PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה הזמנת מדחף על פי דרישה אישית

Amit Prigozin
27-09-2014, 11:44:37
שלום,

לצורך פרויקט מחקר אקדמאי אני צריך מדחף. אבל מדחף די חריג: מדובר על מדחף 14x0.1. בעקרון הפסיעה לא חייבת להיות 0.1 בדיוק. אבל כמה שיותר נמוך יהיה יותר טוב.
עדיפות לכמה שיותר להבים (3 או 4 אבל גם 2 יהיה טוב).
הבנתי שכמוצר מדף אין לי סיכוי למצוא מדחף כזה.

איפה אני יכול להזמין מדחף לפי דרישה? כמות קטנה של 1 או 2 מדחפים בלבד.

האם יש תוכנה שבאמצעותה אני יכול לשרטט מדחף לפי פרמטרים שאני מכניס כמו גודל מדחף ופסיעה ואז אוכל פשוט לשלוח את זה לייצור CNC?

תודה רבה,
עמית פריגוז'ין

master_bebe
27-09-2014, 12:54:28
איך החלטת על הפסיעה ?

Amit Prigozin
27-09-2014, 13:04:07
שלום גיא,

המדחף הוא חלק ממערכת אשר יושבת על רכב.
אני מעוניין להשתמש במדחף רק לשם יצירת כוח הדחף. לפי מה שהבנתי הגדלת הפסיעה לא מה משנה את כוח הדחף, אך עם זאת מגדילה את הספק המנוע הדרוש.
אני מעוניין במדחף אשר יצור דחף של 15-16 ק"ג. ולכן חשבתי לקחת מדחף של 14 אינץ אשר יסתובב בכ-15000 סל"ד.
פרמטר חשוב נוסף הוא משקל. המשקל הוא פרמטר ממש קריטי למערכת שלי, וכמובן שמנוע בעל הספק גבוה גם שוקל יותר.

למעשה לא ממש בחרתי פסיעה, אלה פשוט לקחתי פסיעה ממש נמוכה כדי שהספק המנוע הדרוש יהיה ממש נמוך.
(בעבור מדחף 14x4 דרוש לי מנוע בעל הספק ש כ-4000 וואט. בעבור מדחף של 14x0.1 דרוש לי הספק של כ-400 וואט!)

אשמח לשמוע אולי אתה מכיר דרך אחרת ליישם את מה שהסברתי.

תודה רבה,
עמית פריגוז'ין

umbo
27-09-2014, 13:26:48
אתה רוצה ליצר דחף גבוה עם פסיעה אפסית, אבל לא אמרת אם המערכת צריכה לנוע או שנשארת רתומה למקומה. אם היא נעה קדימה, עצם ההתקדמות תוריד את זוית ההתקפה שרואה להב הפרופ' לרמה שלא תיצר עילוי\דחף. אם זה מתפקד כמאוורר זוית ההתקפה אמנם נשארת קבועה אבל ה"כנף" הזו תייצר מעט מאוד עילוי וצריך לבחור את זוית ההתקפה היעילה ביותר לפרופיל של הפרופ'.
הערה - עכשיו שמתי לב שהמערכת יושבת על רכב, זאת אומרת מתקדמת בתוך גוש האויר. לכן ההתיחסות צריכה להיות רק לחלק הראשון שכתבתי. עם פסיעה כזו נמוכה מיד עם תחילת ההתקדמות של הרכב הדחף יחלש לרמה נמוכה ותהיה (אולי) תנועה איטית מאוד קדימה.

Amit Prigozin
27-09-2014, 13:32:37
שלום,
המדחף יושב על רכב שנע ב-10 מטר/לשניה (36 קמ"ש). הרכב מונע ממנוע עצמאי משלו. תפקיד המדחף הוא לסייע בתמרונים של הרכב (פניות חדות למשל).

מה שאתה אומר שאם כול המדחף הזה מקבל משב רוח מולו של 10 מטר/לשניה אז למעשה לא יווצר דחף או שיווצר דחף נמוך יותר?
שים לב שאני לא מעוניין בעילוי, אני מעוניין בדחף.

תודה רבה,
עמית פריגוז'ין

wind556
27-09-2014, 13:46:31
יש לי הרגשה שאין כל קשר בין הדרישות שלך לבין הלכאורה ידע שלך
נשמע יותר כמו פנטזיה שלא קשורה למציאות או לחוקי הפיזיקה
אחת הבעייות הכי גדולות באפשרות לקבל עזרה מאנשים שמבינים היא תיאור פתרון פרי דמיונך מאשר תיאור הבעייה שאותה צריכים לפתור
אם תתאר במדוייק את הבייה, תוכל לקבל פתרונות

Amit Prigozin
27-09-2014, 13:57:16
יכול להיות שקצת חסכתי כאן בפרטים-נתחיל מהתחלה:

ישנה פלטפורמה רובוטית הנוסעת על כביש במהירות של כ-36 קמ"ש. הפלטפורמה צריכה לבצע תמרונים חדים כמו בלימות מהירות ופניות בעלות רדיוס פניה קטן מאוד.
לצורך עזרה בתמרונים הוחלט להתקין על הרכב מדחף. מפה לשם דרך חישובים על מנת לבצע פניה ברדיוס הנדרש ולהישאר במסלול נדרש כוח דחף הגדול פי 100 ממסת הרכב.
הרכב מתוכנן לשקול כ-1.5 ק"ג כולל מערכת המדחף. (הרכב ללא מערכת המדחף שוקל כ-1 ק"ג). כלומר נדרש כוח דחף של 15 ק"ג (150 ניוטון).

אני מחפש ליצור את אותו דחף של 15 ק"ג בעזרת מדחף-העניין הוא שאני מעוניין בפסיעה כמה שיותר נמוכה על מנת לקבל הספק מנוע קטן ככול האפשר אך עדיין לקבל את הדחף הדרוש. (לפי הבנתי הפסיעה אינה משנה את הדחף המופק מהמדחף-צודק?)

האם ישנו יצרן של מדחפים אשר מייצר על פי דרישה בכמויות נמוכות? האם ישנה תוכנה לתכנון מדחפים ומשם אשלח את התוכניות לכרסום ב-CNC?

האם אני מפספס פה משהו מהותי אשר ימנע מזה לעבוד? למשל הרוח הנגדית שבאה ממול המדחף ותקטין את הדחף האפקטיבי?

תודה רבה,
עמית פריגוז'ין

bimbambom
27-09-2014, 14:25:25
א' - אין ארוחות חינם, כדי ליצר דחף תצטרך להשקיע אנרגיה. אני לא יודע איך הגעת לאפשרות של קבלת 15 ק"ג דחף ממדחף של 10 אינצ' (קרא קצת על עומס דיסקה) בהשקעת 400 וואט אבל כנראה שיש לך טעות בדרך.
סתם לשם דוגמה - דחף של 150 ניוטון כפול 10 מטר לשנייה נותן 1500 וואט (וזה בהנחת יעילות 100%, בלי ההגרר שנוצר על להבי המדחף עצמו).
ב' - זווית הפסיעה משפיעה על המהירות שבא תקבל יעילות מדחף אופטימלית, בעקרון ככל שאתה טס/זז מהר יותר תרצה להגדיל את הזווית פסיעה. שאתה נע ב 36 קמ"ש זווית פסיעה אפס כנראה תייצר דחף שלילי.
ג' - למנוע לוקח זמן להגיע לדחף המקסימלי שלו, תצטרך להפעיל את המדחף כמה שניות לפני התמרון.
ד' - אתה יכול להשתמש ברוטורים של מסוק, יש להם מנגנון לשנות את זווית הפסיעה. אתה יכול לקבל כל זווית פסיעה שתרצה, אבל שוב - אתה לא תקבל דחף של 15 ק"ג ב 400 וואט, אפילו לא קרוב לזה.

roydor
27-09-2014, 15:09:26
בנוסף, נצילות מדחף שמותאם לנקודת עבודה ספציפית אינו עולה על 80%-85, מדחף גנרי לנקודת עבודה רחבה לרב נע סביב 50%-60% ( סביב דחף סטטי). בקטרים קטנים הנצילות אף נמוכה יותר.

מדחף כנראה אינו פיתרון מתאים בשבילך

igalr
27-09-2014, 16:00:33
נניח שאתה רוצה לבטל כוח צנטריפוגלי של רכב השוקל 1קג
15קג אומר פניות ב 15G
נראה לי OVERKILL היסטרי

Amit Prigozin
27-09-2014, 16:07:44
15 ק"ג דחף הצידה לא אומר 15ג'י.
פניה של 15 ג'י אומרת תאוצת רדיאלית של 150 מטר לשניה בריבוע. זה ממש לא הכיוון.

אתה מוזמן להריץ את המתמטיקה בעצמך ולבדוק את נכונות התוצאות-אני מבטיח לך שלא שם הבעיה, כמה וכמה אנשים כבר עברו על זה.

בכול מקרה תודה רבה לכול העוזרים.
כרגע נשקלים כיוונים אחרים לפתור את הבעיה.

יום טוב,
עמית פריגוז'ין

igalr
27-09-2014, 16:21:00
רכבי פורמולה 1 מייצרים בפניה כוחות של 4-5G

https://www.youtube.com/watch?v=EMloWN-AZcw

wind556
27-09-2014, 16:28:30
מצטער לאמר את זה, אבל אתה לגמרי חי בסרט
אין כל קשר בין הבעייה שלך לבין הפתרון, ואתה ממציא נתונים שלא קיימים במציאות
אין כאן אפילו בסיס לשינוי או שיפור, הכל באויר

Amit Prigozin
27-09-2014, 16:37:37
הדברים רחוקים מאוד מלהיות תלושים מהמציאות, אני אישית מסיים בקרוב תואר בהנדסת מכונות, והמחקר הוא חלק ממחקר של מספר מרצים בטכניון בשיתוף עם גרמניה וסינגפור.
אם אתה לא מצליח לראות את הקשר שבין הבעיה לפתרון.... מה אני יעשה, עולם קשה....

בכול מקרה אני רואה שמכאן כבר לא תצא יותר מידי תועלת

היה נעים להכיר
להתראות

רן ענבר
27-09-2014, 17:20:30
שמעו חברים...
אני לא מבין גדול במדחפים וגם לא סיימתי תואר בטכניון...
אבל ההתנהלות באשכול הזה מגעילה אותי
מגיע אדם מחוץ לתחביב ומבקש עזרה...
גם אם הוא טועה בחלק מהחישובים זו לא סיבה לכתוש אותו ככה.
גם לי לא מסתדרים חלק מהחישובים שהציג עמית אבל אני לא מדבר על ה"מה" אתם כותבים אלא על ה"איך" כותבים את זה.

"חי בסרט" "ממציא נתונים"...זו לא הדרך לעזור.

גם לי לפעמים אין כוח להיכנס לוויכוח או דיון. אני מעדיף לא להיכנס לדיון שאין לי כוח/חשק/יכולת לענות בו כמו שצריך
חשוב לי לציין שחלק גדול מהתשובות פה בהחלט ניסה לעזור...וחלק הרבה פחות

שכל אחד יעשה את החשבון נפש שלו בנידון

רן ענבר

guyst
27-09-2014, 17:41:08
רן, לא יכולת להגיד את זה טוב יותר.
בלי קשר לתחביב יש אנשים ש"עפים" על עצמם וחשבים שהם היחידים שמבינים בכל דבר...

עמית, לצערי אני לא יכול לעזור לך אבל תנסה להתעלם מהתגובות ה"חכמות" יש פה הרבה אנשים אחרים שאולי יוכלו לתרום לדיון ובלי עקיצות מיותרות.

MDreamer
27-09-2014, 18:10:50
היי עמית,

ברוך הבא ואני שמח שמתאת את הפורום שלנו.
נסה לסנן רעשים לא עניינים (כמו בחיים) אל תיתן לגישה כזאת להבריח אותך וכתוצאה מזה למנוע ממך ידע, יש פה המון חברי פורום עם ידע נכבד שישמו לעזור באופן תיאורתי :o ומעשי :rolleyes:

ולשאלתך, אישית אני לא מכיר כזה מקום. אלו דרישות די ייחודיות וכפי שרועי דור כתב לך בהקשר של נקודת העבודה זה די בעייתי.

אתה מוזמן לשאול עוד שאלות ולפתח את הדיון - הרבה מהאנשים הם פה עם רקע נוסף לאווירונאוטיקה, כמו מכונות, חשמל וכו. ככל שתפרט את הבעיה + סרטוטים ונתונים נוכל לעזור לך.

ברוך הבא

מעיין

eitan-ro
27-09-2014, 18:14:21
למה שלא תשתמש בפרופלור בעל פסיעה משתנה וככה תוכל לקבל כל נקודת עבודה שתרצה...?

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk 2

igalr
27-09-2014, 18:21:43
אגב הדבר היחיד שעולה לי בראש עם דחף כזה הוא להבים של מסוק
מסוק בריחוף שמייצר דחף של 15 קילו או אפילו משהו דומה לזה הוא מסוק לא קטן ולהבים שישקלו לבדם הרבה הרבה יותר ממשקל המטרה

Amit Prigozin
27-09-2014, 18:29:46
שלום,

שמח לראות שכן יש פה אנשים עם רצון לעזור לאחרים. תודה.

בהקשר לנושא: אני מעדיף להימנע ממערכות פסיעה משתנה. כמו שרשמתי מעל-הכוח הדרוש לשמור על הרכב במסלול גדול פי 100 ממסת הרכב. משקל הוא פרמטר קריטי בתכנון ולכן חלקים גדולים מהמרכב נבנו מקרבון למשל.
מערכות פסיעה משתנה מצריכות שימוש בסרוו נוסף שזה אומר משקל נוסף במערכת.

בגדול ממה שהבנתי מערכת לייצור דחף כזה תשקול הרבה יותר ממה שאני יכול להרשות לעצמי.
נכון לעכשיו הוחלט לשנות כיוון, ולנסות ליישם את המערכת באמצעות שימוש בג'ירו ושימור תנע זוויתי.

בכול מקרה תודה לעוזרים וכמובן שאשמח לשמוע הערות נוספות במידה ויש למישהו.

עמית פריגוז'ין

אליקופטר
27-09-2014, 18:54:32
אמית תמשיך לשאול ותתעלם מהחברה "הכי טובים" שיודעים הכל אבל לא יודעים כלום .
עודד מעט כבוד ובושה !!!

master_bebe
27-09-2014, 18:57:43
אני לא יודע איך עשית את החישובים ועל סמך מה, אבל לפי תאוריית הדסקה/מומנטום אתה צריך 6467 וואט ממדחף בקוטר 14 אינטש, וזה לא קשור לפסיעה (שאני לא יודע איך חישבת את זה...) וזה עוד לפני FOM (figure of merit) של בערך .20-30% מה שאומר שאם תנסה להעביר עשירית מההספק התאורטי דרך מדחף שכזה, הוא יתפרק לך לעין הרבה לפני שתבין מה קורה....

בשביל הספורט, תנסה לחשב מה הסל"ד שאתה צריך עם פסיעה של 0.1 אינטש (שזה דבר הזוי בפני עצמו, אבל נשאיר את זה לאח"כ). בשביל לזרוק מסה של אוויר שתייצר לך כוח של 15 ק,ג.

113810
זאת הנוסחה בשביל הספק (וואט, ניוטון, ק"ג ומטרים הם היחידות) בשביל מהירות ה T הוא לא בשלישית, אלא בפני עצמו.

saportas
27-09-2014, 20:30:37
שמעו חברים...
אני לא מבין גדול במדחפים וגם לא סיימתי תואר בטכניון...
אבל ההתנהלות באשכול הזה מגעילה אותי
מגיע אדם מחוץ לתחביב ומבקש עזרה...
גם אם הוא טועה בחלק מהחישובים זו לא סיבה לכתוש אותו ככה.
גם לי לא מסתדרים חלק מהחישובים שהציג עמית אבל אני לא מדבר על ה"מה" אתם כותבים אלא על ה"איך" כותבים את זה.

"חי בסרט" "ממציא נתונים"...זו לא הדרך לעזור.

גם לי לפעמים אין כוח להיכנס לוויכוח או דיון. אני מעדיף לא להיכנס לדיון שאין לי כוח/חשק/יכולת לענות בו כמו שצריך
חשוב לי לציין שחלק גדול מהתשובות פה בהחלט ניסה לעזור...וחלק הרבה פחות

שכל אחד יעשה את החשבון נפש שלו בנידון

רן ענבר

+ 10 ברוך הבא עמית !

pomerus
27-09-2014, 21:35:40
ברוך הבא עמית !

מתיאור הבעיה גם לי נראה שהכיוון של מערכת הינע עם פרופ לא יתן פתרון בנתונים הקיימים. ההספקים הנדרשים מחייבים הרבה יותר משקל ממה שאתה מבקש.
ההצעה שלי זה לפתוח סיעור מוחות, כמו למשל הרעיון של שימוש בג'ירו. אבל בשביל זה צריך לתת הרבה יותר פרטים ואולי בעייתי מבחינתך לחשוף את המערכת.

ורק לשם הדוגמה, נניח שפתחנו סיעור מוחות כהלכתו (זאת אומרת שמותר להגיד כול רעיון גם אם הוא לא ישים או אפילו לא הגיוני, כי אולי זה יעלה אצל מישהו רעיון אחר) -
מה לגבי הנעה רקטית, עם מיקרו מטענים שיכולים לספק כוח מתפרץ חזק לפרק זמן קצר מאוד? או סילונית, כמו שחללית או טילים מסויימים מייצבים את עצמם...
רעיון נוסף - "גלגלי עזר" נשלטים אלקטרונית שיורדים לקרקע בתמרון חריף לצורך יצוב

רן ענבר
27-09-2014, 21:41:46
עמית אני מציע שתעלה יותר נתונים של הרכב, ומה נדרש ממנו בניסוי.
תעלה נתונים שרלוונטיים גם מהאשכול הקודם שפתחת.
שים רגע בצד את הרעיון של הפרופלור.
אולי תקבל לא מעט רעיונות אחרים שיעזרו לך לפתור את הבעיה.
אני הייתי הולך לכיוון שהעלה הגולש האחרון בסיגנון גלגלי עזר לחלקו החיצוני של הסיבוב או העברת מרכז הכובד לפנים הסיבוב.
אין בעיה ליצור את זה על ידי סרוו חזק וחישנים.

רן ענבר

pomerus
27-09-2014, 21:50:37
אופציה נוספת היא כמובן תכנון מחדש של המרכב - הורדת מרכז כובד, בסיס גלגלים רחב יותר, שיפור אחיזה בעזרת מיתלים+צמיגים
בקיצור - העברת השרשור לפורום מכוניות :)

Amit Prigozin
28-09-2014, 06:58:43
שלום,

שימוש בהנעה סילונית או רקטית לא יכול להיות מיושם בפרויקט.
אני יודע שיש כאן פרטים חסרים כמו מה בדיוק מטרת הפרויקט, והיכן הפלטפורמה נוסעת אבל אלו פרטים שאני לא יכול לספק לצערי.
לגבי הורדת גלגלים נוספים על פי דרישה-רעיון שלא חשבתי עליו קודם לכן ובהחלט ישקל. תודה

יום טוב,
עמית פריגוז'ין

רן ענבר
28-09-2014, 07:21:14
עמית
הפרטים שאת כן יכול לתאר/לספק יעזרו.
אני מזכיר לך את האשכול הקודם שפתחת:
http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?74198-%F6%F8%E9%EA-%F2%E6%F8%E4-%E1%E1%E7%E9%F8%FA-%F8%EB%E1-%F2%EC-%F9%EC%E8-%F8%E7%E5%F7-%EC%F6%E5%F8%EA-%EE%E7%F7%F8-%E0%F7%E3%EE%E9
אתה יכול לומר איזה רכב בחרת?
אנחנו בכלל מדברים על אותו פרוייקט/ניסוי?

רן ענבר

ZvikaF
28-09-2014, 09:10:44
עמית שלום,
כשימוש במדחף כזה גדול ומהיר תצטרך לקחת בחשבון פרצסיה..
שזה מביא לרעיון שזרקו לפני (ומשמש לייצוב לויינים) שימוש בגיירו למתן תקיפה..
כוח דחף גדול פי מאה ממשקל הרכב ידרוש מקדם חיכוך של 100 שזה קצת דימיוני...
אם הדרישה היא לזמן קצר ניתן להשתמש במיכל גז דחוס להנעה רקטית...
או בוכנה שתפגע בקרקע בזוית כזו שתיתן את האימפולס הנדרש...
אתה צריך גם לקחת בחשבון את יציבות הרכב, שלא יתהפך בשינוי הכיוון :cool:

wind556
28-09-2014, 15:59:34
אגב הדבר היחיד שעולה לי בראש עם דחף כזה הוא להבים של מסוק
מסוק בריחוף שמייצר דחף של 15 קילו או אפילו משהו דומה לזה הוא מסוק לא קטן ולהבים שישקלו לבדם הרבה הרבה יותר ממשקל המטרה

המסוקים החזקים ביותר בתחביב שלנו מייצרים בריחוף דחף זהה למשקלם, לא גרם אחד יותר (וזה נכון לגבי כל מסוק בעולם)
מסוק המייצר דחף בריחוף של 15 ק"ג כבר אינו חלק מהעולם שלנו. המסוקים הגדולים והחזקים מייצרים בסביבות ה5-6 ק"ג דחף בריחוף ולא מעבר לזה ועם מנועים אימתניים ורוטורים של 1.5 מטר בערך

ולכל מלטפי הראש שמטעים את השואל בתשובות שאין להן אחיזה במציאות או קשר לבעייה שלו. נראה אתכם מציגים מנוע חשמלי בתוך תחום המשקלים ועם הפרופ שהשואל מרשה לעצמו שמתקרב ל5 ק"ג דחף, לא ל15...
אמירת האמת לא תמיד נעימה, בעיקר אם היא מדוייקת, ואיש מקצוע יעדיף דיוק על פני ליטוף אגו ו"הליכה על ביצים" בבחירת המילים.

אגב, מרוב חישובים הלכה האמת לאיבוד, כי לפי התיאוריה שלך (של פותח הפוסט) אם תמצא פרופ עם פסיעה 0 תקבל כוח אינסופי.

וכשתרצה עזרה אמיתית, תקבל, לא את העזרה שאתה רוצה, אלא את זאת שאתה צריך

רן ענבר
28-09-2014, 16:13:04
עודד.
תעשה לי טובה קטנה:
גם כשאני שואל שאלה תתעלם ממנה, אל תעזור לי.
בצורה שבה אתה עוזר אני מעדיף לא לקבל תשובה (מקצועית או לא אפשר להתווכח) לפחות לא להתעצבן.

דרך ארץ קדמה לתורה.

רן ענבר

MDreamer
28-09-2014, 16:40:37
עמית.. סנן רעשי רקע ;-)

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

master_bebe
28-09-2014, 17:06:40
עמית, לא התייחסת לבדיקה שביקשתי:

אני לא יודע איך עשית את החישובים ועל סמך מה, אבל לפי תאוריית הדסקה/מומנטום אתה צריך 6467 וואט ממדחף בקוטר 14 אינטש, וזה לא קשור לפסיעה (שאני לא יודע איך חישבת את זה...) וזה עוד לפני FOM (figure of merit) של בערך .20-30% מה שאומר שאם תנסה להעביר עשירית מההספק התאורטי דרך מדחף שכזה, הוא יתפרק לך לעין הרבה לפני שתבין מה קורה....

בשביל הספורט, תנסה לחשב מה הסל"ד שאתה צריך עם פסיעה של 0.1 אינטש (שזה דבר הזוי בפני עצמו, אבל נשאיר את זה לאח"כ). בשביל לזרוק מסה של אוויר שתייצר לך כוח של 15 ק,ג.

Name: 7220ac26e9f47a0a66bb9fcab76ec3be.png Views: 76 Size: 806 בייטים
זאת הנוסחה בשביל הספק (וואט, ניוטון, ק"ג ומטרים הם היחידות) בשביל מהירות ה T הוא לא בשלישית, אלא בפני עצמו.

Amit Prigozin
28-09-2014, 21:30:40
שלום,

מצטער שקצת נעלמתי פה היום.

רן-
אכן מדובר באותו פרויקט. בסופו של דבר נבחרה שלדה של טורינגי
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__29107__Turnigy_GT_10X_1_10_Pan_Car_w_Carbon_Fibe r_Chassis_KIT_.html
בשילוב עם המנוע הבא
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__21959__Turnigy_TrackStar_8_5T_Sensored_Brushless _Motor_4620KV_ROAR_approved_.html
ויחס תמסורת של בערך 1:1.64
הרכב כולו שוקל 1123 גרם-לא רע בכלל.
יכול להיות שאני אחליף למנוע בעל הספק גבוה יותר (אזור ה-500 וואט על מנת להיות באזור הבטוח), ובהתאם גם אשנה את הפניון להשיג את אותו סל"ד נדרש.

צביקה-
שימוש במכלי גז דחוס לא אפשרי. פחות פרקטי לסחוב גם מדחס קטן על הרכב, והוא אמור להיות עצמאי עד כמה שניתן (לא צריך להחליף מיכל גז דחוס כול כמה זמן למשל)
כרגע הכיוון העיקרי הוא באמת שימוש בגירו ושימור תנע זוויתי על מנת לסייע בפניות. כמובן שהעיקר המחשבה פה זהמניעת התהפכות הרכב. להיכנס לפניה ברדיוס מטר במהירות גבוהה זה לא בעיה. הבעיה זה לשרוד את הפניה גם.

גיא-
חלילה לא שכחתי אותך. אני לא מגיע מתחום האווירונאוטיקה ולכן פחות מכיר את הצד המתמטי של חישובי הספק מדחף, נצילות מדחפים וחישבי דחף. אני מודה שחטאתי ואת רוב החישובים שלי ביססתי על מחשבונים שונים שמצאתי באינטרנט. אני לא מכיר את המודלים המתמטיים שעומדים מאחוריהם. אין לי ספק שחסר לי ידע בתחום בשביל לבצע את החישובים שלי כמו שצריך.
את תאוריית הדסקה אני לא מכיר, לפחות לא בשם הזה. אני אניח שמניחים שכול המדחף הוא דסקה קשיחה המסתובבת כגוף קשיח. משם ניתן לחלץ את שדה מהירויות האוויר סביב הדיסקה בכמה גישות: זרימה פוטנציאלית, או דרך משוואות נוויה סטוקס, ומשם לקבל את שדה הלחץ? בכול מקרה חיפוש מהיר בגוגל על תאוריית הדסקה לא נתן תוצאות רלוונטיות במיוחד, אשמח אם תוכל להפנות למאמר או משהו בסגנון על המודל המתמטי מאחורי התאורייה הזאת.

בכול מקרה הבנתי שרעיון המדחף נפסל. כרגע חזרתי לדפי החישובים בניסיון לראות האם אפשרי ליישם את עיקרון הניווט בעזרת שימוש בג'ירו/גלגל תנופה משנה כיוון/פרסציה.

תודה רבה לכולם על העזרה,
עמית פריגוז'ין

igalr
28-09-2014, 22:04:27
לא בטוח שבחרת את השלדה המתאימה לניסוי .
להבנתי אפקט הפרסציה ישפיע על התנהגות הרכב בדומה להשפעה של SWAY BAR
כלמר יתרום לריסון אפקט ROLL של רכב בפניה ללא ההשפעות השלילות של SWAY BAR
שים לב לקונפיגורציה של המתלה האחורי.

(בגללך הלכתי לראות סרטונים של טרון)

רן ענבר
28-09-2014, 22:17:42
עמית
אם אני חוזר לדרישות שלך מהרכב באשכול הקודם:

עיקר ההתעללות שהוא יעבור זה בעיקר בלימות מהירות. מעריך בגדול תאוצות של 10 מ/ש^2.
בנוסף הרכב יבצע פניות חדות במהירות גבוהה (10 מ/ש) כך שייתכן שיהיה עומס על שיני הדיפרנציאל או על המתלים אולי.
הבלימה עצמה כמובן תיעזר במנוע החשמלי אך בנוסף יותקן על המרכב אלמנט נוסף אשר יבצע את עיקר הבלימה ויעזור בפניות.

בגדול מה שאני מחפש זה רק רכב שמסוגל להגיע למהירות של 10 מ/ש לאחר שהוא מועמס ב-1.5-2 קילו. מכאן אני כבר אצליח לטפל בשאר. וכמו שאמרתי כמובן שעדיפות לרכב כמה שיותר זול.

תודה רבה,
עמית פריגוז'ין
ואני רואה את השילדה שבחרת... אני פסימי
לדעתי לאחר שתעמיס את הרכב ב 1.5-2 ק"ג יהיה לו מאוד קשה להגיע למהירות שאתה מבקש

אני אתפלא אם הרכב בעומס מלא יחזיק מעמד בניסוי
צריך לקחת בחשבון שהרכב שבחרת מצוייד בסליפר קלאצ' לטובה ולרעה.

בכל מקרה אם תצתרך עזרה בתחום הרכב אשמח לעזור.

רן ענבר

master_bebe
29-09-2014, 20:12:19
אמרת שאתה מהנדס, או בדרך להיות אחד, נתתי לך את הנוסחה, את היחידות, נשאר לך להציב מספרים, זה לא מסובך....

רן ענבר
29-09-2014, 20:33:16
חברים.
דיברתי עם עמית בטלפון
כרגע הפרוייקט חזר לשלב איתור שילדת הרכב המתאימה.
אני לא מבין גדול בנוסחאות מדחפים ושאר הדברים ולכן לא דיברנו על כך...
להבנתי גם עמית הבין שהקטע עם המדחף לא ישים
לי זה ברור בלי להיות מהנדס ובלי להבין בנוסחאות

בתחום הרכב ניתן לתמרן במהירויות גבוהות:
סרטון להמחשה [תדלגו את ה 1/2 דקה הראשונה]

https://www.youtube.com/watch?v=qbt7Oqp7v1g

אותי זה מדהים כל פעם מחדש

רן ענבר

master_bebe
29-09-2014, 21:09:52
פסיכי

igalr
29-09-2014, 21:12:24
https://www.youtube.com/watch?v=zb51CvptTt4

wind556
30-09-2014, 13:59:27
וכל השירשור הזה כדי לקבל את מה שאמרתי בצורה ברורה מההתחלה???
מרוב רצון לעזור אתם משלים אנשים שיש פתרונות מתחת לפנס במקום לחבר אותו ישירות למציאות
אבל מאומה לא מפליא אותי, ממילא כל אחד שומע רק מהרהורי ליבו ולא את האמת

ZvikaF
04-10-2014, 16:58:03
רן.. סרט מטורף... נראה כמו הילוך מהיר :)
יגאל - קונספט מעניין ושימוש בגיירו מסיבי..

b1yossi
05-10-2014, 21:57:18
אם המטרה לצמצם או למנוע התהפכות הרכב בסיבוב מהיר, אפשר להתקין משקולת שמחוברת לסרוו, שתצא לכיוון פנים הסיבוב לפני או במהלכו.
אפשר לפתח את זה גם בעזרת אקסלומטרים שיחשו את עוצמת הכוח הצנטרפוגלי ויגיבו בהתאם.
אפשר ללכת רחוק יותר ולבנות לוגריתם תוכנתי שמשלב את מהירות הרכב, מדי התאוצה, וזוית ההיגוי ומתקן בהתאם.

עוד יותר רחוק ? - עשה מה שעושים כבר הרבה שנים בפורמולה 1, מרצדס, סיטרואן, ועוד : שלב בנ"ל גם הקשחה והגבהה/הנמכה של המתלים בצד הרלוונטי.

לא עזר ?
תחזור לכאן, יש לי עוד רעיונות.