PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה טעינת סוללות עם ספק כוח רגיל

matan 144
12-09-2014, 12:07:45
https://www.youtube.com/watch?v=J_oKpOSzJpo
אפשר להטעין כמו בסרטון כמות גדולה של סוללות?
מה שהוא עשה זה שהוא חיבר באלנס לכל סוללה וחיבר את כל הסוללות במקביל לספק כוח...
זה מותר? אפשרי? במקום להטעין אחת אחת...

או בכלל, במידה ויש לי כמה סוללות גדולות (של 6 תאים)
יש דרך להטעין אותם ביחד במקום אחת אחת? (בלי לקנות מטען של 12S)

רן ענבר
12-09-2014, 13:11:12
תאורטית ומעשית זו טעינת באלנס.
הרכיב הקטן השחור הוא רכיב נחמד שיודע לעשות המון דברים עם הסוללות פריקה איזון או הן רק חלק מהאפשרויות במכשיר.
המטען מטעין... המכשיר הקטן מאזן... על פניו הכול בסדר.

אם הייתי עושה את זה?
כנראה שלא...
מסובך מידיי, מחיר הטעות גדול מידיי ויש המון מקום לטעויות.

אתה מוזמן לקרוא את המאמר הבא:http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?74029-%E8%F2%E9%F0%FA-%F1%E5%EC%EC%E5%FA-%EC%E9%F4%E5-%E1%E8%E5%F8-%E1%EE%F7%E1%E9%EC-%E1%E8%E9%E7%E5%FA-%E5%F2%E5%E3

רן ענבר

bendisar
12-09-2014, 14:39:33
בשום פנים ואופן לא הייתי מנסה את שיטת הטעינה המוסכנת הזו!

הבחור בסרטון משתמש בספקי כוח, לא במטענים, אלא בספקי כוח- ספק כח הוא רכיב "טיפש" שממשיך לדחוף זרם לסוללות ללא קשר למתח של הסוללות.
לסוללות ליפו יש שיטת טעינה מסובכת שכוללת שינוי הזרם המסופק לסוללה בזמן הטעינה בהתאם למתח הסוללה, ובשביל זה צריך מטען חכם שידע לווסת את הזרם כדי לשמור על הליך טעינה בטוח.
שימוש בספקים הוא סכנה ממשית, מכיוון שאין שום בקרה על הליך הטעינה, והבלאנסרים המסכנים שהוא מחבר לסוללות שם רק פורקים את הסוללה, אבל אין שום בקרה על הזרם שנכנס.
לסיכום, זו שיטה מסוכנת ומטופשת, במיוחד בסוללות כאלה גדולות שיכולות בקלות להעלות בית בלהבות.

עכשיו, איך לטעון מספר סוללות 6 תאים ביחד עם מטען של 6 תאים? פשוט מאוד- טעינה במקביל!
בטעינה במקביל, אתה מחבר מספר סוללות בעלות אותה הקיבולת ואותו מספר התאים בחיבור מקבילי (כלומר שכל הפלוסים מחוברים לכל הפלוסים, וכל המינוסים מחוברים לכל המינוסים, ואת זה מחברים למטען).
כמובן שבשימוש בשיטה זו, הזרם שבו יש לטעון כדי להגיע לטעינה ב-1C מוכפל בכמות הסוללות שטוענים.
כלומר- אם יש לי 4 סוללות, שכל אחת מהן היא בעלת 6 תאים וקיבולת של 5A, אם אני טוען אותן במקביל הזרם לטעינה יהיה 5 כפול 4= 20A.
כמובן שיהיה צורך במטען שיכול לטעון 6 תאים ב-20A לפחות, ובספק שיוכל לתת את ההספק הנדרש

רן ענבר
12-09-2014, 14:58:01
אלעד.
אני מסכים איתך שזה מסוכן.
להערכתי הבחור בסרטון בונה על השגחה צמודה וניתוק הסוללות כשהן מלאות ומאוזנות.
את האיזון מבצע הרכיב הקטן.
יצא לי לראות מקרוב מכשיר כזה (לא סיני) והוא מכשיר חכם מאוד.

גם לטעמי "קיצור דרך" בטעינה הינו מסוכן עלול לעלות ביוקר.
את דעתי בנידון פרטתי בהרחבה במאמר שלמעלה.

רן ענבר

matan 144
12-09-2014, 15:17:19
איפה אפשר לקנות כזה מכשיר? שמעתי שהוא מעולה כדי לאזן סוללה...

ואולי אפשר להטעין עם ספק כוח של אופניים חשמליות (שהוא ספק כוח שמתאים לליתיום, כמו מטען חכם רק בלי הבאלנס)

bendisar
12-09-2014, 17:44:28
מה שיש לאופניים חשמליות זה לא ספק, זה מטען.
ובד"כ אופניים חשמליות עובדות על Li-ION ולא LI-PO, שאלה סוללות שונות אז המטען לא מתאים בשום מצב!
המכשיר הזה טוב לאיזון סטאטי של סוללה, לא בשום פנים ואופן לאיזון בזמן טעינה.
טוענים עם מטען חכם שיודע לטעון ליפו, וכל קומבינה אחרת היא סכנה לך ולכל הסובבים אותך, סוללות ליפו זה לא צחוק, במיוחד לא סוללות בגדלים האלה

רן ענבר
12-09-2014, 18:33:11
מתן.
אל תשחק באש בטעינת ליפו.

יותר מידי מסוכן... זה לא שווה את זה.

רן ענבר

גיא חנוך
12-09-2014, 19:56:06
איפה אפשר לקנות כזה מכשיר? שמעתי שהוא מעולה כדי לאזן סוללה...

ואולי אפשר להטעין עם ספק כוח של אופניים חשמליות (שהוא ספק כוח שמתאים לליתיום, כמו מטען חכם רק בלי הבאלנס)

מה שיש לאופניים חשמליות זה לא ספק, זה מטען.
ובד"כ אופניים חשמליות עובדות על Li-ION ולא LI-PO, שאלה סוללות שונות אז המטען לא מתאים בשום מצב!
המכשיר הזה טוב לאיזון סטאטי של סוללה, לא בשום פנים ואופן לאיזון בזמן טעינה.
טוענים עם מטען חכם שיודע לטעון ליפו, וכל קומבינה אחרת היא סכנה לך ולכל הסובבים אותך, סוללות ליפו זה לא צחוק, במיוחד לא סוללות בגדלים האלה

באופניים חשמליים משתמשים בשיטה זאת אך קיים רכיב נוסף שהוא בעצם ה"ביטוח" שלך
איך זה מתבצע? ספק המוציא מתח תואם למספר התאים כפול 4.2V לתא (לדוגמא ספק של סוללת 10 תאים יוציא 42V למרות שקוראים לו ספק 36V )

אז מה בעצם מספק לכם הגנה מפיצוץ? רכיב BMS שהחיבורי טעינה , הפריקה והבאלנס של הסוללה עוברים דרכו ומאפשרים לו לנתק אותה מכל החיבורים במידת הצורך ..
הוא מאזן את התאים , עוצר את הפריקה במתח שהוגדר לו וגם עוצר את הטעינה במתח המקסימלי במידה ויש בעייה במטען
מה שהוא עשה בסרטון זה תקין לגמרי חוץ מההגנה לטעינת יתר (שלא הייתי מוותר עליה בעצמי)
קיימים מטענים יותר יקרים לאופניים עם הגנות אבל בסופו של דבר כולם ספקים .. רוב המטענים שמגיעים עם האופניים בארץ הם ספקים פשוטים .

עוד הפתעה קטנה - באופניים , קורקינטים ועוד שימושים עושים שימוד בLi-fe , Li-ion ואפילו Li-po במוצרים של חברה אמריקאית וותיקה
כל הסוללות מתלקחות אותו הדבר בשימוש לא נכון , בחירת הסוללה על ידי היצרן נקבעת בעיקר משיקולים של זרמי הפריקה הדרושים

לגביך מתן , כפי שרשמתי קודם .. ניתן לעשות את זה עם באלנסר אבל אין לך את ההגנה מהשלב הסופי והכי קריטי בטעינה
בשלב הסופי של הטעינה מספיקה תקלה הכי קטנה או הפרש גדול במתח התאים ויש לך תא שעובר את ה 4.2 ומשם כמה דקות להתלקחות.
לא הייתי מנסה את זה
ולמי ששואל מאיפה הידע , זה התחום שלי ..