PDA

צפייה בגרסה מלאה : מערכת היגוי הסרוו בטיסני GIANT ובכלל...

TazmanianDevil
21-12-2014, 16:16:26
"לכל עבודה נכונה יש את הכלי הנכון" ובכן טיסנאות לא שונה מכל דבר אחר, אולי אפילו קצת יותר בגלל שכל מה שעולה למעלה חייב לרדת, או ליפול, תלוי איך מביטים על זה.
אם אתם טייסים שהולכים לתחרויות, מה שהרוב רוצה וגם עושה, או טייסים שעדיין לא החליטו או שהם הולכים לעשות את הצעד החכם הזה,
אתם תצטרכו בנוסף לכוח רצון, סובלנות, אורך רוח וכולי... גם את ה-SET UP הנכון לטיסן.
אחרי הכול מאחורי כל טיסן טוב יש מטיס טוב...ולהיפך.

זרוע הסרוו התקינה

ובכן בטיסני ה-GIANT יש המון החלטות שצריך וחייבים לקחת בחשבון.
בחירת זרוע סרוו תקינה ונכונה היא קריטית מאחר וזרוע שלא נבחרה נכון, כלומר יותר מידי גמישה, משוחררת ובכלל לא מתאימה, יכולה לגרום לנו
לחוסר איזון בין שני משטחי היגוי, כמו מאזנות או הגה גובה, שם יש לכל משטח יחידת סרוו נפרדת.

אולי התנועה של הסרוו/זרוע נראת לנו תקינה על הקרקע, אך שלא נוטעה, הלחצים שמופעלים על הזרוע כשהטיסן טס באוויר הם הרבה יותר גבוהים
ממה שאנו יכולים לתאר, במיוחד שמדובר בטיסני GIANT עם משקל כל כך גדול, וכמובן משטחי ההיגוי העצומים שיש להם.
דבר כזה יכול לגרום לתנועות מאוד לא שוות, עצלות, ואי יכולת לקזז את הטיסן בצורה טובה ונאותה.
הסנפים לא יהיו חדים מספיק, טיסת הקו תהיה לא מדויקת וכולי, שלא נדבר על בטיחות, שהיא הקודמת לכל!

אם יש אפילו את המרווח או החופש הקטן ביותר בין הממסרת הסופית של הסרוו לבין הזרוע, הדבר רק יכול להפריע לנו בכל מה שנאמר.
ישנן המון אפשרויות לזרועות סרוו, אולם תמיד בידקו מה הכי מתאים לכם מבחינת היצרן וההיגיון הבריא, לשאול גם תמיד יכול להיות טוב, בשביל זה אנחנו כאן.
כמו שאמרתי, ישנם המון סוגים וחברות מובילות שמייצרות זרועות כאלו או אחרות, אני הייתי ממליץ על זרועות מאלומיניום, הן חזקות אך גמישות דיין כדי לתת לנו
את התנועה המדויקת.
כמו כן הן מאוד מתאימות לסרוואים הקיימים היום בשוק שברובם גלגלי השיניים (ממסרת) עשויים מטיטניום או אלומיניום תעופתי,
זרועות מפלסטיק...אני לא אוהב, מאחר ופלסטיק ומתכת לא מתאימים אחד לשני כל כך טוב:, יכול להיווצר חופש, שלא לדבר על "החלקה" מלאה של השיניים, מה שיכול ליצור קודם,
חופש קטנטן ולאחר מיכן איבוד טוטאלי של ההיגוי על המשטח והיו דברים מעולם! ניסיון אישי שלי, באמצע תרגיל PARACHUTE מצאתי את עצמי בלי היגוי בכלל,
הטיסן כמובן נפגש עם אמא אדמה, ויקוים הפסוק "מה שעולה חייב לרדת...בצורה כזו או אחרת". לאחר "חקירה" ראיתי שכל השיניים הפנימיות של הזרוע "נטחנו" עד דק!
כך נראות שיניי זרוע הרוסות.
118042
מה שגרם לסרוו לזוז אך הזרוע נשארה במקום, יש לציין שהסרוו היה METAL GEAR והזרועות היו HD של DU BRO והטיסן... שקל רק 2.4 ק"ג, אז אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה בטיסן גדול יותר.

בקיצור ולעניין, JR, FUTABA, WILD HEAR, SWB SECRAFT ועוד ועוד, מייצרות זרועות אלומיניום מעולות ובגדלים שונים מ-1" (המידה של הזרועות כך מקובל נמדדות באינצ'ים שהסימון לו הוא גרשיים ")
את הבחירה של גודל הזרועות יש לבחור מ-1" והלאה, שוב דעתי ונסיון שלי ושל אחרים, הסרוו מוציא את הכוח המרבי שלו דרך אורך זה של הזרוע ובכלל
כל המדידות של כוח הסרוו נעשות ע"י חישוב עם זרוע 1". אבל זה כבר לכתבה אחרת.
כמו כן אל לנו לשכוח שהסרוואים שאנו משתמשים לטיסנים אלו הם סרוואים עם כוח מטורף שמצריך מומנט, אורך זרוע, בהתאם.

זרוע אלומיניום עם אפשרות חביקה נוספת על הגל הינע הסופי של הסרוו.
מבטיחה נעילה מושלמת ללא תזוזה כלל.
118040

118041

118051

118048

118050

זרועות פלסטיק של DU BRO, פלסטיק לפלסטיק, מתכת למתכת.
118047

BALL LINKS
118052
ה-BALL LINK מבטיח תנועה גיאומטרית נכונה ותקינה של כל המערכת הכוללת את הזרוע, PUSH ROAD וה-HORN שנמצא על ההגה.
רוב טיסני ה-ARF מגיעים עם מזלגות חיבור המחברים את ה-PUSH ROAD עם הזרוע וה-HORN ובכן אם הסרוו לא מכוון בצורה מדוייקת, שזה
לבד יכול לבד הוציא אותך מדעתך, אז התנועה של כל מכלול המערכת שנזכר מקודם, יהיה רעוע ולא מדויק, אני לא רוצה להזכיר שוב שאנו משתמשים בסרוואים חזקים מאוד,
מה שיכול לגרום להתעקמות/ התכופפות ה-PUSH ROAD מאחר והכוח הולך לאן שהכי קל לו, מאחר והזוית שנוצרה יחד עם החופש, מאפשרים לו לעשות כן
(זהו הדיפרנציאל הידוע משעורי התיאוריה ח'ברה, כוח זורם לאן שהכי קל לו) שימוש ב-BALL LINKS יכול למנוע זאת מאחר והוא מאפשר תנועה רציפה, חלקה ונכונה למערכת, הוא שומר שכל המערכת שתהיה ישרה ומתואמת.
המערכת תישאר ישרה ולא תבזבז סתם מכוחה, למרות התנועה הרבה שתהיה לסרוו, וברוך השם בטיסני 3D יש המון תנועה להגה.
לגבי חברות ויצרנים, ובכן כמו בזרועות ישנן המון חברות שמייצרות את ה-BALL LINKS.
בסופו של דבר גם הכול MADE IN CHINA אז אין איזה משהוא מיוחד, אבל... אני מעדיף את NELSSON HOBBIES, ה-BALL LINKS שלהם נראים מאוד איכותיים, או DU BRO
הברגים עשויים מפלדה ולא מאלומיניום כמו אחרים שאני מכיר והם גם באים עם טבעת (שייבה) כדי לאבטח את האפשרות הקלושה שה-BALL LINK יכול לצאת החוצה, קלוש קלוש אבל לפעמים SHIT COULD HAPPEN

המערכת מורכבת, סרוו>>>זרוע>>>בולינק>>>פושרוד>>>הורן>>>הגה.
118043

הזווית הנכונה במצב הניטראלי של כל המערכת, כך שהסוו זז, לכל כיוון,
הפושרוד מתיישר ובכך, מקטין את העומס הנגדי על הסרוו.
בכתבה הבאה אכתוב על כך בפורטות.
118044

הבולינק מחבר עם הקונוס. כך התנועה יותר חלקה ומדוייקת.
118045

בולינק עם הבורד והאום.
118046

118049

שימוש ב-ATV או ב-TRAVEL ADJUSTMENT.

תלוי באיזה מערכת משתמשים :-) גם פה לא חסר.

ובכן, כדי לקבל ולשמר את התנועה המרבית של הסרוו, כמו גם את המומנט המרבי, עלינו לשים את התנועה דרך השלט, על השלב או האחוז הגבוה ביותר.
ע"י כך אנו בעצם משנים את אורך המהלך של כל הגה שבטיסן, שימוש באורך זרוע גדול לא תמיד עוזר ואפילו גורע, מאחר והדבר יכול לגרום ל-DEAD SPOT
ולמה אני מתכוון, נניח שבחרנו לשים על ההגה גובה זרועות של 1.5" ושמנו את ה-ATV על המספר המרבי שיש לנו בשלט, עכשיו שנניע את הסטיק למעלה או למטה
ניראה שההגה מגיע לזווית המרבית שלו כבר אחרי תנועה של 70% בלבד של הסטיק, כלומר מ-70% ועד ה-100% תנועה של הסטיק ההגה לא זז.
כדי לתקן זאת או שנזיז את חיבור ה-BALL LINK קרוב יותר למרכז הסרוו/זרוע או שנרחיק את החיבור של ה-HORN יותר למעלה רחוק מהבסיס שלו.
על טיסני GIANT זה מאוד נפוץ להשתמש במספר סרוואים על אותו הגה, 2-3 במאזנות, 2 בהגה גובה וכולי...

תודה
עדי