PDA

צפייה בגרסה מלאה : זהירות! תאונה מצערת עם פצועים - האם יתכן שני משדרי FASST תואמים?

ShayA
29-12-2012, 21:29:50
היום ארעה תאונה מצערת שמקורה עדיין לא ברור.

אני מטיס עם מערכת של פוטבה 10CGH. לרוב משתמש עם מקלטים של פוטבה.

היום בשטח הטסתי טיסן חשמלי, עם מקלט תואם: FrSky TFR6 7ch 2.4Ghz Receiver FASST Compatible
זו לא פעם ראשונה שאני מטיס טיסן זה בקונפיגורציה זו.

לאחר 7 דקות טיסה, המנוע קרטע, נדם, וצלל אל הקרקע ב 90 מעלות.
לטיסן לא נגרם בשלב זה נזק רב (פרופ שבור ותושבת מנוע). בנקודה זו הייתה מחשבה שהסוללה התרוקנה בצורה מפתיעה.
תוך כדי שאספנו את הטיסן, המשדר עדיין היה פתוח כמובן ומצערת כלפי מטה.
למרות זאת, המנוע החל לפעול תוך כדי שההגאיים זזים. בנקודה זו המנוע נתלש והפרופ השבור פגע בבקר ובחיווט.
בנקודה זו התעורר חדש לבעיה במקלט/סוללה/בקר. לך תדע.

תוך שאנו בודקים את העניין, בחור אחר חתך את אצבעותיו מפרופ של טיסן חשמלי שהושאר ברכב מחובר לסוללה תוך שהשלט שלו סגור.

בדקות שאחריי התמונה החלה להתבהר. אנסה לתמצת את הממצאים.

לבחור שנפצע בידו אותו משדר בדיוק. הוא הטיס טיסן חשמלי עם מקלט תואם (orange).
הבחור היה באוויר עם הטיסן החשמלי שלו בשעה שאני המראתי עם הטיסן שלי.
הבחור הבחין בהפרעות בטיסה ונחת. לאחר מכן המריא שוב. הפעם אני הבחנתי בהפרעות – המנוע ירד ועלה עד שלפתע מעין כבה וצלל למטה 90 מעלות אל תוך הקרקע.
הבחור השאיר את הטיסן שלו ברכב, מחובר לסוללה לאחר שכיבה את השלט שלו (מחדל בפני עצמו).
בשעה שהיה בקרבת הטיסן, מנוע הטיסן החל לפעול, כתוצאה מכך, הפרופ חתך את אצבעותיו בצורה חמורה.

לאחר שהבחנתי שהבחור נפצע, ומישהו אחר מנסה לכבות את הטיסן שלו התעורר החדש שיש קשר בין שני הארועים.

התברר שהשלט שלי מפעיל את הטיסן שלו בצורה כמעט מושלמת (עניין של כיווני סרוויים) והשלט שלו מפעיל את שלי !

מה שלא ברור לחלוטין, כיצד שני שלטי FASST שולטים בשני מקלטים שונים מבלי שעברו תהליך של שיוך. לא נעשתה פעולת שיוך בשטח.

לכאורה, לכל משדר יש זהות ייחודית. על פי הכלל שני גופים השווים לגוף שלישי שווים ביניהם, מה שאומר שלכאורה נראה ששני השלטים באיזה שהוא אופן אחים תאומים.
אם נטען שמדובר במקלטים סינים לא איכותיים, עדיין איך אפשר להסביר את עניין השיוך?
הדבר שלא נבדק, וייבדק בקרוב (הבחור פינה את עצמו למיון), הוא האם השלטים שלנו שולטים גם במקלטים מקורים של פוטבה באותה צורה. שכן אם כך הדבר, לחלוטין מדובר במחדל.

לתשומת ליבכם היזהרו ממצבים דומים !

מה דעתכם על עניין זה?

עדכון: 30-12-2012 3:00PM
משיחה שערכתי עם בעל השלט השני, מתברר שיש לו גם מקלט זהה. (בשטח הוא אמר לי שיש לו מקלט מדגם orange).
מה שמעלה את הסיכוי שאיכות הסינון של המקלטים זהה ויש לנו קוד זיהוי קרוב.
אבל זו רק השערה....

SHAHAR AB
29-12-2012, 21:54:49
מצער לשמוע אבל חשוב שדברים כאלו יאמרו למען בטיחות אחרים.
החלמה מהירה לפצוע.

ויזל ישי
29-12-2012, 23:05:07
מצער לשמוע :(.החלמה מהירה .

eitan-ro
30-12-2012, 06:05:22
בהחלט נשמע סיפור מוזר...
כשקראתי את ההתחלה חשבתי שזו בעיה של המקלטים בגלל שהם לא מקוריים, אבל אחרי שכתבת שהBIND בין שני המקלטים שלכם התהפך, הבנתי שזאת כנראה לא הסיבה.
אני כן קראתי לא מזמן בRCG בשירשור שעוסק בפוטאבה 14SG על אנשים שאותה תופעה בדיוק קרתה להם לא פעם בשטח עם מערכת DSM.
מעניין לדעת עם פוטאבה עשו פשלה וייצרו משדרים עם אותה חתימה... במידה ויתברר שזה אכן המצב, זה מחדל לא קטן!
החלמה מהירה, ותעדכן אם תמצא את הסביה לתאונה הזאת.
איתן.

ShayA
30-12-2012, 09:16:18
בהחלט נשמע סיפור מוזר...
כשקראתי את ההתחלה חשבתי שזו בעיה של המקלטים בגלל שהם לא מקוריים, אבל אחרי שכתבת שהBIND בין שני המקלטים שלכם התהפך, הבנתי שזאת כנראה לא הסיבה.
אני כן קראתי לא מזמן בRCG בשירשור שעוסק בפוטאבה 14SG על אנשים שאותה תופעה בדיוק קרתה להם לא פעם בשטח עם מערכת DSM.
מעניין לדעת עם פוטאבה עשו פשלה וייצרו משדרים עם אותה חתימה... במידה ויתברר שזה אכן המצב, זה מחדל לא קטן!
החלמה מהירה, ותעדכן אם תמצא את הסביה לתאונה הזאת.
איתן.

תודה על המידע. אשמח אם תוכל לפרסם כאן את הקישור לדיון שהזכרת ב- RCG

ודרך אגב, לא נוצר היפוך בין המקלטים/משדרים.
נוצר מצב יותר גרוע: שני השלטים מדברים עם שני המקלטים. אם שני המשדרים פתוחים נוצרות הפרעות. עם משדר אחד סגור, הוא שולט בצורה מוחלטת בשני המקלטים.

AmitB
30-12-2012, 09:45:11
תודה על השיתוף, המידע חשוב מאד לכל המטיסים במערכות 2.4GHz
נשאר לבדוק עם מקלטי פוטאבה, ולראות האם הפשלה היא של פוטאבה או של FrSky...

kobigozlan
30-12-2012, 09:51:15
אני יותר היית הולך לכיווון לשני המקלטים יש את אותה חתימת תדר מה שגורם לשלט לדבר עם שתיהם
למיטב ידיעתי השלט בבינד בודק מה החתימה של המקלט ועובד איתה מה שגם שניהם לא מקוריים
ולכן יש סיכוי גדול יותר שהחתימה שלהם יותר פשוטה משל המקוריים ולכן השלטים עובדים עם שתיהם
השלט קורא את החתימה של המקלט ויודע לעבוד בסינכרון איתו ולא להפך
אם תוכלו לבדוק את שני השלטים עם מקלטים מקוריים אני כמעט בטוח שזה לא יקרה
בכל מקרה מצער לשמוע על האנשים שנפגעים
החלמה מהירה

Himel
30-12-2012, 10:02:03
מסכים עם זה שמעלי, יותר הגיוני שהסיניים עשו טעות מאשר שפוטאבה פישלו.

ShayA
30-12-2012, 10:44:51
אני יותר היית הולך לכיווון לשני המקלטים יש את אותה חתימת תדר מה שגורם לשלט לדבר עם שתיהם
למיטב ידיעתי השלט בבינד בודק מה החתימה של המקלט ועובד איתה מה שגם שניהם לא מקוריים
ולכן יש סיכוי גדול יותר שהחתימה שלהם יותר פשוטה משל המקוריים ולכן השלטים עובדים עם שתיהם
החלמה מהירה

אני לא מבין גדול ב- RF אבל ההסבר שלך איננו הגיוני מבחינה מתמטית. שכן אם כך היה הדבר לא הייתה אפשרות לשייך למשדר מסויים יותר ממקלט אחד.
החתימה נמצאת בצד של המשדר ולא המקלט. העניין מוסבר בצורה ברורה במדריך של פוטבה:

Each transmitter has an individually assigned, unique ID code. In order to start operation, the receiver must be linked with
the ID code of the transmitter with which it is being paired. Once the link is made, the ID code is stored in the receiver and
no further linking is necessary unless the receiver is to be used with another transmitter.

ShayA
30-12-2012, 10:50:22
ממה שלמדנו עד כה, ידוע כי FASST עובד בצורה שהמקלט מאזין לכל טווח התדרים ובורר את המידע הרלווטי אליו בהתאם לחתימה.
למעשה ישנן שתי אפשרויות שיכולות להסביר את התופעה:
1. המשדרים בעלי אותה חתימה.
2. המקלטים לא בוררים את המידע בצורה נכונה. מבלי להיכנב לפרטים, זה יכול להיגרם מהרבה מאוד סיבות, בינהן איחסון לא נכון או מלא של החתימה של המשדר.

שנבדוק את העניין עם מקלטים מקוריים של פוטבה נהייה יותר חכמים.
כמובן שאעדכן אתכם.

ZvikaF
30-12-2012, 11:33:37
מידע מעניין וחשוב מאוד, יכול לשנות את מידת הנינוחות של מטיסי 2.4 :eek:

תודה על השיתוף, ומעניין מהי תוצאת הבדיקה, ייתכן שהקידוד של השלט רשום באיזשהו מקום ?

eitan-ro
30-12-2012, 11:55:58
תודה על השיתוף, המידע חשוב מאד לכל המטיסים במערכות 2.4GHz
נשאר לבדוק עם מקלטי פוטאבה, ולראות האם הפשלה היא של פוטאבה או של FrSky...

ממה שאני יודע (ידע לא מבוסס) פוטאבה עובד הפוך ממערכות אחרות - למשדר עצמו יש חתימה, והמקלט הוא זה שאמור לזכור את החתימה של השלט ולא ההיפך.
שני ההסברים שנראים לי הכי הגיוניים הוא (אפילו שהם לא ממש הגיוניים):
1. פוטאבה ייצרו משדרים עם חתימות זהות וקרה מקרה ששניהם היו באותו זמן באותו מקום.
2. בגלל שאלה מקלטים לא תואמים, אולי קרתה תקלה בשניהם שנכנסו למצב BIND ומסיבה כלשהי קלטו את שני המשדרים וזכרו אותם.

איתן.

eitan-ro
30-12-2012, 12:04:21

החל מפוסט 462 והלאה, מדברים שם רבות על Spektrum
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1754925&page=31

eitan-ro
30-12-2012, 12:05:20

החל מפוסט 462 והלאה, מדברים שם רבות על Spektrum
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1754925&page=31

kobigozlan
30-12-2012, 13:40:33
אם באמת יש חתימה לכל משדר מה שדרך אגב יש לכל שאר המשדרים לפי דעתי זה עוד יותר מחזק את הדעה שהמקלט כאן הוא הבעיה
מכיוון שברור שכנראה היה לכם קשה לפצח את הקידוד של פוטאבה
וכנראה שהוא קורא את הקידוד ברזולוציה נמוכה יותר ועושה התאמה
ויצא מקרה ששני המשדרים היום עם חתימה די דומה
מה שלמקלט של פוטאבה היה מאוד קל להפריד אבל כניראה למקלטים האיילה קשה להפריד
והם זיהו את שני המשדרים האיילה כאותו אחד

ShayA
30-12-2012, 13:56:00
אם באמת יש חתימה לכל משדר מה שדרך אגב יש לכל שאר המשדרים לפי דעתי זה עוד יותר מחזק את הדעה שהמקלט כאן הוא הבעיה
מכיוון שברור שכנראה היה לכם קשה לפצח את הקידוד של פוטאבה
וכנראה שהוא קורא את הקידוד ברזולוציה נמוכה יותר ועושה התאמה
ויצא מקרה ששני המשדרים היום עם חתימה די דומה
מה שלמקלט של פוטאבה היה מאוד קל להפריד אבל כניראה למקלטים האיילה קשה להפריד
והם זיהו את שני המשדרים האיילה כאותו אחד

אכן, זו אחת הסברות שתארתי למעלה.
נהייה יותר חכמים בעוד מספר ימים.
בעל השלט השני ואנוכי נפגש במיוחד לבחון תאוריה זו.
אם ההשפעה של השלטים היא *רק* על מקלטים לא מקוריים, אכן זה העניין.
אם ההשפעה של השלטים תוכח גם על מקלטים מקוריים, הרי שמדובר בשלטים בעלי אותו קוד זיהוי (חתימה).

ShayA
30-12-2012, 13:58:22
ממה שאני יודע (ידע לא מבוסס) פוטאבה עובד הפוך ממערכות אחרות - למשדר עצמו יש חתימה, והמקלט הוא זה שאמור לזכור את החתימה של השלט ולא ההיפך.
שני ההסברים שנראים לי הכי הגיוניים הוא (אפילו שהם לא ממש הגיוניים):
1. פוטאבה ייצרו משדרים עם חתימות זהות וקרה מקרה ששניהם היו באותו זמן באותו מקום.
2. בגלל שאלה מקלטים לא תואמים, אולי קרתה תקלה בשניהם שנכנסו למצב BIND ומסיבה כלשהי קלטו את שני המשדרים וזכרו אותם.

איתן.

ישנה עוד אפשרות: המקלטים לא מסננים את קוד הזיהוי בצורה מדויקת, ושני השלטים בעלי קוד זיהוי קרוב.

mixerfix
30-12-2012, 14:59:09
החלמה מהירה

השלט לא יכול "לבדוק" כלום. המקלט כשמו כן-הוא - מקלט. הוא, מבחינת המשדר - פסיבי ולא מדבר.

HeliDraco
30-12-2012, 15:19:22
השלט לא יכול "לבדוק" כלום. המקלט כשמו כן-הוא - מקלט. הוא, מבחינת המשדר - פסיבי ולא מדבר.

נראה כמו שגיאת כתיב. המקלט בתהליך הבינד מזהה את חתימת התדרים של השלט. אם המקלט מזהה רק חלק מהסדרה כסדרה שלמה ולשני השלטים יש חתימה קרובה - סביר ששלט אחד ישלוט על שני המקלטים.
בקיצור, כתבו כאן לא פעם - בדיקה עם המקלטים המקוריים תפתור את הסוגייה. מחכים לתוצאות, לא יהיה נעים בעליל לגלות פרצה כזאת בפרוטוקול של פוטאבה.
והכי חשוב - החלמה מהירה לנפגעים, ורק שיהיו לנו הטסות בטוחות.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

ויזל ישי
30-12-2012, 16:11:47
אין פה יותר מידי מה להתפלסף על המקלטים, מכיוון שאם המקלט לא מזהה את כל רצף הקידוד הוא בכלל לא יכול לעשות בינד עם השלט.
מה שמותיר ברירה אחת בלבד שהיא (והיא אגב לא כלכך בלתי אפשרית ) שתי המשדרים זהים מבחינת הקידוד !

HeliDraco
30-12-2012, 16:21:54
אין פה יותר מידי מה להתפלסף על המקלטים, מכיוון שאם המקלט לא מזהה את כל רצף הקידוד הוא בכלל לא יכול לעשות בינד עם השלט.
מה שמותיר ברירה אחת בלבד שהיא (והיא אגב לא כלכך בלתי אפשרית ) שתי המשדרים זהים מבחינת הקידוד !

אפשר לפנות לפוטאבה ולשאול אותם מה ההסתברות לאירוע כזה... לא חייבים לציין את סוג המקלטים המעורבים, אלה פשוט לקבל תשובה. לדעתי - ההסתברות לא גבוהה, פוטאבה נדרשים להתמודד עם אירועי טיסה המוניים בסגנון IRCHA עם מאות מטיסים והרבה שלטים פעילים בו זמנית. שום חברה לא תסתכן בסינכרון שווא של שלט שלה באירוע כזה.
מצד שני, ייתכן המקלטים הסינים מזהים בבינד רק חלק מהסדרה וזה מספיק לו על מנת להזדהות מול השלט. במקרה כזה יהיה סינכרון שווא של מקלט לשלט לא לו ונקבל את התוצאה העגומה.

IttaiP
30-12-2012, 23:30:07
טוב לי יש 9X גירסת אפס הישנה ולא שמעתי על בעייה כזו אצלי
פוטאבה ??? :(:rolleyes:

אננס
02-01-2013, 19:13:54
אכן, זו אחת הסברות שתארתי למעלה.
נהייה יותר חכמים בעוד מספר ימים.
בעל השלט השני ואנוכי נפגש במיוחד לבחון תאוריה זו.
אם ההשפעה של השלטים היא *רק* על מקלטים לא מקוריים, אכן זה העניין.
אם ההשפעה של השלטים תוכח גם על מקלטים מקוריים, הרי שמדובר בשלטים בעלי אותו קוד זיהוי (חתימה).

יש עידכונים?
בדיוק חבר עם משדר FASST שאל לגבי המקלטים הסינים...

guy1a
03-01-2013, 11:52:33
השתמשתי ב 3 מהכתומים ועוד 4 מהשחורים של פריסקיי
ללא שום בעיה.

אני חושב שזה מקרה שבו שני המשדרים נפלו על אותו id וזה משהו שאולי קורה, נדיר .. אבל קורה.
ואין לנו שום שליטה על זה.

כבר יצא לי לראות בחיי 4 כרטיסי רשת עם אותו mac ... נדיר .. אבל קורה.

eitan-ro
03-01-2013, 12:01:07
האמת שאני לא מבין משהו... אנשים קונים את השלטים הכי טובים, טיסנים טובים וציוד נלווה באלפי (או עשרות אלפי) שקלים, ובסוף "חוסכים" 20$-30$ על מקלט לא מקורי בידיעה שאלה מקלטים פחות טובים, ולבסוף משלמים הרבה יותר בגלל חוסר האמינות שלהם...
מישהו יכול להסביר לי את התופעה הזאת?

ShayA
03-01-2013, 12:17:26
יש עידכונים?
בדיוק חבר עם משדר FASST שאל לגבי המקלטים הסינים...

עדיין לא.

בדיקה מקיפה מתוכננת לסוף השבוע.
עדכון יבוא.

adibenbasat
03-01-2013, 12:20:09
האמת שאני לא מבין משהו... אנשים קונים את השלטים הכי טובים, טיסנים טובים וציוד נלווה באלפי (או עשרות אלפי) שקלים, ובסוף "חוסכים" 20$-30$ על מקלט לא מקורי בידיעה שאלה מקלטים פחות טובים, ולבסוף משלמים הרבה יותר בגלל חוסר האמינות שלהם...

כמה שאני איתך בשאלה הזו..אני ב א מ ת לא מבין את זה:confused:
זה נשמע הגיוני לקנות פרארי חדשה ולהחליף לה את המנוע כי המסננים יותר זולים..
אם התקציב לא "בנוי" לפרארי, אז נקנה סוברו..
מה שיוצא זה שנוסעים עם סוברו במעטפת של פרארי ששילמנו בעצם על פרארי:rolleyes:

ShayA
03-01-2013, 12:32:38
כמה שאני איתך בשאלה הזו..אני ב א מ ת לא מבין את זה:confused:
זה נשמע הגיוני לקנות פרארי חדשה ולהחליף לה את המנוע כי המסננים יותר זולים..
אם התקציב לא "בנוי" לפרארי, אז נקנה סוברו..
מה שיוצא זה שנוסעים עם סוברו במעטפת של פרארי ששילמנו בעצם על פרארי:rolleyes:

ההשוואה לא מדוייקת.
ועם זאת כאחד שבסה"כ קנה מקלט אחד סיני, אני בהחלט מבין את הפיתוי שבעניין.
בכל מקרה, עם השמרנות שלי, מעולם לא תכננתי להשתמש במקלט שכזה לטיסן דלק או חלילה מסוק.

אולי נגיע למסקנה שאכן הסיני אינו אמין, או אולי נופתע ויתברר שהמשדר אינו פועל כמצופה.
להבדיל מכרטיס רשת, בהינתן מצב שבו ה- ID זהה, מדובר במחדל בטיחותי חמור, שאף חברה לא אמורה להסמך על הסבירות שדבר כזה יקרה בפועל כי אם להקפיד לתעד את הסדרות ולא ליצור כפילות..

סבלנות עוד מספר ימים...

AmitB
03-01-2013, 12:33:45
כבד בכיס ;)
סתם... אני לא ראיתי, עד היום, שום הוכחה לזה שהמקלטים הסיניים פחות טובים...
לפחות לא על טיסנים קטנים (שלא מתרחקים ב LOS יותר מ 300-400 מטר)

eitan-ro
03-01-2013, 12:44:17
כל השירשור הזה הוא הוכחה אחת גדולה!

Flying_student
03-01-2013, 12:54:46
כל השירשור הזה הוא הוכחה אחת גדולה!

עדיין לא...

עריכה:
עכשיו כן:eek:

ShayA
05-01-2013, 16:33:17
תוצאות הבדיקה:

שני המשדרים שולטים בצורה מוחלטת במקלטים מסוג FrSky בשעה שהשיוך נעשה רק עבור אחד מהמשדרים (נבדק לשני הכיוונים).
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__19365__FrSky_TFR6_7ch_2_4Ghz_Receiver_FASST_Comp atible.html

המשדרים אינם מפריעים למקלטים של פוטבה (נבדקו מקלטים במוד 7 ערוצים ובמוד 10 ערוצים).

הבדיקה תועדה בוידאו. יעולה בקרוב לאינטרנט. קישור ימסר כאן.

כל אחד יעשה את החשבון שלו. אותי זה שיכנע. זה המקלט הראשון והאחרון שאני קונה שאינו מקורי.

ראו הוזהרתם !!!

MDreamer
05-01-2013, 16:41:36
וואו. אתה מעלה את זה גם ל RCG?

ShayA
05-01-2013, 16:52:15
וואו. אתה מעלה את זה גם ל RCG?

אשתדל להביא את העניין לכמה שיותר אנשים.
סה"כ מדובר בסכנת נפשות.

eitan-ro
05-01-2013, 17:49:09
תוצאות הבדיקה:

שני המשדרים שולטים בצורה מוחלטת במקלטים מסוג FrSky בשעה שהשיוך נעשה רק עבור אחד מהמשדרים (נבדק לשני הכיוונים).
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__19365__FrSky_TFR6_7ch_2_4Ghz_Receiver_FASST_Comp atible.html

המשדרים אינם מפריעים למקלטים של פוטבה (נבדקו מקלטים במוד 7 ערוצים ובמוד 10 ערוצים).

הבדיקה תועדה בוידאו. יעולה בקרוב לאינטרנט. קישור ימסר כאן.

כל אחד יעשה את החשבון שלו. אותי זה שיכנע. זה המקלט הראשון והאחרון שאני קונה שאינו מקורי.

ראו הוזהרתם !!!

מסקנה נבונה!
הלוואי שאחרים ילמדו מהמקרה הזה לפני שעוד מישהו יהרג.

7YOAV7
05-01-2013, 18:20:45
יש לי דעה אחרת לגבי עניין המקלטים. מדוע זה בסדר שמישהו מטיס עם x9 שהוא גם סיני ושיש אנשים שמטיסים עם קופטר איקס שזה חיקוי של אליין אבל להטיס עם מקלט לא מקורי של פוטאבה או ספקטרום זה פסול? הרי לפי מה שאתם טוענים אסור לסמוך על הסינים. אני לא חושב שהדבר שאתם אומרים תקף לכל מנחת וטיסן. יש מקומות שמספר המטיסים הוא קטן ואני לא רואה סיבה שזה יקרה כי אפשר שלא להטיס בו"ז או פשוט לבדוק ולשים לב.
לי אישית לא נראה הגיוני לשים מקלט של 400 שקלים על חתיכת קלקר שאני מביא מהסיני. כמובן שעל טיסנים יקרים יותר אני שם רק מקלט מקורי אבל בשביל איזה צ'יקמוק עם 2 תאים במנחת שלא הומה אין כל סיבה שלא לקנות מקלט יותר זול

eitan-ro
05-01-2013, 18:54:41
אני מאמין שתשנה את דעתך גם בזה כשחלילה יקרה משהו כזה בגלל ציוד סיני (במקרה הזה זו היתה תקלה בייצור של השלט - פוטאבה 9):
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2894310,00.html

ShayA
05-01-2013, 19:04:53
יש לי דעה אחרת לגבי עניין המקלטים. מדוע זה בסדר שמישהו מטיס עם x9 שהוא גם סיני ושיש אנשים שמטיסים עם קופטר איקס שזה חיקוי של אליין אבל להטיס עם מקלט לא מקורי של פוטאבה או ספקטרום זה פסול? הרי לפי מה שאתם טוענים אסור לסמוך על הסינים. אני לא חושב שהדבר שאתם אומרים תקף לכל מנחת וטיסן. יש מקומות שמספר המטיסים הוא קטן ואני לא רואה סיבה שזה יקרה כי אפשר שלא להטיס בו"ז או פשוט לבדוק ולשים לב.
לי אישית לא נראה הגיוני לשים מקלט של 400 שקלים על חתיכת קלקר שאני מביא מהסיני. כמובן שעל טיסנים יקרים יותר אני שם רק מקלט מקורי אבל בשביל איזה צ'יקמוק עם 2 תאים במנחת שלא הומה אין כל סיבה שלא לקנות מקלט יותר זול

על רולטה רוסית שמעת?
וכי טיסן מהסיני לא יכול לקצור חיים?
ולידעתך, היינו בסה"כ 4 מטיסים ב "מנחת הטיסנים".

אני מאמין שגם בייצור "יפני" ישנם תקלות. אבל לא יעלה על הדעת לקחת סיכון כאשר הדברים הוכחו כבעייתיים.
שתראה איך נראיית האצבע של הפצוע בתקרית זו, אולי תחשוב פעמיים.....

guy1a
05-01-2013, 20:22:37
על רולטה רוסית שמעת?
וכי טיסן מהסיני לא יכול לקצור חיים?
ולידעתך, היינו בסה"כ 4 מטיסים ב "מנחת הטיסנים".

אני מאמין שגם בייצור "יפני" ישנם תקלות. אבל לא יעלה על הדעת לקחת סיכון כאשר הדברים הוכחו כבעייתיים.
שתראה איך נראיית האצבע של הפצוע בתקרית זו, אולי תחשוב פעמיים.....

תסלחו לי אבל זאת שטות גמורה ...
עד לפני כה שנים היו גבישים וכולם צעקו תדר לפני התנעה והיו תקלות והיו תאונות ..אז מה ?
הסיני מייצר מליון משדרים כאלו ושניים היו באוטו id ? אני משוכנע שיש הרבה יותר משניים ...

במקרה זה קרה שהיו באותו מקום.

זה יכול לקרות גם בפוטאבה ב 2000 שח ..

לא צריך להתרגש ולהסיק מסקנות

sgs II

AmitB
05-01-2013, 20:33:37
נשמע שעשו בדיקה מסודרת והפוטאבה (מקלט) עבר איפה שהסיניים נכשלו.

לא חושב שזה מצדיק הפסקה מיידית של שימוש במקלטים סיניים אבל אצלי זה כן מעורר ספקות.

אני אחכה לראות את הסרטון אבל זה כבר נשמע לא טוב.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

ShayA
05-01-2013, 21:50:27
תסלחו לי אבל זאת שטות גמורה ...
עד לפני כה שנים היו גבישים וכולם צעקו תדר לפני התנעה והיו תקלות והיו תאונות ..אז מה ?
הסיני מייצר מליון משדרים כאלו ושניים היו באוטו id ? אני משוכנע שיש הרבה יותר משניים ...

במקרה זה קרה שהיו באותו מקום.

זה יכול לקרות גם בפוטאבה ב 2000 שח ..

לא צריך להתרגש ולהסיק מסקנות

sgs II

בדור הגבישים היה רישום מסודר של תדרים.
עם 2.4 מה בדיוק נרשום? את המספר המזהה של המשדר?

הטכנולוגיה הזו אמורה לספק רמת ביטחון בחפיפת "תדרים".
לא ניתן ברמה הפרקטית לבדוק "תדרים" בשיטה זו.
עד כמה שזה עצוב לכמה מאיתנו בכיס, קחו אחריות והפנימו: כל עוד החברות המחקות לא לוקחות אחריות על הטכנולוגיה שלהם, מדוע שאנו נעשה זאת?
ואני מעיד על עצמי כעל אחד שניסה.

guy1a
05-01-2013, 22:53:18
כשאתה קונה טויוטה ב 160000 שח
אתה לוקח את האוטו למכון התקנים ? ...
אני מניח שלא.

כי זה טויוטה !!

אבל אחרי זה כשקוראים לך לריקול להחלפת בלמים כי גילו שזה לפעמים לא עובד .. אז אתה לא קונה טויוטה יותר ? ....

אני מבין שמישהו נפגע ומזל שלא בצורה קשה .. אבל אני לא רואה מקום להסטריה המונית.

Flying_student
05-01-2013, 22:56:32
אני מאמין שתשנה את דעתך גם בזה כשחלילה יקרה משהו כזה בגלל ציוד סיני (במקרה הזה זו היתה תקלה בייצור של השלט - פוטאבה 9):
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2894310,00.html

אני לא מבין מה ניסית להגיד פה... להפסיק להטיס כי גם פוטאבה מפשלת?

guyst
05-01-2013, 23:14:06
כל אחד יעשה את חשבון הנפש שלו, בדיון הזה אין צודקים. תקלות מתרחשות בכל תחום.
מצד שני, להרבה יש את ה-9X (שהוא סיני...) עם מקלטים סיניים, ולא חוו תקלות.

אישית היה לי מקלט סיני תחליפי אחד כשהיה לי DX7, ורק איתו חוויתי 3 פעמים גליצ'ים. כמו שאדי אמר, אז החלטתי שחיסכון של $30 לא שווה על טיסן של $200 ובטוח לא סיכונים נוספים.
בואו לא נשכח שמקלטים קונים לשנים. קנית 5 מקלטים והם יישרתו אותך למספר רב של טיסנים לטווח מאוד רחוק.
ולסיום, זה מחיר של סוללה, או לפעמים פחות שאנחנו כל הזמן מחליפים...

eitan-ro
06-01-2013, 06:14:54
אני לא מבין מה ניסית להגיד פה... להפסיק להטיס כי גם פוטאבה מפשלת?

מה שאני מנסה להגיד זה שגם בחברה מוכרת וטובה עם QA טוב יש תקלות, אז על אחת כמה וכמה זבל סיני שבמוצרים שלהם במקרה הטוב יש QA מינימלי ורוב הסיכויים שהוא לא קיים בכלל!
יש דברים שאפשר לחסוך אליהם (סוללות, מנועים, בקרים...), ויש כאלה שלא (מקלטים, שלטים, BEC...)

guy1a
06-01-2013, 06:32:40
לי נשרף מנוע אחקי 30 שניות באויר ... וסוללות זה הדבר שהכי לא גדאי לחסוך בו ...

נו באמת ...

על פי מה הוחלט שמקלט יותר משבית מסוללה ? ..

sgs II

eitan-ro
06-01-2013, 07:30:53
כי אם מקלט מפסיק לעבוד הלך הטיסן, אם מנוע הפסיק לעבוד הטיסן עדיין בר ניהוג, אם סוללת מנוע הלכה, עדיין יש סוללת מקלט ואז הטיסן בר ניהוג.

guy1a
06-01-2013, 07:59:30
ידידי ... אין לזה סוף. ואם הלל סרבו ואם הלך בק ואם ...

אין לזה ...סוף :-)

sgs II

umbo
06-01-2013, 08:20:22
כמו שאמרו תקלות יכולות להיות בכל ציוד. ריסוק של טיסן באויר יכול להיות מהרבה סיבות (ומסתבר גם מהתנגשות תדרים במשדרי 2.4 ) הסיכוי שיהיו נפגעים קיים, אבל סטטיסטית הוא קטן למדי. בדיוק לשם כך קיים הביטוח !
מעבר למסקנות האישיות של כל אחד איזה ציוד כדאי לקנות קצת זונחים פה את המסקנות החשובות והמידיות :
אסור להשאיר טיסן חשמלי מחובר לסוללה, ללא משדר פועל ובעיקר ללא שמירה - זו הסיבה הישירה לתאונה עליה מדובר כאן. זה מה שנקרא אויראות (גם אם זה על הקרקע) ומשמעת בטיחותית.

7YOAV7
06-01-2013, 10:42:49
בדיוק כך. אתם סוטים מהעיקר. מי משאיר טיסן בלי השגחה. זה כמו שאני אדליק את הטיסן שלי עם מנוע 120 ואלך לשתות קפה. זה חוסר אחריות. חוץ מזה שאם האדם חווה הפרעות הוא היה צריך להזהיר אחרים או לפחות להודיע על זה. וכן זה חוסר אחריות לעלות לאוויר בלי לבדוק שאין לך הפרעות ואם יש הפרעות תצעק כמו בעידן הגבישים שיש הפרעת רדיו או שמישנו עולה על התדר ושיזהרו. אם אי אפשר לסמוך על הסינים אני חוזר לשאלה מדוע אתם מטיסים עם x9 . להגיד לכם את האמת עוד לפני ששמעתי על התאונה לא ממש סמכתי על המערכת הזאת ויש הרבה אנשים שחוסכים ומטיסים איתה. מה תגידו על זה.
ולהזכירכם תקלות קורות גם במערכות שנחשבות אמינות. מי שרוצה שיציץ בהיסטוריית ההודעות שלי וימצא את השירשור על האורור שכבה לי בזמן טיסה עם גרובי. במזל אף אחד לא נפגע או נהרג. לפי דעתי בשנים האחרונות היינו שאננים מדי בגלל עניין ה2.4 ופסחנו על כמה שלבי בטיחות חשובים לפני עלייה לאוויר. ודרך אגב זה הוכח שבמקום שיש לדוגמה 100 מטיסים כמו במופעים יהיו עליות על תדרים גם עם 2.4

7YOAV7
06-01-2013, 10:45:23
סליחה על שגיאות. הוקלד מטלפון

ZvikaF
06-01-2013, 13:22:46
אני מבין שה ID זו תכונה של השלט.. נראה שהתקלה היא במקלט שלא ננעל על כל ה ID .. :confused:
ובמקרה יצא שהמשדרים שונים ב LSB ... והמקלט לא הבדיל בינהם, שווה להתריע לסיני, שילמד ויתקן :cool:

אננס
06-01-2013, 14:47:01
אני מבין שה ID זו תכונה של השלט.. נראה שהתקלה היא במקלט שלא ננעל על כל ה ID .. :confused:
ובמקרה יצא שהמשדרים שונים ב LSB ... והמקלט לא הבדיל בינהם, שווה להתריע לסיני, שילמד ויתקן :cool:

נראה לי שזאת בעיה בתיכנון של המקלט ולא משהו שניתן לתקן ע"י תיקון תוכנה פשוט....
ניתן לחלק מקלט ל3 מודולים עיקריים, שלב ה RF שמתמודד עם התדרים הגבוהים, שלב אנלוגי - מעביר את תדר הקליטה לתדר בסיס נמוך והחלק הדיגיטלי שמסננן את האות מתדר הבסיס.
הבעיה שאם 2 השלבים הראשונים באיכות ירודה (וזה כנראה מה שיש לנן כאן),
אזי לשלב הדיגיטלי מגיעים עם הרבה הפרעות.... ואז עומדת למהנדסים החלטה בין 2 אפשרויות...
לוותר על חלק מהביטים על מנת להצליח לפענח את האות גם אם יש הרבה הפרעות, או ליישם קרטריון החלטה קשיח יותר ולהסכים לקלוט רק אם מתקבלת מילת קוד שלמה....

במקרה הראשון מקבלים מקלט שמוותר על ה LSB ומצליח לקלוט את המשדר בטווח קצת יותר טוב... אבל לפעמים מתבלבל וקולט שלט אחר..
במקרה השני נקבל מקלט שלא מוותר ולכן לא קולט שלט אחר אבל יאבד קשר עם השלט האמיתי לעיתים תכופות יותר..

כנראה במקרה הזה המהנדסים בחרו במודע באפשרות הראשונה, מכיוון שעל מנת לשפר את המקלט יש צורך בתיכנון RF יותר טוב ומעגל קליטה אנולוגי הרבה יותר איכותי וזה כבר יקר הרבה יותר מ20$...

לדעתי דווקא מערכת סינית מלאה כמו ה 9X עם המודול המקורי שלה או החלפה למודול שfrsky מספקת יותר אמינות מאשר מערכת שידור יקרה עם מקלט חלופי זול,
מכיוון שתיכנון פרוטוקול שידור תוך התחשבות ברכיבים הזולים יותר בטוח ואמין מאשר פיצוח פרוטוקול שתוכנן למערכת יקרה.
שימו לב שבמערכת ה-9XR , הם ניסו לממש את פרוטוקול DSM גם בשידור וגם בקליטה, תוך כדי התיכנון הם נתקלו בדיוק בבעיה שמתוארת בשירשור הזה.
הפיתרון היה להוסיף לחצן change ID על המודל, כך שלחיצה ארוכה עליו משנה את הID של המודול ויש צורך בבינד מחדש לכל המקלטים - חוץ מהטיסן שהתרסק כתוצאה ההחפיפה בין הID ..

ZvikaF
06-01-2013, 19:00:54
פתרון של החלפת ID טוב רק שאתה יודע שיש תאימות/זהות.. במקרה דנן זה התגלה רק אחרי הריסוק..
אני מניח שהמקלטים קצת יותר מתוחכמים מכך שרעש ב RF יגרום למתכננים לוותר על חלק ממילות הזיהוי והסינכרון., ולו רק מפני שזה יוביל לתרגום לא נכון של המידע... וכאוס
ייתכן שבגלל בעיות זכרון "חסכו" במידע שנשמר... :cool:

mixerfix
06-01-2013, 20:00:32
אסור להשאיר טיסן חשמלי מחובר לסוללה, ללא משדר פועל ובעיקר ללא שמירה - זו הסיבה הישירה לתאונה עליה מדובר כאן. זה מה שנקרא אויראות (גם אם זה על הקרקע) ומשמעת בטיחותית.

אמת ויציב. הגורם התכני קיים, אך האלמנט הראשוני הוא חוסר אחריות הבעלים של הטיסן.

מ

HeliDraco
06-01-2013, 23:08:59
נראה לי שזאת בעיה בתיכנון של המקלט ולא משהו שניתן לתקן ע"י תיקון תוכנה פשוט....
ניתן לחלק מקלט ל3 מודולים עיקריים, שלב ה RF שמתמודד עם התדרים הגבוהים, שלב אנלוגי - מעביר את תדר הקליטה לתדר בסיס נמוך והחלק הדיגיטלי שמסננן את האות מתדר הבסיס.
הבעיה שאם 2 השלבים הראשונים באיכות ירודה (וזה כנראה מה שיש לנן כאן),
אזי לשלב הדיגיטלי מגיעים עם הרבה הפרעות.... ואז עומדת למהנדסים החלטה בין 2 אפשרויות...
לוותר על חלק מהביטים על מנת להצליח לפענח את האות גם אם יש הרבה הפרעות, או ליישם קרטריון החלטה קשיח יותר ולהסכים לקלוט רק אם מתקבלת מילת קוד שלמה....

במקרה הראשון מקבלים מקלט שמוותר על ה LSB ומצליח לקלוט את המשדר בטווח קצת יותר טוב... אבל לפעמים מתבלבל וקולט שלט אחר..
במקרה השני נקבל מקלט שלא מוותר ולכן לא קולט שלט אחר אבל יאבד קשר עם השלט האמיתי לעיתים תכופות יותר..

כנראה במקרה הזה המהנדסים בחרו במודע באפשרות הראשונה, מכיוון שעל מנת לשפר את המקלט יש צורך בתיכנון RF יותר טוב ומעגל קליטה אנולוגי הרבה יותר איכותי וזה כבר יקר הרבה יותר מ20$...

לדעתי דווקא מערכת סינית מלאה כמו ה 9X עם המודול המקורי שלה או החלפה למודול שfrsky מספקת יותר אמינות מאשר מערכת שידור יקרה עם מקלט חלופי זול,
מכיוון שתיכנון פרוטוקול שידור תוך התחשבות ברכיבים הזולים יותר בטוח ואמין מאשר פיצוח פרוטוקול שתוכנן למערכת יקרה.
שימו לב שבמערכת ה-9XR , הם ניסו לממש את פרוטוקול DSM גם בשידור וגם בקליטה, תוך כדי התיכנון הם נתקלו בדיוק בבעיה שמתוארת בשירשור הזה.
הפיתרון היה להוסיף לחצן change ID על המודל, כך שלחיצה ארוכה עליו משנה את הID של המודול ויש צורך בבינד מחדש לכל המקלטים - חוץ מהטיסן שהתרסק כתוצאה ההחפיפה בין הID ..

תיאור מדויק למדי. צריך לומר שהמקלטים המקוריים גם יודעים לבצע תיקון שגיאות על האות, כך שכל מילת הקוד תתקבל. מקלט סיני עלול שלא לבצע תהליך כזה כלל, או שמודול ה- RF שלו מכניס כל כך הרבה הפרעות שקוד תיקון שגיאות לא מצליח להסתדר איתן. במקרה כזה, גם אותות קרובים מספיק יתקבלו, ולא רק הזהים - כך שנקבל הפרעות בין ערוצי 2.4 .אני חושש שבמקרה הזה השגיאה הייתה קצת יותר מה- LSB :mad:
בלי להכנס לויכוח כן או לא ציוד סיני - צריך פשוט לשים לב שפה התקלה פגעה בדיוק במה שטכנולוגיית 2.4 קמה והתפתחה עליו - היכולת להפעיל טיסנים ללא תיאום תדרים וללא מזהים ייחודיים לכל מטיס. האם שווה לכם " לשלם על עם ולהרגיש בלי" - זאת כבר ההחלטה שלכם.
אשר להשארת הטיסן מחובר ללא השגחה - מחדל בפני עצמו, במיוחד אם חושדים בהפרעות רדיו בשטח.

ShayA
19-01-2013, 10:34:08
סליחה על העיכוב, לא הייתי בארץ מספר ימים.
הסרטון באוויר. תהנו ותסיקו מסקנות:

http://youtu.be/W0hSqGpi9W8

ShayA
19-01-2013, 12:41:31
עכשיו זה גם ב- RCG
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1812481

ותתפלאו... הנציג של FsSky כבר יצר קשר במטרה לחקור את העניין. יפה מצידם.
עדיין.... כפי שאמרתי להם, אני אמשיך להשתמש במקלטים מקוריים.

Flying_student
19-01-2013, 16:30:10
הי שי,

כל הכבוד על העדכון והמחקר המקיף. ערכתי את מה שכתבת ב-rcg ושלחתי לך בפרטי, אמנם האנגלית שלי לא מושלמת אבל זה אמור לעזור להעביר את המסר באופן ברור מבלי שהאנשים שקוראים את זה יחרקו שיניים. לא בוצעו שום שינויים במסר.

בהצלחה

ShayA
19-01-2013, 16:43:20
הי שי,

כל הכבוד על העדכון והמחקר המקיף. ערכתי את מה שכתבת ב-rcg ושלחתי לך בפרטי, אמנם האנגלית שלי לא מושלמת אבל זה אמור לעזור להעביר את המסר באופן ברור מבלי שהאנשים שקוראים את זה יחרקו שיניים. לא בוצעו שום שינויים במסר.

בהצלחה

תודה על תשומת הלב.
כנראה שאבדתי סבלנות להסביר דברים בשפות שונות, כולל עברית.

ShayA
19-01-2013, 17:04:09
דרך אגב, ב- RCG, בדיון שפתחתי (קישור למעלה), עוד בחור פרסם וידאו בו הוא ממחיש איך המקלטים התואמים מאבדים קשר עם השלט.
מומלץ לראות !!!

אננס
19-01-2013, 17:53:09
תודה על תשומת הלב.

עוד טעות קטנה בפסקה השניה צריך להיות transmiter ולא receiver ..
plugged and was unaware that my receiver control his model !!!

אבל בסה"כ המסר ברור

acrozic
19-01-2013, 21:58:08
חברה

לא יכולים להיות (על פניו) שני כרטיסי רשת אם אותו MAC ADDRESS כשם שלדעתי לא יכולים להיות שני שלטי FASST עם אותו קוד.
מספרי ה- MAC ADDRESS מבוקרים ע"י פורום תקשורת כל מספר כזה נקנה מהם בכסף.
כן יכול להיות שמישהו שיכפל מספר כזה לשנים או יותר כרטיסים וחסך כסף (לא נעים להגיד - אבל בדרך כלל - סיני).
זה קורה גם בטלפונים כשאתה מבקש קוד פריצה לתוכנות CRACK ותמורתו מבקשים ממך את מספר ה-ID של הטלפון...

מריח משהו לא כשר...

AmitB
19-01-2013, 22:49:54
תודה על תשומת הלב.
אל תתיאש ;)
בכל מה שקשור לבטיחות בהטסה, זה אחד השירשורים החשובים שקראתי מאז שנכנסתי לתחביב.

guy1a
20-01-2013, 06:15:55
חברה

לא יכולים להיות (על פניו) שני כרטיסי רשת אם אותו MAC ADDRESS כשם שלדעתי לא יכולים להיות שני שלטי FASST עם אותו קוד.
מספרי ה- MAC ADDRESS מבוקרים ע"י פורום תקשורת כל מספר כזה נקנה מהם בכסף.
כן יכול להיות שמישהו שיכפל מספר כזה לשנים או יותר כרטיסים וחסך כסף (לא נעים להגיד - אבל בדרך כלל - סיני).
זה קורה גם בטלפונים כשאתה מבקש קוד פריצה לתוכנות CRACK ותמורתו מבקשים ממך את מספר ה-ID של הטלפון...

מריח משהו לא כשר...

את זה ראיתי במו עיני. ומחברה אמריקאית שפועלת חזק בישראל :-)
הכרטיסים עצמם נקנו בכספי משלם המיסים האמרקאי ..

מקווה שזה מספיק ברור .. :-)

sgs II

acrozic
20-01-2013, 07:03:33
מדהים :mad:
יש דברים שאתה מאמין שלא יכולים לקרות.
המציאות עולה על כל דימיון.