PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה בניית gentle lady מתכנית- פיתול בכנף!

mokka
22-10-2014, 20:15:48
אני בתהליכי ציפוי כנף ג׳נטל ליידי המקורי. ציפוי עם Monokote. הולך טוב יחסית לפעם ראשונה, אבל נוצר לי פיתול בכנף, משני קצותיה, כנראה בגלל תהליך הציפוי. עדיין לא הגעתי לקצוות פוליהדרל, אלא רק שני הפנלים המרכזיים, אותם בניתי באופציה של מקשה אחת. בקצה כנף שמאל שפת הזרימה מורמת רק 1 mm. בקצה כנף ימין שפת ההתקפה מורמת 4 mm. אני יודע שזה לא נשמע הרבה, אבל עם מוטת כנף של 2 מטר יש לזה אפקט. רציתי לשמוע דעתכם האם נראה לכם שהפיצול משמעותי? האם לשקול לקלף ולצפות מחדש לפחות כנף אחת ולתקן? תודה.

GreenBoy
22-10-2014, 20:50:06
זה כמו בטריינר, דיהדרל.. השאלה היא אם אתה מעוניין בזה
http://he.wiktionary.org/wiki/%D7%93%D7%99%D7%94%D7%93%D7%A8%D7%9C

wind556
22-10-2014, 21:51:22
ג'ינטל ליידי תוכנן לפני 60 שנה בערך ואני לא יודע למה אתה קורא "המקורי" אבל בתכניות שאני מכיר אין סיכוי להימנע מפיתול בכנפיים עקב המבנה המתוכנן מאד גרוע
אתה יכול להחליף ציפויים עוד מאה פעמים וזה יחזור על עצמו
האפשרויות העומדות בפניך הם כאלה:
או להמשיך את הבנייה כפי שהיא ולחיות עם התוצאות (ובכל מצב התוצאות לא משהו גם אם תבנה היטב)
או לצפות את הכנף בנייר משי בשיטות המסורתיות ששם כוח ההתכווצות של הציפוי יותר מעודן ויותר אחיד.

אבל מאומה מכל זה אינו המלצה אלא ברירת מחדל. זה טיסן שלא השקעת בו יותר מדי עבודה (בניית הכנף שלו זה לכל היותר שעתיים שלש) וההמלצה האמיתית היא לעצור את הבנייה ולבנות טיסן אחר. זה לא טיסן שניתן בכלל להנות ממנו גם אם תבנה אותו מושלם.
אם תרצה להבין את הנושא לעומק, צור קשר ואעזור לך

רן ענבר
22-10-2014, 22:16:55
זה לא טיסן שניתן בכלל להנות ממנו גם אם תבנה אותו מושלם.

אבא שלי בן 75 [עד 120]
הוא היה טיסנאי בשנות ה50 המוקדמות [והיה בין השאר אלוף הארץ לנוער ב דמ']
הוא לא צעיר ונמרץ כמו כולנו ולכן נהנה מאוד להטיס בדיוק את הטיסן הזה.
למיטב ידיעתי אופן הבניה של אבא שלי [ממנו ניתן ללמוד המון בתחום הבניה והקפדנות] קרוב למושלם
למה אני מכריז על זה בכזה ביטחון?
א. כי ראיתי ולמדתי ממנו המון
ב. בשנות ה 50 לא היה כמות ואיכות של חומר גלם כדי שיהיה לך עודף "לפספס" ולכן הבניה מאפס הייתה מדוייקת וקפדנית מאוד
גם אביזרי הבניה הדבק ועיבוד העץ היו בסיסיים ביותר.

למה אני מקשקש כל כך הרבה?
דבר ראשון כי הנאה היא בעיני המתבונן או המטיס במקרה שלנו
ניתן להנות גם מהטסת בננה או "זבל סיני"...זה רק הנאה.
נכון שיהיה הרבה יותר כיך להטיס טיסן ברמה של אליפות העולם... אבל לא כולנו אלופי עולם [לפחות לא אני]
לא הייתי רץ כל כך מהר לפסול את הטיסן הזה ואחרים
אני חושב שבתקופה שבה רוב הטיסנאות מתבססת על טיסני קלקר חסרי נשמה ביצור המוני כשמגיע גולש ובונה קיט של מוצר וותיק ווינטג' משהו זה ערך שראוי לציון ושימור.

פותח אשכול יקר
מחר בבוקר אדבר עם אבא שלי ואשאל בעצתו
אבקש ממנו שיבדוק את נושא פיתול הכנף בטיסן שלו ואשאל כיצד פתר את הבעיה [עם בכלל]

מעבר לזה... זה דאון רדיו [כמו שאתה יודע]
נכון שרצוי שהוא ייצא מדוייק וללא פיתול ככל הניתן ונכון שזה יפגע בביצועים אבל ניתן להטיסו גם כך ואפילו להנות מזה.

רן ענבר

wind556
22-10-2014, 23:05:42
אבא שלי בן 75 [עד 120]
הוא היה טיסנאי בשנות ה50 המוקדמות [והיה בין השאר אלוף הארץ לנוער ב דמ']
הוא לא צעיר ונמרץ כמו כולנו ולכן נהנה מאוד להטיס בדיוק את הטיסן הזה.
למיטב ידיעתי אופן הבניה של אבא שלי [ממנו ניתן ללמוד המון בתחום הבניה והקפדנות] קרוב למושלם
למה אני מכריז על זה בכזה ביטחון?
א. כי ראיתי ולמדתי ממנו המון
ב. בשנות ה 50 לא היה כמות ואיכות של חומר גלם כדי שיהיה לך עודף "לפספס" ולכן הבניה מאפס הייתה מדוייקת וקפדנית מאוד
גם אביזרי הבניה הדבק ועיבוד העץ היו בסיסיים ביותר.

למה אני מקשקש כל כך הרבה?
דבר ראשון כי הנאה היא בעיני המתבונן או המטיס במקרה שלנו
ניתן להנות גם מהטסת בננה או "זבל סיני"...זה רק הנאה.
נכון שיהיה הרבה יותר כיך להטיס טיסן ברמה של אליפות העולם... אבל לא כולנו אלופי עולם [לפחות לא אני]
לא הייתי רץ כל כך מהר לפסול את הטיסן הזה ואחרים
אני חושב שבתקופה שבה רוב הטיסנאות מתבססת על טיסני קלקר חסרי נשמה ביצור המוני כשמגיע גולש ובונה קיט של מוצר וותיק ווינטג' משהו זה ערך שראוי לציון ושימור.

פותח אשכול יקר
מחר בבוקר אדבר עם אבא שלי ואשאל בעצתו
אבקש ממנו שיבדוק את נושא פיתול הכנף בטיסן שלו ואשאל כיצד פתר את הבעיה [עם בכלל]

מעבר לזה... זה דאון רדיו [כמו שאתה יודע]
נכון שרצוי שהוא ייצא מדוייק וללא פיתול ככל הניתן ונכון שזה יפגע בביצועים אבל ניתן להטיסו גם כך ואפילו להנות מזה.

רן ענבר

מתגובתך ברור לחלוטין שלא קראת את כל מה שכתבתי ואתה מוציא משפט אחד ובונה עליו תיאוריה מופרכת
אני הראשון שתומך בבנייה עצמית, ויש לזה ים של תיעוד בפורום ומחוצה לו. אני ממש לא תומך בטיסני קלקר חסרי נשמה, אבל אני לעולם לא אטפח על השכם למי שמבקש עצה מקצועית ותיקון טעויות ואטעה אותו בתשבחות חסרות בסיס אמיתי, אלא אציין בצורה ברורה את מה שיש לאמר בנושא. ביקורת בונה עם תמיכה לצידה שווה יותר מכל חלוקת מחמאות עקרה
כמו כן אני מכיר היטב את הטיסן הספציפי הזה וכל מה שנאמר אינו דעה אלא ידיעה. כולל העצות שהוא קיבל שמבוססות על נסיון רב ביותר.
לא צריך טיסן ברמה של אליפות העולם, אבל כן צריך טיסן מודרני שמתוכנן נכון ומותאם לאפשרויות השליטה הקיימות היום כסטנדרט (כמו מאזנות למשל שאין בג'נטל ושההטסה ללא מאזנות זו הטסה מאד צרת מינעד-ועוד הרבה דברים שאין בטיסן הזה ).
יש דאוני רדיו למתחילים מבלזה מודרניים וחדשניים שטסים פי מליון יותר טוב מהטיסן הזה, עם טיפה יותר השקעה ועם תוצאות שבכלל לא עומדות באותה סקאלה. כמו כן יש לא מעט שבנו את הג'נטל ולא נהנו בכלל מהטיסה שלו בדיוק בגלל הסיבות שמציין השואל: מבנה שאינו מונע פיתולים בכנף ובלי מאזנות שיפצו על זה, ועם פיצוי בהגה כיוון . אתה יכול לבד להסיק כמה טוב הדבר הזה מסוגל לטוס

וחוץ מזה, שאפו על אבא שלך שעדיין מטיס...

רן ענבר
23-10-2014, 07:29:05
א. קראתי את כל מה שכתבת. מהתחלה עד הסוף ומספר פעמים.
ב. אני מעיר לך על מילים אלו ספציפית כי הופעתן בתגובה הפריעה לי.
ג. גם אני חושב שלכתו לגולש "תתחדש ותהנה" או משהו בסיגנון זה סתמי ומיותר.
ד. זה שהגולש שלפנינו קנה את הטיסן הזה זו עובדה.
זה שהוא התחיל לבנות ונתקל בבעיה זו עודה.
כנראה שהוא לא יזרוק את הטיסן לפח בגלל שהתפתלה לו הכנף [השערה מושכלת?]
יופי.
עכשיו בוא נעזור לו בלי לור לו שהוא בחר ב"טיסן חרא" מתקופת הברונזה התיכונה [הקצנתי וברור לי שלא לכך התכוונת]
אם אותו גולש היהשואל איזה טיסן לקנות? אזי הדיון על איכות הטיסן וביצועיו היה במקום.

הדיון פה הוא התגברות על פיתול הכנף.

רן ענבר

Liav
23-10-2014, 07:47:03
עודד, אני בגישה מעט שונה.
לדעתי, הכי כיף להטיס טיסן שבנית במו ידיך.
לא משנה עד כמה הטיסן מיושן, ומוגבל.
אין יותר תענוג מלראות יצירה אישית שלך ממריאה לשמיים.
אבל, הדבר הכי מאכזב הוא להשליך אותה לפח רגע לפני סיום.

עודד, אני מבין שאתה כבר רווי מבניית אלפי טיסנים והספקת לשכוח את הרגע הזה, של סיום בניית הטיסן הראשון.

מטרת הדיון פה היא לעזור לבחור לסיים את הטיסן ולתקן את הפיתול.

עצתי לתיקון, פתל את הכנף בכיוון הנגדי, מעבר למצב האפס, ועבור עם מגהץ. יש סיכוי שהציפוי יתכווץ כך שהוא יפתל את הכנף בחזרה לפיתול המקורי.

בהצלחה

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

ZvikaF
23-10-2014, 07:54:50
אולי כדאי לחזור לבעייה שהעלה הבחור ?
השאלה הגדולה היא עוצמת הפיתול וכיוונה ?
עם פיתול קל בכיוון השלילי ניתן לחיות ואפילו טוב..

כדאי שתעלה תמונות להצגת הפיתול..

שאפו על הבנייה, זה לא משהו שכיח בימינו :)

wind556
23-10-2014, 08:09:35
עודד, אני בגישה מעט שונה.
לדעתי, הכי כיף להטיס טיסן שבנית במו ידיך.
לא משנה עד כמה הטיסן מיושן, ומוגבל.
אין יותר תענוג מלראות יצירה אישית שלך ממריאה לשמיים.
אבל, הדבר הכי מאכזב הוא להשליך אותה לפח רגע לפני סיום.

עודד, אני מבין שאתה כבר רווי מבניית אלפי טיסנים והספקת לשכוח את הרגע הזה, של סיום בניית הטיסן הראשון.

מטרת הדיון פה היא לעזור לבחור לסיים את הטיסן ולתקן את הפיתול.

עצתי לתיקון, פתל את הכנף בכיוון הנגדי, מעבר למצב האפס, ועבור עם מגהץ. יש סיכוי שהציפוי יתכווץ כך שהוא יפתל את הכנף בחזרה לפיתול המקורי.

בהצלחה

ידידי היקר, אנחנו מחזיקים בדיוק באותה דעה, אין תחליף לבניית והטסת טיסן שבנית בשתי ידיך. אני אמנם אחרי אין סוף טיסנים, אבל מתרגש כמו ילד בכל הטסת מבחן של טיסן פרי עמלי

wind556
23-10-2014, 08:20:15
א. קראתי את כל מה שכתבת. מהתחלה עד הסוף ומספר פעמים.
ב. אני מעיר לך על מילים אלו ספציפית כי הופעתן בתגובה הפריעה לי.
ג. גם אני חושב שלכתו לגולש "תתחדש ותהנה" או משהו בסיגנון זה סתמי ומיותר.
ד. זה שהגולש שלפנינו קנה את הטיסן הזה זו עובדה.
זה שהוא התחיל לבנות ונתקל בבעיה זו עודה.
כנראה שהוא לא יזרוק את הטיסן לפח בגלל שהתפתלה לו הכנף [השערה מושכלת?]
יופי.
עכשיו בוא נעזור לו בלי לור לו שהוא בחר ב"טיסן חרא" מתקופת הברונזה התיכונה [הקצנתי וברור לי שלא לכך התכוונת]
אם אותו גולש היהשואל איזה טיסן לקנות? אזי הדיון על איכות הטיסן וביצועיו היה במקום.

הדיון פה הוא התגברות על פיתול הכנף.

רן ענבר

אני בהחלט מכבד את מה שמפריע לך ולוקח את זה בחשבון

אבל שים לב שלפני ששנתתי את המלצתי נתתי שתי אפשרויות להתמודד עם הבעייה הספציפית, ואולי צריך לחזור על זה כדי להדגיש:
ציפוי מתכווץ מפעיל הרבה כוחות לא אחידים על הכנף, ועקב המבנה הרגיש לפיתולים, הם נוצרים או גדלים
דרך אחת לצמצם (ולא ממש למנוע) את התופעה זה להדביק את הציפוי המתכווץ רק במעטפת החיצונית ולהימנע ככל האפשר שהציפוי יידבק לפרופילים ורק אחרי שכל הכנף מצופה (ולא רק חלק ממנה) להתחיל בכיווץ בצורה הדרגתית עם חום הכי נמוך שמייצר כיווץ ואחרי כיווץ ראשוני להגביר את החום ולכווץ סופית

דרך שניה, קשה יותר ודורשת גישה שונה לגמרי, זה ציפוי בנייר משי (או אורז-עדיף משי אבל יותר קשה להשיג) בשיטות הישנות והטובות (ולא ניכנס כאן להדרכת ציפוי בנייר ובכל התהליך הזה) ובדרך הזאת העומס שמפעיל הציפוי על הכנף הוא אחיד ומעודן ולא אגרסיבי כמו הציפוי המתכווץ .
אם מישהו ירצה פעם לבצע ציפוי כזה אתן לו הדרכה ספציפית לנושא

umbo
23-10-2014, 09:44:55
אין שום בעיה לתקן כנף שהתפתלה בשל ציפוי במונוקוט וממש אין צורך להחליף את הציפוי.
כמו שכתבו לך, פיתול בכוון הנגדי וחימום\מתיחה נוספת של הציפוי מתקנת את הענין (לא יותר מידי, לעשות את זה ברגש). שים לב שבמקרה שלך מספיק לתקן רק את "הפיתול הגדול" - סטיה של 1 מ"מ בדרך כלל לא תורגש, מה גם שהיא בכוון הרצוי (כדאי אפילו ליצור פיתול זהה בכנף השנייה). אם אתה עושה את התיקון לבד, הנחת משהו כבד (ספר כבד) על מרכז הכנף בזמן התיקון יעזור לך להסתדר לבד.

רן ענבר
23-10-2014, 10:49:10
דיברתי עם אבא שלי בנידון.
בגדול. הוא אמר בדיוק מה שכבר נכתב פה.
הוא תאר תופעה דומה גם בציפוי דאונים (גימי/מנוע/זה עם החוט שרצים) עם נייר אורז.
אמנם נייר אורז מפעיל הרבה פחות כוח אבל מספיק כדי לפתל את הכנף
אם אתה גר באזור עמק יזרעאל אין לי בעיה לסנג'ר את אבא שלי לעזור לך.
בהצלחה.

רן ענבר

wind556
23-10-2014, 10:58:55
דיברתי עם אבא שלי בנידון.
בגדול. הוא אמר בדיוק מה שכבר נכתב פה.
הוא תאר תופעה דומה גם בציפוי דאונים (גימי/מנוע/זה עם החוט שרצים) עם נייר אורז.
אמנם נייר אורז מפעיל הרבה פחות כוח אבל מספיק כדי לפתל את הכנף
אם אתה גר באזור עמק יזרעאל אין לי בעיה לסנג'ר את אבא שלי לעזור לך.
בהצלחה.

רן ענבר

במידרג הכוחות הפועלים על הכנף מהתכווצות הציפוי הציפוי המתכווץ מהניילון הוא הכי חזק
הרבה מתחתיו, ממש הרבה נמצא נייר האורז.
והרבה מתחת לנייר האורז נמצא הנייר משי שקיים בכמה סוגים. הסוג הטוב ושהיה בזמנו הכי פופולארי נקרא משי יפני (אין לי מושג אם זה קיים היום עדיין)

וגם כאשר נייר האורז או המשי מתכווצים זה תהליך אחר לגמרי והם מתכווצים בו זמנית בכל שיטחם ולא כמו הניילון שמתכווץ איפה שיש לו מגע ישיר עם מקור חום, כמו כן ההתכווצות של הנייר מאד איטית וזה מאפשר פיזור מאמצים

אגב, ניסיתי בעבר הלא רחוק לצפות טיסן ב "אל בד" (שזה מפת שולחן חד פעמית), זה יצא טיפה כבד, אבל חזק בטירוף, יפה מאד ועמיד ביותר לנזקים, ואפילו קל לצפות איתו, וההתנהגות שלו בכיווץ דומה לנייר אורז
ניתן לראות את זה כאן:
http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?15965-%EC%E4%E7%E6%E9%F8-%F2%E8%F8%E4-%EC%E9%E5%F9%F0%E4

IttaiP
24-10-2014, 22:02:43
שלום

כל מה שהסבירו לך פה בסדר רק שלא הסבירו לך מה העניין בפיתול כנף של דאון.
לטיסן דאון כנף בעל מוטה גדולה. בטיסנים כאלו מקובל לפתל את קצות הכנף כך ששפת הזרימה גבוהה יותר משפת ההתקפה, כלומר כל פרופיל הכנף בקצה מוטה כלפי מטה
ובשפה מקצועית יותר זוית ההתקפה של קצות הכנף קטנה יותר. זאת כדי למנוע מצב שקצות הכנף יזדקרו קודם ויחבלו בשליטה בכלי הטיס שעשוי להכנס לסחרור.
בכל מקרה כפי שהוסבר לך ניתן לפתל את הכנף שלך ביד לכיוון הרצוי ובמצב הרצוי למתוח את הציפוי במגהץ.
כפי שאני רואה הטיסן שלך הוא דאון ללא מנוע. יש באפשרותך להתקין בחרטום מנוע חשמלי ולהמריא בעזרת מנוע במקום בעזרת כבל ואז תוכל לקבל זמן הטסה גבוה יותר.

איתי

mokka
25-10-2014, 09:53:18
וואו! לא ציפיתי לכל כך הרבה תגובות בזמן כזה קצר...
ובכן חברים, תודה על כל ההערות. חשבתי הרבה וקראתי וצפיתי בהרבה חומר לפני שבחרתי את הג׳נטל ליידי כדאון רדיו ראשון. בכוונה לחבר לו מנוע בעתיד. מהטסות שראיתי בקליפים ביוטיוב ופורומים מהשנים האחרונות בארה״ב, מחקר די מקיף. מאחר והנסיון שלי בגדנ״ע אויר היה רק מגיל 15 עד 16 תוכלו להבין שרציתי לחזור לתחום דרך טכניקות שאני מכיר וזוכר, ולמצות את מה שנקטע אז. האתגר היה גם לבנות משהו totally from scratch ולראות את המגבלות. הדאון הזה הומלץ למתחילים גם בגלל ידידותו לבונה, וגם בגלל סלחנותו למטיס המתחיל. כל הטיסן נבנה מחומר גלם בלבד, לא ARF.
התוכנית הודפסה מהאינטרנט בקנ״מ מדוייק, והיא התוכנית המשודרגת, לא זו משנות השבעים. כמו כן התעדכנתי בכל השיפורים שצורפו עם השנים. הפיתול המכוון בדיהדרל הקיצוניים ידוע, ואותו הצלחתי לבצע באמצעות מתיחת הציפוי בלבד כפי שתארתם בתגובות. ,
. ולעניין הטיפול בפיתול בכנפיים, ע״י אותה טכניקה הצלחתי לצמצם את הפיתול כמעט לגמרי!

IttaiP
25-10-2014, 16:32:35
נחמד שאתה מתקדם לבד הכנף נראית טוב.
בכל מקרה גדנ"ע אויר זה היסטוריה רחוקה. שווה לך לגשת לאחד המנחתים באיזור מגוריך כדי שמטיס ותיק שמנוסה בדאוני רדיו לא חשמליים יאזן לך את הדאון, יקזז אותו, יבצע לך Test Flight וידריך אותך בהטסה.
מותר לך גם לומר לנו את שמך ואיזור מגוריך ואז סביר להניח שמישהו יתנדב לקחת אותך עם הדאון תחת חסותו :)

איתי

eitan-ro
25-10-2014, 17:10:09
אתה מוזמן להצטרף אלינו להטסות באיזור ראשל"צ

saportas
25-10-2014, 21:24:46
מוטת כנף של 2 מטר זה חתיכת כנף :)

mokka
25-10-2014, 23:10:46
תודה על ההערות. אכן 2 מטר זו חתיכת כנף, הפנלים הקיצוניים (דיהדרלים) נתיקים לנוחות השינוע, במקום שתי כנפיים שלמות המורכבות בשורש . ציפוי הכנפיים אכן נעשה בארבעה חלקים, תחילה חלקים תחתונים, ואח״כ עליונים. בתכנית לא מופיעים חיזוקי כנף נוספים. כנראה התיכנון שאף למשקל נמוך יותר. האם חיתוך בשורש הכנף לשחרור לחצים צריך להיות בחלק העליון והתחתון או רק בעליון? החיתוך לא יוריד מחוזק הכנף? בכל זאת הציפוי מספק חוזק מסויים. לכל התוהים, אני גר באזור משגב, ויש לי בעיה אמיתית עם שטחי הטסה... פרטים אוכל למסור אישית, ותודה לכל מציעי העזרה.

mokka
25-10-2014, 23:11:44
תודה על ההזמנה לראשון. אני גר בצפון, אבל עוד אופיע אצלכם שבת אחת...

Liav
26-10-2014, 07:28:51
הציפוי מוסיף חוזק למתיחה ולפיתול, משמע, חיתוך בשורש מלמעלה כמו שהוצע, לא יחליש את הכנף לכפיפה, אך יחליש מעט לפיתול.

יש כמה גישות שונות איך מצפים.
אני דווקא בגישה של כמה שפחות חלקים, כלומר, אם אפשר בחתיכה אחת לעשות זאת, כך הייתי עושה.
לכן, אני נגד החיתוך שהוצע.

Liav
26-10-2014, 07:37:25
נ. ב.

שמתי לב יותר טוב למבנה הכנף עכשיו.
לא ראיתי איפה נמצא המחבר לדיהדרל.
שים לב, קורה תחתונה בלבד כמו ששמת עושה את הכנף הרבה פחות חזקה, אך יתכן שבתכנון המקורי שהכנף מתפרקת לשני חלקים, זה היה מתאים.
כעת, כשעליך להוסיף מחבר במרכזי לחיבור הדיהדרל, האיזור שם יהיה חזק יותר, וכך תיווצר לך נקודת שבר פוטנציאלית צמוד למחבר.
עליך להיות זהיר בתכנון ולוודא ששינוי החוזק המבני יהיו הדרגתיים.
אם אתה מתכנן לשמור את המבנה כמו שהוא, הייתי נזהר ואף נמנע מהעלאת הטיסן עם כבל, ומתקין מנוע חשמלי.

היה לי ג'נטל ליידי שהיה בנוי חזק יותר משלך, והכנף התקפלה באחת ההמראות.

mokka
26-10-2014, 08:01:28
המחבר לדיהדרל הוא מוט פלדה וצינור בלבד. נראה לי קצת מעט מדי, אבל בניתי לפי התוכנית, פתוח לתוספות אם יהיה צורך. חיבור הדיהדרלים מתבצע עם איזולירבנד שאמור להדק את החלקים באופן מספיק, וגם להיות חוליה חלשה במקרה התרסקות. צריך יהיה לראות איך זה מתפקד בטיסות ראשונות ולהחליט איך ואם לחזק. לא מצאתי התייחסויות כמעט לוורסיית הבניה הזו (בדיהדרלים הנתיקים). אשתדל למצוא קישורית לתוכנית ב PDF ולשים כאן. לגבי הכבל, תכננתי כבר בתחילה להוסיף מנוע להזנקה ולא להתעסק עם סיכוני כבלים. הוא גם תוכנן לטוס בעיקר כדאון צוקים. תודה על התגובה.

Liav
26-10-2014, 10:35:04
המחבר בנוי בסדר. הוא חזק מספיק( תלוי כמובן בעובי ואורך הפלדה), אך אם תעבור לאורך הכנף, בקצה של הצינור אתה נותר רק עם קורת אורן אחת.
המעבר בחוזק הוא קיצוני, מאזור חזק מאוד לאזור חלש בהרבה, ולכן הנקודה הזו היא נקודת שבר.

לחיבור החלקים אפשר גם להשתמש בסלוטייפ, שנדבק הרבה יותר טוב ובקלות. אך קורה לפעמים שבעת הסרת הסלוטייפ, הוא מושך איתו את הציפוי ומנתק אותו מהכנף.
לכן, יש טיפ פשוט שיכול לעזור, שים מראש סלוטייפ מסביב, צמוד לקצה המרכזי, וגם צמוד לקצה הדיהדרל( על כל חלק בנפרד כשהכנף מפורקת).
הסלוטייפ יחזק את חיבור הציפוי לכנף ויחצוץ בין הציפוי לבין הסלוטייפ שישמש לחיבור החלקים בהרכבה. בסיום ההטסה, כשתסיר את הסלוטייפ, הוא יהיה דבוק לסלוטייפ ששמת מראש ולא ישירות לציפוי ואז הכל ישאר שלם.

mokka
26-10-2014, 12:00:43
תודה על העצה. בקשר לקורת הכנף, השתמשתי בארז ולא באורן. צילום עדכני.115251

Liav
26-10-2014, 19:34:51
זה חדש לי. מעולם לא בניתי בעץ ארז, כך שאין לי מושג מה התכונות שלו...

wind556
27-10-2014, 11:36:35
כל מה שהיית צריך לעשות זה לבנות את הכנף במבנה D BOX עם פרופיל אחר, להקטין מאד את זוית הדיהדראלים ולהוסיף מאזנות, ולבנות גוף מקרבון והשירשור הזה הנה אחר לגמרי :cool: קל מאד לבצע את זה כשעושים את זה מראש ולא בדיעבד.אותה עלות בדיוק ואותה כמות עבודה. היית מקבל משהו שטס ומתנהג שונה לחלוטין ונהנה יותר מעצם היצירה ומההטסה
בכל מקרה, מאחל לך כמה שיותר עונג מהפרוייקט הנ"ל שמין הסתם תשלים אותו כפי שהוא. בפרוייקט הבא אתה מוזמן לקבל את המידע הנדרש

eitan-ro
27-10-2014, 15:10:34
עודד, אין שום סיבה שהוא יעשה בשלב הזה את מה שאתה מציע! הדאון נועד להטסה כיפית וזה בדיוק מה שהוא יקבל.
אין שום בעיה על המבנה הקיים! הציפוי מחזיק את הכנף לפיתול בצורה מספקת כדי שהדאון יוכל לעלות בעזרת ווינץ'/בנג'י.
אין שום צורך בגוף קרבון, בסה"כ לשמור על נחיתות עדינות ולא לנעוץ כמו באדמה כמו F3J.
הדאון כמו שהוא מאד כיפי להטסה גם בשטחים פתוחים וגם בצוק.
איתן.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk 2

roydor
28-10-2014, 21:54:31
מסכים עם איתן.
בניתי עשרות ג׳נטל לידי עם חניכים במהלך השנים וזה טיסן בסדר גמור.
כן, עדיף דאון רדיו מודרני יותר אבל כמו שהוא הוא טס יפה במידה ונבנה באופן סביר (לא חייבים מעולה, גם סביר לוקח)
וגם כמו שהוא היינו מעלים אותו על ווינץ׳ של F3B עם "פמפום" עדין והוא היה עולה ל-200 מטר מבלי להישבר.
קצת פרופורציות...
רועי

wind556
29-10-2014, 07:57:44
מסכים עם איתן.
בניתי עשרות ג׳נטל לידי עם חניכים במהלך השנים וזה טיסן בסדר גמור.
כן, עדיף דאון רדיו מודרני יותר אבל כמו שהוא הוא טס יפה במידה ונבנה באופן סביר (לא חייבים מעולה, גם סביר לוקח)
וגם כמו שהוא היינו מעלים אותו על ווינץ׳ של F3B עם "פמפום" עדין והוא היה עולה ל-200 מטר מבלי להישבר.
קצת פרופורציות...
רועי

בשורה התחתונה הכל עניין של עלות מול תועלת
באותו מאמץ בדיוק
באותו תקציב בדיוק
באותה יכולת בנייה בדיוק
ניתן לבנות טיסן הרבה יותר טוב, רק עם שינוי דפוסי החשיבה
ועבורי לפחות הטיסנאות משמעותה להוציא בכל מצב את המקסימום בתנאים הנתונים ולא להסתפק במועט (והטיסן הזה הוא מועט מאד).

נכון, לא חייבים מעולה, גם סביר לוקח, אבל אם המעולה והסביר "עולים" אותו מחיר בדיוק, אז במה נכון יותר לבחור?
מצטער, קשה לי לתמוך בבינוניות במיוחד כשהמצויינות לא דורשת מאמץ יתר אלא רק שינוי תפיסה.

אבל אוסיף את הדבר הכי חשוב לפותח השירשור:
לא משנה במה בחרת, לא משנה מה התוצאה, עצם העובדה שבחרת לבנות לבד גורמת לי להעריך אותך, אפילו עם טעויות וכו'. זאת הדרך ללמוד ולהתקדם.
לולא היית עושה את זה הדיון הנ"ל לא היה מתקיים, ואין לי ספק שכך צריכה להיות הדרך:עשיה, יצירה, טעויות ולמידה מהן, והתקדמות.
מה שלעולם אי אפשר יהיה לאמר על ג'אנקלקר...
שאפו
בהצלחה רבה, וכשתזדקק לעזרה בעתיד (או בהווה), תקבל

רן ענבר
29-10-2014, 10:02:43
אני מעריך את פותח האשכול לא למרות הטעויות
אלא בגלל הבחירה בנשמה של התחביב ובעיקר בגלל ההתמודדות עם הבעיות.
אצל רובינוז, לא מתמודדים עם בעיות אלא נמנעים מהן.

חזק ואמץ.

רן ענבר

eitan-ro
29-10-2014, 10:34:45
בשורה התחתונה הכל עניין של עלות מול תועלת
באותו מאמץ בדיוק
באותו תקציב בדיוק
באותה יכולת בנייה בדיוק
ניתן לבנות טיסן הרבה יותר טוב, רק עם שינוי דפוסי החשיבה
ועבורי לפחות הטיסנאות משמעותה להוציא בכל מצב את המקסימום בתנאים הנתונים ולא להסתפק במועט (והטיסן הזה הוא מועט מאד).

נכון, לא חייבים מעולה, גם סביר לוקח, אבל אם המעולה והסביר "עולים" אותו מחיר בדיוק, אז במה נכון יותר לבחור?
מצטער, קשה לי לתמוך בבינוניות במיוחד כשהמצויינות לא דורשת מאמץ יתר אלא רק שינוי תפיסה.

פשוט לא נכון! בניה בקרבון כמו שהצעת היא הרבה הרבה יותר יקרה והרבה יותר מסובכת למי שלא התנסה בה מעולם.
גם שינוי פרופיל לא יורגש למי שלא רגיל להטיס דאונים ולא יידע יחפש את השינויים.
אם אתה לא תומך בבינוניות, אז למה אתה בונה טיסנים שהם גם לא תחרותיים וגם בנויים מבלזה? למה אתה לא בתבניות מחומרים אקזוטיים?
הסיבה שאתה עושה את זה כי אתה נהנה ממה שאתה עושה ומאיך שאתה עושה את זה.
בדיוק כמו פותח השירשור שנהנה מהבניה של הטיסן אפילו שהוא בנוי בשיטה וחומרים"בינוניים".
עודד, תחשוב על מה שאמרתי לפני שאתה יורד על אנשים בלי סיבה...

Liav
29-10-2014, 11:48:14
תודה על העצה. בקשר לקורת הכנף, השתמשתי בארז ולא באורן. צילום עדכני.115251

נראה ממש יפה.
במצב הנוכחי הכי כיף לקחת אותו לאיזה צוק ולהנות...

Sent using Tapatalk

wind556
29-10-2014, 13:48:13
פשוט לא נכון! בניה בקרבון כמו שהצעת היא הרבה הרבה יותר יקרה והרבה יותר מסובכת למי שלא התנסה בה מעולם.
גם שינוי פרופיל לא יורגש למי שלא רגיל להטיס דאונים ולא יידע יחפש את השינויים.
אם אתה לא תומך בבינוניות, אז למה אתה בונה טיסנים שהם גם לא תחרותיים וגם בנויים מבלזה? למה אתה לא בתבניות מחומרים אקזוטיים?
הסיבה שאתה עושה את זה כי אתה נהנה ממה שאתה עושה ומאיך שאתה עושה את זה.
בדיוק כמו פותח השירשור שנהנה מהבניה של הטיסן אפילו שהוא בנוי בשיטה וחומרים"בינוניים".
עודד, תחשוב על מה שאמרתי לפני שאתה יורד על אנשים בלי סיבה...

א- אני לא יורד על אף אחד, אני מנסה לתת עוד נקודת מבט קצת שונה על הדברים. אני לא ממקום של "נזיפות" אלא של פתיחת אפשרויות נוספות
ב- ברור לי לחלוטין שלא הבנת על מה אני מדבר בנושא גוף הקרבון, הכוונה הייתה לרכישת מוט קרבון עגול שישמש כבום אחורי והחרטום ישאר מבלזה בבנייה מתאימה. זו רק פחות עבודה ותוצאה טובה יותר ועמידה יותר במיוחד עבור מתלמדים ולא על תיבנות גוף כמו שאתה רגיל מהDLG (כמה קל לכל אחד לחשוב רק מהמקום שלו).

לגבי מה שאני בונה, תחרויות בכלל אינם שיקול אצלי. מזמן החלטתי לא להשתתף יותר בתחרויות. זה מוציא לי את ההנאה מהטיסנאות (ואני לגמרי מבין את מי שכן מתחרה, אני בא משם), והשיקולים שלי בבניית הטיסנים שלי הם תמיד לבנות את הכי טוב שאני יכול בתוך המסגרת של תנאים ותקציב שמגבילים אותי ולעולם לא להתפשר בגלל עצלנות וכו'. לולא מיגבלות כאלה הרבה דברים היו נראים אחרת.

כל השירשור הזה לא היה מתקיים לו למשל הוא היה בונה במבנה D BOX ומראש היו נמנעים כל הפיתולים הלא מתוכננים, והכן מתוכננים היו בדיוק כפי שצריך
אז אתה טוען שצריך לשלול מאנשים את המידע הזה?

wind556
29-10-2014, 13:59:49
התוצאה מרהיבה
אתה בונה יפה ונקי

mokka
29-10-2014, 14:38:01
תודה על התגובות הרציניות והנכונות לעזור!
כל חובב מגיע לפורום הזה עם המיטען והנסיון שלו, שלא תמיד מקביל ומתיישר עם זה של האחרים. בגלל זה יש התפתחות בעולם, ובכלל בטיסנאות. אני מבין את השאיפה לשלמות אצל חלק מהטיסנאים. זו תכונה שיכול להרגיש כל מי שמנסה ל"גלח" עוד גרם מיותר מהטיסן.
אני יצאתי בהנחה שדאון עם הסטוריה מוצלחת וארוכה, במידה וייבנה היטב, יטוס שוב כמו קודמיו לדגם. שוב אזכיר שחיפשתי תוכנית קלה יחסית לביצוע, עם מבנה בסיסי שמוכר לי ואוכל "להתגלח עליו". אני משוכנע שאם הייתי מתחיל עם דאון חדיש ומתוחכם יותר, הייתי מקבל תוצאות טובות יותר מהנוכחי. אבל כאן היתה מטרתי ללמוד להטיס, דאון RC שלא ידרוש מקצועיות ונסיון רב בהטסה, לפחות בהתחלה. (לכן הדגם הזה פותח דרך אגב). דרך אגב, עלות הטיסן הכוללת עד עכשיו ללא האלקטרוניקה: 300 ש"ח (לא היו לי חומרי גלם בבית).
כמובן שהשלב הבא יהיה להתקדם לדאונים תחרותיים יותר ובעלי ביצועים, אבל אני רק בהתחלה.

mokka
29-10-2014, 14:39:14
הטיסן כולו מבלזה, רק הקורה הראשית בכנפיים היא מארז. משקל סגולי חצי מאורן, וחוזק כפול.

ZvikaF
30-10-2014, 09:47:21
יופי של תוצאה ושאפו על ההשקעה.. גם ממליץ על מציאת צוק להטסה :cool: