PDA

צפייה בגרסה מלאה : המודעות לטיסנים חופשיים

Liav
10-08-2008, 23:15:29
המודעות בארץ לקיום טיסנים חופשיים היא מאוד נמוכה. כל אדם שתשאלו אותו ברחוב מה זה טיסן, יענה שזה מטוס קטן עם שלט ומנוע. ואם תגידו לו שאתם מטיסים טיסן בלי שלט ובלי מנוע, אז הוא יתפלא מאוד, ויחשוב שזה משעמם. מוכר לכם?

אין מה לעשות, אבל כיום, החשיפה לתחום היא ברובה דרך החוגים, וזה לא מספיק. בנוסף, הקהילה שלנו מצטמצמת עם השנים ויש פחות ופחות חניכים שמצטרפים לתחום. מי זוכר את התקופה שבה בתחרות היו מעל 40 מרכזים?

אני בטוח שרוב הגולשים מכירים את וויקיפדיה (http://he.wikipedia.org/wiki/) - האנציקלופדיה החופשית באינטרנט, שבה כל אחד יכול לכתוב.
שמתי לב שלכמעט כל ערך שמחפשים ב-Google מיד מוצאים קישור לערך בוויקיפדיה.

הוספה של ערכים חדשים והרחבה של ערכים קיימים יעזרו לנו הטיסנאים החופשיים להציג לקהל הרחב את התחום ואולי נוכל להגדיל את המודעות ואולי אפילו למשוך אנשים חדשים פנימה.
בוודאי שזה לא פיתרון קסם, אבל זה גם משהו - צעד קטן, ואני אשמח אם אנשים ירימו את הכפפה ויוסיפו וירחיבו ערכים בוויקיפדיה.

לפני כמה חודשים פתחתי את הערך טיסן חופשי (http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%98%D7%99%D7%A1%D7%9F_%D7%97%D7%95%D7%A4%D7%A9% D7%99) שברובו היה העתקה של קטע מתוך הערך טיסנאות (http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%98%D7%99%D7%A1%D7%A0%D7%90%D7%95%D7%AA) בתוספת תמונה שצילמתי. עשיתי את זה בעיקר בשביל התנסות בכתיבה בוויקיפדיה, אבל אפשר להרחיב אותו, וגם לפתוח ערכים נוספים כגון "טיסן דאון חופשי" - ערך שמסביר על מחלקות הד-2 והד-1, "טיסן מנוע-גומי" וכו'.
בנוסף, ישנו גם הערך קלוב התעופה לישראל (http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%9C%D7%95%D7%91_%D7%94%D7%AA%D7%A2%D7%95% D7%A4%D7%94_%D7%9C%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C) שגם אותו אפשר להרחיב.

אני אשתדל גם בעצמי לעשות זאת, ומקווה שעוד אנשים ירתמו למשימה.

JOE
11-08-2008, 07:13:23
אתה צודק בהחלט אבל התופעה שתיארת לא ייחודית רק לטיסנים חופשיים.
כל תחום ה"טיסנאות" השתנה לבלי היכר ואולי בכלל יש היום תחום שנקרא "הטסת טיסנים" שכלל אינו טיסנאות כפי שאנחנו הכרנו?
כך למשל תראה לא רק לאדם ברחוב אלא גם למטיס טיסנים עם וותק של שנים אחדות טיסן נהוג רדיו, ומיד השאלה "של איזו חברה?"
ואם הוא במקרה שואל "מאיזה קיט?" אז באמת המצב טוב, שכן על האפשרות שיצרת טיסן מחומרים וכלים בסיסיים וזוג ידיים, בכלל אין מה לדבר, זה לא נתפס.

"תודה" למפעלי העבדים במזרח הרחוק ולכל יצרני ומפיצי הקלקרים החשמליים למינהם - הם צמצמו כמעט לאפס את המרחק שבין "טיסן" לבין "צעצוע"...

gil43
11-08-2008, 19:28:28
לפני יותר מ 25 שנים, כשהתחלתי בחוג טיסנים חופשיים גם אני חשבתי שאני יטיס טיסני מנוע. לא ידעתי בכלל מה זה טיסן חופשי, אבל זה מה שהיה.
היום יש לי ילדים ואני לא רואה איך ילד של היום יעשה מה שאני עשיתי כשאני הייתי בגילם: הלכתי כמה ק"מ טובים עד למקום החוג ובניתי במשך כמעט שנה את הטיסן הראשון שלי.
היום, ילד שלא חוזר הביתה עם "תוצרת" מיידית אז ההורים שלו מפסיקים את החוג והילד ימשיך לשחק על יד המחשב.
הבעיה שלנו היא שאנחנו לא השכלנו לשנות את הגישה שלנו ולהתקדם עם המערכת , צריך לעשות חוגים קרוב לילדים ולעבוד עם הרבה קיטים.
לדעתי מי שהורס את התחביב הזה:
1. בעלי חנויות שמוכרים טיסנים מוכנים ומושכים את המטיסים לגישה חובבנית ולא מיקצוענית
2. אופי הפעילות לא מתאים לשנות ה -2000 . ילדים היום הרבה יותר מפונקים ולא מוכנים לקום מוקדם להטסות כל שכן לבנות במו ידיהם טיסן. התחרותיות שכל ילד וילד מתמודד איתה ביום יום גורמת להם לרצות תוצר מיידי ואין היום סבלנות ואורך רוח לבניה ממושכת.

eitan-ro
11-08-2008, 20:42:14
גיל - אני אוסיף לרשימה שלך אנשים שאשמים לא פחות אם לא יותר! - אנחנו הטיסנאים!!!! לא פעם ולא פעמיים שמעתי מ"טיסנאים" בכירים שאומרים לי ומנסים לשכנע אותי "עזוב אותך מלבנות, חבל על הזמן... תקנה טיסן מוכן שהוא הרבה יותר טוב ממה שאתה תבנה" ואז לדעתי ממש אין מה לעשות בטיסנאות החופשית כי למחלקה הזאת אין זכות קיום אם אנשים לא בונים את הטיסנים שלהם לבד! אך למזלי אני היתי מהבודדים (מאד בודדים!) שלא הקשיבו לאנשים האלה ובניתי לבד, ועד היום אני בונה חלק לא קטן מהטיסנים שלי ואפילו הפחתי את זה למקצוע.
היום בתעשית המל"טים יש מחסור אדיר באנשים טיסנאים שיודעים לבנות, וכל טיסנאי כזה שמוצאים נחטף בשניה וכל החברות נלחמות על האנשים האלה, ואני גם חייב לציין שרואים את ההבדל בין אלא שבונים מקיטים לאלא שבונים מ-0.
איתן. (קורס מדריכים 96 :) )

Shay
12-08-2008, 09:49:57
לפני יותר מ 25 שנים, כשהתחלתי בחוג טיסנים חופשיים גם אני חשבתי שאני יטיס טיסני מנוע. לא ידעתי בכלל מה זה טיסן חופשי, אבל זה מה שהיה.
היום יש לי ילדים ואני לא רואה איך ילד של היום יעשה מה שאני עשיתי כשאני הייתי בגילם: הלכתי כמה ק"מ טובים עד למקום החוג ובניתי במשך כמעט שנה את הטיסן הראשון שלי.
היום, ילד שלא חוזר הביתה עם "תוצרת" מיידית אז ההורים שלו מפסיקים את החוג והילד ימשיך לשחק על יד המחשב.
הבעיה שלנו היא שאנחנו לא השכלנו לשנות את הגישה שלנו ולהתקדם עם המערכת , צריך לעשות חוגים קרוב לילדים ולעבוד עם הרבה קיטים.
לדעתי מי שהורס את התחביב הזה:
1. בעלי חנויות שמוכרים טיסנים מוכנים ומושכים את המטיסים לגישה חובבנית ולא מיקצוענית
2. אופי הפעילות לא מתאים לשנות ה -2000 . ילדים היום הרבה יותר מפונקים ולא מוכנים לקום מוקדם להטסות כל שכן לבנות במו ידיהם טיסן. התחרותיות שכל ילד וילד מתמודד איתה ביום יום גורמת להם לרצות תוצר מיידי ואין היום סבלנות ואורך רוח לבניה ממושכת.

זה לא נכון שאין לנו סבלנות כל אחד מאיתנו יכול להחליט לקנות קיט ולבנות אבל מעדיפים arf בשביל להטיס מידי ואני בטוח שיש חלק לא מבוטל שגם בונה קיטים

MDreamer
13-08-2008, 22:01:49
כפי שזה נראה בקרוב יהיה מפגש כלשהו. אני היית ישוקל להגיע למפגש, גם כדי להתרשם מטיסני הרדיו וגם כדי להציג קצת מה זה טיסנים חופשיים אני בטוח שיתנו לכם את הבמה ויביעו עניין, אולי מישהו יצטרף לתחום...

Shay
14-08-2008, 15:02:34
החלטתי למכור גילשונים חופשיים בקיט בשביל לעשות קצת כסף וגם בשביל לפרסם את המודעות נראה י שאני אשים את האתר של הגדנע אוויר בכל שקית

Liav
14-08-2008, 18:10:49
Joe, אתה קצת סטית מהנושא שאליו כיוונתי. ספציפית התייחסתי לטיסנים חופשיים כי זה התחום שמוכר לי, וההתייחסות שלי היתה בעיקרה למודעות לקיום טיסנים חופשיים ולא לנושא הבנייה/קנייה של טיסנים. כל אחד מכיר טיסני רדיו מנוע, אבל מעטים מאוד מכירים טיסנים חופשיים.
בחנויות טיסנים לא מוכרים טיסנים חופשיים פרט לגלשונים וזה בטוח מוסיף לחוסר המודעות.

גיל, גם אני התחלתי בחוג רדיו וזה גם מה שרציתי לבנות ולהטיס בלי שידעתי מה זה טיסן חופשי. לתחום החופשיים נחשפתי במקרה כשראיתי מה בונים בחוג בחדר השני והתחלתי להתעניין ולשאול, ויותר מאוחר כבר הכרתי את התחום טוב יותר בגלל שהייתי מגיע למדוד בתחרויות.

נושא הבנייה/קנייה זה גם משהו חשוב, אבל זה כבר עניין אחר - הוא משפיע על כמות הטיסנאים שנמצאים בתחום אבל לא על המודעות לקיום טיסנים חופשיים.

חייבים להרים את המודעות בארץ.

Tomer2
14-08-2008, 21:50:04
איפה בדיוק מטיסים דאונים חופשיים?
בחולון כבר אין חולות

קורן בן אשר
14-08-2008, 22:11:09
מממ... נראה לי שכולם סטו מהר מאוד לנושא הבניה vs. קניה (כולם קונים, ילדים זה דרעק וכו'...:D) ולא בכדי. זה נושא מאוד כואב וכמובן קשור מאוד לנושא המודעות per se שאליו אתה מכוון.

תכל'ס, אני לא יודע אם יש כל כך מה לעשות בעניין. חסרים תחביבים בארץ שחסרה להם מודעות? הרי כאן בארץ, מי יש לו תחביב נחשב מייד סוג של משוגע, זה ממש "פשע". הרי מותר לבנאדם רק לעבוד, לגדל ילדים ולראות כדורגל, לא :rolleyes:?

הרי מודעות לא תעזור לבדה. צריך למשוך אנשים רציניים. לדעתי צריך לנסות למשוך אנשים מבוגרים למחלקות החופשיים ולא רק חניכים צעירים. חבר'ה מיושבים בדעתם, בעלי סבלנות ורציניים. זה יפה שיש בארץ פעילות ענפה של נוער, אבל תשעים וחמישה אחוז מהם לא יחזרו אחרי הצבא. בדיוק כמו רוב הספורטאים, המוזיקאים, האמנים וכו' בהגיעם לגיל הצבא.

לגבי תצוגת תכלית במפגשי פורום וכדומה (הכוונה לרעיון של דרימר): אני לא בטוח שזה טוב. טיסני הרדיו יגנבו את ההצגה והחופשיים יתייבשו בשמש. רוב הרדיואיסטים לא מתעניינים בתחום כלל. לגבי קהל חיצוני שבא רק לראות, מוטב שלא אדבר על זה בכלל. הגישה השלילית שלי נובעת מניסיון מר שלי בעבר, אבל אני לא רוצה לרפות את ידיו של אף אחד.

קורן בן אשר
14-08-2008, 22:32:14
איפה בדיוק מטיסים דאונים חופשיים?
בחולון כבר אין חולות

תושבי אזור חולון-בת-ים-ראשון בטח מטיסים בפלמחים, אני מניח.

באזור השרון אפשר עדיין להטיס בבני-ציון-חרוצים, בחלקות הדרומיות. עד לפני כמה שנים היה אפשר להטיס בחלקה הגדולה איפה שהיום המנחת, זה היה שטח מעולה. אני זוכר שם תחרויות גלשונים ואפילו f3j. לנדידה של התחרויות לכל מיני טיז-אל-נאחוי יש לדעתי קשר ישיר לכל התהליך השלילי שהוא נושא השירשור הזה.

מצ"ב תמונה נוסטלגית שצילמתי לפני כמה ימים, שקיעה על בני ציון חרוצים. הרבה זריחות של שבת בבוקר ראיתי שם.

Tomer2
16-08-2008, 12:04:34
תושבי אזור חולון-בת-ים-ראשון בטח מטיסים בפלמחים, אני מניח.

באזור השרון אפשר עדיין להטיס בבני-ציון-חרוצים, בחלקות הדרומיות. עד לפני כמה שנים היה אפשר להטיס בחלקה הגדולה איפה שהיום המנחת, זה היה שטח מעולה. אני זוכר שם תחרויות גלשונים ואפילו f3j. לנדידה של התחרויות לכל מיני טיז-אל-נאחוי יש לדעתי קשר ישיר לכל התהליך השלילי שהוא נושא השירשור הזה.

מצ"ב תמונה נוסטלגית שצילמתי לפני כמה ימים, שקיעה על בני ציון חרוצים. הרבה זריחות של שבת בבוקר ראיתי שם.

זאת בדיוק הבעיה
פעם ילד היה הולך לקלוב ליד הבית (נגיד בחולון) בונה, או מטיס הכל ליד הקלוב (או עליד הבית)

היום אתה חייב תמיכה לוגיסטית והחברה שמלווים רוצים "אקשן"
לך תסביר את ההנאה של "תליית הדאון באויר"

liranlevin
18-08-2008, 21:07:04
הנוער\ילדים רוצים הכל מוכן\אינסטנט...
עברו הימים של לבנות שבלונות ולשייף חבילות פרופילים,רוצים קיטים,רוצים מהר וכמה שיותר.

ZvikaF
18-08-2008, 21:59:12
טוב,אלה החיים ואי אפשר וגם לא רצוי לחזור אחורה.
היום הבנייה העצמית הרבה יותר מתוחכמת - חומרים מרוכבים עם תבניות ושיטות בנייה של התעשייה (או להפך - התעשייה משתמשת בשיטות של חובבים משוגעים לעיניין - ראה מקרה ברט רוטן).
כמו שלא תראה היום ילד שמשחק בגוגואים או מדבר ב"טלפון" מפחיות וחוט, ככה "נעלמו" גם בוני הטיסנים (יחד עם החייטים והסנדלרים) זה מה שקוראים קידמה... וגם המודעות למקצועות הבורסקאות לא מי יודע מה...

אני בטוח שבעוד 20 שנה גם הקיטים והarf של היום יהיו נוסטאלגיה... ועדיין יטיסו טיסנים חופשיים וגומי.

העיקר שכל מי שעוסק בתחביבו נהנה (צפיה בכדורגל זה לא תחביב..) מהמימוש העצמי וההתגברות על האתגר (ששונה לכל אחד..)

טוב, מספיק פילוסופיה לבינתיים, תמשיכו במלאכה הטובה של בניית הטיסנים והדיווחים (והזכיות במדליות).

איציק רונן
18-08-2008, 22:02:15
טוב, מספיק פילוסופיה לבינתיים, תמשיכו במלאכה הטובה של בניית הטיסנים והדיווחים (והזכיות במדליות). או בבורסקאות:D