PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה שאלה באוירונאוטיקה, חישוב אורך זרוע זנב

MDreamer
27-02-2009, 17:01:03
היי,
אני רוצה לדעת מה נוסחת החישוב לזורע זנב (בום)

אורך הכנף 4.55 מטר
שטח הכנף 132 דצמ"ר
הכנף היא כנף עילית
הזנב הוא V-Tail של 110 מעלות
שטח הזנב 22 דצמ"ר (כל משטח 11 דצמ"ר של ה V-TAIL)

מה האורך של הבום הדרוש? איך אני מחשב את זה?
תודה

garfield
27-02-2009, 18:54:06
את זה כתב ד"ר מארק דרלה אני מציע שתנסה להעזר בזה....

6759

אני מקווה שזה עלה בסדר....

תם

guylihi
27-02-2009, 21:16:01
לי פעם מישהו אמר שהמרחק בין שפת ההתקפה בכנף להגה גובה בזנב ,הוא שליש מהכנף אם אני לא טועה . זאת אומרת מטר וחצי,
תקנו אותי אם טעיתי.

קורן בן אשר
27-02-2009, 22:46:54
את זה כתב ד"ר מארק דרלה אני מציע שתנסה להעזר בזה....

6759

אני מקווה שזה עלה בסדר....

תם

[thumbs up]

קח בחשבון שטח אפקטיבי של המייצבים בערך 15 דצמ"ר (פקטור של קוסינוס בריבוע). התוצאה שאתה מקבל זה המרחק בין רבע מיתר כנף לרבע מיתר מייצב בערך.

מה לעזאזל אתה מבשל שם, אם אפשר לשאול? :cool:

MDreamer
27-02-2009, 23:10:04
תודה חברים.
מה אני מבשל? :rolleyes: שששש :)
רק כדי להיות בטוח.. אני יכול "לשחק" ב Vh ו Vv בתוך תחומי הערכים עד שאקבל את אותו אורך זרוע לשני ההגאים?

קורן בן אשר
28-02-2009, 00:47:47
יאפ. כל העסק הזה די מקורב, בבחינת "להכפיל במשקופים ולחלק בבלטות".

1.3 מטר מסתדר יפה.

MDreamer
28-02-2009, 08:35:49
מגניב, תודה!

MDreamer
28-02-2009, 14:01:00
היי,
שיחקתי עם זה קצת ומשהו לא מסתדר לי.. כל פעם אני יוצא מטווחי המקדמים....
איך הגעת לזרוע זנב של 1.3 מטר?

leetal
28-02-2009, 14:28:17
תראה את ההסבר של דארלה בתגובה השלישית:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=367809

קורן בן אשר
28-02-2009, 15:33:25
היי,
שיחקתי עם זה קצת ומשהו לא מסתדר לי.. כל פעם אני יוצא מטווחי המקדמים....
איך הגעת לזרוע זנב של 1.3 מטר?

אה, אוקי. מכיוון שזה זנב V:

השטח האפקטיבי של הזנב האופקי בערך 15 דצמ"ר (פקטור של קוסינוס בריבוע 35 מעלות)

השטח האפקטיבי של הזנב האנכי בערך 7 דצמ"ר (פקטור של קוסינוס בריבוע 55 מעלות)

משם המשך כרגיל...

סה"כ זה חישוב בחאווה, אז עשר סנטימטר give or take. כשיש לך מידות כלליות אתה יכול אם בא לך לשלוח לי סקיצה בפרטי, נראה אם זה עושה שכל.

MDreamer
28-02-2009, 16:59:27
זה מה שעשיתי.. ופשוט בום של 1.3 נראה לי קצר מדי.
עוד שאלה האם למשקל הכלי יש השפעה עך אורך הבום? והמ עם חלוקת המשקל של הכלי?

קורן בן אשר
28-02-2009, 17:44:21
החישוב לעיל הוא בערך הדבר הכי פשטני שאפשר לעשות, ובד"כ לא צריך יותר מזה.
יש הרבה גורמים שעשויים להשפיע על אורך הבום הרצוי, אחד מהם הוא בהחלט האינרציה. אם יש לך אינרציה גדולה אתה מן הסתם תרצה זרוע זנב גדולה.

במחשב שנייה יכול להיות ש 1.3 קצת קטן מדי. מטר וחצי נשמע די והותר. אני הייתי עושה סקיצה במבט על בקנה מידה ומסתכל אם זה מסתדר לי.

רביבוס
28-02-2009, 17:54:05
מעיין - במילה אחת:
TVC - Tail Volume coefficient.

קורן בן אשר
28-02-2009, 18:04:13
מעיין - במילה אחת:
TVC - Tail Volume coefficient.

אתה מתפרץ לדלת פתוחה - ראה הודעה שנייה בשרשור ...

MDreamer
28-02-2009, 22:45:59
היי,
רביבוס, ראיתי את מה שכתבת.. זה בעצם אותו דבר לפי החיפושים שלי באינרטנט.. לא?
קורן, לפי החשובים שלי גם 1.7 יוצא טוב להגה גובה.. השאלה היא אם אני עובד עם בום ארוך יותר ומקבל עוד יציבות (אני הולך לכיוון הזה רק כי זה נראה לי טוב בעין והשוותי את זה לכלים אחרים מבחנת מקדמי ה Vv וה Vh) ובהנחה שאין לי בעיה לאזן את הכלי מבחינת CG האם אני גורם לצרות אחרות או שזה בסדר?

איציק רונן
28-02-2009, 23:47:58
היי,
רביבוס, ראיתי את מה שכתבת.. זה בעצם אותו דבר לפי החיפושים שלי באינרטנט.. לא?
קורן, לפי החשובים שלי גם 1.7 יוצא טוב להגה גובה.. השאלה היא אם אני עובד עם בום ארוך יותר ומקבל עוד יציבות (אני הולך לכיוון הזה רק כי זה נראה לי טוב בעין והשוותי את זה לכלים אחרים מבחנת מקדמי ה Vv וה Vh) ובהנחה שאין לי בעיה לאזן את הכלי מבחינת CG האם אני גורם לצרות אחרות או שזה בסדר?
זה ישפר את היציבות האורכית. כמו דיהדרל לאורך, בין מייצב הגובה לכנפיים.
אצלי חישבתי זווית בכנפיים של 2.5 מעלות, אני מקווה שהוא ישאף להתייצב לבד בל הכיוונים.

קורן בן אשר
01-03-2009, 00:54:46
היי,
(אני הולך לכיוון הזה רק כי זה נראה לי טוב בעין והשוותי את זה לכלים אחרים מבחנת מקדמי ה Vv וה Vh)

תכל'ס עשית בסדר גמור.

בעיקרון אתה יכול לעשות בום של 5 מטר ולא יקרה כלום, חוץ מזה שיתקבל כלי טיס די עצלן. אין פה איזה חסם עליון כלשהו שמעליו פתאום יש קטסטרופה. אם זה עושה שכל ודומה לטיסנים אחרים אז זה כנראה בסדר. אגב אל תשכח שזה רק המרחק בין רבע המיתרים.

איציק, זו נקודה ששכחתי לשאול אותך, ה-2.5 מעלות האלה של דיהדרל אורכי אצלך, הן תוצאה של החלטה שרירותית שלך או תוצאה של חישוב יציבות סטטית?

איציק רונן
01-03-2009, 07:44:37
איציק, זו נקודה ששכחתי לשאול אותך, ה-2.5 מעלות האלה של דיהדרל אורכי אצלך, הן תוצאה של החלטה שרירותית שלך או תוצאה של חישוב יציבות סטטית?
את מנות המימדים הכללים בטיסן חישבתי, את המספר הזה לא ידעתי לחשב. התכנון הוא כזה שמאפשר לי בזמן הניסויים לשנות זוית זו מ 1-5 מעלות. ממה שראיתי בדאונים דומים 2.5 נראה לי מספר סביר להתחיל ממנו. המטרה היא להעלות ייציבות בציר האורך. היות ומהירות השיוט היא נמוכה יחסית, אין לי בעיה עם ה"עצלנות".
נראה לך נכון?
יש מחשבות חדשות לגבי הגוף?
איציק

קורן בן אשר
01-03-2009, 23:33:45
את מנות המימדים הכללים בטיסן חישבתי, את המספר הזה לא ידעתי לחשב. התכנון הוא כזה שמאפשר לי בזמן הניסויים לשנות זוית זו מ 1-5 מעלות. ממה שראיתי בדאונים דומים 2.5 נראה לי מספר סביר להתחיל ממנו. המטרה היא להעלות ייציבות בציר האורך. היות ומהירות השיוט היא נמוכה יחסית, אין לי בעיה עם ה"עצלנות".
נראה לך נכון?
יש מחשבות חדשות לגבי הגוף?
איציק

פשוט הייתי סקרן מאיפה המספר הזה. זה נשמע סביר לגמרי, אלא שבד"כ מה שקובעים זה מרווח היציבות (מרחק מ.כ. מנקודה נייטרלית מנורמל במיתר אוירודינמי ממוצע) והדיהדרל האורכי הוא תוצאתי. כמובן שיש קשר הדוק בין שניהם - ככל שמרווח היציבות גדל גם הדיהדרל האורכי גדל, ולהפך.

לצערי המחשבות שלי היו שקועות בעיקר בתרגילי בית משמימים. מה לעזאזל חשבתי לעצמי, אני בכלל חלמתי להתעסק בתיכון מוקדם של דברים מעופפים, במקום זה מצאתי את עצמי מתעסק בטורבינות רוח מעפנות :rolleyes:. אולי אני אפתח משרד - אחיתופל מהנדסים-יועצים בע"מ? :D