שמות משתמשים לתיוג

מציג תוצאות 1 עד 6 מתוך 6

מאמר: גיירו לטיסן, כי מי אמר למסוקים בלבד?

1. תאריך הצטרפות
    Jan 2010
    תודה!
    168
    הודה 167 פעמים ב 126 הודעות
    כניסות לבלוג
    2
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

Jump to Comments

גיירו לטיסן, כי מי אמר למסוקים בלבד?

5 Comments by Flying_student Published on 15-11-2011 21:43:58
    הי,
    כולנו מכירים מייצבי טיסה למינהם, מן בקרים קטנים שיכולים לייצב את הטיסן באופן עצמאי. אלו שיצא לי לראות עד היום שלטו על מספר ערוצים במקביל אבל היו יקרים מאוד (כ-100$). אני לא אומר שיש משהו רע בזה, אבל אני החלטתי לראות האם אפשר להיסתפק בערוץ אחד בלבד (שאולי קריטי) וכך לקבל רק את מה שצריך ובמחיר סביר מאוד (כרגע 12$). אני מדבר על הג'יירו של HK - 401B.
    ניתן לראות שגם צוות flitetest כבר סקר את המוצר ושבעצם אני לא מגלה את אמריקה. יכול להיות שרבים ממכם יגידו שג'יירו לטיסן זה דהההה וכולם יודעים כבר, אבל בכנות - חיפשתי מידע והיה ממש קשה למצוא! יש כאלו שתיארו שהם עשו, אבל איך? אף אחד לא ציין ולא במפורט כמו פה, חכו ותראו.

אז הנה, זה בא:
    ג'יירו, למי שלא מכיר, הוא רכיב שיודע לזהות שינוי בתאוצה בכיוון מסויים. ברגע שהשינוי לא נבע מבקשה של השלט (קרי, אתם לא יזמתם תנועה), הג'יירו יבין שהתנועה הייתה לא רצונית והוא יתקן ע"י הסתת הסרוו לכיוון נגדי לתנועה ובתקווה ישאיר את הכלי יציב. בנוסף לאופציית rate (ג'יירו רגיל, וכך אתייחס אליה בהמשך), הג'יירו הנ"ל הוא מסוג headlock מה שאומר שהוא יודע לשמור גם על כיווניות- משמע הוא זוכר את הכיוון שאליו הוא אמור לנוע והוא ישאף לתקן אליו כל עוד לא שיניתם אותו. יישום נחמד לג'יירו שיכול להיות שמיש לרבים הוא מקרה בו יש גלגל אחורי ומנוע חזק (כמו במוסטנג FMS) ובהמראה הטיסן כולו נזרק שמאלה עקב הכוח הרב של המנוע. ג'יירו המותקן ומחובר להגה כיוון אמור להתנגד לכך ולסייע להמראה ישרה. יישום נוסף יכול להיות על טיסן 3d (ראו סרטון למטה של flite test). ועוד יישום שלדעתי צריך להיות מאוד פופולארי הוא בטיסני FPV - בפניות חדות (כאשר צריך) המטיס פונה עם מאזנות ומאבד גובה, ג'יירו על הגה כיוון ישמור על הגובה (בנוסף, מצב headlock יכול לנעול כיוון מסויים של צילום).

לגבי הג'יירו הזה, ניתן לראות שיש לו 3 כבלים: האחד הוא כבל סיגנל בלבד - ואותו מומלץ לחבר ליציאת ה-Aux או Gear במקלט - כבל זה מאפשר תיכנות של הג'יירו מהשלט (חובה לחבר).
    כבל סרוו שמתחבר למקלט - נחבר אותו לערוץ שאני רוצים שישלוט על הסרוו.
    וכבל שאליו יכול להתחבר סרוו - הסרוו הנשלט.

איך מתקינים פיסית את הג'יירו - מחברים בעזרת דבק דו-צדדי (יש שהמליצו דרך 2 שכבות כדי לבודד יותר טוב את הרעידות) לטיסן כמה שיותר קרוב למרכז הכובד. הג'יירו חש תנועה רק על ציר אחד ולכן הוא צריך להיות אנך לציר עליו הוא שולט:
    Click image for larger version. 

Name:	gyro.jpg 
Views:	203 
Size:	11.7 קילובייט 
ID:	57588
    קרדיט לי עבור התמונה.
    בתמונה, החצים מצביעים על הציר אותו הג'יירו חש וזה גם הציר עליו הסרוו המחובר צריך לשלוט. משמע, אם חיברנו את הג'יירו להגה כיוון (rudder) אז הג'יירו ימוקם במקביל לריצפה.

כיוונים על גוף הג'יירו:
    בג'יירו הזה יש 4 כפתורים/כיוונים שניתן לשנות עליו (בלי קשר לשלט). השניים הראשונים הם כפתורים: DR - כפתור המאפשר מצב REVERSE or NORMAL - לתנועת הסרוו הנשלט. כפתור DS - המגדיר איזה סוג של סרוו מחובר לג'יירו - דיגיטלי או אנלוגי - שימו לב- חיבור של סרוו אנלוגי לג'יירו המוגדר לדיגיטלי ישרוף את הסרוו.
    שני ברגי כיוון:
    האחד limit - והוא כמו travel adjust - עד כמה לג'יירו מותר לסובב את הסרוו (עד איזו זווית) - שימו לב! הקטנת הלימיט לא מקטינה רק את חריפות הסרוו! אלא גם את טווח הסרוו שיושג מהשלט!
    השני Delay - שאומר כך (מעט מסובך) - הג'יירו הוא תחנת ממסר בין המקלט לבין הסרוו. באפשרותו להעביר את התשדורת מהשלט באופן מיידי (כרגיל) או כתגובה מאוחרת ו"עדינה". ככל שהערך קטן יותר ככה התגובה יותר מהירה. לא תמיד תרגישו בהבדל כאשר תקטינו את הערך מתחת ל-50, מאחר וזמן התגובה המינימלי הוא זמן תגובת הסרוו , Delay של 0 ישרוף סרוו אנלוגי.

הסבר כללי על התכנות בשלט:

כל ערוץ בתשדורת יכול לקבל סיגנל הנע (לפחות ב-dx7) בין 100- ל- 100+. ניתן לראות בתצוגת display ברוב השלטים את הסיגנל המועבר בזמן נתון או במשחק בסוויטשים/הגאים. עבור הג'יירו הזה - ברגע שערוץ התקשורת (לא הערוץ של הסרוו עליו הוא יושב, אלא הכבל השני, הצהוב -gear במקרה שלי ) נמצא בטווח חיובי (בין 0 ל-100+) אז הג'יירו יפעל במצב במצב רגיל עם gain לפי הסיגנל. אם הוא בטווח השלילי אז הג'יירו במצב headlock עם gain שהוא בערך האבסולוטי של הסיגנל (10- יתן gain של 10). אם הוא ב- 5+ אז הג'יירו כבוי.

מסקנות מניסויים שלי - התקנה על טיסן בננה עם דיהדרל.
    בהתחלה התקנתי את הג'יירו כשולט על המאזנות. במצב RATE הג'יירו עבד מעולה מהבחינה שהוא "פילטר" מכות רוח חזקות, אבל פרט לכך הוא לא היה יעיל במיוחד מאחר ומדובר בטיסן עם דיהדרל טוב. במצב headlock הג'יירו איבד כל הזמן את האיפוס. לדעתי בגלל המנוע בטיסן ש"מנסה" לסובב לכיוון מסויים והג'יירו חש בזה (יכול להיות שפלטתי שטויות, אך המסקנה היא שג'יירו למאזנות בטיסן אינו יעיל, במיוחד כאשר יש דיהדרל חריף).

כאשר הותקן על הגה כיוון של טיסן בננה עם דיהדרל - התקבל טיסן שקל מאוד לשלוט בו, כאשר פונים עם המאזנות הטיסן לא מאבד גובה ולכן התיקון שצריך לעשות עם ההגה גובה קטן משמעותית - עד כדי שניתן לחכות עם התיקון עד סיום הסיבוב. בנוסף, מאחר ויש דיהדל שאמור לדחוף את הטיסן לאיזון בסיום מתן פקודה מההגאים, השילוב של הג'יירו שנותן פקודה לכיוון הנגדי כל עוד הטיסן אינו מאוזן מניב מצב שהטיסן מתאזן הרבה יותר מהר. בסופו של דבר הטסתי את הטיסן למשך דקות ארוכות רק על ידי שימוש במאזנות ובהגה גובה (משמע רק הסטיק הימני, את המנוע שמתי על שליש כוח).

שימו לב, בסרטון יש קטע שבו אני מראה שהטיסן מתאזן לבד מגובה של כעשרה מטרים - הזוויות בסרטון ממש מוגזמות אך הם מראות בבירור את ההבדל בין ג'יירו כבוי לפעיל. למחרת, ועם חיזוק הגיין, אנשים ראו שמגובה של 15 מטרים ובזווית ממש חדה אני עוזב את הסטיקים ונותן לטיסן להתייצב לבד (gain=35) ובהצלחה. מקווה שהסרטון הזה שצולם בפלאפון של לירון (nelson, תודה לירון) ימחיש...

כאשר הותקן על ידי טיסן 3d, - התקבלה טיסה חלקה בלי צורך לדאוג להגה הכיוון בכל מיני תרגילים (knife וריחופים למינהם), שם גם ניתן (בגלל ההגאים הגדולים) לראות בקלות את העבודה הקשה שהג'יירו חוסך לנו.

ברור לי שמאחר שהג'יירו עושה הרבה עבודה ברקע אז עלול להיווצר מצב בו מתחיל אינו מקבל את כל קשיי ההטסה כבר מההתחלה. יש שייגידו שלא מומלץ להתחיל ככה וצריך לקפוץ למים העמוקים כבר על ההתחלה. לדעתי, הג'יירו יכול לעזור מאחר והוא מפחית את העומס על המטיס המתחיל, זה יאפשר למתחיל ללמוד בשלבים - קודם להתרכז באוריינטציה, להכיר את התחושה ולהנות מסיבובים קלים בהם הוא משתמש רק במאזנות בלי לאבד גובה שעלול להסתיים בקרקע. במשך הזמן הזה הגה הכיוון פעיל גם לקבלת סיגנלים יזומים מהמטיס, כך שניתן להתאמן על סיבובים "אמיתיים" יותר.

בנוסף, ניתן להשתמש במצב headlock - מצב זה ישמור את כיוון הטיסה לזה שהיה בזמן שהלחצן הועבר ל-headlock. למה זה טוב? המראות (p-factor), נחיתות (ברגע שאתם מיושרים למסלול, העבירו ל-headlock והתרכזו רק בהגה גובה) או כשרוצים שהטיסן יהיה ב-cruise control...
    ניסוי מגניב שהיה לי היום היה כך: הטיסן טס לכיוון מערב, אני שם headlock והטיסן ממשיך בכיוון - יפה. כאשר שיחקתי עם המאזנות לכיוון מסויים ועוזב את השלט אז הטיסן מתאזן (בעיקר בגלל הדיהדרל, אבל יותר מהר מבד"כ עקב הג'יירו) ואז מתקן את הכיוון לכיוון מערב. אהבתי!!!

הגדרות עבור DX7:
    בהגדרות שאסביר מתקבלת קונפיגורציה המאפשרת 3 מצבים - ג'יירו רגיל, headlock (שומר כיוון) ומצב כבוי (בו הג'יירו שותק). נשאלה השאלה למה צריך מצב כבוי לג'יירו? הרי במסוקים זה big no no- אז בטיסנים זה לא. בטיסן, ג'יירו כבוי הוא להחזיר את הכלי למצב בו הוא היה בקדמותו... בנוסף, מה קורה אם אחת מההגדרות שגוייה (הג'יירו ברוורס) או מוגזמת (לימיט או גיין גבוהה מידי) - או אולי הג'יירו הסיני הזול שקנית מתברר כסורר באוויר? אני לא רוצה לאבד טיסן בגלל זה...

* התפריט הראשון אליו ניגש הוא הגדרת channel reversing: שם נגדיר rev עבור ה-gear (אני מגדיר עבור ערוץ זה ולא עבור aux מאחר והאחרון מהווה throttle cut - ראו בבלוגים שלי).

* התפריט הבא הוא travel adjust: שם נגדיר עבור ה-gear את הערך 5% בחלק העליון (כאשר מקש ה-gear על 0). את התחתון גם נגדיר על 5% (כאשר מקש ה-gear על 1).
    הגדרה זו הופכת את מקש ה-gear ללא רלוונטי - הסיבה היא מאחר ואנו רוצים 3 מצבים עבור הג'יירו.

* התפריט הבא והאחרון הוא תפריט mix (אני בחרתי MIX1 אבל זה ממש לא משנה...) שם עושים מיקס flap->gear (משמע בין כפתור flap לערוץ ה-gear). הערכים של המיקס יהיו שניהם חיוביים או שניהם שליליים (אם שניהם חיוביים אז flap לכיוון מעלה יהיה headlock ולכיוון מטה יהיה ג'יירו רגיל, אם רוצים תמיד את הג'יירו על מצב אחד אבל בשני gains שונים אז אחד יהיה שלילי והתחתון חיובי או להיפך...). עבור הסוויטש הגדירו מיקס ( SW:mix).
    וזהו. you are good to go!
    נשאר רק לוודא שכיוון התגובה של הג'יירו הוא אכן תיקון המצב ולא החרפה שלו
    ( )
    - אם זה הפוך אז שנו את מצב כפתור DR שעל הג'יירו.

תבלו!
    שחר
    ושיהיה לכולנו רק טוב

2. המשתמשים הבאים אמרו תודה לFlying_student על הודעתו:

ניר2512 (30-09-2012)

3. Total Comments 5

תגובות

תודה!
    17
    הודה 11 פעמים ב 9 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברירת מחדל תגובה: גיירו לטיסן, כי מי אמר למסוקים בלבד?

תענוג

תודה שחר
    "don't forget to write the manual"

פתגם סיני עתיק....

5. המשתמשים הבאים אמרו תודה לnaty על הודעתו:

Flying_student (16-11-2011)

תודה!
    0
    הודה 3 פעמים ב 3 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

הסבר מעולה הבנתי נכון יותר איך הגיירו פועל
    התקנתי גירו ברכב - טמיה TT-01 וזה חולל פלאים במצבי סחיפה/דריפט
    הדריפט ארוך יותר והנהיגה קלה יותר = יותר פאן
    הבעיה היחידה היא בזמן שהרכב נוסע ישר ההיגוי מזגזג
    כנראה בגלל מיקום/בידוד מזעזועים נעשה טסט ונשנה מיקום
    סה'כ שוב הסבר מתמצת ומובן

תודה!
    168
    כניסות לבלוג
    2
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי prostore צפיה בהודעה
    הסבר מעולה הבנתי נכון יותר איך הגיירו פועל
    התקנתי גירו ברכב - טמיה TT-01 וזה חולל פלאים במצבי סחיפה/דריפט
    הדריפט ארוך יותר והנהיגה קלה יותר = יותר פאן
    הבעיה היחידה היא בזמן שהרכב נוסע ישר ההיגוי מזגזג
    כנראה בגלל מיקום/בידוד מזעזועים נעשה טסט ונשנה מיקום
    סה'כ שוב הסבר מתמצת ומובן
    מגניב!
    אשמח לראות את זה בפעולה.
    לגבי הזיגזוג, אם הבידוד בוצע כהלכה- הייתי ממליץ לשחק עם הרגישות (בשלט) ועם ה-Response (הבורר שלו נמצא על הסרוו).
    הייתי מפחית קצת מאחד מהם, בודק מה קורה וכן הלאה... נראה שכבר תפסת את זה...

בהצלחה
    ושיהיה לכולנו רק טוב

תודה!
    0
    הודה 4 פעמים ב 3 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

יש מצב לאיך מגדירים מצב כבוי בפוטבה

תודה!
    168
    כניסות לבלוג
    2
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

לא מכיר אישית את השלט שלך (גם לא פירטת איזה שלט זה), לכן קשה לעזור. אין לי בעיה שנפגש בשטח הטסה ואשמח לעזור לך.
    בגדול - הגדר שליטה בכפתור 3 מצבים, ושחק עם ה-offset באחד ממצבי הקיצון, תנסה להגיע למצב בו הזזה פיסית של הטיסן לא מזיזה את הסרוו.
    ושיהיה לכולנו רק טוב

Similar Articles

1. מדריך בשלבים! ג'יירו לטיסן - לא למסוקים בלבד.
    על ידי Flying_student בפורום פורום דאונים וטיסנים חשמליים
    תגובות: 44
    הודעה אחרונה: 07-12-2011, 19:57:23
  2. באר שבע והסביבה גיירו פוטבה 401 + סרוו 9254 ביחד בלבד 200 ש"ח
    על ידי חמודי בפורום רדיו, אלקטרוניקה וציוד נלווה
    תגובות: 0
    הודעה אחרונה: 13-11-2011, 06:43:43
  3. תל אביב והסביבה מחפש לקנות קיט לטיסן חשמלי גוף בלבד במחיר טוב
    על ידי lehatis בפורום דאונים וטיסנים חשמליים
    הודעה אחרונה: 27-05-2011, 18:23:43
  4. [נתונים] מנוע 46 למסוקי 50 ב-59.95$ בלבד!!
    על ידי bgrg בפורום פורום מסוקי דלק
    תגובות: 4
    הודעה אחרונה: 28-04-2010, 23:45:31
  5. מלא חלקים למסוק רפטור - 250 ש"ח בלבד
    על ידי שחר לזרוב בפורום מסוקי דלק
    הודעה אחרונה: 01-06-2009, 21:31:14

תגיות בנושא זה

הרשאות פרסום

• אין באפשרותך לפרסם נושאים חדשים
  • אין באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים