PDA

צפייה בגרסה מלאה : רחפן יונה

ichen78
28-02-2013, 07:19:42
רוצה לבנות רחפן *ונה, זול אך עמיד יחסית, ללמוד מתהליך הבניה, לרסק בלי נקיפות מצפון, ועם יכולת לציוד FPV עתידי.

זה הכיוון, אשמח למענה לכמה שאלות קצרות:

שילדה, כ 48$
F450 המקורית (מודע לאופציה הזולה של הסיני, אבל מוותר מטעמי איכות\עמידות)

בקר טיסה, כ 30$
KK2 1.5
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24723__Hobbyking_KK2_0_Multi_rotor_LCD_Flight_Co ntrol_Board.html

ESC's, כ 47$
Turnigy Multistar 30A Multi-rotor Brushless ESC 2-4S
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25365__Turnigy_Multistar_30_Amp_Multi_rotor_Brus hless_ESC_2_4S.html

מנועים, כ 44$
RCtimer 2212-13 1000KV
http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=118

פרופים, כ 10$
גמפאן, 9x4.7
http://www.goodluckbuy.com/gemfan-90x4-7-9047-9047r-counter-rotating-propeller-for-multicopter-2-pairs.html

יוצא עם משלוח בערך 220 דולר, נראה לי סביר.

מספר שאלות:

1. בנוגע לשילדה, אם יש שילדת BUS איכותית ודומה (אך זולה) שתסתדר עם שאר הרכיבים שהוזכרו, אשמח לשמוע. (גם ברחפן
הזה חשוב לי הצילום\יציבות (יחסי כמובן) ופחות המהירות, כך שאם שילדת הBUS תפגע במרכיב הזה, אז מוותר)

2. לגבי הבקרים KK2 , יש כאלו שאני יכול להזמין צרובים? או שחייב לצרוב לבד.
ובהנחה ואני אצרוב, יש לי USBasp AVR , אני אצטרך עוד משהו מלבדו בשביל לצרוב?

3. לגבי ה ESC, אני מזמין את הגירסה עם ה BEC Output, כן?

4. ראיתי את הקיט המוכן הזה
http://rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=786&productname=
אז אמנם השילדה לא משהו, הבנתי, אבל עדיין העסק יוצר זול יותר, גם אם אקנה בנוסף את ה F450 המקורי.

5. בכל אופן חשובה אפציית הRTH בחזרה הביתה, ובטח לFPV אח"כ. איזה GPS לשדך לעניין?

זהו זהו, אם יש לכם מערך חלופי וטוב יותר לצרכים שהזכרתי, במסגרת שלא תעלה על 220 דולר, אשמח לשמוע.

תודה

guy1a
28-02-2013, 07:50:40
1. תחשוב שוב לדעתי, תקח את הסיני, ברחפן יונה מרסקים והמון ... במחיר של זרוע אחת מקורית שתשבר אתה מביא 4 זרועות שנשברות בדיוק אותו דבר ...
2. זה מספיק
3. יש אומרים שלפחות אחד מהם, אני אישית מעשיף לנתק חוט אדום מ3 ולהשאיר אחד ... אני לא משוכנע שהם עובדים בדיוק אותו דבר.
4. לא יודע ..
5. אתה לא בכיוון .. kk2 לא יודע לעשות את זה גם אם תשים לו 50 GPSים ... חוצמיזה ביונה ... לא צריך rth :cool:

ichen78
28-02-2013, 08:27:10
1. תחשוב שוב לדעתי, תקח את הסיני, ברחפן יונה מרסקים והמון ... במחיר של זרוע אחת מקורית שתשבר אתה מביא 4 זרועות שנשברות בדיוק אותו דבר ...
2. זה מספיק
3. יש אומרים שלפחות אחד מהם, אני אישית מעשיף לנתק חוט אדום מ3 ולהשאיר אחד ... אני לא משוכנע שהם עובדים בדיוק אותו דבר.
4. לא יודע ..
5. אתה לא בכיוון .. kk2 לא יודע לעשות את זה גם אם תשים לו 50 GPSים ... חוצמיזה ביונה ... לא צריך rth :cool:

תודה על התשובות :-)
לגבי הGPS וה RTH החסר, יונה יונה אבל היתי שמח שתחזור.
אז מה האופציות למקרה שיאבד קשר(מקלט דרגוןלינק. או שגם זה לא חכם לשים עליו)?

sharonx
28-02-2013, 08:39:32
כשאחזור הביתה אכתוב את משנתי בנושא רחפני פרוצות

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

guy1a
28-02-2013, 09:54:00

מה שחוזר הביתה זה הבקר טיסה והוא נעזר ב GPS אם אתה חוסך .. קנה ארדואינו .. או נאזה.

אבל אתה מפספס את כל המשמעות של היונה ...

זה רחפן פשוט וזול להתחרעויות ! ...
אתה נתרחק 50 מטר ממך בשביל להתקע בעץ .. לא 550 מטר בשביל לצלם ו/או לבדוק טווח ...

guy1a
28-02-2013, 13:56:40

דרגון לינק זה טוב.

sharonx
28-02-2013, 15:41:43
אני חושב ככה :

שלדת 450 מקורית זה טוב. הפלטות לא משנה אבל הרגליים של DJI הרבה יותר טובות מהסיניות מהסיני שהם שבירות מאוד.
רגליים ספייר הכי משתלם להזמין או מ TBS STORE (שחור בלבד) או מ GOTHELIRC (לא תמיד יש במלאי את כל הצבעים).

מנועים - אני הייתי עם אלה מאוד מרוצה
http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=125&productname=
ולמרות הציר הלא מומלץ עברו עשרות ריסוקים ללא עיקום ציר, אבל הוא נדחף אחורה ולכן אתמול הזמנתי רביעיית כאלו
http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=125&productname=
שמיועדים לרחפנים, עם מתאם פרופ נורמלי. לדעתי זה שילוב טוב ל 3 תאים עם פרופ 8, יהיו יותר חזקים מאלו שהיו לי. שוקלים כ 59 גרם.
אם רוצים 4 תאים או פרופים גדולים יש גרסת 880KV.

בקרים אני מעדיף קלים PLUSH18A, אבל אם אתה רוצה לחסוך קח F-30 שהם 2 גרם כבדים מה F20 לכן עדיף כבר 30, וצרוב להם גרסת SIMONK.
לגבי BEC קח מאחד הבקרים כמו שכתב גיא ונתק את השאר. אחר יכול לחשמל מצלמת הקלטה כמו 808 #16 V2.

פרופים מועדפים עליי הם 8X4.5 מהסיני או מ GOTHELIRC. הקרבון פלסטיק מאוד קשיחים אבל שבירים לכן ליונה עדיף פלסטיק ABS רגיל, חלק מהריסוקים בכלל לא דורשים החלפת פרופ או מקסימום יישור ביד עד שהרעידות חזקות מדי וצריך להחליף. והם גם מאוד מאוד זולים. שים לב שהם מחייבים איזון טוב כי באים מאוד לא מאוזנים והקוואד יטוס על הפנים ללא איזון עם KK2, ממליץ על מאזן מגנטי של Top Flight
http://www.ebay.com/itm/TOP-FLITE-Power-Point-Prop-Balancer-TOPQ5700-/200810429089?pt=US_Character_Radio_Control_Toys&hash=item2ec13bfaa1
ואיזון מהיר עם צלוטייפ טסה שקוף ללא סיבים בחלק התחתון של הפרופ.

לגבי בקר טיסה KK2 זה אחלה, CC3D שקשה מאוד להשיג זה הכי טוב אבל גם יקר.

תתחיל עם KK2, ובעוד כמה חודשים תוכל לרכוש את הדור הבא של OPEN PILOT CC3D שזה REVOLUTION וזה אומר ב 200 דולר CC3D עם GPS שעושה כל מה שמיקרוקופטר/נאזה/ווקונג עושים , רק אם יכולות אווירובטיות וזריזות של CC3D. חגי יהיה הראשון בארץ להטיס את הפלא הזה כי הוא היה חכם לרכוש את זה בפרה-פרה-פרה-אורדר ;), ואם הכל יילך כמובטח גם אני ארכוש לי כזה ל DISCOVERY.

מצלמת סקיוריטי ב 48 דולר עדשה 2.8מ"מ, משדר 900 או 1.2, אנטנת אומני קטנה או וי (עדיפה), וסוללת 3000-5000 מילי 3 תאים, עדיף לא יותר מ 4000.

בהצלחה ותאמין לי שמהקוואד הזה אתה תהנה יותר מקוואד של 5000 שקל עם מערכת GPS משוכללת, וזה מנסיון.

קצת טעימה לסרטונים למראים מה שהזולות של הקוואד הזה מאפשרת לך לעשות :
http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?54649-%E4%F8%E7%F4%EF-%E4%EC%E0-%EE%E9%E5%F6%E1-%F9%EC%E9-KK2-0-F450

Friman
28-02-2013, 15:59:15
לי יש את הקומבו מ rctimer שציינת. אמנם אין לי הרבה נסיון איתו אבל אני די מרוצה ממנו, הוא טס יפה מאד עם לוח crius AIOP ויציב מאד בלי שום ויברציות. בריסוקונים קטנים ונחיתות לא עדינות הרגליים מחזיקות מעמד בלי בעיה אבל בריסוק מהיר וחריף יותר, כזה שבו הרחפן מתגלגל על הרצפה כמה פעמים כמו גלגל, נשברו לי שתי הזרועות שפגשו ראשונות את הקרקע. לא יודע אם מקוריות היו מחזיקות מעמד יותר, קשה לי להאמין. הבקרים סבבה וגם המנועים.
עריכה: הברגים אגב באיכות על הפנים ;)...
אם תקנה את הקומבו הזה + לוח Crius AIOP 2 + GPS מתאים (כל אלו מrcTimer, עלות המשלוח 6$ ולוקח בערך שבועיים להגיע) תצא בסביב 200$ ויהיה לך רחפן זול מה220$ שציינת אבל עם יכולת ייצוב עצמי, חזרה הבייתה, loiter וכל היתר. זה מה שלי יש ואני מייעד אותו לfpv, טרם הגעתי לזה עקב הריסוק שהיה לפני חודשיים וחוסר זמן להתעסק בנושא מאז
מה שכן זה לא פלאג אנד פליי, נדרשת עבודה בהגדרות ובכיוונים כדי שיטוס כמו שצריך

sharonx
28-02-2013, 16:21:08
פרימן - כמה זמן כיוונים והגדרות אם יודעים לצרוב כמו שצריך את הגרסה ?
והאם אחרי כיוונים הוא טס פלאג אנד פליי ועושה הכל מושלם ולא פעם כן פעם לא ?

Friman
28-02-2013, 16:47:52
לא צברתי איתו מספיק נסיון שרון, למשל לrth כמו שצריך לא הצלחתי להגיע. אבל זה בגלל שתוך כדי תהליך הכיוון למדתי את הפרמטרים השונים והשפעתם ורק לאחר שהתנסיתי בשטח התחלתי להעמיק בתאוריה של תהליך כיוון לולאות PID, ולהבין יותר מה בעצם אני מנסה לעשות. למרבה הצער בשלב הזה בגלל בלבול בפרמטרים כשניסיתי לכוון loiter הרחפן התרסק וכאמור לא הספקתי להתעסק עם הרחפן מאז.
מהמעט שכן התנסיתי - מה שמכוונים טוב עם הלוח הזה, טס טוב. למשל מרגע שהגעתי לstabilize טוב, הוא טס טוב באופן עקבי במצב הזה. ממה שאני מבין ממשתמשים אחרים בארץ ובחו״ל ניתן להגיע לloiter ולrth טובים מאד איתו, אני בשלב מסויים הגעתי למצב שהוא עומד ממש במקום במצב לויטר עם סטיות של 2-3 ס״מ מקסימום מעלה מטה ולצדדים, ברוח חזקה למדי; למרבה הצער כאמור כיוון שהייתי בתהליך של למידת הפרמטרים בשלב מסויים התבלבלתי ושיניתי בטעות את ערכי הלויטר המוצלחים שכיוונתי. אבל זה היה בגלל בלבול שלי בהגדרת הפרמטרים, לא שמעתי מאף אחד על בעיה שהגדרות שהוגדרו אבדו או השתנו אבל אני לא יודע... לדעתי מי שמבין מה הוא עושה ולא כמו שאני עשיתי ניסוי וטעייה ולמידה של התחום מהבסיס תוך כדי עשייה, יוכל להגיע לכיוונים טובים עד טובים מאד תוך 3-4 סוללות.
מי שיש לו הכי הרבה נסיון בארץ עם הלוח הזה לידיעתי זה liorz055 שגם כתב שרשור בנייה מפורט לקוואד מבוסס crius שעליו גם אני התבססתי בתהליך הבנייה וההגדרות.

ichen78
06-03-2013, 16:49:01
שאלה לגבי ה PLUSH 18A לעומת ה 30 אמפר, מבין שמדובר בערך הזרם המקסימלי בו הבקר יכול לעמוד.
אם הבנתי נכון, צריכת הזרם נקבעת בערך הוואט של המנוע לחלק למתח הסוללה.
אז אם מנוע עם 150w (ה 1000kv שבקישור), לחלק ל 11.1 נניח, זה יוצא 13 בערך,
אז למה בכלל שאצטרך בקרי 30A? לא יספיקו 18a בכל מקרה?
נו, בטח אני מפספס פה משהו בסיסי(כנראה הערך וואט במנוע?). חלש באלקטרוניקה..

Friman
06-03-2013, 17:02:08
אתה לא חלש באלקטרוניקה, הסינים חלשים באלקטרוניקה ;) וחזקים בהצהרות מופרזות. מקדם הביטחון בא להתמודד עם ההנחה (שהיא כמעט בגדר עובדה) שהיצרן לא מדייק בנתונים שהוא מצהיר.

sharonx
09-03-2013, 00:35:27
כמו שרשמתי לך בפרטי :
ברחפנים הבקרים עובדים יותר קשה עקב מיתוג מהיר של המהירות של המנועים, אבל אם 13 אמפר אתה יכול בשקט לקחת 18, אמרתי 30 כי בקרים זולים לצריבה הם סדרת ה F20 ו F30 של HK, וה 30 שוקל במפרט 2 גרם יותר מה 20 שזה זניח, לכן אמרתי קח כבר 30 שתהיה לך יכולת גדילה בעתיד

sevet
09-03-2013, 01:41:47

מניסיון שלי היום בלי רוח לפחות עם גירסאת arducopter 2.9.1 זה ממש היה כמעט plug & play, לא נגעתי ב-PID המקוריים וטס מעולה רק אחרי Auto trim.
(כמובן בהתקנה ראשונה איפוס/כיול כל החיישנים) הלוח הוא Arduflyer ולא ה-Cirus, פירטתי יותר בפוסט שלי מהחתימה בסוף בפרסום מהיום.

guy1a
09-03-2013, 07:13:41
הכל טוב ויפה :-)

אבל אתם מפספסים את כל הפואנטה פה :-)

Friman
15-03-2013, 11:09:50
תיקון

Friman
15-03-2013, 11:12:31

אז סוף סוף היום יצאתי לטיסות מבחן וכיוונים עם הרחפן בשטח.
המסקנות: חבל על הזמן, תענוג.
לא היה צורך כלל בauto trim ולא היה צריך כמעט בכלל לגעת בpid, רק בסטבילייז ובלויטר הנמכתי קצת - בלויטר זה היה משמעותי כי אחרת לפעמים התגובות היו חדות מדי בערכי ברירת המחדל והוא היה בורח מהמקום, בסטבילייז זה יותר עניין של טעם.
היו רוחות חזקות היום ובעיקר פרצי רוח פתאומיים וחזקים, הרחפן טס רגוע חמוד ונשלט היטב, בטיסה ישירה מול הרוח היה לו קצת קשה אבל הוא התמודד יפה. בגלל פרצי הרוח היו לי קשיים אפילו עם הTrex 600 שבדרך כלל לא סופר רוחות, אבל עם הרחפן במצב סטבילייז הייתי נינוח כאילו אני מטיס חיפושית v929 בסלון. הוא כמובן רעד הרבה בצירי הגלגול והעילרוד בהתמודדות עם פרצי הרוח אבל מבחינה ורטיקלית הוא נשאר במקום והגיב לתגובות הסטיקים בצורה מדוייקת ונעימה מאד להטסה. לויטר - בסה״כ יפה מאד, לפעמים בגלל פרצי הרוח לוקח לו מטר שניים עד שהוא ננעל במקום אחד אבל מרגע שהוא ננעל על נקודה הוא לא זז ממנה יותר מכמה ס״מ בודדים מקסימום. שמירת גובה - פנטסטי, סטייות של מקסימום 10 ס״מ. מצב simple - נורא משעשע, במצב הזה הרחפן מגיב לסטיקים בהתאם לאוריאנטציה שבה היה ממוקם בעת הדריכה ללא תלות בכיוון האקטואלי של הכלי, מה שמאפשר לטוס בPirrouete Travel בקו ישר מאד בקלות ובחינניות... חזרה הבייתה - תענוג, חוזר חלק ויפה. בנחיתה האוטומטית עצמה היו סטיות של מטר - שניים מנקודת הדריכה אבל לדעתי זה בגלל הרוח - מהתבוננות במהלך הRTL נראה שהוא מגיע חזרה ומתמקם בדיוק מעל נקודת הדריכה באמצעות הgps, ואז מתחיל פרוטוקול של נחיתה שכבר כנראה לא נשלט ע״י הgps ואז בשלב הזה הוא סוטה קצת מנקודת הדריכה. ביום עם רוח פחות אגרסיבית אני מאמין שינחת בדיוק רב יותר.
הכיוונונים לקחו 4 דקות בדיוק למצב מושלם. אין ספק ששידרוג הגרסא (אני עם 2.9r6, קודם הייתי עם 2.7r4) חולל פלאות, גם קודם הלוח נתן ביצועים טובים אבל כעת מורכבות שלב הכיוונים ירדה מאד, כמעט ברמה של plug and play... והטסה בסיסית אפשר היה בכייף לעשות גם בלי לגעת בכלום חוץ מאולי הנמכה קלה בלויטר שהייתה נחוצה בהחלט.
אחרי פגרת פסח (הילדים בחופשה) אני מתכנן סוף סוף לאבזר בציוד fpv. המשך יבוא, בינתיים אני מאד מרוצה.

guy1a
15-03-2013, 11:14:56
אתה אומר שזה נותן בראש לנאזה ?

Friman
15-03-2013, 11:19:16
אתה אומר שזה נותן בראש לנאזה ?

לא מכיר נאזה.
אף פעם לא הנחתתי את ה600 בגלל שנלחצתי ממכות רוח, היום כן. את הרחפן הרגשתי בטוח ונינוח להטיס בכל מצבי הטיסה כולל פעולות הטייס האוטומטי, אפס תקלות או הפתעות, למרות הרוח כמו שאמרתי ולמרות שבצירי הגלגול והעילרוד הוא כל הזמן עבד ותיקן, בפועל מבחינת מיקום במרחב הרוח כמעט ולא הייתה מורגשת, בטח לא פרצי הרוח הפתאומיים. לא הרגישו את פרצי הרוח בסטיקים כמו שהרגשתי אותם במסוק שם כל הזמן הייתי צריך לתקן כדי להתמודד עם מכות רוח פתאומיות. אם היה לי את ציוד הfpv בשטח הייתי מחבר במקום ועולה לנסות, מה שבגרסא הקודמת גם חודש של התנסויות לא הביא אותי למקום שהרגשתי מספיק בטוח להטיס בfpv.
אני רק אציין בהקשר של השרשור הנוכחי- לא הטסתי ואין לי בזמן הקרוב כוונה להטיס במצב Acro, בשביל אדרנלין מהסוג הזה יש לי את המסוק. ציינתי כאן את הרושם החיובי שלי ממצבי הטיסה המיוצבים והאוטומטיים בנסיון לומר שבהשקעה כספית קטנה (וזה הרי הרעיון ברחפן יונה, לא? לא לפחד להתחרע עליו מחשש לריסוקים) אפשר בהחלט לבנות רחפן שאפשר לסמוך עליו גם לחילוץ במצבי חירום ולמעבר מכך.

guy1a
15-03-2013, 11:48:08
אפשר לחבר gps וברומטר ללוח שלי ולהביא אותו למצב הזה ?86551
יז שתי כניסות

uart
i2c

Friman
15-03-2013, 12:07:45
אישית אין לי מושג איך אבל אני מאמין שכן

sharonx
15-03-2013, 15:17:58