PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה פרופ 3 להבים

b1yossi
06-05-2009, 08:01:50
אני יודע שהוא פחות יעיל מפרופ בעל להב אחד או שניים באותו קוטר, השאלה האם הוא מייצר יותר דחף בסל"ד נתון לאותו הקוטר ?
מה ההשפעה על הזרם יש איזשהוא יחס - כלל אצבע ?

Boogle
06-05-2009, 09:06:33
כלל אצבע למעבר מ2 להבים ל3 הוא להוריד אינץ' - או בקוטר או בפסיעה.

עבור סל"ד נתון פרופ 3 להבים ייצר יותר כח אך ימשוך גם יותר הספק NO FREE LUNCH.

איציק רונן
06-05-2009, 17:37:36
אני לא יודע אם יצא לך להכיר, אבל יש ברגים ואומים שיש להם כמה התחלות. זה בדיוק אותו הדבר.
יש את המעלה, כפול מהירות הסיבוב זה יתן לך את הקידמה (התיאורטית כמובן). בחשבון הזה לא נכנס מספר הלהבים (התחלות). במידה ואתה יורד בקוטר אין כמובן הגדלת דחף אבל הנצילות כן נפגעת (יותר הברגות יותר חיכוך). זה ההסבר הכללי, זה מלאה חורים כי אי אפשר לפרוש כאן את כל התיאוריה.

b1yossi
06-05-2009, 18:36:10

עבור סל"ד נתון פרופ 3 להבים ייצר יותר כח אך ימשוך גם יותר הספק NO FREE LUNCH.

יותר הספק זה ברור כתבתי את זה, אבל מה היחס ?

אני לא יודע אם יצא לך להכיר, אבל יש ברגים ואומים שיש להם כמה התחלות. זה בדיוק אותו הדבר.מכיר
יש את המעלה, כפול מהירות הסיבוב זה יתן לך את הקידמה (התיאורטית כמובן). בחשבון הזה לא נכנס מספר הלהבים (התחלות). במידה ואתה יורד בקוטר אין כמובן הגדלת דחף אבל הנצילות כן נפגעת (יותר הברגות יותר חיכוך). זה ההסבר הכללי, זה מלאה חורים כי אי אפשר לפרוש כאן את כל התיאוריה.

במדחפי אוניות דווקא הדחף עולה עם מס' הלהבים (כלל מאוד גס ויש כמובן גם הופכי), למה כאן הדחף יורד ?

master_bebe
06-05-2009, 20:31:29

ממה שאני מכיר, על האריזה של MASTER AIRSCREW כתוב להעלות אינץ' בקוטר ולהוריד אינץ' בפסיעה, למרות שיש מקומות שכתוב להוריד או פה או פה.

בכל מקרה הסיבה לעלות במספר הלהבים זה או CLEARANCE לפרופ' או מהירות קצה להב של 0.7 מאך (לרוב בטיסנים סטנדרטים לא מתקרבים לזה).

איציק רונן
06-05-2009, 21:20:20
הדחף יורד משום שאתה מוריד את קוטר הפרופ.
אתה משתמש בפרופ מרובה להבים רק משום שלא יכולים לחיות בקוטר פרופ מסויים. לדוגמא ב EZ* אפשר רק פרופ 6. הוא מייצר דחף מסויים. כדי להעלות את הדחף אני צריך להגדיל את הקוטר אבל אי אפשר. אז עוברים ל 6 בשלושה להבים. כמובן שבצב הזה יש יותר דחף. אבל פחות נציל מפרופ 7 או 8 בשני להבים עם אותו הדחף. שוב, אני לא בטוח שההסבר הוא מאוד מדוייק, אבל זה הכיוון.
פרופיציק

Boogle
06-05-2009, 22:02:54
אכן כך כותבים החברה במאסטר (http://masterairscrew.com/images/selecting_a_prop.pdf) אבל ההסבר שלהם קצת מעורפל. אגב, בחשמלי לעומת דלק הגמישות של המערכת תאפשר , לדעתי, לשחק יותר עם הערכים.
בכל מקרה, כל להב מוסיפה דחף אך מעלה את העומס בגלל הגרר וכן מורידה יעילות/נצילות בגלל ההפרעה ההדדית. עדיין, ניתן לראות שלרוב , הנדסית, מעדיפים ריבוי להבים בשביל לנצל את כח המנוע. ממליץ לשוטט באתרי הבית של יצרני הפרופים לקבל יותר מידע למי שזה מעניין אותו.