PDA

צפייה בגרסה מלאה : זהירות! דו מנועי ממריא, טס ונוחת עם מנוע אחד שעובד ברברס - סרטון !

ליאור זהבי
25-05-2009, 13:29:32
שלום חברים,

לאחר טיפול תחזוקה קטן ל-F15 שלי מבית HET :
http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=7288

הגעתי איתו לשטח בסוף שבוע שעבר והכנתי אותו לטיסה. מה שלא שמתי אליו לב היה שבמהלך הטיפול ניתקתי את אחד הבקרים והצלבתי בטעות בין 2 פאזות של המנוע, קרי מנוע שמאל כעת מסתובב ברברס ! הוא בעצם יונק אויר מהפליטה ודוחף אותו קדימה לכונס. בדיוק הפוך ממה שצריך להיות.
מנוע ימין עדיין עובד כראוי.

קבלו סרטון של המראה, טיסה ונחיתה עם מנוע אחד שעובד ברברס !! אני עדיין קצת בשוק שהוא שרד את הטעות המביכה. :o :eek:
Omi371qecRc

ולמעוניינים, להלן סרטון שהוא טס כמו שצריך בטיסה אחת לאחר מכן (לאחר תיקון הבעיה כמובן):
8eAkWJ_2rog

עמרי רז
25-05-2009, 14:02:46
מדהים ! כל הכבוד שהצלחת להציל אותו, נראה שהיה חסר לו הרבה כוח בהמראה..:)
איך הוא הצליח בכלל להמריא כשמנוע זהה בכוח מנגד למנוע שעובד בכיוון הנכון ?

ליאור זהבי
25-05-2009, 14:09:56
איך הוא הצליח בכלל להמריא כשמנוע זהה בכוח מנגד למנוע שעובד בכיוון הנכון ?

ההסבר לכך (פיזיקלית) פשוט מאוד.
המניפה שמסתובבת נגד הכיוון הינה בעלת יעילות נמוכה יותר, ולכן הדחף "רברס" קטן מהדחף קדימה, וכך המטוס עדיין מתקדם קדימה ולא עומד במקום.

מה שכן - היה לו YAWING (סבסוב) די נוראי ! :D

נח נח
25-05-2009, 15:14:14
ואוו אתה מדהים !

פשוט מקצוען

s.mario
25-05-2009, 15:33:49
יפה מאד ליאור...
מה שכן , למה לעלות לאויר מלחתחילה כאשר זוהתה הבעיה , ולא לנסות לפתור אותה על הקרקע?

ליאור זהבי
25-05-2009, 16:02:28
הבעיה לא זוהתה על הקרקע. :o

ZvikaF
25-05-2009, 16:10:35
יפה מאוד, אכן מקצוען רציני :)

MYHOBBY
25-05-2009, 17:05:47
הבעיה לא זוהתה על הקרקע. :o

ליאור ליאור ליאור...חח סתם איך לא שמת לב שבמכות גז הקטנות הללו הטיסן פונה??
לא נורא עדיין עבודה יפה

ליאור זהבי
25-05-2009, 17:08:35
יואב (MYHOBBY),

הייתי בטוח שהטיסן פונה בגלל גלגלים תפוסים (יום לפני כן החלפתי צמיגים), ולכן לא עליתי על הבעיה.

egrufi
25-05-2009, 17:49:22
שמע ליאור,אתה גדול.מרשים.
כשאגדל (אני בן 37) רוצה חצי מיכולות ההטסה שיש לך......
לפני 3 שבועות קניתי easy star...מצבו כעת טוטאל לוס...סתם בתור השוואה...:)

ארז.

Nlackrif
25-05-2009, 17:55:49
היתה לך ריצת המראה כמו של F-15 אמיתי;)

MYHOBBY
25-05-2009, 18:31:17
שמע ליאור,אתה גדול.מרשים.
כשאגדל (אני בן 37) רוצה חצי מיכולות ההטסה שיש לך......
לפני 3 שבועות קניתי easy star...מצבו כעת טוטאל לוס...סתם בתור השוואה...:)

ארז.

רגע אחד לפני שאתה מתייאש,הדרכה נכונה קיבלת??הדרכה בכלל קיבלת?
אגב גם את ליאור אני בטוח שמישהו לימד להטיס,זאת לא בושה ואם מדובר מטעמי חיסכון אז זה גם יוצא זול יותר.

ליאור זהבי
25-05-2009, 18:35:33
יואב,

מדוע אתה כותב עלי דברים שאינך טורח לבדוק ?

עם כל הכבוד - היות וברוב התחומים שעסקתי ב-RC הייתי חלוץ במדינת ישראל - אני למדתי בדרך הקשה - דרך הרגליים ולא דרך הראש, היות ואת מה שאני עושה לא היה ממי ללמוד (והדבר לא מבחירה!).

מי כמוני דוגל בלימוד תחת הדרכה נכונה - הרי אני מתפרנס מהעניין, ומאמין בלב שלם שהדרכה זו הדרך הנונה והיא המפתח הטוב, הקל והפשוט להצלחה.

ליאור זהבי
25-05-2009, 18:42:14
היתה לך ריצת המראה כמו של F-15 אמיתי;)

ניר,

מי כמוך יודע ? :) אתה גם ראית את המקרה בעיניך וגם פעם אחת ראית F15 אמיתי בהמראה בטח..

lior_bar_ami
25-05-2009, 19:24:00
קצת אווירודינאמיקה ;):
הסיבה היחידה (פיזיקאלית) שהמטוס הזה המריא היא מיקום המנועים, במצב זה מומנט הסיבסוב אינו גדול במיוחד (עקב מרחק קצר מאוד מציר הסיבסוב וחוסר היעילות שהוזכר מעלה).
אם המרחק היה רב (לדוגמה כמו בג'מבו ג'ט - בצידי הכנף) המטוס לא היה מתקדם שלא נדבר על ממריא, אלא מסתובב על הקרקע גם עם תיקון של כל הגה הכיוון.
האם לא היה ניתן לקזז את המטוס? שכן המומנט המסבסב של המניפה ההפוכה אפילו קטן עם בניית המהירות (וירידת הנצילות של המניפה).
מה שכן סחתיין על הניצול היפה של הדחף שנותר לך ע"מ להנחית את המטוס בבטחה על הקרקע - אך עם זאת, וזה הוכח שוב ונכתב בדם - "אין תחליף ל PREFLIGHT לפני הטיסה" שכנראה היה מוצא את התקלה, זה נכון לכל כלי טיס! מסוקים ומטוסים (מכל הסוגים) כאחד!

egrufi
25-05-2009, 19:56:31
רגע אחד לפני שאתה מתייאש,הדרכה נכונה קיבלת??הדרכה בכלל קיבלת?
אגב גם את ליאור אני בטוח שמישהו לימד להטיס,זאת לא בושה ואם מדובר מטעמי חיסכון אז זה גם יוצא זול יותר.

לא התייאשתי...להפך.מהתיסכול(לא כספי) שלא כל כך הצלחתי להטיס נוצר בי רצון להצליח ויהי מה.
הדרכה תיאורטית ואיך צריך להטיס אני יודע.על הפרקטיקה צריך עוד לעבוד....:)
בטעויות הריסוק שלי לא היה מי שיציל אותי....לא נורא לחשמל ולאלקטרוניקה שלום,נקנה עוד קלקר ידידותי לסביבה ונתאמן שוב.

saportas
25-05-2009, 20:37:09
[
המניפה שמסתובבת נגד הכיוון הינה בעלת יעילות נמוכה יותר, ולכן הדחף "רברס" קטן מהדחף

לא הגיוני . ברגע שאחד דוחף ושני שואב נוצר דחף סיבובי .
.או משקל או חוסר דחף .עם המניפה מסתובבת הפוך היתה שומע!

Nlackrif
25-05-2009, 20:57:56
לא התייאשתי...להפך.מהתיסכול(לא כספי) שלא כל כך הצלחתי להטיס נוצר בי רצון להצליח ויהי מה.
הדרכה תיאורטית ואיך צריך להטיס אני יודע.על הפרקטיקה צריך עוד לעבוד....:)
בטעויות הריסוק שלי לא היה מי שיציל אותי....לא נורא לחשמל ולאלקטרוניקה שלום,נקנה עוד קלקר ידידותי לסביבה ונתאמן שוב.

זאת הגישה! כל הכבוד.

אגב, אם אתה רוצה לחסוך קצת קלקר בעולם אתה מוזמן לברנר...אולי תקבל עזרה;)

ליאור זהבי
26-05-2009, 12:00:56
ליאור,

ראשית, אין צורך להטיף לי על PREFLIGHT. אני מכיר את הנושא היטב (כפי שאתה יודע). במקרה הזה נעשתה טעות תמימה ואיני מתבייש להודות בכך, ולכן גם פרסמתי את המקרה - ע"מ שאחרים ישכילו ממנו.
שנית, המומנט גדל (גם במניפה ההפוכה) יחד עם הדחף (שעולה עם הסל"ד למרות הירידה ביעילות).
אין לי כל רצון לפתוח דיום אירודינמי - סה"כ לחלוק חוויה מעניינת. אם הנושא מעניין אותך ותרצה, נמשיך בשיחה פרטית.

אשר SAPORTAS - המניפה אכן עבדה הפוך, ואכן היה דחף סיבובי (כפי שציינתי בהודעתי המקורית) אך לא היה הבדל ניכר ברעש בעת הפעולה של 2 המנועים, ככל הנראה בגלל הרעש הרב מהמנוע השני שגבר על הרעש של המנוע עם המניפה ההפוכה.

MDreamer
26-05-2009, 12:10:37
במקרה הזה נעשתה טעות תמימה ואיני מתבייש להודות בכך, ולכן גם פרסמתי את המקרה - ע"מ שאחרים ישכילו ממנו.
הלוואי וכולם היום עושים ככה. אני עושה. זאת הדרך הכי פחות כואבת (לאחרים) ללמוד. באמת סביר להניח שהרעש הסתיר את הבעיה.. לפעמים נוצרת תהודה מבחינת הרעש במניפות וזה ממש מבלבל.

ליאור זהבי
26-05-2009, 12:14:01
מעיין,

בדיוק כך. הרעש של התהודה מטעה מאוד.
בסופו של דבר - העיקר שאחרים ילמדו מהמקרה, וכן יהנו מהסרטון המגניב ! :)

lior_bar_ami
26-05-2009, 14:14:27
ראשית, אין צורך להטיף לי על PREFLIGHT. אני מכיר את הנושא היטב (כפי שאתה יודע). במקרה הזה נעשתה טעות תמימה ואיני מתבייש להודות בכך, ולכן גם פרסמתי את המקרה - ע"מ שאחרים ישכילו ממנו.

חלילה להטיף,
המסקנה לגבי ה PF היא מתבקשת והושלכה על הכלל ולאו דווקא עם התייחסות למקרה הפרטי.
אני בטוח שאתה מקפיד לבצע בדיקות קפדניות לכלי הטיס שלך ואין ספק שכולם עושים טעויות.

כולי תקווה שאחרים (מתחילים ומקצוענים כאחד) יקחו את מוסר ההשכל הברור מהסיפור ויבצעו את הבדיקות שהמון אנשים (כפי שאתה יודע) מוותרים עליהן...

לגבי הדיון אכן נמשיך אותו בפרטי, אך אני אתן לך נק' קטנה לחשיבה בינתיים האם למרחק D=0 בין המנועים יהיה אפקט מסבסב? ברור שלא, איני טוען שב D=6.9cm לא קיים אפקט מסבסב אך שהוא קטן הרבה יותר מהאפקט הבולם נטו של המניפה הלא נצילה - לעומת זאת אם האפקט קטן מספיק ע"מ להמריא את המטוס ע"י תיקון הוא אינו אפקט גדול.

ליאור זהבי
26-05-2009, 17:53:38
ברור שהוא לא גדול (הרי המטוס טס) אבל הוא בהחלט קיים והורגש בטיסה (המטוס סיבסב כל הזמן).

לגבי המרחק - במקרה הזה D לא שווה 0.

תחשוב על עוד דבר - במקרה הזה הגרר שהמניפה הלא יעילה יצרה אל מול האויר הנכנס מהכונס מפאת מהירות הטיסה - רק החריף את הסבסוב.

בכל אופן - נמשיך את השיחה בפרטי לכשתהיה מחובר.