PDA

צפייה בגרסה מלאה : מדריך הבדל בין "עם" ל- "אם"

nitbeat
05-05-2014, 16:02:14
תופעת הבילבול בין שתי המילים קיימת בפורום ולכן הסבר קצר

עם - מילת הוספה, לדוגמא "אני הולך לקנות אוכל עם הכסף שלי"
אם - מילת תנאי, לדוגמא "אם לא תכין שיעורים תיכשל במבחן"

flatspin
05-05-2014, 16:28:24
תופעת הבילבול בין שני המילים קיימת בפורום ולכן הסבר קצר

אם - מילת תנאי, לדוגמא "אם לא תכין שיעורים תיכשל במבחן"

אם היית שם לב למה שאתה כותב, היית כותב שתי ........
מצד שני, גם לי צורם בעין כל פעם שאני נתקל בשגיאות כתיב מסוג זה ודומיהן.

maozasaf
05-05-2014, 16:45:39
כככככ ;-)

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

מר מתוק
05-05-2014, 16:56:01
ברוח הדברים הייתי מעוניין להוסיף את עניין גוף ראשון בזמן עתיד...
הרבה אנשים בפורום טועים ורושמים את האות "ה" במקום האות "א" כאשר הם מתייחסים לגוף ראשון בזמן עתיד.
דוגמא: אצא להטיס היום! (ולא הצא להטיס היום).

תודה על תשומת הלב.

שחר

ebay007
05-05-2014, 17:08:56
ברוח הדברים הייתי מעוניין להוסיף את עניין גוף ראשון בזמן עתיד...
הרבה אנשים בפורום טועים ורושמים את האות "ה" במקום האות "א" כאשר הם מתייחסים לגוף ראשון בזמן עתיד.
דוגמא: אצא להטיס היום! (ולא הצא להטיס היום).

תודה על תשומת הלב.

שחר

דווקא בדרך כלל הטעות היא: אני יצא להטיס היום, במקום: אני אצא להטיס היום.

flatspin
05-05-2014, 17:13:24
ובמילים אחרות, גוף ראשון עתיד מתחיל תמיד באות 'א'. אלך, אבוא, אסע, אהיה וכן הלאה.

merkur
05-05-2014, 17:56:39

נכון. מהיום אני יגיד:
אני ילך לקנות אוכל עם הכסף שלי יספיק ;)

האמת, עד כמה שצורם לבני גילי, האקדמיה ללשון עסוקה בלהשריש את ה״טעויות״ של היום בתור ה״תקין״ של מחר.

Sent from my iPhone using Tapatalk

nitbeat
05-05-2014, 18:15:55
אם היית שם לב למה שאתה כותב, היית כותב שתי ........
מצד שני, גם לי צורם בעין כל פעם שאני נתקל בשגיאות כתיב מסוג זה ודומיהן.

כשלחצתי על "שליחת נושא חדש" ידעתי שמרפי יתפוס אותי ודווקא בשירשור של עברית נכונה אטעה :)
להגנתי התכוונתי שני סוגי מילים
ח חח

תוקן !
ותוקן !

ZigiStar
05-05-2014, 22:13:15
שלחצתי על "שליחת נושא חדש" ידעתי שמרפי יתפוס אותי ודווקא בשירשור של עברית נכונה אטעה :)
להגנתי התכוונתי שני סוגי מילים
ח חח

תוקן !

אם כבר תיקון טעויות נפוצות: לציון זמן ("כאשר"), צריך לכתוב (ולהגיד) "כש...", לא "ש..." (שמחליף את "אשר"). תתקן גם את זה...? בכל מקרה - כל הכבוד על האכפתיות :)

רן ענבר
05-05-2014, 22:24:32
אני חייב לומר שגם לי טעויות כתיב מפריעות.
אבל מה קורה?
במקום להיות פורום של "על שלט" אנחנו נעשים פורום של אבשלום קור ואליעזר בן יהודה.
בתגובות ואשכולות מעין אלו אנחנו מבריחים או מרתיעים את אלו שקצת יותר חלשים בעברית אך עדיין צריכים עזרה בתחום "על שלט"
אני מציע שעם כל הכבוד לטכנולוגיה ותוכנות לתיקון שגיאות כתיב נתמקד בעזרה ושיתוף במה שאנחנו באמת אוהבים לעשות... "על שלט"

רן ענבר

Hagay
05-05-2014, 22:44:19
לי הרופה נאתן פתור וכשהני יילך עליו בפאם הבעה הני ייצלם לחם אוטו
מצ'או שכשור לדיסגרפיה (לו יודיאה עיך רושמים עט זא)

flatspin
05-05-2014, 22:50:13
ישנן שתי קבוצות עיקריות של טעויות כתיב. אחת, של ילידי חוץ, אשר עברית איננה שפת אמם. לא קל ללמוד שפה זרה, נוספת, מה עוד שעברית נחשבת לשפה די קשה. אני מכבד אותם ומקבל טעויות אלו בהבנה. הקבוצה האחרת היא של ילידי הארץ, אלו שבשיעורי עברית היו מחוץ לכתה, שלא לדבר על כך שלא ראו מקרוב ספר בעיניהם. מפאת כבודם לא אכתוב מה אני חושב עליהם.
כך או כך, אינני נוהג להעיר על טעויות כתיב בפורום. למעט הפעם, שנסחפתי שלא ברצוני לענין.

ebay007
05-05-2014, 23:25:27
ויש את אלה עם דיסגפיה כמו שכתב חגי או דיסלקציה שלרדת עליהם לא יתרום, ובגלל שלא ניתן להבחין בין אחד עם קשיים ואחד שלא פתח ספר עדיף מראש לא לרדת עליהם. (אלא אם זה עוזר בוויכוח כשנגמרים הטיעונים הסבירים:p)

אננס
05-05-2014, 23:31:44
שכחת את אלו שכותבים מהר (או יותר נכון חושבים הרבה יותר מהר ממה שהידיים מקלידות )
ולפעמים הידיים מקלידות מילים דומות בצורה אוטומטית, והמח כבר נמצא הרחק קדימה בהמשך המשפט ולא בודק מה הידיים מקלידות.
ואז בסוף הם לוחצים "פרסם תגובה מהירה" מבלי לקרוא בשנית את מה שהם כתבו...

מה עליהם אתה חושב?

flatspin
05-05-2014, 23:47:56
שכחת את אלו שכותבים מהר (או יותר נכון חושבים הרבה יותר מהר ממה שהידיים מקלידות )
ולפעמים הידיים מקלידות מילים דומות בצורה אוטומטית, והמח כבר נמצא הרחק קדימה בהמשך המשפט ולא בודק מה הידיים מקלידות.
ואז בסוף הם לוחצים "פרסם תגובה מהירה" מבלי לקרוא בשנית את מה שהם כתבו...

מה עליהם אתה חושב?

אמרו חכמינו ז"ל: סוף מעשה במחשבה תחילה.
לעולם אני קורא את מה שכתבתי ומתקן טעות הקלדה, אם קרתה כזאת. ואם פיספסתי משהו והבחנתי בכך רק אחר כך, מיד אני נכנס ל'עדכון' ומתקן את הטעות. כנ"ל גם לגבי תיקון בניסוח.
שנאמר: החיפזון מהשטן.

AvivT
06-05-2014, 07:29:23
גם לי מאוד צורם שימוש לא נכון בשפה ברמה בסיסית (לאף אחד מאיתנו אין עברית ספרותית) אבל לצערי אני יודע שאין הרבה מה לעשות בנידון. אנשים לא באים לפה כדי שנלמד אותם עברית.
מאידך (ראיתם איך הכנסתי את זה פה?) כמו שאנחנו מתקנים טעויות של אנשים בחיבור esc, למה שלא נעיר להם בעדינות על טעות כתיב?
וזה די קל להבחין במישהו בעל דיסגרפיה או דיסלקציה שנופלת או מתחלפת לו אות פה ושם, לבין מישהו שבאופן קבוע מתלבט אם להשים מנוע כזה או להשים מנוע אחר (אחת הטעויות שהכי מפריעות לי אישית).
דרך אגב, גם בפורומים של הגויים הם הרבה פעמים מתרעמים על כך שדווקא אלה שאנגלית אינה שפת אימם, עושים מאמץ כדי לכתוב ולהתנסח נכון, בעוד שדוברי האנגלית משתמשים בשפה לא נכונה. אז זו לא רק בעיה של העם הנבחר.

עכשיו בואו נדבר על אלה שמשתמשים בשפה לא נכונה בשירשורי "חדש פה תמליצו לי על רחפן" :)

flatspin
06-05-2014, 07:46:17
(לאף אחד מאיתנו אין עברית ספרותית)

אהבתי איך זיהית אותי :p.
מחר אני מוסר את הספרים שברשותי לספריה הקרובה ;) ;) ;).
וכמובן, אתחיל לכתוב בשפה עילגת.

אבי סירוטה
06-05-2014, 07:59:26
ועם בתיקונים עסקינן הרי שלעניין קניית מוצרים בכסף יש להגיד "אני הולך לקנות טיסן בכסף שלי" במקום "עם הכסף שלי".
לעניין דוגמא זו, הכסף שלי יהיה איתי , לכן אלך עם הכסף אבל פעולת הרכישה תבוצע בכסף.

חג שמיייח לכולם.

s.mario
06-05-2014, 08:43:22
שרשור משעשע!
איפה דר צאלון כשצריך אותו??

Hagay
06-05-2014, 09:12:51
בגלל בעית דיסגרפיה (בזכותה אני יצירתי ומוכשר כזה) כל תגובה דורשת ממני להשתמש במילון בבילון מתוך ידיעה שיש כמה חברה שבמקום לדון בנושא יכתבו משהו על שגיאות הכתיב
לא תמיד יש לי את הזמן לבדוק כל מילה ולכן אני מנוע מלעזור בהרבה מקרים וזה רק בגלל כמה צדקנים שגרמו לי להרגיש לא נח (וזה לא שלא הקשבתי בשיעורים)
חבל

eitanbin
06-05-2014, 09:21:00
שרשור משעשע!
איפה דר צאלון כשצריך אותו??

באמת היכן הוא, לאן נעלם

AvivT
06-05-2014, 10:08:41
בגלל בעית דיסגרפיה (בזכותה אני יצירתי ומוכשר כזה) כל תגובה דורשת ממני להשתמש במילון בבילון מתוך ידיעה שיש כמה חברה שבמקום לדון בנושא יכתבו משהו על שגיאות הכתיב
לא תמיד יש לי את הזמן לבדוק כל מילה ולכן אני מנוע מלעזור בהרבה מקרים וזה רק בגלל כמה צדקנים שגרמו לי להרגיש לא נח (וזה לא שלא הקשבתי בשיעורים)
חבל

אני מודה שיש צדקנות מסוימת בנושא, וגם אני חוטא בה לעתים.
מצד שני אני גם משתמש ב nnn, על אף שבפורומים מסוימים זאת עילה לסילוק :rolleyes:
משמע לאנשים שונים מציקים דברים שונים.
צריך גם לחשוב על הסכנה שבמתן עזרה עם כתיב לא נכון.
תאר לעצמך שאני יסביר למישהוא שצריך לחבר שלוש חוטים מהבקר מהירות למנוע. זה דברים שעלולים להפיל רחפן.

רן ענבר
06-05-2014, 11:37:22
אם גולשים יחששו לשאול שאלות כי הם מתביישים בעברית שלהם אין לנו זכות קיום.

יש מקום באתר לכל גולש.
אנו לא יכולים לדעת מה הסיבה לשגיאות הכתיב.

מי שזה מפריע לו עד כדי כך שפשוט לא יענה לבעל שגיאות הכתיב.

רן ענבר

josh_1972
06-05-2014, 12:12:31
סלחו לי אבל שרשור קצת פלצני. כמי שיש לו בן שסובל מדסלקציה אני רואה בשרשור כזה כמיותר ומתנשא. תתעסקו בטסנאות ושלא נחלק ציונים האחד לשני בתחומים לא לנו

Sent from my W200 using Tapatalk

אבי סירוטה
06-05-2014, 13:37:27
סלחו לי אבל שרשור קצת פלצני. כמי שיש לו בן שסובל מדסלקציה אני רואה בשרשור כזה כמיותר ומתנשא. תתעסקו בטסנאות ושלא נחלק ציונים האחד לשני בתחומים לא לנו

אפשר ללמוד כמעט מכל אחד ולא מעט דברים. מה שיפה וטוב בתחביב הזה הוא שמעבר לפיזיקה, אוירודינמיקה, הסטוריה, אלקטרוניקה ומה לא, לא יקרה שום אסון אם נלמד כולנו לדבר קצת יותר נכון.

[/LIST]

ebay007
06-05-2014, 13:39:25
אפשר ללמוד כמעט מכל אחד ולא מעט דברים. מה שיפה וטוב בתחביב הזה הוא שמעבר לפיזיקה, אוירודינמיקה, הסטוריה, אלקטרוניקה ומה לא, לא יקרה שום אסון אם נלמד כולנו לדבר קצת יותר נכון.

[/LIST]

רק שמבמקרה של דיסלקטים לתקן אותם לא יעזור להם, רק יגרום להם להרגיש רע.

josh_1972
06-05-2014, 13:52:50

[/LIST]

השרשור הוא על כישורי כתיבה ולא דיבור. האם לא הבנת את השרשור? מה יש כאלה שצריכים שדרוג בכישורי הבנת הנקרא אם כבר מעבירים ביקורת האחד על השני ? לכן המלצתי בואו נעזוב את כל זה ונתמקד בתחום שלשמו כולנו אוהבים את הפורום

ויזל ישי
06-05-2014, 19:44:56
ועם בתיקונים עסקינן הרי שלעניין קניית מוצרים בכסף יש להגיד "אני הולך לקנות טיסן בכסף שלי" במקום "עם הכסף שלי".
לעניין דוגמא זו, הכסף שלי יהיה איתי , לכן אלך עם הכסף אבל פעולת הרכישה תבוצע בכסף.

חג שמיייח לכולם.
ו-אם