PDA

צפייה בגרסה מלאה : שרשור בניה משהו קצת אחר... בניית Rogallo - גלשן אוויר ממונע

Friman
22-01-2013, 17:18:25
הכל התחיל כשהילדה חזרה יום אחד מהגן עם הפתעת יום הולדת של אחד הילדים - עפיפון. כיוון שבנערותי הייתי חובב נלהב של עפיפונים אקרובטיים נמלאתי גיל (משחק מילים משעשע) וחדווה, קשרנו זנב וחוט ויצאנו לפארק, אבל העפיפון התברר כדרעק שלא עף יותר מ5 שניות באוויר. רגע לפני שהלך לפח עברה בי מחשבה משעשעת: ״איזה קטע אם נחבר לו מנוע?״... ישר ישבתי והתחלתי לחשב שטח כנף, משקל צפוי לסטאפ, עומס משטחים צפוי וכו׳ וכו׳ והגעתי למסקנה המאכזבת שעפיפון ב5 שקלים לא מתאים למשימה - לא מספיק גדול ואיכות החומרים והבנייה גרועה מה שמבטיח בעיות היגוי והתפרקות מהירה באוויר.
זנחתי את הרעיון לכמה ימים עד שלפתע בחנות צעצועים נתקלתי בעפיפון אקרובטי נחמד מאד שנותר מיותם מהקיץ:
83015
35₪ ויש לי שותף חדש ליוזמה. מוטה של 140 ס״מ, שטח כנף סביב 35 דצ״מ, איכות החומרים והבנייה סבירה, חיזוקים מתאימים במוטות פיברגלס... נשמע מתאים לצרכיי, החלטתי שאני בונה רוגלו ממונע.
אז מה זה בעצם רוגלו ומה מיוחד בכלי הטיס הזה? בסוף שנות ה60 של המאה הקודמת פיתח פרנסיס רוגלו, מדען בנאס״א, כלי טיס לאדם אחד או שניים שמבוסס על כנף גדולה משוכה מעט לאחור, המנווט אך ורק באמצעות שינוי מרכז הכובד אותו יוצר המטיס בעזרת הזזת משקל גופו קדימה אחורה ולצדדים באמצעות מוט היגוי ממתכת המחובר למרכז הכובד של הכנף; כלומר, המטיס מחובר למרכז הכובד בכבל, המוט קצת קדימה, והזזת המוט מביאה לשינוי נקודת מרכז הכובד ביחס לכנף וכך מתבצע ההיגוי, ללא שימוש בהגאים כנהוג בכלי טיס אחרים. קוריוז: הרוגלו תוכנן במקור ככלי מילוט מחלליות אל תוך האטמוספרה. כיום תחום הגלישה האווירית נחשב לספורט אקסטרים שהלך ונהיה פופלרי בחמישים השנים האחרונות, בין היתר בזכות שיפור בשיטות ההזנקה, בחומרים מהם בנויים גלשני האוויר ומסיבות נוספות. כנער כמעט והתחלתי קורס גלישה אווירית עד שגילו בן כמה אני וביקשו שאחזור עוד כמה שנים, אז הנה עברו כמעט 20 שנה והחלטתי לחזור לתחום ;). בין יתר סוגי גלשני האוויר קיימים גם גלשני האוויר הממונעים שמזכירים במשהו מטוסי אולטרא לייט, גם שם המטיס יושב בגונדולה עם מנוע אחורי, אבל הניווט נעשה באמצעות שינוי מרכז הכובד בדומה לגלשן האוויר הלא ממונע.
אציין מראש שבגלל שטח הכנף הגדול לא התאמצתי לחסוך במשקל, כיוון שזה נסיון ראשון השתדלתי בעיקר לבנות חזק ועמיד, אולי בנסיונות הבאים אבנה יותר קל ואולי אף גרסא בלתי ממונעת.
התחלתי מבניית הגונדולה, מדיקט תעופתי 4 מ״מ שהודבק באפוקסי:
83016
83017
כן נסע לגלגלים האחוריים הכנתי ממוט פלייבר ישן של טירקס 500 שעשוי מפלדה קפיצית. הכנתי לו תושבת על ידי חריטת הצורה המתאימה בחתיכת דיקט תעופתי וסגירה בחתיכת דיקט תעופתי נוספת:
83018
83019
גם כן הנסע הקדמי נוצר ממוט פלייבר של טירקס 500 שכופף לצורה המתאימה. חייב לציין שזה היה החלק הכי מעצבן בתהליך הבנייה, ממש קשה לכופף עיגולים מפלדה קפיצית...
לגונדולה מתחבר צינור אלומיניום שמקורו ב... מטרייה גדולה שהתפרקה בסערה האחרונה ;). הצינור התברר כקל משקל למדי, חזק ועמיד לכיפופים.
83020
כמו שרואים בתחתית התמונה הכנתי גם תמיכה שחוברה יותר גבוה בגוף כדי למנוע כיפוף ביחס לרצפת הגונדולה:
83021
כל הגונדולה תלויה על זרוע בעלת תנועה דו כיוונית שמתחברת למשטח שליטה שמעוגן לעפיפון. את התנועה בציר הAileron השגתי באמצעות גריפ פלסטיק ישן של טירקס 500 (מזל שלא זורקים כלום, אה? בסוף להכל מוצאים שימוש) עם ספינדל של 500, ובתוך הגריפ היכן שמחוברת הלהב יצרתי מכמה שכבות של דיקט תעופתי עוגן שנע על ציר - שזה למעשה הבורג שמחזיק את הלהב לגריפ, וזה מה שמאפשר תנועה בציר הelevator:
83022
83023
83024
כדי שהתנועה תהיה יותר חלקה הוצאתי משורש להב של 425 מ״מ את טבעת המתכת שדרכה עובר בורג הלהב, והכנסתי לתוך העוגן מהעץ:
83025
כל העסק מתחבר ללוח שליטה שמעוגן לעפיפון באמצעות אזיקונים בציר האורכי, ובציר הרוחבי באמצעות סקוצ׳ים כדי שהכלי יהיה ניתן לפירוק ותובלה נוחים. אין לי כאן תמונה אבל אצלם בערב ואעלה.
התקדמתי מאז בבנייה אבל זמן הכתיבה שלי מוגבל, אמשיך בערב

Friman
22-01-2013, 18:14:01
הנה סרטון כשהכל מחובר בחיבורים זמניים רק כדי לבדוק מרכזי כובד ולבדוק שהזרוע הדו צירית נעה בסדר:

http://www.youtube.com/watch?v=ZT__dsYYaaQ&feature=youtube_gdata_player
בגלל שמדובר בכלי שמנווט על ידי מרכז הכובד שמתי דגש חזק במיוחד על חלוקת משקלים נכונה ומאוזנת: המוט המרכזי מחובר בדיוק לנקודת מרכז הכובד של הגונדולה (עם סוללת 3 תאים 2200mAh 20c מקדימה), מרכז הכובד האורכי מוקם כרגע ב29 ס״מ מקצה הכנף הקדמי לפי חישוב שעשיתי במחשבון מרכז כובד לכנפיים מעופפות. את המנוע שאפתי למקם במרכז הכובד האנכי כדי שבפתיחת מנוע לא תהיה הרמת אף, אך המוט היה הרבה יותר מדי ארוך; קיצרתי אותו ב5 ס״מ ועדיין מרכז הכובד האנכי יוצא בס״מ וחצי יותר גבוה מהנקודה הכי גבוהה בגוף הגונדולה שאליה ניתן לחבר את תושבת המנוע, ואת המוט המרכזי אני חושש לקצר עוד שהפרופ לא יפגע בטעות בעפיפון... בכל זאת כל הקונסטרוקציה יושבת על מוטות פיברגלס שהם די גמישים. כאן קצת פישלתי בחישובים הראשוניים. לא נורא, אתקן בזווית קצת יותר למטה של המנוע. אולי כאן זה המקום לציין שהבנייה אמנם לקחה עד כה סביב 20-25 שעות בשבוע האחרון, אבל את התיכנון אני עושה בראש כבר כמעט חודשיים בעיקר בבניית פתרונות לסוגיית הקטנות- כמו הציר הדו כיווני, נושא ההיגוי, העברת היגוי לגלגל האף, קיבוע המוט המרכזי וכו׳... אני יכול לומר בגאווה שכל פרט בביצוע נעשה על פי חשיבה ותיכנון מוקדמים, ימים יגידו האם החשיבה המוקדמת הזו אכן הייתה נכונה...
לגבי סטאפ- בקר 30 אמפר ומנוע 2830 1000kv מrctimer - ניקנו כספיירים לרחפן, ובינתיים חשבתי שחבל שיישבו במגירה. עלו 25$ בערך יחד. סרבואים לכנף - turnigy TGY 9018MG, מיקרו 9 גרם - 5$ כל אחד. מהרעשים בסרטון אתם יכולים להבין שיייתכן שקצת קשה להם, אולי הייתי צריך ללכת על סרבואים בגודל מיני. בכל אופן כשמחזיקים את הרוגלו באוויר מלמעלה הרעש נפסק, ככה שאני מקווה שהסוגייה הזו היא רק על הקרקע בגלל שרוב הכנף בעצם נמצאת מאחורי חיבור הציר הדו כיווני כך שיש הרבה משקל על הסרבואים; באוויר הכל יהיה תלוי על המוט המרכזי והסרבואים יהיו לדעתי פחות תחת עומס. בכל אופן בהמשך אולי אחליף לסרבואים מיני, הייתי אפילו שם סטנדרט אבל אני בספק אם ייכנסו לי שם. הסוללה - טורניג׳י 2200mAh 20C, 3 תאים- 8$, דרדס כחול לגלגל האף. הפרופ הוא 10x5, לפי מחשבון דחף אמור לייצר יחס דחף משקל של 1:1 למשקל הנוכחי של הכלי (שעומד אגב על 930 גרם לפני צבע, אחרי צבע בטח יהיה 950 גרם) - הגבלתי את עקומת המנוע כרגע למקסימום של 80%, אולי בהמשך ארד לפרופ 9x5. היה נראה לי נכון יותר ללכת על kv נמוך ופרופ גדול, מתאים לי בראש לכלי כזה שאמור להיות slow flyer. עומס המשטחים עומד (בהנחה שאחרי צבע המשקל יהיה סביב 950 גרם) על סביב 27 גרם לדצ״מ, בערך כמו ביקסלר... שני לוחות דיקט תעופתי עלו 50₪ יחד, כל היתר זה חומרים שהיו בבית ופתרונות שייצרתי לפי הצורך.
מחר אצא להגלשות מבחן ללא מנוע כדי לוודא שמרכז הכובד האורכי ממוקם נכון, ולפי התוצאות אקבע את תושבת הציר הדו כיווני של המוט המרכזי ללוח השליטה שמחובר לעפיפון, ואז נותר לצבוע את הגונדולה, לעשות כיוונים - משוערים, כי אין לי מושג איך בת׳כלס הכלי ייתנהג באוויר, ובתקווה ביום שישי אם יהיה מזג אוויר טוב תהיה טיסת המבחן הראשונה !

ולמי שצריך בינתיים המחשה מה זה גלשן אוויר, קבלו קישור לסרטון מדליק של גלישה אווירית...:

http://www.youtube.com/watch?v=mHunfvxpqS0&feature=youtube_gdata_player

אננס
22-01-2013, 18:24:11
מדהים איך כל יום (כמעט) אני לומד פה משהו חדש..
תודה גיל, מחזיקים לך אצבעות שתצליח

Friman
22-01-2013, 20:39:31
זה לוח השליטה עם הקיבוע שלו לעפיפון, ובמצב מקופל:
83037
83038
ניתן לראות בתצלומים קודם שהעוגן עץ עם ציר הelevator מתחבר למוט המרכזי עם "Jesus Bolt" ככה שכל העפיפון ומה שמחובר אליו ניתן להפרדה מהגונדולה וקיפול לצורך תחבורה.
בשביל האווירה, הנה תמונה של שולחן העבודה שלי בעיצומי הבנייה:
83042
וזה כבר סתם בשביל הצחוקים...;)
83044
ת׳כלס אולי אשקול את עניין החופה בהמשך, ישפר את האווירודינמיות של הגונדולה.. לא בטוח אם זה שווה את ה80 גרם תוספת משקל שלה. נראה בהמשך

wind556
22-01-2013, 22:10:44
שאפו גיל, אהבתי
אתה לגמרי בשל לבניית כל טיסן שתחשוק בו
אגב, השם העברי של זה הוא דאון תליה יען כי מתחת לדאון תלוי הגוף המשנה את מיקום מרכז הכובד. בדאונים כאלה זה התפקיד של גוף האדם
היה לי אחד כזה, אמיתי (לא ממונע, דאון דאון)., אחת החוויות הגדולות של חיי

pomerus
22-01-2013, 22:46:19
איזה יופי ! גם הרעיון והיצירתיות וגם הביצוע עם התכנון והאלתורים
אם יעבוד טוב, יש אפילו מצב שיטוס בצוק כדאון ממש ...

בהצלחה בטיסות האיזון וכמובן בטיסת הבכורה. מקווה שתצלם גם את ההגלשות הראשונות ותהליך הכוונון
מקצת נסיון עם מצנח ממונע של הסיני, מציאת מרכז הכובד, זוית התקפה, זוית המנוע, וחלוקת המשקלים היא קצת טריקית (טוב, מאוד טריקית, בגונדולה עוד לא ממש הצלחתי) ונראה לי שפה האתגר דומה.

Friman
22-01-2013, 22:50:25
שאפו גיל, אהבתי
אתה לגמרי בשל לבניית כל טיסן שתחשוק בו
אגב, השם העברי של זה הוא דאון תליה יען כי מתחת לדאון תלוי הגוף המשנה את מיקום מרכז הכובד. בדאונים כאלה זה התפקיד של גוף האדם
היה לי אחד כזה, אמיתי (לא ממונע, דאון דאון)., אחת החוויות הגדולות של חיי

***... אמרתי לאשתי ״חשבתי להתחיל תחביב חדש״ ונדלקו לה העיניים - עד שהיא שמעה כמה עולה גלשן אוויר + קורס לקבלת רשיון להטיס גלשן כזה, אז היא חייכה ושאלה אם לא רציתי לקנות עוד מסוק אולי? ;)
תודה על המחמאות, עכשיו רק נשאר לראות אם הוא יטוס.. ואם הוא יטוס טוב וכייף או מעפאן... בכל מקרה אני בטוח שלראות אותו באוויר יהיה די מגניב.

Friman
22-01-2013, 23:14:35
איזה יופי ! גם הרעיון והיצירתיות וגם הביצוע עם התכנון והאלתורים
אם יעבוד טוב, יש אפילו מצב שיטוס בצוק כדאון ממש ...

בהצלחה בטיסות האיזון וכמובן בטיסת הבכורה. מקווה שתצלם גם את ההגלשות הראשונות ותהליך הכוונון
מקצת נסיון עם מצנח ממונע של הסיני, מציאת מרכז הכובד, זוית התקפה, זוית המנוע, וחלוקת המשקלים היא קצת טריקית (טוב, מאוד טריקית, בגונדולה עוד לא ממש הצלחתי) ונראה לי שפה האתגר דומה.

אחת הסיבות שלא בחרתי במצנח רחיפה ממונע, והרעיון בהחלט עבר לי בראש, זה ששם הכל תלוי על חוטים וסוגיית הנדנודים נראתה לי בעייתית... גם לא כל כך רציתי כלי שהשליטה בגובה נקבעת רק על פי המצערת. כאן יש חיבור מעט יותר קשיח; בוודאות יהיו חופשים ונדנודים כי השילדה גמישה אבל אני מעריך שפחות מבמצנח רחיפה.
התכנון הוא לנסות למצוא נקודה מיטבית לעיגון הציר הדו כיווני ללוח השליטה כאשר הלוח מקביל לחלוטין לגונדולה והסרבואים בנקודת האפס, ואז כל היגוי של הסרבואים יביא לשינוי מרכז הכובד בצורה שמשנה את זווית ההתקפה באופן הרצוי. יחד עם זאת זה קצת טריקי: בעיקרון ניתן הרי למקם את חיבור הציר לעפיפון כמעט בכל מקום שרוצים על המוט האורכי המרכזי של שילדת העפיפון ולהגיע למרכז הכובד הנדרש באמצעות קיצור הפושרודים או הארכתם וככה להשפיע על מרכז הכובד הכללי באמצעות משקל הגונדולה, אבל אליה וקוץ בה כמו שאומרים - אם הגונדולה תהיה תלויה באלכסון זווית המנוע תהיה אלכסונית ואז פתיחת מנוע תוריד או תעלה את האף (תלוי לאיזה כיוון האלכסון...). נכון שאפשר לקזז עם תוספת זווית למנוע אבל עד גבול מסויים. מה גם שאני משער שזווית מנוע גדולה מדי תגרום לבעיות בריצה על המסלול בדרך להמראה. אז... חיברתי את תושבת הציר באופן זמני עם דבק סיבים ואזיקון במקום שבו כאשר לוח השליטה מקביל לגונדולה מרכז הכובד יוצא ב29 ס״מ מהקצה הקדמי, שזה מה שהמליץ מחשבון מרכז הכובד, ובשטח אני אקצר או אאריך את הפושרודים כדי להגיע למרכז הכובד המיטבי לגלישה ללא מנוע. ואז אחרי סימון מרכז הכובד שאמצא על גבי העפיפון, בבית אנסה להגיע למרכז הכובד הזה כאשר לוח השליטה מקביל לגונדולה, רק באמצעות שינוי מיקום חיבור התושבת. ואז אקבע את התושבת ללוח השליטה עם אפוקסי ו2 ניטים, בתקווה שזה אכן יהיה מיקום מיטבי, ואם יהיה צורך אח״כ בשינויים קטנים אותם כבר אעשה באמצעות הארכה או קיצור קטנים של הפושרודים. אגב עוד משהו טריקי זה שהעפיפון לא ישר מבחינה אופקית, בסרטון שצילמתי ניתן לראות שיש לו שתי הגבהות משולשות בחלק האחור, אין לי מושג איך זה ישפיע מבחינת הזווית שהוא צריך להיות בה לטיסה מיטבית... האם העפיפון צריך להיות עם השילדה מקבילה לקרקע ושני המשולשים בולטים לגובה, או ששילדת העפיפון צריכה להיות אלכסונית לקרקע כך שהמשולשים העליונים הם שמקבילים לקרקע..? אין לי ממש מושג, מקווה לגלות בדרך. ראיתי סרטונים ביוטיוב של גלשני אוויר שטסים גם במצב הראשון וגם בשני, כולם נבנו על ידי חובבנים אז לא ברור לי מי מהמצבים נכון יותר.
עוד דבר טריקי שאצטרך לבדוק הוא תגובת ההיגוי, היכן למקם את התפוחים לבול לינקים של הפושרודים - רחוק מדי מהציר= לא מספיק היגוי, קרוב מדי לציר= עומס יתר על הסרבואים; צריך למצוא נקודה מיטבית. כרגע בנקודה שבה אני מתכנן למקם אותם (מסומן בכחול בצילום של לוח השליטה) השינוי המקסימלי בקצוות הסטיק הוא של בערך 1.5-2 ס״מ במרכז הכובד ביחס לנקודה באמצע הסטיק, בציר הelevator. בaileron אני פחות דואג, נראה ממבט אינטואיטיבי בעין שהתזוזה מספיקה שם. בכל אופן מטיסנים זכור לי ששינוי של 1.5 ס״מ במרכז הכובד מורגש היטב בטיסה ככה שאני מקווה שזה יספיק להיגוי יעיל של הelevator.

adibenbasat
22-01-2013, 23:20:16
יפה מאוד, תענוג לראות שרשורים כאלו יצירתיים, הייתה תקופה די ארוכה שלא היו הרבה כאלו..
כול הכבוד:o

guy1a
23-01-2013, 05:09:10
וואו ... !

sgs II

נדב השובב
23-01-2013, 07:56:31
וואו כל הכבוד, לגבי העפיפון יום הולדת ניסית לקשור משקולת בזנב?
ובעצם האם ניתן לבנות אחד ללא מנוע לצוקים?!

pomerus
23-01-2013, 08:57:54
אחת הסיבות שלא בחרתי במצנח רחיפה ממונע, והרעיון בהחלט עבר לי בראש, זה ששם הכל תלוי על חוטים וסוגיית הנדנודים נראתה לי בעייתית... גם לא כל כך רציתי כלי שהשליטה בגובה נקבעת רק על פי המצערת. כאן יש חיבור מעט יותר קשיח; בוודאות יהיו חופשים ונדנודים כי השילדה גמישה אבל אני מעריך שפחות מבמצנח רחיפה.
התכנון הוא לנסות למצוא נקודה מיטבית לעיגון הציר הדו כיווני ללוח השליטה כאשר הלוח מקביל לחלוטין לגונדולה והסרבואים בנקודת האפס, ואז כל היגוי של הסרבואים יביא לשינוי מרכז הכובד בצורה שמשנה את זווית ההתקפה באופן הרצוי. יחד עם זאת זה קצת טריקי: בעיקרון ניתן הרי למקם את חיבור הציר לעפיפון כמעט בכל מקום שרוצים על המוט האורכי המרכזי של שילדת העפיפון ולהגיע למרכז הכובד הנדרש באמצעות קיצור הפושרודים או הארכתם וככה להשפיע על מרכז הכובד הכללי באמצעות משקל הגונדולה, אבל אליה וקוץ בה כמו שאומרים - אם הגונדולה תהיה תלויה באלכסון זווית המנוע תהיה אלכסונית ואז פתיחת מנוע תוריד או תעלה את האף (תלוי לאיזה כיוון האלכסון...). נכון שאפשר לקזז עם תוספת זווית למנוע אבל עד גבול מסויים. מה גם שאני משער שזווית מנוע גדולה מדי תגרום לבעיות בריצה על המסלול בדרך להמראה. אז... חיברתי את תושבת הציר באופן זמני עם דבק סיבים ואזיקון במקום שבו כאשר לוח השליטה מקביל לגונדולה מרכז הכובד יוצא ב29 ס״מ מהקצה הקדמי, שזה מה שהמליץ מחשבון מרכז הכובד, ובשטח אני אקצר או אאריך את הפושרודים כדי להגיע למרכז הכובד המיטבי לגלישה ללא מנוע. ואז אחרי סימון מרכז הכובד שאמצא על גבי העפיפון, בבית אנסה להגיע למרכז הכובד הזה כאשר לוח השליטה מקביל לגונדולה, רק באמצעות שינוי מיקום חיבור התושבת. ואז אקבע את התושבת ללוח השליטה עם אפוקסי ו2 ניטים, בתקווה שזה אכן יהיה מיקום מיטבי, ואם יהיה צורך אח״כ בשינויים קטנים אותם כבר אעשה באמצעות הארכה או קיצור קטנים של הפושרודים. אגב עוד משהו טריקי זה שהעפיפון לא ישר מבחינה אופקית, בסרטון שצילמתי ניתן לראות שיש לו שתי הגבהות משולשות בחלק האחור, אין לי מושג איך זה ישפיע מבחינת הזווית שהוא צריך להיות בה לטיסה מיטבית... האם העפיפון צריך להיות עם השילדה מקבילה לקרקע ושני המשולשים בולטים לגובה, או ששילדת העפיפון צריכה להיות אלכסונית לקרקע כך שהמשולשים העליונים הם שמקבילים לקרקע..? אין לי ממש מושג, מקווה לגלות בדרך. ראיתי סרטונים ביוטיוב של גלשני אוויר שטסים גם במצב הראשון וגם בשני, כולם נבנו על ידי חובבנים אז לא ברור לי מי מהמצבים נכון יותר.
עוד דבר טריקי שאצטרך לבדוק הוא תגובת ההיגוי, היכן למקם את התפוחים לבול לינקים של הפושרודים - רחוק מדי מהציר= לא מספיק היגוי, קרוב מדי לציר= עומס יתר על הסרבואים; צריך למצוא נקודה מיטבית. כרגע בנקודה שבה אני מתכנן למקם אותם (מסומן בכחול בצילום של לוח השליטה) השינוי המקסימלי בקצוות הסטיק הוא של בערך 1.5-2 ס״מ במרכז הכובד ביחס לנקודה באמצע הסטיק, בציר הelevator. בaileron אני פחות דואג, נראה ממבט אינטואיטיבי בעין שהתזוזה מספיקה שם. בכל אופן מטיסנים זכור לי ששינוי של 1.5 ס״מ במרכז הכובד מורגש היטב בטיסה ככה שאני מקווה שזה יספיק להיגוי יעיל של הelevator.

אכן טריקי++

שני דברים שאולי יעזרו:
1) חבר/מכר/ידיד שעוסק בגלשני אוויר. רוב הסיכויים שתהיה לו האינטואיציה "לפי העין" של איך דברים צריכים להראות ולהרגיש כדי שיטוס טוב. ואולי יהיה לו גם ידע של איך מאזנים גלשן אוויר כזה לפני טיסה
2) מידות הסרוואים - אם אתה כבר עכשיו מרגיש שאתה עובד במגבלות, אולי כדאי לעלות בסרוואים לפני התחלת הניסויים

כמו שכתבת, אכן עם מצנח רחיפה ממונע הכול "תלוי על חוטים" ועוד לא פתרתי את האתגר של זווית המנוע, שגם משתנה כשהוא עובד בעוצמות שונות. אבל זה בא אחרי שאצליח לכווין את זווית ההתקפה של המצנח, שזה תורת הנסתר בפני עצמו ...
חבר שעסק במצנחי רחיפה אמר לי שהוא יעזור בכיוונים וזה נותן תקווה.
מסכים איתך שבגלשן הממונע שלך לפחות אין את בעיית ה"נדנודים" בזווית המנוע

wind556
23-01-2013, 08:58:28
***... אמרתי לאשתי ״חשבתי להתחיל תחביב חדש״ ונדלקו לה העיניים - עד שהיא שמעה כמה עולה גלשן אוויר + קורס לקבלת רשיון להטיס גלשן כזה, אז היא חייכה ושאלה אם לא רציתי לקנות עוד מסוק אולי? ;)
תודה על המחמאות, עכשיו רק נשאר לראות אם הוא יטוס.. ואם הוא יטוס טוב וכייף או מעפאן... בכל מקרה אני בטוח שלראות אותו באוויר יהיה די מגניב.

אתה מזכיר לי את הסיפור על הרבי והעז...

אגב, בדאוני התליה המודרניים יש כנף נפח עם פרופיל מלא, והיא פחות משולש ויותר דומה לכנף של דאון:

http://www.icaro2000.com/Products/Hanggliders/Orbiter/Orbiter.htm

Friman
23-01-2013, 09:03:06
וואו כל הכבוד, לגבי העפיפון יום הולדת ניסית לקשור משקולת בזנב?
ובעצם האם ניתן לבנות אחד ללא מנוע לצוקים?!

כן ניתן בהחלט לבנות גרסא לא ממונעת. חפש ביוטיוב rc hang glider יש כמה וכמה סרטונים של כאלו, שם לרוב משתמשים בבובה שכמו במציאות תלויה על חוט שמחובר למרכז הכובד, וההיגוי מתבצע באמצעות מוט שמחובר לידיה כשזוויות המוט נשלטות על ידי סרבואים מלמעלה. ככה לפחות הבנתי את המכניקה, ממה שראיתי

Friman
23-01-2013, 10:40:31
אוקיי, יצאתי לכמה מבחני הגלשה הבוקר... אבדוק אח״כ בבית אם רואים סביר בסרטונים שצילמתי (המצלמת מחזיק מפתחות הייתה מונחת על הבגאז׳ של האוטו) ואם רואים סביר אעלה אותם מאוחר יותר.
בהגלשה הראשונה הכלי כמעט מייד ירד למטה. קיצרתי את הפושרודים כך שמרכז הכובד זז 1.5 ס״מ אחורה בערך. ב2 ההגלשות הבאות הכלי גלש 4-5 מטר ושוב האף פגש את הרצפה. לצערי הדשא של מגרש הכדורגל ביישוב היה רטוב מהשקיה אז עשיתי את הנסיונות הללו בשדה חיטה אבל החיטה עדיין לא גבהה, ככה שכן הנסע הקדמי התעקם קצת וגם אחד הפושרודים- אבל בסה״כ אין נזקים. בכל אופן לדעתי עם מעט יותר מהירות אווירית (בקושי הייתה רוח וחששתי לזרוק חזק מדי) הוא יגלוש לא רע, אבל לדאות מהיד לא נראה לי שהוא ידאה.. אולי עם סוללת 850mah שתוריד סביב 100 גרם במשקל. בכל אופן כמו שחשבתי הכנף צריכה להיות בזווית של בערך 10 מעלות כלפי מעלה, בין מצב שהקונסטרוקציה התחתית מקבילה לקרקע לבין מצב שהקו העליון שיוצרים שני המשולשים האחוריים מקביל לקרקע. שזה די הגיוני כשמסתכלים על צורת העפיפון ומנסים לחשוב איזו זווית התקפה נדרשת.
בכל אופן אני מפרק את האלק׳ אחרי שאסמן מרכז כובד ואת אורכי הפושרודים, אצבע את הגונדולה ואחבר מחדש את האלק׳ בחיבור קבוע יותר, כשאת החיבור ללוח השליטה שעל העפיפון אותיר בינתיים בחיבור זמני עם אזיקונים ודבק סיבים עד אחרי טיסת המבחן הממונעת הראשונה, כדי שאם ייסתבר שצריך להזיז את תושבת הציר קדימה או אחורה על מנת שבאוויר הגונדולה תהיה תלויה ישר, לא תהיה לי בעיה לפרק הדבקה או חיבור קבוע אחר. בתקווה שלא ייתפרק לי הציר מלוח השליטה באוויר ;). גם את חיבור הבול לינקים ללוח השליטה אשאיר כרגע זמני עם אזיקונים ודבק סיבים כדי לוודא שיש לי זוויות ניהוג מתאימות, כי בגלל שהגלישה היום הייתה קצרה למדי לא הצלחתי לבדוק את עניין ההיגוי. בתקווה שביום שישי בצהריים אחרי טיסת מבחן אהיה מלומד יותר, ובתקווה גם עם כל הכלי שלם ולא עם שקית מלאה תובנות ושברי דיקט תעופתי...:)

Himel
23-01-2013, 11:00:54
לפי איך שאני מכיר את הכלי הזה השם שלן זה טרייק,
במקןר יש בו שתי מקומות ישיבה אחד אחרי השני, כלי טיסה יחסית מהיר לגודלו, מרגיש כמו אופנוע בשמיים.

pomerus
23-01-2013, 11:48:05
ברכות להגלשות :)

נשמע מבטיח. נראה לי שכן הנסע די מיותר כרגע, בטח בנסיונות. הגלשה מהיד ונחיתה על הגחון יעשו את העבודה מצויין. אם צריך להגן על הפרופ - פרופ סייבר

Friman
23-01-2013, 14:11:50
תודה על הטיפים... למרות שבמקרה הזה לא נראה לי נכון לעשות נסיונות בלי כן נסע קדמי - במיוחד בגלל שהאחורי לא מתפרק מה שאומר שברגע המגע בקרקע תהיה בהכרח התהפכות קדימה...
בכל אופן פירקתי את האלקטרוניקה, הגונדולה נכנסה לצביעה בצבע ירוק זוהר וזרחני ;)
לגבי סרבואים, בשמחה הייתי מחליף אותם כבר עכשיו לגודל מיני אבל אין לי בנמצא. דווקא את אלו בחרתי בכוונה כי אמור להיות להם טורק של 2.5 ק״ג אבל כנראה צריך קצת יותר. אם למישהו בדרום יש להלוות לי 2 סרבו מיני מטאל גיר עם סביב 4 ק״ג טורק, אני אשמח להשאיל ;) ואם לא לא נורא, אעשה את טיסת המבחן ככה, להערכתי באוויר לא יהיה עליהם עומס גדול אני רק חושש שהגירים ייטחנו לי אם תהיה נחיתה לא מספיק רכה.

Friman
24-01-2013, 23:10:50
בשעה טובה הכל מוכן לטסט פלייט מחר... כיוונתי קיזזתי חיזקתי וצבעתי, מקווה שלא תהיה רוח חזקה מדי, בכל מקרה מתוכנן סרטון ;)
הזזתי את תופסי הפושרודים חור אחד פנימה על ההורנים והגדלתי את טווח התנועה של הסרבואים ל130% באנד פוינטס, עכשיו הסרבואים פחות מרעישים ועדיין מייצרים בשיא התנועה שלהם שינויים של סביב 1.5-2 ס״מ במרכז הכובד, נראה לי שזה מספיק כדי להביא להרמת/הורדת אף במידה סבירה להמראה ונחיתה, לופים אני לא מתכנן לעשות איתו :). עשיתי גם מיקס של 15% בין גלגל האף למאזנות כדי שבהיגוי על המסלול הוא לא ייתהפך לצד ההופכי לסיבוב מכח האינרציה ובגלל מרכז הכובד האנכי הגבוה יחסית מהקרקע בשילוב עם הגוף ובסיס הגלגלים הצרים יחסית.
הנה תמונות מתהליך הצביעה ושל התוצר הכמעט מוגמר, אחרי טיסת המבחן תושבת הציר הראשי והתפוחים לבול לינקים של הפושרודים ימוקמו ויקובעו סופית, כרגע ממוקמים במיקום ניתן לפירוק למקרה שיהיה צריך לשנות את מיקומם בעקבות טיסת המבחן.
83106
83107
83108
83109
משקל סופי- 1010 גרם עם סוללת 2200mAh 20C, קצת יותר ממה שחשבתי אבל עדיין מותיר עומס משטחים של סביב 29 גרם לדצ״מ, שאמור להבנתי לגלוש לא רע (?). אני לוקח איתי לטיסת המבחן מחר גם סוללת 3 תאים 850mAh 25C קטנה שאיתה המשקל יורד ב100 גרם וייתן עומס משטחים של 26 גרם לדצ״מ, למקרה שבכל זאת הכלי ירגיש כבד מדי

wind556
25-01-2013, 11:33:45
נפלא
עומס המשטחים מספק ביותר,אבל הגלישה תלויה לא רק בזה, אלא גם במבנה האוירודינאמי ושם העפיפון הזול לא מככב. זה אומר שאתה מסתמך יותר על המנוע ופחות על הדאיה.
אגב, במערכת כזאת נהוג לשים סרוו אחד גדול למיתרי הכיוון עם הארכה גדולה להורן, והמיתרים מחוברים לנקודה הנכונה בעפיפון.
עם סרוו קטן ותנועה קטנה צפוי קושי רב בניהוג. מערכת כזאת צריכה טווח תנועה ממש גדול לצורך הניהוג. זה לא טיסן.
אין לי ספק שתפיק תועלת רבה מהפרוייקט הזה. בהצלחה רבה

Friman
25-01-2013, 18:11:37
היה היום טסט פלייט חמוץ מתוק... החדשות הטובות הן שהכלי בר טיסה, החדשות החמוצות הן שלטוס הוא לא ממש טס...דווקא בנסיון הראשון הוא קיפצץ מעל מצוקון קטן וגלש לאיזה 2 שניות מה שהוכיח שהדבר הזה מסוגל לטוס ;)

http://www.youtube.com/watch?v=ajXsv7vSHUA&feature=youtube_gdata_player
אז עכשיו אני זקוק לעצות המומחים - מה קרה ואיך לנסות אחרת? התופעה החוזרת היא שעם הניתוק מהקרקע הגונדולה רצה קדימה באלכסון ואז הכלי מאבד גובה וירד לקרקע. מצולמים כאן 3 נסיונות כשבמעבר מאחד לשני קיצרתי כל פעם מעט את הפושרודים להגדלת זווית ההתקפה ולהסטת מרכז הכובד יותר אחורה עד שבנסיון האחרון שמצולם זווית ההתקפה באמצע הסטיק היתה בערך כמו שהייתה הזווית בנסיון הראשון בקצה הסטיק הנמוך (בנסיון הזה כאמור הכלי גלש מעל מצוקון, כשה elevator היה עד הסוף בup). בדקתי בבית, באורך הפושרודים שהיה בנסיון האחרון הזווית של לוח השליטה של העפיפון באמצע סטיק היא 17 מעלות כלפי מעלה, מה שמביא את החלק העליון של המשולשים להיות מקביל לקרקע; נקודת מרכז הכובד במצב הזה היא 29 ס״מ מהקצה הקדמי כאשר שומרים על זווית זו וגוף הגונדולה מקביל לקרקע- שזה אמור להיות בסדר, ולכן לדעתי שולל את הסברה ההגיונית שמדובר במרכז כובד אחורי מדי; נראה לי שאלו בדיוק אמורים להיות זווית ההתקפה ומרכז הכובד. אני יותר חושד שזווית המנוע לא מספיק למטה - ואז ברגע הניתוק מהקרקע בגלל הגרר הגבוה בחלק העליון ובגלל שזווית הפרופ לא מספיק מתנגדת לכך, הגונדולה מגלגלת כלפי מעלה, ואז כיוון שווקטור הדחף של הפרופ מוסט כלפי מטה והגרר גדל עם זווית ההתקפה שגדלה, אני משער שהכלי מאבד מהירות וכפועל יוצא מכך מאבד עילוי ויורד לקרקע. נשמע לכם הסבר הגיוני?
כרגע המנוע ב5 מעלות כלפי מטה ו2.5 מעלות ימינה, כאשר מרכז המנוע ממוקם בערך חצי ס״מ מתחת לנקודת מרכז הכובד האנכי. חשבתי להוריד את זווית המנוע עוד למטה לכיוון ה10 מעלות ולנסות שוב בשבוע הבא. נשמע לכם ש10 מעלות למטה יספיקו? או שאולי הבעיה היא בכל זאת מרכז כובד אחורי מדי?
הסרבואים אגב הוכיחו עצמם כממש לא מתאימים למשימה, אחרי 3 ההתהפכויות האלו הפסיקו לחלוטין לתפקד, הייתי בטוח שהלכו לעולמם אך בבית ראיתי שנטחן גלגל הפלסטיק היחיד בגיר של שניהם, החלפתי בגלגל תואם בגודל ובמספר השיניים מסט להחלפה של hxt900 (תמיד אפשר לסמוך על הסינים שימחזרו פסי ייצור ;)) והם חזרו לחיים, אנסה איתם את הנסיונות הבאים בשבוע הבא אך ללא ספק צריך סרבואים חזקים יותר שיוכלו גם להניע זרועות ארוכות יותר, כי ככה ההיגוי ממש גס - הסרבואים הנוכחיים משנים את זווית ההתקפה ב4 מעלות למעלה ולמטה בקצוות הסטיק במיקום הלינקים הנוכחי ללוח השליטה, ואם ממקמים אותם קרוב יותר לציר הם מתחילים ליילל. אני מתלבט בין אלו:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__27570__Turnigy_TGY_50700M_Low_Profile_High_Torqu e_Mechanical_Retract_Servo.html
הם מיועדים אמנם לגלגלים מתקפלים ודי איטיים, אבל מאד חזקים (7.5 ק״ג), לבין
הקורונה 319 שגם מתאימים לי בגודל, והם פי 5 יותר מהירים (0.06 שניות) אבל בערך מחצי מהטורק (4 ק״ג) http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=23920
ככה או ככה אני צריך סרבואים יחסית קצרים בגובה כדי שייכנסו לי שניהם אחד כנגד השני בתוך הגוף. אני נוטה בעיקרון לטובת האיטיים והחזקים כי בלאו הכי אחבר להם הורנים הכי ארוכים שאוכל, ולא מדובר הרי בכלי לביצועים וארובטיקה אלא לכלי לשיוטים איטיים ורגועים.. רק שאין לי מושג לגבי רזולוציה שלהם. ועדיין, לא נראה לי קריטי כמו שיהיו חזקים..
ובשביל למתן את הבאסה מהיעדר הטיסה אני מצרף גם סרטון שלי עם הTrex 600 מהבוקר, עד שסוף סוף תפסתי אומץ שיצלמו אותי בזמן שאני מטיס...

http://www.youtube.com/watch?v=Qh8K_QRLEV0&feature=youtube_gdata_player
תודה למשה קסאבי על הצילומים והתמיכה המורלית :)

אננס
25-01-2013, 18:29:04
סתם קטע.. פשוט אני מכיר מישהו שנפל על הקטע הזה בטיסת ניסוי...

מדדת הספק מקסימלי של המנוע?
ראיתי שבהתחלה רשמת שתגיע לדחף 1:1, לפי הסרטון לא נראה שאתה קרוב אפילו ל 1:1 ...
מאוד יכול להיות שפשוט חסר לך כח, בקטע של הריחוף נראה שהוא דואה די יפה וישר עם קצת יותר כח במנוע (או זוית יותר מתאימה) אולי הוא היה אפילו מטפס עוד.

לגבי המסוק, מאוד מרשים ויפה.. אבל לא למה לא רואים את הנחיתה?

Friman
25-01-2013, 19:13:54
לא מדדתי הספק, אין לי מד הספק מתאים.. מחשבון הדחף - משקל צופה לנתוני הסטאפ צריכת זרם מקסימלית של 18 אמפר מתפרץ, והבקר שלי מסוגל לתת בשיגרה 30 אמפר אז בתקווה שהכל יהיה בסדר. אכן בנסיון הראשון היה נראה שהוא לא מפתח מספיק מהירות אז בנסיונות הבאים ביטלתי את הגבלת קצה המצערת מ85% חזרה ל100% ואז הוא תפס מהירות יפה. צריך לזכור שזה כלי עם די הרבה גרר בגלל העפיפון הגדול שנמצא בזווית מעלה כמו מפרש ליצירת העילוי, מה גם שכמו שעודד אמר איכות החומרים לא בדיוק top notch, יש כל מיני שאריות בד לא חתוכות בדיוק במידה והפיברגלס גמיש ומקפצץ, כל אלו תורמים לגרר. אגב זה שבנסיונות השני ואילך כשהמנוע היה ב100% בלט יותר הגלגול של הגונדולה כלפי מעלה יכול לחזק את הסברה שלי שהבעיה היא בזווית המנוע, מצד שני ככל שהתקדמתי בנסיונות גם הגדלתי את זווית ההתקפה מה שהזיז את מרכז הכובד אחורה - זה קונפאונד במונחים סטטיסטיים ;), כלומר משתנה מתערב. עדיין, הטיית הגונדולה מעלה בלטה לי לעין בעיקר מהנסיון השני כשהגדלתי את טווח המצערת, ולא ראיתי החרפה של נטיה זו כשבשני הנסיונות הבאים (היו 4 נסיונות אחד מהם באמצע נשמט בטעות בעריכה) כשהגדלתי עוד את זווית ההתקפה והסטתי את מרכז הכובד כך עוד אחורה, אז האינטואיציה שלי היא שהבעיה היא זווית המנוע..(?). אני מאמין שעם עוד קצת מהירות אווירית וזווית התקפה כמו בנסיון האחרון הוא בהחלט יטוס, משאפתור את סוגיית התרוממות הגונדולה למעלה וקדימה
לגבי המסוק - תודה, בשלב מסויים ביקשתי ממשה להפסיק לצלם כי אני נלחץ כשמצלמים אותי, פעמיים ריסקתי בעבר כשצילמו אותי או כשצילמתי את עצמי מטיס אז אני משתדל להימנע מכך נגד ״עין הרע״.. כשלא מצלמים אני מעז יותר ;)

elbazel
25-01-2013, 22:33:51
חזק ביותר
מהסרטים נראה שחסר כוח

Friman
26-01-2013, 08:43:24
חזק ביותר
מהסרטים נראה שחסר כוח

אכן גם ההשערה שלי היא שאי צבירת הגובה היא בגלל ירידה במהירות רק שכפי שהסברתי, ההשערה שלי היא שהסוגייה איננה כח לא מספק של הסטאפ אלא הכיוון אליו ווקטור הדחף מוסט כשהגונדולה מרימה אף באוויר - היא עולה לזווית של סביב 30 מעלות וזה אומר שווקטור הדחף של הפרופ הוא 35 מעלות כלפי מטה, זה מפחית משמעותית את הדחף קדימה... כשמשווים בין המהירות שהוא צובר בריצה על המסלול לעומת מרגע הניתוק והלאה, לדעתי המהירות הנצברת על המסלול מספיקה להמראה משמע שהסטאפ אמור להיות מסוגל להחזיק את הכלי באוויר, בכיוונים הנכונים. אבל יכול מאד להיות שההשערות שלי מוטעות, אני בשלב הניסוי והטעייה, אם למישהו יש כיוון מבוסס יותר לכוון אותי אשמח לשמוע! אולי בכל זאת זה עניין של מרכז כובד אחורי מדי? אנסה להתחיל מהגדלת זווית המנוע ל10 מעלות מטה ואראה אם זה משתפר, מקווה שאצליח להגיע להמראה וטיסה טובה בכח מנוע ואז את מיקום מרכז הכובד יהיה לי קל יותר לבדוק בדאייה באוויר - אם בדאייה הוא יוריד או ירים אף אדע לשחק עם מרכז הכובד, ואז אחזור מחדש לכיוון זווית המנוע...

Boogle
26-01-2013, 09:06:39
אני מציע לך להוסיף לגונדולה משטחי ייצוב למנוע את ״הרמת האף״ שלה בזמן שהמנוע עובד, בדיוק כמו שבמסוק יש לך משטח ייצוב אופקי בזנב.
הייתי אפילו מקצין את זה ובונה מייצב גובה מונובלוק מופעל סרוו כך שניתן לתפעלו הנפרד או במיקס על נמצערת.

בעניין ה״כנף״ היא צריכה יותר הקשחה כי רואים אותה מתכווצת עקב הריצה וניפוחה באויר כך ששטח הכנף האפקטיבי שלך קטן.
במקרה דנן שיטת ״עודד״ תהיה יעילה , היינו העלאת עמוד במרכז ומתיחת חוטים לקצות הכמף מעליה ומתחתיה. או, לחלופין הוספת קורה רוחבית בין קצות הכנף בעלת מומנט אינרציה אנכי גבוה (מימד הגובה גדול ממימד העובי להתנגדות לכפיפה).
בהצלחה , כשיעבוד פרסם תוכניות , יש לי במרתף איזה חמישה עפיפונים כאלו :D

אננס
26-01-2013, 09:13:27
לדעתי בריצה על הקרקע הכנף ישרה לחלטוין ולא מספקת גרר כלל (או שניתן להגיד שהגרר שהכנף מייצרת הינו נמוך) ואז הכלי יכול לצבור מהירות שמאפשרת לו לעלות קצת.
ברגע שהוא מתנתק מהקרקע כל המשקל נופל הכנף ואז הגרר שלה משמעתית גדול יותר מהגרר שהגלגלים ייצרו במהלך הריצה.

על מנת שהכלי יטוס אתה צריך שהמנוע יספק דחף שגדול או שווה לגרר של הכלי במהירות הטיסה שלו, ככל המהירות גדולה יותר הגרר גדול יותר.
אני לא בטוח שמשחקים בזוית של המנוע יכולים להשפיע עד כדי כך.. אלא עם כן אתה על הגבול.. ובכל מקרה לא כדאי להיות על הגבול.

אין לך מנוע חזק יותר לבדוק איתו? או לשחק עם הפרופ' של המנוע (מבלי להרוג אותו)

Boogle
26-01-2013, 09:55:00
אודי , התאוריה שלך שגויה. בעקרון לפי מה שכתבת אף כלי טייס לא יכול לטוס. פיזיקלית רגע הניתוק מהקרקע הוא הרגע בו העילוי בתוספת הרכיב האנכי של הדחף שוים למשקל ולרכיב והאנכי של הגרר. האפקט היחידי שמשתנה בשלב הזנ הוא התרחקות מהקרקע ויציאה מאזור אפקט הקרקע.

מה שקורה בנוסף הוא בעת הניתוק הגלגלים מפסיקים להתנגד להרמת האף של הגונדולה והרמת האף שלה תורמת לאיבוד דחף קדימה, כי וקטור הדחף פונה יחד עמה כלפי מעלה, מה שמפחית את מהירות ההתקדמות ומקטין את העילוי....

שיטת ה״ פטיש 5 קילו״ בדכ מזיקה ומקטינה סיכוי להצלחה.

Friman
26-01-2013, 10:45:14
בוגל לא הבנתי כל כך מדבריך - האם לדעתך אכן הגדלת זווית המנוע עוד יותר למטה צפויה לדעתך לתרום לפיתרון הרמת האף של הגונדולה..? אני אוסיף מייצב גובה אנכי לגונדולה, זה רעיון טוב ואכן יש לי כזה מיותר של מסוק 500. אבל אני לא רוצה שהניהוג יהיה בעזרתו כי הרעיון הוא כלי שמנוהג נטו ע״י הסטת מרכז הכובד, לבנות כלי שמנווט באמצעות הגאים זה הרבה יותר פשוט (יש הרבה דוגמאות כאלו ברשת).
לגבי הוספת תמיכה- יש לי מוט ספייר מפיברגלס של מוט התמיכה המרכזי האחורי, בהמשך אם אראה שיש צורך אנסה להוסיף אותו, או בצמוד לנוכחי (כך שיהיה מוט כפול מאחורה) או איפהשהוא באמצע בין המוט הרוחבי הקדמי לאחורי. אני מעדיף כרגע להוסיף מינימום של תוספות ותמיכות כדי להשאיר פרקטית את הכלי קל לפירוק / הרכבה ולתובלה. כל תוספת של תומכים תחייב קונסטרוקציות מתאימות ותעשה את תהליך הפירוק וההרכבה מסובך יותר. זה לא בלתי אפשרי, אבל בשלב הנוכחי אני מעדיף לנסות בלי.
לגבי תוכניות אני יכול לפרסם כבר עכשיו תוכניות של הגונדולה אבל העבודה המורכבת יותר הייתה הפתרונות הקטנים של חיבור הגונדולה לעפיפון כולל כל מיני אילתורים שעשיתי והמצאתי, הגונדולה עצמה הייתה החלק הפשוט יחסית ;)

Boogle
26-01-2013, 13:26:52
דיברתי על מייצב אופקי כמו מייצב גובה, לא אנכי כמו מייצב כוון.
הסתכל בתמונות של טרייקים ממונעים יש להם בדכ מייצב אופקי באזור הגלגלים ואפילו עם פרופיל המייצר עילוי עלפי הקרקע כמדומני.
הוספת הניהוג היא רק כדי לתקן את משיכת המנוע, ולדעתי שינוי זוית המנוע לא נותנת הרבה, אם בכלל , כי לא משנה מה זוית המנוע הוקטור שלו ביחס לנקודת החיבור לכנף תמיד ייצור מומנט מרים אף לגונדולה, מה שמביא אותי לתובנה שהמייצב צריך להיות לפני הציר.
עשה לך סכמת מומנטים להבנת הנושא.

Friman
26-01-2013, 13:57:13
כמובן, התכוונתי למייצב אופקי. המנוע ממוקם יחסית גבוה על הגונדולה, תיקון זווית המנוע מטה להערכתי בעיקר אמורה לפצות על הגרר העודף של החלק העליון ביחס לתחתון ולא לפצות על ענייני מרכז כובד; אני מקווה שהסטת זווית המנוע עוד מטה + הוספת מייצב גובה תשפר את עניין התרוממות אף הגונדולה , אמקם את המייצב בשלב ראשון במרכז הכובד ואולי אפילו בזווית קלה כלפי מטה. עוד אפשרות שחשבתי היא דווקא למקם את המייצב קדימה ובזווית קלה מטה כמו קנארד.
במחשבה נוספת נראה לי שמייצד קדמי כמו קנארד בזווית קלה מטה יכול להיות מיטבי, דווקא במרכז הכובד השפעת המייצב תהיה הכי פחות נמוכה על העילרוד, לא? אם האינטואיציה האווירודינמית שלי נכונה ההשפעה המיטבית של מייצב כזה תהיה באיזור השליש הקדמי (כמו קנארד) או בשליש האחורי (כמו הגה גובה) של הגונדולה ודווקא באמצע פחות, אני מבין נכון?

Friman
26-01-2013, 14:27:01
הנה, משהו כזה התכוונתי כשאמרתי ״כמו קנארד עם זווית קטנה למטה״:
83176
83177
זה מייצב גובה שלא ברור לאיזה מסוק הוא שייך (הוריקן 550 אולי?), יותר רחב אפילו משל Trex 600.. נראה לי שאנסה ככה בשטח ואקח איתי כמה דסקיות לשטח לנסות גם ולראות מה משפיע יותר מוצלח, המייצב או הורדת זווית המנוע, עד שאצליח להשאיר את הגונדולה יחסית ישרה. מה שאני חושש שעם קנארד כזה כלפי מטה בכיבוי מנוע הגונדולה תוריד אף.. ואני לא מצליח לחשוב על מנגנון מתאים לשינוי הזווית של הקנארד במיקס עם המנוע אלא אם אני שם שם שני סרבואים שהקנארד מחובר אליהם? אולי אם אחבר אותו על ציר או משהו

Boogle
26-01-2013, 15:09:33
גרמת לי ללכת לקרוא את הפרק על טרייקים בויקיפדיה. :D

ראיתי שוב את הסרט שלך ונראה לי שנקודת החיבור של הגונדולה לכנף אחורית מדי.
לפי מה שמוסבר שם הכנף מתנהגת נכון לגמרי והגונדולה במקום לייצב , מתבדרת, או בשפתינו : מרווח היציבות הסטטית שלך לא מספק .
לפי הכתוב שם לכל טרייק בתלות במבנה הכנף יש מהירות קיזוז יציבה, והוא אמור, בהנחה שנקודת החיבור לכנף נכונה , להשאר בנצב סה יציב שם ללא תפעול כח על ההגאים.

לגבי הכנפון , אם תשים אותו מאחורי הגונדולה עם זוית הכוון חיובית הוא יתן לה מומנט מוריד אף וגם ישתתף בעילוי הכול במקום להתנגד לו.

בכל אופן הייתי מתחיל בהזזת נקודת החיבור כס״מ או שנים קדימה יותר.

Friman
26-01-2013, 16:34:17
תודה בוגל.
אכן מעבר לזווית המנוע הגורם השני שנראה רלוונטי לתופעה זהו מרכז כובד אחורי מדי. אנסה להזיז ס״מ אחד קדימה (אין לי יותר מרווח מזה, התושבת לזרוע ממוקמת כבר ככה בקצה לוח השליטה) ואראה אם זה עוזר. אם אראה שהוא מצליח להמריא ולטוס אבל בכיבוי מנוע צולל אדע שהגעתי למרכז כובד קדמי מדי, אחזיר אחורה ואנסה לתקן עם זווית המנוע. בכל אופן אנסה להגיע למצב שהכלי טס ואז באוויר אכבה מנוע ואבדוק אם הוא דואה ישר, כשאגיע למרכז כובד נכון שיאפשר דאייה ישר ללא מנוע אדע שזהו מרכז הכובד הנכון ומשם אתחיל לשחק עם זווית המנוע. בכל מקרה על כנפון אוותר בשלב הראשון- החברה היחידה שמצאתי שמוכרת דגמים של כלים כאלו היא mia micro flight ומהתבוננות בדגמים באתר שלהם לאף דגם אין כנפון או מייצב גובה שכזה בגונדולה:
http://www.micro-flight.com/MIA%20Ultralights.htm
ככה שאמתין לראות אם לא אצליח להסתדר בלעדיו

Boogle
26-01-2013, 19:40:29
הם פתרו בצורה מעניינת את נושא הניהוג, סקייל של ידיים ורגליים של טייס...
שים לב שהכנף שלהם מתוחה יותר והיא יותר כנף מעופפת ופחות דלתא. זה גורר מ.כ. שונה.

Friman
02-02-2013, 19:29:02
בשל מזג האוויר המעפאן לא יצא לי לעשות טיסות מבחן נוספות; מחר צפוי להיות סולידי, אצא לנסות שוב. קידמתי את נקודת חיבור הגונדולה לעפיפון ס״מ ורבע קדימה, hope it will do the magic. בכל אופן כלקח מהנסיון הקודם אקח איתי לשטח כמה שייבות וכמה משקולות שאוכל לשחק בשטח עם מרכז הכובד ועם זווית המנוע לפי הצורך עד שאמצא את הנקודה המיטבית לחיבור הכנף לגוף. מאמין שמחר הרוגלו יצליח לטוס ;)
בינתיים הזמנתי גם שני סרבואים בגודל סטנדרט 6 קילו (במקום המיקרו 2.5 ק״ג הנוכחיים), צרים במיוחד כדי שייכנסו לי אחד מול השני במקום המיועד להם בגוף.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8781
אני מקווה שיהיו עמידים יותר ולא יתבכיינו ויזמזמו כל הזמן כמו המיקרו סרבואים הנועחיים, ושיאפשרו לי יותר טווח היגוי (זרועות סרבו ארוכות יותר, ואולי גם אמקם את חיבור הבול לינקים קרוב יותר לציר כשיהיו סרבואים עם יותר כח שיחזיקו מעמד בעומס). בטח יגיעו עוד שבועיים שלושה, המשך יבוא...

Friman
03-02-2013, 09:30:39
טוב, למרבה הצער גם היום הרוגלו לא ממש טס...
קידמתי את חיבור הציר לעפיפון 1.25 ס״מ קדימה- הרמת האף של הגונדולה פחתה, אך עדיין התרחשה. הוספתי עוד דיסקית בכל צד מלמעלה לחיבור תושבת המנוע, שוב הרמת האף פחתה אך לא נעלמה... עם חצי מנוע ודחיפה של סטיק ימין כלפי מטה הצלחתי לעשות טיסה קצרה קרוב לקרקע אבל לצערי בנחיתה הגלגל הקדמי נתקע באבן וחיבור התושבת שלו התנתק מגוף הגונדולה. תוספת מייצב גובה אגב לא שינתה כלום.
עוד לא סוף פסוק אבל כיוון שאני נוסע לחופשה ל3 שבועות הנסיון הבא ייצטרך להמתין קצת.. בטח עד אז גם יגיעו הסרבואים החדשים כך שאהיה פחות מתוח מקריסת הסרבואים באוויר. אנסה להוריד עוד קצת את זווית המנוע למטה ואם זה לא יעבוד אצטרך לחשוב על חיבור אחר של משטח השליטה אל העפיפון כי נגמר לי כבר המקום להזיז את חיבור הציר קדימה...

Himel
03-02-2013, 11:17:04
אני חושב שפשוט המנוע שלך לא מספיק חזק.. בסופו של דבר מנוע חזק ירים גם דלת..

Friman
03-02-2013, 11:55:05
אני חושב שפשוט המנוע שלך לא מספיק חזק.. בסופו של דבר מנוע חזק ירים גם דלת..

יכול להיות, אני לא שולל שום דבר, אבל:
א. זה מנוע של 200 וואט, הכלי שוקל 1050 גרם. תאורטית הוא אמור לתת מספיק דחף לטיסה איטית לפחות
ב. בפועל הכלי צובר מהירות מספקת לניתוק מהקרקע, הבעיה היא מה שקורה אחרי הניתוק מהקרקע... אם מרכז הכובד אחורי מדי או שזווית המנוע לא מספיק גדולה וגורמת לכלי לגלגל למעלה - אלו לא סוגיות שמנוע יותר חזק יפתור לדעתי, אם כבר יחריף אם הבעיה היא זווית המנוע..
כשאחזור מהחופשה אהפוך את חיבור לוח השליטה לעפיפון כך שייתחבר לקורה הרוחבית הקדמית, וההיגוי ייעשה דרך הזזת הקורה הקדמית; זה מצב פחות מועדף מבחינתי כי העיגון של הקורה הזו לעפיפון פחות חזק אבל זה ייתן לי הרבה מרחב להזיז את חיבור הציר קדימה על לוח השליטה כמה שאצטרך. אנסה לפתור את הבעיה קודם כל בעזרת מרכז כובד קדמי יותר, זה נראה לי בסופו של דבר העניין המרכזי כי כשנתתי down הוא הצליח לטוס קצת, ואחר כך אתעסק עם זווית המנוע. הזמנתי גם פרופ 9x6, אולי מהירות יותר גבוהה תשפר את המצב, כמו שאמרתי אני לא חושב שכח זו הסוגייה כי זה לא כלי שמיועד לביצועים אקרובטיים, יותר קרוב בסגנון לדאון ממונע מאשר לטיסן 3D ;)

Himel
03-02-2013, 12:49:20
אני דווקא חושב שאתה צריך פרופ גדול יותר, הכוונה סלוו פליי כלשהו , שיתן יותר כוח ופחות מהירות, שוב זה רק מהסרטונים שראיתי..

Friman
03-02-2013, 14:13:29
אין מקום לפרופ גדול יותר...
ננסה ונראה ;)

Boogle
04-02-2013, 01:28:32
לפני שאתה ממשיך עם זויות מנוע וסרוואים, תתמקד במציאת מיקום מרכז כובד נכון. אתה יכול להגליש את הכלי במקום לנסות להמריא מהקרקע, כך תוציא את המנוע ואפקט הקרקע מהמשוואה. כשתגיע לגלישה סבירה, תנסה להמריא מהקרקע.

Tomer2
05-02-2013, 10:38:29
העפיפון שלך לא מספק מספיק עילוי (או לחליפין המערכת שלך כבדה)
העפיפון נותן עילוי גדול בזויות התקפה גדולות אבל בזויות התקפה קטנות הוא בקושי מרים את עצמו

Friman
11-03-2013, 15:46:44
התמקדתי השבוע בשיפצור הרחפן אחרי שהוזנח כמה שבועות בגלל פרוייקט הרוגלו וטיול משפחתי לתאילנד. השבוע מקווה להביא את הרחפן למצב טיסה מושלם שארגיש בטוח לאבזר בציוד הfpv, ואז במקביל לעבודה על איבזור הfpv לרחפן אעבוד על שיפצור הרוגלו. הסרבואים סטנדרט שהזמנתי הגיעו וגם פרופ 9x6 - שאולי אנסה לשים כדי לקבל מהירות יותר גבוהה ויותר מרווח בין קצה הפרופ לעפיפון, שיאפשר לי זוויות היגוי יותר גדולות. כמובן נקודת חיבור הציר לעפיפון תזוז יותר קדימה כדי להסיט את מרכז הכובד עוד קדימה, מה שיאפשר להגדיל את זווית ההתקפה מבלי שהגונדולה תרים אף.
להערכתי בסוף הרוגלו יטוס, השאלה כמה אפקטיבי יהיה ההיגוי וכמה מהנה להטסה יהיה הכלי בגרסתו הסופית. בכל מקרה האתגר הראשון הוא להצליח להמריא, לעשות סיבוב ולנחות בשלום.

saportas
11-03-2013, 16:51:53
כל הכבוד גיל , אני מאמין שהוא לא יצליח לפנות ימינה שמואל ברגע שהתרומם לאוויר יכול להיות שלא תהיה לך שליטה עליו בהצלחה בטסט הבא :)