PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה איך רוכשים פרספקטיבה של עומק?

erjerjerj
19-05-2013, 16:19:26
אני נמצא יחסית בתחילת הדרך, אחרי לקיחת שיעורים עם מדריך ומספר קטן של הטסות סולו מוצלחות.
שתי הטסות נגמרו בריסוקים לתוך עץ ולתוך עמוד חשמל :(
הבעיה העיקרית שלי עם ההטסה היא פרספקטיבת עומק - כאשר שני עצמים רחוקים ממני (הטיסן והעץ לדוגמא) איך ניתן לדעת עד כמה הם קרובים אחד לשני?
האם במקרה יש למישהו טיפים, למעט ניסיון שאני רוכש בדרך הקשה?

אם אני משווה לנהיגה ברכב, ברכב המצב הרבה יותר קל: ניתן לעצור את הרכב, לצאת ממנו למדוד מרחקים ואז לזכור תרגום
(כשאני רואה מרחק X במראה אז הרכב בפועל במרחק Y) - אבל את הטיסן לא ניתן לעצור במקום.

ערן

אננס
19-05-2013, 16:28:06
החכם יודע לצאת מבעיות שהנבון לא נכנס אליהם בכלל...

למה אתה מנסה להטיס ליד עצים בכלל? מטיסים באיזור פתוח ללא עצים, ואם כבר יש עצים אז לא מתקרבים אליהם או מטיסי מעליהם.

wind556
19-05-2013, 17:46:53
אני נמצא יחסית בתחילת הדרך, אחרי לקיחת שיעורים עם מדריך ומספר קטן של הטסות סולו מוצלחות.
שתי הטסות נגמרו בריסוקים לתוך עץ ולתוך עמוד חשמל :(
הבעיה העיקרית שלי עם ההטסה היא פרספקטיבת עומק - כאשר שני עצמים רחוקים ממני (הטיסן והעץ לדוגמא) איך ניתן לדעת עד כמה הם קרובים אחד לשני?
האם במקרה יש למישהו טיפים, למעט ניסיון שאני רוכש בדרך הקשה?

אם אני משווה לנהיגה ברכב, ברכב המצב הרבה יותר קל: ניתן לעצור את הרכב, לצאת ממנו למדוד מרחקים ואז לזכור תרגום
(כשאני רואה מרחק X במראה אז הרכב בפועל במרחק Y) - אבל את הטיסן לא ניתן לעצור במקום.

ערן

הייתי ממליץ לך לקחת מדריך...

Liav
19-05-2013, 23:48:25
במרחקים גדולים קשה לדעת.
עם הזמן לומדים להעריך מרחקים, אבל הערכה גסה בלבד.
גם מטיסים מנוסים וותיקים מתבלבלים - שאל את איתן,איפה הוא נחת בתחרות F3K האחרונה (רמז, זה לא היה על האדמה...)

עדיף פשוט שלא תטיס באותו קו של עצים\עמודים, ותהיה רחוק מהם ככל האפשר.

ofir181
20-05-2013, 06:13:39
מנסיון רב עם הרבה טיסינאים מתחילים,זאת אחת הבעיות הגדולות של מתחילים בתחום.

זה אולי נשמע מוזר,אבל מטיס מנוסה מפתח "תפיסת עומק" עם הזמן וגם מה שחשוב יותר הוא להבחין באיזה מהירות מצוי הטיסן ואז יודע לצפות מראש מתי הטיסן יבצע

הנמכה שתלויה ישירות במהירות (וזוית ההתקפה של הכנפיים באויר,מצערת וכו..)

כמו כן,לומד להקשיב למנוע בכל רגע ורגע,ומפתח גם את היכולת הזה.

עוד מחלות של מתחילים שהם דיי קריטיות הם להוריד את העינים מהטיסן ולהסתכל על השלט לשניה או 2,או לא להחזיר את הסטיק הימני למצב "אמצע"

erjerjerj
20-05-2013, 08:15:31
תודה רבה על העצות,
אם קיימות עוד עצות, למעט שמור מרחק גדול ועם הזמן תרכוש פרספקטיבה, אשמח לשמוע עליהם.

נ.ב.
אני לא מטיס באיזור עם הרבה עצים\מכשולים (אני מטיס במנחתים הרשומים בפורם), אבל מספיק מכשול בודד + חוסר מזל + חוסר ניסיון כדי לרסק.

4X-AVI
20-05-2013, 08:33:04
אספר לכם על משהו שקרה לי לפני כשלושה חודשים וקשור היטב לתפיסת המרחק והעומק.
הטסתי טיסן גדול יחסית (טריינר סמי-סקיילי עם סופרטייגר 45) באיזור פתוח עם מעט מכשולים ושדות פתוחים מולי ומצדדיי.
אלא שבמרחק שלהערכתי לא עלה על חצי קילומטר,הייתה אנטנה סלולרית גבוהה.
היעפים שעשיתי היו שטוחים ובמהירות בינונית בגלל פלאטר קל במאזנת שמאל וכשהתכוננתי לנחיתה,החלטתי לבצע איגוף גדול ולאבד מהירות (הטיסן עם עומס כנף גבוה).
לצערי,לא הייתי מספיק גבוה (כאמור,רציתי לאבד מהירות) וכאשר טסתי בקו שאותו הערכתי כמספיק רחוק,פגע קצה הכנף בתורן האנטנה והטיסן צלל לקרקע והתפרק.
המנוע שרד וגם האלקטרוניקה,אך כל השאר הלך לפח.ניסיתי להבין למה היה כל כך קשה לי להעריך את המרחק בין העצמים אבל היה לי ברור שללא מיכשור או סימון מתאים,אין סיכוי שאדע מה מיקומו היחסי של הטיסן,אלא אם הוא חולף מעליו ולא בקו הראיה.
את הלקח למדתי כמובן,אבל זה דורש תרגול אחרת לא יהיה לי היכן להטיס בכלל.

wind556
20-05-2013, 12:18:47
כמה מילים על ראייה תלת מימדית:

קיימים שני מושגים בראיה תלת מימדית, או כפי שקראתם לזה כאן, תפיסת העומק
המושג הראשון נקרא stereo vision
המושג השני נקרא stereo perception

ההבדל בין שני המושגים גדול מאד
הראשון מדבר על אופטיקה נטו
השני מדבר על פרשנות שהמוח נותן למצבים שונים

בן אדם ממוצע מסוגל לראייה תלת מימדית אופטית עד למרחק שנע בין 5-8 מטר, כאשר הראיה המיטבית של תלת מימד היא למרחק של 20-30 ס"מ בלבד. זה לא ניתן לשינוי, שיפור ולמידה, זאת עובדה אופטית שאינה תלויה במאמץ או תירגול.

המצב השני, תפיסה תלת מימדית, היא לא באמת תלת מימדית. זה כמו לראות סרט על מסך שטוח ובכל זאת לדעת מה קרוב ומה רחוק, וזה בגלל פרשנות ולמידה.
ניתן במצב הזה "לרמות" את המוח ולגרום לו לטעות, יש ים של משחקים ותרגילים בנושא שבו מבלבלים את התפישה החזותית בקלות.
אבל להבדיל מהסיטואציה האופטית, את התפישה התלת מימדית ניתן לאמן ולשכלל, בעיקר בתמונה קבועה ומוכרת שחוזרת על עצמה. זאת הסיבה (הלא מודעת) שטיסנאים מרגישים יותר נוח באתר הטסה קבוע מאשר באתר טסה חדש ולא מוכר

Friman
20-05-2013, 12:37:30
עודד הסבר נכון ויפה.
מה שמוסיף, זה שכדאי לתרגל גם מצבים של איבוד אוריאנטציה או איבוד תחושת המרחק, ואת זה ניתן לתרגל אפילו בסימולטור...

wind556
20-05-2013, 12:59:21
עודד הסבר נכון ויפה.
מה שמוסיף, זה שכדאי לתרגל גם מצבים של איבוד אוריאנטציה או איבוד תחושת המרחק, ואת זה ניתן לתרגל אפילו בסימולטור...

:cool:

עבדך הנאמן עסק במשך 10 שנים בפיתוח מצלמה תלת מימדית למטרות רפואיות. בלי הבנה עמוקה בעין והמוח האנושי הפרוייקט לא היה מתקיים

ofir181
20-05-2013, 20:14:43
כמה שזה נכון עודד,אני זוכר את עצמי רגיל למנחתים מסויימים ובמנחתים אחרים הייתי מסתבך.

wind556
21-05-2013, 09:08:47
כמה שזה נכון עודד,אני זוכר את עצמי רגיל למנחתים מסויימים ובמנחתים אחרים הייתי מסתבך.

איש דגול אחד אמר פעם:
"בלי הבנה כלום לא מתקיים"

pomerus
21-05-2013, 16:52:30
עודד הסבר נכון ויפה.

1+

יש תרגיל יפה שלימד אותי חבר. עובד הכי טוב עם יש מערכת של חניך-מדריך, אבל גם שלט אחד מספיק. כן חייבים שני אנשים שאחד הוא ה"מדריך"
המדריך לוקח את השליטה, חניך עוצם עיניים. המדריך מכניס את הטיסן למצב מסויים (ישרה ואופקית, מתקרב, מתרחק, בפניה, הפוך, בהזדקרות, בסחרור, קאט מנוע) ואז החניך פוקח עיניים וצריך להחזיר שליטה בזמן אמת
מדמה יפה מאוד מצב של איבוד אוריאנטציה, או סתם חוסר ריכוז רגעי.

ועוד משהו, קשור לא קשור -
אם יש לידי טיסנאי ותיק אני תמיד אנסה ללמוד משהו ממנו. ואם יש אפשרות ל"חניכה" - אפילו לכמה דקות הטסה - מעולה !
ולאותם דקות, הוא המדריך שלי.
ואם יש מישהו פחות מנוסה שצמא ללמוד, אני אשמח להיות המדריך שלו, אפילו לכמה דקות.

אני מתרשם שעבור חלק מהאנשים "מדריך" זה כמו סדין אדום, ורוצה להציע שמדריך יכול להיות מתנה ענקית בשיפור יכולת ההטסה

oshram
22-05-2013, 16:28:56
הייתי ממליץ לך לקחת מדריך...

כן כן נכון...
מישהו ממש ממש טוב,
אם אפשר מאיזור המרכז,
אבל הכי הכי עדיף מפתח תקווה:p
בברכה
OSHRAM:cool: