PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיון סיבובים בטרמיקה - מיקס בשלט - התייעצות/דיון

Tiran
27-05-2014, 12:39:50
אהלן חברים,
בתחילת דרכי ב-DLG (שזה עכשיו ...) קיבלתי עצות שונות לגבי תיכנות בשלט, אחת מהן שחזרה על עצמה היא מיקס מאזנות>הגה כיוון (לאותו כיוון).
הצורך נשמע הגיוני ואכן יישמתי אותו בשלט.

עכשיו, כשאני נכנס לטרמיקה אני שם לב שאני למעשה "נלחם" במיקס הזה.
אני משתדל ולומד להשתמש יותר ויותר בהגה הכיוון בזמן הסיבוב בטרמיקה ומוצא את עצמי מכניס מאזנות "הפוכות" לכיוון הסיבוב כדי לאזן את הדאון.
המאזנות ההפוכות יחד עם המיקס מקטינות את השפעת הגה הכיוון. מה שמאלץ לתת יותר הגה כיוון ... נראה לי לא סביר.

אני יודע שהמיקס המדובר מאוד נפוץ אבל אני חושב לבטל אותו ולנסות לחוש בהבדלים.

מה דעתכם ? איך אתם עובדים ?
אילו מיקסים נוספים נפוצים/מומלצים ?

Liav
27-05-2014, 13:43:06
ראשית, כמה תנועה יחסית יש בין ההגה כיוון למאזנות?
כלומר, כשאתה מזיז את המאזנות עד הסוף לצד מסויים, כמה אחוז מטווח התנועה עושה הגה הכיוון?

אצלי למשל מדובר על 10% (בהערכה גסה).

כאמור, זה המיקס הנפוץ, אך בין טיסנים שונים - התנהגויות שונות, ולכן היחס בין תנועת המאזנות להגה הכיוון משתנה גם היא.
בנוסף, כוונון מיקס הדיפרנציאל במאזנות משפיע מאוד על ההתנהגות בציר הסבסוב בהפעלת המאזנות ולכן יכול גם להיות קשור.

אפשרות אחת - בטל את המיקס עם ההגה-כיוון ותחוש את ההבדל.
בדוק זאת לא רק בסיבובים בטרמיקה אלא גם בטיסה יותר מהירה, תוך גלגול מהיר - וודא שהטיסן מגיב כראוי (ובאופן שנוח לך).

אפשרות שניה - מדוד בבית את תנועת המאזנות ביחס לשניה - כדי לוודא שהדיפרנציאל מכוון נכון.
בדוק זאת לא רק בקצה הטווח, אלא גם באמצע טווח התנועה.

ולסיום - גישה נוספת - שינוי המיקסים בהתאם למצב טיסה.
למשל, רק במצב "טרמל" תבטל את המיקס עם ההגה כיוון, או תשנה את הדיפרניצאל.

Liav
27-05-2014, 14:08:41
נ.ב.
באליפות העולם בדנמרק, יצא לי לראות בטיסן של אחד המטיסים האוסטרים התותחים, הרמן הס,
שיש לו מיקס הגה-כיוון > מאזנות, ולא משהו זניח, אלא תנועה גדולה מאוד המאזנות עושות כתגובה למיקס.
לא ראיתי עוד אחרים כמוהו, כך שזה לא נפוץ, אבל הוא אוהב את זה ומסתדר עם זה לא רע בכלל.

אחד הדברים שלמדתי באליפות, היא שיש המון גישות איך לכוון את השלט על שלל המיקסים והמצבים.
אין לזה סוף, וכל אחד דוגל במשהו אחר - מה שנוח לו.
יש כאלו שמכוונים 7 מצבים שונים, ובכל מצב דיפרנציאל שונה במאזנות - לטובת טיסה במהירות שונה \ מזג אוויר שונה.
ויש כאלו שרוצים את זה כמה שיותר פשוט - מינימום מצבים, וכמה שפחות מיקסים - כדוגמת ג'ו וורטס - אלוף העולם לשעבר מניו-זילנד.

ולכן המסקנה שלי - עדיף שכל אחד יתחיל מכוונון מומלץ, ומשם יתחיל לעשות שינויים לפי הנוחות שלו (ביטול המיקס למשל).
כי בסופו של דבר, חשוב יותר מהכל, שהטיסן יעשה בדיוק מה שתרצה, ללא שתצטרך להלחם בו כמו שאמרת.

roydor
27-05-2014, 17:57:46
אני מכוון מעט מאד תנועת הגה כיוון במיקס.
המטרה היא לנקות את הסבסוב ההפוך שיוצרות המאזנות (ADVERSE YAW), לכן נדרש מעט הגה כיוון אך מדובר בערך של 1 עד 3 מ"מ לרב.
מה שאני מקבל למעשה זה מאזנת "נקייה" מסבסוב (גלגול טהור) ולכן למרות שהזזת מאזנות מזיזה את הגה הכיוון היא לא יוצרת סבסוב הפוך בטרמיקה.
במידה ואתה שם כמויות גדולות של מיקס אתה אכן תאבק נגדו.

eitan-ro
27-05-2014, 18:27:06
זה תלוי הרבה בהעדפה שלך, אני אוהב להוסיף יותר מיקס מאשר רועי, משהו באיזור ה 1-1.5 ס"מ במקסימום, מרגיש לי נוח יותר

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk 2

umbo
27-05-2014, 19:49:10
הענין הוא שהמיקס מאוד שונה מטיסן לטיסן וגם באותו טיסן בתנאי טיסה שונים.
אני בא מעולם הדאיה וכשאתה נמצא בתוך דאון אתה מרגיש את התנהגות כלי הטיס בצורה בלתי אמצעית. דאון אחד צריך שימוש בהרבה הגה כוון ואחר במעט, לפעמים בטיסה מהירה כמעט ולא צריך "להוסיף הגה" ולעומת זאת בטיסה איטית צריך הרבה מאוד שימוש ברגליים.
מה שאני בא להגיד שזה תלוי מאוד בטיסן הספציפי שאתה מטיס ובאיזון שלו, זה תלוי בתנאי הטיסה והטרמיקות באותו יום וזה תלוי בהרגשה האישית שלך לגבי השליטה בטיסן. אחרים יכולים להציע לך מתוך נסיונם אבל רק אתה צריך לההרגיש נוח עם הכוונונים של הטיסן האישי שלך.
בהטסת טיסנים אתה נמצא על הקרקע ותאמין לי שאתה רואה ומרגיש רק את השגיאות המאוד חמורות של ההטסה. ברובן המכריע אתה בכלל לא מבחין.
זה רעיון טוב לקחת כמה טיסות אורח בדאונים כדי להרגיש את האויר וההשפעה שלו על דאון ולהבין כמה שאתה לא רואה מהקרקע מה "עובר הטיסן באויר"......

Tiran
28-05-2014, 12:57:57
המסקנה שלי - אני אבטל את המיקס במוד thermal ואנסה לראות את ההבדלים.
אולי אקצה מתג שמבטל את המיקס ואז אפשר יהיה לבדוק ממש תוך כדי טיסה.

מה לגבי מיקסים אחרים ? למשל קראתי על מיקס מאזנות הגה גובה.

Liav
28-05-2014, 16:01:35
מאזנות > הגה גובה?
או שהתכוונת למשהו אחר?
אני משתמש במיקס הגה גובה > מדפים. (תנועה קטנה מאוד של המדפים).
המיקס מאפשר לבצע הרמת\הורדת אף עם פחות תנועה בהגה גובה ללא המיקס, בזכות תוספת כוח העילוי\יירוד של המדפים
רועי טוען שזה יותר יעיל אווירודינמית (פחות איבוד אנרגיה)

roydor
28-05-2014, 20:54:16
מציע שתקרא את השרשור הבא, הוא מכיל תשובות לכל השאלות שלך

http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?29209-%EB%E9%E5%E5%EF-%E5%E0%E9%E6%E5%EF-%E3%E0%E5%F0%E9-%F8%E3%E9%E5

Tiran
06-06-2014, 16:32:58
אז ככה,
הקטנתי את המיקס וגם קישרתי אותו למתג שמאפשר לנטרל את המיקס.
בשני המצבים הסיבובים הרבה יותר יציבים עבורי.
עדיין לא החלטתי אם עדיף עם מיקס או בלי.
מה שבטוח, המיקס המקורי היה מוגזם