שמות משתמשים לתיוג

עמוד 1 מתוך 2 12 אחרוןאחרון
מציג תוצאות 1 עד 25 מתוך 44

מאמר: צריבת גרסת CL-OSD עבור G osd II mini של הוביקינג

1. תאריך הצטרפות
    May 2011
    תודה!
    462
    הודה 569 פעמים ב 442 הודעות
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

Jump to Comments

צריבת גרסת CL-OSD עבור G osd II mini של הוביקינג

43 Comments by Friman Published on 21-12-2012 00:34:52
    חבר לפורום ביקש ממני לכתוב מאמר מסכם על צריבת גרסת CL-osd לG osd II mini של הובי קינג. אז לקחתי עליי את המשימה והשתדלתי לרכז את מקסימום המידע על OSD זה למען הדורות הבאים, מה נדרש כדי להכין אותו לצריבת CL OSD, איך צורבים, איך מכיילים וכל היתר... אז יאללה מתחילים.
    לפני הכל, מדובר במוצר הבא: http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...PS_Module.html
    מה מקבלים תמורת 40$? OSD הכולל GPS, יודע לתת קורדינטות GPS, זמן טיסה, מהירות קרקעית (ולא מהירות אווירית כמו שמוצהר בדף המוצר...), גובה, ניטור מתח ל2 סוללות (ניתן לכייל במדוייק את ניטור המתח), מד RSSI ושעה מקומית. כל זה בOSD קטן וקומפקטי, זול מאד, יעיל מאד. רק דבר אחד מרכזי חסר – אין חץ לכיוון הבית, הסיבה העיקרית לטעמי ולדעת מטיסי FPV רבים להשקיע בOSD הכולל GPS.

טיפ טיפה על האבולוציה של CL-osd, על קצה המזלג
    יום אחד אי שם לפני שנה וחצי בערך קם בחור בRCgroups בכינוי Callelj, והחליט לכתוב לOSD גרסת תוכנה חדשה על בסיס קוד פתוח, שתאפשר חץ לכיוון הבייתה ושיפורים נוספים שנוספו עם הזמן. השרשור המרכזי לגרסה זו, הנקראת CL-osd נמצא כאן: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1490446 ובשנה וחצי שחלפו נצברו בו כבר 134 עמודים ולמעלה מ2000 תגובות. השרשור מתעדכן כל הזמן, אז שווה לעקוב... העמוד של גרסת הפרוייקט הרשמית נמצא בGoogle Code אבל כבר הרבה זמן הגרסא הרשמית לא עודכנה, כפי שאסביר בהמשך. בכל מקרה יש שם לא מעט מידע חיוני על תהליך הצריבה:
    http://code.google.com/p/cl-osd/
    הנה תמונת המסך של גרסת התוכנה המקורית:
    Click image for larger version. 

Name:	closd-original.jpg 
Views:	295 
Size:	45.2 קילובייט 
ID:	80890
    והנה צילום מסך של הגרסא האחרונה הרשמית של גרסת הCL-osd:

Name:	cl-osd 1.png 
Views:	337 
Size:	47.0 קילובייט 
ID:	80891
    גרסא זו כללה חץ הבייתה כמובן, ניטור מתח לשתי סוללות, ניטור RSSI, גובה, מהירות, מרחק מהבית, מספר לווינים וזמן טיסה. קורידנטות הGPS היו מופיעות על המסך רק בהיעדר תנועה, כיוון שלמרבה הצער התגלה שמסיבה לא מובנת כל הGPS-ים בסדרת הOSD הזו מזייפים בנתוני הנ.צ., כל מכשיר מזייף במידה מעט שונה וקבועה, כלומר – הסטייה היא תמיד אותה סטייה ולאותו כיוון לאותו המכשיר, אך שונה ממכשיר למכשיר. שלי למשל זייף כשרק קיבלתי אותו במשהו כמו 4.5 ק"מ, בבדיקות בחצר הבית קיבלתי נ.צ. של אי שם מעל רהט. במצב כזה לא היה שום טעם שנתוני הנ.צ. יופיעו באופן קבוע על המסך, וכיוון שהחץ הבייתה מקבל את נתוניו באופן יחסי על פי התנועה במרחב ביחס לנקודת הבית שהוגדרה בתחילת הטיסה, הכיוון שהוא מצביע עליו מדוייק גם עם הקורדינטות עצמן שגויות. עם הזמן הכניס Callelj מגוון שיפורים ושינויים לבקשת הקהילה, אבל עם הזמן השקעת הזמן שלו בפרוייקט ירדה, קצב השיפורים והשינויים ירד והתחושה בקהילה בRCgroups הייתה שכנראה זה "הכי טוב שיש", ובאמת מה כבר אפשר להוציא מOSD סיני ב40$? וככה השתמשו מטיסים רבים בCL-osd כשהשיפור המרכזי הוא החץ הבייתה ופריסה נוחה יותר של הנתונים על המסך, מבלי קורדינטות GPS, למשך כמה חודשים טובים.

ואז הגיע Truglodite – אחרי 1632 תגובות במשך כמעט שנה שהCL-osd קיימת, הבחור גילה שניתן לכייל באמצעות תיקון קטן בקוד את קורדינטות הGPS של הmini G osd II... הפוסט הבא פתח את מה שאני מכנה בחיוך "השלב הבא באבולוציה של CL-osd": http://www.rcgroups.com/forums/showp...postcount=1632
    כמובן שכעת הצגת קורדינטות הGPS באופן קבוע על המסך הפכה לרלוונטית. עם הזמן הצטרפו עוד ועוד אנשים מוכשרים לפרוייקט שיפור הCL-osd ולמעשה האבולוציה של הפרוייקט עברה מGoogle Code אל בין דפי השרשור בRcGroups. הייתה תקופה של קצת "מערב פרוע" כשכל אחד מפרסם גרסה משלו עם פריסה שונה של הנתונים על המסך, הרבה פעמים עם באגים, אבל בחודשים האחרונים התייצבו כמה ח'ברה מרכזיים, ביניהם Truglodite וATX_heli שאחראים לרוב השיפורים המשמעותיים האחרונים בגרסת התוכנה. הגרסא האחרונה שצרבתי הייתה מבית מלאכתו של Atx_heli ולדעתי היא המוצלחת ביותר – כוללת בנוסף לחץ הבייתה ולנתוני הGPS גם וריומטר (בנוסף לכל מה שכלול בגרסא המקורית), שופרו אומדני המהירות הגובה והמרחק מהבית, ובעיקר פריסת הנתונים על המסך מוצלחת מאד ומהווה שיפור משמעותי ביחס לכל הגרסאות הקודמות לטעמי. הנתונים העיקריים מרוכזים בגדול בצידי המסך ובתחתיתו, ונתוני הGPS מוצגים למעלה בצורה שלא מפריעה בעין אך עדיין נקלטים היטב בDVR לצרכי איתור כלי שהלך לאיבוד. הנה צילום מסך של גרסא זו, עליה אדגים את תהליך הצריבה:

Name:	CLosd2.jpg 
Views:	251 
Size:	20.0 קילובייט 
ID:	80892

אז קדימה, לתהליך הקימפול והצריבה:
    ראשית, אינני מתכנת במקצועי ואין לי רקע רב בתחום; בעלי הידע מוזמנים לתקן ולהמליץ על שיפורים. אני ממליץ על הדרך שבה אני עבדתי ואני יודע בוודאות לומר שהיא עובדת, ואפילו די בקלות.. אם פועלים לפי ההוראות זה לא אמור לקחת יותר מ30-40 דקות עבודה לכל התהליך מ-א' ועד ת'. החלטתי להשקיע ולרשום את כל התהליך במסודר ובאופן ברור לכל בר דעת כיוון ששרפתי כמה לילות טובים להבין את ההנחיות המאד לא ברורות בעמוד הרשמי של הפרוייקט בGoogle Code ובRcGroups אין לח'ברה אנרגיה להסביר כל פעם מחדש את תהליך הקימפול והצריבה לכל מתעניין חדש. עוד דבר שחשוב לציין שגרסת התוכנה המקורית של הOSD לפני הצריבה הינה קוד סגור, כלומר – מרגע שמחקתם אותה והתקנתם CL-osd, אין דרך חזרה. לא שיש ממש בשביל מה לחזור לדעתי, אבל בכל זאת – שתדעו.
    כדי לצרוב גרסת תוכנה חדשה לOSD יש צורך בצורב AVR. כזה: http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...occessors.html . כדאי בכל מקרה שיהיה במגירה למי שעוסק בתחום ועדיין אין כזה, הוא שימושי לצריבה לעוד כל מיני דברים מעניינים כמו לוחות הKK לייצוב רחפנים ועוד כל מיני ירקות. כמו כן נדרש מתאם לחיבור הלוח לצורב, כיוון שגרסת התוכנה המקורית שצרובה עליו היא קוד סגור, הוא לא מגיע עם הכנה לחיבור לצורב. את הפינים נחבר לפי התרשימים הבאים:
    הלחמת הפינים על הOSD:

Name:	CLOSD3.jpg 
Views:	269 
Size:	76.8 קילובייט 
ID:	80893
    התאמת הפינים ליציאת הצורב:

Name:	CLOSD4.jpg 
Views:	259 
Size:	15.2 קילובייט 
ID:	80894
    אני ממליץ על חיבור שניתן לניתוק על מנת לצמצם את הסירבול. אצלי חיברתי שקע בלנסר מצד אחד, ואת החוטים שיוצאים מתקע הבלאנסר מהצד השני חיברתי למתאם שהכנתי אשר מתחבר לצורב. ככה זה נראה אצלי, עטוף בשרינק:

Name:	DSCN1914.jpg 
Views:	288 
Size:	497.2 קילובייט 
ID:	80895

Name:	DSCN1909.jpg 
Views:	264 
Size:	491.1 קילובייט 
ID:	80896
    תתעלמו מהמיתקון הספורדי על הרחפן, הרחפן עדיין לא מוכן לטיסת FPV אז מיתקנתי עליו את הציוד באופן זמני רק לצורך כתיבת המאמר.
    כמה תוכנות שנדרשות לקימפול ולצריבה – להוריד ולהתקין:
    AVR STUDIO 5 - http://i.amniels.com/avr-studio-4-and-5-download-links. אין טעם להגדיל ראש ולהתקין את גרסה 6, היא עושה בעיות בצריבה. אין לי מושג למה, אבל זו תופעה שחזרה אצל משתמשים רבים בקהילה בRcGroups. תקפידו להתקין את גרסא 5.
    WINAVR - http://sourceforge.net/projects/wina...d?source=files
    EXTREME BURNER – AVR - http://extremeelectronics.co.in/avr-...r-programmers/
    TortoiseSVN - http://tortoisesvn.net/ (רק אם רוצים להוריד את הגרסא הרשמית)
    קימפול: בוחרים את הגרסא שרוצים להתקין. הנחיות להורדת הגרסא הרשמית נמצאות בעמוד הבית של הפרוייקט בGoogle Code – רשמתי את הקישור קודם. אני מעדיף כאמור את הגרסא האחרונה והמסודרת של ATX-Heli כפי שציינתי קודם, עליה הוספתי כמה שינויים כדי להתאים ליחידות מטריות, לשיטת שידור PAL ועוד כמה דברים שאפרט מייד. את הגרסא הזו ניתן להוריד מכאן: http://www.rcgroups.com/forums/showa...7&d=1350685628
    הערה: מי שרוצה לחסוך את כל עבודת השינויים בקוד יכול לדלג לתגובה 11, צרפתי שם את תיקיית הקבצים שלי שבה מעודכנים כל השינויים שאפרט לעיל - אפשר לפתוח ממנה את הקובץ הראשי, לקמפל ולצרוב ורק נותר לעשות קליברציה לGPS ולמתחים. למי שרוצה להכיר יותר את הקוד ואת השינויים שביצעתי אני מפרט כאן את התהליך:
    בתוך התיקייה של גרסת התוכנה שאותה אנחנו רוצים להתקין נחפש את הקובץ cl-osd.avrgccproj ונפתח אותו עם AVR STUDIO. ייתכן שבפתיחת הקובץ תתבקשו לשמור קובץ גיבוי בסיומת atsln. ליחצו לאישור ואם הקובץ כבר קיים אשרו את החלפתו. נבחר מהמסך למעלה PROJECT ומשם PROPERTIES, נקבל מסך הגדרות ובו נבחר בצד שמאל בTOOLCHAIN, תחת Avr/GNU C Linker->Memory Settings בתיבה "Initial Stack Address (hex)" – נמחק את מה שכתוב. ככה:

Name:	CLOSD5.jpg 
Views:	269 
Size:	256.8 קילובייט 
ID:	80897
    היכן שבתמונה מוקף בירוק נבחר בG-osd והיכן שמסומן בצהוב נוודא שבחרנו במעבד הנכון, ATmega88. היו ח'ברה שדיווחו שהמעבד בOSD שלהם היה שונה, ATmega88A; שלי נקנה לפני 4-5 חודשים והיה ATmega88. תנסו ATmega88 ומקסימום אם לא עובד תשנו ל ATmega88A בנסיון הבא.
    עכשיו הגיע הזמן לערוך כמה שינויים בקוד...
    לשינוי ממערכת יחידות מטרית במקום אימפריאלית – נבחר מהחלון הימני העליון את הקובץ Config.h, ונדלג לשורה 129 (באמצעות CTRL+G) שם מתחיל מקטע שכותרתו // Unit system. נסמן שני קווים אלכסוניים לפני #define IMPERIAL_SYSTEM //Feet, mph etc... //** כדי לבטל את השימוש במערכת יחידות אימפריאלית, ונסיר את שני הקווים האלכסוניים שלפני #define METRIC_SYSTEM //Meter, Km/h etc... //** על מנת להגדיר שימוש במערכת יחידות מטרית. בסוף זה צריך להראות ככה:

Name:	CLOSD6.jpg 
Views:	241 
Size:	299.7 קילובייט 
ID:	80898
    לשינוי הSYSTEM מ NTSC לPAL כפי שנהוג בארץ – עדיין בתוך קובץ CONFIG.H נקפוץ לשורה 166 ונסמן שני קווים אלכסוניים לפני #define COLORSYSTEM_NTSC //**, ככה:

Name:	CLOSD7.jpg 
Views:	229 
Size:	253.7 קילובייט 
ID:	80899
    כותב הקוד הזה משתמש ב NTSC, אז הוא לא כיוונן את החץ הבייתה לתחתית המסך גם בPAL.. כדי למקם את החץ הבייתה בתחתית המסך נקפוץ לשורה 224 - ונשנה את שורות 228-229 ל:
    #define GRAPHICS_LINE 235 //[105]
    #define GRAPHICS_OFFSET 26 //[46]
    כך שהמקטע הסופי ייראה כך:

Name:	CLOSD9.jpg 
Views:	231 
Size:	342.3 קילובייט 
ID:	80986
    למי שנוח שהחץ הבייתה יהיה בצד ימין למעלה, אפשר להשאיר כפי שזה.

שינוי אחרון שאני ביצעתי בגרסא זו – אחד החידושים שהכניס ATX_Heli זו פונקציה שמגדירה שקורדינטות הGPS תוצגנה על המסך רק בטיסה מתחת לגובה 200FT, בטענה שצריך נתונים אלו רק אם הכלי מתקרב לקרקע כדי לאתר אותו במקרה של ריסוק ובזמן טיסת FPV רגילה בגובה אין לו צורך בקורדינטות שסתם תופסות לו מקום במסך... הבעיה היא שקצב ריענון הנתונים של מודול הGPS שמגיע עם הOSD הינו די איטי, הוא מגיב לאט יחסית לשינויים ולי יש חשש שבמקרה של נפילה מהירה של הרחפן מגובה עקב תקלה הוא עשוי להגיב לאט מדי לשינוי הגובה, כך שיכול להיות מצב בו נתוני הGPS יוצגו בתמונה רק לאחר זמן כשאות הוידאו כבר עלול להיעלם או להיחלש בדרך. ליתר ביטחון, החלטתי לשים את נתוני הGPS בתמונה באופן קבוע. נפתח את קובץ LAYOUT.H ונלך לשורה 47. נוסיף שני קווים אלכסוניים לפני השורה כך שייראה כך

Name:	CLOSD8.jpg 
Views:	320 
Size:	331.5 קילובייט 
ID:	80900
    כנ"ל בשורה 79, אותו הדבר.
    על הדרך נשנה את כיתוב היחידות מיחידות אימפריאליות למטריות – באותו הקובץ בשורה 142 היכן שכתוב MPH נשנה לKMH, כמו כן בשורות 148, 176 ו 182במקום FT נשנה ל M (כמובן היכן שמתאים).
    סטטיסטיקה - ישנה אפשרות שבסוף הטיסה תוצג סטטיסטיקה של מהירות מירבית גובה מירבי ומרחק מירבי; צריך לקחת בחשבון שהיה בעבר באג כשהסטטיסטיקה הייתה פועלת - היו ריצודים של קווים לבנים על המסך באיזור השורה השלישית (אמצע המסך), ולכן האופציה הזו בוטלה, במיוחד לאור העובדה שהסטטיסטיקה הסופית הזו לא כל כך מדוייקת בגלל שלעתים עקב ניתוקים רגעיים מלווינים יש קפיצות פתאומיות בגובה ובמרחק - הסטטיסטיקה רושמת את הגובה והמרחק המירביים ולכן קפיצות גדולות פתאומיות שכאלו נרשמות בסטטיסטיקה. בגרסא הנוכחית ידוע לי שניסו לתקן את הבאג של הריצודים אבל כיוון שכותב הקוד לא אוהב את הסטטיסטיקה בלאו הכי (כי כאמור היא לא מדוייקת) הוא השאיר את האופציה כבויה. למיטב ידיעתי אף אחד עדיין לא בדק האם בעיית הריצודים נפתרה. אני משאיר את זה כבוי בשביל להימנע מצרות מיותרות וכיוון שגם ככה היא לא מדוייקת, אם מישהו רוצה לנסות להפעיל ולספר לנו על רשמיו - בCONFIG.H בשורה 46 - למחוק את שני הקווים האלכסוניים לפני הביטוי #define STATISTICS_ENABLED.

ועכשיו לקימפול עצמו – בעמודת BUILD בפעם הראשונה שאנחנו מתעסקים עם גרסת הקוד הספציפית שאנו מקמפלים, נבחר Clean CL-OSD, נמתין לסיום. לאחר מכן נבחר BUILD CL-OSD ונמתין לסיום הבנייה. בתוך התיקייה שממנה פתחנו את הקובץ של גרסת הקוד, נמצאת תיקייה פנימית בשם G-OSD, שם נמצא כעת שני קבצים שאותם צריך לצרוב לOSD – CL-OSD.HEX ו CL-OSD.EEP.
    נפתח את EXTREME BURNER AVR, נחבר את הצורב לשקע USB במחשב ואת הצורב לOSD. יש לתוכנה הזו כמה שגעונות אז כדאי לפעול בדיוק לפי ההנחיות ואז בערבון זה עובד... נבחר את המעבד המתאים (ATmega88) ונלחץ CHIP ERASE. לא להיבהל מזה שתוכנת הצריבה טוענת שהצ'יפ לא מתאים. לאשר, זה עובד. אני לא לחלוטין בטוח שחובה למחוק את הצ'יפ לפני הצריבה אך ככה אני עושה, ובינתיים עובד... לאחר מכן נלחץ FILE->OPEN EEPROM FILE ונבחר בקובץ הEEP שנוצר לנו בשלב הקימפול ולאחר מכן שוב FILE ואז OPEN FLASH FILE ונבחר בקובץ הHEX שנוצר לנו. לשים לב כשבוחרים קבצים לשנות את הסיומת בעמוד שנפתח לבחירת קבצים (יש בחירה בצד ימין למטה) כי אחרת פותחים את אותו הקובץ פעמיים. כמו כן דגש שלא לפתוח מהכפתור הצהוב במסך הראשי שכתוב עליו OPEN אלא כפי שהסברתי מתוך תפריט FILE וכל פעם את סוג הקובץ הרלוונטי - EEP קודם ואח"כ HEX אחרת הוא לא מצליח לצרוב. בSETTING נבחר PROGRAMMING MODE=ISP (במקרים שלא בחרתי זאת בתחילתה של כל צריבה נפרדת הצריבה לא יצאה טוב, אז ליתר ביטחון תבחרו בזה כל פעם מחדש) ואז WRITE ALL, ולהתפלל לטוב (גם כאן להתעלם מההערה שהצ'יפ לא תואם לבחירה). אם הצורב הצליח לצרוב – הנורה בOSD תהבהב באדום. אם היא נשארת כבויה, לא להתייאש ולנסות לעשות שוב את תהליך הצריבה. אגב מהנסיונות שלי ראיתי שכשהOSD מחובר למתח חיצוני בזמן הצריבה, הצריבה לא מצליחה. בשעה טובה אפשר לחבר הכל ולקוות לראות את תמונת הOSD טובה וברורה. אם כתוב בג'יבריש – חיזרו על תהליך הקימפול. אם רואים תמונה נקייה ללא נתונים – חיזרו על תהליך הצריבה, וודאו שאתם פועלים בדיוק לפי ההוראות עם תוכנת הצריבה. לא להתייאש, בסוף זה מצליח. אגב, בדף הפרוייקט בGOOGLE CODE מוסברת עוד שיטת צריבה עם תוכנת AVRDUDE. לי זה מעולם לא עבד, שרפתי שבוע רק על נסיונות להבין למה עד שויתרתי. מי שיודע איך להשתמש בAVRDUDE - זה אמור להיות הרבה יותר פשוט, לי כאמור זה לא עבד וכך לעוד כמה אנשים.

כיול GPS:
    כמו שאמרתי קודם, בעיה רצינית עם מודול הGPS שמגיע עם הOSD הזה היא שהוא נוטה לזייף בכמה קילומטרים טובים. עוד נתון חשוב זה שככל שמספר הלווינים שהוא קולט קטן יותר, ככה הוא מזייף יותר, במיוחד בהערכת מרחקים וגובה. לכן כדאי להמתין לנעילה של כמה שיותר לווינים – סביב 3-4 לווינים תקבלו הערכות מרחק וגובה שלא קשורות למציאות, כאשר הערכת הגובה במיוחד בעייתית. עם 6 לווינים הסטייה הופכת להיות סבירה לצרכי הטסה, ב7 לווינים ומעלה הסטייה כבר די זניחה. לא הטסתי עדיין עם הגרסה האחרונה שצרבתי אבל מבדיקות שעשיתי ברחוב בזמן שהDVR מקליט, קיבלתי הערכות מרחק גובה ומהירות די ריאליות כשרצתי עם הרחפן ביד ברחוב (מזל שאחת בלילה, אחרת השכנים עוד היו חושבים שהשתגעתי) אחרי נעילה של 5 לווינים שעלתה ל 6 בזמן "הטיסה". הבעיה שלוקח לGPS המון המון זמן לנעול לווינים. מצאתי שאם אני מדליק את הרחפן ללא מערכת הוידאו (יש לי מתג נפרד לוידאו) ונותן לו כמה דקות לפני שאני מדליק את הוידאו, הGPS רוכש לווינים הרבה יותר מהר (הGPS זקוק ל5V ולכן המלצת היצרן היא לחבר אותו לערוץ פנוי במקלט או לרגולטור 5V, בנפרד מהOSD ויתר מערכת הוידאו שניזונים מ12V). אחד מהכותבים בRcGroups הציע לעלות לריחוף של דקה בטרם נעילת בית בגובה מטר או שניים, לטענתו ככה הGPS נועל לווינים מהר מאד. לא ניסיתי. עוד הצעה שהתקבלה בהתלהבות היא להניח את הGPS על חתיכת טייפ אלומיניום או לוחית מתכת אחרת ברוחב ואורך גדולים מעט מגודל הGPS, גם את זה טרם ניסיתי . כשיש מספר לווינים מספיק - לחיצה על הכפתור הקטן בOSD תנעל מיקום בית. כעת רישמו את קורדינטות הGPS שקיבלתם על דף, והשוו למיקומכם האמיתי; אני משתמש באפליקציית אייפון נחמדה בשם coordinate calculator שנותנת את נתוני הGPS של מיקומך הנוכחי על פי GOOGLE MAPS. כעת הפחיתו מהערך האמיתי של מיקומכם על כל ציר את הערך שמציג הGPS – זה מקדם התיקון. כנסו לקובץ CONFIG.H וקיפצו לשורה 146. הוסיפו לערך המופיע ב FUDGE_GOOGLE_LATוב FUDGE_GOOGLE_LON את מקדמי התיקון שלכם בהתאמה, לכל ציר בנפרד. לא לרשום את מקדם התיקון במקום מה שכתוב, אלא להוסיף לערך שכתוב את מקדם התיקון אם קיבלתם ערך חיובי, או להפחית ממנו את מקדם התיקון אם מקדם התיקון בעל ערך שלילי (כאמור, שני מקדמי תיקון נפרדים, אחד לכל ציר בהתאמה). בצעו BUILD מחדש, נתקו את הOSD ממתח וחברו לצורב ולמחשב ובצעו צריבה מחדש כפי שהוסבר קודם. כעת הGPS אמור להיות מכוייל.

כיול ניטור מתח סוללות:
    בתחתית הOSD יש 3 חוגות מתברגות לכיול הניטור מתח עבור 2 סוללות וRSSI, בידקו בהוראות המגיעות עם הOSD איזה חוגה מכיילת איזה מתח. הכיול הוא פשוט – מודדים מתח של סוללה עם בודק סוללות אמין או מד מתח (זהירות לא לקצר!) ואז מחברים את הסוללה לOSD ומסובבים את החוגה עד שהערך שמציג הOSD למתח שלה הינו נכון. לגבי RSSI – בגרסא זו של הCL-OSD תצוגת הRSSI מופיעה רק כאשר RSSI<0%, כלומר כשלא מחובר כלום לכניסת הRSSI התצוגה שלו נעלמת מהמסך. אני לא משתמש בRSSI כך שאינני יודע איך מודדים את עוצמתו לצרכי כיול, מאמין שמי שמשתמש בRSSI יודע. הכיוון בOSD זהה באמצעות החוגה המתאימה לכניסה זו.

לסיכום – זה דורש מעט עבודה אבל לא משהו מסובך מדי, אם עובדים לפי ההוראות אני חושב שמקבלים תמורה טובה מאד להשקעה. וכשזוכרים שבכל זאת מדובר בOSD ב40$ לדעתי זה שווה. יש לו כמובן חסרונות כי אי אפשר שב40$ הכל יהיה מושלם: קצב ריענון הנתונים די איטי לטעמי, לדאון איטי זה לא בעיה אבל לכלי מהיר שמבצע תמרונים מהירים החץ הבייתה לא ייתעדכן במהירות מספקת כדי שייתאפשר שימוש יעיל בו, להערכתי. כמו כן, החץ הבייתה מבוסס על הערכת תנועה במרחב ביחס לנקודת הבית ולא על פי כיוון הפנים של הכלי, כיוון שאין לו מצפן; זה אומר שבריחוף במקום או בטיסה איטית, הוא לא יודע לכוון חץ הבייתה כלל ומסמן X. מצד שני השרשור בRcGroups כל הזמן מתעדכן, כל כמה שבועות יוצאת גרסא חדשה ומשופרת. יש מישהו שבנה גרסא שתומכת בחיבור מד טמפרטורה, יש כותב נוסף שכעת עובד על חיבור מד זרם.. פיתוח מעניין שכמה ח'ברה עובדים עליו הוא בניית תוכנת מחשב שתדע לקרוא את הנתונים מתמונת הוידאו כמו קריאה של ברקוד (באמצעות לוכד וידאו EASYCAP) ותדע להציג אותם במחשב על ממשק משתמש גרפי מעוצב יותר מהקיים; הם מתכננים תצוגת שעונים בדומה לקוקפיט במטוס ולצידה חיווי רציף בזמן אמת של מיקום הכלי על GOOGLE MAPS, כמו בMISSION PLANNER של ארדואנו. אישית אני מעדיף מסך נקי עם כמה שפחות קיטש, אבל קריאת נתוני הגובה, המרחק וקורדינטות הGPS למחשב פותחת פוטנציאל לשלב בעתיד לOSD הפשוט והזול הזה מערכת של ANTENNA TRACKER וזה מבחינתי כבר הרבה יותר מעניין. בקיצור, שווה להישאר מעודכנים בשרשור המרכזי בRcGroups.
    נערך לאחרונה על ידי Friman; 22-12-2012 בשעה 00:21:33.
    Gil Friman

-------------------------------
    T-rex 600esp FBL
    רחפן f450 fpv
    MS Composite Swift II
    Mountain Models EVA Sport
    Hitec Aurora 9

2. המשתמשים 4 הודו ל Friman על הודעתו:

AmitB (22-03-2013),guy1a (21-12-2012),Hagay (21-12-2012),mosheks (21-12-2012)

3. Total Comments 43

תגובות

תודה!
    733
    הודה 551 פעמים ב 447 הודעות
    כניסות לבלוג
    7
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברירת מחדל Re: צריבת גרסת CL-OSD עבור G osd II mini של הוביקינג

אתה מלך !

תודה רבה.
    אני בטוח שיעזור לרבים.

sgs II

5. המשתמשים הבאים אמרו תודה לguy1a על הודעתו:

Friman (22-12-2012)

תודה!
    864
    הודה 541 פעמים ב 361 הודעות
    כניסות לבלוג
    6
    הוזכר
    5 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברירת מחדל תגובה: צריבת גרסת CL-OSD עבור G osd II mini של הוביקינג

וואו, תודה גיל באמת יצאת מלך
    כל הכבוד, אפשר לשלוח ישר את הקופון אין מה להמתין נראה לי

7. המשתמשים הבאים אמרו תודה לHagay על הודעתו:

Friman (22-12-2012)

תודה!
    462
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

תודה רבה, אני שמח לשמוע שמצא חן בעיניכם
    כשהעליתי את המאמר אתמול בערב היה מאוחר וכבר לא ראיתי בעיניים, שמתי לב רק הבוקר שהפיסקה האחרונה נחתכה לי משום מה. הוספתי עכשיו.
    Gil Friman

T-rex 600esp FBL
    רחפן f450 fpv
    MS Composite Swift II
    Hitec Aurora 9

תודה!
    2
    הודה 155 פעמים ב 138 הודעות
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

איזה משדר וידאו יש לך שגורם להפרעות גיפיאס ?

תודה!
    462
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי igalr צפיה בהודעה
    איזה משדר וידאו יש לך שגורם להפרעות גיפיאס ?
    800MW 900MHZ של הוביקינג. אני יודע שהוא לא אמור לגרום להפרעות בGPS, דווקא יותר הגיוני שהרעש שמייצרת המצלמה מפריע לרכישת הלווינים (המתג שיש לי שולט במתח לכל מערכת הוידאו כולל למצלמה). אני לא יודע בוודאות למה הדלקת מערכת הוידאו מפריעה לרכישת לווינים אבל בכל מקרה אני לא מתעסק בזה עכשיו, המיתקון היה זמני לצורך כתיבת המאמר ולא הקפדתי על בידוד רעשים. בכל אופן בעיית הנעילה האיטית מוכרת בRcGroups וההצעות שהעליתי הוצעו על ידי משתמשים אחרים שנתקלו בבעיה זו. כשהרחפן שלי יהיה מכוון בצורה מתאימה לFPV אני אתעמק בזה יותר
    Gil Friman

T-rex 600esp FBL
    רחפן f450 fpv
    MS Composite Swift II
    Hitec Aurora 9

תודה!
    733
    כניסות לבלוג
    7
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברירת מחדל Re: צריבת גרסת CL-OSD עבור G osd II mini של הוביקינג

יגאל. אני משתמש במערכת הזאת מעל שנה ומרוצה מאד. בערב היה לי משדר וידאו 900. גם סיני וגם,אמריקאי. שניהם לא הפריעו ללויינים.
    כיום על 1.2 אם המקךט לא מספחק.רחוק מהמשדר וידאו .. אין לווינים.ככה פשוט.

sgs II

תודה!
    2
    הודה 155 פעמים ב 138 הודעות
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

בעבר השתמשתי ב1.2 שגרם לבעיות עם ה גיפיאס
    עד שעברתי ל 5.8

תודה!
    462
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

יגאל אכן מהדיונים בRcGroups עולה ששני הגורמים המרכזיים לקושי לנעול לווינים הם קירבה יתרה למשדר וידאו 1.2Ghz או קירבה יתרה למצלמה, ובייחוד מצלמת ה600TVL הפופולרית מSC2000 שידועה כמייצרת הרבה רעש. אצלי אני עדיין עם הסוני 420 מהוביקינג, עדיין לא מצאתי זמן לחבר את החדשה מSC2000.
    בכל אופן הדיון הזה קצת סוטה מהסקירה..
    Gil Friman

T-rex 600esp FBL
    רחפן f450 fpv
    MS Composite Swift II
    Hitec Aurora 9

מנחת הבית
    ארסוף
    תודה!
    907
    הודה 1,001 פעמים ב 648 הודעות
    כניסות לבלוג
    41
    הוזכר
    6 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

מדריך מצויין, כל הכבוד!

15. המשתמשים הבאים אמרו תודה לguyst על הודעתו:

Friman (22-12-2012)

תודה!
    462
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

הבנתי מדוע החץ הבייתה לא הופיע לי בתחתית התמונה, הוספתי הסבר איך ומה לשנות בקוד בהודעה המקורית וגם הוספתי עוד כמה הערות על השגעונות של ה EXTREME BURNER AVR - תוכנת הצריבה, כי גיליתי שאם לא פועלים לפי סדר פעולות מאד ספציפי, הצריבה לא מצליחה.
    אני מצרף את תיקיית הקבצים שלי מכווצת, היא פועלת טוב אצלי בבדיקות על הקרקע, בתקווה שבשבוע הקרוב אסיים כיוונונים של הרחפן ואוכל להעלות עליו סטאפ FPV לבדיקות באוויר. כל העדכונים שציינתי לעיל בקוד מעודכנים ולמעשה אפשר רק לפתוח בAVR STUDIO, לקמפל ולצרוב, ולעשות קליברציה לנתוני הGPS ולניטור המתחים כפי שהסברתי לעיל. אצלי התיקון הנדרש לGPS הוא ALT=4441 ו LON=5691. זה ייתן לכם קירוב סביר למיקומכם האמיתי אבל כמו שאמרתי לכל מכשיר יש סטייה משלו, וצריך לעשות קליברציה לכל מכשיר בפני עצמו.
    קבצים מצורפים קבצים מצורפים
    נערך לאחרונה על ידי Friman; 22-12-2012 בשעה 00:17:00.
    Gil Friman

T-rex 600esp FBL
    רחפן f450 fpv
    MS Composite Swift II
    Hitec Aurora 9

תודה!
    73
    הודה 92 פעמים ב 60 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברירת מחדל צריבת גרסת CL-OSD עבור G osd II mini של הוביקינג

יופי של שרשור. ישר כוח!!!

18. המשתמשים הבאים אמרו תודה לliorz055 על הודעתו:

Friman (22-12-2012)

תודה!
    462
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברירת מחדל צריבת גרסת CL-OSD עבור G osd II mini של הוביקינג

חדשות טובות... אחרי הרבה סימני שאלה וספקולציות בקהילת CL osd, הmini osd החדש של הסיני נבדק ונמצא שעובד עם צריבת CL osd כמו הקודם, הG OSD mini II. כנראה שהOSD עצמו זהה והם רק החליפו את מודול הGPS: http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...PS_Module.html.
    לשים לב לא לחבר הפוך את החיבורים לGPS, גם המתח וגם האות, לכמה וכמה אנשים הוא כבר העלה עשן...
    Gil Friman

T-rex 600esp FBL
    רחפן f450 fpv
    MS Composite Swift II
    Hitec Aurora 9

תודה!
    89
    הודה 302 פעמים ב 270 הודעות
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    7 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

יופי של הסבר
    צביקה

If you can't make it fly, try harder, else RTFM

21. המשתמשים הבאים אמרו תודה לZvikaF על הודעתו:

Friman (17-01-2013)

תודה!
    11
    הודה 28 פעמים ב 19 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי Friman צפיה בהודעה
    חדשות טובות... אחרי הרבה סימני שאלה וספקולציות בקהילת CL osd, הmini osd החדש של הסיני נבדק ונמצא שעובד עם צריבת CL osd כמו הקודם, הG OSD mini II. כנראה שהOSD
    עצמו זהה והם רק החליפו את מודול הGPS: http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...PS_Module.html.
    לשים לב לא לחבר הפוך את החיבורים לGPS, גם המתח וגם האות, לכמה וכמה אנשים הוא כבר העלה עשן...
    אפשר לקנות את מודול ה-GPS בנפרד ?

תודה!
    733
    כניסות לבלוג
    7
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי drgabbay צפיה בהודעה
    אפשר לקנות את מודול ה-GPS בנפרד ?
    הצלחתי לשרוף את המודול osd עצמו .. אם לא אצליח לתקן אותו אז כנראה אמכור את המודול gps.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

תודה!
    462
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

יש למכירה אצל הסיני מודול gps נפרד שעשוי להתאים אבל אם אני לא טועה עולה 20$ או משהו כזה, שזה כמעט כמו עלותו של osd חדש שלם שכזה
    Gil Friman

T-rex 600esp FBL
    רחפן f450 fpv
    MS Composite Swift II
    Hitec Aurora 9

תודה!
    733
    כניסות לבלוג
    7
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

טוב .. מתברר שהאואסדי לא שרוף כנראה. יש.שם הגנת חיבור הפוך.

אז רק צריבה שנכשלת.כל הזמן :-(

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

תודה!
    462
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

שים לב לסדר בחירת הקבצים בתוכנת בצריבה זה מה שאצלי גרם את רוב הבעיות בצריבה. כמו כן לא לפתוח מכפתור ה״open" הצהוב הגדול אלא מתפריט file-->open flash ו file-->open eep או משהו כזה.
    Gil Friman

T-rex 600esp FBL
    רחפן f450 fpv
    MS Composite Swift II
    Hitec Aurora 9

27. המשתמשים הבאים אמרו תודה לFriman על הודעתו:

guy1a (25-02-2013)

תודה!
    733
    כניסות לבלוג
    7
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

תודה

פשוט מלך אתה

ועכשיו לקימפול עצמו – בעמודת BUILD בפעם הראשונה שאנחנו מתעסקים עם גרסת הקוד הספציפית שאנו מקמפלים, נבחר Clean CL-OSD, נמתין לסיום. לאחר מכן נבחר BUILD CL-OSD ונמתין לסיום הבנייה. בתוך התיקייה שממנה פתחנו את הקובץ של גרסת הקוד, נמצאת תיקייה פנימית בשם G-OSD, שם נמצא כעת שני קבצים שאותם צריך לצרוב לOSD – CL-OSD.HEX ו CL-OSD.EEP.
    נפתח את EXTREME BURNER AVR, נחבר את הצורב לשקע USB במחשב ואת הצורב לOSD. יש לתוכנה הזו כמה שגעונות אז כדאי לפעול בדיוק לפי ההנחיות ואז בערבון זה עובד... נבחר את המעבד המתאים (ATmega88) ונלחץ CHIP ERASE. לא להיבהל מזה שתוכנת הצריבה טוענת שהצ'יפ לא מתאים. לאשר, זה עובד. אני לא לחלוטין בטוח שחובה למחוק את הצ'יפ לפני הצריבה אך ככה אני עושה, ובינתיים עובד... לאחר מכן נלחץ FILE->OPEN EEPROM FILE ונבחר בקובץ הEEP שנוצר לנו בשלב הקימפול ולאחר מכן שוב FILE ואז OPEN FLASH FILE ונבחר בקובץ הHEX שנוצר לנו. לשים לב כשבוחרים קבצים לשנות את הסיומת בעמוד שנפתח לבחירת קבצים (יש בחירה בצד ימין למטה) כי אחרת פותחים את אותו הקובץ פעמיים. כמו כן דגש שלא לפתוח מהכפתור הצהוב במסך הראשי שכתוב עליו OPEN אלא כפי שהסברתי מתוך תפריט FILE וכל פעם את סוג הקובץ הרלוונטי - EEP קודם ואח"כ HEX אחרת הוא לא מצליח לצרוב. בSETTING נבחר PROGRAMMING MODE=ISP (במקרים שלא בחרתי זאת בתחילתה של כל צריבה נפרדת הצריבה לא יצאה טוב, אז ליתר ביטחון תבחרו בזה כל פעם מחדש) ואז WRITE ALL, ולהתפלל לטוב (גם כאן להתעלם מההערה שהצ'יפ לא תואם לבחירה). אם הצורב הצליח לצרוב – הנורה בOSD תהבהב באדום. אם היא נשארת כבויה, לא להתייאש ולנסות לעשות שוב את תהליך הצריבה. אגב מהנסיונות שלי ראיתי שכשהOSD מחובר למתח חיצוני בזמן הצריבה, הצריבה לא מצליחה. בשעה טובה אפשר לחבר הכל ולקוות לראות את תמונת הOSD טובה וברורה. אם כתוב בג'יבריש – חיזרו על תהליך הקימפול. אם רואים תמונה נקייה ללא נתונים – חיזרו על תהליך הצריבה, וודאו שאתם פועלים בדיוק לפי ההוראות עם תוכנת הצריבה. לא להתייאש, בסוף זה מצליח. אגב, בדף הפרוייקט בGOOGLE CODE מוסברת עוד שיטת צריבה עם תוכנת AVRDUDE. לי זה מעולם לא עבד, שרפתי שבוע רק על נסיונות להבין למה עד שויתרתי. מי שיודע איך להשתמש בAVRDUDE - זה אמור להיות הרבה יותר פשוט, לי כאמור זה לא עבד וכך לעוד כמה אנשים.
    נערך לאחרונה על ידי guy1a; 25-02-2013 בשעה 14:11:28.

תודה!
    462
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

חשוב לציין שבחלון בחירת הקבצים לפתיחה, סוג הקובץ לא מתעדכן בעצמו כשבוחרים file-->open flash או file-->open eep. צריך לוודא ידנית שסוג הקובץ שמוגדר בצד ימין של המסך למטה מוגדר נכון לפי סוג הקובץ שאתם פותחים (flash=קובץ hex) ואם לא אז לשנות ידנית
    Gil Friman

T-rex 600esp FBL
    רחפן f450 fpv
    MS Composite Swift II
    Hitec Aurora 9

תודה!
    733
    כניסות לבלוג
    7