PDA

צפייה בגרסה מלאה : שרשור בניה אודיסאה בחלל - הסילון הראשון שלי

StallSpeed
07-05-2018, 20:32:35
שלום לכולם,

לא מעט שנים מטיסים בארץ טיסני סילון כאלו ואחרים, יש בארץ מטיסים מהשורה הראשונה וטיסנים מורכבים ואיכותיים שלא יביישו אף מנחת דשא רחב ידיים באירופה הרחוקה.
לפני שנה בערך התחלתי לפזול לתחום הזה. משהו ברעיון של טיסן קומפוזיט מהיר מונע טורבינה התחיל להתנחל אצלי.
דחיתי את הרעיון בגלל אילוצי החיים השונים אבל איפשהו זה תמיד היה ברקע.

בחוה"מ האחרון יצא לי לראות באחד משטחי ההטסה טיסן אקסקליבר שהשאיר בי רושם של טיסן לא רע בכלל ומשם הדרך התקצרה לאינטרנט להתעניין בעלויות קניה משלוחים ומיסים.
לאחר שהתקבלה ההחלטה שהולכים על זה החלטתי לעצור שניה לפני ולעשות תהליך מסודר, הכנתי טבלת אקסל, מסגרת תקציב, וטיוטא של רשימת קניות.
לאחר לבטים ועשיית "שיעורי בית" החלטתי לשדרג לאח הגדול של האקסקליבר הפופולארי, והזמנתי מחו"ל את גרסת ה XL, שילמתי וחזרתי למחשב להנדס את שאר הרשימה.
לא עברו 3 שעות וקיבלתי מייל שלא ניתן לשלוח את הטיסן לארצנו (לפחות לא מהחנות בה הזמנתי) והעסקה בוטלה.

אחרי חשיבה נוספת החלטתי לנסות את השוק המקומי, ובהתייעצות עם מטיסים ותיקים ומנוסים ממני, החלטתי לקנות כאן בארצנו הקטנה טיסן סילון קומפוזיט העונה לשם Odyssey.
הוסבר לי שעל-אף מראהו "הקרבי", עם סבלנות והדרכה נכונה יכול להיות סילון מתחילים מהשורה.

היום התחדשתי לי, וחזרתי הביתה עם אחד כזה בבגאז' של האוטו, ועל הדרך בפקקים של גהה אמרתי לעצמי "אם כבר, אז למה לא שרשור בנייה?!".
אז הנה...

שרשור בניה איטי באופן מוגזם של הסילון הראשון שלי...

StallSpeed
07-05-2018, 20:57:53
כמו שכתבתי, שרשור הבניה יהיה איטי באופן מוגזם, אבל שניה לפני שנצלול, קצת נתונים על הטיסן המדובר:

ה Odyssey הוא קיט קומפוזיט ערום (ללא אלקטרוניקה וכו') המיוצר ע"י Top-Rc (סין).

כנף 219 ס"מ.
אורך 232 ס"מ.
ע"פ נתוני יצרן יש להתקין טורבינה 100 עד 140 ניוטון.
יש צורך ב 8 סרוואים.

קישור ליצרן:
http://www.toprcmodel.com

למיטב זכרוני, חוקי הפורום אוסרים קישור לעסקי טיסנאות בארץ ולכן לא ארשום את שם החנות (אפשר לשאול בהודעה פרטית).

StallSpeed
07-05-2018, 21:06:44
תמונות מהאינטרנט:

147933

147936

147937

ZvikaF
08-05-2018, 07:43:19
יפה מאוד ... מזמן לא היה תיעוד של בניית טיסן סילוני ... :)
איפה אתה מתכנן להטיס אותו ?

StallSpeed
09-05-2018, 20:01:43
יפה מאוד ... מזמן לא היה תיעוד של בניית טיסן סילוני ... :)
איפה אתה מתכנן להטיס אותו ?

תודה.

את הטיסות הראשונות אבצע עם מישהו מנוסה שידריך אותי ולכן אטיס היכן שהוא יבחר. אני מניח שזה יהיה במנחתים היותר סלחניים בדרום הארץ.

ZvikaF
09-05-2018, 20:10:38
בהצלחה :)

StallSpeed
09-05-2018, 20:19:33
אתמול הצלחתי לגנוב איזו שעה לפתוח את הקופסא ולראות עם מה אני הולך להתמודד.

אני מטיס קצת יותר מ 20 שנים, ובשנים האחרונות היה לי העונג לפתוח ולבנות ג'איינטים מרוב החברות הגדולות בשוק.
אני חייב לציין שזו אחת האריזות המקוריות שיצא לי לראות ואין ספק שהיצרן בסין השקיע מחשבה בנושא.

הטיסן מגיע בכמה חלקים מרכזיים, גוף (מחולק לשני חלקים), זוג כנפיים, זוג מייצבי גובה, מייצב כיוון, מוטות, ושקית אביזרים.

נקודות מעניינות:
1. עם הטיסן מסופקת יחידת קוקפיט בסגנון סקייל.
2. הפתחים לזרועות הסרוו אינם קיימים ויש לפתוח עם דרמל.
3. עבודת הצבע נראית איכותית והגימור טוב.
4. מוטות הכנפיים (3 סה"כ) עשויות אלומיניום ולא קרבון, ולא מסופק תיק לכנפיים (הפתיע אותי אחרי שנים של פינוק עם טיסני אקסטרים פלייט ודומיהם).
5. עם הטיסן מסופקת "יחידת דלק" שזה בעצם שני מיכלים שיושבים האחד על גבי השני ויש לחבר צנרת ביניהם (כנראה עקב אילוצי מקום וצורה בתוך גוף הטיסן).
6. עם הטיסן מסופק צינור פליטה (Tail Pipe) ואין צורך לרכוש כזה.

StallSpeed
09-05-2018, 20:31:23
בהצלחה :)

תודה.

StallSpeed
09-05-2018, 20:43:33
147975

147976

147977

147979

147978

147980

147981

147982

147983

147984

147985

147986

147987

147988

147989

147990

StallSpeed
09-05-2018, 21:03:13
בשעה טובה סיכמתי טיוטא של אקסל ציוד:

קיט:
זו לא חוכמה - הוא כבר בבית!

טורבינה:
הייתה התלבטות (אפרט למטה), לבסוף בחרתי ב Jets Munt M140 XBL - הוזמן.

מתקפלים:
דילמה - התלבטות בין Electron (שלהבנתי זה המותג המוביל בשוק) לבין הסט הסיני הייעודי (שמאוד הומלץ ע"י החבר'ה בארץ) שמחירו נמוך ב 30 אחוז בערך.

סרוואים (8):
טרם החלטתי סופית על דגם, בראש הרשימה Savox 2270 - מאוד קרוב להזמין.

לוח חשמל:
החלטתי על Power Box Mercury SRS - הוזמן.

סוללות:
שתי סוללות ליפו להזנת המערכת פלוס סוללה נוספת לטורבינה - טרם החלטתי על נפחים.

מקלטים:
התלבטות בין אחד לשניים - יש לי במלאי R7008 חדש אחד.

מיכל דלק קדמי (Header):
טרם חקרתי את הנושא.

סיכום ביניים קניות:
Jets Munt 140
Retracts
Servo x8
Power Board
Lipo x3
Receiver
Header Tank

StallSpeed
09-05-2018, 21:26:12
היתה לי התלבטות רצינית בנוגע לטורבינה.

הנחת המוצא (השגויה?) שלי הייתה שעל אף שזה הסילון הראשון, יש חשש שאני אתרגל אליו מהר ואז ארצה עוד כח, מהירות, ספורטיביות וכו' וכו'.
זו בערך הגישה הסטנדרטית שרווחת בסביבה שלי בנוגע לשאלות התאמת מנוע לפריים (חשמלי או בנזין), על-אף שהיא לא תמיד נכונה.

תמיד חשבתי שהסטאפ האולטימטיבי הוא איזון בין שיקולי כח / משקל / תאוצה / החשה / איזון וכו' - לא משנה כמה הגישה שלך מדעית, זה תמיד סוג של אומנות.

בגישה הזו חתרתי ישר למנוע שיהיה קצת Over לפריים הייעודי וכיוונתי לטורבינה בדחף 16 ק"ג, וזאת במיוחד שרובן במשקל דומה לטורבינות 14 ק"ג (המקסימום בטווח היצרן).
חשש אחד שעלה הוא נושא ה Idle Thrust, שכן טורבינה חזקה יותר מספקת דחף חזק יותר בסרק.
עם הלבטים האלו בראש החלטתי להתייעץ עם מנוסים ממני (לא תמיד פשוט!).

שיקולים מרכזיים היו:
1. האם טורבינה 14 תהיה חזקה מספיק לספק פאן גם אחרי פרק "הלימוד" או שכדאי מראש לבחור ב 16?
2. האם טורבינה 14 תשמש אותי גם לטיסן הבא (כן, גם אני חוטא במחשבות על הטיסן הבא כאשר הנוכחי טרם טס)?
3. מה הבדלי העלויות בין 14 ל 16?
4. לאילו יצרנים יש 14 ו/או 16?
5. כמה עודף הכוח בסרק יקשה עלי (להזכירכם סילון ראשון)?

מסקנות:
1. לאחר התייעצות הוסבר לי (ע"י יותר מגורם אחד) שטורבינה 14 תספק מספיק פאן לפרק זמן לא קצר.
2. החלטתי לוותר על השיקול הזה, אני בונה כרגע את הסילון הראשון שלי ומתרכז בו. לא בטיסן הבא. השאלה צריכה להיות מה מיטבי לפריים הזה.
3. הבדל עלויות זניח.
4. לפני הכניסה לכל ההתלבטות הזו עשיתי שיעורי בית והחלטתי על Jets Munt או KingTech, הראשון מחזיק 14 במלאי ותיכף מוציא 16, השני מחזיק את שניהם.
5. לא יודע, בכל זאת קושי נוסף (ומיותר) להתמודד איתו.
עוד:
6. היצרן קבע טווח - בכלל לא בטוח שאני יודע יותר טוב ממנו.
7. נסיון של אחרים ממליץ על 14.
8. ראיתי במו עיניי טיסן כזה עם טורבינה 14, לא נראה לי חסר.

החלטה התקבלה.

ZvikaF
10-05-2018, 07:04:58
יופי של תיעוד וניתוח מצב ... אהבתי :)

moshet
10-05-2018, 17:31:18
אני רחוק שנות אור מJETים אבל ממש כיף לקרוא
בהצלחה רבה והנאה עצומה !

StallSpeed
11-05-2018, 17:00:46
אני רחוק שנות אור מJETים אבל ממש כיף לקרוא
בהצלחה רבה והנאה עצומה !

תודה.

StallSpeed
12-05-2018, 18:40:48
הקיט דורש 8 סרוואים סה"כ:

מאזנות - 2.
מדפים - 2.
הגאי גובה - 2.
הגה כיוון - 1.
היגוי גלגל -1.

הצבתי רשימת דרישות לסרוואים שאבחר:
דיגיטליים.
HV (כל הסטאפ יוזן ב 7.4 וולט).
גלג"ש פלדה או טיטניום.
מנועי Brushless.
בעלי רזולוציה גבוה (2048 ביט ומעלה).

שני המדפים הם המשטחים עליהם מופעל העומס הגדול ביותר, במיוחד אם מגבירים את הזווית שלהם כך שישמשו כ Air Brake בזמן בלימה ולכן הם יקבלו סרוואים חזקים יותר.
יש לי בבית מלאי סרוואים מדגם 2290 של סאווקס, שהזמנתי לפרוייקט אחר וטרם השתמשתי. אלו סרוואים חזקים (50 ק"ג לס"מ) העומדים ברשימת הדרישות שהצבתי.
לשאר הקיט אשתמש ב 6 סרוואים מדגם 2270 של סאווקס, גם אלו סרוואים חזקים (32 ק"ג לס"מ) העומדים בדרישות שהצבתי.

StallSpeed
12-05-2018, 19:01:15
הגיע הזמן לגזור מהאקסל ומהתכנונים שלי רשימת קניות:

01) דבקים - הדבק המרכזי שאשתמש בו יהיה פולימר אפוקסי מבני מעולם התעופה Hysol 9462 של Loctite.

02) מאריכים - סט מאריכים HD בקוטר 22 AWG - אני פשוט אזמין אורך אחיד של 1 מטר, אחתוך ואלחים בהתאם לצורך.

03) מתקפלים - סט מתקפלים חשמליים (Electron או המקורי של הקיט).

04) צנרת - Tygon של דוברו במידה 5/32.

05) מיכל Header מונע בועות.

06) סרוואים - 6 יחידות 2270 של סאווקס.

07) בולינקים - במקום אלו שסופקו עם הקיט, אשתמש בדוברו 4-40 ובמוטות הברגה מלאה תואמים.

08) כיסוי נגד חום - ישמש לציפוי המאריכים העוברים באיזור המנוע / פליטה.

09) שני מקלטים - החלטתי לוותר על 7008SB ולבחור בדגם אחר, באחד הפוסטים הבאים אפרט למה.

כנראה שלאורך הבניה אצטרך דברים נוספים, אעדכן בהתאם.

E r e z
12-05-2018, 19:19:12
יופי של שרשור בניה! הנושא מענין מאד וההצגה יפה, מפורטת, ומקצועית מאד!

שאלה - ראיתי שציינת ברשימה 2 מקלטים - האם זה פשוט לצורך יתירות? ואם כן, איך הולכת להיות חלוקת הערוצים/סרוואים בינהם?

StallSpeed
12-05-2018, 19:35:06
יופי של שרשור בניה! הנושא מענין מאד וההצגה יפה, מפורטת, ומקצועית מאד!

שאלה - ראיתי שציינת ברשימה 2 מקלטים - האם זה פשוט לצורך יתירות? ואם כן, איך הולכת להיות חלוקת הערוצים/סרוואים בינהם?

תודה.
אכן בשביל יתירות.
אשתמש ב Mercury SRS. ע"פ היצרן, המוצר יודע להתחבר לשני מקלטים בפרוטוקול SBUS ולבצע השוואה שוטפת בזמן אמת בין כמות ה Errors המתקבלים ולבחור את ה Feed המיטבי מהשניים.
(אני מניח שמאחורי הקלעים כתבו אלגוריתם קטן המשווה בין ערכי CRC המתקבלים מכל Feed).

StallSpeed
13-05-2018, 20:55:41
בשלב התכנון המקורי החלטתי להשתמש במאריכים בקוטר 22 AWG לכל הטיסן. לאחר מחשבה נוספת החלטתי ללכת טיפה יותר רחוק.
Taildragger ארה"ב מייצרים מאריכים בקוטר 20 AWG ובעלי 100 סיבי הולכה, ע"פ הפורומים בחו"ל בהם אני מבלה רוב הזמן, הם נחשבים לאיכותיים מאוד ובעלי התנגדות נמוכה.
ההתנגדות הנמוכה חשובה ברגע שפורשים כבלים לאורך כל הטיסן כמעט (בערך 2 מטר).

הזמנתי חבילה עם מאריכים באורכים שונים (חלק יולחמו ישירות לסרווים וחלק ישמשו כקבועים ב Powerbox).

StallSpeed
13-05-2018, 21:04:28
היום גנבתי שעה לעשות כמה דברים.

01) פתחתי את שקיות הציוד, עברתי על הכל כדי לראות שאני מבין לאן כל חלק או בורג שייך, סימנתי מה שצריך.
02) ביצעתי השוואה בין חלקים זהים כדי לוודא שאין חריגות, למשל השוותי את כל ההורנים אחד לשני כדי לוודא שהם זהים (כך אפשר לדעת שכולם מתאימים בכל מקום. אחרת צריך לסמן איזה מתאים לאן).

סרוואים במדפים:
בקיט מגיעים חלקי אלומיניום בצורת האות L, אלו משמשים להתקנת הסרוואים לפלטות. לאחר בחינה של הנושא הסקתי כי יש להאריך טיפה את החריץ דרכו זרוע הסרוו יוצאת ולמקם את הסרוו Off-Center, כדי למקסם את טווח התנועה האפשרי של הזרוע (וככה להרוויח רזולוציה).
הספקתי הערב להאריך את החריץ המדובר ולסמן ולקדוח ארבעה חורים בהם יותקנו אותם חלקים בצורת L.
בנוסף, היה צורך בחיתוך קטנטן בבסיס אליו מתחברת הפלטה כדי שהחלק יתיישב כראוי.

בהמשך אסיים את החלק ואוסיף תמונות.

StallSpeed
14-05-2018, 12:30:17
תהליך קבוע שאני מיישם לפני החלטה על ציוד בטיסנים (והרבה פעמים סתם כשאני קונה משהו לבית) הוא להסתובב קצת בפורומים בחו"ל ולקרוא דעות של אחרים בדגש על תקלות נפוצות וכו'.
נתקלתי בכמה שרשורים המציגים חשש לתקלה בתאימות בין מקלטי 7008 ומוצרי SRS של Powerbox, נראה כי לדגמים הראשונים של מקלטי 7008 יש נטיה להציג למערכת ה SRS המון שגיאות בקבלת מידע ובכך לגרום למערכת לעבור בין שני המקלטים ללא הרף.
נראה שמקלטי 7003 אינם סובלים מהתקלה הזו (אולי כי הם חדישים יותר?).
הפתרון המוצג בפורומים של חברת Powerbox הוא עדכון גרסת קושחה (Firmware) למקלטי 7008 או פשוט להשתמש במקלטי 7003 מראש.

החלטתי לשמור את ה 7008 הפנוי שברשותי לפרוייקט אחר (שיהיה ללא Powerbox) ולהזמין זוג מקלטי 7003.

מי שמעוניין יכול לקרוא עוד כאן:
http://forum.powerbox-systems.com/forum/index.php?thread/946-futaba-7008sb-and-comp-srs-problems/
http://forum.powerbox-systems.com/forum/index.php?thread/2894-competition-srs-futaba-r7008-sb-binding/
http://forum.powerbox-systems.com/forum/index.php?thread/3693-futaba-r7008sb-update-or-not/

StallSpeed
14-05-2018, 12:35:22
היום הוצאתי הזמנת ציוד נוספת:

סרוו Savox 2270 - שש יחידות.
מקלט R7003SB - שתי יחידות.
בולינקים 4-40 דוברו - ארבע יחידות (כל יחידה היא זוג).

דבר נוסף שכללתי בהזמנה הוא גליל של צנרת טייגון של דוברו, זו צנרת עם קוטר פנימי קרוב לארבעה מ"מ (5/32 אינצ') והיא תשמש לכל נושא מערכת הדלק מלבד במקטע שנמצא בין משאבת הדלק לטורבינה, שם לא מומלץ להשתמש בטייגון מכיוון שיש לחץ חיובי.

ZvikaF
14-05-2018, 16:01:35
יפה מאוד :)
( לא נראה לי שב SBUS יש CRC )

StallSpeed
19-05-2018, 14:46:53
יפה מאוד :)
( לא נראה לי שב SBUS יש CRC )

תודה.
(לא כיוונתי למנגנון CRC המוכר מתקשורת מחשבים, אלא ליישום כלשהו של מנגנון דומה המאפשר ספירה של כמות ה errors המתקבלים מכל מקלט).

StallSpeed
19-05-2018, 15:03:37
הספקתי לסיים למתקן את הסרוואים של המדפים.

בכל אחת משתי פלטות העץ (אחת לכל כנף), קדחתי ארבעה חורים להרכיב את זוויות ה L שיחזיקו את הסרוואים עצמם, הארכתי ב 15 מ"מ את מפתח זרוע הסרוו, ולאחר מכן התקנתי את הסרוואים עצמם.

ברגי פיליפס:
לא חובב גדול של ברגי פיליפס לכן אשתמש בעיקר בברגי אלן בכל הטיסן.
במדפים זה בא לידי ביטוי בכך שהחלפתי את ארבעת הברגים המחברים את הסרוואים לזוויות ה L מפיליפס שהגיעו עם הקיט לברגי אלן נוספים שהיו בקיט (במקור היו אמורים לשמש לסרוואים של המאזנות).
מעבר לזה, הרחבתי טיפה את ארבעת החורים בקצוות כל פלטה (אלו המשמשים לחיבור הפלטה לכנף) ושם אשתמש בברגי 893 של דוברו במקום הפיליפס המקוריים.

שתי נקודות נוספות:
הברגים המחזיקים את זוויות ה L לפלטות הודקו עם אומי ניילוק.
הברגים המהדקים את הסרוואים עצמם לזוויות ה L הודקו עם Thread Locker מספר 42.
נקודה חשובה, לפני שימוש ב Thread Locker, חובה לנקות את הברגים והאומים / חורי ההברגה עם אציטון ולייבש היטב, אחרת הלכלוך והשמן הקיימים לפעמים על ברגים מונעים מהחומר לבצע את עבודתו.

תמונות:

E r e z
19-05-2018, 17:12:25
האם לא עדיף להתקין את הסרווס ישירות למבנה הכנף ולתת לדיקטים האלה לתפקד אך ורק ככיסוי אווירודינאמי?
הם נראים בתמונות כדיקטים פשוטים עם חורים די קרובים לשוליים...
אני אישית מנסה להימנע מהתקנות כאלה, בטיסנים הרבה יותר פשוטים משלך.

StallSpeed
19-05-2018, 18:16:39
האם לא עדיף להתקין את הסרווס ישירות למבנה הכנף ולתת לדיקטים האלה לתפקד אך ורק ככיסוי אווירודינאמי?
הם נראים בתמונות כדיקטים פשוטים עם חורים די קרובים לשוליים...
אני אישית מנסה להימנע מהתקנות כאלה, בטיסנים הרבה יותר פשוטים משלך.

למען האמת לא חשבתי על הדיקטים האלה כנקודת חולשה. זו צורת התכנון של היצרן. יחד עם זאת, לא תמיד היצרן בוחר בתכנון המיטבי.
אני אחשוב על הנושא, ובמקביל אחקור קצת (שרשורי בניה מקבילים בחו"ל, והתייעצות עם אחרים בעלי טיסנים כאלו לשמוע מניסיונם אם היו תקלות עם החלק הזה).

StallSpeed
19-05-2018, 18:23:38
הספקתי להרכיב את הטיסן בחוץ לכמה דקות כדי לקבל מושג לגבי המראה הסופי במציאות.

:cool::cool::cool:

תמונות:

ZvikaF
21-05-2018, 09:56:33
נראה מעולה ... בהצלחה :)

StallSpeed
23-05-2018, 11:28:07
מעדכן שהגיע המשלוח מ Powerbox גרמניה:

סט לוח ראשי - Mercury SRS (כולל המפסק הסטנדרטי שלהם ולוח תצוגה דיגיטלי).
סט מפסק מגנטי - MagSensor.
מחברים ראשיים - MPX (זוג).
מתאם טלמטריה לפרוטוקול פוטאבה - Teleconverter.

כשיגיע ויצטבר אצלי עוד ציוד שהוזמן אעלה תמונות.

StallSpeed
23-05-2018, 21:49:11
משתמש בשם MCMF מנהל שרשור בניה מקביל אך סגר אותו כך שלא ניתן להגיב בו לכן העברתי את הציטוט שלו לכאן:

מאחר ובניתי שלושה טיסנים כאלה במקביל ואין לי תמונה דל הנוכחי כשהוא מורכב אני מעלה תמונה של הראשון.

למען הכנות : יש מישהו כאן שכרגע בונה מרכיב טיסן מדגם Odesy..
עם כל הכבוד שהטיסן שלו אמנם צבוע מועתק מה אולטרה בנדיט של BVM בערך זה איננו הוא .

אם כבר העלה את הנושא, אפרט קצת בפינת ההיסטוריון התורן:

ה Ultra Bandit אותו בונה MCMF הוא סילון ותיק הנחשב לאיכותי ומהיר, ומיוצר ע"י חברת BVM הוותיקה (1981) מפלורידה, ארה"ב.
טיסני BVM נהנים ממוניטין של כלים טובים ואיכותיים (וכמובן יקרים).

ה Odyssey מיוצר ע"י חברה סינית בשם Top-Rc Model, חברה ותיקה בתחום טיסני הסקייל-קומפוזיט וחדשה יחסית בתחום הסילוניים (על-אף שמשיקה כרגע לא מעט דגמים מעניינים).

לא יודע אם הטיסן הוא העתק של ה Ultra Bandit או לא (סיכוי כלשהו שכן), ולא ידוע לי איך אחד טס ביחס לשני (זה הסילון הראשון שלי).

http://www.bvmjets.com/

http://www.toprcmodel.com/

לגבי הצביעה,
למיטב ידיעתי שני הטיסנים הם העתק סכמי כללי (לא ידוע לי על דגם מדוייק בסכימה המדוייקת הזו) של מטוסי האימון של הצי האמריקאי, ביניהם ה T2, ה T45, ואפילו T-34 בצבע הזה.

E r e z
24-05-2018, 06:38:36
עזוב אותך מסכימות צביעה ומי העתיק ממי :rolleyes:
מה שטוב בשרשור שלך זה הפירוט והתיעוד וההתלבטויות, וזה שאפשר לשאול ולהתייחס.

ממשיך לעקוב, זה בהחלט שונה ממה שאני רגיל לבנות ;)

אבי סירוטה
24-05-2018, 10:13:23
+1

StallSpeed
25-05-2018, 14:37:51
עזוב אותך מסכימות צביעה ומי העתיק ממי :rolleyes:
מה שטוב בשרשור שלך זה הפירוט והתיעוד וההתלבטויות, וזה שאפשר לשאול ולהתייחס.

ממשיך לעקוב, זה בהחלט שונה ממה שאני רגיל לבנות ;)

+1

אחלה, ממשיכים,

StallSpeed
25-05-2018, 14:41:17
Powerbox

StallSpeed
25-05-2018, 15:06:25
היום התפניתי לכמה שעות:

1) מכיוון שה Powerbox ישמש גם כ Gyro, יש חשיבות רבה לכך שיהיה מאוד יציב בתוך הטיסן (למרות שבניגוד לבנזין אני צופה כאן מעט מאוד וויברציות), ובנוסף יותקן ישר ומדוייק ביחס לקו האורך של הטיסן (כיוון הטיסה).
לצורך כך, החלטתי שלהבריג אותו לפלטה עצמה לא מספיק, והכנתי תושבת עץ מתחת לפלטה כך ששני הברגים הקדמיים של ה Powerbox יהודקו ישירות לתושבת המודבקת לאחד מחציצי הגוף.
עקב השינוי בגובה הפלטה, נאלצתי להכין תושבת נוספת גם בקצה האחורי של הפלטה.
מעבר לכך, שירטטתי בהתאם ומיקמתי את ה Powerbox במקומו, (הוא טרם מהודק, הפלטה הזו תפורק עוד פעמים רבות עד לטסט).

148141
148140
148139
148138
148137
148136

2) עברתי על עוד מספר דברים:

2.א) היה צורך בשיוף קל כדי שדלת הגלגל הקדמי תשב טוב במקומה - בוצע.
2.ב) נתקלתי בקושי להכניס את החציץ האחרון (זה שמחזיק את הקצה האחורי של ה Thrust Tube) - צריך לחשוב על פתרון.
2.ג) עברתי על מנגנוני ההידוק של מייצבי הכיוון והגובה, הפטנט בטיסן הזה הוא שבכל משטח כזה ה Anti Rotation Pin נכנס למעין קלאפה כזו שהותקנה בתוך הטיסן, ואז יש להדק אותה עם בורג מבחוץ והלחץ הזה הוא בעצם מה שמחזיק את המשטח מהודק לטיסן. הברגים הקיימים שם לא לרוחי (נראים מג'וייפים כאלה) והחלפתי ל M3x16 חדשים במייצב הכיוון, בהמשך אחליף לשאר. אנסה לצלם את החלק בהמשך.

ZvikaF
25-05-2018, 16:32:41
יפה :)

StallSpeed
29-05-2018, 18:58:10
היום הספקתי לעבור בדואר לאסוף את ההזמנה מ Dreamworks הכוללת שני דבקי הייסול מה שאומר שבקרוב נוכל להתקדם.
הייסול זה מותג של חברת LOCTITE לדבקים בתקן תעשייתי (לרבות תעשיית התעופה) (Aviation Grade), בניגוד לדבקים הקלאסיים בתחביב שהם מוגדרים בתקן תחביב (Hobby Grade).

נתוני הדבקים בהם החלטתי להשתמש:

LOCTITE EA E-20HP

- מתגבש לצבע אוף-וויט.
- צמיגות קלה-בינונית (30,000 cP) (יכול לנזול לתוך מקומות צרים).
- יחס ערבוב 1:2.
- זמן עבודה 20 דקות.
- זמן התגבשות 2 שעות.
-זמן התגבשות מלא 24 שעות.
-טמפרטורה נדרשת לגיבוש 25 מעלות (טמפרטורת החדר).

LOCTITE EA 608

- מתגבש כשקוף.
- צמיגות גבוהה (100,000 cP) (לא נוזל).
- יחס ערבוב 1:1.
-זמן עבודה 5 דקות.
- זמן התגבשות 15 דקות.
- זמן התגבשות 24 שעות.
-טמפרטורה נדרשת לגיבוש 25 מעלות (טמפרטורת החדר).

התקדמות בקרוב...

StallSpeed
30-05-2018, 19:39:39
בכל הטיסן מגיעים הורנים אחידים מפיברגלס (נראה כמו G10 סטנדרטי).
הדבקתי היום את אלו של המדפים.
הפעולה פשוטה: שיוף של הצד הנכנס פנימה אל תוך החריץ (בשביל משטח הדבקה מחוספס) ונקיון שלו ושל החריץ.
לפני כן הגדלתי את החור בקצה ההורן כדי שבורג הבולינק יכנס (ויהיה צפוף ללא חופש).
הכנה של דבק בכמות מספקת, מריחת שכבה עדינה על ההורן והכנסת דבק לחריץ. לאחר מכן התקנת שני ההורנים תוך כדי שהבולינק והבורג מותקנים.

לאחר מכן הספקתי להדביק את שלושת הצירים של הגה הכיוון להגה, כאן השתמשתי בקרם ידיים של נוטרוג'ינה (החביב עליי למטרה זו עקב סמיכותו) לכיסוי איזור הפין כדי למנוע מדבק להכנס.
מריחה של דבק על הציר ובתוך החור והתקנה בצורה מיושרת ואחידה (90 מעלות לקו האנך של המשטח).

בתמונה האחרונה ניתן לראות את הקרטונים בהם השתמשתי לערבוב, אני תמיד מערבב קצת יותר דבק מהנחוץ ושומר לי בצד כביקורת (Control) לוודא למחרת שהתערובת תקינה.

MCMF
31-05-2018, 01:33:32
המלצה ,
להרכיב את כל הציוד על רצפת הגוף וש הפלטה תשמש כמגן על החיווט והצנרת. את הפלטה לפתוח בה פתחים שהציוד יראה דרכה לבקורת בצורה זו כשמסירים את המגש / מכסה לא צריך לנתק את החיווט מהרכיבים השונים , בנוסף ניתן לדייק בהתקנה של החיווט בצורה מסודרת ובאורכים מדוייקים בין הרכיבים , אחרת במקרה המתוכנן כרגע תצטרך להשאיר לא מעט ספייר באורכי החיווט למקרה ותצטרך להרים את המגש ממקומו כאשר החיווט עדיין מחובר.

MCMF
31-05-2018, 01:36:37
דוגמא...

MCMF
31-05-2018, 01:51:07
המלצה נוספת ,
באם אתה מטיס עם פוטבה הבעלים והיצרן של פאוור בוקס ממליץ מאד להשתמש במקלטי ה -R7003SB. ולא ב R7008SB למוצרים שלו .

MCMF
31-05-2018, 01:57:46
בכל מקרה בעת בדיקות הטווח לפני הטיסה יש להסתכל על הצג של הפאוור בוקס ולוודא שמספר Lost frames הוא לא עולה על 100, אם כן הדבר מעיד על בעיית תקשורת אקוטית יהי זה מיקום מחדש של המקלטים והאנטנות שלהם אחד ביחס לשני או חמור מכך הצורך בעדכון גרסת תוכנה למקלטים ולשלט. חשוב ביותר שכן בטיסנים הללו יש המון ״רעש״ אלקטרומגנטי .. RFI ו EMI.

StallSpeed
31-05-2018, 20:22:02
המלצה נוספת ,
באם אתה מטיס עם פוטבה הבעלים והיצרן של פאוור בוקס ממליץ מאד להשתמש במקלטי ה -R7003SB. ולא ב R7008SB למוצרים שלו .

בכל מקרה בעת בדיקות הטווח לפני הטיסה יש להסתכל על הצג של הפאוור בוקס ולוודא שמספר Lost frames הוא לא עולה על 100, אם כן הדבר מעיד על בעיית תקשורת אקוטית יהי זה מיקום מחדש של המקלטים והאנטנות שלהם אחד ביחס לשני או חמור מכך הצורך בעדכון גרסת תוכנה למקלטים ולשלט. חשוב ביותר שכן בטיסנים הללו יש המון ״רעש״ אלקטרומגנטי .. RFI ו EMI.

תודה על ה Heads-up.
הנושא מוכר, כתבתי על זה בפוסט מספר 21:

תהליך קבוע שאני מיישם לפני החלטה על ציוד בטיסנים (והרבה פעמים סתם כשאני קונה משהו לבית) הוא להסתובב קצת בפורומים בחו"ל ולקרוא דעות של אחרים בדגש על תקלות נפוצות וכו'.
נתקלתי בכמה שרשורים המציגים חשש לתקלה בתאימות בין מקלטי 7008 ומוצרי SRS של Powerbox, נראה כי לדגמים הראשונים של מקלטי 7008 יש נטיה להציג למערכת ה SRS המון שגיאות בקבלת מידע ובכך לגרום למערכת לעבור בין שני המקלטים ללא הרף.
נראה שמקלטי 7003 אינם סובלים מהתקלה הזו (אולי כי הם חדישים יותר?).
הפתרון המוצג בפורומים של חברת Powerbox הוא עדכון גרסת קושחה (Firmware) למקלטי 7008 או פשוט להשתמש במקלטי 7003 מראש.

החלטתי לשמור את ה 7008 הפנוי שברשותי לפרוייקט אחר (שיהיה ללא Powerbox) ולהזמין זוג מקלטי 7003.

מי שמעוניין יכול לקרוא עוד כאן:
http://forum.powerbox-systems.com/forum/index.php?thread/946-futaba-7008sb-and-comp-srs-problems/
http://forum.powerbox-systems.com/forum/index.php?thread/2894-competition-srs-futaba-r7008-sb-binding/
http://forum.powerbox-systems.com/forum/index.php?thread/3693-futaba-r7008sb-update-or-not/

StallSpeed
31-05-2018, 20:35:42
המלצה ,
להרכיב את כל הציוד על רצפת הגוף וש הפלטה תשמש כמגן על החיווט והצנרת. את הפלטה לפתוח בה פתחים שהציוד יראה דרכה לבקורת בצורה זו כשמסירים את המגש / מכסה לא צריך לנתק את החיווט מהרכיבים השונים , בנוסף ניתן לדייק בהתקנה של החיווט בצורה מסודרת ובאורכים מדוייקים בין הרכיבים , אחרת במקרה המתוכנן כרגע תצטרך להשאיר לא מעט ספייר באורכי החיווט למקרה ותצטרך להרים את המגש ממקומו כאשר החיווט עדיין מחובר.

אין ספק שהרכבה בצורה הזו אסתטית יותר והדוגמה שהעלית נראית מעולה.
יחד עם זאת, לא כ"כ הבנתי את היתרון.
התוכנית המקורית שלי היא שכל הציוד יותקן על המגש כך שלא יהיה צורך להסיר אותו אלא במקרים נדירים (הכוונה היא שחיווט יעבור מתחת למגש אך הציוד יהיה עליו).
את החיווט אני מתכנן לעשות בצורה מסודרת ובאורכים מדוייקים, מעבר לכך אני ממעיט להשתמש במחברים ומלחים בנקודות אסטרטגיות.

יכול להיות שהתוכנית שלי לא תצליח בעקבות חוסר מקום על המגש, אני אכין בקרוב תוכנית מיקום של הציוד ואתכנן את החיווט ונתקדם משם.

StallSpeed
31-05-2018, 20:40:43
היום הגיעו חבילות מעניינות:

1) הטורבינה.
2) החלטתי בנושא הגלגלים וקפצתי לקנות את הסט הייעודי של Top-Rc שנמכר בארץ.
3) על הדרך קניתי גם מיכל UAT, גם הוא של Top-Rc.

בהמשך תמונות והתקדמות.

MCMF
01-06-2018, 20:15:41
כנראה שההסבר שלי לקה בבהירות .
האקסטטיות היא משנית לעקרון שהסברתי.
+1

MCMF
01-06-2018, 21:37:00

סליחה שאני מעלה זאת ... פשוט קראתי את ההסבר שוב ... אנא ממך פרט בבקשה אם זו לא טרחה רבה , מה לא הבנת מן ההסבר . והיכן מצויין האסטטיות ..

MCMF
01-06-2018, 21:40:11
מה שנתקלת בו בפורומים בחול הם רלוונטיים למקלטי R7008SB מדור קודם , כל הנוכחיים ( מהשנה הנוכחית 2018) הם בעלי גרסת תוכנה מעודכנת. אין חשש להשתמש בהם זולת היותם מעט יקרים יותר מ R7003SB.

MCMF
01-06-2018, 21:44:32
בכל מקרה עלפי המלצת היצרן באמת ה R7003SB הוא trouble free. אם לא בטוחים לגבי הרוסיה שיש ב R7008SB קיים , לא כדאי לקחת את הסיכון בכשל פוטנציאלי.

StallSpeed
03-06-2018, 22:14:59
כנראה שההסבר שלי לקה בבהירות .
האקסטטיות היא משנית לעקרון שהסברתי.
+1

סליחה שאני מעלה זאת ... פשוט קראתי את ההסבר שוב ... אנא ממך פרט בבקשה אם זו לא טרחה רבה , מה לא הבנת מן ההסבר . והיכן מצויין האסטטיות ..

מה שנתקלת בו בפורומים בחול הם רלוונטיים למקלטי R7008SB מדור קודם , כל הנוכחיים ( מהשנה הנוכחית 2018) הם בעלי גרסת תוכנה מעודכנת. אין חשש להשתמש בהם זולת היותם מעט יקרים יותר מ R7003SB.

בכל מקרה עלפי המלצת היצרן באמת ה R7003SB הוא trouble free. אם לא בטוחים לגבי הרוסיה שיש ב R7008SB קיים , לא כדאי לקחת את הסיכון בכשל פוטנציאלי.

תודה על התגובות,
כפי שציינתי נושא המקלט ידוע. (לרבות גרסת קושחה במקלטי 7008).
בהמשך ההרכבה נתקדם לנושא מיקומי הרכיבים השונים בגוף הטיסן ונראה.

StallSpeed
03-06-2018, 22:15:45
הטורבינה היא הרכיב הבודד הכי יקר בפרוייקט הזה.
כפי שכתבתי בעבר, הטורבינה שהזמנתי היא M140 מבית Jets Munt ברצלונה, ובחמישי האחרון קיבלתי אותה עם אדיבות משלוח למקום העבודה מהחנות ממנה הזמנתי.

הקרטון מכיל:
1. טורבינה עצמה ארוזה באריזה קשיחה מקורית.
2. FOD Guard מגן רשת נגד נזק משאיבת עצמים (Foreign Object Damage).
3. משאבת דלק (Brushless).
4. מחשב ניהול מנוע (Engine Control Unit) או ECU.
5. צג מסך-מגע לנתונים וקינפוג.
6. צינוריות דלק ומסנן.
7. כבלים.
8. חוברת הוראות בפורמט דיגיטלי ע"ג כרטיס USB.
9. כרטיס ביקור וחולצה.

תמונות:

StallSpeed
11-06-2018, 21:14:36
בשבת הצלחתי להתקדם טיפה.

01) צבעתי את החציץ האחורי (זה שמחזיק את צינור הפליטה) בשחור. לא קריטי אבל נראה טיפה יותר טוב כשמביטים מאחורה.
02) כדי להתקין את החציץ יש צורך להכניסו מבפנים, זה דרש פירוק של הפעמון מצינור הפליטה ושליפת הצינור מאחורה.
03) החציץ הותקן עם 5 ברגי פיליפס 2.3 מ"מ, הנוהל הרגיל, הברגה של הברגים, הוצאה, טפטוף CA דליל לחור, לחכות שיתייבש.
04) ניצלתי את ההזדמנות ליישר את שתי האוזניים שתופסים את הפעמון (היו עקומים טיפה), הם עשויים מתכת רכה וקלים לעיצוב, סימנתי פס-אמצע וכבר קדחתי חורים שאחר-כך ישמשו לתפיסה שלהם בתוך גוף הטיסן.
05) בחיבור מחדש של האוזניים לפעמון, השתמשתי בחומר לוקטייט לטמפרטורה גבוהה בנוסף לספין-שייבה הקיימת בכל בורג.
06) השלב הבא הוא התקנה סופית של צינור הפליטה והפעמון, אך זה ימתין עד להרצת כבילה לסרוואים של הגה הכיוון ושני הגאי הגובה.
07) עשיתי ניסוי קטן של הדבקת תופסן פלסטיק (כזה שישמש לעיגון הכבילה לאורך גוף הטיסן) עם CA לגוף הטיסן (מבפנים), לא הייתי מרוצה מחוזקת ההדבקה (התפרק בקלות במשיכה) אז חיספסתי אותו והשתמשתי באפוקסי 5 דקות רגיל עם תוצאת חוזק הדבקה טובה.

StallSpeed
11-06-2018, 21:29:55
אספתי היום מהדואר את חבילת הציוד האחרונה:

סרוו 2270 - 6 יחידות.
מקלט 7003 - 2 יחידות.
צינור טייגון XL דוברו - גליל.
בולינקים 4-40.

כטיסנאי אני מזמין המון חבילות מחו"ל, (בכל רגע נתון יש לי מספר חבילות בדרך), ובשנים האחרונות הספקתי לחוות את כל רעות הדואר / מכס / שילוח וכו', התקריות יכולות למלא פורום שלם.
לרוב אני לא מעלה לאינטרנט תקריות כאלה (אני גם לא חבר בפייסבוק), אבל אם כבר שרשור בניה אז עד הסוף.
החבילה הגיעה חצי פתוחה, כאשר נראה בבירור שנפתחה בדואר/מכס, נארזה מחדש עם מסקינטייפ של המכס שלא ממש הושקעו בו מאמצים, איך שקיבלתי אותה בדואר החלו ליפול ממנה חלקי פלסטיק שקוף, ונראה שעברה תלאות לא מעטות, הקרטון חבוט מאוד וברור שזרקו אותה יותר מפעם אחת.
בשורה התחתונה, הכל שלם מלבד שני המקלטים שהאריזות שלהם שבורות והמקלטים מיטלטלים בפנים (התנתקו מתושבת הקרטון).
המקלטים עצמם נראים שלמים ותקינים, נבדוק אותם בהמשך.

בכל מקרה פניתי לעסק ממנו הזמנתי ופתחתי Ticket בנושא, אעדכן בהמשך.

StallSpeed
14-06-2018, 21:29:15
אספתי היום מהדואר את חבילת הציוד האחרונה:

סרוו 2270 - 6 יחידות.
מקלט 7003 - 2 יחידות.
צינור טייגון XL דוברו - גליל.
בולינקים 4-40.

כטיסנאי אני מזמין המון חבילות מחו"ל, (בכל רגע נתון יש לי מספר חבילות בדרך), ובשנים האחרונות הספקתי לחוות את כל רעות הדואר / מכס / שילוח וכו', התקריות יכולות למלא פורום שלם.
לרוב אני לא מעלה לאינטרנט תקריות כאלה (אני גם לא חבר בפייסבוק), אבל אם כבר שרשור בניה אז עד הסוף.
החבילה הגיעה חצי פתוחה, כאשר נראה בבירור שנפתחה בדואר/מכס, נארזה מחדש עם מסקינטייפ של המכס שלא ממש הושקעו בו מאמצים, איך שקיבלתי אותה בדואר החלו ליפול ממנה חלקי פלסטיק שקוף, ונראה שעברה תלאות לא מעטות, הקרטון חבוט מאוד וברור שזרקו אותה יותר מפעם אחת.
בשורה התחתונה, הכל שלם מלבד שני המקלטים שהאריזות שלהם שבורות והמקלטים מיטלטלים בפנים (התנתקו מתושבת הקרטון).
המקלטים עצמם נראים שלמים ותקינים, נבדוק אותם בהמשך.

בכל מקרה פניתי לעסק ממנו הזמנתי ופתחתי Ticket בנושא, אעדכן בהמשך.

30 שניות על פוטאבה ארה"ב:
לפני מספר חודשים, הוביקו, שהיא רשת התחביבים השניה בגודלה בארה"ב הכריזה על פשיטת רגל. בין היתר הרשת החזיקה את זכויות השיווק לפוטאבה בארה"ב.
הרשת נקנתה ע"י הוריזון, שהיא הראשונה בגודלה וגם מתחרה של פוטאבה (משווקת JR שבינתיים גם פשטו רגל, ומחזיקת המותג ספקטרום).
ולמה כל זה רלוונטי לשרשור? כי כרגע אין בארה"ב משווק של פוטאבה (פוטאבה עובדים על הקמת ספק עצמאי בארה"ב), וחנויות שאין להן במלאי (כמו זו שקניתי ממנה) כנראה לא יחדשו מלאי בקרוב.

אתמול חזרו אלי והסבירו שהם כמובן מאוד מתנצלים אבל אין להם יותר מקלטים במלאי (וכאן משתלבת הפינה על פוטאבה ארה"ב), והם מציעים לי לשלוח להם חזרה את שני המקלטים (על חשבונם) תמורת זיכוי או החזר כספי.
כאן נכנסת התלבטות, האם להחזיר ולקנות ממקום אחר שמחזיק מלאי?!

נראה לי שביום-יומיים הקרובים אבחן היטב את המקלטים ואקבל החלטה.

MCMF
15-06-2018, 21:34:11
אין התלבטות ...יש בארץ

MCMF
15-06-2018, 21:34:46
ו באיביי

StallSpeed
16-06-2018, 21:52:09
01) פירוק של כל מנגנון גלגל האף על חלקיו וברגיו לצורך ניקוי והידוק מחדש עם ל"ט.

02) הגדלת החורים במגש המחזיק את סרוו ההיגוי, קדיחה לקוטר גדול יותר כדי שהברגים ישבו ישרים ולא לחוצים בזווית.

03) התקנה של סרוו היגוי, מוט היגוי שכופף לזווית Z בצד אחד והוברג לבולינק בצד שני.

04) מיקום והתקנה של בקר קיפול גלגלים על מגש העץ, שימוש בשני ברגים ועליהם הדבקת בידוד כדי שלא יקצרו את הלוח החשמלי שמותקן מעליהם.

05) הלחמה של כבל שני גידים למנוע שמקפל את הגלגל, במקום להשתמש במאריך לכבל המקורי, הלחמה של כבל עבה יותר באורך המתאים.

06) הלחמה של כבל סרוו לבקר עצמו, במקום להשתמש במאריך לכבל המקורי, הלחמה של כבל עבה יותר באורך המתאים.

07) קידוח של שני חורים בפלטת העץ לטובת שני גידי כבל הזנת חשמל לבקר עצמו.

08) שימון של מנגנון קיפול הגלגל והתקנה שלו במקום עם 4 ברגים אחרי שהחורים נקדחו והעץ חוזק עם CA דליל.

09) הרכבה של המנגנון הקפיצי של סגירת דלת הגלגל.

StallSpeed
22-07-2018, 18:31:44
כפי שניתן לראות, בשבועות האחרונים לא כ"כ הספקתי להתפנות לתחביב.

בכל זאת אני יכול לעדכן חמישה דברים:

1) בהמשך לפוסט 54 בנושא המקלטים, בדקתי את שניהם בצורה מקיפה (חיצונית / תפעולית / טווח) והם היו תקינים לגמרי ולא חטפו שום נזק במשלוח (רק הקופסאות חטפו שבר קל).

2) בלי קשר לסעיף 1, החלטתי על מעבר מפוטאבה ל Jeti DS-24. לצורך כך מכרתי את כל ציוד הפוטאבה וההייטק שלי (18sz ו 9x חדש ששמרתי לגיבוי), וכרגע אני ממתין שאקפוץ לחו"ל ואביא DS-24.

3) בינתיים, עד שיזדמן לי להביא את ה DS-24, קניתי X10s והתקנתי עליו OpenTX מתוך סקרנות ורצון להכיר OpenTX, הכוונה לשמור אותו כגיבוי או משדר משני לרחפנים.

4) מתישהו בחודש האחרון הספקתי בחטף להדביק את הגה הכיוון למייצב הכיוון (צירים רגילים עם אפוקסי), ולפתוח עם דרמל חריץ במייצב בשביל הזרוע של הסרוו, לא זכרתי לצלם את התהליך ולכן לא עלה לשרשור.

5) אני לא אוהב לעבוד בחטף ובלי שיש לי זמן סביר להתיישב ולעבוד על רכיב כלשהו, לכן אני מתעכב קצת עם שרשור הבניה, בהמשך נחזור לעבוד, לצלם, ולשתף.