PDA

צפייה בגרסה מלאה : האם יש למישהו ניסיון בהדבק EPP/EPO באפוקסי?

איציק רונן
27-11-2014, 18:22:54
לקראת הבניה של ה"אנקונדה" היה לי דיון קצר עם מוטי שהעלה תהייה לגבי כמות הדבקה גדולה מהרגיל.
האפשרויות הידועות לי (בהיבט של תאימות כימית), דבקים על בסיס ציאנו אקרילי, משפחת דבקי המגע, ואפוקסי.
הנטיה במקרה הזה היא לכיון דבקי אפוקסי משום זמן עבודה ארוך יותר ועלות. החסרון הוא גוון הדבק.
השאלה האם יש למישהו ניסיון בהדבק EPP/EPO באפוקסי? איכות ההדבקה וכו.
תודה מראש
דביציק

s.mario
27-11-2014, 19:04:05
איציק, מנסיוני הדבקה של EPO עם אפוקסי - לא מהחזקה שקיימות.
אפשר ממש לקלף את החומר לאחר ייבוש מלא מהEPO.
לא מתיימר להיות מבין גדול בדבקים, הדבק הטוב ביותר שמדביק עבורי EPO הוא השפורפרת "דבק מגע" שמגיעה עם הקיטים הסינים בד"כ.
מריחה על כל פרט - והצמדת הפרטים.
גם CA עובד היטב, אבל באמת לא יודע לגבי הדבקות ענק כמו באנקונדה....מה גם שהחומר ממנו עשויה מבריק ממש (לדעתי יפגע באיכות ההדבקה).

איתי.

saportas
27-11-2014, 19:20:33
אני בזמנו הדבקתי EPO/EPP וגם דפרון עם דבק נגרים צהוב :)

wind556
27-11-2014, 19:21:18
אפוקסי לא נדבק לפלסטיקים, לכל היותר יש אחיזה מכאנית בגלל אופי פני השטח
שני החומרים הנ"ל נדבקים יותר ממצויין עם דבק ציאנו אקרילי
אני לא יודע מהי האפליקציה שלך, אבל אחד היתרונות בדבק ציאנו זו הדלילות שמאפשרת חדירה, משמע, אתה יכול להצמיד חלקים מסויימים ואז להזליף דבק לחיבור והדבק יחדור
הדבק המומלץ שהוכיח את עצמו כטוב ביותר למטרות האלו זה הR21 שכושר ההדבקה שלו עולה פי כמה על דבקי הוביקינג
http://www.ab-carparts.com/index.php?route=product/product&product_id=192
יש סמיך ויש דליל, צריך לשים לב בהזמנה לפרט הזה.
אופציה נוספת אם כי פחות טובה מבחינת כושר ההדבקה זה דבק PU, והמומלץ הוא הדבק של חברת אדסטיק
http://www.d.co.il/3156890/11480/
באותה מידה ניתן להשתמש בדבק גורילה, שזהה באיכות לדבק של אדסטיק רק עולה יותר, אבל לא לשכוח שPU זה בעדיפות שניה ונדרשת בדיקת איכות ההדבקה על דוגמת חומר ולא ישר להדביק את המוצר הסופי

לגבי דבק נגרים צהוב (אליפטי) הוא מתקלף לחלוטין מEPO. סביר להניח שגם מEPP אבל את זה לא ניסיתי. גם כאן ישנה אפשרות של אחיזה בפני שטח עקב היותם מחוספסים, שנותנת הדבקה מכאנית ולא כימית כמו הציאנו

ישנה עוד אפשרות, וזה דבקים מהחברה הזאת:
http://www.hernon.com/high-performance-adhesives-and-sealants/
אין לי מושג מאיפה להשיג את זה, אבל יש להם דבקים שמדביקים אפילו פוליפרופילן (שזה חומר שאף דבק אחר לא מדביק)

איציק רונן
27-11-2014, 21:03:25
תודה עודד, זה מה שחשבתי.
אני תמיד משתמש בR21 אבל בגלל גודל החלקים (כתבתי "אנקונדה" זה מטוס די גדול) חיפשתי דבק על בסיס אחר.
אין לי הצלחה טובה עם ה"גורילה כ"מדביק". הוא תמיד מטנף לי הכל והעיקר שחובה לקלוב את החלקים אחרת ההתנפחות דוחפת את החלקים. אני כן משתמש בו למילוי חללים.
נראה שנישאר עם הציאנו.
דביציק

ebay007
27-11-2014, 21:14:35
אני לא יודע מה בדיוק אתה מתכוון להדביק, אבל אם מדובר במשטחים גדולים אז CA לא נראה לי מתאים. הוא קשיח, "שביר" ולא טוב בלמלא מרווחים גם אם הם קטנים מאוד.

עודד, אין דבקים שמבוססים על "המסה" של פני השטח ואיחוי של משטחי ההדבקה (וככה מתקבלת הצמדה אלסטית)? אני יודע שזה מקובל בבניה של דגמי מטוסים מפלסטיק.

motti
27-11-2014, 21:35:51
לאחר חפירה בRCGROUPS יש בחור שמשתמש בדבק E6000 עם תוצאות טובות
http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=29902559&postcount=563
https://www.artdepot.co.il/product.asp?itemID=656
הדבק מסרטן ויש לעבוד במקום מאוורר.

מוטי

AmitB
27-11-2014, 22:34:20
לאחרונה הדבקתי גוף של Skywalker X8 - גם הדבקה די גדולה,
השתמשתי בשפופרות הדבק שמגיעות עם הטיסן (לאחר הרבה התלבטויות וחפירות בפורומים חו"ל), למרות שחיצונית השפופרות נראות לא מבטיחות (טיובות אלומיניום לבנות ללא שום כיתוב או סימון), ההדבקה חזקה מאד ונראה שתחזיק לאורך זמן.
לא ברור לי מה בדיוק סוג הדבק - נראה (בייחוד מריח..) כמו דבק מגע מאד דליל, וגם שיטת העבודה דומה - מריחה על שני המשטחים, המתנה של 5 - 10 דקות לייבוש מלא של המשטחים - ורק אז הצמדה.
מספיקה כמות קטנה מאד של דבק לכיסוי משטחים גדולים,

חסרונות:
- אפס מקום לטעויות, מרגע שנוצר מגע בין המשטחים לא ניתן להפריד או להזיז כלום.
- הדבק לא ממלא חללים מתאים בעיקר למשטחים שמתאימים אחד לשני בצורה די מדויקת, וגם אז בגלל תכונות ההדבקה בעייתי לשימוש במשטחים מדורגים וכו'

wind556
27-11-2014, 22:39:24
אני לא יודע מה בדיוק אתה מתכוון להדביק, אבל אם מדובר במשטחים גדולים אז CA לא נראה לי מתאים. הוא קשיח, "שביר" ולא טוב בלמלא מרווחים גם אם הם קטנים מאוד.

עודד, אין דבקים שמבוססים על "המסה" של פני השטח ואיחוי של משטחי ההדבקה (וככה מתקבלת הצמדה אלסטית)? אני יודע שזה מקובל בבניה של דגמי מטוסים מפלסטיק.

מתן, שיטת ההמסה דורשת חומרים מתאימים, הדגמים שעליהם אתה מדבר נמסים באצטון וטינר ולכן נוצר שם איחוי מושלם בשימוש בדבק אצטון
EPP-EPO-EPS שונים לגמרי במבנה שלהם וזו הסיבה שדבקים מבוססים סולבנטים פשוט הורסים EPS ומתקלפים מEPO-EPP

נכון להיום אני לא מכיר פתרון טוב יותר לטיסנים מוקצפים מאשר דבקי CA טובים ואיכותיים
אגב מתן, יש דבקי CA בתצורה של ג'ל שממלאים מרווחים ממש גדולים, עד כמה מילימטרים אפילו, ויש גם דבקים כאלה שהתוצאה גמישה ונועדו להדבקת גומי וכו'
אבל בכל הקשור לטיסנים מוקצפים, הR21 מצויין ופותר את רוב הבעייות, מה שדבקי הוביקינג ואחרים עושים באיכות נמוכה יותר ולעיתים נמוכה בהרבה

wind556
27-11-2014, 22:41:52
לאחר חפירה בRCGROUPS יש בחור שמשתמש בדבק E6000 עם תוצאות טובות
http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=29902559&postcount=563
https://www.artdepot.co.il/product.asp?itemID=656
הדבק מסרטן ויש לעבוד במקום מאוורר.

מוטי

בזמנו כתבו הרבה נגד השימוש בו עקב היותו רעיל ומסרטן, ואנשים שוחרי בריאות מתרחקים ממנו. (גם במקומות מאווררים)
לגבי איכות ההדבקה, לא ניסיתי. השמועה אומרת שהוא מדביק טוב

Observer
27-11-2014, 23:53:32
בניגוד להמלצות כאן השתמשתי באפוקסי 30 דקות של greatplanes.
נוח מאוד לעבודה והגימור נקי לחלוטין כי אני משתמש בצמר גפן ספוג באלכוהול 70% לניקוי השאריות לפני ייבוש. אני כן מקפיד על מספר תנאים לפני הדבקה:
- שהמשטחים יהיו מחוררים לפני הדבקה. לשם כך אני משתמש ב woodpecker (http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXHZ26)
- שהאפוקסי יהיה חם לפני ערבוב ומריחה. החימום באמצעות כלי עם מים חמים.
- שהמשטחים ינוקו עם אלכוהול לפני יישום הדבק.
האפוקסי מתייבש מהר יותר ומתקשה חזק יותר וזמן ההמתנה מספיק דיו למשחק והתאמה לפני הצמדות סופית וחזקה.

wind556
28-11-2014, 10:07:31
בניגוד להמלצות כאן השתמשתי באפוקסי 30 דקות של greatplanes.
נוח מאוד לעבודה והגימור נקי לחלוטין כי אני משתמש בצמר גפן ספוג באלכוהול 70% לניקוי השאריות לפני ייבוש. אני כן מקפיד על מספר תנאים לפני הדבקה:
- שהמשטחים יהיו מחוררים לפני הדבקה. לשם כך אני משתמש ב woodpecker (http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXHZ26)
- שהאפוקסי יהיה חם לפני ערבוב ומריחה. החימום באמצעות כלי עם מים חמים.
- שהמשטחים ינוקו עם אלכוהול לפני יישום הדבק.
האפוקסי מתייבש מהר יותר ומתקשה חזק יותר וזמן ההמתנה מספיק דיו למשחק והתאמה לפני הצמדות סופית וחזקה.

עשית כל מה שצריך כדי לאפשר הדבקה מכאנית ובעיקר החירור והניקוי של פני השטח
כמו כן החימום שעשית מתחיל את תהליך ההתמצקות עוד לפני שמרחת את החומר מצד אחד, ומצד שני הופך את החומר לדליל ולכן הוא יותר עוקב אחרי פני השטח וחודר קאפילרית לכל חור שחוררת
רק לידיעתך, ניתן לדלל אפוקסי במטאנול ותקבל אפקט דומה בלי להאיץ את תהליך ההתמצקות ולמנוע ממנו להתחיל לפני המריחה.
אבל עדיין אין חיבור ממשי בין אפוקסי לפלסטיקים על זה אין שיטה להתגבר
אבל עדיין אפוקסי לא נצמד כימית לפלסטיקים

adibenbasat
28-11-2014, 11:43:29
אפוקסי לא מתאים כי רמת הגמישות,צמיגיות ומשקל שלו לאחר יבוש לא תואמת את החומר שאתה מדביק וזה מקור לנקודות כשל.
E6000 אכן גמיש אבל לא דבק איכותי בשום רמה, זה דבק "רב תכליתי" שזה אומר לרוב שהוא בינוני בהכול, עבדתי איתו לא מעט והוא נוח ואכן מתאים להרבה סוגי הדבקות אבל לא מצטיין בכלום.
CA ברמת דילול בינונית עד דליל מאוד הכי מתאים למשימה כי אין לו (כמעט) נפח, גם את ה-EPO או EPP הוא תוקף ברמה מסוימת, כמובן עדיף להשתמש בדבק איכותי וללא זרז (או ממש מעט שחייבים),
CA מצטיין בהדבקת שני חלקי EPP ו-EPO אחד לשני ולא תמיד חומרים אלו לחומר נוסף אחר כמו בלזה. יתרון גדול על שאר האופציות הוא שההדבקה חסרת נפח ומשקל וניתן לעצב את החומר "כגוש אחד" אחרי ההדבקה.

בהצלחה:)

Observer
28-11-2014, 11:59:32
אני מסכים עם קודמיי בכל מה שנוגע לכך שאפוקסי אינו הדבק האידיאלי ל EPP אבל פרקטיות ורמת גימור גם נשקלה. CA נוח למשטחים קטנים אך לא לגדולים כמו של האנקונדה.
מתוך ידיעה והבנה זו חיספסתי וחיררתי את המשטחים כדי להגדיל משמעותית את שטח הפנים של החלקים לפני הדבקה והתוצאה הטובה מדברת בשם עצמה.

wind556
28-11-2014, 12:00:38
אפוקסי לא מתאים כי רמת הגמישות,צמיגיות ומשקל שלו לאחר יבוש לא תואמת את החומר שאתה מדביק וזה מקור לנקודות כשל.
E6000 אכן גמיש אבל לא דבק איכותי בשום רמה, זה דבק "רב תכליתי" שזה אומר לרוב שהוא בינוני בהכול, עבדתי איתו לא מעט והוא נוח ואכן מתאים להרבה סוגי הדבקות אבל לא מצטיין בכלום.
CA ברמת דילול בינונית עד דליל מאוד הכי מתאים למשימה כי אין לו (כמעט) נפח, גם את ה-EPO או EPP הוא תוקף ברמה מסוימת, כמובן עדיף להשתמש בדבק איכותי וללא זרז (או ממש מעט שחייבים),
CA מצטיין בהדבקת שני חלקי EPP ו-EPO אחד לשני ולא תמיד חומרים אלו לחומר נוסף אחר כמו בלזה. יתרון גדול על שאר האופציות הוא שההדבקה חסרת נפח ומשקל וניתן לעצב את החומר "כגוש אחד" אחרי ההדבקה.

בהצלחה:)

יש פטנט מאד פשוט שעוזר להדביק בלזה למוקצפים:
מרססים על הבלזה מזרז ונותנים לו להתייבש לחלוטין
לאחר מכן מורחים מעט דבק CA על הבלזה ומחכים שגם הוא יתייבש לגמרי
משייפים טיפה להוריד את הסיבים שהתרוממו, שהשטח יהיה חלק
ולאחר כל זה הבלזה נדבקת לא רע בכלל למוקצפים (אני מדגיש: לא רע משמעותו שזה עדיין לא מושלם)

איציק רונן
28-11-2014, 13:42:07
מצחיק, זה בדיוק שהצעתי למוטי, לעבוד עם ה"דורבנים" של הבלזה.
אני חושב לעבוד פשוט עם חבר שיחזיק צד אחד והרבה ציאנו.
תודה למשיבים.
דביציק

sharonx
28-11-2014, 17:35:45
איציק, פעם הדבקתי ביקסלר עם דבק מגע והחיבור היה מושלם : חזק אבל רך ולא קשה כמו עם ציאנו ולא יישבר במכות עם הקרקע

sharonx
28-11-2014, 17:37:28
מה שטוב ב R21 (גם באירונאוטיקס משתמשים בו) שהוא בא עם סיכה בפקק ולכן תמיד הקצה נשמר נקי ולא צריך להשתמש בסיכה כדי לפנות דבק שהתקשה

Observer
29-11-2014, 13:05:17
מצחיק, זה בדיוק שהצעתי למוטי, לעבוד עם ה"דורבנים" של הבלזה.
אני חושב לעבוד פשוט עם חבר שיחזיק צד אחד והרבה ציאנו.
תודה למשיבים.
דביציק

תוסיף חבר נוסף שיצלם אתכם דבוקים ל EPP..
בהצלחה.

איציק רונן
29-11-2014, 17:58:22
יש סופרגלו יש חברים.