PDA

צפייה בגרסה מלאה : בניית טיסן עם שני מנועים - התייעצות

bimbambom
11-09-2012, 23:29:31
ממה שהבנתי מפצלים את היציאה מהמקלט לשני בקרים במקום פשוט לבקר אחד וככה הם מקבלים את אותו המתח והמנועים יהיו באותו קצב.
ראיתי שמומלץ להשתמש באותה הבטרייה לשני המנועים, אני משתמש בבטריות(נניח 20 לצורך הדיון) NiMH שיוכלו לספק עד 20 אמפר(ואפילו טיפה פחות). אם אני מחבר את שני המנועים לכל הבטריות ביחד אני אהיה מוגבל ל 10 אמפר לכל מנוע מה שיכול להוות בעיה.
חשבתי לפצל את הבטריות(10 ו-10) ולחבר לכל מנוע עשיריה ככה שאני אוכל לקבל את ה 20 אמפר על חשבון מתח נמוך יותר. החסרון הוא כמובן שהמנועים יקחו זרם מבטריות שונות ואולי יהיה הבדל במתחים שיגרום לדחף שונה בין המנועים.
עד כמה בעייתי זה יהיה? במידה וזה לא אפשרי אני פשוט אשתמש במנועים עם KV גבוה יותר ואוסיף תיבות תמסורת.

*אני מוגבל לזרם של 20 אמפר(אלו הכללים, מגיעים מלמעלה ולא בשליטתי), אסור לי לחבר חלק מהבטריות במקביל ככה שאפשר יהיה לקבל יותר מ 20 אמפר.

pomerus
12-09-2012, 00:05:54
שאלה מסקרנת - חבל שאתה לא נותן שום פרטים על הפרוייקט. נשמע מעניין.
מאיפה האילוצים? איזה סוג טיסן אתה בונה - משקל, חומרים, גודל ... זה עבור תחרות? עבור הלוויין הopen source?

אז מכיון שהשאלה מוזרה, גם התשובה תהיה קצת מוזרה

לגבי סוללות NiMH - איזה סוללות נותנות 20 אמפר??? אתה בטוח במספר הזה?
הנה מידע מפורט על יכולות של NiMH ליישומי טיסנאות
http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?298090-The-AA-NiMH-Performance-Test-Thread

לגבי חיבור שני מנועים - אפשר לחבר אותם לערוצים נפרדים בשלט דיגיטלי, ולהשתמש בקיזוז ביניהם לפצות על הפרשים בדחף. מראש רוב הסיכויים שזה לא יהווה בעיה (בהנחה של מנועים ובקרים וסוללות זהים)

אין שום קשר לKV של המנועים, וזו שאלה אחרת לגמרי, יותר קשורה למנועים הספציפיים, לתכנון מערכת ההנעה של הטיסן ודרישות הביצועים מהירות-מול-כוח, לגדלי פרופ אפשריים
10 סוללות NiMH נותנות מתח דומה לסוללת ליפו 3 תאים, ויש מגוון מנועים עם מגוון KV לתצורה כזו. שוב - מכיון שאתה לא נותן שום פרטים, אין אפשרות להתייחס

bimbambom
12-09-2012, 17:23:24
זה לתחרות הנקראת DBF - Design Build Fly, צריך לבנות טיסן שמסוגל לשאת מטען של 3.5 פאונד כמה שיותר מהר ושיהיה כמה שיותר קטן.
אני אבדוק את העניין לגבי הסוללות והזרם, ה 20 אמפר מגיע ממגבלה של התחרות. בכל מקרה זרם גבוה יהיה דרוש רק בהמראה, שהטיסן יהיה באוויר הזרם שהוא יצרוך יהיה משמעותית נמוך יותר.
דווקא חשבתי לחבר אותם לאותו ערוץ רק לבטריות שונות, השאלה היא אם יהיה הבדל משמעותי בין שני הבטריות בהנחה והן תמיד יהיו תחת אותם תנאים.
בגלל שאני מוגבל מבחינת הזרם אני רוצה להשתמש במנוע עם KV גבוה יחסית ולחבר לו תיבת תמסורת ככה שאוכל לחבר פרופלור גדול יותר.

תודה!

pomerus
12-09-2012, 21:15:56
KV גבוה ותיבות תמסורת היו נפוצים בדור הישן של המנועים (brushed), היום עם מנועי brushless, יש מבחר ענק של KV והספקים כך שכמעט ואין צורך בתמסורות
כנ"ל לגבי סוללות - היום כולם מטיסים עם סוללות LIPO, שהרבה יותר נוחות לעבודה מסוללות NiMH.
סוללות ליפו נותנות בקלות את הזרמים שאתה מבקש, ואפשר לעמוד במגבלת הזרם ע"י בחירה נכונה של מנוע ופרופ (יש המון מידע באינטרנט)
אפשר לחבר את המנועים לאותו ערוץ, ואפשר לערוצים נפרדים. היתרון בערוצים נפרדים - אפשר לקזז בין המנועים. תקרא את מה שכתבתי - התייחסתי להבדלים

bimbambom
13-09-2012, 01:59:28
אסור להשתמש ב Lipo ואסור לעבור 20 אמפר, אלו חוקי התחרות.
יש עוד דברים שכדאי להתייחס אליהם שבונים טיסן דו-מנועי? אין לי ממש ניסיון בבניית טיסנים אז אשמח ללמוד מהניסיון של המנוסים.

AmitB
13-09-2012, 07:29:10
נשמע לי מוזר ש זרם מסויים למנוע זה בסדר ויש שני מנועים, אבל זרם כפול לשני המנועים ביחד, פסול...בטוח שאלו התקנות?

Sent from an Android phone, using Tapatalk

tomtabachnik
13-09-2012, 11:26:09
איזה יצירתיות לשם משתמש
BIMBAMBOM- סקרנת אותי
אם רשמת שהוא צריך לסחוב 3.5 פאונד , זה אומר שהוא חייב להיות בנוי בצורה כלשהי שכך שהטיסן יוכל לעוף (מן הסתם:D)וזה אומר שכדאי שיהיה מאוזן , איך ?
נגיד ויש לך תכנון , ממה בנית או תבנה :confused:

טום

umbo
13-09-2012, 12:59:33
נקודה למחשבה - אם יש חובה לשימוש בשני מנועים אני הייתי מנסה לשים אותם בטנדם (דוגמה - ססנה 337 ) ומשתמש בשני רק לצורכי המראה. באויר לנתק אחד ולטוס בחיסכון על מנוע אחד כשגם הפרופ' השני מקופל.
אם אין חובה לדו מנועי הרי שמנוע אחד הוא בסופו של דבר קל יותר ומשאיר יותר מקום למטען מועיל.
בדרך כלל משתמשים במנוע נוסף רק כשמנוע אחד לא מסוגל לתת את ההספק הדרוש.

Liav
13-09-2012, 13:18:39
ועוד עניין שעוד לא הוזכר פה,
אם אני לא טועה, מומלץ ששני המנועים יעבדו בכיוונים מנוגדים כדי לבטל את האפקט הג'יירוסקופי. (צריך להשיג פרופ הפוך לשם כך)

bimbambom
13-09-2012, 21:09:10
נשמע לי מוזר ש זרם מסויים למנוע זה בסדר ויש שני מנועים, אבל זרם כפול לשני המנועים ביחד, פסול...בטוח שאלו התקנות?

Sent from an Android phone, using Tapatalk

התקנות אומרות שהזרם מהבטריות חייב להיות מתחת ל 20 אמפר. מכיוון שאלו בטריות NiMH חשבתי לפצל אותן ככה שכל מנוע צורך 20 אמפר וכל בטריה מספקת 20 אמפר(במקום מצב שבו כל מנוע לוקח 20 אמפר ובטרייה אחת מספקת 40 אמפר לשני המנועים).

איזה יצירתיות לשם משתמש
BIMBAMBOM- סקרנת אותי
אם רשמת שהוא צריך לסחוב 3.5 פאונד , זה אומר שהוא חייב להיות בנוי בצורה כלשהי שכך שהטיסן יוכל לעוף (מן הסתם:D)וזה אומר שכדאי שיהיה מאוזן , איך ?
נגיד ויש לך תכנון , ממה בנית או תבנה :confused:
טום
לא כל כך הבנתי את השאלה.
עוד לא הוחלט על תצורה לטיסן, כרגע בודקים כל מיני אפשרויות שונות.

נקודה למחשבה - אם יש חובה לשימוש בשני מנועים אני הייתי מנסה לשים אותם בטנדם (דוגמה - ססנה 337 ) ומשתמש בשני רק לצורכי המראה. באויר לנתק אחד ולטוס בחיסכון על מנוע אחד כשגם הפרופ' השני מקופל.
אם אין חובה לדו מנועי הרי שמנוע אחד הוא בסופו של דבר קל יותר ומשאיר יותר מקום למטען מועיל.
בדרך כלל משתמשים במנוע נוסף רק כשמנוע אחד לא מסוגל לתת את ההספק הדרוש.

אין חובה לשימוש בשני מנועים, חסר דחף בהמראה אז אני רוצה לבדוק את האופציה של שני מנועים(גם טנדם יבדק דרך אגב). אין בעיה של חסכון - הבטריה תספיק גם לטיסה עם שני מנועים פועלים כל הזמן.

ועוד עניין שעוד לא הוזכר פה,
אם אני לא טועה, מומלץ ששני המנועים יעבדו בכיוונים מנוגדים כדי לבטל את האפקט הג'יירוסקופי. (צריך להשיג פרופ הפוך לשם כך)
כמובן, שימור תנע זוויתי :)