PDA

צפייה בגרסה מלאה : צמיגות שמן לדיפרנציאל ובולמים - מידע שימושי

Alonjp
23-03-2014, 01:10:19
שלום,

ראיתי במספר שרשורים שיש קצת בלבול בנוגע לצמיגות השמנים.
ישנם שתי שיטות סימול עיקריות אשר החברות עושות בהן שימוש: CTS ו- WT או W.
בשיטה הראשונה הערכים גבוהים יחסית (לבולמים בין 100-800 ולדיפים בין 1000 ועד 500000).
בשיטה השני הערכים נמוכים בהרבה ונעים בין 10-80 לבולמים.
ככל שהמספר גבוהה יותר כך צמיגות השמן גבוהה יותר (כלומר השמן סמיך יותר).

נהוג לחשוב שניתן לעבור בין שיטה אחת לשנייה בעזרת מכפלה פי-10, אך זה אינו נכון בכל המקרים.
שיטת CTS הינה תקנית וזה אומר שהערכים אשר מתקבלים בה נמדדים על פי התקן ובציוד תקני ולכן ניתן להשוות בין חברה אחת לאחרת.
כלומר שמן בעל צמיגות 100CTS של חברה א' יהיה זהה לשמן באותו סימול צמיגות של חברה ב'.

לעומת זאת, הסימול WT או W אינם תקניים ולא ידוע כיצד הם נמדדים ולכן אין להשוות בין WT20 של חברה א' ל-WT20 של חברה ב'.
מסיבה זו גם לא תמיד יהיה נכון להכפיל את המספר פי-10 בכדי להשוות לשמנים בעלי סימול CTS.

באתר הבא ניתן לראות נתונים אמתיים של צמיגות שמנים של חברות שונות אשר מספקות נתון WT ואשר נמדדו בפועל (ע"י גורם בלתי תלוי) על פי תקן CTS.

ניתן לראות שלא תמיד יש יחס קבוע בין WT לבין CTS.
לכן לדעתי עדיף תמיד לעבוד עם שמנים של חברה אשר מספקת את ערך ה-CTS של השמן.
מלבד העובדה שניתן להשוות בין צמיגיות של חברות שונות, השמנים גם ככל הנראה יהיו בעלי צמיגות אחידה יותר וזאת עקב העובדה שהם צריכים לעמוד בתקינה.

אז למה חלק מהחברות מספקות נתונים ב-WT ואיך הן בכלל מקבלות את הערך הנ"ל? האמת שאין לי תשובה.
לדעתי הן מציגות נתונים ב-WT בכדי לזרוע בלבול בקרב הלקוחות שלהן ובעצם לכבול אותם לשמנים שלהן (לדוגמא, אם אני מסיע רכבים של קיושו, ובחוברת הרכב מומלץ להשתמש בשמן 20 שלהם, אני ככל הנראה אבחר בשמן זה כי אין לי את הידע להמיר זאת לחברה אחרת) אך יכול להיות שאני טועה.
אולי זה בכדי לחסוך בכסף ע"י כך שלא משלמים על התקינה (אך זה לא נראה לי הגיוני מאחר והחברות לא מייצרות את השמן אלא רוכשות אותו מחברות פטרוכימיות אשר ככל הנראה עומדות בתקינה).

אני עדיין לא מצאתי מידע רשמי על הסימול WT.
אם למישהו יש מידע לגבי זה הוא יותר ממוזמן לצרף אותו לשרשור.

בהצלחה בבחירת השמן.

רן ענבר
23-03-2014, 07:22:35
כמה הערות קטנות
א. יוזמת הכתיבה על כל נושא ברוכה ומבורכת.
תודה על מידע. אני מודה שלא ראיתי את הטבלה הזו מעולם אך היא אישרה את מה שחשבתי והתבססתי עליו.
ב. אם לסכם את הטבלאות להמלצות:
הטבלאות שבהן נבדקו שמנים ע"י מכון תקנים לא תלוי מציין אחידות עם התקן ע"י החברות הבאות:
קיושו,מוגאן,X RAY ו GS
בין חברות אלו ניתן להחליף שמנים.
ג. לדעתי חברות שמיצרות רכבים על שלט הפכו מזמן לקבלנים בעלי קבלני ביצוע שמספקים להם רכיבי היטק ולווטק ע"פ דרישה
שמן לא מיוצר ע"י חברת מכוניות אלא נקנה במיכליות מחברה פטרוכימית כזו או אחרת וממולא בבקבוקונים ע"י חברה אחרת...
כל חברה מדביקה עליו מדבקות כרצונה.
ד. הסיבה לאי האחידות היא לדעתי חוסר מקצועיות ולא איזו קונספירציה כזו או אחרת.
ה. אני ממליץ לקנות שמן מתוצרת אחת החברות שעומדות בתקן למעלה ולדבוק בהן.
שכן חברה שמציגה אמינות ועמידה בתקן כנראה תמשיך לדבוק בו.
אני מסיע עם שמנים של קיושו. הם לא מהזולים בשוק אבל הם עושים אחלה עבודה.

רן ענבר

shaixz
23-03-2014, 08:49:04
יש לי באגי duratrax dxr8e 1/8

ראיתי באתרים בחול שמומלץ 7000 5000 3000אחורה

אני מתכוון לשם בדיפ הקידמי 10K (או חצי 10K וחצי 5K שיצא בערך 7K..) ואמצע 5000 אחורה 3000

אני משתמש בשמן של אסוסיאטד CST

זה בסדר?

Alonjp
23-03-2014, 09:47:34
לגבי נקודה ב. זה לא לגמרי מדוייק.
למה? כי הבדיקה האחרונה נערכה לפני שבע שנים וידוע שישנן חברות (Xray לדוגמא) אשר החליפו את ספקי השמן שלהן.
יש על כך לא מעט מידע ברשת שטוען (לפעמים גם עם גיבוי של החברה עצמה) אשר הצמיגות לא נשארה זהה.
אני ממליץ לרכוש רק שמן עם סימול CTS וכך להמנע מהבלתי ידוע.

לגבי ערבוב שמנים,
נקודת המוצא של ערבוב שמן מאותה החברה ואשר מסומל ע"י תקן CTS היא נקודת מוצא עדיפה על פני ערבוב שמנים של חברות שונות ועם סימול שונה.
יחד עם זאת, בתור מהנדס פולימרים (וכן, שמן הוא פולימר) אני יכול לאמר לך שערבוב כזה לא יתן לך את אותן התכונות של שמן בעל צמיגות 7000CTS.
צמיגות השמן נגזרת בין היתר ממשקל מולקולארי של הפולימר (אורך השרשרת), הסתעפויות של השרשרת (אם ישנם) ופילוג משקלים מולקולארים (ישנן שרשראות ארוכות וישנן קצרות).
ככל שאורך השרשרת ארוך יותר צמיגות השמן תהיה גבוהה יותר ולהיפך.
לכן, כאשר אתה מערבב שני שמנים בעלי צמיגיות שונות אתה יוצר שמן בעל פילוג משקלים מולקולארים רחב יותר מאשר המקור, דבר אשר משפיע על התנהגות השמן בזרימה.
צמיגות השמן משתנה כתלות בקצב הגזירה (לדוגמא מהירות סיבוב הדיפרנציאל, ככל שהמהירות גדלה כך צמיגות השמן קטנה) ובטמפרטורה (ככל שהטמפ' גבוהה יותר צמיגות השמן קטנה).
פילוג משקלים של השמן משפיע על התנהגותו השני הפרמטרים הנ"ל.
זה לא אומר שלא ניתן לעשות זאת, זה רק אומר שאל תצפה לקבל בוודאות את אותן התוצאות של מי שהמליץ לך על הסטאפ הנ"ל.

בגדול עדיף לרכוש עוד בקבוקון שמן במקום להתחיל לערבב.

shaixz
23-03-2014, 10:13:28
כן אבל אתה רושם cts אצלי רשום cst
מה ההבדל?
שדיברתי עם המוכר באייבי ביקשתי ממנו שמן 3000-5000-10000 לטראגי וזה מה שהוא שלח

Alonjp
23-03-2014, 10:37:32
טעות סופר שלי..
התכן הוא CST

shaixz
23-03-2014, 11:53:19
טעות סופר שלי..
התכן הוא CST

אז אתה אומר שהסיליקון שברשותי הוא אכן המספר
כלומר יש לי 5000cst אז הכוונה ל5000 ולא ל500 או ל50000 נכון?

כי קצת מוזר שגם עם שמן 3000 הטראגי שלי עולה והכל תקין מבדיקה יסודית

יש לחבר rc8 הוא מסיע עם 5-6 תאים הרכב לא מתרומם
הוא טוען ששם במרכזי 500
הגיוני?
אם אני ישים 500? יש לזה השלכות?

רן ענבר
23-03-2014, 14:59:54
אחת הסיבות שלא כתבתי מדריך על נושא השמנים זה בדיוק מה שקורה עכשיו.
יש אי בהירות בנושא...
גם ברשת גם בקרב החברות...
כולם מפרסמים נתונים סותרים ולא מדוייקים.

אני קונה שמנים של קיושו.
עוקב אחרי שיטה אחת ודבק בה בלבד.

שימו לב שגם בבדיקות בקישור הראשון קיושו נחשבים לעומדים בתקן.

רן ענבר

ebay007
23-03-2014, 16:10:28
תודה על מידע. למדתי כמה דברים חדשים.
אני משתמש בשמן של ae כי הוא זול ונפוץ.

רק אני אוסיף שההבדל בין השמנים של לוסי ושל ae הוא 2.5wt, כשלוסי הם הדלילים יותר.
כלומר שמן 30 של ae יהיה באותה סמיכות של 27.5 של לוסי.

רן ענבר
24-03-2014, 23:22:32
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.koubovo.calcRC.app
בקישור שלמעלה יש מחשבון המחשב כל מיני דברים בעולם המכוניות על שלט.
צריכת זרם, מהירות, נתוני סרוואים ועוד.
באחד המחשבונים יש אפשרות להזין מספר של שמן.
ולקבל את הסמיכות שלו בשאר השיטות.
לדוגמה:
1000 WT=
22186 CPS=
21909 CST=
זה מראה כמה באלגן יש בתחום הזה.

קרדיט למחשבון למעיין דרימר כאשכול הזה:
http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?70910-%FA%E5%EB%F0%E4-%EC%E7%E9%F9%E5%E1-%E9%E7%F1%E9%ED-%E5%F6%F8%E9%EB%FA-%E4%F1%F4%F7

רן ענבר

Alonjp
25-03-2014, 00:31:22
המחשבון הזה שווה כקליפת השום.
WT איננו מספר אשר מייצג בדיקה תקנית ואין לו יחידות.
זה אומר שכל חברה יכולה לבדוק בשיטה אחרת, בציוד שונה, בתנאי בדיקה שונים (כמו טמפ׳ וקצב גזירה אשר משפיעים דרמטית על התוצאה) ולהתייחס למספרים שונים.
בין CST ל- CP ניתן עוד לעשות קוראלציה אך WT זה עוף זר.
אם למישהו ממש חשוב הדיוק הייתי מציע לעבוד רק עם חברות אשר מספקות נתון תקני.

לגבי השמנים של קיושו, זה היה נכון לשנת הבדיקה.
לך תדע אם הם שינו ספק במהלך השנים.
מצד שני אתה מרוצה כך שכל השאר תאוריות ולא כל כך משנה.

רן ענבר
25-03-2014, 05:28:01
מעיין פירסם מחשבון.
במחשבון יש נתון שרלוונטי לדיון זה ולכן הבאתי אותו.
א. לקחתי את 1000WT כדוגמה
אתה יכול לעשות את החישוב גם מ 1000CP או 1000CST
ב. זה הרי ברור [בציניות] שמאמר א' יותר נכון ממאמר ב'...
כשיש שני מאמרים שסותרים או לא מסכימים במדוייק אחד עם השני איך אתה יודע מי מהם מציג נתון מדוייק.
ג. אם יש דבר שלמדתי על היפאנים בשנים האחרונות זה שהם הגרמנים של המזרח הרחוק.
יש להם כבוד ודיוק ראויים להערצה.
ד. אם כבר מדברים על דיוק אז דיוק בשמנים חשוב כקליפת השום לכל מי שלא מסיע רכב תחרותי במסלול
למיטב ידיעתי לא יקרה לאף אחד כלום אם הוא ישים שמן פלאפל שרוף לאחר סינון בבולמים.
ה. אם כל נתוני המאמר הזה אולי השתנו ממועד כתיבתו גם פה מידת דיוקו הולכת ופוחתת.

מה שאני אומר שוב הוא לבחור חברה אחת
להתיחס ולעקוב אחר שינויים המנקודת המוצא של חברה זו.
להתיחס לדליל/סמיך יותר/פחות בצורה מהותית יותר מאשר למספר המדויק.

זה לא סותר את הרצון לברר ולדעת את מה שקורה מאחורי מידות סמיכות השמן.

רן ענבר

Alonjp
25-03-2014, 08:47:55
רן, לגבי נקודה ב.
אני חוזר ואומר, אין תקן כזה בשם WT.
לא מצאתי שום נתונים על איך מבוצעות בדיקות WT או W או # או כל קשקוש אחר שחלק מהחברות בוחרות בו.
אני עצמי עובד בחברה פטרוכימית גדולה אשר בין היתר מייצרת גם שמנים.
אני מודע לשיטות הבדיקה.
WT היא לא אחת אשר קיימת אצלינו.
הדבר הכי קרוב של בדיקת מציגות שמן שיש בה אזכור לאותיות WT היא בדיקת תקן SAE (צמיגות שמן למנועים).
שם האותיות WT מיצגות שמן המיועד לטמפרטורות נמוכות (WT=חורף).
אם הם היו רושמים SAE-WT עוד הייתי יכול להתווכח אם התקן הזה נכון לשמני סיליקון (הוא לא), אך גם את זה הם לא רושמים.
בקיצור, למה להסתבך?
יש חברות שמספקות שמנים עם סימול סטנדרטי, אני אישית הייתי סומך עליהן הרבה יותר מחברות אחרות.
זה לא רק הדיוק, זה גם הלינאריות של עליית צמיגות השמן עם עליית המספר.
בשמנים המסומנים ב-CST ישנה ליניאריות ברורה לאורך תחום הצמיגיות (נניח 100-800), כך שאם אתה תשתמש בשמן 300 ותרגיש שאתה רוצה רק עוד קצת קשיחות ותעבור לשמן 350 או 400 אז המדרגה באמת תהיה מתונה והשינוי יהיה עדין.
לעומת זאת, כאשר משתמשים בשמנים ללא סימול תקני, המעבר בין שמן 30 ל-40 יכול להיות לא ליניארי ופתאום תגלה שהבולם שלך לא מגיב. זה ידוע, ניתן לראות את זה גם מהטבלאות של חלק מהיצרנים שבדקו באתר שהבאתי, ויש לא מעט דיווחים ברשת על התופעה הזו.

עד כמה זה משפיע למסיע הממוצע? כנראה שלא משפיע.
אך ראיתי שיש בלבול בין המספרים וחשבתי שזה יכול לעזור בעתיד (אם רק היו טורחים לעשות חיפוש לפני שפותחים שרשור חדש..)

לגבי קיושו, אם אתה מרוצה זה הכי חשוב.
אך לפי מה שראיתי הם הכי יקרים ולכן הייתי מצפה מהם כן לספק נתון רשמי.
מוזר, היפנים דווקא עובדים בדר"כ על פי הספר..

רן ענבר
25-03-2014, 17:50:13
אלון.
אני מכבד את מה שאתה אומר אבל יש לי איזו סתירה או טעות בהבנה
אני לוקח את שמני קיושו רק כדוגמה:
בטבלה שבקישור שנתת למעלה יש עמודה לבה כתוב:linear values in Cts שמשמעותה האם מידות צמיגות השמן היא בקנה אחד עם תקן CTS
אני צודק או שפיספסתי משהוא?
למטה יותר יש טבלאות קטנות שמסמנות שמנים של כל חברה וכמה הם עמדו או לא עמדו בבדיקות ומה תוצאות האמת שלהן.

לפי מה שהבנתי מהאתר והקישור קיושו כן עומדים בתקן והבעיה היא רק במספר.
מה פיספסתי?

רן ענבר

Alonjp
25-03-2014, 20:00:27
זה רק אומר שבדרך פלא (או שלא) המספרים שלהם ליניארים ולכן ניתן לעשות קוראלציה פשוטה יחסית בכדי להמיר אותם ל CST.
זה לא אומר שהם בודקים על פי התקן (הם בעצם לא בודקים, הם מקבלים את המספרים מהספק שלהם).

מצבם טוב לעומת יצרנים שמפרסמים מספרים שלא קשורים לכלום והעליה בין מספר אחד לעוקב אחריו איננה ליניארית, וזו הכוונה לליניאלי או לא.

רן ענבר
25-03-2014, 20:05:09
לי די ברור שיצרני מכוניות על שלט הם למעשה קבלנים אשר קונים רכיבים ומוצרים מחברות מקצועיות שמייצרות אותם יותר טוב.
גם שמנים כנראה מיוצרים במפעלים כימיים יעודיים ונרכשים במיכליות ובמקרה הטוב מודבקת עליהם מדבקת החברה.
כך שמה שמבדיל חברה מחברה זה איכות שמן המקור וההקפדה על האריזה.

רן ענבר

ebay007
04-09-2014, 21:54:31
מצאתי טבלה שממירה סמיכות של שמני לוסי מWT לCST:

http://www.ptrcracing.com/images/f0564b6900c0871230ccc35e9ef263fc.png

x-dream
25-02-2018, 09:43:06
שלום,

ראיתי במספר שרשורים שיש קצת בלבול בנוגע לצמיגות השמנים.
ישנם שתי שיטות סימול עיקריות אשר החברות עושות בהן שימוש: CTS ו- WT או W.
בשיטה הראשונה הערכים גבוהים יחסית (לבולמים בין 100-800 ולדיפים בין 1000 ועד 500000).
בשיטה השני הערכים נמוכים בהרבה ונעים בין 10-80 לבולמים.
ככל שהמספר גבוהה יותר כך צמיגות השמן גבוהה יותר (כלומר השמן סמיך יותר).

נהוג לחשוב שניתן לעבור בין שיטה אחת לשנייה בעזרת מכפלה פי-10, אך זה אינו נכון בכל המקרים.
שיטת CTS הינה תקנית וזה אומר שהערכים אשר מתקבלים בה נמדדים על פי התקן ובציוד תקני ולכן ניתן להשוות בין חברה אחת לאחרת.
כלומר שמן בעל צמיגות 100CTS של חברה א' יהיה זהה לשמן באותו סימול צמיגות של חברה ב'.

לעומת זאת, הסימול WT או W אינם תקניים ולא ידוע כיצד הם נמדדים ולכן אין להשוות בין WT20 של חברה א' ל-WT20 של חברה ב'.
מסיבה זו גם לא תמיד יהיה נכון להכפיל את המספר פי-10 בכדי להשוות לשמנים בעלי סימול CTS.

באתר הבא ניתן לראות נתונים אמתיים של צמיגות שמנים של חברות שונות אשר מספקות נתון WT ואשר נמדדו בפועל (ע"י גורם בלתי תלוי) על פי תקן CTS.
http://www.twf8.ws/php/tip/shock.html
http://www.twf8.ws/php/index.php?option=com_wrapper&Itemid=175

ניתן לראות שלא תמיד יש יחס קבוע בין WT לבין CTS.
לכן לדעתי עדיף תמיד לעבוד עם שמנים של חברה אשר מספקת את ערך ה-CTS של השמן.
מלבד העובדה שניתן להשוות בין צמיגיות של חברות שונות, השמנים גם ככל הנראה יהיו בעלי צמיגות אחידה יותר וזאת עקב העובדה שהם צריכים לעמוד בתקינה.

אז למה חלק מהחברות מספקות נתונים ב-WT ואיך הן בכלל מקבלות את הערך הנ"ל? האמת שאין לי תשובה.
לדעתי הן מציגות נתונים ב-WT בכדי לזרוע בלבול בקרב הלקוחות שלהן ובעצם לכבול אותם לשמנים שלהן (לדוגמא, אם אני מסיע רכבים של קיושו, ובחוברת הרכב מומלץ להשתמש בשמן 20 שלהם, אני ככל הנראה אבחר בשמן זה כי אין לי את הידע להמיר זאת לחברה אחרת) אך יכול להיות שאני טועה.
אולי זה בכדי לחסוך בכסף ע"י כך שלא משלמים על התקינה (אך זה לא נראה לי הגיוני מאחר והחברות לא מייצרות את השמן אלא רוכשות אותו מחברות פטרוכימיות אשר ככל הנראה עומדות בתקינה).

אני עדיין לא מצאתי מידע רשמי על הסימול WT.
אם למישהו יש מידע לגבי זה הוא יותר ממוזמן לצרף אותו לשרשור.

בהצלחה בבחירת השמן.

היי, הקישורים שציינת כנראה עודכנו ומובילים לפרסומות. נא בדיקתך.

רן ענבר
25-02-2018, 10:08:56
אצלי, זה הוביל לוירוס
מחקתי את הקישורים.

לתשומת לבכם

רן ענבר