שמות משתמשים לתיוג

מציג תוצאות 1 עד 10 מתוך 10

נושא: מילון מונחים

תודה!
    0
    הודה 0 פעמים ב 0 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברירת מחדל מילון מונחים

בוקר טוב לכל חברי הפורום המכובדים
    יש לי בקשה אליכם בתור מתחיל וחסר ידע עדיין בתחום
    מישהו יכול להרים את הכפפה וליצור מילון מונחים מלא לגבי התחום בבקשה
    דבר נוסף אני חושב להתחיל במסוקי ה 450
    האם מישהוא יכול בבקשה ליצור רשימה מלאה של כל החלקים הקיימים במסוק
    ללא פירוט אילו חלקים עדיפים או מומלצים ... פשוט מה כולל המסוק (כולל כל מערכת הרדיו , החשמל ועוד ...)
    מקווה שלא הגזמתי בבקשותי
    אשמח לקבל מכם עצות וללמוד מכולכם
    שבת נפלאה לכולנו
    לי-און .

תודה!
    31
    הודה 180 פעמים ב 100 הודעות
    כניסות לבלוג
    3
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברירת מחדל תגובה להודעה: מילון מונחים

נשמע לי כמו משהו כמעט אינסופי.
    אני יכול להציע לך להכין רשימת שאלות, ואני מבטיח לך שתקבל לכל אחת מהן יותר מתשובה אחת.

מנחת הבית
    היה בעבר מנחת ראשון לציון
    תודה!
    147
    הודה 92 פעמים ב 71 הודעות
    הוזכר
    7 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

חלקים למסוק:
    מקלט
    סוללה
    מנוע
    בקר מהירות
    3 סרווים לסייקליק
    1 סרוו זנב
    ג'ירו
    משדר
    וכמובן המסוק עצמו.

ישנה רשימת תוספות כמו: מטען, סוללות נוספות, מד פיטצ' ועוד מספר אביזרים / כלים חשובים.

ישנה רשימה נעוצה בראש הפורום.

תודה!
    208
    הודה 542 פעמים ב 329 הודעות
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברוך הבא לתחביב. הלוואי והיה לי זמן לעשות את מה שאתה מבקש.

אם כולם יזרקו מושגים, נאחד אותם לרשימה אחת וכל אחד יסביר 10מושגים אולי נוכל להרים את זה. יש קופצים ? בלי אנשים תומכים זה לא יעבוד.
    Success is the ability to go from one failure to the next without any loss of enthusiasm

תודה!
    31
    כניסות לבלוג
    3
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

מושגים שמתחיל רוצה להבין, ומתחיל אחר מנסה להסביר
    (זה בטח לא מאה אחוז נכון סמנטית, אבל זה יותר ברור מהממבו-ג'מבו המקצועי):

PITCH
    זו הזוית של הלהבים של הרוטור או הפרופלור. ככל שהזוית הזו גדולה יותר מתגבר העילוי. במסוקים מסויימים הלהבים בנויים עם זוית קבועה והם נקראים Fixed Pitch או בקיצור FP. במסוקים ה"מקצועיים" הזוית הזו משתנה ואפילו אפשר להפוך אותה כדי לגרום למסוק לדחוף את האויר גם כלפי מעלה - מה שמאפשר לטוס הפוך ולעשות פעלולים.

ESC \ BEC
    אני לא יודע להסביר בדיוק מה זה בעברית, אבל כדי לתפעל מנוע צריך יותר מסוללה וכפתור ON-OFF. הדברים האלה מתחברים למקלט ונמצאים בין הסוללה למנוע, והם שולטים במהירות הסיבוב שלו ובחשמל שזורם אליו.
    מישהו אחר יסביר לך (ולי שוב) למה אי אפשר בלעדיהם.

הגאים (המיקום ה"רשמי" של ההגאים פחות חשוב מהמשמעות של התנועה שהם יוצרים):
    RUDDER - במטוסים זה המדף של הזנב שעומד ניצב לקרקע, וכשהוא מוטה הצידה הוא מסובב את המטוס על ציר Y. (כמו הגה בסירה...) במסוק זהו הציר שנשלט ע"י רוטור הזנב. עוד שם לעניין הזה הוא YAW.

AILERON - במטוסים אלה המאזנות. המדפים שבדרך כלל יש על הכנפיים הראשיות. כשמטים אחת למעלה ואחת למטה זה גורם למטוס להסתובב על ציר Z (כמו בורג). עוד שם לעניין הזה הוא ROLL.

ELEVATOR - במטוסים זה המדף של הכנפיים האחוריות, כשהוא עולה או יורד הוא גורם למטוס לנסוק או לצלול ביחס לציר X. עוד שם לעניין הזה הוא PITCH. קצת מבלבל.
    נ.ב. - במסוקים עם מערכת ראש CCPM המילה ELEVATOR מתייחסת למנגנון שמרים את הסווש-פלייט (ע"ע) והופך את הPITCH של הלהבים. (אתה צריך לראות את זה קורה כדי להבין)

סוושפלייט Swashplate
    זו מערכת שבנויה משתי צלחות צמודות, אחת מהן קבועה ומחוברת לסרוואים של המסוק ואחת שמסתובבת עם כל המכלול של הראש. הדבר הזה גאוני מהבחינה הזו שאת הצלחת שקבועה למסוק אפשר להטות לצדדים, וזה גורם לצלחת השניה ליטות ביחד איתה אבל להמשיך להסתובב, וככה להעביר פקודות משיכה או דחיפה של פושרודים (ע"ע) לכל המכלול של הראש והלהבים.

פושרוד Pushrod
    על פי רוב - זה מין מוט מתכת דק וקשיח שמעביר משיכה ודחיפה של הסרוו להגה כלשהו. לפעמים הסרוו ממוקם למשל במרכז הטיסן, והפושרוד מתוח לכל אורכו אל ההגאים בזנב, כדי להפחית את המשקל מאחור. במסוק הפושרודים מחוברים בד"כ בקצוות עם בול-לינקים (ע"ע).

בול-לינק Ball Link
    על קצה הפושרוד אפשר לחבר טבעת פלסטית שננעלת על כדור קטן שמוברג מצד אחד לסרוו ומצד שני לכל נקודה אחרת שצריך להזיז. הכדור מאפשר לחיבור עם הפושרוד לנוע בחופשיות לכל הצדדים אבל לא להינתק ממנו. כדי לחבר ולנתק את הלינקים כדאי מאוד להשתמש בפלייר מיוחד שנקרא Ball Link Plier. יש גם Link Sizer שזה מין מוט מתכת עם כדור בקצה, שעוזר להרחיב את הטבעות כדי שינועו יותר בחופשיות על הכדור.

טוב אני צריך ללכת לחמותי, שמישהו ימשיך (או יתקן את מה שהסברתי לא נכון).

תודה!
    0
    הודה 0 פעמים ב 0 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

שבת שלום לכם חברי הפורום ומוריי
    ראשית תודה רבה לכם על ההענות המהירה מאוד מבחינתי
    שמעתי כל כך הרבה דברים טובים על אנשים כאן ואני רואה שיש פשוט קבלות להכל
    ממש מדהים ותודה שוב
    לדעתי הדרך הזו ששרון הציע שכל מי שמבין ורוצה לעזור יזרוק כמה מושגים ובסוף נאגד אותם יכולה לעשות טוב לכל אחד מאיתנו בוודאות לכל מי שחדש כמוני וגם תמיד טוב להזכר
    תודה לאייל שפירא שנרתם והחל בתהליך
    מקווה להענות גדולה מצידכם ולבסוף כולם יוכלו להנות
    המשך שבת נפלאה לכולם וסוף שבוע מקסים
    תהנו מחר מי מאיתנו שיבחר להטיס
    מקווה להצטרף בהקדם
    לי-און .

תודה!
    38
    הודה 231 פעמים ב 189 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

לגבי ה BEC/ESC:
    לפי הבנתי - ה ESC זהו בקר המהירות אשר שולט בכמות הזרם המועברת למנוע, הוא מחובר למקלט לקבלת האות המתאים. ה BEC זהו חלק שלעתים מגיע כחלק מה ESC ולעתים הוא חיצוני, הוא אחראי לספק מתח מתאים למקלט.

תודה!
    34
    הודה 12 פעמים ב 12 הודעות
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

BEC/ESC = תיבת הילוכים

תודה!
    31
    כניסות לבלוג
    3
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

עוד משהו לבוקר - מושגים מעולם הסוללה:

LIPO
    קיצור של Lithium Polymer. החומר הזה גרם לסוג של מהפכה כי הוא מאפשר לעשות סוללות מאוד מאוד חזקות במשקל נמוך. המינוס הוא שהסוללה הזו גם דורשת יחס מיוחד, וכשלא מכבדים אותה היא יכולה לאבד משמעותית מהכח שלה, או להתנפח ובמצבים מסויימים גם להתפוצץ!
    מהסיבה הזו לסוללות ליפו יש מלבד חוטי הפלוס והמינוס גם חוטים עם חיבור לבלאנסר (ע"ע).
    הסוללה בנויה בדרך כלל ממספר תאים, כשזה בעצם כמו להגיד שהיא בנויה מכמה סוללות קטנות ש"מודבקות" יחד, בדרך כלל כל תא הוא 3.7V. (בטעינה מלאה זה 4.2V ובפריקה זה אמור להיות בסביבות 3V). לסוללה יש עוד כמה נתונים שמגדירים את הכח שלה - mAh, C (ע"ע)
    ההמלצה הפופלרית היא להשתמש ב80% מהקיבולת של הסוללה, לאכסן אותה בקיבולת 50% וללטף אותה בלילה שהיא לא תתרגז.

BALANCER
    כשטוענים סוללות ליפו (אולי גם סוגים אחרים, אני לא מכיר ולא משתמש בעוד סוגים בתחום הזה בינתיים) צריך למדוד את מצב הטעינה של כל תא בתוכה בנפרד. זה בעצם צרור חוטים שמחוברים בתוך הסוללה בין התאים, והוא מתחבר לבלאנסר שמשווה ומפזר את קצב הטעינה ביניהם כדי שיהיו טעונים בדיוק באותה המידה.
    יש מטענים שיש להם בלאנסר מובנה ויש מטענים שזקוקים לבלאנסר חיצוני שיהיה מחובר במקביל.
    לחוטי הבלאנסר של הסוללה אפשר לחבר כל מיני מודדי מתח קטנים שמציינים את המצב שלה בזמן העבודה על המסוק\טיסן. לא כדאי להסתמך על השיטה הזו, אבל זו עוד אפשרות להתראה על מצב הסוללה הרגישה הזו.

נתוני הסוללה
    בד"כ על סוללות הליפו מופיעים נתונים בצורה כזו: 3s1p 11.1v 1500mAh 20C
    3s1p = מציין את מספר התאים שבסוללה, ואת הסדר שלהם - במקביל או בטור (נגיע לזה).
    11.1V = אמרנו שכל תא מכיל 3.7V אז זה בסה"כ 3.7X3
    1500mAh = מילי אמפר לשעה, זו הקיבולת, מספר גבוה יותר מגדיל את זמן השימוש. כשטוענים את הסוללה המטען מודד כמה מילי אמפר הוא טען לתוכה בחזרה, וככה יודעים כמה אחוזים מהקיבולת שלה נוצלו. מילי = אלפית, כלומר זה 1.5 אמפר לשעה.
    20C = המספר הזה מציין פי כמה מהקיבולת של הסוללה היא מסוגלת לתת. כלומר 20 כפול 1.5 אמפר זה 30 אמפר. יש גם C לטעינה שאומר בפי כמה מהאמפר שרשום עליה אפשר לטעון. טעינה באמפר גבוה יותר יכולה להרוס את הסוללה (ואת הסלון).
    בקיצור - כשמשווים סוללה לבקר מסתכלים על הC כפול הmAh ובדרך כלל למנוע יש V או מספר תאים מומלצים.

מקביל או טור?
    אם יש לנו שתי סוללות כמו זו מהסעיף הקודם, 3 תאים 1500mAh 11.1V, אנחנו לוקחים את חוטי הפלוס והמינוס שלהן ומחברים לESC.
    אם נחבר את שני הפלוסים בצד אחד ואת שני המינוסים בצד שני ואת זה נחבר לESC נקבל חיבור מקביל, כאילו שתי הסוללות עומדות זו לצד זו, פלוסים ביחד ומינוסים ביחד. התוצאה היא שנקבל פי שניים אמפר, כלומר 3000mAh, אבל עדיין יהיו לנו 3 תאים, כלומר 11.1V
    אם נחבר פלוס של אחת מהן למינוס של השניה, ואת הפלוס והמינוס האחרים לESC נקבל חיבור בטור, כמו ששמים סוללות AA במכשירים ביתיים - ראש לזנב. במצב הזה נקבל 6 תאים, כלומר 22.2V, אבל ה1500mAh לא ישתנה.

איך יודעים להשתמש ב80% מקיבולת הסוללה
    הדרך הטובה ביותר להשתמש נכון בסוללת ליפו היא לטעון אותה עד הסוף, לחבר אותה לכלי הטיס, להפעיל אותו בעוצמה המקסימלית שאתה מתכנן, למדוד בדיוק 3 דקות של הפעלה ולכבות.
    קח את הסוללה וטען אותה שוב עד הסוף, על המטען תוכל לראות כמה מילי אמפר החזרת לסוללה. חלק את המספר הזה בשלוש ותקבל ממוצע של כמה קיבולת אתה מנצל בכל דקה.
    עכשיו תוכל לחשב כמה דקות שימוש מגיעות ל80% מכל הקיבולת של הסוללה.
    לדוגמא: סוללה עם 1500mAh כפול 0.8 זה 1200, אז אם יצא במדידה שבכל דקה אתה משתמש ב200 מילי אמפר, אתה יכול להטיס במשך 6 דקות בלי להזיק לסוללה.

ונעבור לפרסומות:
    החיבור המקביל לא בהכרח מומלץ לטעינה. יש דברים יותר טובים.

הדגמה למבנה הסוללה: http://scriptasylum.com/rc_speed/_lipo.html

הדגמה לשריפה בסוללות ליפו:
    נערך לאחרונה על ידי אייל שפירא; 09-01-2010 בשעה 09:35:26.

תודה!
    0
    הודה 0 פעמים ב 0 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

שבת שלום לכם חברים יקרים
    אני בטוח שיש כלכך הרבה חברים בעלי ידע עצום ונרחב
    אולי מישהוא בבקשה מוכן לעזור ולהוסיף ולהקנות מהידע שלו למען כולנו
    ושוב תודה לאייל שפירא על הרצון הטוב שלו ועל הזמן שהוא מקדיש