PDA

צפייה בגרסה מלאה : [התיעצות] u-can-do-3d מפיל אף בהגה כיוון, למה?

offer
08-01-2015, 23:37:12
יש לי טיסן great planes u-can-do-3d 50 sf
יחסית חדש, לא עבר ריסוקים

שמתי לב שכשמפנים הגה כיוון לצד, לא משנה איזה צד, וגם לא בחריפות, האף יורד בצורה ממש חריפה, (בדרך כלל גם קצת גלגול, אבל לא הרבה.)

גם בנסיון להחזיק knife הוא פונה לכיוון הגלגלים.

שאלה 1. האם זה סביר לסוג טיסן כזה?
שאלה 2. ניסיתי מיקס שנותן קצת אפ, וזה החליש משמעותי את הבעיה, האם זו הדרך היחידה?

http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/01/08/1d3fdeaed086a5a192aee764861137af.jpg

תודה, עופר

-- עופר --

wind556
09-01-2015, 12:00:29
תתחיל בכך שתוודא מיקום מדוייק של מרכז כובד
קרא בריכוז המידע בחתימה שלי את הדרך הנכונה לעשות את זה
אחרי שתוודא מרכז כובד מדוייק (ולא בהכרח מה שהיצרן המליץ) תבדוק שוב את התופעה ותחזור עם מסקנות. יתכן בהחלט שהבעייה במקום אחר...
אין הרבה ערך לכל כיוון וקיזוז שנעשה בטיסן שמרכז הכובד שלו אינו במקום הנכון

TazmanianDevil
09-01-2015, 15:15:27
הי עופר

בהנחה שבדקת מצב של מרכז כובד והכל תקין ועל פי טעמך, כי גם מרכז כובד יכול להיות קשור לטעם המטיס...

תופעה ידועה ושכיחה שנקראת COUPLING
הסיבה היא שכאשר אני טס בנייף-אדג' הגה הכוון מספק מומנט מתקן הרוצה להחזיר את הטיסן לטיסה ישרה ואופקית.
אם יהיו מייצבים משני צידי הגוף המומנט יתבטל והטיסן לא ירצה לגלגל חזרה לטיסה ישרה אלא רק להוריד אף.
תופעה נוספת טמונה בהבדלים בין גודל הגה הגובה לגודל הכנפיים דבר היוצר גדלים שונים של גרר הנוצר מכל אחד וכאשר הגה הגובה והכנפיים לא על אותו הציר גורם לטיסן למשוך לכוון הגלגלים או החופה בטיסת נייף.
אז מה עושים?
נדבר על שני מיקסים חשובים ומקובלים
• 1. מיקס לטיסת נייף: בטיסת נייף הטיסן ינסה למשוך כלפי הגלגלים וינסה לגלגל חזרה לטיסה ישרה ,מה שנעשה זה מיקס בין הגה הכוון למאזנות ולהגה גובה.
הגה הכוון יהיה master( לפי גודל התנועה בו יקבעו ערכי התנועה המצורפים) והגובה+מאזנות יהיו slave.
נשלב במיקס את המאזנות והגה הגובה כאשר נכניס סטיק הגה כוון (תנועה בהגה כוון תלווה אוטומטית במאזנות והגה גובה),כמובן כל זאת אחרי שהטסנו כבר וראינו מה קורה בטיסה כאשר עוברים לנייף-אדג'.
חשוב שהמיקס לא יהיה קבוע אלא ניתן להפעלה בכפתור.
• 2. מיקס מנוע-הגה כוון: לעיתים נדמה שהזוית שניתנת למנוע אינה מספיקה או שבתחומי סל"ד שונים הטיסן טס הצידה או סוחב לאחד הצדדים ללא שהכנסנו תנועה בסטיקים.
דבר זה ניתן לתיקון ע"י שילוב בין הגה הגובה לסרוו המצערת במיקס נוסף כאשר המצערת היא master והגה הכוון slave .

דבר נוסף...בטיסנים קטנים כאלו תמצא את עצמיך מוסים המון אחוזים למיקס...זה לא טוב, המקסימום שאתה יכול מבלי לפגוע בטיסן זה לא יותר מ-15%, את השאר תצטרך לעשות עם האצבעות.

IttaiP
10-01-2015, 10:57:08
תחפש בגוגל "תגובה משנית הגה כיוון". לכל הגה במטוס (טיסן) יש תגובה משנית. התגובה המשנית של הגה הכיוון היא גלגול שאת זה אתה גם רואה בטיסן. בפניות חדות אתה מושך סטיק אליך (לבטן) ולצד הנגדי של הסיבוב כדי לשמור את הסיבוב וכדי שהאף לא ירד... ההמשך בגוגל

איתי

offer
10-01-2015, 23:58:17
בדקתי היום שוב, והמצב כזה:
אם אני בודק בזמן טיסה, טס הפוך או ב 45 מעלות, צריך להוסיף מעט down, כלומר נראה מאוזן.
אם אני בודק הוראות יצרן, אז אני על הגבול (!) האחורי שמותר.
הוספתי משקל בחרטום (אי אפשר להזיז את הסוללה יותר)
50 גרם לא שינו כלום
170 גרם עידנו את התופעה מאוד (עדין מורגש, אבל לא בצורה חריפה), רק שעכשיו צריך המון down בכדי לאזן אותו הפוך
וגם הטיסן יותר כבד סתם.

יש רעיונות?

-- עופר --

opher
11-01-2015, 06:40:55
כל מטוס מפיל אף ומגלגל בהגה כוון. למעשה גם בהטיית מאזנות לפניה יש נטיה להפלת אף. העניין הוא גורם העילוי ושטח הפנים של הכנף כלפי מעלה. במצב מאוזן במהירות נתונה יש עילוי שמחזיק את המטוס בישרה ואופקית. הטיה מקטינה את שטח הכנף כלפי מעלה ולכן באותה מהירות העילוי קטן והאף נופל. לפיצוי או שמגבירים מהירות ו/או מושכים הגה גובה.
בטיסה הפוכה העילוי נפגע כי הכנף לא סימטרית וגם עם זוית התקפה כלפי מעלה כך שאם אתה הופך אותו הכנף פונה כלפי מטה ואז אתה חייב לתקן ב down.
למיקום מרכז הכובד יש השפעה שולית. הכל קשור לחוקי האוירודינמיקה.
אני מציג לך את הדברים גם כמטיס טיסנים אך חשוב יותר גם כבעל רישיון טייס.
בהצלחה

wind556
11-01-2015, 10:44:59
בדקתי היום שוב, והמצב כזה:
אם אני בודק בזמן טיסה, טס הפוך או ב 45 מעלות, צריך להוסיף מעט down, כלומר נראה מאוזן.
אם אני בודק הוראות יצרן, אז אני על הגבול (!) האחורי שמותר.
הוספתי משקל בחרטום (אי אפשר להזיז את הסוללה יותר)
50 גרם לא שינו כלום
170 גרם עידנו את התופעה מאוד (עדין מורגש, אבל לא בצורה חריפה), רק שעכשיו צריך המון down בכדי לאזן אותו הפוך
וגם הטיסן יותר כבד סתם.

יש רעיונות?

-- עופר --

יש בעייתיות בבדיקה שלך, היא מכניסה למשוואה את זוית המנוע, מה שאומר שאתה לא מקבל מידע אובייקטיבי
תעקוב אחרי התהליך שהצעתי לך ותחזור עם מסקנות. זו הדרך היחידה לקבל מידע על מרכז הכובד בלי להכניס פרמטרים נוספים
בכל מקרה על פי התיאור שלך אתה נמצא במרכז כובד אחורי מדי

avigr2
11-01-2015, 16:10:15
האם התקנת את המנוע המקורי של הטיסן?

119675

offer
11-01-2015, 16:35:02
לא, המנוע המותקן הוא SK
המנוע כבד יותר ב 80 גרם, והסוללה קלה יות ב 100 גרם, אבל בגלל שהסוללה הרבה יותר אחורית, הנחתי שזה די שקול.

עודד, אפשר לינק לתהליך שאתה מדבר עליו?

FlightPower 6S 3350mAh 30C - 534g
ZIPPY 3000mAh 6S1P 20C - 429g
diff= -100g

Rimfire .80 50-55-500 - 298g
Turnigy Aerodrive SK3 - 5055-430kv 378g
diff= +80

-- עופר --

wind556
11-01-2015, 17:16:28
הקישור נמצא בריכוז המידע בחתימה שלי, אבל אחסוך לך את הדרך:
http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?62313-%E0%E9%EA-%EE%E5%F6%E0%E9%ED-%EE%F8%EB%E6-%EB%E5%E1%E3-%E1%E8%E9%F1%EF&p=419539#post419539

offer
12-01-2015, 06:56:08
תודה, עודד, אבדוק בשבת.
(דרך אגב אני גולש דרך תוכנה בטלפון, ושם אין חתימות)

-- עופר --

TazmanianDevil
12-01-2015, 10:09:36
הי עופר.
בטיסנים קטנים התופעה הזו מחריפה וכל שינוי שתעשה במרכז הכובד מספיק בגרמים יחריף או יעדן את התופעה.
בטיסנים אלו השמיכה מאוד קצרה וכל שינוי בזוית מנוע מיקס או משקל יעלה או יחריף תופעה אחת או אחרת.
תעדן ברמה שהכי נוחה לך ומה שגורם לך להטיס בצורה הכי נוחה לך כי לעולם לא תצליח להעלים את התופעות הללו בטיסן בגודל הזה.

תטיס ותצבור נסיון עם הטיסן.
תתרגל אליו. תשרוף המון דלק.

offer
16-01-2015, 09:59:24
מצאתי שהסרוואים שלי יותר כבדים 53g במקום 41g
כלומר הפרש בזנב של 36 גרם

הסרוואים שהומלצו: פוטאבה 3010
אני משתמש ב Corona 538MG Digital Metal Gear

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10347__Corona_538MG_Digital_Metal_Gear_Servo_7_0 kg_53g_0_13sec.html

-- עופר --

wind556
16-01-2015, 10:15:17
מצאתי שהסרוואים שלי יותר כבדים 53g במקום 41g
כלומר הפרש בזנב של 36 גרם

הסרוואים שהומלצו: פוטאבה 3010
אני משתמש ב Corona 538MG Digital Metal Gear

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10347__Corona_538MG_Digital_Metal_Gear_Servo_7_0 kg_53g_0_13sec.html

-- עופר --

אתה לא מתמקד בדבר החשוב:
מציאה והגדרה של מרכז הכובד
ואין לזה קשר ישיר למשקל הסרוואים, אתה חייב לעבור תהליך נכון של איפיון מרכז הכובד ורק אחרי שתגיד שמרכז הכובד שלך פיקס, רק אז יהיה ערך לחפש פתרון לבעייה כזו או אחרת אם עדיין תישאר בעייה

offer
16-01-2015, 11:36:43
עודד, לא ניסיתי להתמקד בדבר אחר.
השיטה שהצגת הינה מקורית ומענינת ואנסה אותה, פשוט עדין לא הטסתי.
אני מנסה עדין להסביר לעצמי למה במדידה סטאטית מרכז הכובד כה שונה מהוראות היצרן, הרי אין יותר מדי מקום לשינוים בזמן ההרכבה.
ועד עכשיו לא היה לי שום הסבר הגיוני.
כשאבצע את הבדיקה בטיסה אעדכן.

-- עופר --

wind556
16-01-2015, 12:10:39
עודד, לא ניסיתי להתמקד בדבר אחר.
השיטה שהצגת הינה מקורית ומענינת ואנסה אותה, פשוט עדין לא הטסתי.
אני מנסה עדין להסביר לעצמי למה במדידה סטאטית מרכז הכובד כה שונה מהוראות היצרן, הרי אין יותר מדי מקום לשינוים בזמן ההרכבה.
ועד עכשיו לא היה לי שום הסבר הגיוני.
כשאבצע את הבדיקה בטיסה אעדכן.

-- עופר --

תרים טלפון ואעשה לך היגיון

flatspin
16-01-2015, 18:14:19
-- עופר --

לעיתים יש טעות בחוברת ההתקנה של הטיסן (קורה. נתקלתי כבר בזה) בהגדרת מיקום מרכז הכובד. לפעמים לא ברור לקורא מהיכן למדוד את המרחק על גבי המיתר לנקודת מרכז הכובד (ליד השורש, מלפנים, ליד השורש מאחור, בקצה הכנף מלפנים). לפעמים היצרן משתמש בחומר יותר כבד או קל, דבר המשפיע כמובן על מיקום מרכז הכובד. בכל מקרה, מרכז הכובד זו נקודה אוירודנמית ראשונית, ממנה נגזרות כל האחרות.
ציין את מידות הכנף: אורך כללי, מיתר בשורש ובקצה הכנף, מרחק הסטיה לאחור של קצה הכנף בשפת ההתקפה לעומת שורש הכנף (במידה והכנף איננה מלבנית ויש בה משיכה לאחור) ואוכל להגדיר לך במדויק את המקום של מרכז הכובד לטיסה ראשונה. כך תוכל גם לוודא שהחישוב המתמטי תואם לרישום בחוברת הטיסן, או לא.
מנקודה זו תוכל אחר כך לשנות לפנים או לאחור בהתאם לסגנון ההטסה שלך.

offer
17-01-2015, 16:41:16
היום ניסיתי בעזרת חבר את השיטה של עודד, קצת קשה למדוד מכיון שהטיסן מאיט במהירות כך שכל הזמן המהירות משתנה, (יכול להיות שיהיה יותר קל בטיסן יותר חדיר לרוח).

אבל בסוף הצלחנו להגיע למצב שבו עם קידום של 11ממ במיקום המנוע, הטיסן מאוזן לפי השיטה של עודד .
הוספנו הטיה של המנוע כלפי מטה, ועכשיו אין יותר coupling בין ההגה כיוון לעלרוד.

תודה לעוזרים.

Flatspin , בשביל הלימוד, אני אנסה לתאר בקרוב את המידות של הכנף, בשביל לדעת איפה מרכז הכובד המחושב צריך להיות.

-- עופר --

TazmanianDevil
17-01-2015, 20:35:59
שמח שהצלחת במשימה
עכשיו להטיס...והמון

הטסות מהנות