PDA

צפייה בגרסה מלאה : מנועים נשרפים בלי קשר סיבתי - תעלומה

4X-AVI
09-07-2016, 10:44:54
הבוקר הטסתי (מנסה בכל אופן,כי הבעיה הזאת התחילה מהטיסה הראשונה) דאון פניקס 2000 עם משדר Turnigy TGY-i10 ומקלט 9 ערוצים של 9X ,בקר 25-30 אמפר ומנוע 3230.
עד לרגע זה נשרפו כל המנועים שהיו על הדאון :
XP 2836 1100KV

NTM 2836 750KV

AEOLIAN 3230 950 KV

בין לבין,החלפתי בקרים,סוללות,בדקתי בלי מדחף (מקורי שמגיע עם הדאון 10X6) ועם מדחף - בכל הפעמים הכל עבד יפה עד שהדאון טיפס וטס כחצי דקה ואז השאיר שובל עשן שבישר רעות.

יש לציין שזה הפניקס 2000 השני שלי אחרי שהראשון התרסק אחרי התנגשות בקונטנדר חשמלי. את הראשון הטסתי עם 9X ועם מנוע 2836 (כמו זה שנשרף) ומעולם לא היתה בעיה כלשהי.

הבוקר,אחרי ההמראה וטיפוס יפה,יצא שובל עשן ונחתתי ללא מנוע. התחלתי לתהות האם כל זה כלל לא קשור למערכת בקר-מנוע,אלא למערכת משדר-מקלט

האם יתכן שהסיגנל שהמשדר מעביר למקלט גורם לשריפת המנוע ? חשוב לציין שאין בעיית רעידות או איבוד שליטה באף אחד מהערוצים האחרים.

מישהו אי פעם נתקל בתופעה כזאת ?

wind556
09-07-2016, 11:05:56
אי אפשר לפתור בעייה כזאת בהתכתבות
רק בדיקה מקרוב תספק את המידע שאולי חמק מעיניך

avigr2
09-07-2016, 11:18:24
לדעתי לא סביר שהמשדר הוא הגורם לבעיה הזאת.
אולי תצלם קמת תמונות של התקנת המנוע בתוך האף של הדאון.
אם ההתקנה צפופה יש מצב שהחוטים משתפשפים ע"י המנוע אם הם לא מאובטחים בצורה טובה
אולי ברגי ההתקנה של המנוע ארוכים מידי ופוגעים בליפופים

בכל מקרה הדרך הטובה ביותר היא לעשות בדיקת הספק על הקרקע לפני העליה לאויר ואז אתה מקבל תמונה על צריכת הזרם המקסימלית של השילוב מנוע/פרופ
נתוני הבדיקה הזאת מראים לך אם אתה בתוך תחום הזרם המתמשך המותר של כל אחד מהרכיבים: מנוע, בקר וסוללה
הפעולה הזאת לדעתי היא דבר בסיסי והכרחי בתחביב הזה אם רוצים לצמצם הפתעות ואי ודאות באויר

מד זרם פשוט שעושה את העבודה

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17864__In_Line_Voltage_and_Wattmeter.html

Observer
09-07-2016, 11:46:01
קיבלנו ממך את כל הנתונים חוץ מאיזה סוללות בשימוש וכמה אמפר המערכת צורכת במצערת מלאה וזה מדליק אצלי נורה אדומה.
אני מציע לך לקבל את עצתו של wind556 ולבדוק מה קורה שם, עדיף עם חבר שאולי יצביע על משהו שאתה מפספס.
יתכן שהגדרות הבקר שלך (TIMING) לא מתאימות למנועים (לא חקרתי את המנועים שציינת).
על פניו הייתי מהמר שהבקרים הקטנים שלך (קטנים למנועים) ישרפו ולא המנועים, אבל נראה שזה לא המקרה.

בהצלחה.

4X-AVI
09-07-2016, 11:48:09
ההתקנה בוצעה בקפידה והחוטים הוצמדו לגוף הדאון כדי שלא יגעו במנוע,כך שלא זו הסיבה. בטוח. המנוע מסתובב חופשי ולא נוגע בשום בורג/דופן/צלע אש.
עם ברגי ההתקנה קוצרו למינימום כדי לא לקצר את סלילי המנוע .

לא בדקתי צריכת זרם אך הנחתי שמכיוון שמנוע בקוטר 28 התחמם (שוב,בדאון הקודם לא היתה בעיה) ונשרף,מנוע בקוטר 32 יסובב בקלות וללא עומס את המדחף .
בדקתי את המנוע עם המדחף על הקרקע ובבית ולא היתה בעיה . רק לאחר המראה וטיפוס והורדת מצערת לשליש,נשרף המנוע.
אני מפספס פה משהו נוסף ?
מה עוד כדאי לבדוק ?

avigr2
09-07-2016, 11:53:55
הסוללה 3 או 4 תאים?

avigr2
09-07-2016, 12:01:15
איזה בקר יש לך על הטיסן? בקר 25-30A הוא גבולי לסט אפ הזה
תנסה להחליף בקר לבקר אמין וגדול יותר. אולי הוא מקור הבעיה
קח מקדם ביטחון של 30% מהערך שכתוב על הבקר
בקר 30A אם הוא לא מקבל קירור טוב הוא יקרוס ב - 20A במקרה הטוב
בכל מקרה תעדכן אם הבעיה נפתרה כדי שנלמד ונחכים

4X-AVI
09-07-2016, 12:53:39
גם על הטיימינג של הבקרים חשבתי אבל לא זאת הבעיה - הוחלפו מספר בקרים.
כל הבקרים ששמתי לא התחממו או נשרפו - אך ורק המנועים. כולם היו 25,30 ו-40 אמפר (הבקרים...).
היה חשוב לי לבדוק מנועים מדגמים שונים (ועם ציר 4 מ"מ) אך תמיד אותה התוצאה - מנוע שרוף.
סוללה - 3 תאים 2200 מא"פ 30C . שום דבר חריג איתה . חדשה,תקינה ומאוזנת ולא נפוחה.

שאלתי על המשדר/מקלט מכיוון שחשבתי שאולי יתכן והבקר מקבל סיגנל מעוות מסיבה כלשהי (מהרסיבר) ומעביר פקודות בתדר גבוה למנוע ושורף אותו. פקודות שבעין רגילה לא ניתן לראות השפעה על המנוע.

offer
09-07-2016, 14:35:14
נראה לי שיש צורך בבדיקת זרם, ללא זה, הכל ניחושים.
מאוד יכול להיות שעברת את הזרם שהמנוע מסוגל לספוג, ואפילו לא ידעת (וחוסר הידיעה הפך לתעלומה)

bendisar
09-07-2016, 15:13:04
סתם ניחוש
האם אתה מתשמש בברגים כדי להרכיב את המנוע לטיסן?
אם כן, תנסה לראות אם יש מצב שהברגים ארוכים מידי ונוגעים בליפופים של המנוע. כי אם הברגים נוגעים בליפופים של המנוע
זה יכול לגרום למנוע להישרף.

סיגנל מעוות מהמקלט לא יגרום לבקר לשרוף מנועים, אלא פשוט יגרום לבקר לא לעבוד

avigr2
09-07-2016, 15:21:07
סתם ניחוש
האם אתה מתשמש בברגים כדי להרכיב את המנוע לטיסן?
אם כן, תנסה לראות אם יש מצב שהברגים ארוכים מידי ונוגעים בליפופים של המנוע. כי אם הברגים נוגעים בליפופים של המנוע
זה יכול לגרום למנוע להישרף.

סיגנל מעוות מהמקלט לא יגרום לבקר לשרוף מנועים, אלא פשוט יגרום לבקר לא לעבוד

השאלה על הברגים נשאלה כבר והוא התייחס אליה

ZvikaF
09-07-2016, 16:58:55
נראה שצריכת הזרם בטיפוס היא ששורפת את המנוע... אומנם הגעת כבר לגובה והורדת הספק אבל החום עדיין עולה.
מחזק את מה שאמרו לך ... בדוק זרם מקסימלי (מנוע במקס.) על הקרקע ...
החלפת מנוע לגדול יותר לא בהכרח תקטין זרם ...
עבודה לא סדירה של המנוע עלולה לחמם אותו (נתקים בחיווט.. משחק לא מהיר מידי בכח..) :confused:

Observer
10-07-2016, 09:00:24
רק כדי לסבר את האוזן, יש לי טיסן מהיר שעובד על 3 תאים ובדיקת זרם מראה שהמערכת צורכת 72 אמפר במצערת מלאה (דחף סטטי). זה זרם שבשניות שורף מנוע מאיכות נמוכה או כזה שמתאים לזרמים מקסימליים נמוכים יותר. כלל בטיסנים חשמליים זה לבדוק זרם. מפתיע אותי שהבקרים לא נשרפו - זה שהחלפת בקרים לא אומר שיש מצב שכולם בטיימינג לא מתאים למנועים שבשימוש. כמו שבמערכות שמע יש חשיבות רבה לשילוב נכון של רמקולים,חוטים,מגבר, ותאום עכבות, כך גם במערכת הינע יש לתת את הדעת לשילוב נכון של המכלול כולו בהתאמה לפלטפורמה ולמעטפת הטיסה: סוללה, בקר, חיווט, מנוע ופרופ.

4X-AVI
10-07-2016, 10:37:12
תודה על כל העצות . אשאיל מד זרם מחבר ואבדוק לפני הטסה עם מנוע חדש.
מכיוון שבדקתי מנועים מטיפוסים שונים וב KV שונים יחד עם בקרים שונים,היה תמוה ששוב ושוב רק המנועים נשרפו. אם בקר היה נשרף הייתי חושב אחרת אבל כאשר כל הבעיות התרכזו במנועים,זה הופך את כל הסיפור לחידה אחת גדולה.
שוב,חשוב לי לציין עובדה פשוטה - הדאון הקודם טס עם מנוע 2836 מסדרת XP במשך חודשים וללא כל בעיה.
אני עדיין חושד במשדר/מקלט . אבדוק עם מקלט טלמטריה איתו מגיע המשדר (אגב,אחד החיישנים הוא מד זרם אז אפשר להשתמש בו לבדוק צריכה) ואבדוק גם עם ה 9X .
עד עכשיו שרפתי מנועים שעלו יותר מהדאון . אני חייב למצוא את הבעיה !

avigr2
10-07-2016, 10:40:40
מכיוון שבדקתי מנועים מטיפוסים שונים וב KV שונים יחד עם בקרים שונים,היה תמוה ששוב ושוב רק המנועים נשרפו. אם בקר היה נשרף הייתי חושב אחרת אבל כאשר כל הבעיות התרכזו במנועים,זה הופך את כל הסיפור לחידה אחת גדולה.
שוב,חשוב לי לציין עובדה פשוטה - הדאון הקודם טס עם מנוע 2836 מסדרת XP במשך חודשים וללא כל בעיה.
אני עדיין חושד במשדר/מקלט . אבדוק עם מקלט טלמטריה איתו מגיע המשדר (אגב,אחד החיישנים הוא מד זרם אז אפשר להשתמש בו לבדוק צריכה) ואבדוק גם עם ה 9X .
עד עכשיו שרפתי מנועים שעלו יותר מהדאון . אני חייב למצוא את הבעיה !

אתה עושה את הדבר הנכון שלדעתי הוא MUST לפני כל עליה לאויר עם סט אפ חדש או שינוי באחד ממרכיבי הסט אפ
בהצלחה
אם תרצה מד הספק לצורך הבדיקה 050-6964495 אבי

Observer
11-07-2016, 07:47:42

בדוק זרם, הספק, וחום מנוע.

4X-AVI
22-07-2016, 23:42:06
הערב ביצעתי בדיקה עם משדר 9X (במקום 10I) ומקלט שישה ערוצים במקום תשעה,בו השתמשתי כדי לתכנת מעצורי אויר . לא ממש נחוץ,כנראה שאוותר ואשתמש בשישה ערוצים בהמשך.

בדקתי מנוע NTM2836 (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__19611__NTM_Prop_Drive_28_36_750KV_265W.html) חדש עם מד זרם . הנתון המצויין באתר הוא 165 וואט עם סוללת שלושה תאים.

הסוללה חדשה ותקינה . בקר פניקס 35 .

בחצי מצערת מד הזרם מראה פחות מחמישים וואט . במצב מלא זה באיזור מאה וואט . הרבה פחות מהמקסימום .

השארתי מנוע מלא לכעשר שניות . מנוע פושר,לא חם למגע . הכל נראה תקין.

אני עדיין חושד במשדר/מקלט שאיתם הטסתי בעבר . לא השתמשתי במקלט טלמטריה איתו הגיע השלט.

אנשה להטיס שוב מחר . מקווה שהפעם המנוע יחזיק מעמד...

acrozic
09-08-2016, 11:48:45
לא בטוח שאני מבין לאיזה סוג של בעיה אתה מתכוון במשדר מקלט.
אם המשדר משדר והמקלט קולט, סימן שהמערכת תקינה. אם הסרווים מסתובבים תקין, קשה לתאר למה הסיגנל למנוע יהיה לקוי. הרמת מצערת פותחת מנוע וסגירה סוגרת. נשמע שהכל תקין שם

Sent from my ASUS_Z00AD using Tapatalk