תפקוד המערכת החשמלית בטיסן"

הבקר מחובר לסוללה עם חיוט שמעביר זרם חזק מאוד שיכול להגיע לעשרות אמפר, בתלות כמובן בסוללה, בבקר ובמנוע.
לפי חוק אוהם, מתח = זרם * התנגדות.
זאת אומרת, שכשמחברים את הסוללה לבקר, חלק מהמתח יתבזבז על ההתנגדות שיש בחוט, ובזרמים חזקים זה משמעותי.
כלל אצבע - ככול שהחוט דק יותר, יותר התנגדות לכול ס"מ של חוט. ככול שהחוט ארוך יותר, התנגדות החוט גדלה לינארית

אני מניח שהכוונה בהנחיה/המלצה נגעה לאיבודים שיש על חוט ארוך. אם החוט עבה מספיק, הארכתו בכמה ס"מ היא זניחה.
זה מבחינה חשמלית טהורה.

יש כמובן את הנושא של להמנע מחיוט ארוך שמוסיף נקודות כשל בגלל הסתבכות החיוט או מגע בחלקים אחרים.

מעבר לזה, יש עניינים עם השפעות RF (השראה וקרינה אלקטרו-מגנטית) שגדלות עם חוטים ארוכים, אבל גם הן זניחות במקרה הזה

shaharg
30-07-2012, 20:52:39
מסכים עם כל מה שאמר קודמי , אוסיף רק שאם כבר נדרש להאריך כבלים בין הסוללה - בקר - מנוע - עדיף להאריך את הכבלים בין הבקר למנוע ולא את הכבלים בין הסוללה לבקר.

orenw78
31-07-2012, 07:48:13
המון תודה על העזרה :):):):):)