PDA

צפייה בגרסה מלאה : זהירות! מוצרים פגי תוקף מהסיני??? שימו לב..

adibenbasat
03-01-2013, 18:30:25
טוב, אז מה הכוונה..
מדובר בהשערה, אך מניסיון זה המקרה..אסביר.
לאחרונה הזמנתי את האפוקסי הזה מהסיני:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8461__Finish_Cure_20_Min_Epoxy_4_5_oz.html

בהגדרה אפוקסי 20 דקות. עשיתי כמה ניסיונות של התערובת בהקפדה על כמויות שוות וערבוב יסודי, כמו תמיד.
מרחתי את התערובת על משטחים בשכבה דקה בכול משטח, והנה התוצאה:
3 ימים עד שהחומר התקשה למגע (בלי שידבוק באצבעות), אך גם אחרי 5 ימים השכבה ה"יבשה" הייתה אלסטית "מידי".
החומר הזה אמור להיות קשיח וניתן לשיוף.. אולי עוד חודש זה יהיה..:rolleyes:

בכול מקרה המסקנה שלי מניסיון העבר בשרפים שונים (אפוקסי), שיש חיי מדף לחומרים האלו וכאשר הם פגי תוקף הם לעיתים לא מתקשים,
או מתקשים לאט ממה שהחומר אמור, גם אחרי ייבוש, תכונות החומר שונות מהרצוי או האמור, בקיצור כך נראה המקרה..

מה לעשות עם החומר???..עוד לא יודע.. זה פעם ראשונה שנתקלתי בבעיה כזו מהסיני..

roydor
03-01-2013, 18:58:48
מה לעשות עם החומר???..עוד לא יודע.. זה פעם ראשונה שנתקלתי בבעיה כזו מהסיני..

פח כבר קנית מהסיני?
במידה ולא אז אני בטוח שתמצא אחד בסופר, מציע שתשתמש בו ולך תקנה לעצמך אפוקסי נורמלי.

adibenbasat
03-01-2013, 20:27:46
זו הייתה שאלה רטורית..חבל שאתה לא מתייחס לעצם ההודעה..שיתכן שבסיני מוכרים גם מוצרים פגי תוקף.
האפוקסי הזה כבר לא ישמש אותי, ותאמין לי שאם "אפוקסי נורמלי" יש לי הרבה ניסיון, ומניסיון לא תמיד חייבים לקנות את היקר דווקא,
במקרה הזה נפלתי, אבל בתור אחד שהזמין כבר לא מעט מהסיני, מעולם לא הייתה לי בעיה בדבקים, וכן שווה לקנות אותם מהסיני.

ויזל ישי
03-01-2013, 20:36:29
חמם את הההדבקה עד שתהיה נוזלית בעזרת אקדח חום,ותן לה להתקרר במשך שעה .
אחרי זה ההדבקה תהיה בטון

umbo
03-01-2013, 20:42:54
יתכן שהמוצר עצמו פשוט לא טוב. אבל יתכנו גם סיבות אחרות.
לאפוקסי יש אורך חיים ארוך מאוד וגם כשהוא ישן מאוד חימום קל ו"הנזלה" מחזיר אותו לחיים, כך ש"פג תוקף" צריך להיות משהו ממש עתיק.
יתכן שהחומר בו השתמשת דורש יחסיות של משקל ולא נפח. במקרה כזה לעולם הוא לא יתן תוצאות טובות כי היחסים בין המרכיבים שגוי. גם עבודה בטמפ' נמוכות לא משפרת את התוצאות (לפחות בירושלים, בחורף).

roydor
03-01-2013, 21:30:06
במידה והאפוקסי לא מתייבש תוך פרק הקטן מפי שניים מהזמן שרשום על הקופסא הוא לא שווה יותר מדי.
במידה וזו בעיית תוקף או בעיית איכות זה לא ממש משנה, במקרה הזה מבחן התוצאה היא מה שקובע.
זו לא תהייה הפעם הראשונה שהסיני מוכר זבל ויש דברים שלא חוסכים עליהם, דבק שמחזיק את כל חלקי המטוס במיקום המרחבי הנדרש בזמן הטיסה הוא אחד מהם.
בהצלחה בקנייה הבאה.

haimgil
03-01-2013, 21:30:59
כדאי לחמם את השפורפרות בכוס גדולה עם מים חמים כל אחד בניפרד

wind556
04-01-2013, 10:37:45
אפוקסי בהחלט יכול להיות מקולקל, אבל לא יכול להיות שבגלל תפוגת תוקף. זה לכל היותר משפיע על תכונות המוצר הסופי
כבר קרה לי בנסיבות מיוחדות שרכשתי אפוקסי יקר ומשובח ביותר ושמוכר לי היטב לצורך הרמת פרוייקט בחו"ל וכשהגעתי לפרוייקט (בסינגפור) וביצעתי שם את ההדבקות הנדרשות על מוצר ששווה מליונים, הדבק לא התמצק גם אחרי 3 ימים. בבדיקות שנעשו אחרי שחזרתי לארץ התברר שהיצרן פישל באחד ממרכיבי האפוקסי
זה יכול לקרות לכל מוצר.
ומצד שני, האפוקסי של הסיני בהחלט שווה את מחירו, שזה בערך עשירית ממחיר אפוקסי משובח בארץ, ולרוב הצרכים הוא בהחלט מספיק
ולמרות כל זה, כשאני זקוק להדבקה איכותית במיוחד, אני לא משתמש בו אלא באפוקסי אחר
האפוקסי הכי טוב שאני מכיר לשימוש כללי הוא זה:
http://octopart.com/dp460eg-3m-13188204

ebay007
04-01-2013, 12:10:06
עודד, האפוקסי הזה לא מחייב "אקדח" להוצאת החומר? (גם את האקדח 3M מוכרים)

eitan-ro
04-01-2013, 14:34:16
אפוקסי בהחלט יכול להיות מקולקל, אבל לא יכול להיות שבגלל תפוגת תוקף. זה לכל היותר משפיע על תכונות המוצר הסופי
כבר קרה לי בנסיבות מיוחדות שרכשתי אפוקסי יקר ומשובח ביותר ושמוכר לי היטב לצורך הרמת פרוייקט בחו"ל וכשהגעתי לפרוייקט (בסינגפור) וביצעתי שם את ההדבקות הנדרשות על מוצר ששווה מליונים, הדבק לא התמצק גם אחרי 3 ימים. בבדיקות שנעשו אחרי שחזרתי לארץ התברר שהיצרן פישל באחד ממרכיבי האפוקסי
זה יכול לקרות לכל מוצר.
ומצד שני, האפוקסי של הסיני בהחלט שווה את מחירו, שזה בערך עשירית ממחיר אפוקסי משובח בארץ, ולרוב הצרכים הוא בהחלט מספיק
ולמרות כל זה, כשאני זקוק להדבקה איכותית במיוחד, אני לא משתמש בו אלא באפוקסי אחר
האפוקסי הכי טוב שאני מכיר לשימוש כללי הוא זה:
http://octopart.com/dp460eg-3m-13188204

ממש לא מסכים... לאפוקסי בהחלט יש פג תוקף, והוא נע חצי שנה למספר שנים.
לצערי התפתתי וקניתי לפני כמה שנים אפוקסי מהסיני, וכמו כל המוצרים שלו הוא היה זבל!
אמנם כן התייבש למגע, אבל היה נורא נורא רך ובעל מרקם פלסטי... היחסים בין המקשה לבסיס היו הנכונות (עירבבתי כבר אפוקסי פעם או פעמיים בחיים שלי).
יצא גם לראות את (חוסר) איכות ההדבקה של הדבק המהיר שלו - אין בכלל מה להשוות בינו לבין דבקים איכותיים, אם להיות קונסרבטיבי ההבדל בחוזק ההדבקה היה לפחות פי 4.
במילים אחרות - You get what you paid for
איתן.

adibenbasat
04-01-2013, 14:56:44
אני אעשה עוד ניסיון והפעם אחמם מעט את המיכלים לפני הערבוב, למרות שאני סקפטי יתכן שהאפוקסי לא מגיע למצב "עבודה" אידאלי כי לא מספיק חם בסביבתו.

AvSa
04-01-2013, 15:57:31
לי יש אפוקסי בגיל 10 שנים שעוד עובד מצוין...

ולכותב ההודעה כדאי לחמם לאחר הערבוב וההדבקה ולא לפניה. ונסה כמה דרגות חום נמוכות יותר לפני שאתה מגיע להנזלה.

לדעתי חימום של מייבש שיער לאורך כשעה יפתור לך את הבעיה.

adibenbasat
04-01-2013, 16:50:29
הכוונה היא להגיע לחום אופטימלי של עבודה, בדרך כלל בשרפים זה בסביבות 28 מעלות, מה שאין כרגע בסטודיו שלי..

flatspin
04-01-2013, 21:36:47
בימים הקרים של החורף אני נוהג לחמם את שני בקבוקי האפוקסי - השרף והמקשה, לפני הערבוב, כשהם צפים בתוך סיר עם מים, למשך מספר דקות, עד הגיעם למצב של נזילות סבירה (משהו דומה לדבש). טמפ. המים תהיה ברמה שמאפשרת לטבול את היד במים לאורך זמן.
הדבקה קלה והתוצאה תמיד מעולה.

adibenbasat
05-01-2013, 11:31:51
חברים, אולי לא הסברתי בצורה מובנת.. השרפים נוזליים לחלוטין בדיוק כמו שהם ביום חמסין, קל לערבב אותם ואין כול בעיה עם זה שהם סמיכים מידי.
תהליך ההתקשות עורך זמן ממשוך הרבה ממה שמתואר לפי הוראות היצרן, ובנוסף, כאשר התערובת התקשתה היא גמישה\רכה מידי למתואר על גבי המוצר.

יתכן..ואני אבדוק את זה, שטמפ' החדר אינה מספיקה לריאקציה באופן אופטימלי, מעבר לזה אני לא רואה שום סיבה שהחומר לא אמור ל"עבוד" כרצוי.

flatspin
05-01-2013, 11:47:00
אני מציע לך בכל זאת לנסות לחמם את שני הבקבוקים, לפני הערבוב, מעט יותר מטמפ. החדר. אין לי ספק שהתוצאה תהיה שונה בתכלית.

adibenbasat
05-01-2013, 11:58:34
זה בדיוק מה שהעשה..

ציקליד
05-01-2013, 12:56:56
טוב, אז אתמול ציפיתי עם אותו מוצר חלק מהטיסן שלי
ואכן הוא לא התייבש גם לאחר שעה, לאחר מכן לקחתי פן שיער
ופשוט תליתי אותו מעל הטיסן כדי לפזר אויר חם ולאחר כחצי שעה הוא התקשה לשביעות רצוני,
אדי לא ממליץ לך לחמם לפני היישום אלא אחרי המריחה.

wind556
05-01-2013, 13:12:24
טיפ חשוב:
אפוקסי מאחסנים במקרר, זה מאריך את חייו ממש בהמון
אבל אסור לפתוח את האריזה כשהיא קרה, חייבים לחכות שהיא תגיע לטמפרטורת החדר

ofir181
05-01-2013, 13:51:21
אפוקסי פג תוקף זה דבר שפגשתי המוןן
אי אפשר לעקוב אחרי מלאי כזה ..וגם אלה שבתוקף לא תמיד טובים

adibenbasat
05-01-2013, 14:10:46
יש לי סטודיו עם מדפים עם סוגים שונים של חומרים כולל פחים עם אפוקסי שונים, זה לא האפוקסי הראשון שאני קונה.
יש דבר כזה "פג תוקף" באפוקסי והעבודה עם אחד כזה מניבה תוצאות כמו שתיארתי.
שוב, יתכן שטמפ' החדר (הסטודיו) אינה מספיקה ל"עבודה" (ריאקציה) אופטימלית, במקרה שלי החומר התקשה בסופו של דבר אבל גם אחרי ההקשייה הוא נראה רך מידי.
האפוקסי הנוכחי הגיע לפני מספר ימים מהסיני ובאותו יום עשיתי ניסיון ראשון שאחריו עשיתי עוד כמה כי הראשון לא התייבש, אז הוא "טרי" לגמרי, לפחות "חדש" בהגדרה.

אנסה היום את עניין חימום החומר לטמפרטורה "נוחה" ל"עבודה" של החומר, למרות שלא מצויין ההנחה שמדובר סביב כ-28 מעלות, לשם מכוונים היצרנים בדרך כלל.
אדווח על התוצאה בערב..

ofir181
05-01-2013, 15:34:18
אפוקסי טוב צריך להתקשות גם בטמפרטורות נמוכות

roydor
05-01-2013, 16:33:15
טיפ חשוב:
אפוקסי מאחסנים במקרר, זה מאריך את חייו ממש בהמון
אבל אסור לפתוח את האריזה כשהיא קרה, חייבים לחכות שהיא תגיע לטמפרטורת החדר

אפוקסי נפגע בעיקר מספיגת מיים לתוך הרכיבים השונים לפני ערבוב.
שמירת האפוקסי בטמפרטורות נמוכות זה מרשם בטוח לספיגת מים כתוצאה מעיבוי הלחות מהאוויר בתוך המיכל.
לא יכול לחשוב על דרך גרועה יותר לשמור על האפוקסי.

האפוקסי היחיד שאני מכיר שמחזיקים במקרר זה פריפרג (PRE-PREG) וזה אפוקסי תעופתי שמעורבב ומוספג בבד מראש ולא מתקשה בטמפרטורות נמוכות מ-30 מעלות. ניתן להחזיק אותו עם הבד מספר חודשים עד שימוש. הייבוש של האפוקסי נעשה בתנור בטמפרטורות של 80 עד 200 מעלות בהתאם לסוג האפוקסי. למיטב ידיעתי, במידה ורוצים לשמור עליו תקופות ארוכות במקרר משתמשים במקרר מיוחד ששולט בכמות הלחות בתוכו. מקרר ללא בקרת לחות מוגבל למספר שבועות עד חודשים בודדים לכל היותר (שניים אולי).

לשמירה על אפוקסי "רגיל" צריך לשים אותו במקום חשוך ויבש בטמפרטורת החדר ולא להחזיק אותו מעל שנתיים בכל מקרה.

wind556
05-01-2013, 18:35:53
אפוקסי נפגע בעיקר מספיגת מיים לתוך הרכיבים השונים לפני ערבוב.
שמירת האפוקסי בטמפרטורות נמוכות זה מרשם בטוח לספיגת מים כתוצאה מעיבוי הלחות מהאוויר בתוך המיכל.
לא יכול לחשוב על דרך גרועה יותר לשמור על האפוקסי.

האפוקסי היחיד שאני מכיר שמחזיקים במקרר זה פריפרג (PRE-PREG) וזה אפוקסי תעופתי שמעורבב ומוספג בבד מראש ולא מתקשה בטמפרטורות נמוכות מ-30 מעלות. ניתן להחזיק אותו עם הבד מספר חודשים עד שימוש. הייבוש של האפוקסי נעשה בתנור בטמפרטורות של 80 עד 200 מעלות בהתאם לסוג האפוקסי. למיטב ידיעתי, במידה ורוצים לשמור עליו תקופות ארוכות במקרר משתמשים במקרר מיוחד ששולט בכמות הלחות בתוכו. מקרר ללא בקרת לחות מוגבל למספר שבועות עד חודשים בודדים לכל היותר (שניים אולי).

לשמירה על אפוקסי "רגיל" צריך לשים אותו במקום חשוך ויבש בטמפרטורת החדר ולא להחזיק אותו מעל שנתיים בכל מקרה.

ידידי היקר, אתה צודק בנושא הלחות המזיקה לאפוקסי, אבל איני מסכים איתך בעניין הקירור.
ראשית, יש להבדיל בין אפוקסי הבא בקופסה רגילה, לבין אפוקסי הבא בצמד מזרקים. בצמד המזרקים אין טיפת אויר ואין טיפת לחות. על ידי קירור אתה מאריך את זמן התפוגה בשנים , וזה מנסיון רב ביותר, ולא רק שלי.
לגבי אחסנה של אפוקסי בקופסה רגילה, שם אני מסכים איתך, כי יש נפח אויר גדול מעל הדבק
בכל מקרה, אם יש צורך לאחסן דבק לטווח ממש ארוך ללא פתיחה, הקירור מאריך במאות אחוזים את אורך החיים.

adibenbasat
05-01-2013, 20:34:00
טוב..תוצאות:
אחרי חימום של החומר (לכ-25-30 מעלות) לפני הערבוב ושהייה באותה טמפרטורה בחלל בזמן הייבוש.. גם אחרי 3 שעות החומר עוד לא התייבש..
מבחינתי די מיציתי או יותר נכון נתתי מספיק ויותר קרדיט ל-HK, גם בתנאים אופטימליים החומר לא מגיב כראוי,
המסקנות שלי: ש"אני" לא הגורם הבעייתי פה, או שמדובר במוצר פג תוקף או.. כנראה פגם בייצור (אני מנחש שזה פגם בייצור).

זה לא מועיל לאף אחד, אני לא מתכוון לבקש תגמול כי מדובר בדולרים בודדים ואין כוח לבירוקרטיה בשביל איזה 30ש"ח.
הדבר היחידי זה ששיתפתי אתכם במקרה, ולפחות (לדעתי) שללנו שימוש לא "נכון" במוצר.
שכול אחד יסיק את מסקנותיו..:rolleyes::)

wind556
05-01-2013, 22:26:51
טוב..תוצאות:
אחרי חימום של החומר (לכ-25-30 מעלות) לפני הערבוב ושהייה באותה טמפרטורה בחלל בזמן הייבוש.. גם אחרי 3 שעות החומר עוד לא התייבש..
מבחינתי די מיציתי או יותר נכון נתתי מספיק ויותר קרדיט ל-HK, גם בתנאים אופטימליים החומר לא מגיב כראוי,
המסקנות שלי: ש"אני" לא הגורם הבעייתי פה, או שמדובר במוצר פג תוקף או.. כנראה פגם בייצור (אני מנחש שזה פגם בייצור).

זה לא מועיל לאף אחד, אני לא מתכוון לבקש תגמול כי מדובר בדולרים בודדים ואין כוח לבירוקרטיה בשביל איזה 30ש"ח.
הדבר היחידי זה ששיתפתי אתכם במקרה, ולפחות (לדעתי) שללנו שימוש לא "נכון" במוצר.
שכול אחד יסיק את מסקנותיו..:rolleyes::)

תדאג שיהיה לך בבית DP460 EG ולא תדע יותר צער :cool:

guyst
05-01-2013, 22:54:22
באותו נושא, יש לי אפוקסי של Great Planes (סו קול איכותי) והבסיס (בבקבוק הצהוב) נעשה מאוד צמיגי כך שקשה מאוד להוציא אותו מהבקבוק. אכן נראה שיש לדבקים האלה תוקף ...

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=81501&d=1356799918

eitan-ro
06-01-2013, 06:15:59
תדאג שיהיה לך בבית DP460 EG ולא תדע יותר צער :cool:

אבל יש לו תוקף של חצי שנה.... אחר כך הבסיס מתחיל להיות גבישי, ולבסוף מתקשה לחלוטין

umbo
06-01-2013, 07:52:25
באותו נושא, יש לי אפוקסי של Great Planes (סו קול איכותי) והבסיס (בבקבוק הצהוב) נעשה מאוד צמיגי כך שקשה מאוד להוציא אותו מהבקבוק. אכן נראה שיש לדבקים האלה תוקף ...

מסקנה ממש לא נכונה. כאן בדיוק באה לידי ביטוי ההצעה לחמם מעט את האפוקסי והכל חוזר לקדמותו !

igalr
06-01-2013, 08:19:56
תכניס אותו למיקרוגל לחצי דקה ותראה שיהיה יותר נוזלי ממים

guyst
06-01-2013, 10:27:36
מסקנה ממש לא נכונה. כאן בדיוק באה לידי ביטוי ההצעה לחמם מעט את האפוקסי והכל חוזר לקדמותו !

תכניס אותו למיקרוגל לחצי דקה ותראה שיהיה יותר נוזלי ממים

תודה, לא חשבתי על המיקרוגל :)

wind556
06-01-2013, 12:43:25
אבל יש לו תוקף של חצי שנה.... אחר כך הבסיס מתחיל להיות גבישי, ולבסוף מתקשה לחלוטין

בדיוק בשביל זה יש מקרר
לי יש דבק כזה כבר 6 שנים והוא כמו חדש
גם בעבר שמרתי מיכלים כאלה במקרר שנים רבות וכשמטפלים בו נכון (לא פותחים עד שמגיע לטמפ' החדר) הוא נשמר כמעט לנצח

אני משתמש בדבק מהסיני בקביעות, אבל כשיש לי הדבקה חשובה, אני משתמש בDP מהמקרר
אגב, יש צורך לשים לב שיש שני סוגי DP460:
האחד רגיל, והשני נקרא (EG - (Electronic Grade
ההבדל באיכות לא אמור להיות, אבל בפועל מסתבר שהEG יותר טוב בכל מובן (וגם יקר יותר)

wind556
06-01-2013, 13:02:46

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=81501&d=1356799918

לכל דבק יש תוקף, אבל התוקף מתבטא בעיקר בשינוי חוזק ההדבקה ורק לעיתים רחוקות בהרס טוטאלי של הדבק
אם הדבק הפך לצמיג מדי, אני לא ממליץ לחמם במיקרו, אלא בשלב ראשון פשוט לשים אותו בכיס המכנסיים (בזמן שהם עליך כמובן :cool:) למשך כמה דקות.
אם זה עדיין לא מספיק, לשים בשמש. השלב הבא הוא לחמם עם מייבש שיער וממש בעדינות.
כל חימום אגרסיבי מדי אמנם ידלל את הדבק, אבל יהרוס את תכונות ההדבקה שלו ויקצר מאד מאד את חיי המדף שלו, זו פעולה הרסנית
וגם את הדבק הזה עדיף לשמור בקירור, זה יאריך את חייו

ואגב איכות, גם הדבק הזה "איכותי" בדיוק כמו זה של הסיני, גם לך אני ממליץ על DP460 ואפילו על DP420 שאמנם נחות ממנו אבל עדיין בדרגות רבות מעל כל הדבקים שנמכרים בחנויות תחביבים נוסח הסיני וכו'