PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה שימוש במאזנות כמדפים בדאון

nanaman
24-10-2012, 21:51:12
היי,

רציתי לשאול על שימוש במאזנות כמדפים לדאון איזי גליידר (או בבליזארד) ,

המטרה היא למנוע נחיתות מאוד ארוכות - גלישה ארוכה בנחיתה בגובה של מטר או שניים....

עד כמה שהבנתי קיימת שיטה - או של העלאת שתי המאזנות \ עם או בלי פיצוי של הגה גובה,
ואם הבנתי נכון - מיקס אחר קיים - של הורדת שתי המאזנות (כמו מדפים בילט אין) - עם או בלי שימוש במיקס להגה גובה,

אני מבין שיש השפעה גם על היכולת לתמרן עם המאזנות בזמן המיקס הנ"ל..... פחות היגוי זמין...,

מישהו יכול לעזור בהבנה של המיקס הנכון ?

לייצר שימוש במאזנות שיידמה עבודה עם מדפים,

Flying_student
24-10-2012, 21:56:02
בספקטרום קוראים לזה flaprons - מאזנות שהם גם מדפים. זה שם המיקס ואז אפשר להשתמש בכפתור המדפים...

adibenbasat
24-10-2012, 22:09:15
באיזי גליידר זה חיוני כמו מלח בגבינה בולגרית;) בקיצור זה כול כך לא קריטי, אפשר להנחית את הדאון הזה במהירות הליכה..

לגבי הבליזארד, אל תשתמש במדפים (במאזנות) כי לטיסן הזה יש "מהירות הזדקרות גבוהה" ושהוא מזדקר הוא צולל איזה 10 מטר עד שהוא מתייצב שוב,
אל תעשה את הטעות הזו אני מכיר את הטיסן הזה טוב מאוד, תבוא מרחוק, תן לו לדאות במהירות ש"טוב לו", יהיה לך קל להנחית אותו אחרי שתתרגל למרחקים, הוא דואה מצוין.

בשני המקרים אני לא ממליץ, באיזי אפשר רק שזה פשוט מיותר..

roydor
24-10-2012, 22:32:16
בניגוד למה שהרבה אנשים חושבים, מטרת המדפים היא לווא דווקא להקטין מהירות אלא לפגוע בערך הגלישה.
את זה ניתן להשיג ע"י הרמת המאזנות או הורדת המאזנות לזוויות שגורמות לעליית הגרר.
הורדת המאזנות מעלה את מקדם העילוי המרבי של הכנף ובכך משיגה גם יכולת הקטנת מהירות בנוסף לעלייה המאד גדולה בגרר, הטיסן גולש בזווית יותר תלולה אך גם מעט יותר לאט.
הרמת המאזנות גוררת ירידה במקדם העילוי של הכנף ולכן הטיסן טס מעט יותר מהר תוך כדי גלישה תלולה יותר עקב תוספת הגרר.

בזמן הרמת/הורדת המדפים ישנה ירידה משמעותית באפקטיביות של המאזנות, לכן צריך להגיע לנחיתה מאוזנים תוך שמירת מהירות טובה (לא להתפטות ולהאט יותר מדי והזדקר) ולבצע שימוש נכון בהגה הכיוון.
יש לפצות עם הגה הגובה למניעת הרמת אף, לרב הפיצוי הוא DOWN (99% מהמקרים) ולא מעט ממנו (בין רבע לחצי מתנועת הגה הגובה). שים לב שהטיסן אמור לטוס עם אף נמוך יותר מכיוון שהגרר עלה ולכן הטיסן אמור להנמיך, נסה לשמור על מהירות הטיסה הקודמת (בהנחה שהמדפים יורדים) ותמצא את עצמך מנמיך באופן תלול יותר. במידה והחלטת להרים מדפים תהייה מוכן לטוס מהר יותר אחרת תזדקר, גם במקרה הזה כוון את פיצוי הגה הגובה כך שתקבל צלילה קלה תוך שמירת מהירות קבועה.

אני לא מכיר את הדאונים שרשמת באופן אישי ולכן לא יכול להמליץ המלצות ספציפיות להם.
כהמלצה כללית אני מציע שתכוון על הקרקע כיוון ראשוני, טפס לגובה בטוח ובצע בדיקה ראשונה בגובה על מנת שתספיק להגיב במידה וקורה דבר מה שלא ציפית לו.
אני אישית מוריד מדפים בפלפרונים שלי בטיסני ה-DLG לזוויות של 35 עד 45 מעלות, פיצוי של כשליש DOWN בהגה הגובה (כל טיסן ומה שמתאים לו), מיקס מאזנות להגה כיוון של 100% עם מדפים מטה על מנת לקבל יכולת ניהוג סבירה.

בהצלחה

adibenbasat
24-10-2012, 23:06:09
זהו, עכשיו אתה כבר יודע את כול מה שצריך..
אתה מוכשר להנחית מעבורת חלל, רוצה לעבוד בנס"א?;)

https://www.youtube.com/watch?v=-R2dCWZ92ew

דניאל דקל
25-10-2012, 08:30:17
מה שנרשם כאן אינו מדוייק.
מטרת המדפים הינה הגדלת מקדם העילוי המקסימלי. לא לחינם הם נקראים HIGH LIFT DEVICES
מכיוון שמהירות ההזדקרות תלוייה באופן הפוך במקדם העילוי המקסימלי, המדפים גורמים להקטנת מהירות ההזדקרות
וכך מטוס יכול לנחות יותר בבטחה.

מעצורי אוויר לעומת זאת מגדילים את הגרר של המטוס, ובכך פוגעים משמעותית ביחס הגלישה (יחס עילוי גרר בשפה מקצועית)
כך ניתן לנחות "קצר" יותר. הבעיה, שהם אינם משנים במאומה את מהירות ההזדקרות...

pomerus
25-10-2012, 09:38:45
להבנתי -
מדפים מגדילים עילוי, מקטינים מהירות הזדקרות, וגם מוסיפים גרר. לכן הדפוס הרגיל של השימוש זה מעט מדפים בהמראה (מרוויחים עילוי, ריצת המראה קצרה יותר, ולא מפסידים הרבה גרר), והרבה מדפים בנחיתה (עליית הגרר תורמת להאטת המטוס, ורווח של עילוי ומהירות הזדקרות נמוכה)

בנושא מעצורי אוויר, יכול להיות שיש כאן בלבול במונחים.
באנגלית מבדילים בין air brake ל-spoilers
air brake - מוסיפים גרר בלי לפגוע בעילוי הכנף
spoilers - פוגעים בעילוי שהכנף מייצרת ואז צריך זווית התקפה גבוהה יותר לייצר עילוי, ומהירות ההזדקרות עולה (המטוס יזדקר במהירות גבוהה יותר), וכמובן שהגרר עולה

עד כאן האקדמיה ללשון ...

לגבי השאלה המקורית, אם משתמשים במאזנות כמדפים - כמו שהוסבר מקבלים יותר עילוי, יותר גרר, ופחות שליטה בציר הגלגול. זה יכול לעזור בנחיתות, אבל ההטסה קצת יותר מורכבת (לא מומלץ למתחיל)
אם "מעלים" את המאזנות, ונותנים פיצוי (למשל עם מיקס) עם הגה הגובה מקבלים "ברקס" אווירי והשם המקובל בטיסנאות זה air brake. אבל לדעתי במקרה הזה יש גם פגיעה בעילוי הכנף מכיוון שהפרופיל משתנה לגמרי (ויש גם אפשרות לניתוק זרימה), ולכן לא ברור לי אם בהגדרה זה air brake או spoiler. להערכתי, זה יותר קרוב לspoiler.

גם אני אשמח לשמוע דעת מומחים

wind556
25-10-2012, 16:16:39
אני חושב שהמטרה שצריכה להיות לך בנושא, זה לימוד והנאה, ובשביל זה האיזיגליידר מצויין (לא הבליזארד)
אם אתה רוצה, אתה מוזמן לבוא אלי ואעזור לך לכוון את זה

nanaman
25-10-2012, 20:18:39
היי ותודה,

ראשית, נראה לי שלפי מה שהבנתי אני אעשה מיקס להוריד את המאזנות יחד, ושילוב של תיקון בהגה גובה (DOWN ?)

עודד, אני אכן מטיס את האיזי גליידר - כבר שנתיים בערך,
הבליזארד הוא של חבר - וכן, שמתי לב לשוני בינהם - המהירות של הבליזארד מטורפת, והאיזי גליידר סלחן יותר ונוטה (נדמה לי בגלל הדיאדרל) - לתקן את עצמו ולהתייצב.....

בכל אופן - אני עם האיזי - ונהנה ממנו, הרעיון כאן היה לשדרג (נדמה לי שיש הרבה\כמה מיקסים שיכולים לשדרג טיסה רגילה צעד אחד קדימה),
אז הרעיון היה למשל, להיפטר מהנחיטות הארוכות - שלפעמים מעולות אבל מסתיימות בגלישה ארוכה של 15-20 מטר .....
ולנסות לנסות קצר יותר- קרוב יותר :)

nanaman
25-10-2012, 20:19:50
אגב עודד, תודה,
איפה אתה גר ? מטיס ?
הצעת לי עזרה במספר מקרים :)

wind556
25-10-2012, 20:27:35
היי ותודה,

ראשית, נראה לי שלפי מה שהבנתי אני אעשה מיקס להוריד את המאזנות יחד, ושילוב של תיקון בהגה גובה (DOWN ?)

עודד, אני אכן מטיס את האיזי גליידר - כבר שנתיים בערך,
הבליזארד הוא של חבר - וכן, שמתי לב לשוני בינהם - המהירות של הבליזארד מטורפת, והאיזי גליידר סלחן יותר ונוטה (נדמה לי בגלל הדיאדרל) - לתקן את עצמו ולהתייצב.....

בכל אופן - אני עם האיזי - ונהנה ממנו, הרעיון כאן היה לשדרג (נדמה לי שיש הרבה\כמה מיקסים שיכולים לשדרג טיסה רגילה צעד אחד קדימה),
אז הרעיון היה למשל, להיפטר מהנחיטות הארוכות - שלפעמים מעולות אבל מסתיימות בגלישה ארוכה של 15-20 מטר .....
ולנסות לנסות קצר יותר- קרוב יותר :)

זה לא בדיוק מיקס, זו הגדרה נפרדת
איזה שלט יש לך?
התיקון בהגה הגובה אמור להיות DOWN , אבל בשלטים מסויימים כמו הJR למשל אתה יכול לבנות גרף התנהגות של הגה הגובה ביחס למדפים היורדים ולא להסתפק בהגדרה חד ערכית

והבליזארד טס מהר, אבל רחוק ממהירות מטורפת
זה טס במהירות מטורפת :cool:
http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?53628-חץ-סיום-הפרוייקט

nanaman
25-10-2012, 21:14:10
יש לי את ה 9x
עם התכנה המקורית שלו ...
ב "מיקס " המדובר - תהיה לי אופציה להגדיר את השילוב בין ה" מדפים" (מאזנות) לבין הגה גובה? או שזה ערך קבוע??

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

nanaman
25-10-2012, 21:21:28
* יפה מאוד !!!, נראה פרוייקט אדיר, כל הכבוד על ההשקעה שלך

adibenbasat
25-10-2012, 21:28:54
אני פשוט לא מאמין.. וגם די שמח.. לאיזה רמה השרשור הזה הגיע.
בסך הכול מדובר באיזי גליידר..ריבונו של עולם:o

יופי שיש חברים עם ידע כזה ויתר מכך שהם משקיעים בכתיבה והסבר גם אם הוא (לדעתי) הרבה יותר ממה שנחוץ במקרה הנוכחי.
זה שרשור עם רמה מקצועית וכיף לקרוא כול דעה פה, כי לכול אחת יש ערך רב והניסיון האישי הרב, כן ירבו שרשורים כאלו..:cool:

roydor
25-10-2012, 23:03:44
מה שנרשם כאן אינו מדוייק.
מטרת המדפים הינה הגדלת מקדם העילוי המקסימלי. לא לחינם הם נקראים HIGH LIFT DEVICES
מכיוון שמהירות ההזדקרות תלוייה באופן הפוך במקדם העילוי המקסימלי, המדפים גורמים להקטנת מהירות ההזדקרות
וכך מטוס יכול לנחות יותר בבטחה.

מעצורי אוויר לעומת זאת מגדילים את הגרר של המטוס, ובכך פוגעים משמעותית ביחס הגלישה (יחס עילוי גרר בשפה מקצועית)
כך ניתן לנחות "קצר" יותר. הבעיה, שהם אינם משנים במאומה את מהירות ההזדקרות...

דניאל, אתה צודק עד כדי זוויות הטייה קטנות של המדפים (מדפים פשוטים), למעשה עד 15-20 מעלות לכל היותר, מעבר לזוויות אלו המדפים אינם מסוגלים להוסיף עוד עילוי אלא רק גרר.
מדפים מתוחכמים יותר כדוגמת מדפי פאולר, SLOTED FLAPS או מדפים בפרופיל דו אלמנטי מסוגלים לשמור אפקטיביות גם בזוויות גבוהות מ-20 מעלות אבל לא מדפים "רגילים" כמו שיש ברב הטיסנים.
בדאוני רדיו, בשלב הנחיתה אנחנו משתמשים במדפים לשליטה בזווית הגלישה ע"י הוספת גרר "וקילקול" זווית הגלישה
זה נכון שניתן להשתמש במדפים לשיפור הביצועים אבל רק בזוויות קטנות, בדאוני רדיו זה לרב עד 5 מעלות שמעבר לכך נוצרים ניתוקים וגרר עולה (הגבלת הזווית נובעת בין השאר מהרינולדסים הנמוכים בהם אנו טסים).
לדוגמא, בדאונים שלי יש לי מצב "טרמיקה" בו אני מוריד מעט מדף, מקזז את הטיסן למהירות נמוכה יותר ומוריד רגישות בהגאים על מנת שאוכל "לצלוף" למרכז הטרמיקה ולנצל אותה בצורה הטובה ביותר.
בדאוני F3J (עולים עם חוט) יש לי מצב עלייה בו הגרר לא משנה לי במיוחד (הגרר של החוט גדול בסדר גודל מהגרר של הטיסן) ולכן אני משתמש ב- 10-15 מעלות מדף שנותן את מקסימום העילוי על מנת למתוח את החוט ולעלות מהר יותר. לנחיתה יש לי מדפים שיורדים 90 מעלות לטובת ביצוע נחיתות דיוק.
בדיסקוסים, שלי יש פלפרונים שאותם אני מוריד רק ל-45 מעלות שכן מעבר לזה אין לי בכלל היגוי. עם הפלפרונים אני יכול להגיע לנחיתה בזוויות תלולות עד כדי 20 מעלות גלישה (ערך גלישה של 1:3)

רועי

wind556
26-10-2012, 12:23:47
אני פשוט לא מאמין.. וגם די שמח.. לאיזה רמה השרשור הזה הגיע.
בסך הכול מדובר באיזי גליידר..ריבונו של עולם:o

יופי שיש חברים עם ידע כזה ויתר מכך שהם משקיעים בכתיבה והסבר גם אם הוא (לדעתי) הרבה יותר ממה שנחוץ במקרה הנוכחי.
זה שרשור עם רמה מקצועית וכיף לקרוא כול דעה פה, כי לכול אחת יש ערך רב והניסיון האישי הרב, כן ירבו שרשורים כאלו..:cool:

בכלל לא משנה על איזה טיסן מדובר, כפי שכתבתי זו הזדמנות ללמוד ולהעמיק את הידע והנסיון.
ומי ששואל שאלה אינטליגנטית, מקבל תשובות אינטליגנטיות.
כמו שאמרת, כן ירבו...

nanaman
26-10-2012, 14:48:25
DONE :)

בקרוב ייבדק בטיסה ...