View RSS Feed

guyst

איזה מטען לקנות ומה הנתונים אותם אני צריך לחפש?

דרג את הבלוג הזה
איזה מטען אני צריך?

לאחרונה היו פה הרבה שירשורים לגבי מטענים ומה יתאים לי?
אז אין פה תשובה חד משמעית, אבל אנסה לחלוק מניסיוני והלבטים שהיו לי בבחירת מטען/ים.

קודם כל יש להגדיר את הצרכים:
1. כמה תאים הסוללות אותם ארצה לטעון ומה הנפח?
2. מה מספר הסוללות אשר (פליימן) ארצה לטעון כל פעם?
3. מה התקציב?

האפשרויות:

1. מטען קטן וזול של 50 וואט יתאים לטעינה של סוללות 2-3 תאים בזמן סביר ואם אין יותר מ-4 סוללות כאלה, אין סיבה ליותר מזה. למטען כזה אפשר לחבר ספק של מחשב נייד שנותן 4-5 אמפר. זה אמנם מטען שמסוגל לטעון עד 6 תאים אבל סוללה כזו בנפח גדול, זמן הטעינה יכול להגיע לשעתיים (דוגמה האקוסל 6 המוצלח).
2. מטען חזק יותר של 200-300 וואט שיהיה טוב לטעינה במקביל של זוג סוללות 2-3 תאים או סוללות גדולות של אפילו 6 תאים בזמן סביר של פחות מחצי שעה (בתנאי שיש ספק חזק של כ-10 אמפר וסוללות של טעינה ביותר מ1C). - דוגמה - HobbyKing ECO6-10 200W 10A
3. מטען חזק במיוחד של 1000 וואט ומעלה לטעינה של 4 סוללות גדולות (4-6 תאים) במקביל. מטען כזה כבר צריך ספק שיתן 30 אמפר (ספק שרת בדר"כ). דוגמה - Turnigy MEGA 1000W
4. מטענים כפולים או "מרובעים" שנותנים אפשרות לטעינה מובנית במקביל (2-4 ערוצים) כולל חיווים. יש לשים לב כמה וואט לערוץ וכך יקבע חוזקו של המטען לכל ערוץ. דוגמה - Turnigy 4x6S

אז מה בוחרים?
א. כשיש מעט סוללות ו מספר תאים של עד 3 תאים, ניתן לבחור בשתי האפשרויות הראשונות בחיבור לספק לפטופ או ספק מחשב ביתי. נתתי קישורים למטענים סיניים אבל יש גם יקרים יותר.
ב. כשיש יותר מ-6 סוללות של 3 תאים, או סוללות 4-6 תאים, נחפש להקטין זמני טעינה וזאת באמצעות אופציה 3 או 4 לעיל. אפשרות נוספת היא מספר (2-3) מטענים פשוטים (כמו באופציות 1 או 2 לעיל) שיהוו פתרון זול יותר לעיתים ויוסיפו יתירות (במידה ומטען יתקלקל).

איך מחשבים זמן טעינה משוער?

נתונים:
נניח שיש לך סוללת 6 תאים (22.2 וולט) בנפח של 5000 מיליוואט לשעה.
מתח טעינה 1C שהם 5 אמפר או 5000 מילי אמפר. (אם על הסוללה היה רשום מתח טעינה 2C אז היית יוכל אפילו להטעין ב-10 אמפר ולקצר את זמן הטעינה.)
טעינה מקסימלית היא 4.2 וולט לתא, לכן ל-6 תאים נגיע ל- 25.2 וולט (6X4.2=25.2)

חישובים:
חישוב הוואט (של המטען) נעשה בצורה הבאה: וואט = אמפר X וולט, לדוגמה:

במקרה של 1C:
וואט 5X25.2=126

במקרה של 0.5C:
וואט 2.5X25.2=63

מגבלות:
מתח טעינה (כפי שצויין לעיל) שיכתיב את ההספק המקסימלי
ספק כוח למטען שיכתיב את הזרם המקסימלי (למרות יכולות המטען)
איבודים בדרך כמו אנרגיית חום ואיכות הכבלים והחלקים השונים (יכול לאבד 10%-20%)
הטענת סוללות במקביל על ערוץ אחד, כמובן שתוריד בחצי את "כוח" הטעינה, משמע זמן טעינה

זמני טעינה:
בהנחה שאתה לוקח מטען שמספק 50 וואט
סוללה 6 תאים אפשר יהיה לטעון אותה במקסימום ב-2.2 אמפר (50 וואט חלקי 22.2 וולט) שזה פחות מ0.5C
בהנחה שאתה לא "מייבש" את הסוללה והשתמשת ב-80% מהתכולה של 5000 מילי אמפר, אז יש לטעון 4000 מילי אמפר.
אם היית טוען ב1C היה לוקח לטעון כשעה, 0.5C זה שעתיים, ל-100% טעינה.
בסוף התהליך צריך להוסיף עוד כעשר דקות לבאלאנס.

לסיכום:
ככל שיש יותר תאים וקיבולת גדולה יותר, אתה צריך מטען בעל הספק גבוה (מעל 100 וואט לערוץ) וספק חזק (מעל 20 אמפר ב-12 וולט).
קטגוריות
ללא קטגוריה

תגובות