PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיון הבנה של הגרפים של eCalc

rotemshan
30-04-2014, 15:11:48
לרוב כשאני בונה סטאפ, אני משתמש ב eCalc ובודק אם יש לי הודעת שגיאה.
אני רוצה להבין קצת יותר את הגרפים ולהשתמש בזה לשיפור סטאפים קיימים,
איך אני יודע מה אומר כל גרף ולאן הוא אמור לשאוף?
מה אומרות נקודות החיתוך של גרפים ?

איך אני יודע לאיזה גרף לצפות לפי סוג הטיסן שאני בונה?

107606

אננס
30-04-2014, 17:56:42
אולי תקפוץ לקפה.. תביא גם את הילדים שיקפצו קצת בטרמפולינה וננסה לפענח ביחד את הגרפים....

אחרי זה תבין שאין הרבה אינפורמציה בזה...

rotemshan
30-04-2014, 19:15:45
קנית אותי כבר בעניין הטרמפולינה

Sent from my SM-N900

אננס
30-04-2014, 20:00:39
טוב.. אז נוסיף עוד קצת אטרקציות.
בדיוק אחרי שרשמתי את ההודעה הקודמת הילדים קראו לי לחצר,
לא נרחיב אבל היה סיפור לא פשוט ובסופו של דבר הסיפור הסתיים בזה שהייתי צריך לארגן כלוב לארנבת ו 8 גוריה בתוך הבית...
אז הילדים מוזמנים גם לשעת ליטוף בין קפיצה ולקפיצה...

107620

rotemshan
30-04-2014, 20:40:28
מזל טוב,
כן ירבו :confused:

Sent from my SM-N900

אננס
30-04-2014, 21:38:03
כן הם מתרבים כמו ארנבים...

rotemshan
05-05-2014, 15:38:01
אני עשיתי את שלי,
הגעתי עד.... אליך.
טרמפולינה לא היתה,
ארנבים לא היו,
הסבר על הגרפים לא קיבלתי...

היו טיסנים מגניבים,
היו רוחות מאתגרות,
היה מרכז כובד אחורי בטירוף עם סוללה שהתיישבה לה באיזור הזנב ... :eek:

Sent from my SM-N900

אננס
05-05-2014, 18:22:52
טוב... אז תנסה עוד פעם מחר...

rotemshan
05-05-2014, 20:24:47
מחר אני עושה טיסנים על האש :p

Ronny Cohen
05-05-2014, 20:52:27
107839
Hi Guys
It is all about getting your system as efficient as possible. my example demos an efficiency of 84% with some more adjustments and changes you might get 2% better results. So it is all about getting out as much power out of your system and keeping things cool and not to warm. things that get hot are no good in the long term. You want to get maximum efficiency and minimum power drain or watts waste from your system. So the values on your left side of the diagram is Watts, the horizontal line on the bottom is power in Amper. On the crossing point you want the Watts to be on top as high as possible and the rest as horizontal or pointing down, keeping low values

Best Regards Ronny

a result of proper values is a longer flight time which is alway nice

Ronny Cohen
05-05-2014, 20:58:46
Burnt wood and plastic, not very sexy.

אננס
05-05-2014, 23:16:10
לרוב כשאני בונה סטאפ, אני משתמש ב eCalc ובודק אם יש לי הודעת שגיאה.
אני רוצה להבין קצת יותר את הגרפים ולהשתמש בזה לשיפור סטאפים קיימים,
איך אני יודע מה אומר כל גרף ולאן הוא אמור לשאוף?
מה אומרות נקודות החיתוך של גרפים ?
איך אני יודע לאיזה גרף לצפות לפי סוג הטיסן שאני בונה?
107606

טוב הבנתי שמחר לא תגיע.... חבל כי גם אנחנו עושים על האש, אבל האורחים מגיעים רק בצהריים ובטוח שאני מצליח לגנוב שעה לקפוץ לשדה עם כמה טיסנים....
והיום העדפת לנצל את הזמן באימון הטסת טיסן במצב של מרכז כובד אחורי.....

אז בגלל שהחבר משטוקלהם שבשוודיה ענה יותר מהר ממני אנסה גם אני לשפוך אור על הגרפים היפים האלה...

אז ככה:
בדר"כ שאתה קונה מנוע אתה מסתכל על שני פרמטרים: KV והספק , לפעמים גם על מספר התאים שהיצרן ממליץ
אז ככה .. הפרמטרים האלה הם רק הבחנה גסה בין מנועים שונים, ושניהם נמדדים בנקודות קצה שונות על הגרף.
את הKV של המנוע מודדים על מנוע ללא עומס ואז מוצאים את הסל"ד המקסימלי שהמנוע מגיע עליו לפי המתח שסופק לו... נתון נחמד אבל מה מעניין אותנו הסלד של המנוע ללא עומס?
הנתון השני הוא ההספק המקסימלי שהיצרן ממליץ לעבוד עם המנוע ... בדר"כ בהספק המקסימלי המנוע לא עובד ביעילות ובדר"כ נתון ה KV שנמדד בלי עומס לא משקף את הKV תחת עומס..

אז מה כן מאפיין את המנוע - הגרפים האלה : הם נתונים הרבה יותר נתונים על המנוע מאשר KV והספק...
יצרן מנועים רציני מספק גרף שמפרט את התנהגות המנוע תחת עומס .. איך מייצרים גרף כזאת ?
אז רק נקודה מהותית ...
הגרף הזה התקבל מייצרן המנועים והוא מאפיין את התנהגות המנוע תחת עומס בהתאם למספר התאים שחיברת עליו
אין קשר (למעט סימון נקודת העבודה) לנתונים של הטיסן שלך או לפרטים שהזנת למערכת..

אז איך מייצרים גרף כזה ? מחברים את המנוע למערכת מדידה - לדוגמה אפשר לחבר את המנוע לדינמו לייצור חשמל.
אז מחברים את המנוע לבקר ומעבירים למצערת מלאה ואת ציר המנוע מחברים מכנית לדינמו לייצור חשמל.
כאשר המעגל של הדינמו פתוח הוא לא מעמיס את המנוע כלל... ואז אנחנו יכולים למדוד את הזרם ללא עומס והסל"ד ללא עומס
בגרף המצורף אנחנו רואים שהמנוע הספציפי הזה צורך 2.5 אמפר (נקודת החיתוך של הגרף הכחול עם ציר ה X)
הנצילות היא 0% כי כל ההספק מתבזבז וכלום לא הולך לדינמו הוא לא מייצר שום חשמל..
הסל"ד הוא הגרף הסגול ובלי עומס הוא קצת פחות מ 10,000 שזה מתאים ל870KV ב 3 תאים
ובטח מפה הבנת את כל הגרפים ...

עכשיו מתחילים להעמיס את הדינמו ... לדוגמא מתחילים לחבר צרכני חשמל לדינמו - נניח שיש לנו נורות של 10W ואנחנו יכולים לחבר כה שאנחנו רוצים לדינמו..
כל פעם מחברים עוד נורה ובודקים .

מה הסל"ד, מה הזרם שהמנוע צורך , מה ההספק שהוא צורך , כמה הדינמו מייצר (בהנחה שהנצילות של הדינמו הינה 100% )
מה טמפרטורת המנוע ..
ככל שאני מעמיס את המנוע יותר, הסל"ד שלו מתחיל לרדת, ההספק שהוא צורך עולה הטמפרטורה שלו עולה וכמובן הזרם שהוא צורך הולך ועולה .
שמגיעים לטמפרטורה שהיצרן החליט שזה מספיק (60 מעלות) הוא עוצר וקובע את ההספק המקסימלי של המנוע...

אין ממש משמעות לנקודת החיתוך של הגרפים .. הסל"ד נמדד ב100RPM הנצילות באחוזים .. אז במקרה הגרפים נחתכים בנקודה של 22 אמפר
שהסלד יורד ל 8000 והנצילות 80% .

מה שכן חשוב התוצאות זה לראות שאתה אכן נמצא בנקודת עבודה טובה... למשל מנוע כזה לעבוד איתו על פחות מ 10 אמפר זה לא יעיל
לדוגמא ב 5 אמפר הנצילות שלו היא רק 50% .... אז למרות שהוא ירד קר מהטיסה ולמרות שהבקר יהיה קר
ולמרות שהסוללה תעמוד בזה בכבוד (רק 5 אמפר) , בעצם 50% מהאנרגיה הלכה על חום במקום לייצר דחף לטיסן
עדיף לחפש מנוע עם KV דומה שהנצילות שלו ב 5 אמפר קרובה ל 80% , קרוב לוודאי שהמנוע יהיה יותר קל ואותה סוללה תספיק ל 60% יותר זמן (ניצול של 80% לעומת 50%)

לפעמים יש מנועים שנפילת הסל"ד שלהם הרבה יותר חדה, והנצילות שלהם בהספקים הגבוהים יורדת ל 60% המשמעות היא שדוווקא מתי שאתה פותח פול מצערת
המון אנרגיה הולכת לחום .. והסל"ד הוא לא הסל"ד שאותו רצית שבחרת במנוע הזה..

יש בטח עוד.... אבל בסופו של דבר אני נצמד למנועים שאני מכיר, יודע שהם עובדים טוב בתחום של הספק מסויים ולא מסתכל יותר על הגרפים האלה...

לילה טוב

107840

Ronny Cohen
06-05-2014, 08:33:03
Spot On Annanas! My Hebrew is not good enough for some of these technical terms.
Enjoy your flying and grilling
Ronny

rotemshan
07-05-2014, 14:19:52
תודה על התשובה ....
עכשיו הקושיה האמתית.

בהינתן שני גרפים (בקובץ המצורף), שני הסטאפים תקינים - האם אני יכול לדעת איזה סטאפ נכון לי יותר לטיסת 3D?
או יותר נכון - האם אני יכול לחבר בין הגרף לאופי הטיסה הרצוי ?

הגרף שלך הוא העליון - ובו הסלד נמוך יותר משמעותית מהסטאפ שלי
הגרף שלי הוא הוא התחתון ובו הסלד גבוה ואיבוד הספק על חום נמוך יותר

*איך לכל הרוחות את מכניס תמונה גדולה?
107931

Ronny Cohen
07-05-2014, 17:28:02
תודה על התשובה ....
עכשיו הקושיה האמתית.

בהינתן שני גרפים (בקובץ המצורף), שני הסטאפים תקינים - האם אני יכול לדעת איזה סטאפ נכון לי יותר לטיסת 3D?
או יותר נכון - האם אני יכול לחבר בין הגרף לאופי הטיסה הרצוי ?

הגרף שלך הוא העליון - ובו הסלד נמוך יותר משמעותית מהסטאפ שלי
הגרף שלי הוא הוא התחתון ובו הסלד גבוה ואיבוד הספק על חום נמוך יותר

*איך לכל הרוחות את מכניס תמונה גדולה?
107931

Well you want more power for each LB or KG of your plane. The more power you get out of your setup the better. Having hi revolutions is not as efficient as having a more correct prop size and pitch for the job, with less revolutions (RPM), some how it will effect your total flying time. We need thrust that is approx. 110-150 watts/LB (500 gr) in order to climb vertically without using motor setup to its limits. In the graf you presented it seems like the motor
is almost at its limit (RPM) and your power/thrust is att approx.135W/Lb instead of 180W/LB. The blue line indicates efficiency, which is of a lower value on your graf
Having said that you can get some nice 3D from it with 135W/Lb as well

Ronny

rotemshan
07-05-2014, 21:29:21
So you suggest to replace the prop to gain less revolutions and better moment?
or replace the motor with less KV?

אננס
07-05-2014, 22:57:26
הבנתי שלא הבנת...

עם הגשם שיש בחוץ כנראה שבשישי בבוקר אתה אצלי לקפה ..

rotemshan
08-05-2014, 07:18:38
למה לא הבנתי?
המנוע נמצא בטווח הגבוה של הסלד שלו (ןגם ככה הסל"ד גבוה מדי בשביל 3D), אז אפשר להחליף מנוע למנוע עם KV נמוך יותר
או לחילופין להחליף פרופ (גדול יותר או עם פיץ' גבוה יותר) בשביל להגיע בסלד נמוך לדחף נורמלי 150W / 500gr

Ronny Cohen
08-05-2014, 08:07:29
.You are on the right track about changing the motor, it might require higher voltage and a different (smaller?) prop
! But putting a bigger prop on your current motor will cause current (amp) drain or might even damage the motor, the speed controller, and batterie
I usually try to make the match before I start building the plane so i get a setup that meets the correct values
and required power/thrust without causing the plane to crack in mid air. (i.e. to much power) At the same time taking in to consideration correct CG and not having to add to many extra grams to the plane. Since I use many 14.8 v LIPOs I try to match to this voltage. But you can always combine the set up with
higher voltage, lower KV and the right prop/pitch combination to give you the power you seek.
The E Calc program is good for simulating the condition and
!can at times save money... and lots of trail and error work.
. like Annanas said: trust the motors you know work, and optimize the setup from there on Ecalc
.It took me a while to get in to ECalc as well, today I find it quite helpful in the early stages
Good Flying
Ronny

rotemshan
08-05-2014, 08:40:12
נראה לי שהגעתי לסטאפ יותר מוצלח
מנוע 3530 RCtimer 1400
פרופ 8*5 SF
[ATTACH=CONFIG]107975[/ATTACH

Ronny Cohen
08-05-2014, 20:39:08
נראה לי שהגעתי לסטאפ יותר מוצלח
מנוע 3530 RCtimer 1400
פרופ 8*5 SF
[ATTACH=CONFIG]107975[/ATTACH

!Looks Very good indeed! Now thats the power you need and you get approx. 9 min flying, mixed flight that is! You are on top of it
Good Flying
Ronny