PDA

צפייה בגרסה מלאה : האם מע' 2.4 רגישות יותר להפרעות מ 72

assafwei
14-04-2009, 17:45:34
היי

בעקבות כוונתי למעבר למערכת 2.4 צצה השאלה האם המערכות הללו רגישות יותר להפרעות מהמערכות שמותקנות על הטיסן (בדגש על מערכות חשמליות בקרים מנועים וכל מה שמסביב) מאשר מערכות 72MHz, והאם יש לנקוט צעדים מונעים בזמן התקנת מערכת שכזאת שלא נחוצים במערכות הישנות?

תודה,

אסף.

berler_d
14-04-2009, 21:08:11
התשובה:
72 לא רגיש ו-2.4 לא רגיש לרעש הנובע מהטיסן.
(יש יוצא מהכלל ובד"כ מדובר באלקטרוניקה נחותה)

אבל:
כאשר ישנה הפרעה כללית שנובעת ממקור חיצוני:
בתחום 72 המקלט מאבד את האות וההמשך ידוע..
ב- 2.4 המקלט עובר מספר תחומים לפני שמאבד את הקליטה ולכן יש סיכוי טוב יותר להתמודד עם רעש.
בכל מקרה מדובר ברעש נקודתי ורגעי שכן ברעש קבוע כלום לא יעבוד.

נושא מקורות הרעש וההתמודדות איתם הוא תחום מענין בפני עצמו ועל זה נכתבו ספרים רבים.

roydor
15-04-2009, 07:19:11
הרעשים החשמליים שיוצרים הפרעות צריכים להיות בתדרים הקרובים או בכפולות תדרים לתדרי מערכות הרדיו על מנת לעשות בעיות.
מכיוון שתדר 2.4 גיגה גבוה יותר מתדר 72 מגה (פי 33) אז קיימים פחות גורמים "טיבעיים" בטיסן שמסוגלים לייצר הפרעות חשמליות בתדרי המערכת.
לפיכך, מערכות 2.4 עמידות יותר בהפרעות שמקורן במערכות חשמליות בטיסן.
יש לשים לב לעומת זאת, ש2.4 רגיש יותר להסטרות ולכן יש למקם את האנטנות בצורה נכונה בטיסן.
בנוסף יש לשים לב למערכות משדרות אחרות (מצלמות וכו') שעלולות לשדר בצורה "מלוכלכת" או בהספקים גבוהים.

eitan-ro
15-04-2009, 08:15:45
יש לי חבר שגר בארה"ב והוא סיפר שיש איזשהו פרויקט מאד גדול של חלק מהרשויות המקומיות באיזור שהוא גר בו ששמות משדרי WI-FI בעוצמה מאד חזקה בתדר 2.4 (או כפולה שלו) וחברה שמטיסים בפארקים ריסקו לא פעם בגלל המשדרים האלה, בנוסף הוא סיפר שיש ממטרות ענקיות שמשתמשים בהם להשקיה של שדות חקלאיים גדולים מופעלים ע"י שידור בעוצמה גבוהה ב2.4 שיכולים לעשות בעיות למרות שהוא אישית לא שמע על כאלה, אני לא יודע אם הממטרות האלה עובדות באותם תדרים גם בארץ, אבל זה משהו ששווה לקחת בחשבון ומי שיכול אפילו כדאי לבדוק כדי למנוע אי נעימויות.
איתן.

MDreamer
15-04-2009, 10:09:55
יש לי חבר שגר בארה"ב והוא סיפר שיש איזשהו פרויקט מאד גדול של חלק מהרשויות המקומיות באיזור שהוא גר בו ששמות משדרי WI-FI בעוצמה מאד חזקה בתדר 2.4 (או כפולה שלו) וחברה שמטיסים בפארקים ריסקו לא פעם בגלל המשדרים האלה, בנוסף הוא סיפר שיש ממטרות ענקיות שמשתמשים בהם להשקיה של שדות חקלאיים גדולים מופעלים ע"י שידור בעוצמה גבוהה ב2.4 שיכולים לעשות בעיות למרות שהוא אישית לא שמע על כאלה, אני לא יודע אם הממטרות האלה עובדות באותם תדרים גם בארץ, אבל זה משהו ששווה לקחת בחשבון ומי שיכול אפילו כדאי לבדוק כדי למנוע אי נעימויות.
איתן.
רב סרן שמועתי.

בצורה ש 2.4 עובד כלומר חש את הספקטרום לפני שמוציא שידור - (כולל הממטרות, גם הן חשות) זה לא יכול לקרות כי זה לא קשור. רק אם הציוד לא תקני כלומר פיראטי או מכוון להפריע אז זה יכול לקרות. איפה אמרת חבר שלך גר? ארה"ב.. אז זה בטוח פיראטי נכון?

בברכה
מעין שמטיס 3 שנים עם 2.4 בהמון אבל המון מקומות. בלי הפרעת רדיו אחת.

eitan-ro
15-04-2009, 11:39:09
רב סרן שמועתי.

בצורה ש 2.4 עובד כלומר חש את הספקטרום לפני שמוציא שידור - (כולל הממטרות, גם הן חשות) זה לא יכול לקרות כי זה לא קשור. רק אם הציוד לא תקני כלומר פיראטי או מכוון להפריע אז זה יכול לקרות. איפה אמרת חבר שלך גר? ארה"ב.. אז זה בטוח פיראטי נכון?

בברכה
מעין שמטיס 3 שנים עם 2.4 בהמון אבל המון מקומות. בלי הפרעת רדיו אחת.

בנימה רצינית יותר, מדובר בחבר שהוא לא "חאפר", הבן-אדם מהנדס אלקטרוניקה שחופר ובודק את כל הדברים האלה אם כל מיני מכשירים (אני לא יודע איזה, זה רק משהו שהוא סיפר לי) כמוך אם לא יותר גרוע.
אל תשכח שבארץ אין משדרי WI-FI כמו הדבר הזה שעושים בארה"ב, אני לא יודע להגיד בדיוק למה ואיך זה קורה, אבל יכול להיות (לדעתי הלא מלומדת) שהמשדר\ים משדר בעוצמה גבוהה בכמה תדרים בו זמנית וזה גורם להפרעות... תנסה אולי לשאול ב RCG לגבי הטסה בפארקים, לפחות בכל מה שקשור לDLG אני יודע שהם משתדלים לא להטיס ליד איזורים שקרובים לבניינים, אלא הולכים לאיזורים "נידחים" של הפארקים בין היתר מגלל סיבות בטיחותיות.

assafwei
15-04-2009, 19:59:35
אני מבין שזה נושא כאוב :) ...

אפשר אולי להפנות אותי למאמר עם הסבר רציני על ההבדלים בין שיטת השידור של פוטבה לזו של ספקטרום?

MDreamer
15-04-2009, 20:46:44
בנימה רצינית יותר, מדובר בחבר שהוא לא "חאפר", הבן-אדם מהנדס אלקטרוניקה שחופר ובודק את כל הדברים האלה אם כל מיני מכשירים (אני לא יודע איזה, זה רק משהו שהוא סיפר לי) כמוך אם לא יותר גרוע.
אל תשכח שבארץ אין משדרי WI-FI כמו הדבר הזה שעושים בארה"ב, אני לא יודע להגיד בדיוק למה ואיך זה קורה, אבל יכול להיות (לדעתי הלא מלומדת) שהמשדר\ים משדר בעוצמה גבוהה בכמה תדרים בו זמנית וזה גורם להפרעות... תנסה אולי לשאול ב RCG לגבי הטסה בפארקים, לפחות בכל מה שקשור לDLG אני יודע שהם משתדלים לא להטיס ליד איזורים שקרובים לבניינים, אלא הולכים לאיזורים "נידחים" של הפארקים בין היתר מגלל סיבות בטיחותיות.
איתן,
כל 2.4 שעובד לפי ה FCC צריך לעמוד בכמה כללים ופרוטוקולי תקשורת שאם עומדים בהם אי אפשר לקבל התנגשות ב 2.4
אין לי יותר מה להוסיף.
אהה. אני גם מהנדס.

assafwei
15-04-2009, 20:58:57
איתן,
כל 2.4 שעובד לפי ה FCC צריך לעמוד בכמה כללים ופרוטוקולי תקשורת שאם עומדים בהם אי אפשר לקבל התנגשות ב 2.4
אין לי יותר מה להוסיף.
אהה. אני גם מהנדס.

מקריאה קצרה על הנושא אפשר להבין שאכן אין סיכוי להפרעות מצד ציוד אחר שמשדר על אותו תחום תדרים, אבל אשמח להפניה לחומר רציני (ולא להסבר שקראתי שמשווה את זה לפפריקה ועוד כל מיני שטויות...) בנושא.

תודה,

אסף.

roydor
15-04-2009, 23:04:33
אני זוכר מתיחת 1 באפריל מעולה של אושיק מלפני שנתיים בנושא 2.4 והפרעות.
אני זוכר שחודשים אחרי זה אנשים ציטטו אותו בלי להבין שזו היתה מתיחה.

עובדה פשוטה היא שהיום 80% מהמוצרים החדשים של כל החברות הרציניות הם 2.4.
השוק הכי גדול הוא בארה"ב.
במידה ואכן היתה בעייה כפי שאיתן מתאר, אני מניח שהיה בא לידי ביטוי במוצרים, בקונים ובעיקר בפורומים. מערכות השלט עובדות בתדרי ה-WIFI על פי נהלי השידור של מערכות ה-WIFI ולכן אין שום בעייה להטיס בקרבת מערכת WIFI, חזקה ככל שתהייה.

התרגלנו לחשוב ב-PPM/PCM/FM בתדרי 35, 40, 50 ו-72 מגה ושכחנו שתדרי הצבא (מ.ק. 77) מגיעים עד 75 מגה ונמצאים בשימוש יומיומי ושכחנו ששטחי הטסה נמצאים במרחק קילומטרים בודדים אחד מהשני (לעיתים אפילו פחות - ראו אזור שפיים).

רועי

MDreamer
16-04-2009, 00:23:54
זאת הייתה אחת המתחחות המוצלחות. נפלתי בה כמו קרפיון לאמבט של משפחה פולניה בלילי חמישי.

MDreamer
16-04-2009, 00:25:30
מקריאה קצרה על הנושא אפשר להבין שאכן אין סיכוי להפרעות מצד ציוד אחר שמשדר על אותו תחום תדרים, אבל אשמח להפניה לחומר רציני (ולא להסבר שקראתי שמשווה את זה לפפריקה ועוד כל מיני שטויות...) בנושא.

תודה,

אסף.
חפש
FHSS
DSSS
FH
DS
בהקשר של wireless בגוגל
תתמקד בחלק של החישה(CS) של הערוץ לפני השידור וגילוי התנגשות (CD) של הערוץ אחרי השידור.