שמות משתמשים לתיוג

עמוד 1 מתוך 2 12 אחרוןאחרון
מציג תוצאות 1 עד 25 מתוך 43

מאמר: מאמר על סוגי סוללות

1. תאריך הצטרפות
    Jul 2008
    תודה!
    147
    הודה 548 פעמים ב 227 הודעות
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    3 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

Jump to Comments

מאמר על סוגי סוללות

42 Comments by MDreamer Published on 09-10-2008 14:25:21
    מאמר על סוללות
    מאמר זה בא לעשות קצת סדר בכל הנוגע לסוגי סוללות והשימוש לשהן לנו כטינסאים.

לטיסנאים יש צורך במקור אנרגיה חשמלי מסיבות שונות, זה יכול להיות לארגז הטסה, לסרווים של הטיסן, למזוודות הטענה, למזוודות FPV, למנוע וכ'ו. הגדרת הצורך שלנו תשפיע על בחירת הסוללה. בדר"כ נגיע לסוג אחד או 2 שיכולים לשמש אותנו ובסוף נבחר בדר"כ לפי הכיס.
    אז מה הפרמטרים של סוללה?
    1. קיבול
    2. גודל פיסי
    3. משקל
    4. מתח לתא (זה בעצם המשקל והגודל משום שעוד משקל ייתן עוד מתח אך אני מייעד לו סעיף מיוחד מסיבות שאסביר אח"כ)
    5. מחיר
    6. מאפיין מיוחד

היום קיימות 6 טכנולוגיות עיקריות של סוללות שמעניינות אותנו כטיסנאים:
    1. מצבר עופרת אטום מסומן כ SLA או PB
    2. ניקל-קדמיום מסומן כ NICD
    3. ניקל-מטל-היידריד מסומן כ NIHM
    3.1 Eneloop
    4. ליטיום-יון מסומן כ LION או LI-ION
    5. ליטיום-פולימר מסומן כ LIPO
    6. ליטיום-נאנופוספט מסומן כ LIFEPO4
    6.1 A123 - LIFEPO4
    חשוב ביותר להכיר את המאפיינים של כל סוג סוללה ואת הדרישות ויכולות הטעינה כדי להגדיר בתכנון המקורי את הדרישה מהסוללה.

מצבר עופרת אטום - Sealed Lead Acid - SLA, PB
    נבחר במצברי עופרת כאשר שאלת המחיר הינה חשובה יותר משאלת המשקל והנפח.
    בדרך נראה סוללות כאלו בארגזי הטסה, סטרטרים של מנועי דלק או ב... אזעקות של בתים. מצברי העופרת נטענים בשיטה של מתח קבוע (CV) עם הגבלת זרם למניעת חימום יתר בתחילת הטעינה כתוצאה מאספקת מלוא זרם הטעינה במצב של מצבר פרוק. מצברים אלה מסוגלים להימצא במצב טעינה תמידית לכל אורך חיי המצבר (ומאוד אוהבים את זה, מצבר שיהיה כל חייו בטעינה יאריך את חייו לפעמים פי 2) וזאת כל עוד נשמרים מגבלות הטעינה, כגון: מתח מקסימלי שתלוי במצבר(יש כמה מתחים שכיחים) וטמפרטורת טעינה ועבודה קרובים לטמפ‘ חדר (20-30 מעלות צלזיוס).

1. קיבול - יחסית נמוך לגודל הפיסי
    2. גודל פיסי - גדולה מאוד
    3. משקל - כבד מאוד
    4. מתח לתא - עקרונית 2.4V טמפ' טעינה אך אנו מתייחסים לכל ה PACK שזה בדר"כ 6V או 12V או 24V - כלומר כל שרשרו תאים בטור שמביא קרוב לרמות המתחים שצויינו
    5. מחיר - פה היא מנצחת. זול זול זול.
    6. מאפיין מיוחד - טעינה קבועה

ניקל-קדמיום - Nickel Cadmium NICd
    סוללות ניקל-קדמיום הן הסוג האהוב עלי מסיבה אחת - שרידות(אסביר בהמשך) ובאופן יחסי הן זולות.
    תא NICD איכותי יכול לספק במהלך חייו מעל 500 ועד 1,000 מחזורי טעינה. מחזור? מחזור מוגדר כפריקה חלקית או מלאה ושלאחריה מגיעה טעינה מלאה
    לסוללות NICD יש רמת פריקה עצמית גבוהה יחסית שמשתנה בהתאם לאיכות הסוללה. כמו כן, תא NICD ניזוק מהפיכת קוטביות ולכן במארז המכיל מספר סוללות יש להימנע מפריקה עמוקה כדי להימנע מהפיכת הקוטביות של התא הבודד בעל הקיבול הנמוך ביותר.
    כדי להימנע מבעייה זו, יש חשיבות לנטר את מתח המארז הכללי ולהפסיק את הפריקה במתח של 1.00-0.8 וולט לתא.
    טעינה סוללות NICD ניתן לעשות עם מטען 'טיפש' ע"י טעינה בזרם קבוע עם הגבלה של זמן הטעינה (תלוי ביחס בין קיבול הסוללה לזרם הטעינה).
    ככל שהיחס בין קיבול הסוללה לזרם הטעינה קטן יותר, אזי יש יותר חשיבות לדייק בזמן הטעינה המותר.
    עם מטען 'חכם' ע"י טעינה אוטומטית המוסתת ע"י המתח של ה PACK
    סוללות אלו גם פחות פגיעות לטעויות טעינה ויותר עמידות.
    איפה נראה סוללות כאלו?
    נראה סוללות כאלו בתור סוללות מקלט או משדר בעיקר.
    מדוע אני אוהב אותן במיוחד ואעדיף להשתמש בהן על פני אחותן ה NIHM? שרידות!
    נגיד שיש PACK של סוללות מקלט 4.8V 700mAh לטיסן טריינר כלומר 4 תאים בטור כאשר נפחו של כל אחד מהם הוא 700mAh. נגיד ש'מת' תא אחד. כמעט בכל סוג של סוללות אחרות (הקשורות לנו הטיסנאים) הטיסן ינסה להגיע לסין בצורה הקצרה ביותר - קו ישר דרך כדור הארץ, אך לא ב NICD! שם מתח ה PACK יירד ל 3.6-3.7V ועדין תהיה לנו שליטה, מייד נרגיש שיש בעיה כי הסרווים עובדים לאט והטיסן עצל, ננחת ונגיד תודה. אותו כנ"ל תקף גם במשדרים. לי אישית קרה ש'מת' תא של NICD במשדר תוך כדי עבודה.. המתח ירד מ 10.5 ל 9.2 ומייד נחתתי. זה הציל לי F5B.

מגרעת אחת מאוד חמורה שיש לסוללות הללו הינה אפקט הזיכרון. אם לדוגמה סוללה הייתה מלאה והשתמשנו ב20% מהאנרגיה בה וברצננו לטעון אותה שוב אנחנו חייבים לפרוק אותה לגמרי ורק אז לטעון אותה בחזרה. זאת כדי למנוע את אפקט הזיכרון שגורם לפגיעה בקיבול הסוללה. אם נטען סוללה NICD שלא הייתה ריקה לגמרי לבסוף יפגע הקיבול שלה באופן קבוע לכן מומלץ להשתמש במטען חכם כיד לפרוק אותה עד ל 0.9V לתא ורק אז להטעין אותה ל 100%.

1. קיבול - בינוני-נמוך לגודל הפיסי
    2. גודל פיסי - טוב-בינוני
    3. משקל - בינוני לעומת ה NIHM
    4. מתח לתא -1V מתח פריקה מקסימלי, 1.2V נומינלי 1.5V מתח סיום טעינה. ב4-5 תאים היא מתאימה למקלט - זה יוצא 4.8V
    נומינלי או אחרי סיום טעינה 6V בערך וב 8 תאים היא מתאימה למשדר - זה יוצא 12V בסיום טעינה.
    5. מחיר - בינוני

6. מאפיין מיוחד - שרידות ואפקט הזיכרון

ניקל-מטל-היידריד - Nickel Metal Hydride - NIMH
    סוללת ה- NIMH קלה יותר ובעלת צפיפות אנרגיה גבוהה יותר מאשר מציעה NICd אך יש לזה מחיר: סוללות אלה ניזוקות מהר יותר כתוצאה מטעינת יתר או כאשר נחשפות לטמפ‘ יתר או טמפ‘ סביבה גבוהה יותר מהמוגדר במפרט התא. בנוסף קצב הפריקה העצמית שלהן גבוה מאוד והן פורקות באופן טבעי את האנרגיה שלהן גם כאשר הן אינן בשימוש.
    לכן חשוב מאוד למדוד את זמן הטעינה הנדרש לסוללה ולהימנע מטעינת יתר.
    סוללות אלה פגיעות יותר לפריקת יתר, כמו כן, פריקה מתחת למתח מסויים עלול לגרום לאיבוד קבוע של כ- 10%-20% מקיבול הנקוב של הסוללה.
    סוללות אלה סובלות מפריקת עצמית הגבוהה ביותר: כ- 20% (!!!) ביום הראשון ובכל יום לאחר מכן 1%-4% - זה המון! לכן אם אתם מטיסים עם סוללות כאלו חשוב לבדוק לפני כל יציאה לשטח (אצל רוב האנשים זה בהפרש של שבועות) את מצב הסוללה.
    סוללות ה- NIMH נטענות בזרם קבוע עם הגבלה של זמן הטעינה (תלוי ביחס בין קיבול הסוללה לזרם הטעינה).
    אולם עקב פגיעותן הרבה לטעינת יתר יש חשיבות גבוהה יותר מאשר ב- NiCd לדייק במשך זמן הטעינה המייחס לקיבול והמוגדר ע‘‘י יצרן הסוללה.
    איפה נראה סוללות כאלו?
    נראה סוללות כאלו בתור סוללות מקלט או משדר בעיקר. עוד שימוש של הסוללות הללו הוא לתחרויות F5D, F5J. הסולללות הללו אחרי ZAP (העברת אנרגיה מטורפת בהן שקורעת את הממברנה הפנימית של התא אך מקצרות במאות, אם לא אלפי אחוזים את חיי התא) יודעות לתת זרמים מטורפים.

1. קיבול - בינוני לגודל הפיסי
    2. גודל פיסי - טוב
    3. משקל - טוב
    4. מתח לתא -
    1.2 נומינלי 1.5 טעינה. ב4-5 תאים היא מתאימה למקלט - זה יוצא 4.8V או 6V נומינלי וב 8 תאים היא מתאימה למשדר זה יוצא 12V בסיום טעינה.
    5. מחיר- בינוני
    6. מאפיין מיוחד - ZAPing ופריקה עצמית גבוהה.

ניקל-מטל-היידריד - Eneloop - NIMH
    בפועל סוללות ה Eneloop אלו סוללות שמבוססות על אותה כימיה של סוללות ה NIHM, למעשה הן תת-סוג שלהן.. יש להן אותם מתחים וגודל פיסי דומה, גם צפיפות האנרגיה דומה (יחס המשקל-watt) אז מדוע מוקדש להן סעיף נפרד?
    סוללות ה Eneloop הומצאו ע"י Sanyo ב 2005 - כלומר זאת ממש טכנולוגיה חדשה יחסית לכימיה של סוללות. החידוש שבהן הוא מנגנון ה LSD, לא, אני לא הוזה LSD = Low Self Discharge וזה בעצם אומר שהבעיה העיקרית שיש בסוללות ה NIHM נפתרה. במקום לאבד כ- 20% ביום הראשון ובכל יום לאחר מכן 1%-4% הן מאבדות בערך כ 10% בשנה הראשונה בלבד. זה שיפור משמעותי וזה בעצם מה שמקנה להן התייחסות מיוחדת. מספר מחזורי הטעינה שלהן עומד סביב 1500 עפ"י Sanyo.
    החיסרון היחידי שלהן כרגע הוא שהן באות רק ב 2 גדלים: AAA בקיבול של 800mAh או AA בקיבול של 2000mAh. יש גם סדרה חדשה של סוללות Eneloop שנקראת XX והיא מסוג AA ולה יש קיבול של 2500mAh אך מספר מחזורי הטעינה שלה קטן פי 3 כלומר רק 500.
    איפה אני ממליץ להשתמש בהן?
    בשלטים.. כן כן בשלטים. לדעתי כדאי לנטוש את סוללות הLiPo בשלטים, הקיבולת כמעט זהה אך אין להן את מפל המתח של סוללות ה LiPo שאנחנו מאוד לא אוהבים בשלט שלנו.. לא נעים לחחות אותו באמצע טיסה. זה יכול לעלות בחיי הטיסן.
    איפה עוד? בדאוני צוקים! מדוע? יש לי מספר דאוני צוקים, ובגלל משטר הרוחות בארץ שלנו וחוסר היכולת שלי אישית לתכנן האם אני הולך להטיס ביום X או Y הרבה פעמים וויתרתי על הטסה מכיוון שלא חשבתי\הספקתי להטעין את סוללות הטיסן לילה לפני. היום המצב אצלי הוא שכל הטיסנים טעונים תמיד ומחכים ליום פעולה.. ממש כמו בימ"חים הם יכולים לשבת מצדי שנה+ על המדף לפני שאחשוב בכלל להטעין אותם. עכשיו צריך רק לזכור לטעון אותן אחרי יום הטסה כשחוזרים עם חיוך מרוך על הפנים, חול בשינים והלשון ברצפה.

איפה היינו רוצים עוד להשתמש בהן? בטיסנים חופשיים מאותה סיבה שבה אני אישית אוהב להשתמש בהן בדאוני צוקים. אין חשש מפריקת יתר או לזכור להטעין אותן לפי הטסה. לצערינו היום הסוללות הללו מיוצרות רק בגדלים והקיבול שצויין למעלה, אך אני בטוח שבעתיד ייצרו אותן גם בגדלים והקיבול שמתאים גם לחופשיים כלומר 100mAh-180mAh. הרי דרושות אותן תכונות גם למכשירים אחרים. נחכה בסבלנות.

Name:  eneloop.jpg
Views: 7608
Size:  14.1 קילובייט

ליטיום-יון - Lithium-Ion LI-ION
    סוללות הליטיום-יון ניחנות באנרגיה משקלית ואנרגיה ניפחית הגבוהה ביותר ביחס לNICD, NIHM, PB.
    סוללות הLI-ION נטענות בשיטת CV-CC , כלומר, טעינה בזרם קבוע ועם הגבלת מתח, ולאחר השגת המתח הרצוי, עוברת הטעינה למתח קבוע וזרם משתנה ויורד עד לרמת זרם נמוכה שבה מופסקת הטעינה.
    טעינת יתר, עלולה לגרום לפגיעה במארז הסוללות ולהתפוצצות גוף הסוללה.
    טעינה בטוחה ניתנת ליישום ע‘‘י תכנון של 3 מרכיבי המערכת, הסוללה, המטען והמערכת:
    א) הסוללה: בניית מארז סוללות הכולל רכיבי הגנה וניטור טמפ‘ ומעגלי הגנה למניעת טעינת יתר, פריקת יתר וקצר כל המערך הזה נקרא גם מעגל הגנה.
    ב) המטען: שימוש במטען חכם המקיים מתח טעינה מדוייק (עד לדיוק של כ- 2% ב tolerance המתח), זרם טעינה שלא עולה על המותר, טיימר ביטחון (יש מטענים שונים המיישמים טיימר בסוף הטעינה או בשלבים שונים של הטעינה), התחלת טעינה אך ורק במידה ויש ביטחון שמתח הסוללה תקין (גבוה מ 3 וולט לתא).
    ג) המערכת: תכנון המערכת כך שתתנתק מהסוללה כאשר מתח הסוללה נמוך מ 3 וולט לתא. כמו כן, שהמחברים והחיווט הפנימי לא יגרמו לסכנת קצר במגעי הסוללה, ושהמערכת לא תצרוך זרם גבוה יותר ממקסימום יכולת הסוללה.
    סוללות אלו שכיחות בפלאפונים ובארגזי הטסה הדורשים צריכת זרם נמוכה. מדי פעם בא חכם השעה ועולה של סטארטפ.. "רגע!!! יש לי מלא סוללות פלאפונים אני עשיר אשתמש בהם לטיסנים, אמכור לכולם!!! יוהו!!!" אז זהו שלא.. יכולת פריקת הזרם שלהן היא נמוכה מאוד - הם מצטיינות במשקל קל, אחסון לאורך זמן עם פריקה מזערית (אחוזים בודדים במשך שנה), ולא תופסות הרבה נפח.

1. קיבול - גבוהה מאוד לגודל הפיסי
    2. גודל פיסי - קטנה - מצויין
    3. משקל - קל מאוד
    4. מתח לתא -2.9V מתח פריקה מקסימלי 3.6V נומינלי 4.1V טעינה
    5. מחיר - יקר-בינוני

6. מאפיין מיוחד - הטמבל ממקודם שחושב שעלה על המצאת המאה
    תמונות מצורפות Click image for larger version. 

Name:	R0597841-01.jpg‏ 
Views:	8539 
Size:	34.5 קילובייט 
ID:	48312   Click image for larger version. 

Name:	Rechargeable-Battery-Ni-MH-AAA-Size-600mAh-.jpg‏ 
Views:	8651 
Size:	52.0 קילובייט 
ID:	48313   Click image for larger version. 

Name:	Rechargeable-Batteries-Ni-CD-AA-Size-600mAh-.jpg‏ 
Views:	9219 
Size:	59.0 קילובייט 
ID:	48314   Click image for larger version. 

Name:	polymer_li_ion_battery_1251374225.jpg‏ 
Views:	8684 
Size:	72.0 קילובייט 
ID:	48315  
    נערך לאחרונה על ידי MDreamer; 26-02-2012 בשעה 00:23:01.
    "If everything seems under control, you're not going fast enough" Mario Andretti

2. המשתמשים 2 הודו ל MDreamer על הודעתו:

hareliko (09-02-2014),Hillso (20-04-2013)

3. Total Comments 42

תגובות

מנחת הבית
    נען
    תודה!
    147
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    3 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברירת מחדל תגובה להודעה: איזה מאמר שלישי הייתם רוצים לקרוא?

ליטיום-פולימר - Lithium-Polymer LIPO
    סוללות הליטיום-פולימר הן הפריצה הטכנולוגית שלנו בטיסנאות החשמלית!
    ככלל, סוללות אלה בעלות אנרגיה משקלית ואנרגיה ניפחית גבוהה מLION אך בעיקר יכולות לתת זרמים מטורפים! דירוג הזרמים שהן יכולות לתת נקרא גם C
    צורת הטעינה גם היא בשיטת CV-CC המיושמת ב- LION.
    טעינת יתר בטכנולוגיה זו, עלולה לגרום להתנפחות הסוללה ולהתלקחות , אולם לא לפיצוץ כפי שעלול לקרות ב- LION. מה לא ידעתם?! הסוללות של הפלאפונים שלו יותר מסוכנות מהסוללות של הטיסנים. זאת הסיבה שאין מעגלי הגנה מובנים ב LIPO וב LION יש. תשאלו את יחיא עייש! עוד סיבה לחוסר מעגלי הגנה הוא הצורך בפריקה זרמים גבוהה.
    טעינת סוללה LIPO מומלצת היא עד 1C כלומר עד פעם אחת מקיבולת הסוללה אולם היום בשוק ישנן סוללות שניתן לטעות אותם עד כ 5C אם כי זה לא מומלץ מכיוון שזה מקצר את חיי הסוללה ופוגע בקיבולת שלה. לדוגמה, אם יש לי סוללה של 1300MAh טעינת ה CV שלה תהיה לא יותר מ1.3A ובפעמים הראשונות עדיף פחות.

יתרונות הLIPO:
    א) ניתן לקבל את הקיבול והמתח הדרושים בעובי סוללה קטן יותר ובמשקל קל קל קל.
    ב) גודל - בLIPO ניתן לקבל כמעט כל גודל רצוי ממגוון של מאות גדלים שונים.
    ג) צפיפות אנרגיה ויכולת אספקת זרם: זהו אחד הייתרון של LIPO שהפך את הטיסנאות החשמלית למה שהיא היום. סוללת LIPO מסוגלת לספק זרם גבוה מאוד יחסית - זהו דירוג ה C שלה. דוגמה: אם יש סוללת LIPO של 2000mAh או 2A המכילה 3 תאים כלומר מתח של 11.1V והיא מדורגת כ 30C Continuous ו 50C Max Discharge זה אומר שבאופן קבוע היא יכולה לתת 2A X 30C = 60A ורגעי (משהו כמו 10 שניות) היא יכולה לתת 2A X 50C = 100A אם רוצים לדעת מה ההספק מכפילים ב 11V ומקבלים מספרים מטורפים! אפשר להתניע עם סוללה טיפה יותר גדולה מכונית.
    התכונות הללו הפכו אותה לקפיצת הדרך של הטיסנאות החשמלית.

1. קיבול - גבוהה מאוד לגודל הפיסי
    2. גודל פיסי - קטנה - מצויין
    3. משקל - קל מאוד
    4. מתח לתא - 3.7 נומינלי 4.2 טעינה
    5. מחיר - יקר מאוד - אך לא ב
    HobbyKing
    6. מאפיין מיוחד - פריקת זרמים גבוהים, משקל נמוך, צפיפות אנרגיה גבוהה

ליטיום-נאנופוספט - LiFe
    Po4
    סוללות אלו הן הקפיצה הבאה אחרי ה LiPo. הן הומצאו בטקסס ב 1996. הבעיה העיקרית של ה LIPO היא שהיא מסוכנת לטעינה וזמן הטעינה ארוך בגלל ה CC-CV, השילוב של שתי תכונות אלו גורמות להרבה אנשים הרבה צרות.
    LiFePo4 מציעה פשרה בין פריקה בינונית, טעינה בטוחה ומהירה וקיבול-משקל בינוני.
    קצב הריקה הרגיל של סוללות מסוג LiFePo4 עומד סביב 10C - נמוך מאוד במונחי LiPo שהיום מגיעים ל 65C-120C (!!!) אך תת-סוג של סוללות אלו מאוד מעניין ושווה התמקדות והכירות עימו סוג זה נקרא A123.
    Name:  lipofe4.jpg
Views: 9577
Size:  46.3 קילובייט

ליטיום-נאנופוספט - LiFePo4

סוללות LiFePo4 של חברת A123 Systems הן בעלות ייחוד מעניין..
    המאפיין החזק של A123 היא היכולת לטעינה מהירה, סוללה של 2.3A אפשר לטעון ב 10A!! זה אומר טעינה של PACK תוך 10-15 דקות אם רוצים לעומת שעה ורבע של LIPO. קיצור של פי 5! (ללא פגיעה בקיבולת לפי דברי הייצרן)
    ה C שלה הוא גם מטורף.. עם תאים של 2.3 אפשר להגיע ב C רגיל ל 60A וברגעי ל 120A.
    צורת הטעינה גם היא בשיטת CV-CC המיושמת ב- LION. אך יש הבדל קטן בעקומת הגרף של הטעינה שעושה את ההבדל הגדול בשורה התחתונה: בLIPO גרף הטעינה מתחלק ל80%-20% בהקשר ל CC-CV כלומר ע"י זרם קבוע בעוצמה הכי גבוהה המאפשרת טעינת LIPO אנחנו טוענים 80% מקיבולת הסוללה את ה 20% הנותרים אנחנו צריכים לטעון ב CC כלומר בהדרגה. השילוב של טעינה עד 1 C כלומר עד נפח הסוללה וטעינת ה CV גורמים לLIPO להיות בעלת טעינה איטית. A123 נטענת ב 10A והיחס בין ה CC-CV שלה הוא96%-4% כלומר כאשר שהזרם מתחיל לרדת הסוללה כבר כמעט טעונה לגמרי.
    החיסרון העיקרי של A123 הוא שהן באות ב 2 קיבולות בלבד 1.1A ו 2.3A ושהן גדולות יותר וכבדות (לא משמעותית) יותר מהLIPO
    עוד מאפיין חשוב הוא השרידות, בעוד שבLIPO אם מתח נומינלי של תא היה יורד יותרמ 3V הסולל הייתה נפגעת קשות וברוב המקרים נופחת את נשמתה. בA123 זה לא כך כאשר מגיעים לפריקה מלאה אין נזק. עוד מאפיין של שרידות הסוללה הוא שהיא עטופה במעטפת קשיחה כך שהסיכוי לנקב הוא מזערי, זאת הסיבה שסוללות אלו נחשבות בטוחות מאוד. חיסרון קטן, צריך להכין את ה PACK לבד, קניית הסוללה היא בתאים בודדים למרות שכיום ניתן לקנות את רוב הpack-ים כמעט בכל תצורה.

עם כל זאת צפיפות האנרגיה שלהן טובה פחות מ LiPo בנוסף הגול הפיסי שלהן יחסית ל LiPo הוא גדול אך בכל זאת יש להן שימושים טובים לנו כטיסנאים.. היכן?
    דאוני מהירות F5B - בדאונים כאלו המשקל הכבד היינו ייתרון בצלילה למטה ודרוש קצת פריקה גבוה לטיפוס לגובה, סוללות אלו אידיאליות לאימונים ולהטסה ל FUN. אפשר גם להשתמש בהן לדאונים רגילים אם המשקל והמקום הפיסי מאפשר.

עוד שימוש שעשיתי להן הוא בתור טריינר לימוד, בגלל זמן הטעינה הקצר והטעינה הבטוחה אפשר לטעון את הסוללות בזמן קצר כאשר הן בתוך הטיסן בלי להוציא אותן החוצה - חפשו ב eFly.co.il את שרשור הבניה שלי " שרשור בניה טריינר חשמלי " - יש שם דוגמה לשימוש ובניה לש pack של סוללות A123

1. קיבול - בינוני-טוב לגודל הפיסי
    2. גודל פיסי - בינוני
    3. משקל - קל-בינוני, פחות טוב LiPo יחסית
    4. מתח לתא - 3.3V נומינלי 3.6V טעינה
    5. מחיר - זול. מדוע החלטתי זול? הרי הסוללת עצמה לא זולה אך מכיוון שזמן הטעינה הוא קצר מספיקה סוללה אחת לטיסן.

6. מאפיין מיוחד - פריקת זרמים גבוהים, טעינה מהירה ושרידות
    תמונות מצורפות תמונות מצורפות Click image for larger version. 

Name:	Lifepo4-A123-Battery-Cell-26650.jpg‏ 
Views:	9189 
Size:	8.8 קילובייט 
ID:	48316   Click image for larger version. 

Name:	smclipo.jpg‏ 
Views:	9386 
Size:	12.2 קילובייט 
ID:	48317  
    נערך לאחרונה על ידי MDreamer; 26-02-2012 בשעה 00:42:48.
    "If everything seems under control, you're not going fast enough" Mario Andretti

5. המשתמשים 2 הודו ל MDreamer על הודעתו:

bartovmoti (18-08-2011),Hillso (14-01-2013)

תודה!
    0
    הודה 37 פעמים ב 28 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברירת מחדל תגובה להודעה: מאמר על סוגי סוללות

דרימר,

מאמר מעניין מאוד.

שאלה לגבי A123 - כיצה ניתן לטעון אותן ב-4C עם מטען דיגיטלי רגיל מהשוק? האם המתח של סוללת 2.3Ah לא יקפוץ בזמן טעינה בזרם 10A, ויגרום למטען לעבור למצב CV ?
    ליאור זהבי
    www.youtube.com/i3dm

תודה!
    0
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

יופי של מאמר, כאילו לפי הזמנה

החיסרון העיקרי של A123 הוא שהן באות ב 2 קיבולות בלבד 1.1A ו 2.3A ושהן גדולות יותר וכבדות (לא משמעותית) יותר מהLIPO
    עוד מאפיין חשוב הוא השרידות, בעוד שבLIPO אם מתח נומינלי של תא היה יורד יותרמ 3V הסולל הייתה נפגעת קשות וברוב המקרים נופחת את נשמתה. בA123 זה לא כך כאשר מגיעים לפריקה מלאה אין נזק. עוד מאפיין של שרידות הסוללה הוא שהיא עטופה במעטפת קשיחה כך שהסיכוי לנקב הוא מזערי, זאת הסיבה שסוללות אלו נחשבות בטוחות מאוד. חיסרון קטן, צריך להכין את ה PACK לבד, קניית הסוללה היא בתאים בודדים
    1. כתבת שצריך להכין PACK לבד אבל בתמונה נראה ששמת תמונה של PACK 5S?
    2. למה לא כולם עוברים להשתמש ב A123? נראה שכדאי שהסוללות הבאות שקונים יהיו מסוג זה, לא?

אחד מהדברים ששווה לתעד בנוסף זה תחזוקה שוטפת של סוללות להארכת חייהן (עד כמה לפרוק, פריקה יזומה אם לא משתמשים, איך לאחסן - מקרר?, וכו'). ראיתי כל מיני המלצות אבל לא ברור איזה נכונות ואילו הן המצאות יצירתיות של אנשים.

ובנוסף, מאמר על מטענים - יש כלכך הרבה מהם (מספר משפחות) עם כלכך הרבה יכולות ואני לא מבין למה צריך את כל היכולות האלו ומתי להשתמש ואיזה מטען אני צריך לצרכים שלי.

ממשלת מאדים התחילה לגבות עמלת EMS אז הלכתי לחפש את צדק
    תודה!
    58
    הודה 80 פעמים ב 65 הודעות
    כניסות לבלוג
    6
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

יפה מאוד, אני כבר חתמתי אותך לעוד שנה של עשיה ומעשים טובים

שתי שאלות שעלו לי :
    1. אם אפשר לקבל ה סבר על תהליך הZAPינג.
    2. האם (ולמה לא עשו זאת עד עתה) אפשר לקחת ליפו כסוללה לסטרטר של מנוע מתנול. ובאותה נשימה, בעצם ,כנראה, אפשר לבנות פאק שטח של A123 1.1A לצורך שימוש בסטארטר?
    Boogle ולא Google קפיש?
    על טעויות- משלמים, על שגיאות - משלמים יותר ...
    צדק- זה כוכב במערכת השמש אין מה לחפש אחריו.

בלוגים ומאמרים שימושיים: לכו חפשו תחת שם המשתמש שלי

מנחת הבית
    נען
    תודה!
    147
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    3 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי ליאור זהבי צפיה בהודעה
    דרימר,

מאמר מעניין מאוד.

שאלה לגבי A123 - כיצה ניתן לטעון אותן ב-4C עם מטען דיגיטלי רגיל מהשוק? האם המתח של סוללת 2.3Ah לא יקפוץ בזמן טעינה בזרם 10A, ויגרום למטען לעבור למצב CV ?
    ליאור,
    הזה מטען היפני. לא יקר כל כך באופן יחסי, איכותי מאוד.
    http://www.aircraft-world.com/shopexd.asp?id=5317
    http://media.hyperion.hk/dn/eos/EOS0610iDUO-MAN-EN.pdf
    יש עוד מטענים. אני אישית משתמש בטען בריטי בשם RIPMAX שמטעין עד 7A אני לא מסיים טעינה ב 12 דקות כאם ב 17 אבל זה בסדר בשבילי.
    נראה לי שגם אצל הסיני יש משהו
    המתח לא יקפוץ. גם לי הייתה את הפוביה הזו כתוצאה מליפו, בפעם הבאה שאהיה בלטרון תוכל לראות.

מנחת הבית
    נען
    תודה!
    147
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    3 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי vinay צפיה בהודעה
    יופי של מאמר, כאילו לפי הזמנה
    1. כתבת שצריך להכין PACK לבד אבל בתמונה נראה ששמת תמונה של PACK 5S?
    זה תא אחד
    2. למה לא כולם עוברים להשתמש ב A123? נראה שכדאי שהסוללות הבאות שקונים יהיו מסוג זה, לא?
    עוברים עוברים... תראה אצל הג'ינטים, המסוקאים(כשהם לא רבים) ובטסני high end כמו F5D ו F5B
    אחד מהדברים ששווה לתעד בנוסף זה תחזוקה שוטפת של סוללות להארכת חייהן (עד כמה לפרוק, פריקה יזומה אם לא משתמשים, איך לאחסן - מקרר?, וכו'). ראיתי כל מיני המלצות אבל לא ברור איזה נכונות ואילו הן המצאות יצירתיות של אנשים.
    רעיון נחמד.. אני אוסיף למאמר:
    1. פריקה טבעית לאורך זמן
    2. אחוז אנרגיה לטעינה לסוללה בעת אחסון לטווח ארוך
    3. מספר מחזורי חיים
    4. אחסון מומלץ
    ובנוסף, מאמר על מטענים - יש כלכך הרבה מהם (מספר משפחות) עם כלכך הרבה יכולות ואני לא מבין למה צריך את כל היכולות האלו ומתי להשתמש ואיזה מטען אני צריך לצרכים שלי.
    אני לא מתכוון לסקור מטענים בשוק.. זה דבילי (אם כי כזה דבר מתאים לי) השוק משתנה בקצב מטורף.
    "תן לי דג ואוכל היום -. תן לי חכה ואוכל כל יום"
    אעשה סקירה של תכונות המטענים בקרוב..

מנחת הבית
    נען
    תודה!
    147
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    3 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי Boogle צפיה בהודעה
    יפה מאוד, אני כבר חתמתי אותך לעוד שנה של עשיה ומעשים טובים

שתי שאלות שעלו לי :
    1. אם אפשר לקבל ה סבר על תהליך הZAPינג.
    לא. סתם, בהזדמנות. אצלם וידאו. קיבלתי חתיכה של זכוכית משוריינת. באמת.
    2. האם (ולמה לא עשו זאת עד עתה) אפשר לקחת ליפו כסוללה לסטרטר של מנוע מתנול. ובאותה נשימה, בעצם ,כנראה, אפשר לבנות פאק שטח של A123 1.1A לצורך שימוש בסטארטר?
    עושים את זה. אני אישית ראיתי כבר 2.

ובכלל מה אתה עושה פה? אתה לא אמור לחטוף מכות ליד איזה בית כנסת?

ממשלת מאדים התחילה לגבות עמלת EMS אז הלכתי לחפש את צדק
    תודה!
    58
    הודה 80 פעמים ב 65 הודעות
    כניסות לבלוג
    6
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי MDreamer צפיה בהודעה
    לא. סתם, בהזדמנות. אצלם וידאו. קיבלתי חתיכה של זכוכית משוריינת. באמת.

עושים את זה. אני אישית ראיתי כבר 2.
    האם , במקרה יש לך נתונים על גודל הסוללות הדרוש?

ובכלל מה אתה עושה פה? אתה לא אמור לחטוף מכות ליד איזה בית כנסת?
    אז זהו, הלכתי על הבוקר, לבשתי את מדי הטייקוואנדו שלי וחיכיתי מחוץ לבית הכנסת .... לקראת צהריים תקף אותי רעב עז ולכן פרשתי לביתי כלעומת שבאתי. אכן, הגיע בשלב מסויים זאטוט כבן 4 רכוב על אופניים שצעק " אבא אבא בוא תראה יש לוחם סומו בבית הכנסת" ואז ניסה ללכת איתי מכות, אבל נוראאאא התאכזבתי.
    מה שמעציב אותי, זה לאחר המשא ומתן הארוך והמיגע, כנראה לעולם לא נדע על כמה נחתכה העיסקה, למה הייתי צריך להתערב??
    אני מבקש סליחה מכולם
    Boogle ולא Google קפיש?
    על טעויות- משלמים, על שגיאות - משלמים יותר ...
    צדק- זה כוכב במערכת השמש אין מה לחפש אחריו.

בלוגים ומאמרים שימושיים: לכו חפשו תחת שם המשתמש שלי

תודה!
    0
    הודה 0 פעמים ב 0 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

יש הבדל בן LiFe לבין a123 ?

תודה!
    88
    הודה 222 פעמים ב 158 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

אחלה מאמר! סחטיין! כיף לראות שהיום המשעמם הזה לא מתבזבז סתם...
    אני רוצה רק להוסיף משהו קטן לגבי ה A123,ממה שאני יודע הסיבה שלא כולם ישר קופצים לקנות את הסוללות האלה היא בגלל שהיחס קיבולת\משקל של הסוללות האלה, הוא פחות טוב מאשר LI-PO אבל היחס הספק\משקל הוא מעולה! זו הסיבה שכמעט ולא רואים את הסוללות האלה בטיסנים שהמשקל שלהם הוא חשוב כמו F5J, מסוקים (למרות שחלק קטן מטיסים איתם אבל עדיין המטיסים הכי טובים לא מטיסים איתם) ומזל"טים.
    אבל כמו שאמרת הסוללות האלה מעולות לטיסנים שגם ככה מיועדים להיות בלוקים מעופפים כמו F5D, F5B ,מכוניות וכו'...
    איתן.
    סייג לחכמה שתיקה!
    מנהל פורום אלפא , מאמרים וסקירות

מנחת הבית
    נען
    תודה!
    147
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    3 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

האם , במקרה יש לך נתונים על גודל הסוללות הדרוש?
    לא הצצתי לתוך הפאק אבל אם היית צריך לבחור הייתי הולך עם 4 תאים של A123 בטור עם קיבולת של 2300. אני יודע שזה מתח של 13.3V לעומת ה 12V הרגיל שהסטרטרים יודעים לקבל אבל מפל המתח לש A123 מפצה על זה.

מנחת הבית
    נען
    תודה!
    147
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    3 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי Nimrod צפיה בהודעה
    כן. יש גרסה מעוקרת של הסוללות הללו שמגיעה רק ל 10C יש אותם אצל הסיני ובאתר ששלחת לי בפרטי. ערונית הם מופיעות יחד כי הן עם אותו בסיסי כימי אבל הביצועים שונים מאוד.

תודה!
    9
    הודה 38 פעמים ב 29 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

יופי של מאמר !
    אבל כרגיל יש לי מס' הארות\הערות :
    1. מתח תא של מצבר עופרת 2.4V.
    2. מוכרים פקים מוכנים של A123, ובטח יש עוד מקומות.
    3. לא לכל סוללת NIME ניתן לבצע זפינג.
    4.להניע מכונית עם סולת LIPO - צריך סוללה מאוד גדולה - זרם התנעה של מכונית ממוצעת 200-300A, תיאוריטית זה אפשרי מעשית אני לא בטוח שזה יעיל יותר ממצבר עופרת.

תודה!
    9
    הודה 38 פעמים ב 29 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי Nimrod צפיה בהודעה
    אני מהפראירים שניסו - לא ניתן למשוך מהסוללות זרם של יותר 2-3C, המתח צונח מייד, הן יכולות לשמש כסוללות מקלט\משדר לא יותר מכך.

מנחת הבית
    אלישמע: מנחת שאישרתי ברת"א.
    תודה!
    124
    הודה 150 פעמים ב 98 הודעות
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    2 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי b1yossi צפיה בהודעה
    הן יכולות לשמש כסוללות מקלט\משדר לא יותר מכך.
    טעות.... הן יכולות לשמש גם כמשקולות
    מישקוליציק
    Some things you can only really appreciate from above
    אתה צינור : http://www.youtube.com/user/IRonen

מנחת הבית
    אלישמע: מנחת שאישרתי ברת"א.
    תודה!
    124
    הודה 150 פעמים ב 98 הודעות
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    2 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

יופי של מאמר. לא שמתי לב שעבר ל"תיאוריה"
    יש הבדל חשוב בין הסוללות וזה אופיין הפריקה!
    כדאי להוסיף בנק' של כל סוללה כדי לשמור על שלמות המאמר ולא בשרשורי המשך.
    בטריציק
    Some things you can only really appreciate from above
    אתה צינור : http://www.youtube.com/user/IRonen

תודה!
    0
    הודה 0 פעמים ב 0 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

מאמר מעניין ביותר וממצא ,

קצת חומר שהתגלה על ידי בדרך המקרה אך אכן עובד

סוללות הניק"ד המקוריות מצופות בציפוי של בידוד מתכווץ אשר מבוצע במסוע הדומה למסוע טוסטים אשר ניתן לראות בבתי המלון ,
    הבעיה שנוצרת היא חימום הסוללות כולן במהלך כיווץ הבידוד החימום הכללי הזה של הסוללות מקצר את חייהן לזמן ממוצע של בין 3 ל 4 שנים .

כאשר הלחמתי סוללות וחיממתי רק את הקצבות כאשר השתדלתי לעשות זאת בזמן קצר וציפיתי אותן בבידוד קר במדבקה צבעונית או באיזולירבנד הסוללות האריכו את חייהן פי 2 ויותר , ברשותי סוללות שעבדו 8 שנים וגם יותר .
    כאשר ביצעתי את ההלחמה רשמתי על הסוללות את התאריך - עד היום אני מיצר לעצמי את הפקים ומחדש אותם לאחר 8 שנים .... ככל הנראה החימום שמחמם היצרן הוא הדרך לקצר את חייה של הסוללה כדי למכור פק חדש .

ועוד לגבי סוללות - בעולם בשלב זה עובדים על סוללה חדשה ומעניינת שהבסיס לפעולתה הוא מתאנול .
    http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3211446,00.html
    תא דלק מבוסס מתנול יוצר אנרגיה על-ידי הפיכת מתנול למים .
    פריצה חדשה לתחום עדיין לא יצא לשוק אם משהו יודע מידע על השיטה הזאת יכול להיות נחמד לחשוף אותה כאן

מנחת הבית
    נען
    תודה!
    147
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    3 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

הלחמת התאים שלך מקצרת את החיים שלהם עוד יותר. יש מכשירים אחרים. פונצ'וייס שעושה ריתוך נקודתי כמעט ללא חום.

תודה!
    0
    הודה 0 פעמים ב 0 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

העובדות מדברות בעד עצמן , אולי אם הייתי מבצע ריתוך נקודה הייתי מאריך את החיים שלהם בעוד שנתיים אבל 8 שנים מספיקים לי במקום 3 כמובן ..

תודה!
    0
    הודה 0 פעמים ב 0 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

אחלה מאמר - לצערי מספר טעויות שאתקן במהלך החג...

חג שמח

מנחת הבית
    נען
    תודה!
    147
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    3 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי yoram_f צפיה בהודעה
    אחלה מאמר - לצערי מספר טעויות שאתקן במהלך החג...

חג שמח
    אשמח ללמוד ולתקן. מה הטעויות?

תודה!
    0
    הודה 0 פעמים ב 0 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

האם תוכל בבקשה לציין איזה מטענים יכולים להטעין איזה סוג של סוללות?
    באריזות הסוללות כתוב להשתמש רק במטען שתוכנן עבורן.. אך מנסיון אני מטעים לי-איאונים עם מטען ליפויים ללא שום בעייה.
    האם אוכל להטעים
    A123 עם מטען ליפו?
    תודה

תודה!
    20
    הודה 3 פעמים ב 3 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

סוללות הLI-ION נטענות בשיטת CV-CC , כלומר, טעינה בזרם קבוע ועם הגבלת מתח, ולאחר השגת המתח הרצוי, עוברת הטעינה למתח קבוע וזרם משתנה ויורד עד לרמת זרם נמוכה שבה מופסקת הטעינה.
    האם במטען כמו שלי (E-STATION 301DX)אני יכול להטעין LI_ION ?
    טיסנאות זה עולם,יש בו הכול

תודה!
    0
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

מאמר מעניין

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=599316

שימו לב שעל ידי פירוק של סוללות סטנדרטיות ניתן לקבל בזול סט סוללות A123. (לפחות זה מה שטוען כותב המאמר)

עמוד 1 מתוך 2 12 אחרוןאחרון

Similar Articles

1. [נתונים] מאמר על סוגי עננים
    על ידי Nlackrif בפורום מאמרים וסקירות
    תגובות: 25
    הודעה אחרונה: 09-11-2011, 13:15:41
  2. [דיון] איסוף חומר לקראת מאמר על סוגי דבקים/צבעים מול חומרים
    על ידי MDreamer בפורום פורום דאונים וטיסנים חשמליים
    תגובות: 23
    הודעה אחרונה: 10-08-2010, 18:08:55
  3. [שאלה] סוגי דלקים
    על ידי titleman בפורום פורום טיסני דלק