PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה השלט הנ״ל ברשותי:FS-GT3B 3CH 2.4GHz Transmitter + Re​ceiver

jonijoni
10-05-2014, 22:53:11
שאלתי היא האם יש fail safe מובנה במקלט או שאני צריך להוסיף חיצוני?
השלט עבור savage nitro?

http://www.hobbypartz.com/79p-gt3b-carradio-lcd.html

אננס
10-05-2014, 23:21:23
לא נתקלתי במקלטים עם fail safe עבור השלט הזה.
אם יש לך את המקלט של ה 3 ערוצים כמו בלינק אז אין לו fail safe .

רן ענבר
10-05-2014, 23:28:21
אתה יכול לעשות "ניסוי קטן"
שים את הרכב על משהוא מוגבה כך שהגלגלים יהיו מעל הקרקע.
תן גז+היגוי כל שהוא וכבה את המשדר.
אם יש פייל סייף הרכב אמור להיכנס למצב של עצירה עם או בלי היגוי מסויים.

רן ענבר

אננס
11-05-2014, 00:18:11
רן!!!! מה קרה?
גם אם יש למקלט הנ"ל fail safe צריך לקנפג אותו כדי לקבל תשובה אמינה מהבדיקה...
המקלטים האלה במקרה של איבוד קשר עם השלט מפסיקים לשדר פולסים ולכן מי שיבצע את הבדיקה הזאת עם רכב חשמלי יגלה שהרכב עוצר
אבל זה fail safe של הבקר ולא של המקלט..

בחוברת בעמוד 24 יש הנחיות כיצד לקנפג את fail safe הקטע שיש לי 2 מקלטים כאלה ואף פעם לא שמתי לך שיש להם לחצן כזה..
(וקצת מאוחר לרדת למחסן עכשיו לבדוק זאת - ולדעתי אין להם)

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uploads/145344860X924461X31.pdf

רן ענבר
11-05-2014, 06:02:05
מצטער. הפעם אני לא לגמרי מסכים איתך
אמנם אין לי מקלט כזה לבדוק אבל נתקלתי במערכות רבות מכובדות יותר ומכובדות פחות שבהן לא כתוב מילה בהוראות הפעלה על פייל סייף ובכל זאת היה.
זה כמו שבמפרט של רכב חדש היום לא יהיה כתוב לך 5 חגורות בטיחות.
פייל סייף זה 'אביזר בסיסי' שקיים כמעט בכל שלט.
למיטב ידיעתי המקלט קולט את הפולסים של המשדר... כאשר יש רווח גדול מידי זה בעצם מעיד עבורו [עבור המקלט] על העדר קליטה/הפרעה ואז הוא נכנס למצב פייל סייף.
נתקלתי כבר יותר מפעם אחת ברכב שבעת הפרעה עוצר+שובר חזק שמאלה ללא כל כיול של מצב זה.
הזחלן FPV שלי כאשר הוא מאבד קשר עם המשדר הוא פשוט נעצר באיטיות ומעולם לא כיילתי בו דבר.

למען האמת. במכוניות מעולם לא נתקלתי ברכב שנוסע ללא שליטה. לא במסלול ולא מחוצה לו.
נתקלתי בהפרעות רגעיות שלאחריהן נכנס הרכב לפייל סייף

רן ענבר

Alonjp
11-05-2014, 07:31:55
ברכבי הניטרו שהסעתי בעבר היה מנגנון של קפיץ על המוט המקשר בין הסרוו למצערת.
תפקידו של הקפיץ היה להתנגד לכוח של הסרוו לפתיחת המצערת.
ברגע שהשלט היה מאבד קשר עם המקלט המצערת הייתה נסגרת באופן מיידי עקב הקפיץ האמור.
זה מנגנון "fail safe" מכני, פרימיטיבי אך עובד (מניסיון).
כמובן שזה לא שולט על היגוי.

האם ברכבים חדשים אין את המנגנון הנ"ל?

igalr
11-05-2014, 08:09:37
קרה ברכב שלי ממש השבוע
כיביתי שלט והרכב שהיה עדיין מחובר התחיל לסוע קדימה.
תוך שהוא פוגע בטיסן שעמד בצד וממשיך עוד איזה 100 מטר עד שהדלקתי את השלט

שלט שני ערוצים הכתום של HK ובקר של הוביקינג 150A

nadavz
11-05-2014, 08:44:19
תעשה חיפוש בyoutube תרשום את זה Fail safe FlySky FS-GT3B Digital 3ch ותמצא הרבה סרטונים שמראים איך לעשות את זה.

Alonjp
11-05-2014, 08:44:28
igalr,
לדעתי יש הבדל מהותי בין ניטרו לחשמלי.
בניטרו המנגנון הוא מכאני.

רן ענבר
11-05-2014, 08:55:03
אני בשום פנים ואופן לא מדבר כל האלמנט המכאני של הקפיץ.
תפקידו של אלמנט זה אינו להיות פייל סייף.
היום זה חלק מהמקלט עצמו שעובד על ברירת מחדל עצמונית.

רן ענבר

אננס
11-05-2014, 13:30:12
טוב רן... מצאת לעצמך עוד נושא למדריך... פייל סייף ..
ודווקא בנושא הזה אני כן חקרתי ואני מבין בו לא רע..

כדי להבין מה זה פייל סייף צריך להבין איך בכלל עובד כל הנושא של השלט והמקלט
ברוב השלטים היום יש פרוטוקול שנקרא PPM והוא מתאר את מצב הערוצים.
לדוגמא PPM שנדגם מ ה 9X שלי - רואים בו 8 ערוצים

108104
אפשר לראות שהזמן של כל מקבץ פולסים הוא 20 מילישניות, ה9X יודע להכניס ב 20 מילי שניות 8 פולסים קצרים שאורכם מייצג את מצב כל ערוץ
לצורך הדיון לא חשוב בדיוק ההגדרות, אבל פולס ראשון מייצג את מצב הערוץ הראשון לדוגמא 0.5 מילישניה מייצגת מצב מצערת באפס - לעומת 1.5 מילישנייה מייצג מצערת מלאה.

השלט מוציא סיגנל PPM בהתאם למצב על הכפתורים שלו , המיקסים שהוגדרו, הסטיקים או גלגל ההגה או ידית המצערת.
סיגנל ה PPM עובר למודול המשדר - ומשם משודר למלקט
למקלט יש עבודה קלה - הוא פשוט מחלק את הפולסים לערוצים/ לסרוואים, אם נסתכל על קו הסיגנל של הסרוואו אנחנו נראה פולס כל 20 מילישניות שאורכו נע בין 0.5 מילי ל 1.5 מילי
לסרוואו יש עבודה ממש קלה, כל 20 מילי שניות הוא מקבל את הפולס ובהתאם לפולס ולמצב שזרוע הוא מחליט מה להעביר למנוע הסרוואו על מנת שהזרוע תתקדם לכיוון הנכון.

עכשיו לפיילסייף של המקלט...
שהמקלט לא מצליח לקלוט את סיגנל ה PPM מהשלט יש לו 3 אפשרויות:

1) לא לשלוח כלום לסרוואים (הכי קל - כל המקלטים האנלוגים הישנים זה מה שהם עשו)
2) לשלוח לסרוואיים את הפולס האחרון שנקלט עבורם - נשמע לא רעיון טוב .. אבל יש כאלה שדווקא מעדיפים את הפתרון הזה.
3) לשלוח לסרוואים מיקום שנקבע מראש ע"י המפעיל..

בעבר רוב המקלטים היו פועלים לפי 1... רוב בקרי המנועים יודעים לסגור את המנוע במצב שלא מתקבל פולס מהמקלט - ולכן במכוניות חשמליות גם אם אין לי פיילסייף במקלט
אם הבקר עובד תקין אין לי בעיה עם זה..
לעומת זאת במכוניות ניטרו (או בטיסני ניטרו) כאשר המצערת נשלטה ע"י סרוואו מימשו פיילסייף ע"י קפיץ - סראוו שלא מקבל פולס מהמקלט הזרוע שלו לא מתנגדת לכח שמופעל עליה
ולכן כאשר יש קפיץ על המצערת מתקבל אפקט של פיילסייף ..
בעצם זה המצב הכי פופולארי - ולא צריך לכייל או לקנפג שום דבר - בגלל זה רוב המכוניות שרן נתקל בהם הגיבו כמו שצריך...

פתרון 2) קצת בעייתי - ברגע שהמקלט מתנהג במצב 2 אין הרבה מה לעשות - לא בבקר ולא במצערת של מנוע הניטרו - הרי המקלט ממסך לנו את העובדה שאיבדנו קליטה.
למה בכל זאת מצב 2 קיים... יש מצבים שאיבוד הקליטה הינו לכמה מאות מילישניות, לא מדובר באמת במצב שיצאנו מהטווח אלה בהפרעה רגעית, בדר"כ כאשר מסיעים במסלול רווי במפעילים
או מטיסים באיזור רועש - ולכן לפעמים עדיף שהמקלט לא יקפיץ את משטחי ההיגוי למצב קבוע אלא ישאיר אותם כמו שהיו,
לדוגמא - טיסן במצב נייף גובה נמוך מעל המסלול אם יש איבוד קליטה לכמה מאות מילישניות עדיף שישאר באותו מצב הגהים ולא ישנה אותם עד שתחזור הקליטה.

מצב 3 הכי טוב אבל מצריך את המסיע לקנפג את המערכת בהתאם אחרת ניתן לקבל תגובה בדיוק הפוכה, במצב של איבוד קליטה המקלט יכול להעביר לבקר המהירות או לסרוואו של המצערת
פקודה לזוז לנקודה שאינננה עצירה מוחלטת של הרכב....

רן ענבר
11-05-2014, 16:33:42
אננס חבר יקר.
אתה הסברת בהרחבה מרובה את מה שאמרתי.
היות והמערכת שאנו דנים עליה היא מערכת מודרנית (לא ישנה או אנלוגית) אז יש לה פייל סייף(סעיף 3 בהסבר שלך).
אני אומר שבכל השלטים שהיו לי במכוניות היה פייל סייף מובנה בלי שכיילתי דבר.
לכן אני מניח שבמקלט יש ברירת מחדל מסויימת.
על מנת לברר אם אכן קיימת ברירת מחדל כזו הצעתי להרים את הרכב על קוביה.
לתת גז ולכבות את המשדר...
בדרך זו+ תצפית נוכל לראות בצורה מהירה אפקטיבית וללא נזק או סכנה באיזה מהסעיפים שציינת יגיב המקלט של בעל הרכב.
במידה והרכב לא יגיב בצורה מתאימה נמצא לו קינפוג מתאים.

רן ענבר