שמות משתמשים לתיוג

מציג תוצאות 1 עד 1 מתוך 1

מאמר: בדיקת מרכז כובד של הטיסן

1. תאריך הצטרפות
    Jun 2009
    תודה!
    18
    הודה 166 פעמים ב 104 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

בדיקת מרכז כובד של הטיסן

0 Comments by TazmanianDevil Published on 17-01-2015 22:04:54
    שיטה זו הינה הבטוחה והמדוייקת ביותר ומומלצת לכל מי שבונה טיסן לא שיגרתי או טיסן שמאוד רגיש לשינויי מרכז כובד או מי שבאמת רוצה ללכת על בטוח.
    בכל מקרה אתה חייב לדעת היכן מרכז הכובד של הטיסן שלך ולוודא שהוא במקום המבטיח את יציבות הטיסן בטרם תשלח אותו לאוויר!!!
    בטח תהיתם איך בודקים היכן מרכז הכובד של מטוס חדש... בטח לא מרימים אותו עם שני בריונים מקצוות הכנף!
    נכון, לא מרימים אותו מקצוות הכנף אלא מניחים אותו על משקל יותר נכון שלושה משקלים, אחד תחת כל גלגל.

מיד יגיע כל ההסבר אבל מילה וחצי על מרכז הכובד:
    למעשה מרכז הכובד הוא נקודה במטוס, מרכז הכובד הינה נקודה חסרת משמעות ללא חברה קרובה שלה הנקראת הנקודה הניטרלית.
    במרכז הכובד מתאפסים כל המומנטים האינרצאילים יעני, כוחות המושפעים מתאוצת הכבידה.
    באופן די ברור כל גוף בהעדר כוחות אחרים יסתובב סביב מרכז הכובד שלו.
    בהשלכת חפץ הוא תמיד יסתובב סביב מרכז הכובד שלו ויבצע קשת בצורת פראבולה כאשר הוא מושלך באוויר.
    בנקודה הניטרלית מתאפסים המומנטים האווירודינמיים.

נושא חישוב מיקום הנקודה הניטרלית, ועוד מספר נקודות המתארות תכונות יציבות של כלי הטיס הינו נושא גדול וחשוב, אבל לא לטיסנאות ברמה שרובנו עוסקים בה ולכן אני מדלג פה על נושא ענק וקופץ לתכלס ברשותכם.
    המרחק בין שתי הנקודות נקרא "מרווח היציבות" של המטוס ובאופן כללי ככל שהוא גדול כך המטוס יציב יותר.
    מרכז הכובד במטוס רגיל,ללא מערכת בקרה משוכללת יהיה תמיד לפני הנקודה הניטרלית .

עוד נקודה חשובה שמצדיקה שימוש בשיטה המובאת כאן היא כי לעיתים רבות ובטיסנים עם צורה ייחודית נתקלים באי יכולת לחזור על אותה בדיקה ולקבל את אותה התוצאה יותר מפעם אחת בשיטת ה"אצבע בקצה הכנף".

אז איך מוצאים היכן המרכז כובד של הטיסן.
    להלן המתכון:
    1. הולכים להום סנטר/ ACE או כל חנות בה ניתן לקנות משקלים דיגיטאליים וקונים שניים, תלוי בסוג הטיסנים שאתה בונה, אם מדובר בטיסנים קטנים של לא יותר מ5 ק"ג כנראה ששני משקלים של 3 ק"ג מקסימום יהיו בסדר,
    אם אתה בונה ג'אינט סקייל כדאי לקנות אחד של 10-20 ק"ג ואחד של 2-3 ק"ג, ככל שיהיו יותר מדויקים ככה יותר טוב.
    באופן כללי לא נפוץ להעמיס יותר מ 15% ממשקל המטוס על כן הנסע המישני (גלגל זנב/גלגל אף)

1. מרכיבים את הטיסן הכל כולל הכל, סוללות, ברגים, מדחף וכו וכו.... הכל! כאילו עוד רגע מטיסים חוץ מדלק, דלק לא למלא מכוון שבדרך כלל מיכל הדלק בטיסנים
    נמצא לפני מרכז הכובד ואנו רוצים לוודא שגם בלי דלק מרכז הכובד נמצא במקום הנכון.

1. מניחים את כני הנסע של הטיסן על המשקלים ומפלסים את הטיסן כך שציר האורך שלו יהיה מקביל לרצפה,תנאי זה הכרחי לביצוע המדידה.

2. בוחרים קו ייחוס לביצוע המדידות (אני ממליץ על קו הספינר או שפת ההתקפה בשורש הכנף (הנקודה הקרובה ביותר לגוף) .

3. מודדים את המרחק האופקי בין קו הייחוס לכן הנסע הקדמי וכן הנסע האחורי (L1 L2) ורושמים על דף.

4. בודקים מה מראה המשקל שמודד את כני הנסע האחוריים והקדמיים (W1 W2)ורושמים על דף.

5. משתמשים בנוסחא שבתמונה המתאימה לקו הייחוס שבחרתם, שימו לב יש שוני אם בוחרים בקו ייחוס הנמצא בין כני הנסע כמו שפת ההתקפה בשורש הכנף לבין קו ייחוס ספינר, (ראה תמונה).
    קו הייחוס מצוין בתמונות באדום.
    כמו כן שימו לב לשמור על אותם יחידות (גרם/קילוגרם/מטר/ס"מ) לאורך כל התהליך.

6. חישוב הנתונים לפי הנוסחא ייתן את המרחק מקו הייחוס לנקודת מרכז הכובד בדיוק.

7. עכשיו בדקו לפי ההוראות של יצרן הטיסן האם מרכז הכובד שלכם נמצא באזור המותר.

Click image for larger version. 

Name:	12003.jpg 
Views:	290 
Size:	58.7 קילובייט 
ID:	120088

עכשיו דוגמא קטנה כדי לוודא שהבנו לפי תמונה :
    1. הנחתי את הטיסן הדמיוני שלי על המשקל,מורכב ומקביל לרצפה

2. בחרתי בקו יחוס את שפת ההתקפה של הכנף היכן שהיא פוגשת בגוף.

3. קיבלתי את התוצאות הבאות:
    א. L1=0.1m
    ב. L2=2m
    ב. W1=10kg
    ג. W2=0.7kg

4. בחרתי קו ייחוס בשפת ההתקפה וזוהי הסיבה כי התמונה המתאימה לי היא תמונה 7 .

5. וכעת אני מחשב
    המרחק משפת ההתקפה למרכז הכובד=- (0.1X10)+(2X0.7)= ~0.037
    0.7+10

1. מצאתי שמרכז הכובד שלי נמצא כמעט ארבע סנטימטרים לכוון הזנב מקו הייחוס שלי.(לכוון הזנב כי קיבלתי מספר חיובי)

2. הלכתי לחוברת הוראות וגיליתי שהיצרן ממליץ על מרכז כובד לפחות שלושה וחצי סנטימטרים משפת ההתקפה.

3. אני מוסיף משקל באף (800 גרם) הטיסן וחוזר על השקילה.

4. עכשיו קיבלתי את התוצאות הבאות:
    א. L1=0.1m
    ב. L2=2m
    ג. W1=10.8kg
    ד. W2=0.7KG

5. כעת אני מחשב שוב
    המרחק משפת ההתקפה למרכז הכובד=- (0.1X10.8)+(2X0.7)=~ 0.027
    0.7+10.8

1. מצאתי שמרכז הכובד שלי נמצא פחות משלושה סנטימטרים(2.7 ס"מ) לכוון הזנב מקו הייחוס שלי.

2. זה מסתדר עם המלצת היצרן.

3. הולכים להטיס בראש שקט.

2. המשתמשים 2 הודו ל TazmanianDevil על הודעתו:

enayim (18-01-2015),offer (24-02-2015)

3. Total Comments 0

תגובות

Similar Articles

1. [שאלה] מרכז כובד
    על ידי amirsalin בפורום פורום טיסני דלק
    תגובות: 2
    הודעה אחרונה: 30-07-2014, 14:37:10
  2. [עזרה!] צריך עזרה לגבי מרכז כובד ואיזון הטיסן