PDA

צפייה בגרסה מלאה : ביצוע cycling לסוללות nimh

alonj
23-08-2008, 09:54:23
הצטיידתי סוף-סוף במטען נורמאלי של bantam, וראיתי שיש אופציה לבצע פריקה-טעינה עד 5 מחזורים אוטומטית.
השאלה היא כמה באמת חשוב לעשות cycling כזה לסוללות nimh (הבנתי שאפקט הזכרון שלהן נמוך), פעם בכמה זמן לעשות, האם צריך לנצל את כל 5 המחזורים או שניתן להשתמש בפחות, וכמובן האם הספק הטעינה והפריקה צריך להיות 10% מהספק הסוללה כמו שממליצים?

תודה.

ליאור זהבי
23-08-2008, 12:44:22
אני בד"כ מבצע לפחות 5 סייקלים לכל סוללה חדשה שלי, כדי לבדוק תקינות. ככלל אני אוהב לבצע סייקל אחת לתקופה כדי לוודר תקינות של הסוללה.

לגבי הטעינה, ראשית כל מדובר בזרם טעינה ולא הספק. זרם הטעינה האידיאלי (בהחלט ניתן לעבור אותו) מומלץ שיהיה 1/10c (עבור סוללות ניקל) קרי עשירית מקיבולת הסוללה. למשל עבור סוללה של 2000 מילי אמפר שעה, זרם טעינה של 200 מילי אמפר.

alonj
23-08-2008, 13:12:08
אני בד"כ מבצע לפחות 5 סייקלים לכל סוללה חדשה שלי, כדי לבדוק תקינות. ככלל אני אוהב לבצע סייקל אחת לתקופה כדי לוודר תקינות של הסוללה.

לגבי הטעינה, ראשית כל מדובר בזרם טעינה ולא הספק. זרם הטעינה האידיאלי (בהחלט ניתן לעבור אותו) מומלץ שיהיה 1/10c (עבור סוללות ניקל) קרי עשירית מקיבולת הסוללה. למשל עבור סוללה של 2000 מילי אמפר שעה, זרם טעינה של 200 מילי אמפר.

אחלה, הבנתי.
עכשיו גם נפל לי האסימון בשביל-מה המטען מראה סיכום פריקה-טעינה של כל cycle בסוף כלל הפעולה.

dikoz
23-08-2008, 16:33:28
בסוללה nimh אין צורך לבצע פריקה וזאת בגלל שאין לסוללה זיכרון ... אלא אם אתה רוצה לקצר את חיי הסוללה

ליאור זהבי
23-08-2008, 16:55:01
כיצד הדבר מקצר את חיי הסוללה ?

איתי פרימן
23-08-2008, 19:17:37
לסוללה יש מס מסוים של סדרת טעינה פריקה

ליאור זהבי
23-08-2008, 19:58:37
אם כך מהו מספר המחזורים האפשריים עם סוללת ניקל מטאל ממוצעת ?

נאור
23-08-2008, 20:18:51
300-1000

ניסן
23-08-2008, 20:22:42
סוללות ניקל מטאל איכותיוית יכולות להחזיק כ 800 מחזורים.

ליאור זהבי
23-08-2008, 20:29:54
אם כך לא ברור לי איך עוד כמה סייקלים בודדים משנים משהו באמת..

עמיתפורת
23-08-2008, 20:37:33
אפשר בבקשה להסביר מהו "זיכרון סוללה"?

נאור
23-08-2008, 20:45:03
מהו "אפקט זיכרון" ?

סוללות ניקל קדמיום וסוללות ניקל מיטל סובלות מאפקט אשר נקרא אפקט הזיכרון.
השפעת אפקט זה על ניקל קדמיום גדולה מהרבה מאשר על סוללות ניקל מטל.
אפקט הזיכרון נוצר כאשר לאורך זמן מטעינים סוללות מכימיות אלו לפני שרוקנו במלואן.
לאחר מספר של מחזורי טעינה הסוללות "שוכחות" את הקיבולת המקסימלית שלהן וחושבות שהמצב בו טענו אותן הוא בעצם מצב ריק.
במילים אחרות הסוללות יעבדו רק עד למצב זה ושאר האנגריה האצורה בהם תהיה בלתי זמינה.
למרות כל המיתוסים הקיימים "אפקט הזיכרון" הינו מצב הפיך.
מספר מחזורי פריקה וטעינה מלאים של הסוללות מחזירות אותן למצב הקרוב למצב המקורי.

על -מנת להמנע מראש מאפקט זה יש לבצע מחזור פריקה וטעינה מלא של סוללות אלו אחת למספר שבועות

http://www.batteries.co.il/index.php?option=com_content&task=view&id=19&Itemid=39#15

טלרועי
23-08-2008, 21:29:55
מה עושים קודם טעינה פריקה או ההפך וכמה מחזורים עושים . וביחס של עשירית

מהקיבולת .

SHAHAR AB
23-08-2008, 21:38:50
אוקיי נישמע מעניין עכשיו שאלה יש לי ניקל קדיום 900 ma ומטען טריטון איך אני עושה cycling
תודה לעונים

alonj
23-08-2008, 23:05:29
אוקיי נישמע מעניין עכשיו שאלה יש לי ניקל קדיום 900 ma ומטען טריטון איך אני עושה cycling
תודה לעונים
ה-cycling היא פונקציה של המטען.
תעבור על חוברת ההוראות שקיבלת עם המטען או הורד הנחיות מאתר היצרן, ושם תמצא איך להפעיל אותה.
לחליפין עם קצת היגיון תוכל לחפש בתפריטים של המכשיר ולמצוא היכן נמצאת פונקצית ה-cycling.

איתי פרימן
23-08-2008, 23:36:39
תודה לעונים

הזמן הכי טוב להטעין סוללה היא 10 שעות כלומר להטעין בעשירית מהקיבולת שלה

SHAHAR AB
24-08-2008, 05:14:27
ה-cycling היא פונקציה של המטען.
תעבור על חוברת ההוראות שקיבלת עם המטען או הורד הנחיות מאתר היצרן, ושם תמצא איך להפעיל אותה.
לחליפין עם קצת היגיון תוכל לחפש בתפריטים של המכשיר ולמצוא היכן נמצאת פונקצית ה-cycling.
את הפונקציה של המטען אני מכיר אבל כמה פריקה וכמה טעינה צריך להכניס

alonj
24-08-2008, 07:33:29
את הפונקציה של המטען אני מכיר אבל כמה פריקה וכמה טעינה צריך להכניס

שים-לב למה שליאור כתב למעלה - הטעינה צריכה להיות במתח שהוא 10% מהספק הסוללה, כלומר אתה צריך לכוון את המטען למתח טעינה של 90mah או קרוב לזה. סביר להניח שהמטען שלך עובד כמו רובם ביח' של 0.1 אמפר ואז זה המתח הכי קרוב לאידיאלי עבור הסוללה שלך.
את הפריקה לדעתי ניתן לעשות על מתח גבוה יותר כדי לקצר זמן.

Boogle
24-08-2008, 08:51:53
אלון, טעינ של ניקל-XX עושים בזרם ולא במתח נא לא להטעות.
אם קיבול הסוללה שרשום עליה ביחידות של mAh הוא X זרם הטעינה הטוב הוא X/10 .

ולשאלת טלרועי, קודם פורקים אח"כ טוענים.

Avi_Y
24-08-2008, 09:45:30
הסיבה ל"אפקט" הזיכרון היא הצטברות גבישים בחומל אלקטרוליטי של הסוללה אשר אינם "מתפרקים מעצמם" כפי שצריך להיות. ע"י כך בעצם קטן טווח הפעולה האפקטיבי של הסוללה, ורק חלק ממנה עובד. פריקה עמוקה יותר גורמת לפירוק הגבישים ובכך ל"החייאת" הסוללה.
בימים בהם סוללות ניקל קדמיום היו יותר נפוצות נמכרו גם מכשירים שטענו במוד "ריפלקס". במוד זה, כמו בטנגו, על כל שני צעדים קדימה עושים שניים אחורה. כלומר, הטעינה מורכבת מפולסים קצרים של טעינה ופריקה, כך שבממוצע יש טעינה. ההנחה הייתה שכך מפרקים את הגבישים כל הזמן בזמן הטעינה, וכי האפקטיביות של הסוללה היא מקסימלית. לאורך השנים עלו טענות שהשיטה הנ"ל איננה באמת עוזרת או נחוצה, וכי היא פשוט שימשה כמקדם מכירות למטענים יקרים (במטעני hi-end כיום גם ניתן למצוא אותה).
שוב, כל הדיון הזה רלוונטי כמעט אך ורק לסוללות קדמיום. בסוללות מטאל הדבר כמעט וזניח, ועיקר הסיבה לפרוק אותן הוא כדי לדעת מה מצבן. הסידה לכך היא שאין לך דרך לדעת מה הקיבולת של הסוללה, אלא ע"י פריקתה. שים לב, שבשל ההתנגדות הפנימית של הסוללה, הפריקה צריכה להיעשות בעומס דומה לזה של השימוש בפועל. דבר זה ניתן לכיוון בכל המכשירים הדיגיטליים.
לא הייתי מייחס חשיבות לאובדן מחזורי הטעינה בסוללות ניקל מטאל, אשר יכולות לעבור מאות מחזורים. נסה לחשב כמה זמן לוקח לך לצרוך 100 מחזורים (על פי תדירות ההטסה שלך), ותראה שעוד מחזור פה ושם זה ממש לא משנה.\

אופיר נחום
24-08-2008, 10:25:42
הסיבה ל"אפקט" הזיכרון היא הצטברות גבישים בחומל אלקטרוליטי של הסוללה אשר אינם "מתפרקים מעצמם" כפי שצריך להיות. ע"י כך בעצם קטן טווח הפעולה האפקטיבי של הסוללה, ורק חלק ממנה עובד. פריקה עמוקה יותר גורמת לפירוק הגבישים ובכך ל"החייאת" הסוללה.
בימים בהם סוללות ניקל קדמיום היו יותר נפוצות נמכרו גם מכשירים שטענו במוד "ריפלקס". במוד זה, כמו בטנגו, על כל שני צעדים קדימה עושים שניים אחורה. כלומר, הטעינה מורכבת מפולסים קצרים של טעינה ופריקה, כך שבממוצע יש טעינה. ההנחה הייתה שכך מפרקים את הגבישים כל הזמן בזמן הטעינה, וכי האפקטיביות של הסוללה היא מקסימלית. לאורך השנים עלו טענות שהשיטה הנ"ל איננה באמת עוזרת או נחוצה, וכי היא פשוט שימשה כמקדם מכירות למטענים יקרים (במטעני hi-end כיום גם ניתן למצוא אותה).
שוב, כל הדיון הזה רלוונטי כמעט אך ורק לסוללות קדמיום. בסוללות מטאל הדבר כמעט וזניח, ועיקר הסיבה לפרוק אותן הוא כדי לדעת מה מצבן. הסידה לכך היא שאין לך דרך לדעת מה הקיבולת של הסוללה, אלא ע"י פריקתה. שים לב, שבשל ההתנגדות הפנימית של הסוללה, הפריקה צריכה להיעשות בעומס דומה לזה של השימוש בפועל. דבר זה ניתן לכיוון בכל המכשירים הדיגיטליים.
לא הייתי מייחס חשיבות לאובדן מחזורי הטעינה בסוללות ניקל מטאל, אשר יכולות לעבור מאות מחזורים. נסה לחשב כמה זמן לוקח לך לצרוך 100 מחזורים (על פי תדירות ההטסה שלך), ותראה שעוד מחזור פה ושם זה ממש לא משנה.\

http://www.efly.co.il/forums/images/icons/icon14.gif

alonj
24-08-2008, 10:41:46

לתשובה יותר מקצועית ומפורטת מזו לא יכולתי לצפות.
תודה :)

ליאור זהבי
24-08-2008, 13:07:09

מסכים עם כל מילה.

yoram_f
26-08-2008, 14:36:28
חברים
1. סחתיין על העלייה ברמת הידע המקצועי בנושא חשוב זה !
2. בסוללות NiMh ישנות היה מעט אפקט זכרון שאיננו קיים כמעט בסוללות מהשנים האחרונות - למרות שהנושא מוזכר במאמרים ישנים.
3. בדיקת קיבול הסוללה הינה פעולה חשובה אך יכולה להתבצע בטעינה ופריקה יחידים (נניח מדי חודש) ולא מספר פעמים כמו שנוהגים לעשות בטעות. נא לא לבלבל עם מחזורי הטעינה בהתחלת החיים של הסוללה.
4. סוללות NiMh שונות אחת מהשנייה במספר מחזורי הטעינה / פריקה שלהן. בעוד הטובות אכן מגיעות למספרים לעיל, ישנן סוללות בשוק אשר גומרות את חייהן אחרי כ 400 מחזורים בלבד - ואין דרך לדעת נתון זה מראש אלא רק מניסיון .
יורם